Půst - váha před a po

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Jenny
Příspěvky: 16
Registrován: ned kvě 17, 2015 8:45
Bydliště: Praha 1

Půst - váha před a po

Příspěvek od Jenny »

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli někomu půsty nerozhodily metabolismus, resp. jak se vyvíjí vaše váha po skončení půstu. Dostanete se obvykle na stejnou hmotnost, jako jste byli před zahájením? Nebo pak máte tendenci při stejných stravovacích návycích přibírat/hubnout?
Všem moc děkuju za odpovědi!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od cepheus »

Stravovaci navyky velmi pravdepodobne nezustanou uplne stejne, zmeni se chute a je dobre je respektovat, telo si rika o to co potrebuje, nenutit mu nekde vycteny zaruceny "zdravy" program za kazdou cenu:).
Brno

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Brno »

Ahoj, váha po 2-měsíčním radikální půstu pouze o šťávách šla o deset kilo dolů. Tři kila jsem nabrala po dalších 6 měsících, pokud dodržuješ vita-směr a k tomu cvičíš, tak budeš mít krásnou postavu a váhu řešit nemusíš. Menstruace v pořádku (při půstu jsem ji neměla, pak se cyklus obnovil), byl to asi šok pro tělo, dobrej detox:). Nesmíš se hlavně vrátit ke "koblížkům a cole"...
Uživatelský avatar
Jenny
Příspěvky: 16
Registrován: ned kvě 17, 2015 8:45
Bydliště: Praha 1

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Jenny »

Ahoj a díky za reakci. No on je problém možná trochu v tom, že já jsem koblížky/ kolu ani nic podobného v ústech neměla tak nejmíň 15 let! Dávám si hodně pozor na to, co jím. 80% mého jídelníčku tvoří zelenina (ovoci se vyhýbám kvůli cukrům), 2-3 krát týdně si dám libové netučné maso – především ryby. Jediným mým hříchem je sojové mléko (piju neslazené, pouze s 1 g sacharidů na 1 l), občas rostlinný protein (sojový, hrachový, konopný) a oříšky. A právě z těch, bych řekla, tloustnu. Dám si sice max. 80 g denně, ale vše se mi hned uloží, mám asi hodně zpomalený metabolismus, resp. tělo se bojí omezeného příjmu a tak ukládá, co může. A to se mi stalo i po půstu. Nejedla jsem více, než před ním, přesto jsem přibrala…Má někdo podobnou zkušenost? Poradí mi někdo, kde bych mohla dělat chybu? Předem moc děkuju!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od rudo »

Jenny píše:Ahoj a díky za reakci. No on je problém možná trochu v tom, že já jsem koblížky/ kolu ani nic podobného v ústech neměla tak nejmíň 15 let! Dávám si hodně pozor na to, co jím. 80% mého jídelníčku tvoří zelenina (ovoci se vyhýbám kvůli cukrům), 2-3 krát týdně si dám libové netučné maso – především ryby. Jediným mým hříchem je sojové mléko (piju neslazené, pouze s 1 g sacharidů na 1 l), občas rostlinný protein (sojový, hrachový, konopný) a oříšky. A právě z těch, bych řekla, tloustnu. Dám si sice max. 80 g denně, ale vše se mi hned uloží, mám asi hodně zpomalený metabolismus, resp. tělo se bojí omezeného příjmu a tak ukládá, co může. A to se mi stalo i po půstu. Nejedla jsem více, než před ním, přesto jsem přibrala…Má někdo podobnou zkušenost? Poradí mi někdo, kde bych mohla dělat chybu? Předem moc děkuju!
hladovka = pust = fasting

v prvom rade precistuje a to precistenie pride najprv v traviacej sustave

takze ked odidu nanosy z criev a zregenerije sa zaludok pecen zlsnik atd

tak zacnes mat efektivnejsoie travenie

ak predtym si dokazla vsterbat len 20 % zjedenych kalorii alebo hoci aj 80% zjedneych kalorii

tak po ocistnej hladovke dokazes vsterbat ovela vyssie % zjedenych kalorii snad az ku 100%

a tak ak po poste jed to siet a v takom istom mnozstve

telo proste dostava viac kalorii do seba lebo ich voac stravi a vstrebe

a to je normalny jav

snad ti pomoze to pochopi uplne opacny priklad-problem

jeden velmi znami amwricky expert na dlehe hladovky - 100 rokov tomu nazad

mal setsru velmi vychudnutu sama kost a koza ktora sa snazila jest kolko vladala bola po vselijakuych vykrmnych klinikach kde do nej pchali tuky cuykry a nic

proste jej telo talmer noc zo zjedeneho nevedelo vstrebat

nakoniec dala na svojho brata a dala ocistnu hladovku niekolko dni aj s vyplachmi

a potom ked zacala jest

zacal aspon nieco travit a vstrebavat a trosku pribrala

a tak si dala poradit davala pravodelne 1 den v tyzdni hladovku a postupne pridaval dlhsie a dlhsie hladovky a ako sa jej trelo a najme travoacka cistili vzdy po hladovke pribrala voac a vaic

az zacal vyzerat ako zdrava zena kypra zena ktoru aj je za co chytit

stastne si nasla chlapa vydala sa a mala deti atd jak v rozpravke
5 2 8
777

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od 777 »

Jak se ten americky expert jmenoval rudo?

Jenny, neni nezraveho jidla, je jen nezdraveho mnozstvi, rekl neznamy klasik... Jidlo si nemusis odpirat, dodrzis-li mnozstvi...

