Skutečná vitalita jídla, které jíme

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od neon »

Jakozto privrzence makrobiotiky, ktery se zajima honde o teorii vitarianu jsem narazil na jeden, pro me zakladni, problem.

Kdyz jsem se snazil pochopit co vitarian vlastne muze/nemuze, tak mi prislo hodne nesmyslne, aby se to zredukovalo, ze se ma jist syrove a konec. Clovek narazi na obrovsky problem - chemie v ovoci a zelenine. Premyslel jsem taky, jestli by vitarian nemel spis dbat na vitalni slozku potravy a snazit se ji prijmout co nejvice. Nejvice ji ma tudiz cokoli co je utrzeno a snedeno nejvice cerstve a co ma nejmene chemie a co dozrava prirozene na slunci a ne jako napr. banany behem cest na lodi v umelem prostredi.

Cokoli je k nam dovezeno tak putuje nekolik dnu/mesicu a ztraci to vitalni energii. Ovoce je taky velice chemicky osetrovano. Pokud se budete snazit jist lokalni bio - co vam zbude k jidlu - jabka, hrusky?

Muj problem je.. nakolik jite opravdu cisteho prirodniho ovoce, ktere neni dovezene, je lokalni, fresh, bio, organicke... ?
Nakolik jite dovezene, chemicke, nekolik mesicu lezici, vypestovane ve skleniku, vyhnojene?

Ovoce a zelenina po utrzeni podleha postupne degradaci a hnije.. je to tak?
U obili, ktere makrobiotika ji z 60%, se tomu tak nedeje, obili je znamo ze vydrzelo i tisic let. Obili ma take po uvareni/nakliceni vice vitalni energie nez syrove.. proto mi prijde z pohledu teto teorie o vitalite logictejsi jist obili nez chemicke ovoce z dovozu.

K tomuto jsem dosel, kdyz jsem se rozhodl, ze si zkusim na tyden vita. Ale pak jsem narazil na to, ze prece nebudu do sebe cpat 80% denni stravy ve forme dovezenych bananu, avokada, manga, ktere je perfektne chemicky upravene a nedava to vubec smysl, jist neco z dovozu, kdyz ziji tady a ted :) Pak mi zustalo teda na vyber jen par lokalnich druhu, ale z tech mam pocit, ze bych se zase nedokazal najist.

Chci jen dodat - nejde mi o zadne zabomysi valky, nehledam ktery system je lepsi ci horsi.. neni proto treba nic obhajovat. Jde mi ciste o logicke zavery a objektivni pohled, pokud mozno.
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Curcuma »

Myslím si, že v dnešním přechemizovaným světě je dost těžké "zdravě" žít. Máš pravdu v tom, že je lepší jablko ze zahrádky než banán z Kostariky, ale zase mi dělá líp banán z Kostariky (třeba i 3) než tzv. makrobiotický (bio) talíř.

Po banánu je mi lehko, po obilí, luštěninách a nakládaný zelenině těžko..., ale MB je určitě lepší než hranolky s tatarkou.

Takže ať si každý rozhodne sám, co je mu v danou chvíli a lokalitě více prospěšnější. Na začátku vita jsem toto taky řešila a měla z toho poměrně depku, že i to trochu zdravé se vlastně lidským zásahem poničí, ale nakonec jsem přišla na to, že z těch hrůz, co jsou nám k jídlu k dispozici, je vita i např. z hypermarketů to nejmenší zlo pro naše tělo.

Toto je můj názor, někdo to může cítit jinak. m:-)
Jirka N
Příspěvky: 114
Registrován: ned dub 15, 2007 19:22

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Jirka N »

zajímavé vlákno. Líbí se mi jak pohled makro tak vita. V podstatě stejnou připomínku (akorát stručněji, jak je mým zvykem) jsem tu nedávno nadhodil.

Při jedné věci jsem se, ale zarazil
Obili ma take po uvareni/nakliceni vice vitalni energie nez syrove.. proto mi prijde z pohledu teto teorie o vitalite logictejsi jist obili nez chemicke ovoce z dovozu.
odkud je tenhle poznatek, na čem je založený?

A co tohle: v zimě půsty a makro, zbytek vita. (podzim třeba napůl)

Jde mi o tu námitku, že není co jíst.
Co když akorát nevíme co jíst. Vždyť ze samotnýho obilí by si se najedl? Ne, musíš ho taky nějak ochutit. Stejně jako by se to muselo udělat se zeleninou nebo jinými (třeba divoce rostoucími) surovinami. To, že s tím člověk něco musí dělat je důkazem, že se nepřizpůsobil a že si musí přizpůsobovat potraviny a oblbovat vlastní tělo.

Tak to vidím momnetálně já. Moc jsem toho o vita ani makro nepřečet jen se snažím skloubit rozum a cit.
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od neon »

Jindro, vychazim odsud:
http://www.makrobiotika.info/neon/radiace_potravin.jpg

Ale jestli nemicham jabka a hrusky si tak uplne jisty nejsem. Pokud se nekdo vyznate v tom co je to vlastne radiace, vitalita, prana/chi, metafyzicka energie.. jestli jsou to jen ruzne nazvy pro stejnou vec, ci jestli to ma rozdily? Nebo jestli to jsou pojmy, kteryma se jen ohanime a nikdo je v podstate neumi vysvetlit? :)

Ja jsem se ze zdroju o joze docetl, ze prana/chi je to same jako metafyzicka energie a to je to same jako energie lasky. Touto energii jsou nabite nejvice potraviny, ktere rostou prirozene na slunci a jsou jedeny co nejvice cerstve (z cehoz by vyplivala nesmyslnost jezeni cehokoli z dovozu). Utrzenim se pomalu tato energie ztraci a musime si ji doplnovat jinym zpusobem, treba obiranim druhych lidi o lasku.. a nebo opacne, pri nedostatku lasky od lidi si ji nahradime treba cokoladkou. Tohle je asi uz bezne zname a na tom se vetsina z nas shodne, ze?
Uživatelský avatar
Sumicka
Příspěvky: 357
Registrován: sob dub 11, 2009 9:03
Bydliště: Brussel

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sumicka »

Myslím si v podstatě totéž viz Curcuma. Tenhle problém je stejný jak pro vitariány tak pro makrobiotiky, vegany atd. To co koupíme v běžném obchodě obsahuje bohužel mnoho chemie. Mimo to nás ještě mnoho nezdravých věcí obklopuje i jinde, než v jídle - vzduch, voda, plasty, elektrosmog atd. Pokud by chtěl člověk opravdu žít zdravě, tak by se musel přestěhovat - no vlastně už není pořádně kam.
Takže naše těla jsou neustále vystvena náporu nezdravých látek, proto se kromě jídla také snažíme detoxikovat např. pomocí půstů. U vita stravy jde hlavně o reakci těla na tohle jídlo. Najíst se dá i z místích druhů, jen některé už upadly trochu v zapomění - moruše, kdoule, trnky atd. Tohle je také místí a v dřívějších dobách se běžně tohle ovoce jedlo. Dnes už málokde rostou moruše a jim podobné stromy a keře. Také máme místní houby a byliny. Pokud člověku něco ve stravě chybí může to doplnit např. bylinkama. V obchodech jsou převážně jablka, hrušky, švestky, jahody, maliny, borůvky, třešně, višně - no ono toho není zas tak málo.
Jinak přece jen rozdíl je v bio ovozelu oproti dovozovému, takže se dá ještě dělat kompromis - kupovat bio a organické jídlo, bohužel zase to trochu leze do peněz. Já se například bez dováženého ovozelu celkem obejdu, opravdu si raději dám jablíčka a hrušky, než papáju a avokádo, i když mi i tohle ovoce chutná, nemusím ho.
Vždy je potřeba částečný kompromis, nelze mít vše 100% zdravé. To obilí se taky moří a upravuje, aby nepodléhalo plísním a škůdcům. Takže když kupuješ obilí - je bio? Navíc musím dát zapravdu letitým vitariánům, že obilí je docela těžké, i naklíčené. Cítím to na sobě, když sním víc obilovin, je mi těžko, po zelenině a ovoci (i běžně koupené) nic takového nepociťuji. Je to dost subjektivní.
Nejhorší je srážka s blbcem, učitel to přece musí vědět!
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od neon »

