Štědrovečerní večeře

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Štědrovečerní večeře

Příspěvek od k.winky »

Tak už víte co budete na štědrý večer baštit ? Pro mě to bude první vita štědrovečerka :) Ale stejně se na ní těším, nebojím se už, že by mě bramborový salát lákal ... říkala jsem si, že bych si ho možná i dala, že přece jednou na ty Vánoce se nic nestane, ale po zkušenosti, co jsem si "ujela" a jak mi bylo potom :( nafouklé břicho, křeče, nevolnost a tak, jsem si řekla, že na to kašlu a udělám si raději nějaký slavnostní salátek :)
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Seraf »

Pravděpodobně nějakej brutálně vytuněnej ovocnej salátek:))
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od listy »

zkusila jsem předpremiéru "bramborového salátu" - mladá cuketa, mražená zelenina mrkve, hrášek a kukuřice, kvašená cuketa (místo sterilovaných okurek), cibule, jako zálivka mandlový "sýr" (mandlové mléko sražené citronem, přecezené přes plátýnko). vypadá to jak bramborový salát. :D akorát jsem po tom byla hrozně nafouklá, úplně šíleně, celý večer tryskový pohon. (:-) myslím, že to bylo tou cibulí. tak si to možná udělám bez cibule.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od k.winky »

listy píše:zkusila jsem předpremiéru "bramborového salátu" - mladá cuketa, mražená zelenina mrkve, hrášek a kukuřice, kvašená cuketa (místo sterilovaných okurek), cibule, jako zálivka mandlový "sýr" (mandlové mléko sražené citronem, přecezené přes plátýnko). vypadá to jak bramborový salát. :D akorát jsem po tom byla hrozně nafouklá, úplně šíleně, celý večer tryskový pohon. (:-) myslím, že to bylo tou cibulí. tak si to možná udělám bez cibule.
Ou, to zní zajímavě (:-) A kde jsi sehnala tu kvašenou cuketu ? Vlastní výroba ?
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od veri »

To zní moc dobře :D

Já se trochu stydím, že jsem vymyslela na šťedrovečerní tabuli něco o tolik složitějšího než je třeba ananas, který by asi taky stačil, ale přecijen jsou to moje první raw vánoce, tak jsem hledala něco spešl...
Jednu z těhle dvou polívek a na druhé falafel :lol:

P.S. Vím, že od mono, které obvykle jím to je daleko, tak mě za to neukamenujte m:-) m:-)
Přílohy
600_falafel-hummus-wrap-stiched.jpg
(30.22 KiB) Staženo 2772 x
attachment.jpeg
(17.2 KiB) Staženo 2772 x
ZucchiniHerbSoupW.jpg
(15.11 KiB) Staženo 2772 x
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od k.winky »

Jéé, Veri koukám, že ty to taky promýšlíš asi tak jako já viď ? Snažím se teď už jet co nejvíc mono, ale ty Vánoce mi nedají spát :) Vytiskla jsem si teď i vita kuchařku a něco z ní jsem chtěla vymyslet, jenže proč je to všecko tak složitý :? :? Tohle vypadá moc hezky, ty na to máš recept ? A je to raw ? Přemýšlela jsem i o tempehu...
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od veri »

k.winky píše:Jéé, Veri koukám, že ty to taky promýšlíš asi tak jako já viď ? Snažím se teď už jet co nejvíc mono, ale ty Vánoce mi nedají spát :) Vytiskla jsem si teď i vita kuchařku a něco z ní jsem chtěla vymyslet, jenže proč je to všecko tak složitý :? :? Tohle vypadá moc hezky, ty na to máš recept ? A je to raw ? Přemýšlela jsem i o tempehu...
Raw to je, otázkou spíš je, nakolik je to raw i filozoficky :D
Recepty jsou odněkud z amerických stránek, vyhrabu je a zkopčím sem, jestli chceš.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od k.winky »

No to je pravda, to gurmet raw vlastně stejně neni moc raw, ale tak jako příležitostné :) Jojo, to budeš hodná, mrkla bych na to, ale jak tak tyhle recepty už znám, tak to je zase třeba ten falafel tak na tři dny ne ? To začít už teď (:-)
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od veri »

