ZAČÁTKY - jak jste začínali/začínáte

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

:oops: :)
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

no a když už jsme u těch krámů - taky se vám to vyladilo s úplňkem ? (já jen jestli to mám brát jako náhodu... :-))
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

pardon, to už asi má bejt v jiným vlákně co ? :oops:
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

... s novolunim ..... se mi to vyladilo :P . I kdyz dost zalezi na psychice, ta mi to sem tam hazi o par dnu tam ci onam
Sája
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 14, 2006 19:45
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Sája »

Ahoj všichni!Vaše stránky sleduju už dost dlouho, ale nikdy jsem se neodvážila sem taky něco napsat:). Rada bych se s Váma ale podělila taky o svoje zkušenosti. Jo jinak Vám moc děkuju za inspiraci a mnohdy za povzbuzeni nalady, když se mi "povedlo" uklouznout zpátky. To už se teď naštěstí nestává (ťuk, ťuk), hlavně díky tomu, že jsem začala nějak pevnějc dodržovat Wolfův trojúhleník. Ale jinak mám pár otázek.
1. Sledoval jsem Vaši diskuzi o obilovinách a šrobech. Musím říci, že jsem taky dost váhala, jestli k ořechům a olejnatým semenům přidat i luštěniny a obiloviny. Nakonec jsem to zredukovala na naklíčenou vojtěšku, boby mungo a občas fazule adzuki, pseudoobilný quinojský semeno a toť tak vše. Co se týká origoš obilovin, tak mám doma jen pšenici. Vždycky ji nechám naklíčit, řikám si, jak je to pěkný, ale po uchutnání to zase odložim. Přijde mi to nějak hrozně přeškrobený nebo co. Možná tak rejuvelac si dám, ale to je tak celý. Co se týká doplňování škrobovin bez přežírání ovocem :D , tak to řešim docela dost velkou spotřebou česneku - no mámě to už moc nevoní:) a taky kořenovitou zeleninou. Dřív jsem ji nejedla, ale tělo nějak vyžadoval ji do jidelníčku zařadit. Ale hlavně po přečtění knížky Léčení syrovou stravou od Kirstine Nolfi jsem vyzkoušela taky brambory. Výsledek překvapující. Moc mi chutnaj a v kombinaci s jabkem nebo supoersladkým rajčetem ze zahrádky (nebo s česnekem a cibulí, když je chuť na peprno) jsou skvělý. Hlavně po zeleninovým jídle, když je chuť na cukry, protože mě v tomhle případě opravdu nedělá ovoce dobře. Co říkáte na pojídání brambor Vy? Nějak jsem to moc nikde nenašla.
2. Někde jsem četla, že spostu chlorofylu obsahuje ta tmavě zelená kůra od melouna. Co na to říkáte? Přemýšlela jsem ji nasušit na zimu a pak třeba rozdrtit na prášek a smíchat s vodou. Váhala jsem, setli to nebude nějak chemicky stříkaný, ale to by byl pak i celej vnitřek toho melouna, o to stejně jim, takže je to asi fuk. Co Vy na to?
3. Jo a ještě... nebydlítě nebo nejezdíte někdo občas do Liberce. Je tady nějakej nedostatek vitariánů :cry:
Tak díky za odpověďi, zdraví Sája
Sandra
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Sája píše: 3. Jo a ještě... nebydlítě nebo nejezdíte někdo občas do Liberce. Je tady nějakej nedostatek vitariánů :cry:
Tak díky za odpověďi, zdraví Sája
Ale jo. :-) Já tu občas jsem. :P