A ja dodavam, ze nezdrave je spis prilis zabyvat se vlastnim zdravim (a pritom se stale necitit zdravy) a muze to vyustit az v psych. problem...

____
Pred cca 3 tydny byl na toto tema na CT1: Mate slovo, tak si to dohledej. Za obcany, co udajne nemohou zhubnout, se tam zesmesnila jista pani, co veta, to perla a odporujici si vyrok... Ale typicke. Aspon ze mela odvahu se takto zesmesnit.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od rudo »

777 píše:Jak se ten americky expert jmenoval rudo?

.
benjamin netenjahu

anebo to je expert na neco jiniho? uz se mi ta jmena pletou
5 2 8
Uživatelský avatar
Jenny
Příspěvky: 16
Registrován: ned kvě 17, 2015 8:45
Bydliště: Praha 1

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Jenny »

Ahoj, děkuju za zprávu. Ano, s tím množstvím máš určitě pravdu! Naprosto souhlasím, jen musím konstatovat, že po půstu mám právě s tímto problém. Jakoby tělo bylo totálně lačné po potravě a pocity hladu jsou mnohem intenzivnější než dříve. Přes des se dokážu dobře ovládat, disciplína mi nechybí. Problém je ale v noci, kdy z hladu nemůžu spát a pořád se budím. Už v tomto stavu nemohu dost dobře fungovat. Výsledek je, že jsem unavená, kruhy pod očima, jídlo se pro mě stalo „issue“. Má někdo podobnou zkušenost? Díky moc.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od rudo »

Jenny píše:Ahoj, děkuju za zprávu. Ano, s tím množstvím máš určitě pravdu! Naprosto souhlasím, jen musím konstatovat, že po půstu mám právě s tímto problém. Jakoby tělo bylo totálně lačné po potravě a pocity hladu jsou mnohem intenzivnější než dříve. Přes des se dokážu dobře ovládat, disciplína mi nechybí. Problém je ale v noci, kdy z hladu nemůžu spát a pořád se budím. Už v tomto stavu nemohu dost dobře fungovat. Výsledek je, že jsem unavená, kruhy pod očima, jídlo se pro mě stalo „issue“. Má někdo podobnou zkušenost? Díky moc.
na toto mam takyto nazor:

telo je hladne ked mu chybaju mineraly a niektore inme mikroziviny

a bude si ich pytat hladom

ak nahodou zacnes jest kedla na mineraly chudobne ale velmi kaloroicke telo sa bude dalej mineralovo rozriedovat a budes haldnejsia a hladnejsia

mozes alebo zacat jest a pit meneralovo koncentrovane jedla a pijatiky ale treba si uyvedomit ze minealob=v takmer 100 kroe si telo pyta

takze aj nejake pripravky (ja mam koncentrat ocenaksej vody kde je odobraty sodik)

za uvahu tiez stoji pocas hladovky nepit destilku ale pit rpzne mineralky

viem ze je to kontroverzna tema, len vravim stoji to za uvahu

mne sa velmi paci system Anglely kde robila 90-ky tak ze pila mineralkove koncentratry, teda konkretne bezcukrove stavy a brala aj omega 3

nebiola to hladovka ale disoahla ovela lepsie vysledky ake po hladovke a navyse na konci bola uplne pri silach a mohla poktraciovat dalej alebo hned prejst na tuhy=u stravu

cim chcem povedat: dlha hladovka je nielen ocista ale je to aj demineralizacia a tak velky hlad a zranie po nej je dost logicka zalezitost
5 2 8
777

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od 777 »

Jenny píše:Ahoj, děkuju za zprávu. Ano, s tím množstvím máš určitě pravdu! Naprosto souhlasím, jen musím konstatovat, že po půstu mám právě s tímto problém. Jakoby tělo bylo totálně lačné po potravě a pocity hladu jsou mnohem intenzivnější než dříve. Přes des se dokážu dobře ovládat, disciplína mi nechybí. Problém je ale v noci, kdy z hladu nemůžu spát a pořád se budím. Už v tomto stavu nemohu dost dobře fungovat. Výsledek je, že jsem unavená, kruhy pod očima, jídlo se pro mě stalo „issue“. Má někdo podobnou zkušenost? Díky moc.
Navrhuji Ti nejprve zjistit, zda je to fyzický nebo psychický problém, ale jak? Přeměřením vitaminů minerálů v těle - jde to nějak? Nevím.

Na druhý issue velmi platí odstranit z bytu ledničku anebo ji vypnout a v noci při vzbuzení dělat něco jiného (četba, filmy, sex, whirlpool)...

Zkušenost mám pouze tu, že dost lidí trpí na symptom plné ledničky (musejí ji mít plnou, jinak neusnou a to doslova) a pak - s plnou lednicí, je velmi velmi těžké nežrat.

