Lněné semeno

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Dana+Honza
Příspěvky: 1
Registrován: ned lis 16, 2008 2:13
Bydliště: Lipník nad Bečvou - Město

Lněné semeno

Příspěvek od Dana+Honza »

Jsem začínající vitariánka a mám následující problém.
Může mi, prosím, někdo poradit?
Lněné semínko se má jíst mleté, ale rychle podléhá zkáze. Lněné placky
z mletých semen se také rychle zkazí? Placky z celých zrnek nepřinesou ten žádaný užitek. Nevím co s tím. Děkuji za radu.
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lněné semeno

Příspěvek od ajla »

Vítám tě mezi námi. Já len melu těsně před použitím na makovém mlýnku a nejčastějí ho používám se zeleninou podobně jako tykvové, slunečnicové a sezamové sem. :)
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Seraf »

Tak ty placky nepolykáš vcelku ne?? Kousat kousat kousat. Jsou chutné, křupavé a výživné:)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Lněné semeno

Příspěvek od RadkaS »

Dana+Honza píše:Lněné placky
z mletých semen se také rychle zkazí? Placky z celých zrnek nepřinesou ten žádaný užitek. Nevím co s tím. Děkuji za radu.

Lnene placky delam z mletych semen, nekazi se mi. Vzdycky je prejedu pres Green Star.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Jindra »

Dana+Honza píše:Lněné semínko se má jíst mleté, ale rychle podléhá zkáze
Jejda, to jsem nevěděl. Před dvěma dny mi čtyřletý synek namlel misku (juj to se mu to mletí líbilo) a po chvílích to teď pojídám např. k zelenině; miska je v pokojové teplotě a ještě toho mám na dva tři dny, syn u mletí vydržel dlouho :) . Zatím se chuť nemění, chutná to podobně oříškům, je to dobroučké. Jen samotné mleté lněné semínko a jak stačí.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Hugo z Hor »

Já to řešim tak, že pokud zůstane na víc než jeden den, strčím do mrazničky a hotovo :wink:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Katarína »

RadkaS píše:Lnene placky delam z mletych semen, nekazi se mi. Vzdycky je prejedu pres Green Star.
Aj ich jedavas, Radi? Ci iba kuchtis partnerovi? Lebo niekde si pisala, ako Ti taketo veci dokazu uplne rozhodit organizmus, tak to tipujem skor na tu druhu moznost, ale radsej som sa obratila priamo na zdroj. :wink:
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Katarína »

Hugo z Hor píše:Já to řešim tak, že pokud zůstane na víc než jeden den, strčím do mrazničky a hotovo :wink:
Na nejakom vitazraze by si mohol asi urobit ten Fionkin dressing a pod., lebo mne sa vzdy zdvihne zaludok iba z pohladu na lan. Ale dobre obcasne niekde dobre zamaskovany ho znesiem. No a ochutnavky na vitazraze, to vzdy testnem vsetko. :wink:
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Lněné semeno

Příspěvek od RadkaS »

Katarína píše:
RadkaS píše:Lnene placky delam z mletych semen, nekazi se mi. Vzdycky je prejedu pres Green Star.
Aj ich jedavas, Radi? Ci iba kuchtis partnerovi? Lebo niekde si pisala, ako Ti taketo veci dokazu uplne rozhodit organizmus, tak to tipujem skor na tu druhu moznost, ale radsej som sa obratila priamo na zdroj. :wink:
No je fakt, ze uz jsem je tak dva roky nedelala >:-) , takze to je "recept z minulosti", ale i tak jsem je delala velice zridka. Dala jsem sem vic receptu, na ktere jsem prisla, ale vzhledem k tomu, ze jsem postupne zjistila, ze mi z ruznych duvodu nedelaji dobre a rozjizdi organismus ruzne silne a ruznymi zpusoby, tak jsem od nich upustila.... ale samozrejme si pamatuju, co vsechno jsem za svoji eru vitarianstva zkousela a jak to chutnalo. Ono toho totiz zase tolik nebylo. Nejlepe mi bylo na zacatku, kdy jsem jedla hotove plody + maximalne nejaky michany salat k veceri. Pak jsem sla do vitarianske restaurace, na zaklade ktere se mi natolik rozhodili chute, ze jsem na chvili spadla zpet do vareneho a pak jsem se zase hrabala zpatky a hledala ztracenou rovnovahu. Uz to neslo tak snadno jako poprve. Az jsem se zase vyhrabala tam, kde mi bylo nejlepe. Cele plody + maximalne ten salat. V prubehu tech let byly ruzne vlny a i diky tomu muzu dnes zodpovedne rict, co na me jak pusobi :wink: . Neni nad vlastni zkusenost :wink: . Ale nekdy se stane, ze mam natolik stresove obdobi, ze se to dotkne i me stravy, a pak si treba udelam dejme tomu makove kulicky, ktere vim, ze jsou koncentrovane a ze po nich budu ospala, ale proste v tu chvili to beru jako urcity unik, a pokud me to nejakym zpusobem oslabi, vim, z ceho to mam, nebudu to svadet na syrovou stravu, ale na to, ze jsem nebyla schopna situaci lepe zvladnout. Rozhodne hledam chybu u sebe, vitarianstvi jako takove za to nemuze :P
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Katarína »