Ba ne, jsem tu skoro pořád.
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Sája píše:Ahoj všichni!Vaše stránky sleduju už dost dlouho, ale nikdy jsem se neodvážila sem taky něco napsat:). Rada bych se s Váma ale podělila taky o svoje zkušenosti. Jo jinak Vám moc děkuju za inspiraci a mnohdy za povzbuzeni nalady, když se mi "povedlo" uklouznout zpátky. To už se teď naštěstí nestává (ťuk, ťuk), hlavně díky tomu, že jsem začala nějak pevnějc dodržovat Wolfův trojúhleník. Ale jinak mám pár otázek.
1. Sledoval jsem Vaši diskuzi o obilovinách a šrobech. Musím říci, že jsem taky dost váhala, jestli k ořechům a olejnatým semenům přidat i luštěniny a obiloviny. Nakonec jsem to zredukovala na naklíčenou vojtěšku, boby mungo a občas fazule adzuki, pseudoobilný quinojský semeno a toť tak vše. Co se týká origoš obilovin, tak mám doma jen pšenici. Vždycky ji nechám naklíčit, řikám si, jak je to pěkný, ale po uchutnání to zase odložim. Přijde mi to nějak hrozně přeškrobený nebo co. Možná tak rejuvelac si dám, ale to je tak celý. Co se týká doplňování škrobovin bez přežírání ovocem :D , tak to řešim docela dost velkou spotřebou česneku - no mámě to už moc nevoní:) a taky kořenovitou zeleninou. Dřív jsem ji nejedla, ale tělo nějak vyžadoval ji do jidelníčku zařadit. Ale hlavně po přečtění knížky Léčení syrovou stravou od Kirstine Nolfi jsem vyzkoušela taky brambory. Výsledek překvapující. Moc mi chutnaj a v kombinaci s jabkem nebo supoersladkým rajčetem ze zahrádky (nebo s česnekem a cibulí, když je chuť na peprno) jsou skvělý. Hlavně po zeleninovým jídle, když je chuť na cukry, protože mě v tomhle případě opravdu nedělá ovoce dobře. Co říkáte na pojídání brambor Vy? Nějak jsem to moc nikde nenašla..
Jako jeden ze svých dosavadních největších úspěchů považují vzdání se škrobovin.
jestli budou domácí a nestříkaný, asi neškodí, ale mně nechutnaj, tak jedině až obdržím třeba rakovinu, (Nolfi na ni taky skonala,že) tak možná a to jen šťávu.
Stejně tomu moc nerozumím, co znamená doplňování škrobovin-není přece potřeba nikam doplňovat. A bez přežírání ovocem, jak tomu rozumět? v souvislosti s tou škrobovinou.
Jinak trojúhelník-třetina je ovoce, že ano.
Já se řadím mezi přežírače ovoce, ovšem mám štěstí, že jen zralé až přezrálé (bohužel ho mám hafo), ostatní mne nezajímá a činí mi při konzumaci rovněž obtíže. Z kupovaných mně spolehlivě přezrejí avo a banány. Teď jsem vyhodil 3 žluťáky meloňáky, páč se jim nepodařilo dosáhnout mnou požadované cukrosti.
Sája píše:2. Někde jsem četla, že spostu chlorofylu obsahuje ta tmavě zelená kůra od melouna. Co na to říkáte? Přemýšlela jsem ji nasušit na zimu a pak třeba rozdrtit na prášek a smíchat s vodou. Váhala jsem, setli to nebude nějak chemicky stříkaný, ale to by byl pak i celej vnitřek toho melouna, o to stejně jim, takže je to asi fuk. Co Vy na to?.
Já jím zelný z louky dokud to de, tam ho je fůra a pak tu zimu prostě přežiju s tím celerem, mangoldem a podobným i chlorelou. Já jsem to neslyšel vo těch slupkách, ale stříkance jsou z hlavního podílu zvenku.
Sája píše:3. Jo a ještě... nebydlítě nebo nejezdíte někdo občas do Liberce. Je tady nějakej nedostatek vitariánů :cry:
Tak díky za odpověďi, zdraví Sája
Eva

Příspěvek od Eva »

Tereza: Že se Ti to vyladilo s úplňkem, znamená, že při úplňku Ti krvácení začíná nebo končí? Jak dlouho Ti to trvá?
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

no někdy začátek někdy konec, prostě víceméně do jednoho z těch dvou dní padne úplněk, trvá dva dny,max 3, nicméně tentokrát je to haluz, proběhlo to o týden dřív, nějak jsem prováděla očistu před půstem (abych se vyhnula otravě mozku uvolněným sajrajtem), tak si to tim vysvětluju
Sája
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 14, 2006 19:45
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Sája »

Buc11:Díky za rady. To o tý Nolfi jsem nevěděla :cry: .
K tomu trojúhelníku:jo, třetina je sladký ovoce. To má zajistit sacharidy. Tak jsem myslela, že když mám tendenci přejídat se ovocem, tak to třeba značí, že potřebuju těch cukrů víc. No a v bramborách jich je dost, ne. A když jsou syrový, tak by to měl být lehce stravitelný cukr, ne. Možná tomu nerozumím :oops: :)
Jinak do toho "ovoce" se samozřejmě nepočítaj zeleninový plody, který teda aspoň u mě tvořej skoro většinu jídla.
Co se týká ovoce, taky si vybírám jen to opadaný. Když to nespadne samo, tak to nervu. Jen pak mám doma 7 kg téměř přezrálých jablek, dalších 5 slívek atd. a není to už kam strkat.
No teď si se zeleným taky problém nedělám, ale v zimě je to horší. Tady není mangold k sehnání, jakožto student jsem prozatím neměla na chlorellu finance (už se to ale rýsuje :D ) a jestli myslíš celer řapíkaťák, tak ten jsem tady taky viděla jen občas. Takže zbývá brokolice, zelí a kapusta.Ledovýmu salátu neholduju. A to mi po tý spoustě zelěně teď přijde přeji jen málo :cry:.
Sandra
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

ono čím více toho přečteš, tím lépe, člověk by měl získávat informace.
A na druhé straně je ta praxe a z obojího ti začne vylézat to vhodné pro Tebe :)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Sluníčko píše:ono čím více toho přečteš, tím lépe, člověk by měl získávat informace.
A na druhé straně je ta praxe a z obojího ti začne vylézat to vhodné pro Tebe :)
Presne, Slniečko, každý musí sám nájsť, čo je preňho najvhodnejšie. Aj ja to tak cítim. Chce to tréning a počúvať svoj vnútorný hlas. Čím si ďalej, tým viac ti ten hlas dá zreteľne najavo, keď spravíš kopanec. Často sa ľudia čudujú, vraj z čoho majú problémy.... veď si neuvedomujú, že by spravili čosi, čo im ich mohlo spôsobiť. Áno, neuvedomujú, lebo to ČOSI si robia neustále, neustále sa poškodzujú a nie sú to schopní uvedomiť si to. Ich vnútorný hlas je utopený v sajrajte s pekným obalom...
(neviem to presne vyjadriť, azda to niekto pochopí, čo tým básnik myslel :roll: ).
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Sája píše:Buc11:Díky za rady. To o tý Nolfi jsem nevěděla :cry: .