Vyhrabala jsem i odkazy:
falafel
http://www.rawfreedomcommunity.info/for ... hp?p=44362

mrkvová polévka
http://www.rawfreedomcommunity.info/for ... php?t=1592

cuketová polévka s koprem
http://www.rawfreedomcommunity.info/for ... php?t=1026

Snad poslouží :lol:
(A pak si samozřejmě dělám sušenky a podobné raw mlsy :roll: :D :mrgreen: )
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od buc11 »

a co štědrovečerní snídaně?,
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od tristazmista »

tyhle recepty vypadaj moc pekne, jenze skoro vsecko obsahuje olej, nebo sul... :|
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
dvdmchl

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od dvdmchl »

Uplne puvodne, nez lide zblbnuli, se slunovrat "slavil" pustem....je to symbolicke vyjadreni pochodu slunce. Slunce se na tri dny jakoby zastavi. Clovek se taky zastavi, aby jako byl v synchronu. :)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Fiona »

dvdmchl píše:Uplne puvodne, nez lide zblbnuli, se slunovrat "slavil" pustem....je to symbolicke vyjadreni pochodu slunce. Slunce se na tri dny jakoby zastavi. Clovek se taky zastavi, aby jako byl v synchronu. :)
Oaza normalnosti v tomto nepochopitelnem tematu :) Dik
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od buc11 »

dvdmchl píše:Uplne puvodne, nez lide zblbnuli, se slunovrat "slavil" pustem....je to symbolicke vyjadreni pochodu slunce. Slunce se na tri dny jakoby zastavi. Clovek se taky zastavi, aby jako byl v synchronu. :)
to sis teď vymyslel
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od tristazmista »

buc11 píše:
dvdmchl píše:Uplne puvodne, nez lide zblbnuli, se slunovrat "slavil" pustem....je to symbolicke vyjadreni pochodu slunce. Slunce se na tri dny jakoby zastavi. Clovek se taky zastavi, aby jako byl v synchronu. :)
to sis teď vymyslel
:D :D
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
dvdmchl

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od dvdmchl »

no :) ale hezky sem si to vymyslel ne ?

No ale vazne se slunce na tri dny zastavi. Tri dny po slunovratu to vypada jakoby vychazelo na stejnem miste. Az pak se zacne pomalicku sunout vice na jih a pekne nam tim prodluzovat dny.

A co jineho se hodi vice k zastavenemu slunci, nez zastavenej clovek. :)
Vejmutovka
Příspěvky: 228
Registrován: čtv říj 09, 2008 19:08

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Vejmutovka »

Tak holky jsou o dvě / a více/ dekády mladší, tak asi je pro ně Štědrý večer strávený v kruhu rodinném prostě důležitý, včetně bašty. Kdyby chtěly půstovat, hodí to do Půstu, ale ony spíš stály o recepty. Zpytujme svědomí, co jsme jídavali v sedmnácti na Vánoce my a myslím, že ta Verina mrkvová polívka ještě dost ujde. Neboli, všeho do času.
Hlavně aby si to užily, o což jim zřejmě jde.
Pinus strobus
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od jans »

buc11 píše:
dvdmchl píše:Uplne puvodne, nez lide zblbnuli, se slunovrat "slavil" pustem....je to symbolicke vyjadreni pochodu slunce. Slunce se na tri dny jakoby zastavi. Clovek se taky zastavi, aby jako byl v synchronu. :)
to sis teď vymyslel
:D
dvdmchl

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od dvdmchl »

Zpytujme svědomí, co jsme jídavali v sedmnácti na Vánoce my
jj pravda, v sedmnacti sem jeste mlatival palickou do kaprich hlav a smal se tomu jak se maso pekne hejbe i po rozrezani...
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od veri »

Vejmutovka píše:Tak holky jsou o dvě / a více/ dekády mladší, tak asi je pro ně Štědrý večer strávený v kruhu rodinném prostě důležitý, včetně bašty. Kdyby chtěly půstovat, hodí to do Půstu, ale ony spíš stály o recepty. Zpytujme svědomí, co jsme jídavali v sedmnácti na Vánoce my a myslím, že ta Verina mrkvová polívka ještě dost ujde. Neboli, všeho do času.
Hlavně aby si to užily, o což jim zřejmě jde.
Dík za zastání :D
Není to normální, já to vím a takový recept budu dělat poprvé a asi i naposled, ale jsou to prostě moje první vita vánoce, tak si je chci udělat po svém. A třeba, když to vytvořím (pokud to nakonec vytvořím), ani mi to nebude chutnat a jíst to nebudu.
Já jsem prostě ráda, že nepodlehnu krvavým vánocům s kaprem a bramborovým salátem. A příště budu třeba půstovat.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Fiona »