Proto uvazuju nad tim co ma clovek napr. z takoveho bananu, ktery se sbira zeleny, prevazi na lodi a dozrava za podpory vysoke koncentrace etylenu:
http://www.mojechiquita.cz/cz/bananova- ... index.html

Nebo rajcat, paprik, okurku, salatu ze skleniku.

Jestli to neni uz jen hmota, na ktere fyzicke telo prezije, ale duchovni, spiritualni vyzivu to jiz postrada.
Uživatelský avatar
Sumicka
Příspěvky: 357
Registrován: sob dub 11, 2009 9:03
Bydliště: Brussel

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sumicka »

Jo a v zimě, si můžeme vybrat. Některé druhy zeleniny a ovoce není problém nechat přezimovat - udržovat v poživatelné formě, např. zelí, jablka, mrkev atd. Co se týká energie, pak je otázkou, jestli člověk nepatří ke druhům co v zimě hybernují :?: :D . Energie, co jsem taky někde vyčetla, je obsažena téměř ve všem, takže vita lze být i ze vzduchu a sluníčka - to už někteří taky zkouší.
Nejhorší je srážka s blbcem, učitel to přece musí vědět!
Uživatelský avatar
Sumicka
Příspěvky: 357
Registrován: sob dub 11, 2009 9:03
Bydliště: Brussel

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sumicka »

To i ten převážený banán něco v sobě má, jen je toho málo. Něco dostane z mateřské rostliny, která bez slunce a podmínek spíš nevyroste, nebo neplodí a pak už jen přežívá. Ta energie sice není nic moc, ale také nějaká zůstává, bez energie by ten plod nedozrál. Zisk pro člověka je nízký, proto je vhodnější místní.
Nejhorší je srážka s blbcem, učitel to přece musí vědět!
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od neon »

Sumicka: vsechny ty mistni ovoce co jsi napsala se tady urcite jedi/jedli, ale kdybys mela jist mistni produkci, nebo zkusit byt dokonce sobestacna z nejakeho hektaru pudy, tak co budes jist.. dalo by se to zvladat?

Ty jabka a hrusky kupujes bio? jinak to je zase chemie

Jasne, je tezke se te chemii vyhnout.. ale obili si dokazu sehnat ve vysoke bio kvalite (ryze Calaspara napr.). Zeleninu bio taky mam a lusteniny taky.
Ale nevim jak je to s bio pravidlama.. jestli se tam pouzivaji pro nas porad nevhodne postriky, i kdyz pro nekoho bio?

Nemuzu si porad pomoc, ale kdyz bych mel jist 80% ovoce denne, tak mi prijde, ze se tou chemii nadavkuju mnohem vice.

Ale ten vas argument se stravitelnosti obili chapu, i kdyz si nejsem jisty odkud ty vase pocity vychazeji.. doufam, ze to neni placebo efekt, ze si to nenamlouvate, protoze verite, ze jen vita je lehke na straveni. To mi prijde totiz taky jako zajimavy problem. Nakolik nase predprogramovani ovlivnuje celkovy vysledek.
Jirka N
Příspěvky: 114
Registrován: ned dub 15, 2007 19:22

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Jirka N »

Neon:
láska a energie je zajímavá a na první pohled (pro mě, když se s tím setkávám poprvé trochu bizardní) myšlenka nad kterou se zamyslím a zkusím vypozorovat nějakou vazbu

Jinak zjevně ti chybí betakaroten ze syrové mrkve neboť jsem Jirka :lol: :wink:
Uživatelský avatar
Sumicka
Příspěvky: 357
Registrován: sob dub 11, 2009 9:03
Bydliště: Brussel

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sumicka »

neon píše:Sumicka: vsechny ty mistni ovoce co jsi napsala se tady urcite jedi/jedli, ale kdybys mela jist mistni produkci, nebo zkusit byt dokonce sobestacna z nejakeho hektaru pudy, tak co budes jist.. dalo by se to zvladat?

Ty jabka a hrusky kupujes bio? jinak to je zase chemie

Jasne, je tezke se te chemii vyhnout.. ale obili si dokazu sehnat ve vysoke bio kvalite (ryze Calaspara napr.). Zeleninu bio taky mam a lusteniny taky.
Ale nevim jak je to s bio pravidlama.. jestli se tam pouzivaji pro nas porad nevhodne postriky, i kdyz pro nekoho bio?

Nemuzu si porad pomoc, ale kdyz bych mel jist 80% ovoce denne, tak mi prijde, ze se tou chemii nadavkuju mnohem vice.

Ale ten vas argument se stravitelnosti obili chapu, i kdyz si nejsem jisty odkud ty vase pocity vychazeji.. doufam, ze to neni placebo efekt, ze si to nenamlouvate, protoze verite, ze jen vita je lehke na straveni. To mi prijde totiz taky jako zajimavy problem. Nakolik nase predprogramovani ovlivnuje celkovy vysledek.
No kdybych měla být soběstačná, tak by to určitě šlo. Té půdy by bylo potřeba dost, aby šlo pěstovat ovoce i zeleninu různých druhů, nejlíp někde u lesa. Stálo by to hodně práce a taky by člověk musel myslet dost dopředu, uskladnění ovozelu na zimu atd.
Co se týká obilí, tak ten pocit jsem získala od svého těla, ne od názoru ostatních. Jestli sis všiml, je tady taky mnoho fruitariánů, k těm já se neřadím. Co mi sedí opravdu získávám, jen z reakcí mého těla. Například už taky vím, že některé kombinace mi nedělají dobře. Mrkev a celer, naopak saláty mi vyloženě prospívají a taky ty jablíčka. Pokud to jde tak kupuju bio, někdy ale neodolám koupím i nebio ovoce, nebo zeleninu. Právě se snažím domluvit s nějakým biozemědělcem na odběru ovozelu, abych nebyla odkázaná na běžné obchody.
Co se týká bio pravidel, tak ty se rok od roku mění - bohužel k horšímu, upravují se minima na vyšší hodnoty atd.
Nejhorší je srážka s blbcem, učitel to přece musí vědět!
Uživatelský avatar
Sumicka
Příspěvky: 357
Registrován: sob dub 11, 2009 9:03
Bydliště: Brussel

