ZAČÁTKY - jak jste začínali/začínáte

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

a to nas(me) neznas este osobne:)))))
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

a to nas(me) neznas este osobne:)))))
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

ja to poslal jen jednou prisaham!;p
be free, be just, be innocent :p
marie pavelkova
Příspěvky: 35
Registrován: čtv lis 25, 2004 19:34
Bydliště: Ostrozska Lhota, CR/Great Dunmow, Uk

pre-RAW

Příspěvek od marie pavelkova »

:lol:
"Don`t worry `bout that, embrace it!!" ;-)
marie pavelkova
Příspěvky: 35
Registrován: čtv lis 25, 2004 19:34
Bydliště: Ostrozska Lhota, CR/Great Dunmow, Uk

pre-RAW

Příspěvek od marie pavelkova »

Jezin, co je to za chechtaka, navrhuju sama sobe zmenu - toto smati je lepci :wink:
Nic proti Tobe, drahy...
"Don`t worry `bout that, embrace it!!" ;-)
radovan
Příspěvky: 84
Registrován: ned úno 29, 2004 4:20

Příspěvek od radovan »

Radka píše:Mně osobně nemotivovalo nic - přišlo to opravdu "ze dne na den"... číst jsem o svém "stavu" začala až poté, když jsem po ránu zjistila, že již nejsem veganka, ale vitariánka. :lol:
Ja jsem jednoho vecera povecerel veprove koleno a rano se vzbudil jako vitarian a tim jsem dodnes :-)
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

fakt jo Radovane?????!!!!!!! :o
Nevědomost je tak lehká!
radovan
Příspěvky: 84
Registrován: ned úno 29, 2004 4:20

Příspěvek od radovan »

Ano, fakt :-)
Uživatelský avatar
zebedee
Příspěvky: 36
Registrován: stř bře 02, 2005 1:05
Bydliště: Hradec Králové / Praha

Příspěvek od zebedee »

Měla jsem několik dní horečky -> halucinace, slabost, strašidelná únava, bolesti - hlava, záda.. Bylo mi špatně a tak jsem nic nejedla (v té době řadu let vegetarian strava) Cca 3.den jsem se doplazila do nejbližší ordinace vyklepala na ni své problémy a neprozřetelně se zmínila o půstu. Ona se chytla za hlavu, že jako budu slabá a kdesi cosi a že MUSIM něco sníst nebo hned zítra umřu a takový podobný chytrosti. Nakonec mi doporučila, ať si koupim alespoň tvaroh a ten jím osolený :!: :?: Pak mi nacpala nějaká ATB s tím, že jsou OPRAVDU DOBRÁ a ja se ploužila domů. Na letáku jsem si přečetla, že vedlejšími účinky těch léků je všechno to, co už mi bylo - halucinace, slabost, únava, bolesti hlavy, zvýšení teploty (no jistě.. :x ) Tak jsem zůstala u půstu a za další dva dny už jsem měla i na to si zavázat tkaničky a vyvenčit psíka. Začala jsem pomalu jíst - hlavně banány a hrozno a zotavovat se. Během této doby jsem měla spoustu času na přemýšlení co se dělo a proč (byly to fakt divný stavy). A v tomhle rozpoložení, pěkně připravená a zahřátá jsem na netu otevřela vitarian.cz.. Následná cesta byla vlastně dost rychle a přímo na syrovo + konec s kouřením, konec alkoholu.. Je mi mnohem líp, i když jsem ještě hodně na začátku (3měsíce) a občas vykašlu něco fakt hnusnýho :x

Btw.. to nebylo poprvý, co jsem navštívila vitarian.cz. Poprvé se tak stalo ještě asi rok před tím. Nicméně jsem na tak čistou pravdu ještě nebyla připravena a po přečtení několika článků jsem se za hlasitého smíchu a nelichotivých poznámek o duševním zdraví autorů zase "odstřihla" :roll: To abych se v nouzi ještě ráda vrátila zpátky pro dobrou radu.

Takže DÍK <'))><
..Raw is food..
..God is good..
ivon
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 10, 2005 19:20
Bydliště: Holandsko

ZACINAJUCI VITARIANI

Příspěvek od ivon »

zdravim vsetkych... neviem ci to vobec dobre posielam ale snad to niekde dojde... uz asi 2 roky som bola vegetarianka, nejaky cas veganka ale po precitani par knih od walkera a ostatnych autorov vratane tohto webu som sa rozhodla pre cisto vitariansku stravu.... ale neni to ani tak lahke :D sest dni na cisto vitarianskej a nevedela som co so sebou... tak som zas na veganskej.... ale dnes uz som sa zac nacpavala iba surovou ale neviem ako zvladnem tie dalsie dni... mozno by som potrebovala par vasich skusenosti....
Smolda
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 06, 2005 16:50
Bydliště: Praha

Re: ZACINAJUCI VITARIANI

Příspěvek od Smolda »

Ahoj,
já jsem na syrové jen o týden déle než ty. :wink: Na tento web mne zavedla „náhoda“. Nejsem totiž vegan ani vegetarián ale obyč vařák. Pravda je, že jíst maso není od nás lidí vůči zvířatům zrovna fér a tak se snažím, či spíše snažil jsem se, dávat přednost jídlům bezmasým, ale v závodní jídelně to moc často praktikovat nejde. Člověk se brzo ovocných knedlíků či smaženého sýra přejí. A dávat si housky i k obědu mi zrovna dvakrát nesedí.
Po přečtení řady zde zveřejněných příspěvků jsem však zjistil, že to jde i jinak. A protože nejsem žádný gurmán či labužník, myslel jsem si, že nebude problém se na zkoušku na čtrnáct dní stát vitariánem. Jak jsem se strašně mýlil. Již druhý den jsem trpěl šíleným hladem. Žaludku bylo úplně jedno, že ho zásobuju víc jak kompost. Třetí den jsem zápas s hladem nevydržel a večer se nacpal vařenými jahlami malinko posypanými strouhaným sýrem. Jak ta vařená strava dokáže nasytit :oops: . Další den se hlad o trochu zmenšil. Boj s hladem mi trval necelý týden. Bohužel se začal objevovat další soupeř. Byla to CHUŤ. Čím hlad byl menší, tím větší byly chutě. Třeba taková myšlenka na čerstvý křupavý rohlík mi vháněla sliny do úst v nebývalém množství. Ale odolal jsem. Tyto stavy trvaly zhruba čtrnáct dní. Není třeba rozebírat, že byly provázeny častou změnou nálady, zpravidla do nasr..nosti. Limit dvou týdnů, který jsem si dal, pomalu vypršel a tak jsem bilancoval: Co mi to dalo? Zjištění, že mám pevnou vůli (no možná je to jen tvrdohlavost), slabost a celkovou vyčerpanost organismu. Co mi to vzalo? Několik kil z mé již tak hubené postavy a v očích mých kolegů jistotu o mém zdravém rozumu.
Bohužel, nebo snad bohudík jsem narazil na informaci, že tělu trvá min. čtrnáct dní, než se přeorientuje na novou stravu a začne se pomalu dávat do kupy. A tak jsem utáhl opasek o další dirku a rozhodl se, že v zájmu objektivity budu vitarián do vánoc.
Dnes je to asi devatenáctý den, hladem už netrpím, chuť naopak dostávám (netušil jsem třeba, jak je ten syrovej celer dobrej :wink: ). A taky zjišťuji, že mně vánoční bramborový salát s majonézou vlastně moc neláká. Jestli to půjde takhle dál, tak má u mě tradiční štědrovečerní večeře smůlu.
Teda, to sem se rozepsal. Nevím, jestli je to zrovna to, co jsi chtěla slyšet. Ale jak již někde na tomto webu zaznělo, velkým zdrojem informací jsou také původní stránky.
http://www.gbook.cz/kniha.asp?id=6051
Určitě tam najdeš co potřebuješ. Diskuze není nijak tématicky tříděná, ale myslím, že to nevadí.
Uživatelský avatar
Josef Benes
Příspěvky: 62
Registrován: úte říj 25, 2005 4:44

Příspěvek od Josef Benes »

Ahoj, ja i moje zena jsme se dostali ze startujici rakoviny. Mame 17 let zkusenosti se zdravou, spravnou vyzivou a musim Ti rici, ze ani vegetarianstvi, ani veganstvi Te od techto a jinych nemoci neuchrani. To se doctes v ruznych knizkach, nabizenych zde na strankach. Ja ale pisi proto, abys mel konkretni svedectvi od nekoho, kdo to prozil.

