GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Marci »

Pokud je nechame,bude za chvili GMO vsechno a houby bude platne jist vita
http://dolezite.sk/Cesi_maji_tak_radi_GM_kukurici.html
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Fuujin »

To sem včera četl, dobrý článek.. celkově je to docela pěkný server
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Marci »

clanek o ucincich GMO na zviratech a lidech se sbiranych posledni dobou. Pomerne desive cteni.

http://dolezite.sk/Nove_varovani_proti_ ... vinam.html
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Panda »

Už nepomůže ani mít vlastní zahrádku, protože nebudou k sehnání nemodifikovaná semena. To abychom si udělali zásobu nemodifikované sazby, brzy se bude na černém trhu platit zlatem. ... teda jestli nás do té doby nesežerou zmutovaní brouci.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Fiona »

Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Panda »

Fiona píše:jo brouci jsou brouci...
http://www.youtube.com/watch?v=NkvWN1IP ... re=related
ZLÍ IMPERIALISTI !!! :evil: Ještě že máme chemii a GMO! .... asi přestanu říkat "Ty můj broučku!" :-)
Uživatelský avatar
Petrs
Příspěvky: 91
Registrován: ned úno 08, 2009 19:15
Bydliště: Brdy Mountains

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Petrs »

No, já studuju zemědělku, takže jsem k tomu přičuch i z odborný stránky a musim říct, že zrovna vitariáni by z geneticky modifikovanejch rostlin měli bejt nadšený... ono totiž to, že upravíte genetickej kód rozhodně neznamená, že ta potrava bude mít najednou míň vitamínů, minerálů a jinejch stopovejch prvků... naopak tady vidim skvělou výhodu v tom, že na geneticky modifikovaný rostliny se prakticky nemusej používat nejrůznější pesticidy, herbicidy, fungicidy, insekticidy a pod. ..., takže ve výsledku budou všechny výrobky spíš mnohem zdravější... zrovna včera jsem čet, že český vědci, po dvánáctiletym výzkumu, vyloučili jakoukoliv škodlivost gm roslin... je to podobná otázka jako u energetiky... všichni volaj po větrnejch, slunečních a vodních elektrárnách a zavrhujou atom, kterej je přitom jednim z nejekologičtějších a nejefektivnějších zdrojů (pravděpodobnost opakování Černobilu je tak mizivá, že to neni argument)... je to prostě otázka ideologie, která je ve svym nadšení někdy až hloupě slepá k faktům... bylo by sice krásný, kdyby svět žil jen z biofarem, ovšem při stávající velikosti populace (a že roste exponenciální řadou nemusim připomínat) by bio způsob, byť by využíval několikanásobek současný světový orný půdy (který mimochodem taky ubývá následkem zasolení a rozšiřování pouští) uživil zhruba tak 20% populace... z toho mi vyplývá jen pár východisek... buď 80% lidstva vystřílet, nebo cákat kytky jerůznějšíma hnusama, aby se zlepšila úroda, anebo holt ty kytky poupravit tak, aby byly efektivnější a stříkat se nemusely... banální přirovnání, ale tak to prostě je, ať si greenpeace řikaj, co chtěj...
...je ale pravda, že mi dělá starosti to, jak na to zareaguje ekosystém, protože na živení se kulturníma plodinama je závislá celá škála hmyzu a zvířat, věřim ale, že to už maj nějak promyšlený, protože ty lidi, co vymysleli GM rostliny jsou většinou daleko větší milovníci přírody, než potrhlý ekomaniaci, který většinou věcem, proti kterejm protestujou, vůbec nerozuměj...
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Fuujin »

Škodaže se mi dneska fakt nechce na tohle nějak extra reagovat..
KDes to mimochodem četl ?

Mě jde hlavně o to že geneticky modifikovaná potravina/živočich/whatever je nestabilní jako všechno co je umělě vyrobené - např suplementy. A O aspartamu se taky říká ,že je neškodnej.
A atomová elektrárna, že se neopakuje Černobyl je pěkný ale co uděláme s tím odpadem ?
A technická selská otázka.. Když hmyz tu potravinu nejí, čím to asi bude ?
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Petrs
Příspěvky: 91
Registrován: ned úno 08, 2009 19:15
Bydliště: Brdy Mountains

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Petrs »

Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Fuujin »

idnes, to sem čekal.. :D
Navíc bacha, na životní prostředí, o zdraví živočichů nepadlo ani slovo
http://dolezite.sk/Kormidelnici_archy_N ... immer.html
http://dolezite.sk/Nove_varovani_proti_ ... vinam.html
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Petrs
Příspěvky: 91
Registrován: ned úno 08, 2009 19:15
Bydliště: Brdy Mountains