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sumicka »

Myslím, že tohle se sem docela hodí
http://dolezite.sk/Cesi_maji_tak_radi_GM_kukurici.html
Je to vševysvětlující, nebo ne? :cry:
Nejhorší je srážka s blbcem, učitel to přece musí vědět!
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od neon »

Sumicka: to se sem hodi z hlediska te chemie? to asi ano :) diky za ten odkaz, moc dobry GMO prehled

Tady je ten samy clanek, ale s fungujicima obrazkama a odkazama a prehlednejsi:

http://www.demiurg.cz/index.php?option= ... &Itemid=39
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Selma »

Chemie bych se nebála. Pokud je něco bez barvy, bez chuti a bez zápachu, je to čistá voda. Všechno ostatní se nějak projevuje a tělesné smysly jsou schopné to zachytit a vyhodnotit. Potraviny zchemizované příliš tělo začne odmítat, tak si nedělám starosti při jejich konzumaci. S vařenými je to trochu jiné, protože to málokdo jí bez dochucovadel, které lecos můžou zahlušit. Tělo pak nemůže vyslat ty správné signály k té konkrétní jedovaté potravině, protože je smíchána se spoustou dalších. Respektive tělo ten signál nejspíš vysílá, ale my to těžko správně vyhodnotíme.
Uživatelský avatar
Sumicka
Příspěvky: 357
Registrován: sob dub 11, 2009 9:03
Bydliště: Brussel

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sumicka »

neon píše:Sumicka: to se sem hodi z hlediska te chemie? to asi ano :) diky za ten odkaz, moc dobry GMO prehled

Tady je ten samy clanek, ale s fungujicima obrazkama a odkazama a prehlednejsi:

http://www.demiurg.cz/index.php?option= ... &Itemid=39
Jo tenhle odkaz je lepší a to video opravdu stojí za to. když jsem to četla. tak mi z toho dobře nebylo, hlavně proto, že před tím nelze utéct, ani se s tím porvat.
Nejhorší je srážka s blbcem, učitel to přece musí vědět!
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sitar »

Neo, k tomu údajnému obrovskému problému s chemií v ovoci či zelenině. Já osobně to momentálně nedokážu s jistotou posoudit a přestože se na nás hrnou z různých "spřátelených" směrů právě tyto informace, neviděl bych to tak černě. Pokud by ta jedovatá chemie byla tak škodlivá, proč by neškodila právě tomu ovoci? Copak ovoce nedokáže reagovat na podněty okolí? Stačí, když je sucho a je problém, ale když obklopíš ovoce tou jedovatou chemií, nic se neděje? Ba naopak, ovoce prospívá? Že by byl člověk opravdu tak geniální a dokázal ovoce tolik oblbnout? Možné to je, ale asi jen do určité míry.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Fuujin »

Makrobiotiku chápu jen zčásti a přijímám taky zčásti.. Chápu jíst luštěniny jako je hrášek, čočka a třeba obiloviny jako je pohanka, divoká rýže, ale jíst jen "sezonní ovoce" atp je podle trošku mimo.. Lidi na i tropickým ovoci prospívaj (když nekombinujou kyselé se sladkým atp) poměrně dobře tak nevim.
Jsem teď trochu simplicista co se inspiruje od zvířat, hlavně opice protože jsou nám nejblíž a ty obiloviny nejedí. Ono taky obilovin divoce nikdy moc nebylo, žádné velké pláně, třeba stará pšenice byla poměrně vzácná..

Ale ano, určitě souhlasím že strava skládající se z ovoce, zeleniny, rýže, luštěnin, ořechů, semen a nějakých obilovin je hodně zdravá, spousta národů na něm "vyrostla".
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Jirka N
Příspěvky: 114
Registrován: ned dub 15, 2007 19:22

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Jirka N »

ale jíst jen "sezonní ovoce" atp je podle trošku mimo.. Lidi na i tropickým ovoci prospívaj (když nekombinujou kyselé se sladkým atp) poměrně dobře tak nevim.
jak v zimě? je fair zatěžovat přírodu importem? ano je tu přeci Fair trade :)
Jsem teď trochu simplicista co se inspiruje od zvířat, hlavně opice protože jsou nám nejblíž a ty obiloviny nejedí.
oni tu taky dobrovolně nežijí
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Fuujin »

jak v zimě? je fair zatěžovat přírodu importem? ano je tu přeci Fair trade :)
Je fair třeba zatěžovat přírodu tím, že si koupíš počítač jehož součástky byly zpracovaný chemickými procesy a převáženy nespočetkrát na různá místa ? Když už to teda bereš takhle. Navíc člověk je původně z tropů, kdyby tam zůstal je to vyřešený že jo.. Ale jelikož sme tam nezůstal ico nám zbejvá ?

oni tu taky dobrovolně nežijí
Tohle nechápu, pointa ?
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Fiona »

Prijde mi to vsecko jako kompromisy, nutna adaptace za ucelem preziti. Muze byt stokrat pravda ze pro cloveka je nejlepsi cerstve ovoce primo z divokeho stromu... jenze v nasich podminkach si pomahame jak to jde. Ryzi, chlebem, dovozem pomerancu atd. Z chemikalii obsazenych v ovoci dovezenem kdovi odkud samozrejme nejasam, ovsem nedomnivam se ze taktez strikane obilniny (jeste podruhe znehodnocene tepelnou upravou) jsou na tom v tomto smeru lip. To ovoce ma proti nim aspon tu vyhodu, ze se viditelne kazi behem par dni, takze musi byt aspon relativne cerstve. Zatimco na zrni se by voko nepozna ze uz je rok po smrti.

Sice je to hezke ze clovek je tvor sikovny a vynalezavy, schopen stravit temer cokoliv a diky tomu schopen prezit i v polarnich oblastech... jenze je mi cim dal tim jasnejsi ze patrime do tropu. To na cem se nam dari relativne slusne prezivat mimo nas prirozeny biotop (at uz je to dovoz strikaneho ovoce z megaplantazi z tretiho sveta, zrni, japonske makro vychytavky nebo veprove) pro nas prirozene neni. Devastujeme tim Zemi i sami sebe.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Jirka N
Příspěvky: 114
Registrován: ned dub 15, 2007 19:22

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Jirka N »

k PC: ne není, ale zas snad přinesou tolik dobrýho, že se vyplatí

opice byli myšlený tak, že jak jsi sám psal, se tu přirozeně nevyskytují a jedí lokální jídlo. Nikdo nás jako člověka nenutí být v Evropě (možná tak jiní lidi).... chápu, že rychlý řešení tohodle problému asi není jen jsem chtěl nastínit fakta
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sitar »

V souvislosti se skutečnou vitalitou jídla a mým probíhajícím vita obdobím jsem si dovolil vážně nevážně napsat jisté úrovně vitariánství. Momentálně jsem jasně na jedničce, ale rád bych zkusil alespoň týden čtyřky či dokonce pětky, bude-li příležitost, třeba někde na letní dovolené.

