Fruktóza a "tukovatění jater"

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

http://www.nutritionandmetabolism.com/c ... 2/1/5#sec4
...Fruktóza má v těle jakousi výjimku, neplatí na ní enzym PFK-1 nemusí se tedy měnit na glykogen a může jít rovnou do tuků ! To je ten důvod proč z ovoce NIKDY nezhubnete !...

- docela zajímavé, hlavně ta obecná fungováníi, nebo o tom inzulinu
Bohužel nepřekračují svůj stín v plantání fruktosy se sladkostmi nebo froktolimonádami, pak zůstávají v mischmaschi,
- např. já vím jistě, že na ovoci nelze přibrat
myše nechám bez komentáče
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od bukaj »

Netvrdil bych, že na ovoci nelze přibírat. Určitě to neplatí pro všechny ale nějaké příběhy o lidech na ovoci, kteří začali trpět nadváhou, jsem již také postřehl.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od smajliss »

je to individuální ... ale hlavně toto téma je o tukovatění jater .. a to nikdo z nás nevidí .. v dokumentu The man who made us fat má ten chlapík normální váhu, ale když byl na skenu, tak mu doktor řekl, že má hodně tuku okolo orgánů, což je špatně.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

americki TV doktori to rozlisuju ako biely tuk a hnedy tuk, ten hnedy vnutrobrusny vraj zabija

ale to stale nie je to co sa rozumie pod pojmom ztukovatene jatra

trosku sa o tom da citat v teme ochrany zvierat vs vyroba delikatessen - ako treba nasilim prekrmovat husi a kacice aby im vznikla nadrozmerna a uplne ztukovatela pecen a takyto chov husi a kacic je v mnohych krajinach zakazany a tie specielne pecenove pastety z takto ne-etickeho chovu treba pasovat pripadne mat nejaku vynimku na otvorenie francuzskej restiky


samozrejme v Grobe pri Bratislave si s tym problem nerobia

ovsem na takyto chov sa pouziva kukurica nie ovocie
5 2 8
galvanometr
Příspěvky: 167
Registrován: pát lis 09, 2012 20:01
Bydliště: Brno

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od galvanometr »

rudo píše:americki TV doktori to rozlisuju ako biely tuk a hnedy tuk, ten hnedy vnutrobrusny vraj zabija
Viscerální tuk jedinný jako takový ohrožuje na životě, vysoce toxický. Na bodyscanech se dá orientačně jeho množství měřit.
Pravdu nebudeme skrývat.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

smajliss píše:je to individuální ... ale hlavně toto téma je o tukovatění jater .. a to nikdo z nás nevidí .. v dokumentu The man who made us fat má ten chlapík normální váhu, ale když byl na skenu, tak mu doktor řekl, že má hodně tuku okolo orgánů, což je špatně.
toto tema je o fruktoze a tukovatění jater, čiliže nesmysl je ve slově fruktosa, nelze zaměňovat tu rafinovanou ve všech potravinách a nápojích s tou v ovoci, pak dochází k naprosto opačným vývodům a to i viz výše.
PMN je-li člověk na ovoci bez škrobantů, nikdy mu játra neztukovatí i kdyby dělal cokoliv, a tudíž i nepřibere, já jsem žádného frutariana tučného neviděl a ano-li, vkládala si do toho lehké dle ní zanedbatelné úchylky(u mužských pohlaví nikdy)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od smajliss »

ale já si furt myslím, že "tukovatění jater" nikdo z nás nevidí a i hubený člověk může tímto trpět, takže je to čistá spekulace a nevynáším soudy, jelikož netuším, kde je pravda a podle mě to neví nikdo z nás, protože nikdo na podobné vyšetření nechodí :P
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od s.arik »

Poslední dobou miluju křížaly (více než čerstvá jablka), určitě nejsou sušené vitariánsky, předpokládám, že obsah a kvalita fruktózy se sušením nijak nemění...? A jiné živiny (krom ztráty vody, enzymů a částí vitamínů tím teplem), nevíte?

