ZAČÁTKY - jak jste začínali/začínáte

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Seraf píše:Leni: Myslím že není důležité kolikrát upadneme, ale kolikrát vstaneme. Přeju hodně úspěchů na tvé cestě:)
ba ba :)
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

luca píše:Zdravím, vitariáni!
Ráda bych se vás optala na vaše zkušenosti s detoxifikací. Já jsem začala s raw teprve před třemi týdny (rok jsem o tom přemýšlela) a zatím je mi pořád jenom skvěle - možná první dva dny jsem měla trochu lehčí hlavu, ale to bylo náhodou fajn. Tak čekám, jestli přijdou nějaké problémy...
I když je fakt, že pro mně to není zas takový náraz: jsem přirozená vegetariánka (v dětských letech se do mně pokoušeli maso dostat, ale moc se nedařilo) a v podstatě i veganka (mléko netrávím, na něm jsem byla jen coby kojenec, ale sýry jsem dříve trošku jedla).
No já jsem vpodstatě taky novopečenej vitarián (spíše vitarián omyl/zpět). Každej to budeme prožívat asi jinak, dle mého ten sajrajt máme každej jinej a jinak uloženej. U mě bývá nejvýraznější detoxikace při půstu. I ten jednodenní se mnou dělá divy( čím pravidelněji půsty dělám, tím více jsou jednoduché a příjemné)

Navíc co popisuješ tak třebas si přirozeně vyčištěná:) alespon více než jiní zanesenci.
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

Sluníčko píše:
Seraf píše:Leni: Myslím že není důležité kolikrát upadneme, ale kolikrát vstaneme. Přeju hodně úspěchů na tvé cestě:)
ba ba :)
???

Občas se musim smát sám sobě jak někdy prostě nechápu a nechápu:)
Korenka
Příspěvky: 32
Registrován: ned bře 18, 2007 17:14

Příspěvek od Korenka »

No, já jsem si zrovna dneska za slunečnýmo počasí a příjemné nálady udělala svou první šanku.... No je to prostě PARADA a moc děkuju všem, co sem o tom dali informace. Zatím jsem si prováděla jen klystýry, ale toto...no fakt bezva, hlavně to, že se pročistí celý trávicí trakt. Mělo to pro mě jen jedinou chybičku - pak už jsem chtěla zůstat bez večeře nebo si dát banány, jak jsem si tu někde přečetla jakožto vhodný postup, jenže do toho zazvonila kamarádka, které jsem neobezřetně vzápětí nabídla něco dobrého (doteď jsem bohužel byla celkem vášnivá kuchařka, která téměř odychtávala kolemjdoucí a nutila je ochutnávat své výtvory) a pak se ještě víc bohužel nechala přesvědčit (moc práce jí to nedalo) abych si dala taky... Bylo to dobré, ale VARENE!! Takže takto já jsem prosím pěkně zazdila svojí první šanku... :shock: Nevadí, zítra je další den, cítím se i tak velmi dobře a zítra už tedy zase syrová strava. Jen tedy to překonávání dosavadních zvyklostí, teď ani snad nemyslím chuťových návyků, ale spiš takový ty rituály jako jezení s přáteli a fungování ve společnosti, to tedy asi bude oříšek... Ale oříšky já ráda :) Máte muj obdiv, kdo to dlouhodobě zvládáte a doufám, že se k vám brzy připojím!
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Tymto stylom pravdepodobne ziaden neprijemny detox ani nezaznamenas, iba stale lepsie pocity.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Seraf píše:
Sluníčko píše:
Seraf píše:Leni: Myslím že není důležité kolikrát upadneme, ale kolikrát vstaneme. Přeju hodně úspěchů na tvé cestě:)
ba ba :)
???

Občas se musim smát sám sobě jak někdy prostě nechápu a nechápu:)
čas ukáže :)
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

Sluníčko píše:
Seraf píše:
Sluníčko píše: ba ba :)
???