I kdyz se clovek citi byt zdrav a zanedbava spravnou vyzivu -viz vitarianstvi, stava se z nej jakysi soutezici loterie. MUZES VYHRAT, NEBO TAKY NEMUSIS, ale jaka je pravdepodobnost vyhry...

Vitarianstvi je komunikace s biliony udalosti a procesu ve Tvem tele... VEDOUCI K ZIVOTU. Vitarianstvi je komunikace s biliony ruznych zivocichu (bakterii atp.)... VEDOUCI K ZIVOTU

Abych neodbihal od tematu. Startovali jsme 1. ledna 2000 do vitarianstvi. Chut na nezdrave...Boj o udrzeni je v procesu. Nejsme 100%, ale CHCEME. Perioda mezi drobnymi prohresky je 1 mesic az 1 tyden a je to nejcasteji cerstve umleta obilna placka.
RAW
Uživatelský avatar
Slunko
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 15, 2005 15:57
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slunko »

Tak jsem se rozhodla tez prispet svym prispevkem :). Snazim se o prechod na vitarianstvi asi mesic (predtim asi mesic, mozna vice, na zdravejsi stravu a zkoumani, vzdelavani se, jak telo vlastne doopravy pracuje). Ze zacatku bylo skvele objevovat, ze i nevarenou stravou se da zasytit a jake vsemozne kombinace se daji z ovoce a zeleniny vytvorit. Po nejake dobe jsem zkusila pust tridenni a po nem jsem asi tyden byla tak na 95% na syrove strave, mela jsem ze sebe obrovskou radost a hlavne z toho, ze me zacaly cim dal mene lakat varena jidla. Obrovskou prekazkou je ale chut, jak i vy rikate, hlavne na sladke, ktereho jsem se ale vzdat jeste uplne nedokazala. Snazila jsem se to kompenzovat medem a behem tydne ho snedla desne moc, abych to udrzela aspon trochu v mezich organicke stravy.

Nerada, ale priznam se, ze ted jsem asi 14 dni od 3-denniho pustu a moje telo se najednou rozhodlo doslova nekontrolovatelen zrat. Je strasne tezky tomu odolat, telo si asi reklo, ze potrebuje zasoby na dalsi hladoveni. Je to hrozny, dokonce i maso jsem snedla, coz jsem neudelala za cele dva mesice snad ani jednou. Je ale pravda, ze aspon jidlo osklive nekombinuji, ze porad dodrzuji dopoledni ovoce i prilohovou zeleninu, aspon za to jsem rada. Stydim se za celou tuto situaci trochu, ale stejne tak vim, ze po tomto vikendu najedu na dalsi pustik a budu se snazit zacit znova, a moc rada.

Moc rada jsem ale zjistila, ze jsem uz kousek na ceste, protoze presne pozoruji, jak je mi po vsi te nezdrave strave spatne, vidim presne jak na to telo reaguje a jak zaziva, vylucuje. Vidim, jak se citim bidne, unavena apod., proto si myslim, ze je i tento "ulet" zkusenost abych to priste uz takto daleko zajit nenechala.

Ve vitarianstvi vidim obrovsky smysl a stal se mym zivotnim cilem, dokonci i moje rodina to zacala trochu respektovat, takze je to mala podpora i od nich :). Jinak drzim palce vsem zacinajicim, jako jsem ja, my to dokazeme :))). Katka
ivon
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 10, 2005 19:20
Bydliště: Holandsko

Příspěvek od ivon »

:D dakujem za kazdy prispevok :) ... vidim ze nie som jedina ktora po par dnoch na 100% sklzla zas spet.... inac vcera mi to nevislo podla predstav, ked som prisla domov cakala ma perfektna vecera. vobec som nemala chut ale dala som si nakoniec 2 lyzice ryze a pol uhorky k tomu tak to nie je zas take strasne....
inac dnes sa dari... asi 5 orechov pomaranc 3jablka nejake to kiwi a 2 banany.... ale to len preto ze som cely den trcala doma inac toho nenajem vela... teraz som mimo takze dufam ze ked pridem domov nebude ma cakat zas to co vcera...
asi to nepatri do tejto diskusie ale rada by som sa spytala ci ma niekto skusenosti s odstavovacom healthyjuicer... je docela lacny, manualny a len na listovu zeleninu, byliny a listy obilia... takze myslim ze by sa mi nieco take doma zislo... len neviem ci je ten spravny...
ivon
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 10, 2005 19:20
Bydliště: Holandsko

Příspěvek od ivon »

...slunko to je fajn ze mas podporu od rodiny... tej sa ja asi nedockam.. momentalne som v holandsku, byvam u jednej rodiny pre ktoru je "zdrava strava" velmi dolezita... takze zivocisne bielkoviny su v nej velmi dolezite :twisted: a cpu sa nimi nonstop. to ze nejem maso akceptuju, to ze nechcem ani mlieko je uz horsie... tak si vies predstavit ako budu reagovat ked im poviem ze uz nechcem nic iba ovocie a zeleninu :D
noo a buduci tyzden idem na dva tyzdne na slovensko a o moc lepsie to nie je... tam im pripadam este stale divna len ked nejem maso...
ako to dokazete presvedcit ludi nech to aspon akceptuju bez kecov typu zivocisna bielkovina je to najdolezitejsie co telo potrebuje?
Uživatelský avatar
Slunko
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 15, 2005 15:57
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slunko »

ivon píše:...slunko to je fajn ze mas podporu od rodiny... tej sa ja asi nedockam.. momentalne som v holandsku, byvam u jednej rodiny pre ktoru je "zdrava strava" velmi dolezita... takze zivocisne bielkoviny su v nej velmi dolezite :twisted: a cpu sa nimi nonstop. to ze nejem maso akceptuju, to ze nechcem ani mlieko je uz horsie... tak si vies predstavit ako budu reagovat ked im poviem ze uz nechcem nic iba ovocie a zeleninu :D
noo a buduci tyzden idem na dva tyzdne na slovensko a o moc lepsie to nie je... tam im pripadam este stale divna len ked nejem maso...
ako to dokazete presvedcit ludi nech to aspon akceptuju bez kecov typu zivocisna bielkovina je to najdolezitejsie co telo potrebuje?
ta podpora neni stroprocentni. Mamka je v tomto velice vstricna, dokonce ji to hodne ovlivnuje a zelenina a ovoce se stala velkou soucasti jidel, vzdycky ji vysvetlim, jak to v tele funguje, proc to ci ono neni pro organismus dobre apod.. S tatkou je to horsi, to je masar a vyziva se v zabijackam, zrovna dnes mi s laskou daval sklenici jatrove pastiky, at si ji vezmu na kolej, at tam mam neco vyzivnyho :)))). Tatkovi jsem nerekla, ze existuje neco jako vitarianstvi, pochopil, ze prijimam zdravou stravu a to mu staci. Jen obcas ma narazky, ze jim mrkve apod., ale nevycita, takze jsem spokojena.