Ovoce mi pořád chutná, ale sním ho málo, tuším, že se vejdu tak do 30 g fruktózy denně :) Občasný sáček křížal to ale překročí.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

smajliss píše:ale já si furt myslím, že "tukovatění jater" nikdo z nás nevidí a i hubený člověk může tímto trpět, takže je to čistá spekulace a nevynáším soudy, jelikož netuším, kde je pravda a podle mě to neví nikdo z nás, protože nikdo na podobné vyšetření nechodí :P
já byl, b12 těsně v normě, jinak vše excelentní až na protilátky na tetanus,
a tak když mám dobrý jaterní testy a navíc játra jsou dle funkčnosti (pořád ještělehce zvládaj ATB, chlast apod) můj nejkvalitnější orgán tak ať si vesele tukovatí
furt se vyhýbáš té nejzákladnější podstatě a to že jen tkzv. rafinovaná (mimoovocná) fruktosa je v dlouhodobějším užívání škodlivá, vyplývá to i z vědeckého článku viz výše, ale komu by se tím chtělo prohrabávat,
sušený mi dobře nerobilo i když tam asi vše zůstává a už vůbec bych to nebral nenamočený
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Dano »

smajliss píše:ale já si furt myslím, že "tukovatění jater" nikdo z nás nevidí a i hubený člověk může tímto trpět, takže je to čistá spekulace a nevynáším soudy, jelikož netuším, kde je pravda a podle mě to neví nikdo z nás, protože nikdo na podobné vyšetření nechodí :P
Za teba: netusim ako si na tom.
Za mna: to viem urcite, moja pecen/jatra je urcite "neztukovatena". Kazdy rok STK-cka: sonografia brusnej dutiny, dalej v krvi pecenove enzymy, TAG, cholesteroly, ai. K tomu obcasne meranie vnutrobrusneho tuku.

K ovociu, podobne ako buc, neverim ze ovocie zapricinuje ztukovatenie pecene. Ti ludia o ktorych som pocul, ze maju stukovatenu pecen, nejedia ovocie, takmer vobec. Ti ludia ktori jedia takmer len ovocie, takych poznam ale velmi malo, som nepocul ani o jednom s takymto problemom.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od smajliss »

Ok, začínám vám věřit :wink:
jinak já jsem na tom velmi dobře :- )
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

smajliss píše:jinak já jsem na tom velmi dobře :- )
jsem tomu rád
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

5 2 8
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Marci »

se steatozou neboli ztukovatenim jater jsem zila aniz bych vedela ,ze ji mam. Vubec jsem nechapala z ceho vznikla.Poznali to na sonu po jednom dlouhym pustu,kdyz mi prohlizeli jatra.Cely zivot jsem jedla sacharidy a cukry.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od cepheus »

Jj, poskodila Ti mozek kdyz ses prejed ovoce, uz vime z "nizkosacharidova strava" :D.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Panda »

:D
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od s.arik »

Steatózu jater měla i tchýnka, co nebyla vita, ze syrového měla ráda jen přesladké ovoce (kaki, víno...). Žádné příznaky to asi nemělo, přišli na to až při podrobném vyšetření, jak se rakovina (nikoliv jater) rozjela do velkého finále.

Že někoho baví vitouše číst bez přispívání, to bych chápala, ale že mu není blbé přispívat téměř výhradně ironickými a osobními rýpanci...
Taky neumím psát jen k věci, natož tak odborně a kultivovaně jako třeba rawima, ale aspoň v Odborných vláknech se snažím :|
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

s.arik píše:Steatózu jater měla i tchýnka, co nebyla vita, ze syrového měla ráda jen přesladké ovoce (kaki, víno...). Žádné příznaky to asi nemělo, přišli na to až při podrobném vyšetření, jak se rakovina (nikoliv jater) rozjela do velkého finále.