Občas se musim smát sám sobě jak někdy prostě nechápu a nechápu:)
čas ukáže :)
Bývám netrpělivý a nerad čekam:)......:)))
katja
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 26, 2007 9:40
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katja »

Když jsem šla na 100% poprvé, tak jsem žádný detox taky nezaznamenala, jen tak třetí týden se mi začala mírně točit hlava, jinak jsem se cítila skvěle, ale mírně hladová.
Podruhé, co jsem šla na 100% ( to bylo asi po roce a půl, předtím syrová tak na 80% ), začal pěkný detox druhý týden. Na obličeji drobné pupínky, začalo mi téct z očí, z nosu, bolely průdušky a začala jsem hodně vykašlávat. Potom se dostavila slabost, bolest hlavy, dutin, kloubů, svalů, bolel mě celý člověk, velká únava a nejhorší byla psychika. Cítila jsem se otráveně, vadilo mi okolí a vadila jsem i sama sobě. Cítila jsem se příšerně. Od začátku raw jsem si ale dělala klystýry, tak jsem to asi umocnila.
Podle mě, ten kdo nemá na začátku žádné detoxifikační potíže, dostaví se třeba za nějaký měsíc, ale něco přijít musí.
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

při 80-90% se detox nedostavuje :D
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Mne sa nedostavil ani pri prechode na vita, ani pri postoch, ale jasne, ze kazdy je iny.
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Příspěvek od luca »

Anebo je někdy doba vhodnější, někdy méně. Když jsem chtěla přejít na vita před víc než rokem, tak to vůbec nešlo. A jaro je možná nejvhodnější...
Také jsem zjistila, že když svítí sluníčko, půst není problém. Když je hnusně, bolí mě hlava.
hannes
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 04, 2007 21:29

Novacek

Příspěvek od hannes »

Uz vas tady vsechny nekolik mesicu poctive ctu, ale odvaha se zucastnit zatim nebyla - az ted. Des jsem 3. dnem na 100 % raw, predtim hruzostrasne stravovani x let a pouhy posledni rok prisny vegan s pomerne velkym mnozstvim syroveho. Muj problem je ten, ze pri raw mam neustaly hlad a nejak mi to nemuze prijit na chut, dala bych spis prednost nejedeni vubec. Na druhou stranu jsem 100% presvedcena, ze vitarianstvi je to prave. Vim, ze pokud se vratim k vareninam, tak budu mit vycitky svedomi, ze si skodim. Co se mnou? :cry:
Hany
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

to chce čas a trpělivost, ver ze nejsi sama ...
kdyz vzpomenu jak jsem pred nejakymi 10-ti lety zkousel nemit hlad po druhem kilu rajcat jsa inspirovan 4ma tibetanama a zminkou o strave v tibetu... bylo to stejne...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Novacek

Příspěvek od Seraf »

hannes píše:Uz vas tady vsechny nekolik mesicu poctive ctu, ale odvaha se zucastnit zatim nebyla - az ted. Des jsem 3. dnem na 100 % raw, predtim hruzostrasne stravovani x let a pouhy posledni rok prisny vegan s pomerne velkym mnozstvim syroveho. Muj problem je ten, ze pri raw mam neustaly hlad a nejak mi to nemuze prijit na chut, dala bych spis prednost nejedeni vubec. Na druhou stranu jsem 100% presvedcena, ze vitarianstvi je to prave. Vim, ze pokud se vratim k vareninam, tak budu mit vycitky svedomi, ze si skodim. Co se mnou? :cry:
Hany
Já jsem s hladem při přechodu na vita neměl problém. Mívám období že se jaksi "rozežeru", ale mámkaždý týden v pondělí půst a ten mě uklidní. Taková ta žravá nálada zmizí a moje tělo si zače říkat co je pro něj důležitý.

Ten jednodenní půst během týdne je pro mne moc důležitý. Jaksi se mi vše urovná, srovná a vykračuji do nového týdne jaksi nanovo.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Novacek

Příspěvek od Renáta »

Seraf píše: Ten jednodenní půst během týdne je pro mne moc důležitý. Jaksi se mi vše urovná, srovná a vykračuji do nového týdne jaksi nanovo.
:lol: Aj ja mám rada pôstovacie pondelky. :wink: Mám to rovnako :lol:
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Novacek

Příspěvek od Katarína »

hannes píše:Muj problem je ten, ze pri raw mam neustaly hlad a nejak mi to nemuze prijit na chut, dala bych spis prednost nejedeni vubec. Na druhou stranu jsem 100% presvedcena, ze vitarianstvi je to prave. Vim, ze pokud se vratim k vareninam, tak budu mit vycitky svedomi, ze si skodim. Co se mnou? :cry:
Hany
Moja skusenost:

S vitarianstvom (presne tak, ako rok a stvrt predtym aj s vegetarianstvom) to zacalo u mna rovnakym nenasilnym stylom: Ked som to prvykrat skusala, po nejakych 2 dnoch som mala velky hlad (v tom case som mavala na ranajky 7 krajcov chleba). Tak som to nelamala cez koleno a jednoducho som si povedala, ze este nenastal moj cas a pokracovala som v predchadzajucom vegetarianskom rezime aj nadalej bez akychkolvek vycitiek (tie podla mna neriesia vobec nic).