... že je jo-jo efekt po půstu dost běžný dokládá i to, že pan Pust.cz na svém kanále youtube byl pěkně odulý a k nepoznání... Něco tam předváděl snad s vodou nebo se psem nebo v kuchyni, teď už to nedohledám, ale... Napadlo mě jen: wtf.
Uživatelský avatar
Jenny
Příspěvky: 16
Registrován: ned kvě 17, 2015 8:45
Bydliště: Praha 1

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Jenny »

Ahoj 777. Díky moc za reakci. Opět nemohu než souhlasit! Plná lednička můj případ rozhodně není, ale stačí mít doma balíček oříšků, a když člověk v noci 50-100 g zbjazne, je to samozřejmě problém! Odnesla jsem je radši do sklepa . Ale úplně všechno tam přestěhovat nemůžu…U mě bude ten problém asi kombinací psychických i fyzických faktorů. S nespavostí válčím od útlého dětství, brala jsem přes 10 let Stilnox, pak jsem přešla na Trittico (beru á 75 na noc) a k tomu 2 tablety Melatoninu. A ty prášky na spaní zřejmě jaksi uvolní všechny bloky, vůle je ta tam a pak už ani nevnímám, že jím druhý bílý jogurt, třetí hrstku kešu …Je celkem jedno, jak se stravuju přes den, jakmile večer sním prášek, do 20 minut se dostaví hlad. Takže ve dne jím jen zeleninu . Ale je dobré vědět, že ty půsty mi rozhodně nepomůžou. Asi by v mém případě byly naopak kontraproduktivní. Také mám pocit, že pak zadržuju vodu, trpím hlady a přibírám, i když se snažím nenavyšovat kalorický příjem.
777

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od 777 »

Stilnox ti psali na jakou dg. 10 let? Co jsi jeste prozradila?
Prasky je dobre brat jako hasici pristroj na pozar v nutnem pripade, ne jako soucast zivota (zivoreni) a nikdy nedopustit, aby se stal na pilulich zavislym (vis co myslim)...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od cepheus »

Jenny píše:S nespavostí válčím od útlého dětství, brala jsem přes 10 let Stilnox, pak jsem přešla na Trittico (beru á 75 na noc) a k tomu 2 tablety Melatoninu.
Ahoj, toto me celkem zaujalo, vyzkousela si treba 10 let fyzicke namahy (posilovani, nebo tak neco), nebo á 75 motyky, ryce na zahrade, a k tomu 2 tablety (napriklad) stipani drivi nebo sekani travy na zahrade ? :D
Po tomto "koktejlu" sebou zarucene sekne kazdy a spi upadly do mdlob az do Boziho rana, to je dost divny .. to Te vubec nic takto klasicky neutaha ?:)
U me to funguje zarucene, jsem dneska vyvazel zelezny srot z domu, pak nejaky stary papir, opravil filtracku na bazenu, udelal oleje na aute, prezul jednu sadu kol na leto a uz mi palice cca 28x padla malem na klavesnici :D ..
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od rudo »

ohladom spanku nespankmu si nastuduj vpyv farby svetla

ako v dennom cykle najprv mame modre svetlo aby sme boli aktivny - a ako sa blizi k vecere ako sa svetlo oteplieva *vyraz z hladiska farby svetla)

ide cez zlte oranzove do cervena - este aj po zapade svieti obloha na cerveno

a ludia pekne zaspali pretoze farba svetla meni hormony, tie co reguluju aktivitu a spanok

kedysi to bol jednoduche aj preto ze neexistovali pocitace ktore teraz svietia aj na modro
a ak niekto bol hore ked bola vonku tma svoetil si doma poctivou tepelnou ziarovkou ktora svoetila na zlto a cerveno


potom tam to fasisti z Bruselu zatrhli a pod fal;sonou zamienkou nam vzali tepelne ziarovky a dinutil na spouzivat ziarovky ktore jednak pracuju na skodlivych frekvenciach ale maju farbu svetla zabranujucu spanok'
to svetlo bolo v tovranach a uradoch aby zamestnaci nechpapali ale boli pracovne aktivny

ale ked to mas doma tak nezaspis

k tomu monitor pocirava a tvoje hormony su presvedcene ze je bieluy den a musis byt plne aktivna

staci si zmenit zarovky a nosit farebne okuliare

tiez existuje software na preldenie farioeb monitoru a tak dalej
5 2 8
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Ozeki »

Moderni zarivky jiz maji potlacenou modrou... Hormon se jmenuje melatonin :br Je to jen jeden z MNOHA pricin.
Uživatelský avatar
Jenny
Příspěvky: 16
Registrován: ned kvě 17, 2015 8:45
Bydliště: Praha 1

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Jenny »

@777 Věř mi, že opravdu zkusila. Jsem dost akční typ, bez sportu nemůžu existovat. Ale velice často je fyzické vyčerpání právě naopak důvodem, proč nemohu usnout nebo se v noci budím. Už jako malá jsem například na lyžařském výcviku celou noc před závody nespala, protože jsem se děsila, jak budu druhý den unavená. Není to logické, vím, ale pomohlo by snad jedině něco v hlavě přepnout. A ano, meditace, jóga, psycholog.... tím vším jsem prošla. A přepnutí se nekonalo :-)

@Ruda Hormon melatonin jím á 2 tablety každý večer :-) Bez valného efektu.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od cepheus »

Sice nejsem @777, je to zase nejaky provokater-cyhytrolin co sem netusim odkud vlez (resp. vim, ale zatim nepovim) ale neva, jen takovy drobny detail v zapocate diskuzi :-).
S tou namahou a vydejem energie to samoze neni ucel prepisknout, primerene - asi tak nejak, nic opatruj se:).
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od rudo »