TO JEN TAK, ŽE TĚCH ASPEKTŮ ŽIVOTNÍCH JE PATRNĚ VÍC A ONA ANI NEBYLA ÚPLNĚ RAW SI MYSLIM

K tomu trojúhelníku:jo, třetina je sladký ovoce. To má zajistit sacharidy. Tak jsem myslela, že když mám tendenci přejídat se ovocem,
MŮJ NÁZOR JE : NEVĚŘIT TĚM CHUTĚM, MYSLÍM, ŽE TO NAŠE TĚLO JE BLB, JE TŘEBA ČASU A NAUČIT SE NASLOUCHAT, JÁ SNÍM KLIDNĚ NŮŠI BANÁNŮ A JSOU-LI RIPE, TAK ŘÍKÁ LÁDUJ TAM FURT DALŠÍ, TĚCH SE ON ASI NIKDY NEPŘEJÍ A VŮBEC ŽIJI S POCITEM CO UVIDÍŠ LÁDUJ A JELIKOŽ JSEM OBKLOPEN OVOCEM, TAK ČASTO POSLOUCHÁM. oVŠEM VIDÍM POSUN, TŘEBA TY ŠESTKY UŽ MOC NEMUSÍM, JEN KDYŽ JE ZOUFALOST A NENÍ CO A KDYŽ JE JICH VÍC TAK MNĚ TO TEN BLB DÁ NAJEVO, NO NENÍ TO BLB? Á JABKA MĚ TAKY NEBEROU.

tak to třeba značí, že potřebuju těch cukrů víc. No a v bramborách jich je dost, ne. A když jsou syrový, tak by to měl být lehce stravitelný cukr, ne. Možná tomu nerozumím :oops: :)
Jinak do toho "ovoce" se samozřejmě nepočítaj zeleninový plody, který teda aspoň u mě tvořej skoro většinu jídla.
CO JSOU ZELEPLODY? i KDYŽ NEVIM, MYSLIM ŽE TO JE V POŘÁDKU, TO BUDE JEN K PROSPĚCHU.
Co se týká ovoce, taky si vybírám jen to opadaný. Když to nespadne samo, tak to nervu. Jen pak mám doma 7 kg téměř přezrálých jablek, dalších 5 slívek atd. a není to už kam strkat.
JÁ TO NEMÁM V KILECH ALE BEDNÁCH.
No teď si se zeleným taky problém nedělám, ale v zimě je to horší. Tady není mangold k sehnání, jakožto student jsem prozatím neměla na chlorellu finance (už se to ale rýsuje :D ) a jestli myslíš celer řapíkaťák, tak ten jsem tady taky viděla jen občas. Takže zbývá brokolice, zelí a kapusta.Ledovýmu salátu neholduju. A to mi po tý spoustě zelěně teď přijde přeji jen málo :cry:.

SALÁT JE MŮJ FAVORIT, CHUTÍ MI ZVLÁŠŤ S OLIVÁČEM A JEŠTĚ SI HO NECHÁM DEN PŘED TÍM ROZBLEMTAT. MANGOLD ROSTE JAK PLEVEL, VIDĚL JSEM HO V ZAHRADĚ A MĚŘÍ ASPOŇ METR, TOPINAMBURY MAJ 4M, KUKUŘICE 3.

ZÁVĚREM : NEBOJÍM SE DEFICITŮ, LEČ PŘEFICITŮ
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Renáta píše:
Sluníčko píše:ono čím více toho přečteš, tím lépe, člověk by měl získávat informace.
A na druhé straně je ta praxe a z obojího ti začne vylézat to vhodné pro Tebe :)
Presne, Slniečko, každý musí sám nájsť, čo je preňho najvhodnejšie. Aj ja to tak cítim. Chce to tréning a počúvať svoj vnútorný hlas. Čím si ďalej, tým viac ti ten hlas dá zreteľne najavo, keď spravíš kopanec. Často sa ľudia čudujú, vraj z čoho majú problémy.... veď si neuvedomujú, že by spravili čosi, čo im ich mohlo spôsobiť. Áno, neuvedomujú, lebo to ČOSI si robia neustále, neustále sa poškodzujú a nie sú to schopní uvedomiť si to. Ich vnútorný hlas je utopený v sajrajte s pekným obalom...
(neviem to presne vyjadriť, azda to niekto pochopí, čo tým básnik myslel :roll: ).
pochopila jsem to :) a je to tak
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

buc11 píše: ZÁVĚREM : NEBOJÍM SE DEFICITŮ, LEČ PŘEFICITŮ[/i]
:lol: jojo :lol:
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

hm hm, vim o řešení...
Sája
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 14, 2006 19:45
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Sája »