Okis, dik za komplexnu odpoved. :D
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Pavluška »

RadkaS píše:Ale nekdy se stane, ze mam natolik stresove obdobi, ze se to dotkne i me stravy, a pak si treba udelam dejme tomu makove kulicky, ktere vim, ze jsou koncentrovane a ze po nich budu ospala, ale proste v tu chvili to beru jako urcity unik, a pokud me to nejakym zpusobem oslabi, vim, z ceho to mam, nebudu to svadet na syrovou stravu, ale na to, ze jsem nebyla schopna situaci lepe zvladnout. Rozhodne hledam chybu u sebe, vitarianstvi jako takove za to nemuze :P
hezké. :) oříšky atd mě také způsobí ospalost - tohle hodně lidí nechápe a už to neventiluju, protože jsem se setkala s názory, že si to jen sugeruji- ty následky tučného nebo vařeného. Nevím, když už si něco dám, tak s chutí a vírou, že si tělo vezme to dobré. Ale do hlubokého podvědomí nevidím. Přece jen mám vita někde v hlavě zažrané. Spíš ale tělo není zvyklé trávit to, co běžně spořádají ostatní nebo se holt hlásí víc.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Lněné semeno

Příspěvek od RadkaS »

Pavluška píše:
RadkaS píše:Ale nekdy se stane, ze mam natolik stresove obdobi, ze se to dotkne i me stravy, a pak si treba udelam dejme tomu makove kulicky, ktere vim, ze jsou koncentrovane a ze po nich budu ospala, ale proste v tu chvili to beru jako urcity unik, a pokud me to nejakym zpusobem oslabi, vim, z ceho to mam, nebudu to svadet na syrovou stravu, ale na to, ze jsem nebyla schopna situaci lepe zvladnout. Rozhodne hledam chybu u sebe, vitarianstvi jako takove za to nemuze :P
hezké. :) oříšky atd mě také způsobí ospalost - tohle hodně lidí nechápe a už to neventiluju, protože jsem se setkala s názory, že si to jen sugeruji- ty následky tučného nebo vařeného. Nevím, když už si něco dám, tak s chutí a vírou, že si tělo vezme to dobré. Ale do hlubokého podvědomí nevidím. Přece jen mám vita někde v hlavě zažrané. Spíš ale tělo není zvyklé trávit to, co běžně spořádají ostatní nebo se holt hlásí víc.
No a to kdyz do toho jeste zamichas ten mak.... to je ospalost na entou... . Mak dela divy!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Jindra »

Katarína píše:mne sa vzdy zdvihne zaludok iba z pohladu na lan
Tak to je jistě subjektivní, Katarínko; mně se zase při pohledu na len sbíhaj sliny, vždyť chutná tak jakoby oříškově. Já len teda můžu, jo jo. Samozřejmě řádně proslinit, vím.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Katarína »

Jindra píše:Tak to je jistě subjektivní, Katarínko
Plny suhlas, pisala som to cisto sama za seba, nijako inac. :D
Osobne za 100% vseobecne platne nepovazujem asi nic, takze klidek. :wink:
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Pavluška »

mě z pohledu na len také není až tak hej. :oops: :)
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Pavluška »

RadkaS: jj, máš pravdu. Mák je uspávadlo už jen latinským názvem- přízvisko somniferum... :) Také jsem si ho ráda máčela ve chvílích, kdy jsem potřebovala zklidnit.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Lněné semeno

Příspěvek od veri »

bacha na len z číny, ten bio často pochází právě odtud :lol:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Hugo z Hor »

Nojo, teď při pondělně-večerním půstíku hypnotizuji pohledem sáček na BIO mák, a světe div se, země původu - Čína (:-)
Zítra zkusím naklíčit, co z toho vyjde
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Sweetie »

tak schvalne :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Panda »

To by mě zajímalo jak takový klíčený mák vypadá - já z toho měl vždy jenom mokrý mák.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Lněné semeno

Příspěvek od k.winky »

Já ho jednou zapomněla v ledničce a když jsem ho pak našla na klíčený, tak jsem z toho byla jak Alenka v říši divů :)
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Enzym
Příspěvky: 40
Registrován: stř bře 04, 2009 8:53