:|
a kedze vieme ze rakovina sa zivy vyhradne cukrom, tak to dava suvislosti
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od cepheus »

Jj, v jednom kuse rypance o (ne)jedeni fruktozy to je fakt ironie na vitousi, to je blbe, pravda :| .
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Marci »

To Sarka:Ze sve urovne ,to tak nevidi:) Prispiva z levelu ,na kterem se nachazi. Proste je to maximum ,co ze sebe dokaze vymacknout,tak se na nej nezlob :br
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od cepheus »

Ale .. ale, tu se nam kdosi premyklikoval z Marie na Marcelku, to jsou mi veci v tech haaaaj levlech :D .
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Pavluska »

zdroj (http://www.novinky.cz/zena/zdravi/30579 ... lavek.html) sice pofidérní, ale "...Jinak jsou nápoje s kofeinem aktivní v tukovém metabolismu, hovoříme dokonce o tzv. lipotropním charakteru (látky, které zabraňují hromadění cholesterolu a tuku v játrech)."
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

Pavluska píše:zdroj (http://www.novinky.cz/zena/zdravi/30579 ... lavek.html) sice pofidérní, ale "...Jinak jsou nápoje s kofeinem aktivní v tukovém metabolismu, hovoříme dokonce o tzv. lipotropním charakteru (látky, které zabraňují hromadění cholesterolu a tuku v játrech)."
tema kofeinu v tukovom metabolizme sa dost opakuje v sporte, nejaky cas bol kofein ako zakazana dopingova latka, kedze sa verilo ze pomaha plait tuky pre vytrvalostne sporty, ale bol z toho konflikt kedze sa tym zakazovalo to co je pre beznu populaciu samozrejme denna rutina - kavickovanie a colovanie...
a ked sa stala Coke McD hlavnymi OH sponzoromi tak to bolo prve co si presadili - kafein sa vyskrtol z dopingu.

ovsem skutocne ucinky na rychlost palenia tukov nie su jednoznacne dokazane a v parxi niektori sportovci pred pretekmi kavickuju a pocas pretekov coluju ale mnohi ini vobec nie.
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

Marci píše:To Sarka:Ze sve urovne ,to tak nevidi:) Prispiva z levelu ,na kterem se nachazi. Proste je to maximum ,co ze sebe dokaze vymacknout,tak se na nej nezlob :br
nedá se nic dělat ze svých levelů přispíváme všichni, tím bych cepa nefavorizoval

Today(včera) is the International Fruit Day, lets' celebrate fruit :)
The perfect day to eat fruits onlyToday is the International Fruit Day, lets' celebrate fruit :)
fruitcelebrate.jpg
(164.74 KiB) Zatím ještě nestaženo
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Pavluska »

rudo píše: ovsem skutocne ucinky na rychlost palenia tukov nie su jednoznacne dokazane a v parxi niektori sportovci pred pretekmi kavickuju a pocas pretekov coluju ale mnohi ini vobec nie.
asi i záleží na typu sportu? Časově kratší, "výbušný" sport - tam by mi to sedělo... že kafe pomůže k lepšímu výkonu.
U mne tuky asi pálí, nebo jen odvodňuje, protože po kafi vždy nějak splasknu, všude. ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Pavluska »

buc11 píše: nedá se nic dělat ze svých levelů přispíváme všichni, tím bych cepa nefavorizoval
:)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

Pavluska píše:
rudo píše: ovsem skutocne ucinky na rychlost palenia tukov nie su jednoznacne dokazane a v parxi niektori sportovci pred pretekmi kavickuju a pocas pretekov coluju ale mnohi ini vobec nie.
asi i záleží na typu sportu? Časově kratší, "výbušný" sport - tam by mi to sedělo... že kafe pomůže k lepšímu výkonu.
U mne tuky asi pálí, nebo jen odvodňuje, protože po kafi vždy nějak splasknu, všude. ")
nevsimol som si rozdiely medzi sportami, skor mi vychadza ze kto je kafar, tak kafe musi i pred zavodem, kto neni kafar tak to proste nepije

je to teda skor zavislost na tom kofeine
5 2 8
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od LenkaH »