Buci, "zeleplody" je třeba rajče, paprika, okurka, cuketa, lilek a tak. Zkrátka, co se běžně užívá jako zelenina, ale má to jadýrka. A v tom trojúhelníku to ani není úplně tak, že má být třetina ovoce, spíš třetina z toho, co sníš a není to zeleplod.
Tak to já zase nemusím ty banány. No, jo, každej máme různý žaludky nebo jak to říct.
Já mám k dipozici jen poměrně vzdálenou zahradu příbuzných, takže si holt musim dělat trochu zásoby.
Sandra
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Sája píše:Buci, "zeleplody" je třeba rajče, paprika, okurka, cuketa, lilek a tak. Zkrátka, co se běžně užívá jako zelenina, ale má to jadýrka. A v tom trojúhelníku to ani není úplně tak, že má být třetina ovoce, spíš třetina z toho, co sníš a není to zeleplod.
JO
Tak to já zase nemusím ty banány. No, jo, každej máme různý žaludky nebo jak to říct.
ANO, ALE CHUŤ JE V HLAVĚ A LEHCE SE DÁ ZMĚNIT, CHCE-LI SE, TOŤ VLASTNÍ ZKUŠENOST. a CO SE TÝČE OVOCE, MOHU JIŽ SMĚLE PROHLÁSIT, ŽE POMALINKU, ALE JISTĚ MĚ TĚLO LEHCE (NĚKDY I TVRDĚJC) NAZNAČUJE, KTERÝ MU DĚLÁ LÍP A KTERÝ TŘEBA O CHLUP HŮŘ. MOHU I KONSTATOVAT, ŽE SLEDUJI-LI SKALNÍ, MILITANTNÍ NEBO I OBYČEJNÉ FRUTARIÁNY, TAK CO JE IN SE DOCELA PŘESVĚDČIVĚ U CELÉ MNOŽINY PROFILUJE PODOBNÝM ZPŮSOBEM A JÁ SE K TOMU PŘIPOJUJI. A TŘEBA ŠVESTKY, JABKA A JINÉ HODNOTY NAŠEHO PÁSU (PMN KVŮLI VĚTŠÍMU OBSAHU KYSELIN, TŘÍSLOVIN A POD) KROM TŘEŠNÍ HROZNŮ (BOHUŽEL JINAK VYZRETÝCH) V JEJICH JÍDELNÍČCÍCH NEFIGURUJÍ.

Já mám k dipozici jen poměrně vzdálenou zahradu příbuzných, takže si holt musim dělat trochu zásoby.
OK
Sája
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 14, 2006 19:45
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Sája »

Buci, ještě bych na Tebe teda měla pár dotázku. Snad neva...

Ne, že bych se teď cíleně začala měnit chutě, možná že to přijde samo... ale jaký to ovoce tam teda figuruje? Moc mi to totiž nejde do hlavy, když ne to z našeho pásu, ani ne jabka třeba z dovozu, tak mi tam zbývá tak ty banány, hrozny a ostatní dovážený třeba tropický ovoce. Co třeba broskve (rostou i nás,ne?),meruňky a hrušky. Ty jsou naše OK nebo taky ne?Není to tak kyselý jako jabka a švestky, hraje to nějakou roli?A co se týká tropickýho, to asi teda nesouhlasíš s tím, že se občas říká, že tropický není úplně vhodný a lepší je z tuzemska?

Ještě s těma chutěma...Určitě to je hlavně psychický, ale já se to nějak vědomě nepokouším měnit. Asi nejsem dost silná na to, abych si vnutila přesvědčení, že na to a to chuť nemám, když jí mít budu. Můžu jen být ráda, že si to moje tělo opravdu jakoby "říká", co chce a naštěstí to není a snad už ani nikdy nebude nic, co bych zároveň nechtěla já.

A otázku na závěr. Po ročním vegetariánství a dalším veganství a před rokem přechodem na syrovo jsem samozřejmě měla ze začátku chutě na vařený sladkosti, pak to přešlo na ořechy s medem, karob, sušený ovoce (asi jako u dost lidí). Postupně už ale mám radši i ořechy jen namočený, suchý moc ne. Všimla jsem si, že se tady ňáky lidi bavili, že si dělaj jako chuťky kešu s medem a raw čokoládou a tak. Zajímalo by mě, co Ty na to a jestli to taky jíš? Děkuji vřele za odpovědi :)
Sandra
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

třeba já moc druhy ovoce neřeším jím to na co mám chuť a to které mi v danou dobu dělá dobře
Uživatelský avatar
Eiriu
Příspěvky: 42
Registrován: pon lis 27, 2006 15:02
Bydliště: Východní Čechy

Příspěvek od Eiriu »