Jenny píše:
@Ruda Hormon melatonin jím á 2 tablety každý večer :-) Bez valného efektu.
hmm tak ja nehladam riesenie v tabletkach ja som to nikdy nejedeol'
ja som navrhioval organizaciu zivotu

zmenu osvetlenia zohnat si stare ziarovky alebo dat cervene fitltre na biele ziarovky
pripadne nosit okuliare a nezpainat vecer PC

ja mam doma roky rozvesane v mistnistaich vianocne svetielka

jake take zdne osvetlenie ked nepotrebujem citat iba voediet kde co je aby som po tme nechodil

a vnimat zvalst kazdy farbu vsetky su mnohofarebne

a niekdy si lahnem a pozeram len do oraznovej alebo cerbenej alebo foialovej

prste je to zaujimavy proces

a kedze toto mame zapnute hned ako sa vonku zotmie

ja by som mohol zaspat hned ako slanko zapada

a valstne sa len nutim kazdy vecer este esoat ze este musim toto uriobut alebo chcem viediet bejaku relaciu a tak sa len udrxujem silou vole pred zaspatim

a kludne niekdey vypijem plechovicu COKE a zapsim za par minut

ovsem ak mas psychicky problem, blok, psychicke nastavenie, neroesene podvedmomie atd

tam rozne fyzikalne a medicincke finty asi nepomozu tam treba problem najst

take veci sa riesia dost rychlo cez NLP TLT ale to by som musel osobne to terz neprichadza do uvahy, nie som v europe
5 2 8
Uživatelský avatar
časťo
Příspěvky: 31
Registrován: stř dub 17, 2013 23:21
Bydliště: Bratislava

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od časťo »

Jenny píše:Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli někomu půsty nerozhodily metabolismus, resp. jak se vyvíjí vaše váha po skončení půstu. Dostanete se obvykle na stejnou hmotnost, jako jste byli před zahájením? Nebo pak máte tendenci při stejných stravovacích návycích přibírat/hubnout?
Všem moc děkuju za odpovědi!
Ak tvoj pôst trval viac ako 60 hodín až niekoľko dní, tak je viac než pravdepodobné, že sa ti spomalil metabolizmus ako si predpokladala v ďalších príspevkoch. Pretože akonáhle organizmus nedostáva živiny po dobu vyše 60 hodín, tak sa prepne do tzv. "starvation mode", kedy spomalí väčšinu telesných procesov aby mohol čo najdlhšie prežiť tú dobu bez potravy. Veď to všetci tu prítomní už hádam poznáme, ako to funguje počas pôstu. A čím dlhšie človek hladuje/postí sa, tak tým je metabolizmus pomalejší. Pozn. - neplatí pre pôsty do tých 48-60 hodín +-.

V takom prípade je jednak rozladená hormonálna sústava a taktiež je možný aj nedostatok niektorých potrebných mikronutrientov(vitamíny + minerály). Na to aby si prestala priberať aj z toho minima čo ješ(aby si napravila svoj metabolizmus), je potrebné tieto 2 veci napraviť. A to:
1. začať jesť toľko kCal, koľko je vhodné pre tvoje telo podľa tvojho BMR (kalkulačka tu: výpočet kalórií)
2. doplniť a vyrovnať hladinu vitamínov a minerálov, obzvlášť minerálu jódu, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žlazy, ktorá má nastarosti reguláciu hormónov a celkové fungovanie metabolizmu. Väčšina ľudí je nedostatková v jóde už len pri normálnom stravovaní, nie to ešte po pôste.

Hladina vitamínov, minerálov a stopových prvkov v organizme sa dá zistiť napr. tzv. vlasovou analýzou.

Pretože akonáhle nezačneš jesť potrebné množstvo kCal/deň, tak tvoj metabolizmus zostane aj naďalej spomalený a bude priberať naďalej z toho dôvodu, že si bude myslieť že stále je v tom starvation mode - budeš naďalej hladovať - mať stály/častý pocit hladu, ktorý popisuješ. Akonáhle mu dodáš potrebné množstvo kCal a takisto aj doplníš vitamíny a minerály, tak sa metabolizmus urýchli a stabilizuje - prestaneš priberať, telo už nebude mať pocit, že je v starvation mode - nehladuje. Pokiaľ sa ale napraví, čo bude trvať nejaký čas, tak je dosť možné že ešte budeš dovtedy priberať. Avšak ak budeš fyzicky aktívna, čo si písala že s tým nemáš problém, tak ten príbytok nebude až taký veľký a časom už pri tom normálnom kalorickom príjme sa zrovná.

Je tu ešte druhá možnosť a to tá, že je možné si pôstami spomaliť metabolizmus natoľko, že dokáže fungovať z úplneho minima kCal/deň a tak si trošku predĺžiť život. Pretože spomalený metabolizmus = spomalené opotrebovávanie(starnutie) buniek = dlhší život. Aspoň podľa istého pána Lorena Lockmana, ktorý toto propaguje a sám tak žije(z minima kCal/deň) po viacerých dlhších pôstoch. Takisto poskytuje ľuďom tzv. liečebné pobyty, kde sa ľudia chodia skupinovo pôstiť za cieľom vyliečenia sa, prípadne po čase aj kvôli tomu spomaleniu metabolizmu. Ale to je už extrém pre väčšinu ľudí, pretože to už je niečo ako príprava na breathariánstvo a vyžaduje si to dokonale prečistený a zdravý organizmus, ktorý je schopný čerpať energiu aj cez čakry.