Mechanismus vzniku ztukovateni jater je vcelku jednoduchy: Fruktóza může být metabolizována v játrech, glukóza na druhé straně může být metabolizována v každé buňce v těle. Fruktóza zvyšuje hladinu triglyceridů (tuků v krvi), jako žádná jiná jídla. Fruktóza obchází enzym fosfofruktokinasu, což je rychlost omezující enzym metabolismu glukózy. Fruktóza je “presunuta” z metabolicke drahy regulujici cukr do tuk formujici metabolicke drahy. Játra převádí takto fruktózu na tuk, který, bohužel, zůstává v játrech = steatóza (ztukovateni) jater. Konzumace fruktózy je v podstatě konzumace tuku. To je důvod, proč jsou vidět tolik děti s steatózou jater ... nepijí alkohol, pijí limonády, džusy a konzumuji příliš mnoho fruktózy.
Zni to hrozive, ale je treba si uvedomit cisla. Vse je veci davkovani. Kdyz snim prumerne velky pomeranc, snim asi 5g fruktozy, spolu se zdravou vlakninou. Na tomhle foru asi neni mnoho lidi, co si kupuje predpripravene jidlo, limonady, susenky atd :) Takze i kdyz snite za den 1kg pomerancu, kolik to tak asi je..6 pomerancu??? ...dostanete se na 30g fruktozy. 1plechovka bezne slazene limonady ma pres 20g, nektere mnohem vic. Ted si vemte, ze bezna rodina nakrmi dite rano cerealiemi, pres den ma neco sladkeho, da si nekde limonadu atd atd....ted se rve fruktoza do vseho..kecupu, chleba, omacek, dresingu. Ted si predstavte americkou rodinu, ktera nevari, kupuje hotova jidla, z nich vetsina ma zase fruktozu (spousta vari, budme spravedlivy), nektere nalivaji deti limonadama v neomezenem mnozstvi...nedokazu odhadnout kolik to muze byt za den, ale tahle varovani se tyka spise techto lidi, ne vitarianu :)
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Marci »

osobne si myslim,ze se steatozou to bude jeste slozitejsi. 35let jsem jedla sacharidy a sladke ve forme bileho peciva(kolace,buchty),ovoce moc ne a presto se u me steatoza rozvinula. Do bezneho peciva + domaci vyroba se vzdy pouzival repny cukr.Fruktoza je hit poslednich par let(v Amikove spis jedou na kukuricny sirup nez na fruktozu).
Udajne je steatoza dle sdeleni Mudru predstupen cirhozy, a ted me napadla uvaha.Mozna,diky prevaze cukru (jednoduchych i slozitych) vznikalo v mem tele vice alkoholu nez normalne u bezne populace a ten se prevedl na tuk v jatrech.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od smajliss »

tukovatění jater taky může být z nedostatku bílkovin .. jelikož ty slouží na rozvod mastných kyselin (tvorba lipoproteinů) .. no a když je jich málo, tak se zaseknou v játrech :P
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Marci »

Fakt? tak to by pak moji situaci vysvetlovalo,i kdyz zase jsem mela dost rada mliko.Maso moc ne a lusteniny taky u nas moc nebyly.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od LenkaH »

Marci píše:osobne si myslim,ze se steatozou to bude jeste slozitejsi. 35let jsem jedla sacharidy a sladke ve forme bileho peciva(kolace,buchty),ovoce moc ne a presto se u me steatoza rozvinula. Do bezneho peciva + domaci vyroba se vzdy pouzival repny cukr.Fruktoza je hit poslednich par let(v Amikove spis jedou na kukuricny sirup nez na fruktozu).
Udajne je steatoza dle sdeleni Mudru predstupen cirhozy, a ted me napadla uvaha. Mozna,diky prevaze cukru (jednoduchych i slozitych) vznikalo v mem tele vice alkoholu nez normalne u bezne populace a ten se prevedl na tuk v jatrech.
To neni tak, ze jen a pouze fruktoza dela tuk v jatrech. V podstate prebytek jakychkoliv sacharidu vede k necemu podobnemu. Problem fruktozy je, ze k tomuhle neni treba ji snist hodne, ta jde rovnou "k veci":)...plus sacharidy vyvolaji sekreci inzulinu a ten blokuje lipolyzu tuku v tele a zaroven stimuluje syntezu novych mastnych kyselin. Pak je zde samozrejme alkohol a geneticka dispozice.Mozna jsem na neco zapomnela, nejsem odbornik, ctu vetsinou clanky jen o cukrech.
Mimochodem v Americe ziju a fruktozovy sirup (konkretne high-fructose corn syrup) je opravdu skoro ve vsem:) no a co vim, tak se vyrabi prave z kukuricneho sirupu...
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od LenkaH »

smajliss píše:tukovatění jater taky může být z nedostatku bílkovin .. jelikož ty slouží na rozvod mastných kyselin (tvorba lipoproteinů) .. no a když je jich málo, tak se zaseknou v játrech :P
??? nebyl by zdroj
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od smajliss »