No tak si tady nák čtu ty příspěvky a řikam si že bych se taky mohla zapojit a něco o sobě napsat . Takže:Asi sem byla dycky divná :) ale nák víc se to začalo rozvíjet až v posledních 2 - 3 letech.Začala sem tak víc pozorovat že mi bejvá po různejch jídlech dost špatně a poslupně sem je začala vylučovat . Nejdřív to bylo dost hrozný protože mi vobčas bylo ještě víc špatně ale asi tak po 3 měsících sem se začala cejtit fakt dobře - teď zpětně si uvědomuju že sem vlastně jedla skoro jenom ovoce a zeleninu . Začal se dostavovat takovej příjemnej mocit prázdnoty - taková vnitřní rovnováha - to se vám medituje mnohem líp než s žaludkem plnym mrtvolek.Já sem se cejtila úplně úžasně ale moje rodina to moc růžově neviděla - řekněme že v tý době sem viditelně zhubla a moje úmysly nebyly čistě filozofické :oops: Začali se u nás objevovat narážky na anorexii a já protože sem o raw nic nevěděla sem se rači pustila do masíčka a šlehaček :cry: Asi po půl roce mi ale začalo bejt zase blbě - bolesti břicha , plynatost , beďarů plnej ksicht. Svejma vlastníma pokusama sem si vyzkoušela že bez mlíka je můj obličej skoro jako dětská prdelka :wink: bez řízků můžu jít v klidu běhat a nemusim se každejch 10 minut zastavovat abych nabrala dech.........No tak sem se rozhodla že zas začnu s nákou omezenější stravou , ale tentokrát nák víc odborně a začala sem hledat na netu a .........prostě úplnou náhodou sem narazila na tydle stránky a hned mi bylo jasný že ste to co hledám. Bohužel když sem se o tom zmínila doma nikdo nebyl moc nadšenej , protože jim přišlo že sem se úplně zbláznila :cry: Ted - asi teprve po dvou měsících se s tim pomaličku začínaj smiřovat a já utvrzovat ve své filozofii . Jsem na úplném začátku a na " zelenym" vydržim zatim jenom tak tejden - rodiče mě krotěj a já si zatim taky spíš jen zvykám .
No doufám že ted když mám motivaci a znám skupinu stejně přemejšlících lidí se konečně doberu cíle .........
Jinak bych asi ještě měla říct že sem Monika ,je mi 17 a nemám ráda neupřímný a prolhaný lidi na netu , který se schováj za různý přezdívky a šířej svoje myšlenky , snad mě nebudete počítat mezi ně...........
Quo vadis...
Jirka
Příspěvky: 17
Registrován: sob říj 28, 2006 18:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jirka »

Eiriu píše:Asi sem byla dycky divná :)
Tak to je naprosto v pořádku. Na mnoha lidech okolo nás je dobře vidět, jak to vypadá, když se člověk stravuje takzvaně "normálně". :-)
Eiriu píše:No tak sem se rozhodla že zas začnu s nákou omezenější stravou , ale tentokrát nák víc odborně a začala sem hledat na netu a .........prostě úplnou náhodou sem narazila na tydle stránky a hned mi bylo jasný že ste to co hledám.
A jak se ukazuje, tak "nejodbornější" přístup je právě ten, který je zároveň nejjednodušší.
Eiriu píše:Jinak bych asi ještě měla říct že sem Monika ,je mi 17 a nemám ráda neupřímný a prolhaný lidi na netu , který se schováj za různý přezdívky a šířej svoje myšlenky , snad mě nebudete počítat mezi ně...........
Přezdívka je z mého pohledu OK. A to, jaké myšlenky kdo šíří, to už si sám profiltruju. (Paradoxně mi tak moc nevadí ani šíření nepravdivých myšlenek jinými lidmi, protože se při tom často dozvím něco nového, co jsem předtím neznal. A je čistě na mně, abych si ověřil, co z toho je pravdivé nebo ne. Hlavní problém s nepravdami je ale to, že tím často bývají ovlivněni ti, kdo tomu uvěří bez jakéhokoliv ověření.)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Eiriu, super, ze jsi tu :P!
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Příspěvek od PetrK »

Vítej mezi námi.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

jj rodiče :wink:
taky tě tu vítám.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Monika, teším sa, že píšeš. A to vravím aj z pozície rodiča :lol: Bola by som happy, keby môj starší syn sa pobral tiež touto cestou. :wink:
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

určitě se jednou dočkáš :D
mirka
Uživatelský avatar
Eiriu
Příspěvky: 42
Registrován: pon lis 27, 2006 15:02
Bydliště: Východní Čechy

Příspěvek od Eiriu »

Moc díky za přivítání , snad vydržim , ale nevim nevim - blíží se mikuláš a já už zas vidim ty hory sladkýho vod babičky :roll: a nevěřim tomu že všechno přenechám bráchovi :( - jinak s mamkou sem se domluvila na OZ( ovoci + zelenince :wink: ) takže tady vidím menší posun . Držte mi prosím palce - já to určitě nezvládnu!!! :cry:
Quo vadis...
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Ja som radsej Mikulasovi napisala zoznam, z coho ma vyberat. V stredu si beriem dovolenku a idem domov kontrolovat papucky, ha.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Sája píše:Buci, ještě bych na Tebe teda měla pár dotázku. Snad neva...

Ne, že bych se teď cíleně začala měnit chutě, možná že to přijde samo... ale jaký to ovoce tam teda figuruje? Moc mi to totiž nejde do hlavy, když ne to z našeho pásu, ani ne jabka třeba z dovozu, tak mi tam zbývá tak ty banány, hrozny a ostatní dovážený třeba tropický ovoce. Co třeba broskve (rostou i nás,ne?),meruňky a hrušky. Ty jsou naše OK nebo taky ne?Není to tak kyselý jako jabka a švestky, hraje to nějakou roli?A co se týká tropickýho, to asi teda nesouhlasíš s tím, že se občas říká, že tropický není úplně vhodný a lepší je z tuzemska?
mně to nějak uniklo
já pásy neřeším, PMN je to blbost, a ve skleníkách (tropických, či subtropických)) se tady vypěstuje všechno a já jím co mně chutná a švestky třeba nejsou vůbec kyselý, teď si dávám z kozou takový marmeládovky někdy i s takovou zelenou písní a je to boží, rovněž jabka mně některý přešly lehce mrazem a jsou báječný, musí to být prostě ultraripe, jinak nekonzumuju.
Ano na chutích to chce zapracovat, kvůli počátečnímu popíjení zelené šťávy jsem myslel, že to nezvládnu