Čo sa týka tej nespavosti a jej príčiny v dôsledku nejakého psychického bloku, tam ako si sama písala - meditácia, jóga, psychológ a ani prášky nepomôžu, iba dočasne symptómy potlačia, ale nevyliečia. Na odstránenie psychických blokov sú veľmi účinné terapie ako terapia CESTA, regresná terapia, hypnoterapia a z tých zaujímavejších je to napr. liečenie Ayahuascou, poprípade psilocybínom. Avšak posledné 2 tu poslúžia skôr len ako príklad toho, čo je tiež síce účinné a založené na prírodnej liečbe, avšak v našich končinách ešte neprebádané, nepoznané a väčšinou odsudzované a zároveň zakázané.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Pepík Ševců »

Ano, ber rozumy od lidí, co nejsou Rudo, ten to nikdy nezkoušel a jen má doktorát z Googlu, neumí si spočítat ani jedna a jedna a je úplně pitomej. Poslední příspěvek je výrazně hodnotnější. I tak to ale není můj šálek čaje. Já půsty jednoduše neberu.
Uživatelský avatar
Jenny
Příspěvky: 16
Registrován: ned kvě 17, 2015 8:45
Bydliště: Praha 1

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Jenny »

Děkuji mnohokrát za cenné rady! Opravdu si vážím toho, že jste si „na mě“ našli čas :) ! Ano, odpověď od „časťo“ je skutečně velmi relevantní. Jednak se nad mým problémem doopravdy zamyslel a jednak že se v této problematice evidentně orientuje. Díky!

Hned jsem si spočítala na zaslaném odkazu, kolik kcal bych měla denně sníst, abych držela stávající váhu. Poctivě si vedu záznamy dle http://www.kaloricketabulky.cz/ a vím tedy dost přesně, jakou kcal spotřebu mám. No a vyšlo mi, že kdybych měla držet současnou váhu, měla bych sníst o 500 kcal VÍCE, než průměrně sním (a to jsem záměrně trochu podhodnotila svoji sportovní aktivitu). Realita je však taková, že naopak mírně přibírám. Ach jo, kéž bych byla kluk a tyhle pitomosti nemusela řešit! 

Jenže jsem holka a na vzhledu mi dost záleží. Chci mít pěknou postavu, protože vím, jak je to důležité – pro okolí a hlavně pro můj vlastní pocit!
Na základě rady od „časťo“ tedy končím s půsty. Zřejmě jsem si tím dost rozhodila metabolismus. Druhý tip, tedy zvýšit kalorický příjem, se mi bohužel neosvědčil. Ani po delší době se váha nestabilizovala a naopak jsem měla problém shodit vše, co jsem během tohoto experimentu nabrala. Se štítnou žlázou se léčím, mám sníženou funkci, ale všichni endokrinologové (a že jsem již už pár vystřídala…) se vždy dušují, že při správné substituci Letroxem (což prý mám) tloustnout nemůžu.

Co se týče nespavosti, zde si troufám tvrdit, že se skrývá důvod pro většinu mých problémů – včetně boje s jídlem/snahou udržet si štíhlou postavu. Zkusila jsem toho skutečně hodně, takže za zaslané tipy mockrát děkuju a rozhodně bych do toho šla. Mohl bys mi prosím doporučit, kde bych toto mohla v Praze vyzkoušet?
Locke

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Locke »

Ty jsi u "pustu" uzivala tabletky na stitnou zlazu, na nespavost a na co jeste "se lecis"? Neberes HA?!

Pust = cista voda. Ne stavy, ne mineralka, ne pilulky - nichts...

KT pouzivam a dost zalezi jak si zadas vydej energie.

Proc vlastne pustujes kdyz ne pro ocisteni od chemie a stale se levis pilulkama? Kvuli postave? Pust neni vhodny na zhubnuti...
Uživatelský avatar
Jenny
Příspěvky: 16
Registrován: ned kvě 17, 2015 8:45
Bydliště: Praha 1

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Jenny »

HA neužívám přes 10 let a během půstu jsem vysadila všechny léky.

Pila jsem jen čistou vodu (převařenou, destilovanou, kojeneckou).

Půst jsem držela za účelem duševní a psychické očisty. Ne kvůli zhubnutí. Ale je-li efekt takový, že to rozhodí metabolismus a měla bych pak neustále ještě více snižovat energetický příjem (který už tak mám dost nízký) abych si udržela stávající váhu, smysl to pro mě mít nebude. Protože můžu být možná chvilku "duchovně očištěna", ale jak půjdou kila při současném hladovění nahoru, na psychice mi to jistě nedodá...
Uživatelský avatar
Háně
Příspěvky: 146
Registrován: čtv pro 18, 2014 14:55

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Háně »

čau Jenny,
já mám taky sníženou funkci štítné žlázy a vím, že se říká, že z toho člověk ztloustne, ale u mě to bylo spíš tak, že jsem ztloustla, když jsem začala brát Euthyrox. Asi před rokem jsem ho brát přestala a mám o 10 kilo míň...ale souvisí to i se stravou
a se spaním jsem měla taky problémy, už od mala. Vždycky se mi tak motají myšlenky v hlavě, že pak prostě usnout nemůžu. Nejhorší je se stresovat, že neusnu. Ale postupně jsem si vymyslela takový usínací pravidla, co dělám, když to nejde. V první fázi naházím myšlenky do loďky a nechám je odplavat. V druhý fázi si postupně skenuju celý tělo od končetin do středu a musím mít uvolněný každý sval. To většinou zabere, a když ne, tak přichází třetí část hry, kdy si nechám proudit do dlaní a do srdce vzduch z nebe libovolné barvy a ten se mi rozlívá do rukou a nohou jako taková barevná krev. A to mi pomáhá třeba i když mě něco bolí, tak si tam dát ruku a ten vzduch z nebe a ono to přejde. Funguje to i na přítele, když ho něco bolí a usne, tak to na něj tajně aplikuju a on se mě pak ptá, co jsem s ním udělala, že ho to už nebolí :lol:
Jednou mě zase obejmul kamarád a řekl, ať si představuju, že jedu na lyžích a myslím na tu krajinu, jak kolem mě ubíhá. To mi taky občas pomáhá. A jedna paní mi zas říkala, ať si představuju, že jsem hlídač v muzeu a nesmím spát, to mi ale teda rozhodně nepomáhá. A usnutí je zaručeno, když jsem s přítelem, to je prostě jasnačka vždycky.
Ale ne vždy tohle funguje, když mám před sebou něco strašidelnýho, nebo naopak za sebou, nebo je v místnosti někdo, koho nemám ráda, tak prostě počítám s tím, že spát nebudu, ale už z toho nejsem vůbec vystresovaná. Podle mě si zkus najít nějaká vlastní pravidla, to je lepší než léky na spaní. Mimochodem jsem je příležitostně dřív taky jedla.
Uživatelský avatar
Jenny
Příspěvky: 16
Registrován: ned kvě 17, 2015 8:45
Bydliště: Praha 1