Úroveň 1

- jakékoliv (místní i exotické) čerstvé i sušené ovoce, pochopitelně bez siřidel, přidaného cukru a podobně
- jakákoliv čerstvá zelenina
- jakékoliv oříšky a semínka, pochopitelně nepražená, ale bez ověření původu a způsobu zacházení
- klíčené i máčené obilí a luštěniny
- jakákoliv dochucovadla jako je sůl, koření a bylinky, pokud možno raw
- pití vody nebo šťáv s ovozelu
- mixování a obecně míchání ovozelu a oříšků nebo používání LF výrobků pro zpestření

Úroveň 2

- jakékoliv (místní i exotické) čerstvé i sušené BIO ovoce
- jakákoliv čerstvá BIO zelenina
- jakékoliv BIO oříšky a semínka
- žádné obilí a luštěniny
- dochucovadla pouze BIO, RAW a rostlinného původu, tedy žádná sůl
- žádná voda, pouze BIO ovozel šťávy
- mixování a míchání výše zmíněného

Úroveň 3

- ovoce pouze místní a BIO, čerstvé i sušené
- zelenina místní a BIO
- oříšky a semínka místní a BIO
- žádné obilí a luštěniny
- dochucovadla pouze místního rostlinného původu a BIO, možno sušené
- žádná voda, pouze BIO ovozel šťávy
- mixování a míchání výše zmíněného

Úroveň 4

- ovoce pouze čerstvé, místní a BIO
- zelenina čerstvá, místní a BIO
- oříšky a semínka místní a BIO
- žádné obilí a luštěniny
- z dochucovadel pouze místní a čerstvé BIO bylinky
- žádná voda ani šťávy
- nemíchat, nemixovat

Úroveň 5

- ovoce pouze to, které si vlastnoručně utrhnu ze stromu, jenž nebyl chemií postříkán a ještě ten den sním
- zeleninu jen tu, jenž si vlastnoručně utrhnu z keře nebo ze země, jenž nezná chemický postřik a ještě ten den sním
- oříšky a semínka pouze vlastnoručně utržená či jinak rostlině neznalé chemie uloupená a ještě ten den snězená
- mezi jednotlivými druhy ovoce, zeleniny a oříšků či semínek alespoň dvě hodiny klidu žaludku dopřáti


BIO nemusí nutně znamenat BIO certifikát, ale třeba z babiččiny zahrádky, pokud víme, že babička není chemický nadšenec nebo z lesa nebo odkudkoliv, kde je nepravděpodobná chemická kontaminace (kyselé deště nepočítaje)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Karel Nesvadba
Příspěvky: 47
Registrován: čtv pro 31, 2009 22:07
Bydliště: Podhorní Újezd a Vojice (okr.Jičín)
Kontaktovat uživatele:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Karel Nesvadba »

Fiona píše:Prijde mi to vsecko jako kompromisy, nutna adaptace za ucelem preziti. Muze byt stokrat pravda ze pro cloveka je nejlepsi cerstve ovoce primo z divokeho stromu... jenze v nasich podminkach si pomahame jak to jde. Ryzi, chlebem, dovozem pomerancu atd. Z chemikalii obsazenych v ovoci dovezenem kdovi odkud samozrejme nejasam, ovsem nedomnivam se ze taktez strikane obilniny (jeste podruhe znehodnocene tepelnou upravou) jsou na tom v tomto smeru lip. To ovoce ma proti nim aspon tu vyhodu, ze se viditelne kazi behem par dni, takze musi byt aspon relativne cerstve. Zatimco na zrni se by voko nepozna ze uz je rok po smrti.

Sice je to hezke ze clovek je tvor sikovny a vynalezavy, schopen stravit temer cokoliv a diky tomu schopen prezit i v polarnich oblastech... jenze je mi cim dal tim jasnejsi ze patrime do tropu. To na cem se nam dari relativne slusne prezivat mimo nas prirozeny biotop (at uz je to dovoz strikaneho ovoce z megaplantazi z tretiho sveta, zrni, japonske makro vychytavky nebo veprove) pro nas prirozene neni. Devastujeme tim Zemi i sami sebe.
Já se řídím tím, že kdybychom byly určeni ke konzumaci zrní, tak máme zobáky a chutná nám.. toho jsem si na sobě nějak nevšiml.. Takový ovoce a zeleninka to je pro mě jinej level:-)) Dokonce i brzdím s listovkou, páč mi taky moc nejede a může si tu být tisíce výzkumů a názorů na obsah a složení potravin, mě přijde jako jedinný vystudovaný chemik matka příroda a hlas mýho těla:-) hezký den všem
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Xion »

Sitar píše:V souvislosti se skutečnou vitalitou jídla a mým probíhajícím vita obdobím jsem si dovolil vážně nevážně napsat jisté úrovně vitariánství. Momentálně jsem jasně na jedničce, ale rád bych zkusil alespoň týden čtyřky či dokonce pětky, bude-li příležitost, třeba někde na letní dovolené.

Úroveň 1

- jakékoliv (místní i exotické) čerstvé i sušené ovoce, pochopitelně bez siřidel, přidaného cukru a podobně
- jakákoliv čerstvá zelenina
- jakékoliv oříšky a semínka, pochopitelně nepražená, ale bez ověření původu a způsobu zacházení
- klíčené i máčené obilí a luštěniny
- jakákoliv dochucovadla jako je sůl, koření a bylinky, pokud možno raw
- pití vody nebo šťáv s ovozelu
- mixování a obecně míchání ovozelu a oříšků nebo používání LF výrobků pro zpestření

Úroveň 2

- jakékoliv (místní i exotické) čerstvé i sušené BIO ovoce
- jakákoliv čerstvá BIO zelenina
- jakékoliv BIO oříšky a semínka
- žádné obilí a luštěniny
- dochucovadla pouze BIO, RAW a rostlinného původu, tedy žádná sůl
- žádná voda, pouze BIO ovozel šťávy
- mixování a míchání výše zmíněného

Úroveň 3

- ovoce pouze místní a BIO, čerstvé i sušené
- zelenina místní a BIO
- oříšky a semínka místní a BIO
- žádné obilí a luštěniny
- dochucovadla pouze místního rostlinného původu a BIO, možno sušené
- žádná voda, pouze BIO ovozel šťávy
- mixování a míchání výše zmíněného

Úroveň 4

- ovoce pouze čerstvé, místní a BIO
- zelenina čerstvá, místní a BIO
- oříšky a semínka místní a BIO
- žádné obilí a luštěniny
- z dochucovadel pouze místní a čerstvé BIO bylinky
- žádná voda ani šťávy
- nemíchat, nemixovat

Úroveň 5

- ovoce pouze to, které si vlastnoručně utrhnu ze stromu, jenž nebyl chemií postříkán a ještě ten den sním
- zeleninu jen tu, jenž si vlastnoručně utrhnu z keře nebo ze země, jenž nezná chemický postřik a ještě ten den sním
- oříšky a semínka pouze vlastnoručně utržená či jinak rostlině neznalé chemie uloupená a ještě ten den snězená
- mezi jednotlivými druhy ovoce, zeleniny a oříšků či semínek alespoň dvě hodiny klidu žaludku dopřáti


BIO nemusí nutně znamenat BIO certifikát, ale třeba z babiččiny zahrádky, pokud víme, že babička není chemický nadšenec nebo z lesa nebo odkudkoliv, kde je nepravděpodobná chemická kontaminace (kyselé deště nepočítaje)
Uroven 6
Slnko a voda :)
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od venclík »