Zklamu tě .. je to jenom z konverzace s mojim kamarádem, který studuje medicínu

On
hochu, mam odpoved na to, prečo su ludia na ovoci s minimom bielkovin štíhly aj napriek masívnemu množstvu skonzumovaných kalorii. Budeš nadšený


pojď do mě

On
mali sme prednášku z patofyziologie, konkrétne to bolo pri játrach

játra stále tvoria mastne kyseliny a stale ich vysielaju do krvi. Pri kachektických (podvýživených) pacientoch sa objavuje tukovatenie jater

z jedneho velmi jednoducheho dovodu- nemaju dost bielkovin na tvorbu proteinov ono však LDL a HDL su lipoproteiny

teda nemožu tie vytvorene tuky odovzdat do krvi bez doprovodnych proteinov

hej, ale je to logicke nie? ono frutariani maju malo bielkovin tak nemožu produkovat lipoproteiny, preto nemaju podkožný tuk... a podla mna maju steatozu jater


takžee .. tělo tvoří mastné kyseliny a pomocí LDL a HDL je rozesílá po těle v krvi .. ale když je jich málo, tak se mastné kyseliny zaseknou u jater.. ok ? : P

On
okrem HDL je to spravne

ked je malo aminokyselin na syntezu apoproteinov (proteinova sučast lipoproteinov), tak sa vytvorene tuky zaseknu v jatrech... aby to bolo uplne presné
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od LenkaH »

smajliss píše: hej, ale je to logicke nie? ono frutariani maju malo bielkovin tak nemožu produkovat lipoproteiny, preto nemaju podkožný tuk... a podla mna maju steatozu jater
:) Ok, ale ta podvyziva by musela byt dost brutalni, protoze do urcite (velke miry) miry si telo ty sve aminokyseliny vyrobi, tim ze si zacne brat ze svalu...zas az takhle se mi vitariani podvyziveni nezdaji 8)
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od Marci »

Mno,tak to bohuzel neni muj pripad,ja proste na ovoci tloustnu i bez bilkovin :D
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od smajliss »

LenkaH píše:
smajliss píše: hej, ale je to logicke nie? ono frutariani maju malo bielkovin tak nemožu produkovat lipoproteiny, preto nemaju podkožný tuk... a podla mna maju steatozu jater
:) Ok, ale ta podvyziva by musela byt dost brutalni, protoze do urcite (velke miry) miry si telo ty sve aminokyseliny vyrobi, tim ze si zacne brat ze svalu...zas az takhle se mi vitariani podvyziveni nezdaji 8)
hihi .. byla jsi někdy na vita srazu ? :- )
jinak tady čerstvý příklad http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic ... 555#p57555
a taky to nepaušalizuj na všechny vitariány, ale použil jsem jenom slovíčko "může", což znamená, že se to může vyskytnou u někoho a u dalších stovek lidí nemusí :wink:
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od LenkaH »

smajliss píše: hihi .. byla jsi někdy na vita srazu ? :- )
jinak tady čerstvý příklad http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic ... 555#p57555
a taky to nepaušalizuj na všechny vitariány, ale použil jsem jenom slovíčko "může", což znamená, že se to může vyskytnou u někoho a u dalších stovek lidí nemusí :wink:
Nebyla, co bych tam taky delala:) Vidim jen, co obcas zachytim v TV nebo na potkani.
Ten odkaz, to myslis ten prispevek od KipcaH ?? To je dost brutalni, ano, ta ma malo proteinu i telesneho tuku...jen by me zajimalo, co je ten metabolicky vek? Kde k tomu clovek prijde?
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