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Jenny »

Ahoj Háně,

téda, moc děkuju za rady! Kdo ví, jestli ta snížená funkce štítné žlázy/hormonální substituce Letroxem či Euthyroxem nemá na ten spánek také negativní efekt (např. babička má ŠŽ odstraněnou a taky nespí, na Stilnoxu je už přes 30 let!). Rozhodně vyzkouším Tvoje osvědčené metody, protože u mě je příčina stejná – neumím vypnout.

Jinak to, co píšeš o tloustnutí v souvislosti s Euthyroxem je hodně zajímavé! Myslela jsem, že tyto hormony by měly právě urychlovat metabolismus, ale jedna kamarádka mi s tou váhou také říkala něco podobného, jako Ty. Můžu se zeptat, jak dlouho ses léčila s/bez substituce a jakou dávku Euthyroxu Ti lékařka předepsala? A za jak dlouho po vysazení jsi zhubla?
Uživatelský avatar
Háně
Příspěvky: 146
Registrován: čtv pro 18, 2014 14:55

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Háně »

Těžko říct, já jsem občas uzlíček nervů, tak to nespaní připisuju tomu :wink: nepopírám, že mám nějaký psychický bloky, ale těžko můžu čekat, že mozek vypne, jakmile já budu chtít a po nějaký terapii už to bude vždycky fungovat, nejsem stroj.
Euthyrox jsem začala brát myslím v 11 letech, mamka i brácha taky chodí na endokrinologii, ale nebrali léky. Mamka taky nespí. Jinak z rodiny na to léky bere babička a 2 tety. Nejdřív jsem dlouhou dobu brala 50, pak jsem střídala 50 a 75, možná jsem někdy brala i 100, už si nepamatuju. Když mi bylo 17, tak doktorka řekla, že se to nezhoršuje a postupně jsem měla jíst léky míň a míň a nějakou dobu jsem ještě měla jíst tabletky s jódem. Úplně bez léků jsem od 18 let, teď mi bude dvacet a zhubla jsem nějak během té doby, moc jsem to nekontrolovala. Ale taky jsem začala jíst cca z 70-80% syrovýho a to dělám dodnes. Moje doktorka tvrdila, že se to občas takhle stává v dospívání a když se to nezhoršuje ani nezlepšuje, tak už není třeba brát léky. A ještě mi řekla, že až jednou budu těhotná, tak že je zase dobrý po ten čas léky jíst. Takže celkem jsem brala léky 7 let.
Ještě mám kamarádku, která taky poté, co začala brát Euthyrox, hrozně ztloustla. Ale taky nevím, jestli je to tím, protože takhle v tom dospívání se děje všelicos divnýho. Navíc jsem se jí na to neptala, prostě jsem si všimla, že nějak vyrostla (do šířky) :lol:
Uživatelský avatar
časťo
Příspěvky: 31
Registrován: stř dub 17, 2013 23:21
Bydliště: Bratislava

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od časťo »