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Petrs »

no... hmyzí metabolizmus hlavně funguje naprosto jinak, než metabolizmus obratlovců, natož savců, ale to je jedno.. ta odpudivost neni ani tolik daná tim, že by to pro ně bylo jedovatý, ale tim, že to pro ně už neni chutný (mandelinka bramborová například taky nežere jablka, ale nedá se z toho vyvodit, že tim pádem jsou jablka jedovatý...)
A s tou nestabilností... nějak tomu úplně nerozumim, protože jednou dodělanej genetickej kód (ať už přirodou nebo člověkem) je takovej jakej je a nic kromě evoluce s nim nehne, rozhodně si člověk nemůže představovat, že po zasazení geneticky modifikovaný pšenice bude celý pole radioaktivní :) (ačkoliv existujou i genetický experimenty, kdy upravený žito začalo ve chvíli, kdy dosáhlo ideální zralosti, lehce světélkovat, což výrazně zlepšilo kvalitu sklizenýho obilí... přiznám se, ale,že to bych už nežral... :lol: )
...k těm elektrárnám... určitě by třeba fotovoltaický elektrárny byli mnohem lepší, než jaderný, ale zase jsme u produktivity, která nedokáže pokrýt poptávku a upřímně se mi daleko víc líbí představa čistýho nebe a přírody s radioaktivním odpadem kilometry pod zemí v supermoderních úložištích, než tepelná elektrárna, která čoudí na míle daleko...
...bohužel je to všechno o tom, že ideální varianta nemůže bejt zároveň ta nejkrásnější a nejdokonalejší... ideální varianta musí vycházet z komprmisů, ke kterejm musíme chtě nechtě docházet kvůli roustoucí populaci a spotřebě (bakalářku dělám na téma "filozofická východiska trvale udržitelného rozvoje" a musim se přiznat, že z těch tisíců rozdílnejch názorů mi už jde hlava kolem, takže jestli kecám ňáký blbosti, tak se omlouvám :lol: )
Uživatelský avatar
Petrs
Příspěvky: 91
Registrován: ned úno 08, 2009 19:15
Bydliště: Brdy Mountains

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Petrs »

jestli se ti nelíbí idnes (takovýhle zprávy může ale jen reprodukovat stejně jako jiný media), tak se mrkni na http://www.scgmff.cz/poslani.htm nebo si to můžeš najít na www.mze.cz a určitě taky něco bude na http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_loc ... 2_home.htm
Uživatelský avatar
Petrs
Příspěvky: 91
Registrován: ned úno 08, 2009 19:15
Bydliště: Brdy Mountains

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Petrs »

no, jak jsem koukal na ty odkazy, který si tam dal, tak to zní opravdu hrozně a nic takovýho bych do pusy nestrčil, jenže oni jsou taky GM rostliny a GM rostliny... upřímně, co se týče americký produkce, tak bych se bál i housky z normálních, neupravovanejch produktů a dát si v USA maso je skoro sebevražda :lol: Spojený státy jsou totiž po celym zemědělskym světě známý hlavně tim, že úplně prděj na zdravý konzumentů a používaj nejrůznější sračky jak na rostliny, tak na zvířata (například krávy eště pořád cpou hormonama a antibiotikama, což je v Evropě přísně zakázaný)... Amerika vlastně funguje jako taková laboratoř, kde se všechno odzkouší a jsem si jistej, že do rukou evropskejch farmářů se nemůže dostat nic, co by bylo zdravý škodlivý, na to je Bruselská mašinerie až příliš zodpovědná, někdy až ustrašená...
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Fuujin »

To není jen hmyz - každé zvíře které GM jedlo tak mělo potíže - např. ovce když jedli po sklizni bavlny GM, tak umíraly, když jedli normální tak ne - viz odkazy co sem dával. A nějaký oficiální stránky nějakých úřadů s pár odstavcema které se tváří odborně mě upřímně nepřesvědčí, jelikžo stejným stylem se mi snaží říct jak je důležité jíst "vyváženou" stravu obsahující maso a mléčné výrobky.

Zajímalo čím jsi si tak jistý, že upravený genetický kód je stabilní, pevný a neměnný. Je to hezká myšlenka ale.. fakta ?
Jen tak mimochodem, napadlo mě přirovnat genetický kód k programu.. Někdo ten program napsal a vydal stabilní verzi. Pak přišel někdo jinej, porgram upravil a nevšiml si že udělal v kódu chybu a program začal padat, chovat se divně, ovlivňovat jiné programy atp. Proč by to nemohlo být podobně ?

Když sem byl na praxi tak jeden chlap tam má jako vedlejšák to že zařizuje solární panely a zajímá se o alternativní zdroje energie. Říkal že má ze svých zdrojů kolem 50% energie pro dům.
A nepropaguju tepelný elektrárny.