Nejaky cas na to ma napadlo namocit pohanku a ta mi chlieb plne nahradila, ostatne vareniny som vtedy tiez hned vypustila, hladna som nebola a to, co som jedavala mi chutilo.

Po niekolkych mesiacoch som som pohanku aj zeleninu vypustila tiez, jedla som vtedy takmer stale iba banany a vlasske orechy, lebo mi stale isli na chut a aj ma prijemne zasytili. Dovtedy, kym ma nezacalo viac oslovovat ine menej hutne a viac stavnate ovocie.

No a ked mi bol uz tento repertoar "objedeny", zasa som ho rozsirila do vegetarianskych hranic suvisiacich uzko s vitarianstvom. Nic si nevycitam, lebo idem v sulade sama so sebou a to je pre mna prvorade.

Vitarianstvo je pre mna o uzasnych moznostiach (nielen v telesnej rovine)a nie o fanatizme. Ovela viac nez iba to, co das do ust.
hannes
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 04, 2007 21:29

Příspěvek od hannes »

Vsem vam moc dekuju. Tomu se rika pomoc a podpora. Nevim, proc jsem sem nezacala psat driv. Je mi jasne, ze to pocatecni obdobi je treba vydrzet a pak se to nemuze nez lepsit. Jelikoz jsem toho o stravovani precetla za posledni rok opravdu hodne, nastal mi v makovici solidni zmatek. :D Nicmene vitarianstvi povazuji za nejlogictejsi a nejprirozenejsi. Proste nejak uvnitr citim, ze je to to prave. V krizi me ovsem zacne pravidelne svadet dablik-certik - ayurvedske telesne typy, treba ja jako temer cista Vata zadne syrove, zadne pusty, jinac skoncim spatne atd. Zkusila jsem pak ty jejich postupy s precistenyma maslama, jogurtovyma roztokama, spis tezsi a mastnejsi jidla dlouho dlouho varena - a jak mi bylo, si uz asi muzete predstavit. Pekelnym stavem bych to nazvala. - Nic naplat, verim na raw a na pusty. Ted zacnu od pondelka tez s jednodennima pustikama. - Jeste jednou diky vsem a preji krasny vita den!! Cau Hany :D
katja
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 26, 2007 9:40
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katja »

Dívám se na to úplně stejně jako Katarína. Pozvolna a hlavně nenásilně. Poprvé na vita jsem měla taky hlad, vydržela jsem měsíc a potom jsem se moc přejídala vařeným. Potom jsem si zvolila pomalou cestu a ted jedu na 95% a hlad nemám vůbec. :)
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Drzime Ti vsetci palce!
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Taky držim palec :)
Korenka
Příspěvky: 32
Registrován: ned bře 18, 2007 17:14

Re: Novacek

Příspěvek od Korenka »

hannes píše:Uz vas tady vsechny nekolik mesicu poctive ctu, ale odvaha se zucastnit zatim nebyla - az ted. Des jsem 3. dnem na 100 % raw, predtim hruzostrasne stravovani x let a pouhy posledni rok prisny vegan s pomerne velkym mnozstvim syroveho. Muj problem je ten, ze pri raw mam neustaly hlad a nejak mi to nemuze prijit na chut, dala bych spis prednost nejedeni vubec. Na druhou stranu jsem 100% presvedcena, ze vitarianstvi je to prave. Vim, ze pokud se vratim k vareninam, tak budu mit vycitky svedomi, ze si skodim. Co se mnou? :cry:
Hany
No, ja asi nejsem zrovna ta prava, ktera by nekomu mohla radit - jsem ten nejzelenejsi ze vsech zacatecniku :D - ale sama na sobe uz jsem si k tomu hladu stihla vsimnout jedny veci. Ovoce si skoro porad mixuju - min me pak boli zuby (i kdyz se snazim to v puse poradne zpracovat a "povalet") a zaroven toho tak zvladnu do sebe nasoukat vic. Naopak musim davat pozor, abych se neprejedla. A je to moooc jedna velka lahoda. Kombinuju ruzny ovoce - napr. vesmes domaci, treba hrusku, jablko, vino, jahody a nebo treba i exoticke - mango, pomeranc, datle a zas tu prezralou hrusku.. A pak mam jeste jednu kombinaci, to je avokado s bananem. No co ti budu povidat, je to vynikajici. No a k tomu hladu - kdyz si dam neco, cehoz zaklad je jablko, tedy spis ty kombinace jablko, hruska, vino, tak mam za chvili opravdu vlci hlad... Nekdy to vitam, protoze mam pocit, ze me to cisti, ale nekdy, kdyz uz je toho hladu nad hlavu, tak si dam treba to mango s pomerancem, datlema a co kde schrastim umix dohromady. Asi cim divocejsi mix, tim je to trva dyl stravit, tim dyl vydrzi pocit sytosti. Skalniho vitariana by to asi nenadchlo, ale na prechod to podle me neni spatny. Dobry je napr. ten banan umix. s avokadem - avokado jsem mimochodem poprve v zivote ozkousela az tento tyden a to pote, co jsem tady od vitarianu na nej slysela samou chvalu. Muzu potvrdit. Tak hodne stesti!
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Novacek