Jj, recepty jsou v pohode. Me vylevy prosim berte jako projevy tezke alergie na vanoce a vse co s nimi souvisi, jiz trpim od hodne mladeho veku (1. stupen ZS). Asi jako kdyz asocialni nekurak kasle ostentativne nahlas na zahulene zastavce. Nejde uz ani o princip, spis o to kam se pred tim vsim schovat, aby se clovek aspon neopupinkoval :?
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
dvdmchl

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od dvdmchl »

no nam sem ted kolega do prace donesl malej hnusnej umelej stromek a nahazel na nej nejake chmiri...tak jsem ho apson pri oblekani shodil a kopnul do nej...
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Fiona »

:D :mrgreen: m:-)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od listy »

no já věděla, že se tu objeví hlasy, že vitarián takový ptákoviny nepotřebuje. (:-) já jsem sice poněkud starší vydání než holky, ale jsou to taky mý první vánoce na cestě k raw (ani nemůžu říct první raw vánoce, protože to tak není, jím raw tak asi z 80%, někdy víc, ale někdy i míň). rodina zatím není moc připravená tyhle věci kousnout, takže něco, co vypadá jako bramborový salát, i když to není bramborový salát, je mnohem přijatelnejší než si na talíř naskládat ovoce.

kvašené cukety jsou vlastní výroba - jen se nakrájí na silná kolečka, dají do sklenice spolu s kořením (hořčičná semínka, bobkový list, nové koření, kopr - co kdo rád), zalijí osolenou vodou a nechají při pokojové teplotě 3-5 dní kvasit. je potřeba to v té sklenici něčím zatížit, aby byly potopené a nevyplavaly na povrch. já dělala na jedné sklenice cukety a do jedné okurky, ale okurky se zkazily, nevím proč. tak jestli to budu dělat na vánoce, tak raději do několika sklenic, aby aspoň něco vyšlo. :D
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od buc11 »

dvdmchl píše:no :) ale hezky sem si to vymyslel ne ?

No ale vazne se slunce na tri dny zastavi. Tri dny po slunovratu to vypada jakoby vychazelo na stejnem miste. Az pak se zacne pomalicku sunout vice na jih a pekne nam tim prodluzovat dny.

A co jineho se hodi vice k zastavenemu slunci, nez zastavenej clovek. :)
myslal jsem ten půst, zastaqvit se nic nedá, možná mysl
a půstem se nedá nic slavit
dvdmchl

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od dvdmchl »

no ten pust jsem si nevymyslel, tohle obdobi opravdu byvalo postnim obdobim....to az zcela nedavno se zacalo slavit preziranim....coz se teda netyka lidi tady na foru....

kazdopadne ja si vanoce oslavim tridenim pustem, takova moje tradice, uz to bude druhy rok :)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Fiona »

Mne se to zas automaticky v hlave asociuje s necim jako smrti a novym zrozenim. Do toho mi pust celkem dobre zapada, i kdyz nerikam ze ho tentokrat budu drzet. Mozna budu, mozna ne, zalezi na tom jak moc bude za polarnim kruhem zima a jak dobre nebo spatne ji budu snaset. V posledni dobe vubec davam pusty spis spontanne nez planovane. Ale pointu taky vidim spis v necem jako zastaveni, pripadne rekapitulaci nebo ceste dovnitr, nez v nejakem slaveni (jeste navic dobrovolne povinnem).
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od listy »

no pokud vím, tak půst se držel 24.12. do půlnoci. později jen do první hvězdy - což v podstatě platí dodnes, že... kdo by nechtěl vidět zlaté prasátko. (:-) ale celý advent je obdobím přípravy, kdy bylo omezeno hodně "radostných" aktivit - nejlépe žádné zábavy, tancovačky, žádný sex, nic tučného a vaječného... ale opravdu nevěřím, že se půstovalo přes svátky. princip všech svátků je vždycky o tom, že v očekávání se nějakým způsobem abstinuje a o svátcích slaví.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Selma »