ano fruktoza sa vyraba z kukurice a ide to ruka v ruke s podvodom o pestovani kukurice na biodiesel,
zaujimave je toez sledovat comoditnu burzu grafy ciem kukurice a inych rastklin a sledovat tie komentare a zdovodnenia a umyslene vypustane spravy o pocasi atd

dalsi velkopodvod je ideologia o nizkotukovych vyrobkoch napriklad beztucnych mliekarenskych vyrobkov a stale sa to objavuje aj v chudncucich navodoch
pritom do nizkotucncyh vyrobkov sa vo velkom drbe umelina na baze pseudofroktozy - ztv chemikalie fruktatnty, ktore nie su sladke takze clovek nema pocit ze je cukrovy vyrobok ale ucinok na telo tcyh fruktantov je rovnaky pripadne horsi ako fruktozy ale na druhej starne clovek to nevie rozlozit na pouziteklne energiu takze stale citi hlad ale hormony mu to nastavi na priberanie a na nemoznost vydaja energie svaloou pracou a pecen to znici snad este rychlejsie.
5 2 8
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od smajliss »

LenkaH píše:jen by me zajimalo, co je ten metabolicky vek? Kde k tomu clovek prijde?
To je zřejmě nějaké nové populární vyšetření u dietologů :- ) .. vlastně ti změří tuk,svaly,vodu atd. (bazální metabolismus) a zařadí ho do věkové skupiny .. PRÝ se tím odhaduje staří organismu .. podle mě to je totální hovadina
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

smajliss píše:
LenkaH píše:jen by me zajimalo, co je ten metabolicky vek? Kde k tomu clovek prijde?
To je zřejmě nějaké nové populární vyšetření u dietologů :- ) .. vlastně ti změří tuk,svaly,vodu atd. (bazální metabolismus) a zařadí ho do věkové skupiny .. PRÝ se tím odhaduje staří organismu .. podle mě to je totální hovadina
ak je to co som videl velakrat na TV tak aj scaniju hustoto kosti a podobne ptakiviny a vyrataju akzoe vek

a ludia v nadseni platia

raz nejakemu dedkovi ukazali ze ma 30 a nejakej tlkstej pubertacke ze ma 45 a ta tam chytila hysak, dobra reality show
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

srovnávat vyrobenou fruktosu a konzumovanou v pomeranči v souvislosti s tělním výživování je fatální chyba, a to zvlášť na stránkách vitarián.cz

LenkaH: to máš nagůglované nebo jsi přímo educational backround? Školního Vzdělance bych uvítal. Spoustu googlovin na toto tema jsme nashromáždili zrovna nedávno ve frutakoutku. Zajímavé že 3 lidé dojdou ze stejného textu k různému náhledu.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

buc11 píše: Zajímavé že 3 lidé dojdou ze stejného textu k různému náhledu.
vidis napriek snahe skolskeho a vychovneho systemu aby sme vsetci chapali vsetko rovnako

zatial nie sme bioroboti
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

rudo píše:
buc11 píše: Zajímavé že 3 lidé dojdou ze stejného textu k různému náhledu.
vidis napriek snahe skolskeho a vychovneho systemu aby sme vsetci chapali vsetko rovnako

zatial nie sme bioroboti
toto tak bylo před 89 a možná bude zas teď za zemana,
za syna v čr v tomto mezidobí takto školský systém na MU zcela jistě nefungoval,
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

buc11 píše:
rudo píše:
buc11 píše: Zajímavé že 3 lidé dojdou ze stejného textu k různému náhledu.
vidis napriek snahe skolskeho a vychovneho systemu aby sme vsetci chapali vsetko rovnako

zatial nie sme bioroboti
toto tak bylo před 89 a možná bude zas teď za zemana,
za syna v čr v tomto mezidobí takto školský systém na MU zcela jistě nefungoval,
hmm d ja som chodil na gympel a potom na vysku nechceli od nas jednotne nazory prave naopak