Příspěvek od Seraf »

Renáta píše:
Seraf píše: Ten jednodenní půst během týdne je pro mne moc důležitý. Jaksi se mi vše urovná, srovná a vykračuji do nového týdne jaksi nanovo.
:lol: Aj ja mám rada pôstovacie pondelky. :wink: Mám to rovnako :lol:
:D
xhitv
Příspěvky: 543
Registrován: ned bře 12, 2006 12:35
Bydliště: Praha

Re: Novacek

Příspěvek od xhitv »

Seraf píše:
Já jsem s hladem při přechodu na vita neměl problém. Mívám období že se jaksi "rozežeru", ale mámkaždý týden v pondělí půst a ten mě uklidní. Taková ta žravá nálada zmizí a moje tělo si zače říkat co je pro něj důležitý.

Ten jednodenní půst během týdne je pro mne moc důležitý. Jaksi se mi vše urovná, srovná a vykračuji do nového týdne jaksi nanovo.
Také to tak mám. Zrovna držím pravidelný páteční půst a je mi moc fajn. Chtěla bych sice držet pondělky, ale bojím se, že kdybych přerušila tu pravidelnost, tak už to nebude ono.
"...Proto pravím vám, buďte zajedno s Matkou zemí. Ona je ve vás a vy jste v ní. Z ní jste byli zrozeni, v ní žijete a k ní se zase navrátíte..." (Evangelium esejských)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Novacek

Příspěvek od Renáta »

xhitv píše:
Také to tak mám. Zrovna držím pravidelný páteční půst a je mi moc fajn. Chtěla bych sice držet pondělky, ale bojím se, že kdybych přerušila tu pravidelnost, tak už to nebude ono.
Ja by som sa rada preradila na piatok, ale ten by som zasa nezvládla ja. V piatok ma "ohrozujú" dobroty z našej záhradky na chalupe :lol: Teda najmä v sezóne by to bolo na neudržanie :oops: No, nedaj si! Preto tie pondelky.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Příspěvek od Sitar »

Nejakou dobu jsem s bidou na 50-ti procentech. Duben chci zkusit min. na 90. Zatim se dari na 100.
Korenka
Příspěvky: 32
Registrován: ned bře 18, 2007 17:14

Příspěvek od Korenka »

Sitar píše:Nejakou dobu jsem s bidou na 50-ti procentech. Duben chci zkusit min. na 90. Zatim se dari na 100.
Dobry start, ted uz jen tu vytrvalost :lol:
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

ono by nemělo jít až tak o tu vytrvalost, člověk by měl jít si myslím pomalu, užívat si těch dobrých stavů, když udělá krok "zpět", tak aby měl dobré vzpomínky a ty ho "zachránily" a šel zase dál, ale hlavně by to pozvolna mělo přecházet v přirozenou stravu, kterou tělo a mysl sama chce a sahá pro ni ...změní se naprosto chutě, měl by to být přirozený přechod o snažení později by neměla být řeč :wink: :)
Korenka
Příspěvky: 32
Registrován: ned bře 18, 2007 17:14

Příspěvek od Korenka »