Jinak jak bych to vysvetlila. Rekla bych, ze jsem se rozhodla prevzit zodpovednost za sve telo, sve traveni a vylucovani. Mela jsem problem se zacpou, tak jsem se to snazila vyresit. Pak bych rekla, ze trva 8 hodin nez se maso stravi, zatimco zelenina je stravena do hodiny. Asi na tomto prikladu bych vysvetlila, proc je pro me dulezita zelenina a ovoce.

Taky se snazim, abych nepouzivala slova "nejim maso", spise jim reknu "dneska si maso nedam, nemam na nej dnes chut", to lepe akceptuji :)

Takze asi tak :)))).
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

ivon: Healthy Juicer jsem si koupil právě na základě kladných ohlasů tady na vitarian.cz. Doporučuju. Hlavně ananas. :twisted:
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Slunko:
jo, taky vysvětluju, že nejim maso asi tak, jako někdo nejí třeba špenát "c) Prostě na něj nemam chuť a nedělá mi dobře a konec... je to lidem pochopitelnějěí... než říkat, že jsem si ho zakázal...

Pokud někdo je zvědavej, kde beru vbílkoviny, tak mu řeknu, že je umim vyrábět... "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

tvx píše:Slunko:
Pokud někdo je zvědavej, kde beru vbílkoviny, tak mu řeknu, že je umim vyrábět... "c)
No, to si budu pamatovat :wink: Ono to neni daleko od pravdy.

Ja jsem si zvykl rikat, ze by mi po masu bylo spatne od zaludku.
Vic kvuli moralce nez zazivani, troufnu si tvrdit :wink:


A zacatky jsou tezke. Po roce na syrove strave jsem najednou na vanoce jedl chleba a brambory. Moje zena ma porad chut na varene, docela jsme si sveho casu uzivali veg. a veganskych receptu. Hlavne ji chybi indicka jidla. Ale vi, ze ji je lepe na syrove strave a tak na ni vetsinou je, s vyjimkou chleba k salatu pri obede v praci.
Dulezite neni zda jime 100% idealne, ale zda jdeme po ceste k lepsimu zdravi a snazime se napravovat ty veci, ktere nam prekazi. A to nemusi byt vzdy jen jidlo :roll:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

jelikož jsou ty chutě v hlavě, chce to čas a trpělivost, já třeba už ty chutě vůbec nemám a dokonce se mi daří i snižovat množství jak je mé toužebné přání.
teď jsem v so a ne těžil dřevo, bylo to boží, hlavně práce sekerou a tahání k vozíku-pohyb je život, v pohodě jsem to ustál, uvažuju, že si udělám kurs a pudu se tím živit (i když ta pila dělá bordel)
Rena
Příspěvky: 15
Registrován: čtv pro 15, 2005 21:07

Příspěvek od Rena »

Zdravim vsechny priznivce vitarianstvi!
Jmenuju se Renata, je mi 23. Od mych 15. narozenin nejim maso.
V 17 jsem se rozhodla, stat se vitariankou. Hodne mne tehdy ovlivnily knihy Dr. Walkera. Na syrove strave jsem se citila jak fyzicky tak psychicky bajecne. Kdybych na to tehdy nebyla sama(neznala jsem zadneho vegetariana, natoz vitariana) a mela moznost lepe se informovat( znala jsem jenom ty Walkerovy knihy), mozna bych u raw foodu zustala. Po pul roce na syrove strave, jsem jednoho dne zase zacala jist "normalni veci"(krome masa). Citila jsem se tehdy hrozne, ale prostredi, ve kterem jsem zila, neslo s vitarianstvim dohromady. Proste se to mlatilo. Tak jsem se rozhodla, ze se vratim k raw foodu, az nastane vhodny cas.
Pred nedavnem jsem se zase zacala zabivat vitarianstvim. Prekvapilo me, ze je tolik zajimavych stranek na internetu, tolik knizek o raw foodu a predevsim tolik milych a zajimavych vitarianu. A k nim patrite samozrejme i vy. Moc se mi libi vase prispevky. Prijdou mi vetsinou velice harmonicke, skoro az familierni. I kdyz si mezi sebou obcas hefticky vymenite svoje nazory, nakonec se zase vse uravna.
Uz tyden jim prevazne syrovou stravu. Samozrejme jsem "onemocnela". (Moje doktorka to naziva virus. Nastesti mi nikdy necpe prasky a nic mi nevysvetluje, necha me par dni doma a necha moje telicko, at se s tim samo popere, jak nejlip umi.) Presto se citim bajecne. Vidim prvni vysledky-plet, energie a tesim se na to, jak omladnu!
Nevim, jestli zustanu na syrove strave, ale jak znam moje telo-nema rado maso- unavuje me a je mi po nem blbe, ani mliko- zahlenuje mne, ani obili- ucpavaji mi pory,..Tak at si telo samo rozhodne.
Jeste jednou vsechny moc pozdravuju! Naslouchejte svemu telu, to vam nejlepe rekne, co je pro vas dobre. Lip jak vsichni tzv. odbornici(kteri neumi pomoci ani sami sobe). Vim, ze to spousta vas uz dela, a to je dobre, protoze vase telo je ten nejvetsi odbornik!!!!
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Drzim palce a zdravim! :P [/code]
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Před pár měsíci, jsem tady někde slíbila, že také napíši jak jsem začínala, ale tenkrát mi spadl celý text a už jsem neměla na to, abych to znova psala.....před časem jsem se zapojila vedel Radky S a Pavlušky do diskuze na veggie ohledně vitariánství (zájem ze strany Gekona), tak píši odkaz, kde je v bodu 5 trochu něčeho o tom, jak jsem zčínala...zbylé body si myslím, jsem tady jistě už někde většinou ventilovala.... :wink:
papa
http://veggieforum.jablicko.cz/forum_en ... ast_answer

O vitariánství (zvláště s Radkou) (diskuze)
zapsal Sluníčko, 29.11 2005 16:16


Ahojky Gekone, přidávám svoji zkušenost

co tvoří základ vašeho každodenního jídla…
…odpusťte tedy moji nevědomost a popište mi zde, prosím, základní suroviny s kterými konkrétně vy třeba dnes operujete. Jaký byl váš dnešní jídelníček…..
U mě není nějaký jeden základ ale myslím že za základ beru jakoby vše, co je čerstvé ovoce, zeleninu, oříšky, semínka, klíčky (mungo, čočku; cizrna + pšenice – mixuji a dělám společně s trochou soli, medu a citr. šťávy a vody zálivku na salát), šťávy z ovoce, zeleniny, med a potraviny bohaté na chlorofyl (třeba šťávy z bylin nebo Chlorella a Mladý ječmen), za studena lisované oleje.
Ráno když vstanu tak nejím, protože nemám hlad. Jím většinou až tak okolo 9 hodiny a to 400 ml ovocné šťávy (pomeranč + jablko, grep + jablko…), potom většinou jím ovoce, občas nějaký bylinkový čaj s medem, zeleninovou šťávu s ořechovým mlékem (namočené ořechy – lískové nebo mandle, slunečnice, dýn. semínka, konopná semínka… přes noc ve vodě, druhý den procedím a dám do mixéru s vodou, rozmixuji a opět přecedím toto potom zamíchám do mrkvové šťávy, někdy již mixování provádím s trochou mrkvové šťávy místo vody). Okolo 15 hodiny nebo trochu déle si dám zeleninový salát – avokádo, půlku hlávkového salátu, rajče + zálivka (med, moř. sůl, šťáva z citronu, olivový olej) někdy hrst oříšků. Večer potom avokádo a třeba Kokosku (kokosové mléko, které je k dostání v obchodech myslím, že vyrábí Ing. Kusák) nebo čaj s medem nebo zel. šťávu a jeden nápoj z Mladého ječmene a Ch.. Ten vlastně piji i ráno před ovocnou šťávou společně s Chlorellou. Tak toto je můj jídelníček posledních dní. Ale často jej obměňuji. Chutě se mi různě mění, jak na druhy ovoce, tak zeleniny atd. a i ten sled jídel a množství. Viz. Už jak napsala Radka.

