Pěstování bylinek doma

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Pěstování bylinek doma

Příspěvek od k.winky »

Minulý týden jsem od mamky dostala sušené oregáno z doma vypěstované rostlinky a absolutně se to nedá srovnat s tím, co jsem si kupovala, byť třeba bio ... Tak jemné a aromatické !
Ponoklo mě to k tomu, že bych si doma chtěla začít zase pěstovat bylinky v květináči ... Dřív, když jsem bydlela s rodiči, jsem měla svojí bylinkovou zahrádku na balkoně, kde bylo světlo a chladno ... Měla jsem mátu, oregáno, bazalku, pažitku, rozmarýn a tymián, všemu se dařilo krásně a s radostí jsem se o rostlinky starala, měla jsem je všechny koupené předpěstované v supermarketu ... Tady doma v Praze jsem to už zkoušela také, ale vždycky my zašly, vůbec všechny květiny mi tu uvadají a schnou i když se o ně starám stejně jako dříve ... Navíc u okna je hned plynové topení, takže když bych si dala bylinky tam, nevím, jestli by mi nevyschly ... Chtěla jsem zkusit koupit si zeminu a semínka, ale nevím pořádně jak na to :?

Máte někdo zkušenost ? V letě bych je dala na parapet, ale teď v zimě je to také obtížnější...

Předem díky za postřehy :wink:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od Samira »

Moja skusenost - v zime v nasom byte je pestovanie byliniek nerealizovatelne (malo slnecneho svetla, sucho z radiatorov). V lete na balkone zdanlivo vsetko ok, potom pridu molice (take male biele trojuholnikove musky) a vosky (po cesky msice?) a vsetko zozeru a olepia sladkym neviemcim. Ak to postriekam chemiou, nema ta bylinka uz pre mna vyznam.
Najlepsie sa mi dari na zahrade, tam maju skodci prirodzenych nepriatelov.

Jedine, co v zime slape na 100% je klicenie semienok zeruchy (rerichy) na vatovych odlicovacich tamponikoch. A mozno este vrcholove odrezky petrzlenu a zeleru v miske s vodou - vyrasia z nich cerstve listocky.
intro
Příspěvky: 10
Registrován: pát dub 17, 2009 14:31

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od intro »

Samira:
Jedine, co v zime slape na 100% je klicenie semienok zeruchy (rerichy) na vatovych odlicovacich tamponikoch.


Samira, prosim ta ked das tie semienka na tu vatu, este ich aj preplachujes? Ja totizto tiez klicim zeruchu, no mam s tym asi polovicnu uspesnost, ked to necham napospas samemu sebe. Tie semienka pustia taky sliz, a potom uz je to pol na pol - niektore vyjdu a niektore nie. akoby ich ten sliz uvaznil a uz dalej sa im nechce, takze neviem ci sa toho slizu zbavovat alebo nie..
dik :wink:
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od Samira »

intro píše:Samira, prosim ta ked das tie semienka na tu vatu, este ich aj preplachujes?...Tie semienka pustia taky sliz, a potom uz je to pol na pol - niektore vyjdu a niektore nie.
Ja tu dam rovno navod aj s foto pre ostatnych, co to nahodou nepoznaju...
Na tacku poukladam vedla seba tamponiky a nalejem vodu tak, aby sa poriadne nasiakli. Potom na ne nasypem semiacka.
Semiacka kupene v Baumaxe mi skoro vobec neklicia - zla kvalita? Tam pozorujem, ze semienka len slizia a nic z nich. Semiacka zo zahradkarskych potrieb su v poriadku. Skratka - na druhy den uz semienka pukaju, o 2-3 dni to klici ako blaznive a do tyzdna je uroda.
Nic nepreplachujem, ale 1-2x za den dolejem vodu, nesmie to preschnut.
Tamponiky su praktickejsie ako suvisla vrstva vaty, da sa to sikovne zobrat do ruky, prstami vytlacim z tamponika vodu a noznickami smiknem jednu davku. A dosejem dalsie.
Semiacka so slizom a korienkami nepapam.
plantaz1.jpeg
plantaz1.jpeg (9.24 KiB) Zobrazeno 17639 x
plantaz2.jpeg
plantaz2.jpeg (8.33 KiB) Zobrazeno 17639 x
Uživatelský avatar
araila
Příspěvky: 224
Registrován: stř led 02, 2008 17:38
Bydliště: Praha / ČR / EU / Země

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od araila »

Blbé je, že semínka ze zahradnických potřeb jsou chemicky ošetřená.....proto se pro klíčení a jídlo nehodí....:(
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od Samira »

araila píše:Blbé je, že semínka ze zahradnických potřeb jsou chemicky ošetřená.....proto se pro klíčení a jídlo nehodí....:(
Ak mas na mysli zeruchu, tak z nej semienka predsa nejeme. A ostatne - to mas pravdu... Ale - mnohymi semienkami vsakovakych rastlin sa krmia zvieratka a v zahradnickych potrebach ich tak predavaju (na skrmenie). Mozno sa treba len popytat, take semienka NESMU byt chemicky osetrene...
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od Sitar »

Tohle je dobrej úlet. Počáteční vyšší investice (cca 10 000 komplet se vším) by až tak vadit nemusela, ale provozní náklady a závislost na elektřině to trochu kazí. Každopádně mě to dostalo.

http://www.greenhome.cz/katalog/483510

http://www.homebox.net/dhtml/index.php
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
midsummer
Příspěvky: 163
Registrován: čtv led 29, 2009 11:20

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od midsummer »

Samira: Tedy to je výborný nápad s těmi tampónky. Já to vždy dávala na vatu po celé ploše, ale pak je problém s ustřihováním jen omezeného množství. Tohle je jednoduché a super :!:
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od Samira »

midsummer píše:Samira: Tedy to je výborný nápad s těmi tampónky. Já to vždy dávala na vatu po celé ploše, ale pak je problém s ustřihováním jen omezeného množství. Tohle je jednoduché a super :!:
Tiez som to robila na celu plochu s vatou (na vrch mokrej vaty som kladla toaletak alebo kuchynsku papierovu utierku - uz to bolo zlepsenie, lebo sa mi vatove vlakna nelepili na rastlinky), a potom to bola kovbojka to odtial vystrihat. Potom som kdesi odkukala tamponikovy napad :) Som rada, ze som pomohla.
A ak mozem poradit - niektore tamponiky su po svojom obvode zlisovane, tie lepsie drzia. Tie nezlisovane sa "rozprplavaju".
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od k.winky »

Sitar píše:Tohle je dobrej úlet. Počáteční vyšší investice (cca 10 000 komplet se vším) by až tak vadit nemusela, ale provozní náklady a závislost na elektřině to trochu kazí. Každopádně mě to dostalo.

http://www.greenhome.cz/katalog/483510

http://www.homebox.net/dhtml/index.php
Můj bráška má taky grow shop a podobné sestavy tam taky prodává :wink:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Pěstování bylinek doma

Příspěvek od Syrovozrout »

Zákony umožňují vítězit farmaceutické lobby.

"Bylinkářství se v posledních sto letech stávalo postupně velmi rizikovou činností, které se kladou do cesty stále nové a nové překážky, vyplývající z nařízení, zákonů a prováděcích vyhlášek."

Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/zakony-u ... -lobby.htm
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Odpovědět