To byla jen takova srandaodpoved - Sitar psal, ze je od zacatku dubna (asi 7 hodin) 100% (jestli jsem to dobre pochopila), coz mi prislo vtipny. Sama nejsem 100%, nekdy mozna ani tech 75% a postupuju presne tak jak ty rikas,protoze se chci vyhnout excesum a stridani 100% raw / 100% vareny. Svemu cili si priblizuju plizive a povazuju to za rafinovanou strategii 8) - snazim se davat podvedomi najevo, ze muze v podstate cokoliv, ono pak min tlaci na druhou stranu. Proste postupuji rozumnou dohodou, ne tvrdohlavym diktatem mozku - ted budes syrova a treba se zblazni. Muzu to doporucit. A prave takovy postup povazuji za vytrvaly - vydrzi nejdyl :D
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

Korenka píše:To byla jen takova srandaodpoved - Sitar psal, ze je od zacatku dubna (asi 7 hodin) 100% (jestli jsem to dobre pochopila), coz mi prislo vtipny. Sama nejsem 100%, nekdy mozna ani tech 75% a postupuju presne tak jak ty rikas,protoze se chci vyhnout excesum a stridani 100% raw / 100% vareny. Svemu cili si priblizuju plizive a povazuju to za rafinovanou strategii 8) - snazim se davat podvedomi najevo, ze muze v podstate cokoliv, ono pak min tlaci na druhou stranu. Proste postupuji rozumnou dohodou, ne tvrdohlavym diktatem mozku - ted budes syrova a treba se zblazni. Muzu to doporucit. A prave takovy postup povazuji za vytrvaly - vydrzi nejdyl :D
JJ mě takováto strategie vyhovovala a myslim že vychází. Pak se to jednou přehoupne do fáze kdy začnou odpadat jednotlivé vařené potraviny, tělo se jich bude chtít zbavit pokud je sníš nebo na ně přestaneš mít chuť.
Uživatelský avatar
Leni
Příspěvky: 71
Registrován: stř úno 21, 2007 15:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Leni »

Když jsem se pokoušela o syrovou stravu poprvé, tak jsem to vzala spíš tím rozumem a moc jsem se neřídila pocity, spíš fakt něco jako
ted budes syrova a treba se zblazni.
navíc jsem jedla převážně zeleninu s tím, že jsem měla pocit, že je zdravější.. tenhle přístup se ukázal jako naprosto neprůchozí a dovedl mě do náruče sušenek a jim podobných příšerností :evil: Teď jsem se rozhodla to nehrotit a jíst jenom to, co vážně chci a chutná mi to :D. Nenutím se do zeleniny, která mě moc chuťově neuspokojuje, občas si sice nějakou dám, ale převážně papkám ovoce a ne jako při svým období držení diet nedozrálý (z hrůzy ze sacharidů, kalorií atp. :roll: ), ale co nejsladší. Aniž bych se k tomu nutila nebo přemáhala, tak asi tak poslední dva týdny jsem 100% a navíc jsem si v životě tak nepochutnala :lol:
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Ja som zasa k vitarianstvu prisla spontanne tym, ze som citila potrebu tak jest. Tieto stranky a teorie vobec prisli na rad az potom.
Uživatelský avatar
Beruška
Příspěvky: 206
Registrován: pát kvě 12, 2006 7:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Novacek

Příspěvek od Beruška »

Seraf píše:
Renáta píše:
Seraf píše: Ten jednodenní půst během týdne je pro mne moc důležitý. Jaksi se mi vše urovná, srovná a vykračuji do nového týdne jaksi nanovo.
:lol: Aj ja mám rada pôstovacie pondelky. :wink: Mám to rovnako :lol:
:D
Ten začátek týdne mi také připadá pro jednodenní půst jako velmi dobrý. Neodolala jsem a zkusila ho včera také. S lahví vody a vědomím, že dopřávám svému tělu den odpočinku po jeho celotýdenní neúnavné práci, mi bylo moc dobře. Takový klid a mír v duši. :P Je to pěkný start do nového týdne. Už se těším na příští pondělí!
Zajímalo by mě, kdo z vás ostatních kromě Sefafa a Renáty také ještě pravidelně půstuje v pondělí?
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