zajímalo by mne dále: na vitariánských stránkách někteří lidé jedí mléko a maso či med – jak to tedy ve vitariánství je? Nerozumím tomu, mám za to, že vitariánství je jen rostlinná syrová strava!
Ono je to o tom jak to kdo chápe, co mu sedí, jak to chápat chce….
Pro mě je vitariánství stravování se rostlinou nevařenou a nepečenou stravou. Píši ale pro mě. Pokud je pro někoho skoro to samé s tím, že jí i syrové vajíčko, tak to beru, je to tak jak jsem napsala výše.

budu rád, když mi uvedete nějaké české knihy, které se zabývají syrovou stravou…..
Pro mě byl první impulz k ozdravění mého jídelníčku knihy Fit pro život a potom knihy od Dr. N. Wolkera, po těch mi došlo, že stravování se potravou nezpracovanou pečením či vařením je vlastně naprosto přirozené a tak jsem začala….dále jsem se řídila hlavně vlastními pocity. Vše se dále vyvíjelo z vlastní zkušenosti a hihi principu pokus – omyl.
České autory také neznám, občas někde je zmíněno takovéto stravování, ale hlavním tématem v těch knihách je třeba něco jiného – urinoterapie atd.

dále by mne velmi zajímalo, jak ste vnímali přechod a jaké bylo vaše rozhodnutí k vit. stravě.
Mé rozhodnutí bylo zdravotní. (Ikdyž z vnitřního hlediska to tak prostě „mělo být“ nadešel čas a já se měla si myslím seznámit s tímto přirozeným stravováním). Měla jsem určité velmi nepříjemné zdravotní problémy, které se mi zlepšily po stravování se dle Fot pro život a po zavedení syr. stravování ještě více. Byl to sled během dvou měsíců v roce 1994 (zavedení principů FPŽ a syr. stravování). Mým problémům to velice pomohlo. Nezbavila jsem se toho sice úplně, ale z velké části ano, protože to je z jedné strany problém špatného stravování v dětství (buchty, omáčky, rohlíky, krupicová kaše…) a přemíry antibiotik a ta druhá je psychická, na které se také snažím pracovat a která je tím druhým důvodem, který ještě není úplně vyřešený – možná něco spojeného s minulý životem ….
Život mi to změnilo velice. Jednak jsem se zklidnila vnitřně, začala být více vnímavá, jakoby jsem začala vnímat věci tak jak jsou, protože odešly i některé nedobré vlastnosti ze mě (těch mám určitě hihi ještě dost, ale prostě některé byly způsobené třeba jen nějakým mým zaujetím, což mi potom právě tou větší vnímavostí došlo a nebo jen tím, že jsem měla přetížený organizmus špatnými látkami z jídala neměla jsem trpělivost a zareagovala jsem neodpovídajícně). Dále více trpělivosti, přirozeného štěstí, které vychází z nitra…..to jsou psych. věci, ale i fyzicky jsem se změnila – lepší vlasy, pevnější nehty, větší jas v očích, lepší kůže….a hlavně více energie – začala jsem mít tolik energie, že jsem začala sportovat, nejprve jsem jezdila na kole a za čas jsem začala běhat a za dva roky jsem běžela maratón, který běhám 1× – 2× ročně do dnes, ale vedle jídla je s tím i spojena meditace, kterou se také zabývám a která mi při dlouhých bězích pomáhá, protože jsou náročnější na psychickou stránku než fyzickou. A také mi najednou přestalo být jedno co užívám za krémy, co užívám na praní……prostě člověk vidí, jak je ta planeta zanesena tolika zplodinami, že nechce být z těch, kteří k tomu budou přispívat a začne se shánět po věcech přírodních. Prostě přišla taková větší vnímavost taková globální člověk najednou neviděl jen „ke svým dveřím“ ale uviděl dál „za dům, město ….“ (ale to zde znáte)
Vitariánství je proces někdo začne ze dne na den a jde to někdo postupně. Každý je originál a měl by poslouchat své tělo, co jemu sedí za potraviny, styl stravování … vše se skládá z nějakých energií, které člověk začíná cítit a začne cítit i to jaké jsou pro něj vhodné.
Já mám zkušenost, že při jedení čerstvých potravin dochází nejen k pročišťování organismu a jeho jemných nervů ale i psych. bloků.
A tak někdy člověka „přepadnou“ najednou nějaké myšlenky a věci z minulosti, které má někde hluboko v sobě nevyřešeny a nebo i z nedávné doby a derou se na povrch a chtějí být vyřešeny. Takže je to někdy psych. náročně, ale to je třeba prostě přijmou a snažit se vyřešit.
Někdy se ale stává, že jsem se cítila velice vnímavá a jakoby se do mě nasávaly z vnějšku různé špatné nálady lidí, emoce…a potom toho bylo na mě moc a snědla jsem něco vařeného a jakoby jsem si „ulevila“, protože došlo k „otupění“ těch jemných nervů, které vše vnímají a které se na vitariánské stravě velmi pročistí. První příklad (psych. věci ze sebe – zde to člověk jen tímto potlačí, řešením je vyřešení problému nebo přijmutí věcí…) a i ten druhý příklad (z vnějšku – zde si to myslím je tím, že má člověk narušenou auru a v ní možná nějaké otvory, kterými se k němu dostanou takové věci ,ale časem jakoby se ty otvory zacelují, člověk to stále dokáže cítit, ale ty věci nejdou do něj) přichází hlavně častěji z počátku a s tím spojené snězení něčeho jiného a je to normální. Ale vitariánství prostě není směr, kde tě někdo bude nějak kontrolovat nebo si budeš říkat – jééé a už nejsem vitarián, protože jsem snědl něco „špatného“ je to vlastní vývoj a vlastní volba. Někdo jí čerstvé třeba jen na 70 % a může se klidně cítit, že se stravuje vitariánsky. Bude to u toho člověka třeba veliký pokrok, protože dříve třeba nejedl čerstvé vůbec. Vitariánství je proces je to taková vnitřní cesta….spojená velice s psychikou a přirozeným vnitřním vývojem.
Třetí věc jsou prostě staré návyky.
Já sama si pamatuji na sebe, jak jsem jedla čerstvé a potom jsem z nějakého důvodu snědla něco hodně nečerstvé, na počátku (chleba, buchta), něco, na co jsem byla zvyklá před tím a po čase se mi to stalo také, ale už to bylo zdravější (rýže) a po čase ještě a najednou přišel čas, kdy zase přišel takový stav, ale třeba z důvodu že jsem se chtěla jakoby usadit, odpočinout odčerpat energii, protože jinak to nešlo a nebo prostě chuť na něco hutnějšího a najednou koukám, že sahám už úplně po něčem jiném – po něčem těžším ale čerstvém (mixy z luštěni – viz. nahoře, avokádo, oříšky…) to jsem měla velikou radost, jakoby jsem překročila nějaký práh a vím, že není cesty zpět, že mé přirozené jídlo je čerstvé. Tělo se zbavilo starých návyků a přijalo nové.
Někdy byl „problém“ když si šel člověk posedět s přáteli, ale to už také neřeším, protože důležité je, aby byl člověk šťastný a v pohodě a ne aby se zaškatulkoval do nějaké skupiny, měl by jíst tak, jak jemu to vyhovuje. Takže když jdu s přáteli, tak si třeba dám zeleninové závitky v jedné orien. restauraci nebo šopský salát a vůbec mi to nevadí, protože je mi tam dobře a popovídám si příjemně s lidmi a vím, že druhý den zase jím, jak jsem zvyklá.