Jenny píše:vyšlo mi, že kdybych měla držet současnou váhu, měla bych sníst o 500 kcal VÍCE, než průměrně sním (a to jsem záměrně trochu podhodnotila svoji sportovní aktivitu). Realita je však taková, že naopak mírně přibírám. Ach jo, kéž bych byla kluk a tyhle pitomosti nemusela řešit!
To že priberáš je presne z toho dôvodu, ktorý som ti tu opisoval. Tvoj metabolizmus sa spomalil vplyvom pôstu a tak sa prispôsobil zníženému kalorickému príjmu(pôst) a následne kalorickému výdaju(metabolická adaptácia - starvation mode - proces, kedy si dala svojmu organizmu signál, že nastalo obdobie obmedzeného až žiadneho príjmu jedla a tak začal v záujmu ochrany a dlhodobejšieho prežitia šetriť - spomalil výdaj na základe nízkeho príjmu - tvoje telo začne priberať aj z toho mála kCal ktoré mu dodávaš, pretože aj to je viac než dostačujúce momentálne pre tvoj spomalený metabolizmus). To ale neznamená, že keď mu dlhodobo budeš dávať málo, že je to aj zdravé. Pretože ak aj naďalej budeš znižovať príjem kCal za cieľom schudnutia a aby už si nepriberala, tak síce časom schudneš, ale tvoj metabolizmus sa ešte viac spomalí a začne spalovať ešte menej-pomalšie, až nakoniec váha nepôjde dole už vôbec. Jedine ak by si začala hladovať(veľmi nízky energetický príjem alebo až pôst). A to nehovorím o tom ako si nielen úplne spomalíš metabolizmus, ale aj o tom ako takýto nízky príjem znovu naruší celkovú hormonálnu sústavu + hladiny životne potrebných vitamínov a minerálov.
Jenny píše:Druhý tip, tedy zvýšit kalorický příjem, se mi bohužel neosvědčil. Ani po delší době se váha nestabilizovala a naopak jsem měla problém shodit vše, co jsem během tohoto experimentu nabrala.
No a to je presne to čo by si mala urobiť a zotrvať pri tom. Pretože čo je v tvojom prípade "po delší době", lebo napravenie dlhodobo rozhodeného metabolizmu môže niekedy trvať niekoľko mesiacov až rokov. Preto treba pomaly začať navyšovať kalorický príjem v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov a následne pre potreby spálenia zvyšných tukov pridať viac fyzickej aktivity, najideálnejšie takej ktorá podporuje tvorbu svalstva, pretože viac svalov = zvýšená váha = avšak aj zrýchlený metabolizmus. Pretože aktívna svalová hmota spaľuje aj v nečinnosti omnoho viac kCal ako tuková hmota.
Jenny píše:Se štítnou žlázou se léčím, mám sníženou funkci, ale všichni endokrinologové (a že jsem již už pár vystřídala…) se vždy dušují, že při správné substituci Letroxem (což prý mám) tloustnout nemůžu.

Nie si prvá ani posledná, ktorá !môže!(vysvetlenie nižšie pod ďalšou citáciou) priberať z liekov na štítnu žľazu. Takých sa nájde veľa. Niekedy pomôže aj zmena značky daného lieku, niekedy ani to nie. Niektoré - takmer väčšina problémov so štítnou žľazou sa dajú vyriešiť dodávaním jódu(napr. vo forme Lugolovho roztoku) a selénu vo väčších dávkach. Poprípade aj rôznymi očistami štítnej žlazy, celkovou zmenou jedálničku a životného štýlu apod. Hlavne netreba štítnu žľazu v takom prípade ešte viac trápiť pôstami a rôznymi diétami, ktoré majú za následok rozhodenie hladín hormónov štítnej a následné spomalenie metabolizmu. Viac o liečbe jódom a selénom, ako aj osobnými skúsenosťami ľudí s takouto liečbou na:
Fórum Zdraví-AZ - téma Štítná žláza
Fórum Zdraví-AZ - téma Jód
Jenny píše:Jinak to, co píšeš o tloustnutí v souvislosti s Euthyroxem je hodně zajímavé! Myslela jsem, že tyto hormony by měly právě urychlovat metabolismus, ale jedna kamarádka mi s tou váhou také říkala něco podobného, jako Ty.
Tieto hormóny nič neurýchľujú. Iba majú poslúžiť na dorovnanie hladiny hormónov štítnej žlazy, ktorá si ich vplyvom poškodenia nevie vyrábať sama. Takže sa nejedná ani o žiadnu liečbu, ale o dodávanie umelého hormónu, ktoré môže byť v niektorých prípadoch až doživotné. A na finálnu rýchlosť metabolizmu ma dorovnaná hladina umelými hormónmi iba malý vplyv. Pretože ak má človek spomalený metabolizmus, tak má o to viac spomalenú funkciu štítnej žlazy, ktorá vyrába ešte menšie množstvo potrebných hormónov než pred spomalením(pôstom). A tak jej po pôste nepomôže ani tá bežná dávka daného hormónu na urýchlenie a uzdravenie štítnej žľazy. Na to jej pomôže iba vyvážená strava s optimálnym množstvom kalórií a následne doplnenie hladiny jódu a selénu. Čiže vo výsledku je to sám človek ktorý si vplyvom množstva stravy a fyzickej aktivity reguluje rýchlosť metabolizmu a tým aj hmotnosť(celkové zdravie). Je naivné si myslieť že nejaká tabletka či už je to hormón, spalovač a pod., urýchli metabolizmus a spáli nepotrebné tuky za teba. (Je síce pravda že keby ho berieš vo zvýšenej dávke, tak dokáže urýchliť metabolizmus, avšak na toto sa ten liek nepredpisuje, pretože to už je zahrávanie sa so zdravím a je tam možnosť že si natoľko poškodíš šz, že budeš musieť brať tieto lieky do konca života - takto to používajú napr. kulturisti keď chcú rýchlo schudnúť, avšak jednak je tam veľmi veľké riziko poškodenia šz ale taktiež aj neželaný jo-jo efekt po dobratí tak vysokých dávok tohto lieku). Umelý hormón iba stabilizuje hladinu hormónov šz a optimalizuje metabolizmus na normálnu rýchlosť. Potom je už len na človeku či sa rozhodne dané kilá navyše spáliť, alebo nie. Pretože ak sa rozhodne nič nerobiť, tak tie kilá sa samé nespália. Tiež som si najprv myslel, že môj problém s nadváhou má pôvod v spomalenej štítnej, v nedostatku nejakého vitamínu/minerálu, avšak celý čas priberanie/chudnutie je len o tom koľko kCal človek do seba dostane a koľko kCal zo seba vydá(kCal IN / kCal OUT). Pretože to, že má človek menšiu alebo väčšiu hmotnosť závisí od celkového príjmu a výdaju kalórií. To že je štítna spomalená alebo zrýchlená dáva najavo, že daný človek robí niečo zle so svojím zdravím - nerešpektuje potreby svojho tela. Iné je, keď je to vrodené a človek aj napriek celkovému zdravému životnému štýlu priberá/chudne. Avšak aj vtedy sa to dá napraviť pokiaľ to človek začne včas riešiť.
Jenny píše:Co se týče nespavosti, zde si troufám tvrdit, že se skrývá důvod pro většinu mých problémů – včetně boje s jídlem/snahou udržet si štíhlou postavu. Zkusila jsem toho skutečně hodně, takže za zaslané tipy mockrát děkuju a rozhodně bych do toho šla. Mohl bys mi prosím doporučit, kde bych toto mohla v Praze vyzkoušet?
K tomuto asi len toľko, že je dobré si najprv niečo o daných terapiách zistiť a naštudovať si o čom taká terapia je a ako prebieha. Pretože sa nezaraďujú medzi klasické psychoterapie a pracujú s podvedomím človeka. To, kde sa nachádzajú terapeuti poskytujúci dané terapie v Prahe si už musíš zistiť sama. Tak ako aj ďalšie informácie o tých terapiách. Napr. o terapii CESTA je napísaná aj kniha s rovnomenným názvom od spisovateľky Brandon Bays, ktorá túto terapiu vymyslela a pomocou ktorej sa jej podarilo vyliečiť si nádor o veľkosti basketbalovej lopty(míče) v delohe za necelých 6 týždňov.
Sedum