Obili ma take po uvareni/nakliceni vice vitalni energie nez syrove.. proto mi prijde z pohledu teto teorie o vitalite logictejsi jist obili nez chemicke ovoce z dovozu.
Jen čistě teoreticky, ale z pohledu vitální energie je tomu právě naopak.
Ale v jednom bych souhlasil, trochu se mi zdá že mnoho lidí zde neúměrně protěžuje ovoce před obilím (pokud rovnou naprosto neodmítá)- což je samozřejmě každého věc, a já zde dávám tuto úvahu - spíše v teoretické rovině.
Protože si docela dobře dovedu představit vita stravu, jejímž základem (např. 90 procent) je obilí- naklíčené, ve formě šrotů (pohanka, oves) apod. Ovšem většinou, pokud ne vždy, syrové. A zelenina s ovocem jen na doplnění, přilepšenou. A pokud bychom do "obillí" zahrnuli ještě luštěniny, s tím dalším se můžeme klidně obejít.
Tím bychom vlastně zabili několik much jednou ranou, přinejmenším taková strava bude velmi velmi levná, bude spotřebovávat co nejméně zdrojů apod.
A z hlediska rozumu, dokážu si představit frutariány, ale ne jak vykonávají těžkou nebo hodně fyzické práce, nebo více sportu. A i tak potom většinou mívají vychrtlejší tělesnou konstrukci- což nemusí být vždy jen optimální.
Tudíž bych možná považoval za alternativu "fanatického" frutariánství obilojedectví- stejně nebo i více OK.
Ale že by vařené obiloviny obsahovali víc vitální energie je naprostá blbost. Ovšem budou a mohou trochu jinak energeticky působit, takže i pro obilojedce může být zajímavé občas si připravit uvařenou pšenici.
To jen v teoretické rovině takový názorek, jak jsem o tom kdysi přemýšlel.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od venclík »

neon píše:Ja jsem se ze zdroju o joze docetl, ze prana/chi je to same jako metafyzicka energie a to je to same jako energie lasky. Touto energii jsou nabite nejvice potraviny, ktere rostou prirozene na slunci a jsou jedeny co nejvice cerstve (z cehoz by vyplivala nesmyslnost jezeni cehokoli z dovozu). Utrzenim se pomalu tato energie ztraci a musime si ji doplnovat jinym zpusobem, treba obiranim druhych lidi o lasku.. a nebo opacne, pri nedostatku lasky od lidi si ji nahradime treba cokoladkou. Tohle je asi uz bezne zname a na tom se vetsina z nas shodne, ze?
Jen poznámka: OK, banán, rajče, jablko, avokádo, pomeranč, citrón z marketu jsou chemicky ošetřovány a/nebo v dozrávací komoře, ale podle mě jsou stále živé, tedy jablko ze stromu po utržení má pořád živé buňky a to až do chvíle kdy začne hnít. Totéž pomeranč, citrón, avokádo ap. - a ani to chemické ošetření je asi nezahubí. Jak dlouho by vydrželo jablko pokud by se uvařilo (zničili se živé buňky- vitalita). Jasně že utržením, ošetřením a skladováním ubývá ale neztrácí se...
U zeleniny je to jasné- utržená a skladovaná mrkev (celer, petržel, brambory) může vyhnat nať což by nebylo možné kdyby nebyla živá. A totéž s velkou pravděpodobností platí asi u většiny ovoce (tedy nejen pecky v pomeranči, jablkách jsou "živé"- to je bez diskuze)- ale zřejmě pořád i buňky té dužiny nebo oplodí (nebo jak se jmenuje), co se většinou konzumuje? Toto by mě zajímalo. A stejně tak určitě i utržené a skladované listy salátu v ledničce jsou pořád živé, dokud úpadně nezvadnou (mají živé buňky)- s kousků listů hodně pokojových rostlin (Ficus, africká fialka apod.) se dají vypěstovat nové rostliny...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

chcel som zalozit temu a hla stara tema vyplavala na hladinu.

ked som bol decko skolou povinne tak sme na hidinach bilogie mali aj taku domacu ulohu ze sme do sklaemdj nadoby dali hlinu a strcili tam rozne semena a kostky z ovocia , strcilo sa to tesne ku sklu aby sme mohli pozorovat jako z otho vyrazi klicok a tiahne sa hore az vyrazi cez hlinu na svetlo a ako sa dole tiahne korienky, toto ma fascinalo stale a este stale ako stary kon si robim take pokusy.
dlhe roky aj tu v AUS vyhnanstve strkam do hliny rozne kostky sezonneho ovocia a cakam ze vyrazi maly stromcek.

Mam takto uz dost velke stromy - broskyne, maju az niekolko rokov aj plody kedze nestepene tak je to take divoke velmi malo cukrove ovocie, dost male velkostou, zrejme take pravodne broskyne.

okrem toho mi este vyratslo nieco z kostok avokada, moc sa tomu nedari asi neviem aku podu a aky rezim to potrebuje ale vyrastlo.

ale nic oine nevyrastlo, kostky z manga kostky z ceresni kosty z hocicoho - absolutne nic, rok za rokom, rozne druhy ceresni, tie domace aj toe americke - absolutne nic, pritom z detsva si pamatam ze kazda cersenova kostka v zalibveanj hline vyrazila na maly stromcek, dokonca mi tak vyrazala aj male citony pomarance mandarinky atd

teraz tu absolutne nic.

co sa deje ? co je zive alebo nezive ? su to vsetko tak preslachtene stromy ze su sterilne a neschopne sa rozmnozovat, su uz GM ?
ale su to vsetko kostky z ovocia ktore bol odtrhnute nedizrete a teda kostak a nebola dokonale vyvinuta a dozretie v plynovej komere sice dalo supke farbu a zmenlo vlakninu v cukor ale kostka uz zoastale nedovinuta ?

alebo bol ovocie tak ozarovane ze sa vsetka DNA v kostke znicila ?

mozem na takuto potravinu pozerat ako na zivu alebo na mrtvu ?

ano cesnak a cibula mi zacnu klicit, takze tie su zive ale je dost tazke zit na surovej cibuli a cesnaku.
5 2 8
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Sweetie »

mne zatim klici vsechny pecky a brachovi taky:) maly avokada, pomerancovniky, jablunky. a na zahrade je tolik malych stromecku z pecek.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

Sweetie píše:mne zatim klici vsechny pecky a brachovi taky:) maly avokada, pomerancovniky, jablunky. a na zahrade je tolik malych stromecku z pecek.
stastna to zena, povzdychla si knezna :mrgreen:
5 2 8
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od venclík »

Rudo, či to až príliš nekomplikuješ?

Jako malý mě také bavilo sadit si různé semínka a pozorovat jako to klíčí. Třeba citrony, pomeranče, čočku, hrách někam do květníku s pokojovkami většinou :-) Teď jsem nedávno zkoušel jen pecku z avokáda, myslím, že začíná klíčit, ale nevím jistě.

Otázka co považovat za živé: má to prostě živé buňky. A mrazení je šetrná úprava, byť to zničí buňky, ale enzymy, vitamíny zůstavají zachované.