[/quote] Ještě s těma chutěma...Určitě to je hlavně psychický, ale já se to nějak vědomě nepokouším měnit. Asi nejsem dost silná na to, abych si vnutila přesvědčení, že na to a to chuť nemám, když jí mít budu. Můžu jen být ráda, že si to moje tělo opravdu jakoby "říká", co chce a naštěstí to není a snad už ani nikdy nebude nic, co bych zároveň nechtěla já.[/quote]

moje tělo je blbec, na něm to nechat nemůžu

[/quote] A otázku na závěr. Po ročním vegetariánství a dalším veganství a před rokem přechodem na syrovo jsem samozřejmě měla ze začátku chutě na vařený sladkosti, pak to přešlo na ořechy s medem, karob, sušený ovoce (asi jako u dost lidí). Postupně už ale mám radši i ořechy jen namočený, suchý moc ne. Všimla jsem si, že se tady ňáky lidi bavili, že si dělaj jako chuťky kešu s medem a raw čokoládou a tak. Zajímalo by mě, co Ty na to a jestli to taky jíš? Děkuji vřele za odpovědi :)[/quote]

já tahini s medem, ale asi nejsem adiktiv a ořechy močené, mám pytel karobu a ani ho nejím
veronika bogarova
Příspěvky: 2
Registrován: sob pro 23, 2006 10:13

ako zacat?

Příspěvek od veronika bogarova »

ahojte, mam 17, a hravam da sa povedat ze profesionalne basketbal a chcela by som sa stat vitariankou.Ako mam zacat?Je to pre mna vobec vhodne, lebo mam trening 2-3 krat denne.Velmi by ste mi omohli, kebyze mi date nejake rady , tipy, a triky.........dakujem :lol:
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jan buka »

Ahoj Veroniko,

pokud se chceš stát vitariánkou lze ti k tvému rozhodnutí jedině upřímně blahopřát... :)
Věřím, že ti zde přítomní "sportovci" dají pár tipů na správné stravování... jinak má rada zní studuj materiály jak se dá... vím, že o profesionálních sportovcích je i celá řada zahraničních webů, zvláště v angličtině, jen trochu "zagoogluj"... .)

Věřím, že i ty brzy příjdeš na to, že vitastrava je v pozitivním slova smyslu "návyková" a že se už pak nikdy nebudeš chtít cítit zase hůře než na "raw food"... jsi mladá a tvé tělo jistě nebude tak zanešené, jako u mnohých jiných vita - jedinců (včetně mne ještě nedávno...)

Hodně úspěchů s novým životním stylem
a at to jde ve sportu stále jenom nahoru... :)

Honza Buka :wink:
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
veronika bogarova
Příspěvky: 2
Registrován: sob pro 23, 2006 10:13

Příspěvek od veronika bogarova »

jan buka píše:Ahoj Veroniko,

pokud se chceš stát vitariánkou lze ti k tvému rozhodnutí jedině upřímně blahopřát... :)
Věřím, že ti zde přítomní "sportovci" dají pár tipů na správné stravování... jinak má rada zní studuj materiály jak se dá... vím, že o profesionálních sportovcích je i celá řada zahraničních webů, zvláště v angličtině, jen trochu "zagoogluj"... .)

Věřím, že i ty brzy příjdeš na to, že vitastrava je v pozitivním slova smyslu "návyková" a že se už pak nikdy nebudeš chtít cítit zase hůře než na "raw food"... jsi mladá a tvé tělo jistě nebude tak zanešené, jako u mnohých jiných vita - jedinců (včetně mne ještě nedávno...)

Hodně úspěchů s novým životním stylem
a at to jde ve sportu stále jenom nahoru... :)

Honza Buka :wink:

Dakujem velmi pekne, a budem sa snazit=)
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

No nejdříve zkus prosím sem napsat, jak se alespoň přibližně stravuješ teď. Vegouš, vegan, či všežravec?
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: ako zacat?

Příspěvek od buc11 »

veronika bogarova píše:ahojte, mam 17, a hravam da sa povedat ze profesionalne basketbal a chcela by som sa stat vitariankou.Ako mam zacat?Je to pre mna vobec vhodne, lebo mam trening 2-3 krat denne.Velmi by ste mi omohli, kebyze mi date nejake rady , tipy, a triky.........dakujem :lol:
to by bylo zajímavé, ve světě tací existují, tady se tvrdí, že to nejde
Vzhledem k zanesenosti mé 18leté dcery, jest možné, že by se mohly objevit příznaky, příznačné pro odbourávání týchto.
A začíná se tak, že se vyměňují vařená jídla za syrová
Jsou různé směry o "optimálních" poměrech, třeba ovoce 40%, zelenina 30%, semena, ořechy 15 %, zbytek nemůže-li se jinak škroboviny nebo ovoce může-li se.
Podrobnější logické teorie Wolfeho, Dave Kleina, Patenauda, Walkera, kulturisty Rawvegandiet (teď jsem tam kouknul a vypadá v 53 docela sportovně a silně a jinjee mi skutečně taky typově připomíná radkus akorát je v 7.měsíci) a spol se naleznpu v odkazech a rozumování nad tímto všude možně zde v různých.
Nejlepší je vlastní zkušenost, jsem přesvědčen oproti všeobecnému názoru, že to je přirozené, bezpečné a nic nehrozí
Uživatelský avatar
Kallaf
Příspěvky: 186
Registrován: stř říj 11, 2006 22:23
Bydliště: Prievidza