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Enzym »

veri píše:bacha na len z číny, ten bio často pochází právě odtud :lol:
Bohužel, v dnešní době nejen len pochází z číny, ale skoro všechno, co je v bio kvalitě. Viděl jsem na trhu už čínký mák, čínský len, čínské mandle, ale i luštěniny jako cizru a mungo a taky obilovniy proso a pohanku. Obávám se, že i když tyto čínské výrobky mají být údajně v Bio, tak by se v nich dalo najít tolik škodlivin, že si to neumíme ani představit. Naštěstí (nebo bohužel), nikdo tyto výrobky pořádně netestoval, jak mi bylo řečeno.
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Kometa »

Kupuju si Bio lněné semínko od Alnatury z drogerie DM a melu si ho každé ráno cca 20gr do snídaně.

Placky jsem zkoušela z nemletého a měla jsem pocit, že i když jsem je poctivě žvýkala, tak jsem jich odhadem půlku nerozkousla.
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 21:05, celkem upraveno 2 x.
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 21:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Eva.cz
Příspěvky: 627
Registrován: stř čer 17, 2009 17:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Eva.cz »

anyzzka píše:Já lněný semínka naprosto miluju.
Mám pocit, že je pořádně rozkoušu jen tehdy, když si je prostě vezmu samotný.. v kombinaci s čímkoliv jinym mi prostě nějak proklouznou :-D
"... svině klouzavý... :wink: "
Když se odhodláte a správně vytočíte směrem nahoru telefonní číslo, oni vám to nahoře zvednou.
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 21:08, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Panda »

Se máš že máš na to zuby a trpělivost to rozkousávat. :-) Já len jedině melu na mlýnku na mák do zeleninového salátu.
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 21:10, celkem upraveno 2 x.
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Yeff »

Ten zlatý len je super věc, jsem ho objevil až nedávno, a dělám ho většinou do sladkých placiček (sušenek, krekry, či jak se tomu nadává) a ten obyčejný len dávám spíše do těch slaných placek (pseudochléb) Ze začátku jsem ho ani nemáčel ani nemlel, Chyba. Vždycky vyšel v nezměněné podobě, tedy asi nevyužit :D Teď už máčím všechno, semena, ořechy, sušený ovoce... a navíc v menším množství než dřív.
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 21:11, celkem upraveno 2 x.
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 20:48, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Panda »

anyzzka píše:Já bych strašně chtěla dělat ten esejskej chleba, co je ve Sluneční kuchařce, ale to prostě asi jinak než v sušičce nepůjde :cry:
Nedá se to dělat v troubě kterou občas jen tak lehce zahřeješ? (na radiátoru teď v létě asi těžko)
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 21:16, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Panda »

Tuším že Jindra něco takového říkal, že si takovou úpravu udělal. Asi by mohlo jít jen posunout doraz termoregulátoru. A možná ještě předřazením diody snížit příkon na polovinu.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Tuším že Jindra něco takového říkal, že si takovou úpravu udělal. Asi by mohlo jít jen posunout doraz termoregulátoru. A možná ještě předřazením diody snížit příkon na polovinu.
On se Jindra vůbec od malička rád vrtá v elektrice. Ano, běžnou ETA sušičku jsem si oreguloval triakovým obvodem, to je dobré řešení. Nejčastěji ale dneska suším v troubě, jejíž topné těleso je vypnuté a trouba má zapnuté to vnitřní světélko. Je to možná překvapující, ale ta 40 W žárovka tam bez problému udržuje cca 30 °C, což je v poho. Dvakrát za den troubu otevřením odvětrám nebo na půlhodinku zapnu vestavěný ventilátor.
(abych se teď nechlubil cizím peřím: tohle vyhřívání v troubě mi poradil Sitar, když jsme řešili správnou teplotu pro žitný kvásek a je to skvělej tip)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Panda »

To je skvělý nápad s žárovkou. A kdyby někdo neměl troubu s vnitřní žárovkou (např. plynová) tak jednoduše může strčit do (vypnuté) trouby lampičku s rozsvícenou žárovkou 25 nebo 40W. A skřípnout něco mezi dvířka aby zůstala trochu pootevřená a větralo se, co?
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 21:15, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Eva.cz
Příspěvky: 627
Registrován: stř čer 17, 2009 17:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné semeno

Příspěvek od Eva.cz »

Vy jste mi správní fiškulíni :wink: :wink: :wink:
Když se odhodláte a správně vytočíte směrem nahoru telefonní číslo, oni vám to nahoře zvednou.
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Lněné semeno

Příspěvek od anyzzka »

.
Odpovědět