ale ja som nerobil humanitu ale techniku tak mozno to boli inde inak

prave som mal na katedre fyziky ludi co chceli aby sme im nic nezhltli a aby sme mali svoj nazor alebo svoje pripomienky
ale oni na rozdiel od biochemikov si nemysleli ze fyzika je uzavreta veda co uz vsetko vie a vie to spravne, naopak nam ukazovali ze fyzika to vzdy doplietla a vzdy trvalo dlho kym zas opravila stare veci ale zas ich opravila chybne a chceli od nas aby sme nicomu neverili a vsetko si sami zhodnotlili.... to bolo skolstvo 1970-1980.
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

rudo píše:
prave som mal na katedre fyziky ludi co chceli aby sme im nic nezhltli a aby sme mali svoj nazor alebo svoje pripomienky
ale oni na rozdiel od biochemikov si nemysleli ze fyzika je uzavreta veda co uz vsetko vie a vie to spravne, naopak nam ukazovali ze fyzika to vzdy doplietla a vzdy trvalo dlho kym zas opravila stare veci ale zas ich opravila chybne a chceli od nas aby sme nicomu neverili a vsetko si sami zhodnotlili.... to bolo skolstvo 1970-1980.
nojo, když jsme stejný ročník, tak jsme studovali stejně, akorát já v brně na vut
ovšem podobné mi říkali spolužáci z jiných škol, takže asi nešlo o systém, ale jednotlivý vyučující, mezi nimiž byla (a jsou) škála lidí dobrých až po magory, podobně jak tu nebo jinde
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od rudo »

buc11 píše:
rudo píše:
prave som mal na katedre fyziky ludi co chceli aby sme im nic nezhltli a aby sme mali svoj nazor alebo svoje pripomienky
ale oni na rozdiel od biochemikov si nemysleli ze fyzika je uzavreta veda co uz vsetko vie a vie to spravne, naopak nam ukazovali ze fyzika to vzdy doplietla a vzdy trvalo dlho kym zas opravila stare veci ale zas ich opravila chybne a chceli od nas aby sme nicomu neverili a vsetko si sami zhodnotlili.... to bolo skolstvo 1970-1980.
nojo, když jsme stejný ročník, tak jsme studovali stejně, akorát já v brně na vut
ovšem podobné mi říkali spolužáci z jiných škol, takže asi nešlo o systém, ale jednotlivý vyučující, mezi nimiž byla (a jsou) škála lidí dobrých až po magory, podobně jak tu nebo jinde
hm v Brne som bol na celostatnej SOC-ke v 1980 a zobrali nas do divadla na provazku - Kovanda
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od buc11 »

rudo píše:
hm v Brne som bol na celostatnej SOC-ke v 1980 a zobrali nas do divadla na provazku - Kovanda
tam jsem nikdy nebyl, měl jsem trauma jak polívka vyvolával,
dost symptomatické že dietní a jiní experti se rekrutují hlavně z mimooborů, nejlépe technických, pak to tak vypadá, aswellasme
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Fruktóza a "tukovatění jater"

Příspěvek od LenkaH »

buc11 píše:srovnávat vyrobenou fruktosu a konzumovanou v pomeranči v souvislosti s tělním výživování je fatální chyba, a to zvlášť na stránkách vitarián.cz

LenkaH: to máš nagůglované nebo jsi přímo educational backround? Školního Vzdělance bych uvítal. Spoustu googlovin na toto tema jsme nashromáždili zrovna nedávno ve frutakoutku. Zajímavé že 3 lidé dojdou ze stejného textu k různému náhledu.
Fatalni chyba? A to proc? Ciste chemicky je fruktoza uplne stejna at je z pomerance nebo z fruktozoveho sirupu.:)

Background mam v biologii, ale biochemii "potkavam" denne v laboratori. Kdyz mi neni neco jasne, zeptam se manzela, ten je biochemik:) Spis jde o zdroje...delam vedu, takze jsem zvykla cist odborne publikace a taky neverit hned vsemu co se pise v ruznych radoby odbornych knihach a webovych strankach. Spousta lidi zapomina pouzivat prosty selsky rozum.:) Hlavne co se tyce vyzivy, je takovych blabolu spousta a mnoho lidi jim veri. Nejvic me desi, kdyz se nekdo ve vyzive upne na nejaky smer a okamzite ho zacne praktikovat i na svych detech.
Odpovědět