V predchadzajucej praci som v pondelky postovala, obcas som k nim prihodila aj stvrtky.
Ale v tejto praci mi tento rezim nesedi. V poslednom case som kvoli kurzu (niekolkohodinovym naucnym vychadzkam v zime s minimalnym pohybom, brrr) postovala pol roka v sobotu, aby mi bolo teplejsie + nechcelo sa mi ist na zachod. Kurz nedavno uz skoncil.
Od Popolcovej stredy som si dala cca. 3 a pol tyzdna post obden, ale iba cca. 24 h.
Tento tyzden si chcem dat post na Veky piatok a ak budem mat naladu, mozno predlzit aj na sobotu.
Bez pitia, lebo tak mi je prijemne.
wlastislawa
Příspěvky: 258
Registrován: úte říj 31, 2006 13:20
Bydliště: praha

Re: Novacek

Příspěvek od wlastislawa »

Beruška píše:Zajímalo by mě, kdo z vás ostatních kromě Sefafa a Renáty také ještě pravidelně půstuje v pondělí?
Já to beru podle lunárního kalendáře - takže včera to zrovna vyšlo na pondělí :) Před novem se snažím dávat 3 dny, ale ne vždy to vzhledem k pracovní nápni vyjde :(
Uživatelský avatar
Leni
Příspěvky: 71
Registrován: stř úno 21, 2007 15:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Leni »

Zajímalo by mě, kdo z vás ostatních kromě Sefafa a Renáty také ještě pravidelně půstuje v pondělí?
Taky se snažím držet pondělky, protože tak doporučovaný pátky mi moc nesedí, ale spíš hlavně ze "společenských" důvodů. Obvykle totiž o víkendu vyrážíme někam do kina ap., a k tomu nějak patří někam si sednout a dát si něco na zub :? Takže o víkendech musím povinně schroupat trochu salátu :lol:
Já to beru podle lunárního kalendáře
Teď jsem zrovna někde četla, že každotýdenní půsty nejsou moc vhodný pro lidi s pomalejším metabolismem, k nimž teda mám pocit, že patřím :? a spíš se hodí půst podle lunárního kalendáře.. Nic podrobnějšího tam ale nebylo, tak by mě zajímalo, jak přesně je držíš. Díky.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Leni píše:
Teď jsem zrovna někde četla, že každotýdenní půsty nejsou moc vhodný pro lidi s pomalejším metabolismem, k nimž teda mám pocit, že patřím :? a spíš se hodí půst podle lunárního kalendáře.. Nic podrobnějšího tam ale nebylo, tak by mě zajímalo, jak přesně je držíš. Díky.
Tiež som ten pomalý metabolizmus (s hypotyreózou). Pôst 1 deň v týždni mi vyslovene prospieva už od jari. Inak mám problémy so zadržiavaním vody a keď pôstujem, tak prvý druhý deň behám na malú azda každú pol hodinu. :oops: No nádhera. :lol:
Teda ešte pridám, že zadržiavanie vody sa mi vyslovene viaže ku soleniu, keď nezjem slané, tak som ok.
Naposledy upravil(a) Renáta dne úte dub 03, 2007 15:38, celkem upraveno 1 x.
wlastislawa
Příspěvky: 258
Registrován: úte říj 31, 2006 13:20
Bydliště: praha

Příspěvek od wlastislawa »

Leni píše: Teď jsem zrovna někde četla, že každotýdenní půsty nejsou moc vhodný pro lidi s pomalejším metabolismem, k nimž teda mám pocit, že patřím :? a spíš se hodí půst podle lunárního kalendáře.. Nic podrobnějšího tam ale nebylo, tak by mě zajímalo, jak přesně je držíš. Díky.
Já tedy nevím jak rychlý nebo pomalý mám metabolismus :) jedničky držím na úplněk, čtvrt, třičtvť a před novem se snažím o trojky. 11 den po úplňku a po novu taky jedničky - když to vyjde - tyhle dvě poslední jsou prý lepší nasucho.
Uživatelský avatar
Jod
Příspěvky: 18
Registrován: pon dub 02, 2007 16:50
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jod »

Mne sa posledný pôst nejak nepodaril, večer pred spaním sa mi podarilo odpadnúť a ráno som sa skoro nedostal do práce, bo ma asi 7 krát zložilo. Ale tak sranda musí byť :lol: , pár vecí som spravil asi zle. Pritom minule som držal pôst 7dní a všetko v poho. Ale taký jedeň deň do týždňa neni od veci, ja by som to dal na Nedeľu, ale každému inak padne, hlavne podľa mesačných fáz myslím, že je k veci.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Ahoj, píšu sem dnes poprvé, nemám žádný konkrétní dotaz, všemu zatím rozumím doufám, ale na stránkách jsem pravidelně každý den už od srpna, zkouším sem jenom cvičně napsat, příště se rozepíšu víc!!! :? :?
Uživatelský avatar
Jod
Příspěvky: 18
Registrován: pon dub 02, 2007 16:50
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jod »