Příspěvek od Kallaf »

Podla mojej skusenosti zacinat je najlepsie ked prave nie si nutena podavat maximalne fyzicke vykony,aspon prvych par tyzdnov.Najhorsie su tie stavy,ked pride clovek po treningu domov hladny a zozral by aj klince.Na to si treba davat pozor.Ja mam vyhodu samostatneho byvania,takze ma nelakaju vone vareneho jedla uz medzi dverami.Moja taktika pri prechode na raw food bola - nebyt nikdy hladny.Je to sice dost casovo narocne ale ked je clovek odhodlany zdravo zit,tak si ten cas najde.Myslim,ze byt vitarian znamena mat v rebricku zivotnych priorit na prvom mieste zdravie.
Korenka
Příspěvky: 32
Registrován: ned bře 18, 2007 17:14

Příspěvek od Korenka »

Ahoj vitarianci,
moc se mi libi vase stranky, je tu fajn atmosfera a rada si tu ctu... Cteni ale neni bez nasledku, kazda myslenka, kterou se clovek delsi dobu zabyva ma asi tendenci "zarustat pod kuzi", takze se zacinam preorientovavat na vitarianstinu... :-) Uz jsem 9. rokem bezmasá, mam za sebou neprilis dlouhe obdobi, kdy jsem se zajimala o makrobiotiku a obcasne kratsi pustiky - nejdelsi 7 dni. Porad me neco zene k neustalymu zjednodusovani a zabavovani se zbytecnosti - ve strave i v zivote - se stridavym uspechem :o .
Vita-strava je fajn, zacala jsem si ted po tom makrob. obdobi zase kupovat i exoticky ovoce a delam si moc dobry kokteljlky v mixeru a kupodivu po nich ani nemam hlad... Je mi dobre a tesim se na dalsi... Jen mam jeste ty moje zasoby obili a lustenin... Co ja s nima budu delat? Kozu zatim nemam... :lol:
Jen mi trochu vadi to dovazeni ovoce, radeji bych mistni... Ted ziju ve meste a neni problem se tu zasobit i v zime. Ale casem se chci odstehovat na venkov a pracovat v miste, zit opravdu skromneji... pak to bude slozitejsi. Asi by pak slo pres zimu drzet pust a pak navratovku na stavach... A pak ty hrusky ve sklepe, jak tu nekdo popisoval + jablka + nevim co kde seberu, urcite taky nejaky ořechy, ale to bych nechtela prehanet.
No tak uvidim, co z toho bude. Zatim moc dekuju za vsechny rady a motivaci, jste lepsi nez vecernicek :wink:
K.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Ahoj, VITA VITAJ. Akoby som čítala sama o sebe. Tie obdobia, ktorými si prechádzala a kam si sa dostala. Aj mňa nakazila atmosféra tohto webu a som zaň vďačná stvoriteľom. Tiež ešte nie som v cieli, ale snažím sa :lol: A napokon, ako vravia budhisti: cieľ nie je to najpodstatnejšie, dôležitá je tá cesta k nemu (či tak akosi :lol: ) Tak nech sa nám tu spolu dobre po nej kráča :wink:
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

také moc vítám a přeji krásné zážitky :D :D :D
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

ahoj.
Taky se to ve mě vždy mlelo s tím dovážením ovoce a ekologií, ale nedovedu si bez dováženého ovoce představit svoji existenci. Řeším to vždy malými kompromisy... jsem například ráda, že je u nás už víc kiwi z Itálie a ne z N. Zélandu apod.
Žít tu v zimě jen z místní produkce to by byl skoro polopůst. Nemám nic proti jablkům apod, ale i ty bio se přejí. Jinak podle mých zkušeností v zimě právě moc pravý půst nejde kvůli termoregulaci (i když letos to tak zlé s počasím nebylo).
Ale máme tu už jaro. :D
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Pavluška píše:Jinak podle mých zkušeností v zimě právě moc pravý půst nejde kvůli termoregulaci (i když letos to tak zlé s počasím nebylo).
Mna pri poste zaludok vzdy pekne hreje.
katja
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 26, 2007 9:40
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katja »

Ahojte všichni,
vitariánské stránky znám od roku 2003, to jsem byla asi tři roky veganka po předchozích letech vegetariánství. Na jaře 2004 jsem jedla na 100% syrově a dále asi na 80%. Jím převážně ovoce, ale hlavně se stravuji tak, jak si říká tělo. Jsem třeva měsíc 100% raw, pak to poruším ze dva dny a dál pokračuji. Věřím pevně, že jednou nedostanu chuť ani na ten rohlík. Poprvé jsem skočila na raw po hlavě a nedopadlo to dobře, tak jsem si vybrala pomalou cestu. Tak mi držte palečky!
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

katja píše: Jím převážně ovoce, ale hlavně se stravuji tak, jak si říká tělo.
To jsi šťastná žena, mě by to zabilo. :-) A co teprve ty rohlíky. :P


Nová tu nejsi, tak snad mé, bucovy a ostatní ulítlé příspěvky pochopíš. :)
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
katja
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 26, 2007 9:40
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katja »