Taky jsem letos popátrala, proč se vlastně ty vánoce slaví. Dopracovala jsem se k názoru, že asi proto, že lidi měli děsné depky ze zimy a nedostatku světla. Úplně původně se celou noc udržovala velká vatra, která měla zabránit tomu, aby lidi propadli této noci temnotě, do které je naše část planety ponořená. Později, když to církev zatrhla si lidi vyráběli třeba polena, která vydržela hořet v kamnech celou noc. Taky se tu mohou volně camrat mrtvé duše a jiné temné živly, které se bojí světla a tepla. Duše mrtvých příbuzných se lákaly ke štědrovečerní večeri, aby netropily hlouposti. Celé toto období až do Tří králů bylo považováno za nečisté. Takže půst byl dobrou přípravou na jeho začátku. Prostý lid naopak chachařil co to dalo, aby se udržela radostná nálada. Prý u mladistvých koledníků nebylo výjimkou, že se během bitek o vykoledované pochutiny vzájemně pozabíjeli. Ten hlavní půst přišel až v předjaří, aby se ty následky odstranily. No muselo to být drsný období, zima, tma, nuda ... se nedivím, že se křesťani snažili ty vánoce nějak duchovně pozvednout a našroubovali na ně narození páně. Dneska si rozsvítíme úsporky, nakoupíme exotické ovoce a nic nás nezkruší, co? :lol:
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od veri »

vždyť vánoce nejsou křestanský, ale pohanský svátek...
nehledě na to, že ježís se nenarodil v zimě..
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Vejmutovka
Příspěvky: 228
Registrován: čtv říj 09, 2008 19:08

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Vejmutovka »

No jo, ale očekávání, že se na konci roku má meditovat a rozjímat je to samé jako očekávat, že by všichni měli oslavovat. Pokaždé je podstrkována nějaká idea nebo model a na to se právě chytnou kromě stáda i ti, kteří mají potřebu se vůči němu vymezovat. Takže nesvoboda se vlastně týká obou skupin. Už jen to, že to odpůrci svátků vůbec řeší.
Pinus strobus
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Fiona »

Vanoce jsou mamonska diktatura, vydirani nejhorsiho razeni :)
Ale je fakt ze nejake svatky spojene se slunovratem mela a ma kazda kultura i nabozenstvi. Dokonce i teta Fiona slavi slunovrat, jakoz i uplnky a novoluni, pekne tise, s respektem a po svym. A prave ty vanoce mi to kazej, takovej vlezlej rusivej element. Zneucteni slunovratu, zneucteni Jezisovy pamatky (kterej vul si jako prvni poplet Jezise se Santa Klausem?). Kdyby lidi jenom slavili, tak at si delaj co chtej, mañana. Jen at mi to nevnucujou jako nejakou obcansko etickou povinnost. Howgh, a uz nebudu na tohle tema provokovat, peace :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Pavluška »

Fiona píše: Jen at mi to nevnucujou jako nejakou obcansko etickou povinnost. :)
Jsem s tebou, Fionko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jinak sorry, nestíhám moc číst...
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od veri »

Ale představ si, že bys měla 15ti denní prázdniny jen díky tomu, že existují nějaké vánoce :D Z mého pohledu školáka je to výhoda :D
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Pavluška »

jo, to volno jediné to trošku zachraňuje, jenže coby student před zkouškovém období budu dohánět akorát tak seminárky atd. :lol: radujme se veselme se.
ale jestli napadne sníh, zaběhám si na něm. to by byly euforické Vánoce...

Dobrý, kazička svátků se už stahuje.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od epony »

Ak sa človek obrní poriadnou zasobou zeleniny ovocia a sušenych orechov, je to ok. :) Ajked predstava, ze sedim pri tv, pozeram nejaku chronicky znamu vianočnu rozpravku a la Mrazik vo mne trochu hromadi chute na nejake sladke dobroty čo mama napečie.. tento rok sa tomu vyhnem, kedze ideme s fionou do laponska, tam si maximalne dame jablko a sušene slivky na štedru večeru :mrgreen:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Sweetie »

ja vanoce miluju, kazdej si je udela holt po svym. bohuzel jsou cim dal kratsi diky mym studijnim zavazkum viz seminarky.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od hugis »

Fiona píše:...kterej vul si jako prvni poplet Jezise se Santa Klausem?...
Asi by si sa mala sťažovať u Rare Exports Inc.