Nevidim rozídl mezi gmo ameriky a gmo evropy.. Ale to co říkáš o mase atp ano, to je pravda, ale nevim jestli levné maso z polska atp nebude taky s koktejlem antibiotik..
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od veri »

Proč by to pro vitariány mělo být lepší, nehledají snad vitariáni přirozenost? nezlob se, ale gmo mi přirozené nepřijde..
Ale nesouhlasím s tím, že planeta je schopná uživit 20%populace..spíš je otázka, co si představíš pod tím "uživit" - jíst tak, abys byl zdravý a najezený či totální obžerství, které tě dřív nebo později přivede do rukou medicíny která ti nejspíš zkrátí konto a pak i cestu do hrobu..? Já bych vsadila na to první, bohužel realita je jiná.
Jinak souhlas s Fuujinem - zemědělství EU a USA bych zas tak nerozlišovala, alespoň ne do budoucna, páč jak říkáš, možná se to v USA odzkouší, ale k nám to taky přijde, pokud z toho někdo bude schopen profitovat. EU rozhodně není svatá.
Ad jaderné elektrárny, to je zcela určitě jediné použitelné v budoucnu, ale čím ji chceš regulovat? vystavět desítky přečerpávacích vodních elektráren? Jaderná energetika má dvě obrovské nevýhody - je prakticky neregulovatelná (noc/den) a vzniká hodně odpadu a to ještě ne zrovna prospěšného přírodě.
sory, že se vám do toho kluci motám :wink:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od mira »

Si nebudou kálet do vlastního hnízda,aby připustili
nějaké mouchy na"ovoci"své letité práce :mrgreen:
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Petrs
Příspěvky: 91
Registrován: ned úno 08, 2009 19:15
Bydliště: Brdy Mountains

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Petrs »

No, myslim, že už v diskuzi asi nemá smysl pokračovat, protože mi to spíš přijde jako střet ideologií, než faktickejch argumentů a to mě ňák nebaví... já si taky ze srdce myslim, že by bylo nejlepší, kdyby všechno bylo originálně přírodní a neupravovaný, ale realita je bohužel o dost tvrdší... Zkuste si třeba přečíst "Meze růstu" od manželů Meadowsových, což je oficiální páteřní materiál Římskýho klubu... bohužel to člověku vnutí myšlenku, že budoucnost je prostě podmíněná děláním kompromisů mezi tim, co chceme a musíme udělat...
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Marci »

GMO,jeji nasledky,prunik do vsech potravin,lide aniz by to vedeli jsou jako pokusna zvirata,doporucuji dokoukat do konce
http://media.bloguje.cz/798666-pozehnan ... chniky.php
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Dano »

veri píše:sory, že se vám do toho kluci motám :wink:
:D Chytra holka to je. A suhlasim.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: GMO potraviny(kukurice,brambory...)

Příspěvek od Marci »

11.2.2010 ze zahraničního tisku
BIOTEXTIL S GMO

Server Ecotextile News oznámil, že hlavní evorpští prodejci textilu prodávali certifikované biooblečení kontaminované GM bavlnou z Indie.
http://www.biospotrebitel.cz/page.php?& ... clanek=657
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Falkon
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 05, 2010 19:44

!!!ONLINE PETICIA!!! - EUROPA DALA ZELENU PESTOVANIU GMO!

Příspěvek od Falkon »

Zapojte sa do online peticie proti konaniu o nas bez nas v rozsirovani geneticky modifikovanych plodin na nasich poliach bez nasho vedomia.

http://www.avaaz.org/en/eu_health_and_b ... n=6Ni2NHWb

Europsky Parlament prave povolil pestovanie geneticky modifikovanych plodin po prvy krat za 12 rokov, davajuc tak prednost profitu a zaujmom GM lobistickych skupin pred zaujmom verejnosti. --60% Europanov si mysli ze potrebujeme viac informacii predtym nez sa rozhodneme pestovat potraviny ktore mozu ohrozovat nase zdravie a prirodu..

Nova iniciativa povoluje 1 milionu obcanov EU unikatnu prilezitost urobit oficialnu ziadost na Europsky Parlament. Postavme 1 milion hlasov pre zrusenie Geneticky Modifikovanych plodin pokial poriadne vyskumy su uskutocnene. Podpiste dole a rozoslite dalej, nech nieje rozhodovane "O nas bez nas". Nezabudnite prilozit Vasu adresu aby sa nase podpisy pocitali za skutocnu obciansku iniciativu.


Mala poznamka: Tieto plodiny si uz dnes mozte bez Vasho vedomia kludne kupit vo Vasom oblubenom zelovoci, bez toho aby boli nejako oznacene. Je to pokojne mozne a s ich katastroficky rastucim mnozstvom na nasich poliach aj velmi pravdepodobne!
Odpovědět