Tady třeba považujou mrazem sušené ovoce za 100 procentně živé (byť to není pravda) - nějaká pochoutka pro psa :delicacy:
http://www.baron.cz/pes/ovocny-mix-9001 ... 01531.html

Vlastně odpověď a potvrzení mého názoru- prostým googlování- viz. článek
Ovoci a zelenině na talíři tikají hodiny

"Vegetariáni se budou muset zamyslet nad tím, že často pojídají své pokrmy „za živa“. Utržením ze stromu ovoce neumírá. Žije dál a reaguje na podněty z okolí. Chod jejich vnitřních hodin určuje kromě jiného i to, nakolik dokážou vzdorovat škůdcům a kolik se v nich uchová zdraví prospěšných látek."
víc
http://vtm.e15.cz/ovoci-a-zelenine-na-t ... aji-hodiny

nebo
http://news.nationalgeographic.com/news ... p-science/

podle mě kdyby ta chemie a ozařování ty buňky skutečně zabila, nevydržel by pomeranč apod. 10 dní, ale už během dne by se začal kazit (bakterie)
takže to bude spíš přešlechtění nebo umělé dozrávání (možné taky jen pokud je plod "živý")?
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

oziarenie ale zabije ale aj tie bakterie atd co boli vnutri a ak supa zostane nepsokodena nove su dnu nedostanu.
kazda krajina ma ine predoisy
tu je ozarovanie povinne a to nilen pre potraviny dovzezene spoza ocenau ale aj pri prevoze medzi jednotlivymi statmi vnutri kontinentu.

ked pecka vyklici a vyrastie stromcek to je dokza ze pecka bola ziva ale este to neznamena ze aj ta duzina okolo este bola ziva, uz len sluzila pecke ako ochrana.

kazdy na to bude mat iny nazor a aj clanky na internete budu tvrdit c sa prave od nich pozaduje aby tvrdili, ale to neznamena ze to naozaj tak je.

ked je mrkva na tanieri po 10H, nemusi byt mrtva, mozno je len polomrtva alebo je na dochodku, pripadne je z nej geriatricky pacient

ano rychle hlbokove mrazenie aboslutne cerstvej zeleniny je najlepsi sposob ako dostat zeleninu z farmy do mesta
tiez pouzivam mrazeny hrach, je to najlepsia rastlinna potravina aka je dosptupna z obchodu
5 2 8
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

z textu :

Buňky z oddělené části rostliny zůstávají ještě nějakou dobu na živu a jsou metabolicky aktivní.

cize nejakou dobu a to je to ako polcas rpozpadu radioaktovnych izotopov - za aky cas dana rastlina po odtrhnuti v danych podmienakch ma este 1/2 buniek zivych ?

a komentar :

americky vedci zistili, ze ludia veria tomu co americky vedci zistili asi tolko....
5 2 8
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od venclík »

ono by to možná nebyl problém zjistit i doma pomocí jednoduchého mikroskopu - vzít vzorek, zabarvit metylénovou modří a ty buňky co by se zabarvili by byli mrtvé a nezabarvené živé a pak spočítat tipnul bych si že v OK jablku skladovaném 3 měsíce bude 95 procent živých buněk ale to je jen tip
našel jsem třeba "Test životaschopnosti buněk" (pdf, je to teda o kvasinkách ale nejpíš by to fungovalo na vše)
http://rustreg.upol.cz/vyuka/bubcv/BUBCV7.pdf
Taky ty buňky a orgány se "běžně" zmrazují tak přežijí leccos.
No určitě se to dá "vědecky" zjistit (a určitě to někdo udělal), akorát to najít :roll:

Větší pochybnosti o "životnosti buněk" bych měl asi v zralých banánech (tak trochu zahnívající ovoce), možná i avokádo. Případně rajčata, ty moc fakt nevydrží.
Naposledy upravil(a) venclík dne úte pro 10, 2013 1:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

venclík píše:ono by to možná nebyl problém zjistit i pomocí jednoduchého mikroskopu - vzít vzorek, zabarvit metylénovou modří a ty co by se zabarvili by byli mrtvé a ostatní živé a pak spočítat
viz. třeba "Test životaschopnosti buněk" (pdf, je to teda o kvasinkách ale nejpíš by to fungovalo na vše)
http://rustreg.upol.cz/vyuka/bubcv/BUBCV7.pdf
Taky ty buňky a orgány se "běžně" zmrazují tak přežijí leccos.
No určitě se to dá "vědecky" zjistit (a určitě to někdo udělal), akorát to najít :roll:

Větší pochybnosti o "životnosti buněk" bych měl asi v zralých banánech (tak trochu zahnívající ovoce), možná i avokádo. Případně rajčata, ty moc fakt nevydrží.
ano zmerat sa to bude dat ak vytrhnes mrkvu zo zeme a merias to okamzite a merias to kadcyh 30 minut mozes dostat nejaky casovy graf

ovsem kazda mrkva podla pody podnebia a druhu bude na tom asi inak

lenze ked kupis mrkvu na trhu alebo v pbchode nemas k tomu ani rodny list aniu umtrny list a tak nevies vobec nic a ked si nejaku z obchodu zmerias, tak tu co kupis zajtra bude na tom uplne inak.
5 2 8
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

juicovanie - smoothovanie

zaujimava kapitola sama osebe, chcelo by to zmnalosti z kvantovej fyziky a teorie EM poli a merania roznych mixerov a juicerov

kedysi o tom bolo daco popisane s tym ze idelany by bol rucny teda bez E motora, pekne otceny klukou, proadne zo vzdialeneho odtieneneho motora kde mechanicky moment je preneseny na dialku nejakou retazou alebo dlhym hriadelom

a tiez sa rozne firmy snazili presvedcit ze ten ich je lepsi lebo menej iskri a slabsie rusive polia pripadne ze motor je odtoeneny.

nicmenej to co sa juicuje a smoothuje preslo silnym EM polom a je hodne ovplyvnene

je to predsa len nieco uplne ine ako ked mlade dievky s umytimi nohami a vyhrnutymi suknami naslacu do kade a tak dupu a tancuju a vurobia stavu do ktorej ziari bioenergie zdraveho ludskeho tela

ja by som sa nejak nehral pri juicovani a smoothovani z elektrickeho pristoroja na nejaku zivu stravu
5 2 8
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Syrovozrout »

Na toto mám jednoduchý "test" - neošetřené (nedodáním ničeho navíc, co by zkreslovalo průběh procesu) části, které už nedokáží vzdorovat rozkladným vlivům...prostě shnijí nebo zplesniví prakticky okamžitě (Například u semen či ořechů vím, že takové už by beztak pravděpodobně nevyklíčily i kdybych uměle bránil rozkladu - mám to experimentálně ověřené).
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