Pozor!!! Milovníci vianoc neklikať!

http://www.youtube.com/watch?v=uUiDDWi8k1o
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od k.winky »

Vejmutovka píše:No jo, ale očekávání, že se na konci roku má meditovat a rozjímat je to samé jako očekávat, že by všichni měli oslavovat. Pokaždé je podstrkována nějaká idea nebo model a na to se právě chytnou kromě stáda i ti, kteří mají potřebu se vůči němu vymezovat. Takže nesvoboda se vlastně týká obou skupin. Už jen to, že to odpůrci svátků vůbec řeší.
Když jsem tohle téma zakládala, tak jsem to nezamýšlela, aby jste sem psali všemožné složité recepty, jen mě zajímalo, jak to kdo pojme a jak se třeba dlouholetí vitariáni zařizují u štědrovečerního stolu s rodinou...
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Vejmutovka
Příspěvky: 228
Registrován: čtv říj 09, 2008 19:08

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Vejmutovka »

No vždyť jo, já to taky takhle pochopila. Názory na Vánoce jako takové by patřily do vlákna typu "Vánoce, Chanuka a další svátky". Když už totiž někdo založí konkrétní téma Štědrovečerní večeře, tak je evidentní, že Vánoce slaví a pak mně reakce typu jaké jsou Vánoce nesmysl atd. přijdou trochu mimo mísu.
Pinus strobus
dvdmchl

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od dvdmchl »

Nekteri lide zde na foru, mne nevyjimaje, jsou desne neusporadany a vubec nedodrzujou formu, pravidla, poradek a rad. To bude tou vecnou zjinovanosti. Uz aby skoncili ty hrozne vanoce a chanuky. Uz jen ty zacpy na silnicich, stromecky po kancelarich, precpane obchody. Vystresovany lide. Desny, fakt strasny obdobi. Fuj vanoce.
Vejmutovka
Příspěvky: 228
Registrován: čtv říj 09, 2008 19:08

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Vejmutovka »

Nejde o řád, anóbrž o toleranci.
Pinus strobus
dvdmchl

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od dvdmchl »

No a proc teda nejsem tolerovanej a musim se koukat na posekane stromecky a dalsi vymozenosti vanoc? Vanoce nejsou o toleranci, ty jsou o diktatu zblbou vetsinou. Vetsine netolerantnich lidi jsem se vyhnul svym vystehovanim z ceske kotliny, nicmene vanoce jsou bohuzel mezinarodni blbosti.
Proc si to nemuzou lide slavit pekne doma bez blbeho exhibicionismu na ulicich.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od veri »

Já to vidím jinak. Pokud si Vánoce lidi pojmou formou stresu, honiček, vánočního úklidu apod., jejich minus. Já je beru jinak. Mám volno, za ničím se nehoním, nakupování neřeším, koupím nebo vyrobím maličkost jen nejbližší rodině a takové nakupování mě těší.
Santa Klaus mi vadí, stejně jako vykládání dětem o Ježíškovi (navíc když jsou rodiče stejně nevěřící... :roll: ). Vadí mi vánoční výzdoba v říjnu a titulky v novinách: "polovina čechů ještě nemá dárky". Ale tohle patří k těm komerčním Vánocům, ne k těm mým. K těm mým patří oheň v krbu, prázdniny, krásné nicnedělání, představa, že 14dní nemusím NIC, vůbec nic, ale hlavně rodina, část, se kterou si pohovíme tak, jako přes pracovní týden ne a část z daleka, která přijede, když jindy přes rok nemá čas. Takové jsou moje Vánoce.
A štědrovečerní večeře a dobroty? To je jen bonus, který ať mi nikdo nebere...
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od veri »

dvd, podle mě bys tohle mohl vztáhnout na všechno, nejen na vánoce. lidi zmanipulovaní prostě jsou a o vánocích se to zrovna projevuje více než jindy. myšlenka vánoc za to nemůže, ta byla jiná...
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
dvdmchl