Aj ja sem píšem dnes poprvé, len tak pomimo :) , tak sme dvaja zelenáči tu :wink:
hannes
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 04, 2007 21:29

Příspěvek od hannes »

Zelenacu je nas tedy vic, ja jsem zde taktez jen par dnu a stejnych par dnu se snazim o raw. Prvni dny celkem narez, ale ted po tydnu maje o 3 kila min a prozivaje nepoznanou lehkost byti jsem pomerne eufo a tedy dost spokojena. I ten hlad se jaksi zklidnuje. Zdravim vsechny vitarianky :D Hany
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Všichni vítejte :)
Uživatelský avatar
David*
Příspěvky: 191
Registrován: stř led 24, 2007 10:01
Bydliště: Praha - Hostivař, Slunečný vršek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David* »

Tak do popisu mého začátku nezahrnu širší souvislosti s minulými životy, s dětstvím, rodem, vlivem téhle země a společnosti, ani vývoj od doby, kdy jsem začal to, co jím, reflektovat, ale rovnou tedy k tomu, kdy jsem potkal vita stravu. :) Jednu souvislost musím ale říct, která mě zpětně zaujala: totiž když jsem se více začal zajímat o duchovní aspekt života, probudil se z toho konvenčního a normálního života a začal být pro ostatní dívný, zvláštní, nenormální a pro sebe šťastný a přirozený, tak jsem se od té doby podvědomě stále dostával k tématu jídlo a způsob stravování.

Loni v květnu o maturitním svatém týdnu jsem studoval poprvé vita literaturu. Asi to začlo vitarianem.cz, základním se mi stal Walker, pak články z www.living-foods.com. U Walkera si vzpomínám, jak když jsem otevřel knihu Tlusté střevo bez zácpy a přečetl jsem si několik odstavců, kde sebevědomě a jistě píše o našem pozapomenutí tlustého střeva a potřeby výplachů, tak jsem to rychle zavřel a řekl jsem si, no jasně a to zrovna... O několik měsíců později jsem ale začel s výplachy. :D Od té doby mi v hlavě vita strava ležela a postupně jsem ji začal začleňovat do jídelníčku. V říjnu jsem tak měl týden 100% syrové, což pro mě byl "něco", pak jsem ale pokračoval týdením kurzem, kde byla báječná makrobiotická kuchyně (nejen že jsem žvýkal snad ze všech nejdéle, ale ještě jsem si dával extra porce, protože mi to prostě "nestačilo"). Potkal jsem tam ale dalšího vitariána, tak jsem ho týden okoukával a nasával z něj zkušenosti. :) Od té doby jsem měl denně - ke každému jídlu či každé jídlo - něco syrového a směřoval jsem k čistě syrové stravě. Leč takové maminčino vařené nebo čokoláda, na kterou jsem si tak hloupě zvyknul... Neměl jsem tak silné rozhodnutí, abych vždycky "nesklouznul" k tomu, co už jsem "nechtěl".

V lednu jsem objevil jedny modré oči, do kterých jsem se zamiloval a přečetl jsem si deníček - 7 let přechodu na syrovou stravu od Shazzie. Jednoho dne jsem se pak rozhodnul, že od dneška jen 100% syrovou stravu. Shodou okolností jsem tehdy chutnal poprvé kakaové syrové boby - jsou hold pohádkové. :) Začal jsem si psát deník a až pak!! jsem zjistil, že tady je vitariánské forum s neskutečným množstvím báječných lidí - se zkušenostmi a podobným smýšlením. :D Problémy jsem ani tak neměl s tím, že by mě lákalo vařené, spíše jsem řešil ty změny: tělo si zvykalo na nový rytmus, emočně jsem se vylaďoval, duchovně otvíral. Jediné, co mě u vařeného, pečeného a kdo ví čeho jaksi "lákalo", co mě přitahovalo, byla vůně - vůně známých jídel. Aniž bych ale měl chuť to sníst, v tom jsem měl jasno: s radostí jsem to očuchával, ale do pusy bych to nevzal. :) Myslím, že příčina je v tom, že v minulosti jsem tahle jídla nabyl ohromným množství pozitivní energie a teď vlastně tuhle energii těžím. Až ji vytěžím, pak o to ostřeji uvidím, co za "jídla" to vlastně je.