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Sedum »

Jde na mne husi kuze, kdyz to ctu, brrr.. Ty jsi doktor česťo?

Ane asi na tom neco bude, co rikaji doktori, dedicnost, kdyz matka bere, katka bere, vnucka bude brat...

Jak poznam, ze nefunguje spravne stitna zlaza prosim? Ja si asi nejakou nemoc take mam najit...
Zatim mam jen strach, protoze mi pred rokem vypadla plomba, a bojim se jit k zubari, ze mi zub se zkazi :-( :oops: ja vim je to hloupe, no...
Uživatelský avatar
Háně
Příspěvky: 146
Registrován: čtv pro 18, 2014 14:55

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Háně »

časťo, bezva jsi to napsal, konečně tu někdo napsal něco stručně, výstižně a srozumitelně, a vůbec to nebylo nijak nepřátelsky míněno,a zní to celkem logicky.

Sedum: já jsem to nijak nepoznala, prostě mě mamka přitáhla k doktorce, ta mi udělala odběr, ultrazvuk a bylo. Ale jinak jsem nikdy neměla žádné potíže, a mezi dnem, kdy jsem si lék vzala a dnem, kdy jsem na to zapomněla, nebyl vůbec žádný rozdíl. Taky mi říkají, že mám prý díru v srdci :lol: to jsem zase pocítila jenom tak, že jsem musela chodit na prohlídky k doktorovi, aby mi udělal ultrazvuk. Ten byl fajn, říkal mi beruško >:-)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od rudo »

Casto to pekne rozviedol

v skratke som napsial vaockrat:

ak ma telo problem koli tomu ze mu nejake latky chybaju

hladovka to nemoze vyriesit iba zhorsit,

vacsina ludi ma problem lebo im nieco chyba'
stava je na zivony prazdna a bohata na kalorie

hladovky maju vyznam naozaj len vynimocne
pripadne len voemi kratke na vycistenie travoacky aby sa nasledne lepsie a dokonaljsie vstrebavalo

ale na to staci 1-2 dni so sankami (SWF)

treba sa sustredit na koncentrovane potraviny kde sa nachadzaju ziviny a nie kalorie a treba vediet co chyba a hladat take potraviny
5 2 8
777

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od 777 »

Objev roku, ze nase potraviny jsou nevhodne (kaloricke a bez vitaminu a mineralu). Ony totiz ty stare potraviny nemely tolik kalorii a cukru a proto stejne mnozstvi jako dnes nezpusobilo obezitu...

Co radis konzumovat, nekalorickeho a bohateho na vitaminy a mineraly? Jak poznas co ti chybi?
Takze pust je nebo neni univerzalni restartovac tela?
Uživatelský avatar
Celoroční farmář
Příspěvky: 13
Registrován: sob lis 17, 2018 23:49

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Celoroční farmář »

Můj nejdelší půst byl 7 dní a zhubnul jsem 10Kg. Jeden můj kamarád mi udělal různý tělesný testy a řekl že mám velice rychlý metabolismus a že bych půst neměl držet příliš dlouho, protože mé tělo dělá vše rychleji. Mám standartní váhu něco pod 80 kg pří výšce 184cm, takže velký úbytek na váze není způsoben tím že jsem tlusťoch, ale prostě tělo pálí jak o život. Půst jsem držel před 14ti dny a zpět mám cca 6-7 kg. Za první dva dny návratu na stravu mi tělo nechtělo vyloučit snad ani kapku vody a vše si nechávalo :) Co jsem vypil to mi zůstalo na váze :D
Mirisek_345
Příspěvky: 7
Registrován: úte srp 31, 2021 18:53

Re: Půst - váha před a po

Příspěvek od Mirisek_345 »

už 14 dní jedu půst 8/16 a teprve po týdnu jsem si zvykla a moje tělo už nechce večer tolik jíst než předtím. Jako je to náročné, ale chci aspoň měsíc držet. Potom mě čeká ještě kůra od reduxilu kde doufám, že rychleji zhubnu. Čeká mě dovolená a chci vypadat skvěle.
Odpovědět