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od dvdmchl »

Jo Veri proti tvemu pojeti vubec nic nemam, to je tvuj neagresivni zpusob jak si uzivas svatky po svem. Mne vadi invazivni zpusob vanoc, ktery je bohuzel vetsinovy. A neda se tomu dost dobre vyhnout, proste je to vsude kolem. Po par mesicich se to proste dostane pod kuzi i tomu nejtlustsimu hrochovi.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od Sweetie »

veri píše:Já to vidím jinak. Pokud si Vánoce lidi pojmou formou stresu, honiček, vánočního úklidu apod., jejich minus. Já je beru jinak. Mám volno, za ničím se nehoním, nakupování neřeším, koupím nebo vyrobím maličkost jen nejbližší rodině a takové nakupování mě těší.
Santa Klaus mi vadí, stejně jako vykládání dětem o Ježíškovi (navíc když jsou rodiče stejně nevěřící... :roll: ). Vadí mi vánoční výzdoba v říjnu a titulky v novinách: "polovina čechů ještě nemá dárky". Ale tohle patří k těm komerčním Vánocům, ne k těm mým. K těm mým patří oheň v krbu, prázdniny, krásné nicnedělání, představa, že 14dní nemusím NIC, vůbec nic, ale hlavně rodina, část, se kterou si pohovíme tak, jako přes pracovní týden ne a část z daleka, která přijede, když jindy přes rok nemá čas. Takové jsou moje Vánoce.
A štědrovečerní večeře a dobroty? To je jen bonus, který ať mi nikdo nebere...
to je moc hezky napsany. Priklanim se. Je to holt na obtiz, i dvd ma pravdu, ten okolni stres jinych nas bohuzel dozene at chcem nebo ne, na to se asi musime zhluboka nadechnout. Budu s temi co mam rada, bez darku, jen spolecne neco podniknem, Vanoce jsou vlastne pro me jedna krasna spolecenska udalost.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od hugis »

Pridal sa ešte ku frflošom a k.winky prepáč, že ti to tu zabordelujem, ale musím si niekde ventilovať svoju frustráciu. Pretože aj keď by som sa zavrel doma a nikde nevychádzal duch vianoc ma dobehne. Vďaka predvianočnému stresu mi poplietli dodávku ventilátora na počítač a napriek tomu, že sú milý a robia všetko preto aby to napravili ja musím útrpne počúvať drnčiaci ventilátor ešte ďalšie 4 dni. Vďaka vianočnému návalu mi moja objednávka knižiek príde o dva dni neskôr a tak nemám čo čítať a musím prudiť na fóre. Vďaka vianociam si nemôžem objednať nový monitor ktorý nutne potrebujem, lebo dodávateľ to už nedodá. Vďaka vianociam sú v obchodoch dlhé rady, ktorým sa nevyhnem ak chcem jesť. Vďaka vianociam mi prídu peniaze za moju prácu o týždeň neskôr, takže nemôžem dodržať svoj sľub ktorý som niekomu dal. Najradšej by som bol keby všetci, čo chcú mať vianoce išli blázniť niekde ďaleko na dáky ostrov a mne dali pokoj.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Štědrovečerní večeře

Příspěvek od culka »

Sice sme sa nedozvedeli co kto bude bastit, napriek tomu by som sa rada docitala, co kto bude pit.
Uprimne som sama zvedava, ako tie sviatky zvladnem. Chlastacka pre mna uz urcite nie je (mne to normalne nechuti) a ked som si po 3 mesiacoch nepitia kavy dala salku, za ten svet som nemohla pochopit, co mi na tom kedy chutilo.
Vsetkym mojim priatelom odporucam, aby mi nezelali vela zdravia do noveho roku, lebo minuly rok to tak urobili a dopadlo to katastrofalne.
A na vianoce sa samozrejme tesim. Ked sme pred tyzdnom budovali stromcek (umely samozrejme), tak tam moje dieta namiesto Pysnej princeznej vrazilo disk s Harrym Potterom. Oni sa aj tie rodinne tradicie casom trosku upravia.
Takze znovu, co budete pit?
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Odpovědět