Syrovozrout píše:Na toto mám jednoduchý "test" - neošetřené (nedodáním ničeho navíc, co by zkreslovalo průběh procesu) části, které už nedokáží vzdorovat rozkladným vlivům...prostě shnijí nebo zplesniví prakticky okamžitě (Například u semen či ořechů vím, že takové už by beztak pravděpodobně nevyklíčily i kdybych uměle bránil rozkladu - mám to experimentálně ověřené).
ako tomu rozumiet, ? kazdy akoze zrely banan uz hnije okamzite

u semien a orechov je to samozrejme ina situacia, pre Chia sa udava az 5 rokov
5 2 8
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Syrovozrout »

rudo píše:
Syrovozrout píše:Na toto mám jednoduchý "test" - neošetřené (nedodáním ničeho navíc, co by zkreslovalo průběh procesu) části, které už nedokáží vzdorovat rozkladným vlivům...prostě shnijí nebo zplesniví prakticky okamžitě (Například u semen či ořechů vím, že takové už by beztak pravděpodobně nevyklíčily i kdybych uměle bránil rozkladu - mám to experimentálně ověřené).
ako tomu rozumiet, ? kazdy akoze zrely banan uz hnije okamzite

u semien a orechov je to samozrejme ina situacia, pre Chia sa udava az 5 rokov
No tak asi od bezesemenného banánu bych nečekal že mu ještě k něčemu budou nějaké dlouhodobé "projevy života", když z něj už beztak nic přežít - opět vyrůst...nemůže. Tak proč by vzdoroval?
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

Syrovozrout píše:
rudo píše:
Syrovozrout píše:Na toto mám jednoduchý "test" - neošetřené (nedodáním ničeho navíc, co by zkreslovalo průběh procesu) části, které už nedokáží vzdorovat rozkladným vlivům...prostě shnijí nebo zplesniví prakticky okamžitě (Například u semen či ořechů vím, že takové už by beztak pravděpodobně nevyklíčily i kdybych uměle bránil rozkladu - mám to experimentálně ověřené).
ako tomu rozumiet, ? kazdy akoze zrely banan uz hnije okamzite

u semien a orechov je to samozrejme ina situacia, pre Chia sa udava az 5 rokov
No tak asi od bezesemenného banánu bych nečekal že mu ještě k něčemu budou nějaké dlouhodobé "projevy života", když z něj už beztak nic přežít - opět vyrůst...nemůže. Tak proč by vzdoroval?
jj, ved nechcem od bananau schopnost prezitia, ale otazka je ci zrely banan je ziva alebo mrtva strava ?
5 2 8
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Syrovozrout »

rudo píše:jj, ved nechcem od bananau schopnost prezitia, ale otazka je ci zrely banan je ziva alebo mrtva strava ?
To je spíše snad filosofická otázka. Ještě jsem se nad tím nezamyslel, no ale právě teď jsem teda pro vysvětlení tohoto vytvořil nový pojem: 'přeneseně živé' - (něco na způsob horroru "živí mrtví" :D) Přeneseně živé míním to, kdy je dočasně udržen relativně při životě zbytek nesamostatný a navíc už bez vlastních mechanismů k "oživení" (šanci, že se ještě "probudí k životu"). Například kdyby se slepicím průmyslově uřezávala hlava ale byla okamžitě přepojena (přenesení, umělé "zastoupení") na přístroje, které by zastaly udržovací funkce a těla by byla nadále vykrmována uměle...Jsou ještě živé nebo už jsou mrtvé? Bez jiného umělého zásahu, který by jim jejich hlavy zpátky přišil...nemají samy jejich těla šanci k regeneraci tohoto typu.
Jinak pochopitelně, že i různé buňky mají různou "životnost" - Například buňky tvořící slupku jsou aktivní a posléze přežívající také jen do nějaké doby dokud nesplní své "poslání" jakožto buňky slupky, poté odumírají (a z některých se stává třeba určitý zpevňovací "skelet"). Jiné buňky opanují dužinu a navíc v dužině i jinde se nenacházejí jen buňky, ale též jejich produkty a meziprodukty - např. enzymy - což jsou v podstatě speciální aminokyseliny (tak jako jiné "aminy" podléhají denaturaci.), které "DOKONAJÍ DÍLO" i po odúmrti buněk, které je přirozeně vyprodukovaly.
Asi bych to zatím viděl tak, že je to SMĚS ŽIVÉHO AKTIVNÍHO, ŽIVÉHO UŽ NEAKTIVNÍHO, MRTVÉHO I DOKONÁVAJÍCÍHO POST MORTE. Myslím ale, že v takovém utrženém plodu již není mnoho buněk, které by se byly ještě množily (Tuto schopnost by měly jen ty "jaderné"-V SEMENI-až na něj přijde řada). Různé řízky lze přimět aby dorostla celá rostlina, to ano. V laboratořích se dokonce např. smrky vyrábějí i úplně jen z pár odebraných "tkáňových kultur" na mikroskopické úrovni, čehož rozhodně NEJSEM zastáncem. Ale uměle to možné je. Naprostá většina banánu tvoří sacharidy. Musel by ses tedy asi ptát rovnou na to, jestli jsou tyto konkrétní sacharidy "živou" hmotou samy o sobě. To asi nejsou podle našich kritérií, ale na druhou stranu VYROSTLY a proto tak jak jsou, jsou i z vyššího hlediska USPOŘÁDÁNÍ svým způsobem produktem Života (přirozeným, nikoli umělým-vyrobeným vědomě).

Ačkoli je to složité, řídím se takto: Co vyrostlo a nebylo vyrobené vědomě uměle a dá se jíst, je živé nebo pro život vhodné (Už minimálně jednou to totiž "Životem prošlo" a bezprostředně na to to může přijmout jiný živý tvor.), byť se v konečném důsledku jedná o látky sdílené i s hmotou neživou (uhlík, vodík, kyslík, dusík, atd.) na úrovni prvků. Tyto prvky je však živým samo o sobě nečiní.
Naposledy upravil(a) Syrovozrout dne úte pro 10, 2013 2:43, celkem upraveno 3 x.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

so zvieratami a ludmi je to trisku inak, mozes udrzovat telo "pri zivote" hovori sa tomu VEGETABLE - ktovie ako vzniklo to pomenovanie

ked bunky organov ktore neboli poskodene chorobou alebo urazom sa tvaria ako zive, ale dusa odisla, takze telo niekedy ozivne - prebere sa z komy len ak nejakym sposobom je donutena dusa sa do tela vratit, lekari to nazyvaju latinsky : zazrak :mrgreen:

odrzezana hlava je extrem ale urcice sa da do bunike tlacit lyslik a ziviny.

takto udrzovane zviera by po odpojeni malo rovnako cerstve maso ako prave zviera zabite.