I když tohle je "začátek", tak to je vlastně konec téhle pohádky a teď probíhá jiná a další. :)
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

:D
Uživatelský avatar
Leni
Příspěvky: 71
Registrován: stř úno 21, 2007 15:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Leni »

wlastislawa píše:
Leni píše: Teď jsem zrovna někde četla, že každotýdenní půsty nejsou moc vhodný pro lidi s pomalejším metabolismem, k nimž teda mám pocit, že patřím :? a spíš se hodí půst podle lunárního kalendáře.. Nic podrobnějšího tam ale nebylo, tak by mě zajímalo, jak přesně je držíš. Díky.
Já tedy nevím jak rychlý nebo pomalý mám metabolismus :) jedničky držím na úplněk, čtvrt, třičtvť a před novem se snažím o trojky. 11 den po úplňku a po novu taky jedničky - když to vyjde - tyhle dvě poslední jsou prý lepší nasucho.
Takže to vlastně frekvencí vychází podobně, jestli to teda dobře chápu, jenom ty propočty jsou o dost složitější :) Možná to ale časem zkusím. thx
Uživatelský avatar
Jod
Příspěvky: 18
Registrován: pon dub 02, 2007 16:50
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jod »

David*, ja to mám zas naopak, u mňa sa s duchovným prebudila potreba starať sa o svoje telo a zjemňovať ho. ..spraviť si z neho vysokosensitívne čidlo :)
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

Jod píše:David*, ja to mám zas naopak, u mňa sa s duchovným prebudila potreba starať sa o svoje telo a zjemňovať ho. ..spraviť si z neho vysokosensitívne čidlo :)
také tak:)
Uživatelský avatar
Eiriu
Příspěvky: 42
Registrován: pon lis 27, 2006 15:02
Bydliště: Východní Čechy

Příspěvek od Eiriu »

David* píše:Tak do popisu mého začátku nezahrnu širší souvislosti s minulými životy, s dětstvím, rodem, vlivem téhle země a společnosti, ani vývoj od doby, kdy jsem začal to, co jím, reflektovat, ale rovnou tedy k tomu, kdy jsem potkal vita stravu. :) Jednu souvislost musím ale říct, která mě zpětně zaujala: totiž když jsem se více začal zajímat o duchovní aspekt života, probudil se z toho konvenčního a normálního života a začal být pro ostatní dívný, zvláštní, nenormální a pro sebe šťastný a přirozený, tak jsem se od té doby podvědomě stále dostával k tématu jídlo a způsob stravování.
naprosto tě chápu a souhlasím s tebou...já jsem se o živou stravu začala zajímat také až s postupným poznáváním svého nitra a množstvím duchovních zážitků,vlastě to přišlo tak nák samo od sebe....si myslím že práve toto je velký problém v naší zemi,vždyt česko patří mezi jednu z nejvíce ateistických zemí na svetě..lidé zde mají uplně jiné priority..proto si myslím že princip a filozofie vitariánské stravy zde bude dlouho nepochopena...
Quo vadis...
Uživatelský avatar
David*
Příspěvky: 191
Registrován: stř led 24, 2007 10:01
Bydliště: Praha - Hostivař, Slunečný vršek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David* »

česko patří mezi jednu z nejvíce ateistických zemí na svetě..lidé zde mají uplně jiné priority..proto si myslím že princip a filozofie vitariánské stravy zde bude dlouho nepochopena...
Ono i když :) v tom je právě ten náš český potencionál. Podle těch statistik vyplývá, že Česko má nejmenší počet lidí bez vyznání - a v podstatě to je tradiční: ateisté - protestanti - pohané (které se snažili usměrnit křesťané). V tom je ta naděje, že podvědomě odmítáme ty náboženské přetvářky, na druhou stranu stále pospáváme. Podle těch statistik ale také vyplývá, že víc jak dvě třetiny lidí věří v "cosi", v jakousi formu Boha - Absolutna. Tedy vitariánství by mohla být cesta pro Čecha, neboť každý vitarián v první řadě musí začít hledat sám v sobě a ne věřit nějakým dogmatům. :wink:
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Příspěvek od Sitar »

Tak cele 4 dny jsem to vydrzel a pak neodolal. Dost jsem o tom premyslel a dospel k tomu, ze 100 procent zatim neni pro mne.
Odpovědět