Opravdu je to proces a člověk by měl být hlavně šťastný, spokojený a snažit se určitě v životě věci zlepšovat, ale tak jak mu dovoluje jeho momentální kapacita a hlavně podle toho co mu říká JEHO vnitřní hlas, svědomí, duše…..

Tak toto byl zase můj náhled, moje zkušenost, každý máme nějaké své zkušenosti, které se ale často prolínají a já jsem třeba hrozně ráda, že jsem narazila na vitariánské stránky, kde si můžu s kýmkoliv popovídat a sdělovat své zážitky atd. a hlavně už se necítím jak „UFO“ jako celá léta, kdy jsem neznala nikoho ve svém okolí, kdo by se takto stravoval, mě to ale neodradilo, protože jsem cítila vnitřně, že je to můj směr, ale takto to je o hodně lepší, protože mám kamarády se stejnou nebo podobnou zkušeností, kdy se navzájem všichni inspirujeme, podporujeme a sdělujeme si navzájem co jsme kdo nového objevili.
Tak to je vše, přispěla jsem něco do mozaiky vedle Radky a Pavlušky, ale nenahraditelná je vlastní zkušenost!!!
Já jsem nekonečně šťastná, že jsem na takovýto druh stravování narazila a nikdy bych ho neměnila velice mi dal a dává. Ale každý jsme originál a každý se nějak vyvíjíme a každý má nějaký styl ve stravování, který je pro něj vhodný.
Přeji ti mnoho úspěchů a spokojenosti při Tvém hledání a nacházení…..
Mám radost i za tyto stránky, jsou také velmi poučné.

Krásné dny

Sluníčko
Naposledy upravil(a) Sluníčko dne pon led 22, 2007 21:27, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Slunko
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 15, 2005 15:57
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slunko »

Teda Sluníčko, krásná zpověď, určitě si ji ještě párkrát pročtu :). Někdy mám výčitky, když šlápnu nohou nazpět a něčím se uzemním, ale tak nějak jsi mě uklidnila, je to asi opravdu proces, individuální, a já se už dříve rozhodla nespěchat, ale dělat to postupně a naprosto nenásilně. Už teď vidím pokroky a vím, že mám spoustu času abych jednou jedla a žila tak, jak bych chtěla/měla :). Tvůj článek mi moc pomohl, dodal "odvahy" a kuráže možná :). Díky a přeju přenádherný sluníčkový den :))))
Uživatelský avatar
Slunko
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 15, 2005 15:57
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slunko »

PeterXXL:

ahoj Petře, jak pokračuješ ve svém přechodu na vita? Jak se daří, dlouho jsi nic nenapsal a zajímá mě, jestli se pořád daří a jestli pořád odoláváš úspěšně okolí :). Ozvi se, Katka
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Slunko píše:Teda Sluníčko, krásná zpověď, určitě si ji ještě párkrát pročtu :). Někdy mám výčitky, když šlápnu nohou nazpět a něčím se uzemním, ale tak nějak jsi mě uklidnila, je to asi opravdu proces, individuální, a já se už dříve rozhodla nespěchat, ale dělat to postupně a naprosto nenásilně. Už teď vidím pokroky a vím, že mám spoustu času abych jednou jedla a žila tak, jak bych chtěla/měla :). Tvůj článek mi moc pomohl, dodal "odvahy" a kuráže možná :). Díky a přeju přenádherný sluníčkový den :))))
krásný přístup....pochopila jsi to.... :)

držím palečky na cestě, kterou si přeješ jít :) :) :)
ivon
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 10, 2005 19:20
Bydliště: Holandsko

Příspěvek od ivon »

ahojte vsetci...zas som sa rozhodla niecim prispiet do tejto diskusie kedze stale riesim iba tie zaciatky... nie je to totiz vobec jednoduche... povedala by som ze so stravou nejake vacsie problemy nemam, jem proste to na co mam chut ovocie namiesto sladkeho a sem tam nejaka ta zelenina (keby som mala ja zostavovat nejaku pyramidu , zelenina by bola asi uplne nakonci...a ten koniec by bol pekne daleko) riesim to asi tak ze ju odstavim, vypijem a s tym si stacim cely den. no a co sa tyka orechov cudujem sa sama sebe ale vobec na nich nemam chut... vyhrali to proste pomarance.
no ale k tym problemom. po precitani roznych knih mi prislo ze prve dni budu docela tazke kvoli detoxu co sa aj hned ukazalo. tak som si vybrala na tieto dni vikend, kedze mam volno a mohla som ho aj z casti prespat lebo som bola stale unavena. ale iba z casti, lebo som necakala s tym ze tato rodinka ma so mnou plany a kazdy den ma caka nejaky program. (za to si vyziadam priplatky)zacalo to hned prvy den ked sa rozhodli ma pozvat do restauracie na veceru. asi uz daco tusili ze s mojou stravou neni vsetko ok (zasoby sladkosti totiz zostali na rovnakom mieste a nikto sa ich nedotkol). ale tentokrat som bola odhodlana dat si akurat tak salat (s rizikom ze si k tomu vypocujem patricny komentar "dieta")..nastastie vecer sa konal uplne inac, pekne nahodena a roznymi frazami nabiflena ( keby predsa vznikla ta diskusia) som ich cakala presne o siestej doma. uvitala ma cela rodinka s balickami hranoliek a roznych vyprazanych gebuzin. samozrejme jeden sa usiel aj mne. tak som slusne povedala ze ma presla chut a idem spat... juchu prvy vecer som prezila ale ani zdaleka ten najhorsi... dalsie dni som sa vyhybala ich zdravo varenym jedlam ako sa len dalo. co sa tyka toho programu pre mna prezila som bez ujmy (pivu som sice neodolala aj ked nie vo velkom mnozstve - to si totiz na tejto strave nemozem dovolit ale na vsetko ostatne som povedala nie. zachranila ma trochu znama, kt. vie ze nejem maso a ku mojmu stastiu bolo vsetko pripravovane pre masozravce.(samozrejme sa strhla kratka diskusia o vegetarianstve a zdravi ) dnes uz to bolo o nieco horsie. rano som zacala s odstavenou mrkvou coho si vsimla cela rodina. najhorsie bolo ze cast aj zostala doma a za cely den ma nevideli pri sporaku nieco varit... akurat palacinky pre decka ale to vedia ze normalne nejem. takze poobede doslo k najhorsiemu. co je s tebou? nic nejest? vies co je to anorexia? som zvedava kedy ta budeme viest do nemocnice...samozrejme s niecim podobnym som uz ratala a mala som naucene vsetko co som chcela povedat a vysvetlit ako sa veci maju. lenze to uz som bola tak nervozna z jej reci ze som cela ocervenela (docela fajn pohlad) a zacala som zjapat, treskla dverami a odisla. (keby som mala inu rodinu mozem to rovno zabalit.) po par minutach ma zavolala spet vraj teda ideme diskutovat. samozrejme to bola prednaska ako potrebujem uhlohydraty zo zivocisnych potravin a take keci. doslo aj na vitaminy a ked som jej povedala ze ich mam dost oboznamila ma ze b12 mam v lete zo slnka ale v zime zo zivocisnych potravin. (to ste urcite nikto netusili juchuu problem b12 je na leto vyrieseny)... ked som jej povedala ze to o tom slnku je vitaminD povedala ze to neni podstatne ale urcite skoncim v nemocnici.(taky ludia sa mi montuju do stravy) tak som jej objednala jednu knizku o raw food v holandstine,ktoru si aj ja rada prestudujem a uz teraz ma oboznamila ze ju celu precita (aj ked myslim ze to bude zas na dlhu debatu)...ale konecne sme po case vecerali spolu aj ked ja som si pekne pripravila salatik a tak pekne na cely tanier ze to vyzeralo tak ze som zjedla toho najviac...
este podotknem ze sladkostami ma aj naprik tomu co som jej povedala ponukala cely den, a veceru robila aj pre mna cize ked zeleninka tak varena a kedze nechcem mlieko tak jeho nahrada...creme fresh - od mlieka to neni daleko ze?...
ale ja som v klude zjedla moj salatik a odisla som so slovami dakujem za skvelu veceru.
uz sa neviem dockat dalsich dni...ako outsider som bola uz ako vegetarian a vegan ale ako vitarian ...no neviem to uz ma nebudu vediet ani pomenovat....ale tento krat som rozhodnuta sa nenechat iba tak zlomit...
:P
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

ivon píše:ahojte vsetci...
:P
skvělé
Eva

Příspěvek od Eva »

Ahoj,

nebudes to mit se svou rodinou lehke, ale drz se - moc Ti drzim palce!Hodne z nas si tim proslo - moje rodina si treba na muj zpusob stravovani za vice nez rok dosud nezvykla. Ale take se drzim, ac to casto je docela tezke - uz jen s rodici lekari je diskuze tezka :( Bohuzel podobne je tomu i u vetsi casti kamaradu - jen malo z nich se snazi o opravdove pochopeni nebo aspon o respekt. Ale jsou mezi nimi takovi :)

Preju hodne trpelivosti :o
Uživatelský avatar
pembinak
Příspěvky: 19
Registrován: sob úno 25, 2006 22:57
Bydliště: za hory za doly

Příspěvek od pembinak »

:lol:
mozna to uz tady nikdo nepotrebuje, ale par dobryd rad je v clanku na doktorka.cz, jen jako lakadlo uryvek zde-
:lol:
První kroky očisty Vlastní očistný proces se z mého úhlu pohledu jeví nejčastěji jako vícesložková činnost. Na úvod, ale i během procesu očisty, je vždy dobré a žádoucí prohřát organizmus (floating, sauna, koupele atd..), nejlépe v pravidelných intervalech. Při prohřátí tkání dochází k dilataci cév, výrazně se změní prokrvení tkání, urychlí se metabolismus a zrychlí se proces vylučování zplodin látkové výměny. Mění se fyzikálně chemické vlastností koloidů t. j. tekutin v buňkách a mezibuněčných prostorách a iontů v nich rozpuštěných, což vede k usnadnění detoxikačních a eliminačních procesů. Další úvodní nezbytnou podmínkou je mechanické vyčistění tlustého střeva. Dle mého názoru nám nejlépe poslouží jogínská várisára. Tato jednoduchá a stará metoda pomocí pití slané vody a sérií jednoduchých cviků aktivně čistí nejen tlusté střevo. Navíc mechanické čistění střeva je zde podpořeno osmotickou aktivitou slané tekutiny, která nasává tekutinu z okolí a zvyšuje tak objem přicházející do střeva a zároveň se tak čistí i vlastní střevní stěny. Je dobré si uvědomit, že várisára je na rozdíl od ostatních metod mechanického čistění střeva metodou aktivní a ve velké míře má i léčebný účinek na zácpu. Klyzma a hydrocolon jsou metody pasivní, které zácpu neřeší, pouze umožňují pasivní mechanické čištění střeva. Hydrocolon má jasný, předem daný průběh a závisí do velké míry na citlivosti a šikovnosti obsluhy. Klyzma má zase tu výhodu, že se dá často opakovat a může se modifikovat nálev i k léčebným účelům. Pokud se budete rozhodovat pro jakoukoli z metod, je dobré si uvědomit co od ní čekáme, jak často jí chceme opakovat a hlavně, že jakákoliv mechanická metoda propláchnutí střeva je lepší než žádná, samozřejmě jsou tu i jisté kontraindikace.
http://zdravi.doktorka.cz/ocista-detoxi ... keho-tela/
ja taky porad zkousim a hledam....
pembinak
"cogito ergo sum"
Janina
Příspěvky: 289
Registrován: ned úno 19, 2006 17:39

Příspěvek od Janina »

Kdyz jsem byla malá, bratranec mi ukázal v dlani berusku a já do ní pleskla a zabila jí. On se rozplakal. Pak jsem zaslápla botou krecka a nekolikrát u nás na chodníku sneky-krupá to. Pustila jsem kocku na mého domácího ptácka (omylem), ale ona ho zakousla. Mojí dalsí kocicku prejelo auto, nasla jsem jí mrtvou cestou do skoly. Pozdeji auto prejelo mého nejmilejsího psa Mísu, kdyz bezel za mnou.

Uz bych si nikdy neprála, zabíjet a já v tom mela prsty.

Konzumace masa-mlécných produktu-cukru mi zpusobila mnoho zdravotních problému. Nyní jsem zdravá. "Bolestmi hlavy netrpím." :wink: Konstelace je u kazdého jinak. Etické/neetické zdravotní/nezdravotní je to velmi individuální a jedno pravidlo neplatí pro kazdého.

Psychické stavy a fyzické onemocnení vzdy souvisí s nasí stravou a dríve nebo pozdeji se to projeví výrazneji. Kazdý si má najít tu správnou cestu a neodsuzovat cestu druhých.
Uživatelský avatar
jgo
Příspěvky: 33
Registrován: ned bře 19, 2006 9:36
Bydliště: Jesenicko-Supíkovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jgo »

Četl jsem pana Guntera - Přirozenou stravu .. a byl to velký podnět ke změně,jsou tam všechny odpovědi,které jsem kdy hledal.Nevím zda je nutné číst něco jiného,je důležité se tím řídit.Rodina byla zvyklá pít mlíko z krabic a jíst bílou rýži.Předělal jsem všechny na kravské domácí,ale kozí piju jen sám.Rýže natural nám už chutná a nebylo to tak těžké.O RAW zatím nic nevím,živím se hlavně ovesnýma vločkama,rozinky,ořechy.Ale jinak si ještě neumím nic připravit,manželka je na vařené - půjde to pomalu.
Navštívil jsem zdejší bio obchod a kilo ječmene,který kupuju za 3,50 kč pro zvířata tam stál pomalu 30 ká a připadal si jako v byznis shopu a ne ve zdravé výživě.Ale to chce čas ...

-------------------------------
Přirozenost je cenná.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

jgo, dalsi ciel nemusi byt podla mna nutne presedlanie na nevarenu stravu.. skus sa ale v ramci moznosti zbavit navyku na obilniny-zrniny a dalsie potraviny ktore sposobuju najvacsi bordel v crevach. ak chces skusit vita stajl, dbaj hlavne na to aby si creva navykol na vodnatejsiu stravu.. chvilu to sice trva, je to ale podla mna velmi dolezite.. koncentraty zatazuju travenie pretoze telo sa nemoze zaoberat ich travenim kym si ich neprisposobi tym ze do nich natlaci vodu.. ta potom chyba inde a je to zacarovany kruh. surova zelenina a ovocie doda tvojim bunkam tu najkvalitnejsiu strukturvanu vodu aku im mozes dopriat.
cele je to samozrejme komplexna zalezitost, pre zaciatok ale nemozem doporucit nic vhodnejsie ako toto. ak mas chut na varene, uvar si naku zeleninu, huby, alebo podobne vodnate materialy.. travenie by sa malo viditelne zlepsit a s tym samozrejme suvisia dalsie vyhody. drz sa.
Uživatelský avatar
jgo
Příspěvky: 33
Registrován: ned bře 19, 2006 9:36
Bydliště: Jesenicko-Supíkovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jgo »

čísílko > dík za doporučení a zeptám se .... mám poněkud obavy,že při vynechání zrnin,z kterých je podle mě nejvíc energie,bych časem postrádal sílu.Moji předci se dožívali vysokého věku,umírali bez doktorů a jídelníček byl hlavně obilí.Uznávám ananas a banán pro jejich specifika,ale nedovedu si představit,že bych se živil nějakým tropickým ovocem,které u nás neroste.Poraď náhradní zdroj energie,na co si zkusit zvykat.Vařenou zeleninu vůbec nemůžu.V supermarketu at se dívám jak se dívám,kromě ovoce a zeleniny nic zdravýho nevidím.Asi je tam toho příliš.Dík.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

nazdarek. na uvod asi obligatna poznamka ze mozem hovorit iba sam za seba a je jasne ze fsetko nemusi sediet na tvoju telesnu konstelaciu. z toho co si na tejto diskusii zatial pochytil ti musi byt jasne ze neexistuje ziadna univeralna dieta, musis si tu svoju najst sam. chvilu casu to sice zaberie, ak ale budes trpezlivy, vysledky sa urcite dostavia.
zivot ale nie je iba o jedle.. najdenie najlepsieho mozneho sposobu stravovania je preto podla mna iba vytvorenim podmienok, aby sme sa mohli zacat venovat inym cinnostiam alebo necinnostiam podla vlastnej prirodzenosti. jedlo je len prostriedok.. pokus sa preto vyhnut prilisnemu stotoznovaniu sa so zalezitostami ktore sa ho tykaju. vyhnes sa tak mnohym problemom. male krociky s usmevom su podla mna hodnotnejsie ako velke skoky robene nasilu. tempo ktorym chces postupovat si urcuj sam podla toho ako bude telo reagovat na zmeny ktore pre neho pripravis. nie je sa kam plasit, nebojujes o holy zivot, chces iba spravit zmeny aby si sa citil lepsie.
otazka cim nahradit standardne obilniny ako psenica, raz, ovos sa moze javit dost tazko riesitelna, pretoze za tie roky si zrejme kazdy z nas vytvoril seriozny navyk.. vôňa cerstvo upeceneho chleba alebo rochlickov vyvolava urcite lakave spomienky aj u etablovanych vita-lidicek. ked to ale vezmes technicky, vsetky sacharidy sa nakoniec musia rozlozit do rovnakej podoby aby ich telo mohlo vyuzit ako zdroj energie. kazdy z procesov ma svoje specifika, travenie cukrov je rychle, niekedy ale az prilis rychle. navyse pri nadmernom mnozstve a nekompenzovani alkalickymi mineralmi vznika prekyslenie organizmu. travenie sacharidov ktore su zakladom obilnin je naopak pomale, nevznika ziaden skodlivy vykyv mnozstva glukozy v krvi, setri sa tym teda slinivka brisni, na druhej strane ale pri traveni tychto zlozitych sacharidov vznika tolko odpadu ze negativne vplyvy na organizmus musia nutne prevysit tych par vyhod.
ak by som ti mal poradit konkretne, ak tazko dries a bojis sa nedostatku energie pri vynechani obilnin, skus pre zaciatok zaradit tie najjemnejsie z nich, idealne kukuricu. ani namacana pohanka nemusi byt zla.. sladka mrazena kukurica je ale niekde uplne inde.. sprava sa skor ako zelenina, akurat ze ma ovela silnejsi energeticky potencial. myslim ze by nemal byt problem vykryt tie bezne vydaje ako predtym na chlebe a ovsenych vlockach. alebo skus narano zjest par jablk a bananov.. myslim ze rozdiel pocitis. a mozno budes prekvapeny ze namiesto ocakavaneho ubytku vykonnosti, budes tie iste jouly zvladat kazdym dnom lahsie.. zalezitosti tela su proste fyziko-chemia /plus trocha tej kinetiky.. :wink: /.. zabezpecis lepsie podmienky a ono to zrazu lepsie funguje..
neskor, ked si zacne organizmus zvykat na zmeny, zaraduj cim dalej viac surovej zeleniny a ovocia, inspir najdes aj v mnohych tunajsich forach. lesu zdar. pozdrav srnky a jazveca.
Uživatelský avatar
jgo
Příspěvky: 33
Registrován: ned bře 19, 2006 9:36
Bydliště: Jesenicko-Supíkovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jgo »

Ahoj a dík.Rozhodně tu fyziko chemii budu zkoumat a dám vědět.Tak jsem se tu pár hodin začetl.Zkoušel jsem dnes brokolici a mrkev,vůbec nejsem po jídle ospalý a hlavně je duše veselejší.Přemýšlím o skleníku a klíčení ... je tady inspirace víc než dost.Přeji všem dobrou náladu,jaká je na těchto skvělých stránkách.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

fyziko-chemii zkoumat, kinetiku dřít.. :twisted:

prajem hlavne vela zabavy.. ked som bol napriklad v sluzbe vlasti /civilnej ofkoors :wink: /, spolubojovnici ma volali "zeleninar" :lol: .. toz, ludia si zvyknu vsimnut ked niekto vycnieva z radu.. alebo ked v tom rade dlabe lyzickou avokado.. :lol:
je to proste komedia.. tak si tu svoju uzij.

s tou kukuricou by som ti rad poradil nake prenosne recepty, skus ale zaexperimentovat sam.. sprav z toho naku kasu, pripadne mixovanu s niecim inym, rozne ochutenu.. par narezanych paradajek, podla potreby naky ten tuhsi zaklad /semena, orechy/, k tomu vela surovej zeleniny..
alebo to nekomplikuj a skus jest na jedno posedenie len jeden alebo dva druhy jedla.. skusaj co ti bude vyhovovat viac.

v receptoch som predcasom uvadzal amatersky recept na kukuricno-lanove susene placky ktore mozes skladovat par dni ako standardny chlieb, su ale ovela priatelskejsie k nasim utrobam.

ak zacnem rano ovocim, zvycajne uz nekombinujem zlozitou zeleninou, lebo citim ze sa to bije.. listnate salatoviny ale robia crevam dobre a medzi ovocim. v takyto fruta-den to mozes podla potreby prekladat namocenymi orechami, susenym ovocim /tiez najlepsie dopredu namocenym/. na dalsi den sa ale asi velmi rad vratis opat k zelenine..
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

jgo píše:Ahoj a dík.Rozhodně tu fyziko chemii budu zkoumat a dám vědět.Tak jsem se tu pár hodin začetl.Zkoušel jsem dnes brokolici a mrkev,vůbec nejsem po jídle ospalý a hlavně je duše veselejší.Přemýšlím o skleníku a klíčení ... je tady inspirace víc než dost.Přeji všem dobrou náladu,jaká je na těchto skvělých stránkách.
já jsem nějakej ten rok pobýval na škrobovinách, bylo to namočený bio žito (ještě nějaký mám, dávám ho teď koze) a pohanku, cukrovou kukuřici, mám taky vlastní, ta taky šla. Dělal jsem i hodně močenejch ořechů (i když teď si dávám skoro 2 deci).
Ze dne na den jsem to opustil a je to lepší. Chce to vývoj a sám uvidíš co ti bude dělat nejlíp, ty máš asi větší výdeje, tak to bude zajímavější, než sedátoři od PC. I když to mně bere víc energie než těžení dřeva v lese.
Z mého pohledu je tělo v jiným stavu, když nevěnuje všechnu energii jen trávení. Chce to zkoušet, spíš dlouhodoběji, neb to tak rychle na změny nereaguje, zvlášť, když je letama zblblý z toho konzumovanýho sajrajtu.
Za důležité považuji pročištění organismu, což nemusí být až zas tak jednoduché jak se zdá, ale až pak si teprve mohu pravdivě vyhodnocovat, co mi vyhovuje víc a nebo ještě víc a tím i nespravedlivě vinit potraviny z něčeho zač nemůžou.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

klíčení je dobré, prodávají takové speciální misky na klíčení . Jde mungo, menší druh čočky, světlá pohanka, ale i žito... V tom přecházejícím období jsou tyto potraviny dobré. Později je už někdo nejí vůbec nebo někdo občas. Já patřím do té druhé kategorie.

jinak jak napsal buc :)

---
uvidíš, zkoušej a zkoušej a vyjde ti z toho jídelníček vhodný pro tebe, který se ale bude stále vyvíjet

bývá to takové nějké schéma, když to shrnu doširoka - ovoce na prázdný žaludek, většinou dopoledné, zelenina a z ní různé saláty vč. a hlavně zelených listových salátů, špenátu, za studena lisované oleje, nepražené oříšky, semínka, klíčky, k dochucení med, citron, tamari, nerafinovaná moř. sůl, šťávy z ovoce a zeleniny, "mléka" z oříšků a konopí, pokud možno od všeho něco a důležitý je chlorofil atd. atd.
tak nějak podobně většina začíná, potom z toho některé věci časem u někoho vypadávají jako třeba sůl atd.
to uvidíš sám, člověk získá potom pro vše cit a volí podle sebe :)

různé potraviny a dochucovadla můžeš sehnat na biosfera.cz
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

800914 píše:
s tou kukuricou by som ti rad poradil nake prenosne recepty, skus ale zaexperimentovat sam.. ..
kukuřice je dobrá s na jemno nakrájeným zázvorem, trochu posolit, trochu citronové šťávy a olivolý olej
Naposledy upravil(a) Sluníčko dne pát dub 14, 2006 7:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

to druhé je zde omylem :wink:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

kukuřice je výtečná i samotná nebo s hráškem a trochou oleje nebo do saláty le to se hůř tráví...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Sluníčko píše:to druhé je zde omylem :wink:
Díky Tvx :)
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

A já chci jen dodat k tomu všemu tady: to OVOCE, alespoň podle mé zkušenosti - dřívějc jsem to dělal blbě, dal jsem si jedno jablko, jeden banán, jeden pomeranč a měl jsem za chvilku pocit nenasycení až hladu, pak tu Neo přišel s megadávkama a přidal jsem na množství. Tedy - dej si klidně přes kilo čehokoliv a uvidíš jak ti bude. To je úplně něco jiného, než jen tři kousky...
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
jgo
Příspěvky: 33
Registrován: ned bře 19, 2006 9:36
Bydliště: Jesenicko-Supíkovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jgo »

Díky za zkušenosti,rozhodně to zkusím a dám vědět co se děje.Doma si zvykli na mé občasné jednodenní půstíky,v lednu jsem poprvé zkusil tři dny ...tak kolem mě chodili jako že jsem blázen a co se to se mnou děje.Teď odmítám maso a obědy jako že se mě netýkají.Zanedlouho se začnu cpát ovocem ...a možná z toho bude i něco pozitivního pro ostatní.
Dnes jsem měl v práci jako hlavní chod brokolici a kolega se na mě divně díval,asi si myslel,že je krize po zimě.Zřejmě to bude fakt zábava.
Uživatelský avatar
jgo
Příspěvky: 33
Registrován: ned bře 19, 2006 9:36
Bydliště: Jesenicko-Supíkovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jgo »

čísílko napsal:
...spolubojovnici ma volali "zeleninar" ...

Na vojně byl můj nej kamarád "vychodňár od hranic s CCCP" a toho si všimli ostatní hned.Zkoušeli ho šikanovat a ponižovat,ale u silné osobnosti to moc nejde.Jiný byl v tom,že nepil alkohol, pil pořád malkao a v hlavě měl sen,že bude karatista.Pomáhal mi ten blázinec přežít tím,že jsme měli ideály něco se sebou dělat.Každý den studené sprchy,kliky a běhání.Sám bych to nedokázal a zapadl asi do nespokojené lenosti.Na takové lidi nejde zapomenout,jenom malá vzpomínka mi řekne "trochu přitvrď".
To byly moje začátky a začínám pořád znova,hlavně to nevzdávám.

buc11 napsal:
...zajímavější, než sedátoři od PC. I když to mně bere víc energie než těžení dřeva v lese. ...

Naprosto souhlasím,že psychická práce bere víc energie.Mně stačí kontakt s nějakým důležitým úředníkem,nějaké proběhnutí se od čerta k ďáblu a přijdu domů úplně bezvládný a dá se tak akorát spát.Fyzicky dělám asi pět hodin denně(v lese),nikdo mi neporoučí a nic nemusím ... to je asi důležité pro tu energii.Fyzická práce není špatná,ale musí bavit - já to mám jako sport i turistiku a placené.Ale dělat někde svářeče či lakýrníka,tak to raděj živořit.Je mi líto i úředníků. :D
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Speciální misky na klíštění sou na hovno.
Neni mražená kukuřice předvařená nebo dokonce GMO ????
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

predvarena asi bude, gmo neviem..
odporucal som ju ako prechodnu alternativu namiesto klasickych tuhych obilnin na akych jgo doteraz fungoval.
aj keby bola ta kukurica varena a gmo, aj tak by to bola podla mna lepsia volba ako klasicky chlieb a ovsene vlocky..
ide hlavne o konzistenciu. casom ked sa mu travenie preorientuje na vodnatejsiu stravu, nebude uz musiet tie tazke oblbliny nahradzat nicim, sam bude citit co ho zatazuje a prirodzene sa tomu bude vyhybat..
/priznavam ze cela debatka je trochu priromantizovana.. jasne ze sa parkrat posmykne.. islo mi len o poukazanie na fakt, ze postupny prechod je pre vacsinu ludi najhladsi../
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Johny píše:Speciální misky na klíštění sou na hovno.
nejsou, mě dobře slouží
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

800914 píše: ...aj keby bola ta kukurica varena a gmo, aj tak by to bola podla mna lepsia volba ako klasicky chlieb a ovsene vlocky..../
Vážně si to myslíš ???????????????????????????????????????????????????
Odpovědět