No s ovocem se cítím báječně. Někdy ale příjde chvíle, kdy slintám po něčem vařeném, tak to nelámu přes kolenu, vezmu si pár uvařených brambor nebo rohlík, moje tělo mi dá najevo, že to není správně, protože se opravdu začnu cítit špatně a jsem opět poučená. Dělám to takto od začátku, vařeného bylo mnohem mnohem více. Během dvou let, a to jsem byla mezitím těhotná, jsem udělala podle mě pro sebe hodně a jsem ráda, že na vařené mám chuť jen občas. Mohla bych to sice vydržet (si nedát ten rohlík), ale zažila jsem i to, že jsem vydržela a za nějaký čas spadla na úplné dno, a to nechci. Doslova jsem se přežírala vařeným.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

katja píše:No s ovocem se cítím báječně. Někdy ale příjde chvíle, kdy slintám po něčem vařeném, tak to nelámu přes kolenu, vezmu si pár uvařených brambor nebo rohlík, moje tělo mi dá najevo, že to není správně, protože se opravdu začnu cítit špatně a jsem opět poučená. Dělám to takto od začátku, vařeného bylo mnohem mnohem více. Během dvou let, a to jsem byla mezitím těhotná, jsem udělala podle mě pro sebe hodně a jsem ráda, že na vařené mám chuť jen občas. Mohla bych to sice vydržet (si nedát ten rohlík), ale zažila jsem i to, že jsem vydržela a za nějaký čas spadla na úplné dno, a to nechci. Doslova jsem se přežírala vařeným.
myslím, že se jedná o klasický pozitivní příklad, postupující ověřenou metodou omyl-zpět neomylně vpřed
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

katja píše:No s ovocem se cítím báječně. Někdy ale příjde chvíle, kdy slintám po něčem vařeném, tak to nelámu přes kolenu, vezmu si pár uvařených brambor nebo rohlík, moje tělo mi dá najevo, že to není správně, protože se opravdu začnu cítit špatně a jsem opět poučená.
Mám to hodně podobně.
Uživatelský avatar
Leni
Příspěvky: 71
Registrován: stř úno 21, 2007 15:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Leni »

Ahojte všichni,
vitariánské stránky znám od roku 2003, to jsem byla asi tři roky veganka po předchozích letech vegetariánství. Na jaře 2004 jsem jedla na 100% syrově a dále asi na 80%. Jím převážně ovoce, ale hlavně se stravuji tak, jak si říká tělo. Jsem třeva měsíc 100% raw, pak to poruším ze dva dny a dál pokračuji. Věřím pevně, že jednou nedostanu chuť ani na ten rohlík. Poprvé jsem skočila na raw po hlavě a nedopadlo to dobře, tak jsem si vybrala pomalou cestu. Tak mi držte palečky!
Mno.. já jsem na tyhle stránky narazila asi před rokem a všechno mi přišlo dokonale smysluplný, až na to, že jsem to v praxi v podstatě ignorovala.. Ale nebylo to se mnou ve srovnáním se zbytkem český populace až tak hrozný, poslední roky jsem jedla víc ovo a zel než kdokoliv, koho jsem znala, bílý maso tak jednou za půl roku, když se náhodou objevilo v nějakým salátu, tak jednou za dva měsíce nějaký těstoviny, omáčky a tak, to naposled v dětství.. za to jsem dost ujížděla na mléčných výrobcích, hlavně díky skvělým dietickým doporučením typu: čím víc bílkovin, tím líp.. :roll:
Pak jsem o vita začala vážně přemýšlet někdy v září. Vyhodila jsem všechny svý nizkotučný jogurty, tvarohy a spol. a šla jsem do toho :) Bohužel jsem ale měla zrovna po státnicích, měsíce před tím bylo dost stresový období, kdy jsem neměla vůbec chuť k jídlu, maximálně nějakej jogurt, jablko.. Vážila jsem něco málo přes 40 kg. Začla jsem studovat novou školu. Takže další stres a předchozí závislost na mléčným a bílkovinách a podváha mě asi po měsíci pokusu o raw dostala tam, kde jsem nikdy před tím nebyla - totální přejídání se, pořád jsem měla ale v hlavě, že mléčný ne, takže nakonec jsem skončila u toho nejhoršího junk foodu, na několik měsíců :oops: Jsem se nějak moc rozepsala, pardon :) No nic, takže teďka další pokus, snad už úspěšnej.
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

Leni: Myslím že není důležité kolikrát upadneme, ale kolikrát vstaneme. Přeju hodně úspěchů na tvé cestě:)
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

buc11 píše: ověřenou metodou omyl-zpět neomylně vpřed

to je trefné :lol:
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Příspěvek od luca »

Zdravím, vitariáni!
Ráda bych se vás optala na vaše zkušenosti s detoxifikací. Já jsem začala s raw teprve před třemi týdny (rok jsem o tom přemýšlela) a zatím je mi pořád jenom skvěle - možná první dva dny jsem měla trochu lehčí hlavu, ale to bylo náhodou fajn. Tak čekám, jestli přijdou nějaké problémy...
I když je fakt, že pro mně to není zas takový náraz: jsem přirozená vegetariánka (v dětských letech se do mně pokoušeli maso dostat, ale moc se nedařilo) a v podstatě i veganka (mléko netrávím, na něm jsem byla jen coby kojenec, ale sýry jsem dříve trošku jedla).
Odpovědět