ale s bananom som si nie tak isty, zatial neexistuje taky sposob udrtzovania bananu pri zivote aby si nemenil skroby na cukor,proste priroda chce aby to cim skor odhnilo
5 2 8
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

zda sa ze najlepiu zivu stravu maju upiri,, Dracula by mal byt hlavny vitarian Guru
5 2 8
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od Syrovozrout »

rudo píše:ale s bananom som si nie tak isty, zatial neexistuje taky sposob udrtzovania bananu pri zivote aby si nemenil skroby na cukor,proste priroda chce aby to cim skor odhnilo
Tak ten způsob by patrně vynalézt šlo (zablokování v činnosti enzymů, které toto s tím provedou...nebo něco na ten způsob), ale je to drahé. Tak se to dělá spíš nepřímo (podtrhne dřív, nenechává dozrávat - je v nějaké teplotě nebo umělé atmosféře, nevím, záleží na druhu o jaký jde. Jsou druhy, které už nedozrají pokud je utrhnete předčasně, atd.). A že příroda "chce", aby to brzy odhnilo. No tak zaprvé hybridní bezsemenné formy by v přírodě nadále nemohly přejít do další generace. A za druhé, příroda NECHCE, ale prostě je to PRAKTICKÉ z nějakého důvodu, nějakého kontextu proč to má zrovna takhle. Jsou i banány nesladké - Takzvané škrobnaté, co si je domorodci tepelně upravují. Těch je dokonce více než těch "sladkých" odrůd.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

ten prakticky dovod to je to co sa mysli : priroda to tak chce

existuje pojem NATURE INTELIGENCE ktory obsahuje vedomie citenie a rozmyslanie vyssieho energetickeho suboru a ten ma svoje podcsati pre kazdy drih zvieraci aj rastlinny

takze priroda ma aj nejaky vyssiu bananaovu inteligenciu ktora si udrzuje urcity system a strazi aby banan zostal bananaom a nemohol prejst samovolnou evoluciou :mrgreen:
5 2 8
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od zaklinac.dan »

venclíku ty nevíš, že starý hroby se nemají otvírat? podívej co jsi způsobil :)

hele rudo, z hlediska člověka nebo savců není banán živej určitě. otázka je, jestli je plod vůbec živej. rostlina možná, u plodu to je asi všelijaké, zvláště po utržení. u takovýchto diskusí by bylo asi potřeba nejdříve definovat co se tím myslí. ona už otázka, co to je život je taky většinou neřešitelná, co se týče všeobecného konsensu. v zásadě je živé všechno a nic. možná, že život je prostě to základní plátno a přes něj je namalovaný svět. potom by asi platila ta předpasteurovská představa, že když dáš špínu do hrnce a přikreješ to, za týden tam najdeš blechy :) podle všeho, a na tom se zrovna s tebou shodnu, je konspirace ve všem a ve vědě určitě. viděl jsem nějaké studie, které se zrovna tohodle týkaly. taky různých těch přeměn. na to jsem taky jednou někde narazil u nějakého paracelsa, na nějakou posloupnost ve smyslu moucha, žába, vrabec, kráva. u nějakého pokusu s ozařováním zárodků zjistili, že ovlivňili co se z něho vyvine. ale to je asi ot :lol: spíš mám otázku na co koho zajímá jestli je banán živej? docela by mě to zajímalo. a zakončím teda parafrází oblíbeného lin-tiho: ať při svém vhledu potkáš cokoliv, prostě to zabij. potkáš arahata, zabij arahata, potkáš buddhu, zabij buddhu. potkáš banán, zabij banán :)
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

otazka je to preto zaujimava a dolezita ze definaicia "vitarian" predstiera ze sa jedna o konzumaciu iba zivej stravy
a zamiena sa pojem surova a ziva, alebo pojem studena a ziva.

a varena strava sa odsudzuje lebo vraj uz je mrtva cim sa implikuje ze vsetko nevarene je zive.
a z casu na cas su na to dost militantne prispevky a diskusie.

tak by bolo dobre sa pozriet realite do oci a jasne si povedat ze teda aku zivu stravu vlastne vitariani jedia

je to jasne ked sa konzumuje zeleny klicok, alo co dalej.
5 2 8
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od venclík »

http://www.reddit.com/r/askscience/comm ... e_or_dead/

z diskuze, jestli je jablko odtržené od stromu živé nebo mrtvé
Technically, the cells that make up the fruit and the seeds are still alive, but they start fading the moment they're picked. The energy they get for ripening is already there, it just needs to be converted to the right sugars and what not. The cells of the fruit are still working (and will until they no longer have the fluids and energy they need). What's important is that the seeds are alive and they have to stay alive in order to create a new tree.

Ale zralé banány pravděpodobně nemají už živé buňky (spíš výjimka, jalbko ano dokud se nezkazí a to scvrkávání způsobuje ztráta vody v buňkách)

Ale co je o banánech zajímavější a teď jsem našel:
Full Ripe Banana with Dark Patches Combats Abnormal Cells and Cancer - Facts Analysis
http://www.hoaxorfact.com/Health/full-r ... ancer.html

ale zas
http://oyea2.com/cancer-update/banana-a ... cer-agent/
tak to až tak žhavý s tím anti-cancer agent asi nebude

According to Japanese Scientific Research, full ripe banana with dark patches on yellow skin produces a substance called TNF (Tumor Necrosis Factor) which has the ability to combat abnormal cells. The more darker patches it has the higher will be its immunity enhancement quality; Hence, the riper the banana the better the anti-cancer quality. Yellow skin banana with dark spots on it is 8x more effective in enhancing the property of white blood cells than green skin version.
Eating 1-2 banana/s a day increases immunity.

Tedy že zralý banán (s tmavými skvrnami) obsahuje nějakou substanci co pomáhá proti abnormálním/rakovinovým buňkám a to tím více, čím má víc těch tmavých skvrn... a někteří nevědí ani, že zralý banán a pro konzumaci nejlepší banán je ten žlutý co má má ale hodně drobných tmavých bodíků :delicacy:
jasen pecky z jablka su zive
ale i ta dužina přece! :delicacy:
Naposledy upravil(a) venclík dne stř pro 11, 2013 0:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od rudo »

jasen pecky z jabka su zive, tie aj jem vzdy ked mozem

banan ako liek na rakovinu je ale nieco ine ako ziva strava

vsetko co zabija rakovinu aj chemo aj radiacia atd predsa nebudeme nazyvat ziva strava, hnedy banan ma v sebe chemikaliu co funguje ako liek, to je OK

naprikald varena paradajka a v sebe chemijaliu co funguje ako liek na volaco, vsetku uvarene cinske bylinky caje atd funguju ako liek na volaco a nie je to ziva strava.
5 2 8
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od zaklinac.dan »

aha, tak už to vím :) v tom případě podle mého názoru živá nebo raw strava není určitě sušené ovoce a cokoliv mraženého. ořechy bez namáčení jsou také sporné a už se opakuju, ale podle mého názoru, všechny para ořechy na trhu se suší už v pralese a to takovým stylem, že jsou více či méně pražené

s těmi plody to je sporné. podle mě to jsou takové periferie rostliny podobně jako např. vlasy či nehty. je vlas či nehet živý?! potom bysme se mohli dostat k tomu, že je živá i stolice či moč. sperma to je jiná, to je podle všeho nepochybně živé :mrgreen:
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Příspěvek od venclík »

s těmi plody to je sporné. podle mě to jsou takové periferie rostliny podobně jako např. vlasy či nehty. je vlas či nehet živý?! potom bysme se mohli dostat k tomu, že je živá i stolice či moč. sperma to je jiná, to je podle všeho nepochybně živé
Ale...co je sporné Dane? Nic není sporné! Vlasy a nehty jsou nepochybně mrtvé (nejsou tam živé buňky). Kdežto ovoce (přinejmenším většina a zdravé) jako jablka, pomeranče jsou živé, protože buňky plodu- ta dužina, nejen jádra jsou žívé! Byť tak nějak vlastně degradující (a odsouzeny k snězení nebo skažení) Tudíž když Rudo napsal, že z jablka jsou živé jen pecky ze kterých vyroste strom, není to zřejmě pravda.
Naposledy upravil(a) venclík dne stř pro 11, 2013 18:33, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět