ENZYMY

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od Standa K. »

Sitar píše:... má stejný ůčinek na únavu organismu
Banány jsou podle mne sytý a kalorický až až a sním-li jich jakékoliv množství (no pravda nejvíc jsem dal tak 4 zaráz, pak už bych praskl) únava tolikero žádná...

Máš-li na mysli ty ořechy a semena tak jen ještě k tomu co jsem již uvedl pod článkem dodám :
p. Howell popisuje několik pokusů kdy 1 skupina zvířat jedla např. syrové (nemáčené) sojové boby či jinou zrninu apod. a zvětšení slinivky (= nadměrná stimulace) a rozvoj degenerativních chorob byl u nich stejný jako u zvířat s vařenou...

Ale zdaleka vše není jen strava, chystám na jaro 5-6 videí, každé cca. 40 minut, některý z nich budou fakt pecka, těšte se :-)
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: ENZYMY

Příspěvek od Dano »

Tesim. Videl som to posledne, vela veci co si v nom spominal som uz vedel, ale par veci boli pre mna novinky. A aj tvoja argumentacia mi je celkom blizka, hoci nie 100%. Tak si rad zase nieco z tvojej produkcie pozriem :)
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: ENZYMY

Příspěvek od jans »

Samira píše:Fakt ju tam nemam, ani akosi nenaskakuje. Ale pockam teda ;) Aj printscreen som si spravila...
zkus jiný prohlížeč anebo máš možná jenom starou verzi, tak upgraduj
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

Standa K. píše:
Sitar píše:... má stejný ůčinek na únavu organismu
Banány jsou podle mne sytý a kalorický až až a sním-li jich jakékoliv množství (no pravda nejvíc jsem dal tak 4 zaráz, pak už bych praskl) únava tolikero žádná...

Máš-li na mysli ty ořechy a semena tak jen ještě k tomu co jsem již uvedl pod článkem dodám :
p. Howell popisuje několik pokusů kdy 1 skupina zvířat jedla např. syrové (nemáčené) sojové boby či jinou zrninu apod. a zvětšení slinivky (= nadměrná stimulace) a rozvoj degenerativních chorob byl u nich stejný jako u zvířat s vařenou...

Ale zdaleka vše není jen strava, chystám na jaro 5-6 videí, každé cca. 40 minut, některý z nich budou fakt pecka, těšte se :-)
Stando, jedna věc je objem, druhá věc je energetická hodnota. S kaloričností banánů to není vůbec tak horké, třeba jablka jsou o něco málo kaloričtější než banán (http://www.obezita.cz/hubnuti/kalkulacka-kalorii/). Ale k věci.

Třeba takové banány vs. bezvaječné těstoviny. Vezměme 200 gramů suchých těstovin a uvařme je. Energetická hodnota takového jídla je teoreticky 720 kcal. Naproti tomu 100 gramů banánů má asi 45 kcal, jeden průměrný banán bez slupky váží asi 120 gramů, tedy asi 60 kcal. No a 720 děleno 60 rovná se 12. Takže by bylo potřeba sníst 12 banánů k pokrytí energetické hodnoty 200 g těstovin.

Zkusí to někdo? Jo, možná bych mohl. Zhruba ve stejný čas v co možná nejpodobnějším fyzickým rozpoložením. A pak sledovat, dostaví-li se pojídelní únava.

Stando, ještě prosím k té trávicí leukocytóze. Máš to prosím někde podložené?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od Standa K. »

ne, většinu údajů např. ve videu mám z celkem slušných zdrojů, něco vlastní přibásnění a zrovna leukocytózu tak něco mezi - četl jsem o ní častěji ale nikdy ne z "nezpochybnitelného" zdroje
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: ENZYMY

Příspěvek od Samira »

jans píše:
Samira píše:Fakt ju tam nemam, ani akosi nenaskakuje. Ale pockam teda ;) Aj printscreen som si spravila...
zkus jiný prohlížeč anebo máš možná jenom starou verzi, tak upgraduj
Ano, to som skusila najskor sama, kym som sem pisala - v praci som skusala iny operacny system i iny prehliadac. Zacinalo mi dochadzat, kde je problem a doma sa potvrdilo - v robote nam blokuju nevhodne stranky, takze mi pravdepodobne "odrezali" aj diskusiu pod clankom.
Doma mi pochopitelne vsetko funguje ako ma.
Dik za rady, vazne som si zacinala mysliet, ze mi sibe :D
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: ENZYMY

Příspěvek od awa »

Sitar píše: Zkusí to někdo? Jo, možná bych mohl. Zhruba ve stejný čas v co možná nejpodobnějším fyzickým rozpoložením. A pak sledovat, dostaví-li se pojídelní únava.
U mě se dostaví letargie po obojím, dovoluji si říct, že po banánech to by to bylo horší, pač sníst dvanáct banánů, by znamenalo v mém případě totální přežrání. Ovšem tohle je jen teorie, pač nikdy tolik banánů ani něčeho vita do sebe v takovém množství naráz nenatlačim.
Už jsem to psala ze svého pozorování, že přecpání čímkoli (vč.vita) snáší moje tělo hůř, než nevhodnou kombinaci nebo ždibec vařánku, často raději zvolím i trocha lačnění, když není po ruce, co by mi chutnalo a vyhovovalo. Respektuji signály, které mám a jím velmi střídmě, povětšinou mono, ale logicky častěji. Dva chody denně tímto u mně nepřicházejí v úvahu, ale zároveň to neznamená, že jím neustále.
Dneska si ovšem neumím představit, ani konzumaci těch těstovin, nelákají mě, nic mi neříkají, vzbuzují pocit lepivosti a spánku.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od Standa K. »

čau sitare, až večer mi došlo co vlastně chceš vysledovat : jestli spolu souvisí pojídelní únava a vařená strava, jednoznačně ano ale jde jen o jednu z příčin, těch může být víc. Jsou to všechny takové které zvyšují nároky na slinivku břišní jako trávení vařené stravy :
- velká fyzická zátěž
- pobyt v nevětraném prostoru
- delší dívání na televizi či monitor

Toto vše tedy musíš odfiltrovat, protože jinak se klidně může stát, že syrová strava (něco málo enzymů přece jenom slinivka dodává i zde) může být tou poslední kapkou a únava je na světě.

Navrhuji jiný experiment :
dej si k vařené Pangrol (trávicí enzymy, k dostání v lékárně), pravda i tady platí čím kaloričtější strava tím víc tablet, já mám u sebe odpozorované - od jídla typu lečo (stačí 2 tablety) po knedlo-vepřo-zelo (min. 5 tablet) ale ve všech případech BEZ ÚNAVY - tj. dodáním enzymů chybějících ve stravě z důvodu tepelné úpravy je možno zrušit únavu = nenamáhat slinivku která tak může vesele vyrábět enzymy nutné k ostatnímu chodu těla...
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

awa píše:
Sitar píše: Zkusí to někdo? Jo, možná bych mohl. Zhruba ve stejný čas v co možná nejpodobnějším fyzickým rozpoložením. A pak sledovat, dostaví-li se pojídelní únava.
U mě se dostaví letargie po obojím, dovoluji si říct, že po banánech to by to bylo horší, pač sníst dvanáct banánů, by znamenalo v mém případě totální přežrání. Ovšem tohle je jen teorie, pač nikdy tolik banánů ani něčeho vita do sebe v takovém množství naráz nenatlačim.
Už jsem to psala ze svého pozorování, že přecpání čímkoli (vč.vita) snáší moje tělo hůř, než nevhodnou kombinaci nebo ždibec vařánku, často raději zvolím i trocha lačnění, když není po ruce, co by mi chutnalo a vyhovovalo. Respektuji signály, které mám a jím velmi střídmě, povětšinou mono, ale logicky častěji. Dva chody denně tímto u mně nepřicházejí v úvahu, ale zároveň to neznamená, že jím neustále.
Dneska si ovšem neumím představit, ani konzumaci těch těstovin, nelákají mě, nic mi neříkají, vzbuzují pocit lepivosti a spánku.
Taky si moc nedovedu představit, že bych snědl víc jak tři banány najednou. U těstovin nevidím problém (psychologický ;-) ), ty jsem vždy mohl i ve velkém. Prostě na ně dám trochu kečupu, pěkně rozkoušu a uvidím. Snad se k tomu testu dostanu co nejdřív. Chtělo by to ale nic si nevsugerovávat, jakože automaticky po špagetách únava a po banánech nikoliv.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Dano

Re: ENZYMY

Příspěvek od Dano »

Standa K. píše:dej si k vařené Pangrol (trávicí enzymy, k dostání v lékárně), pravda i tady platí čím kaloričtější strava tím víc tablet, já mám u sebe odpozorované - od jídla typu lečo (stačí 2 tablety) po knedlo-vepřo-zelo (min. 5 tablet) ale ve všech případech BEZ ÚNAVY - tj. dodáním enzymů chybějících ve stravě z důvodu tepelné úpravy je možno zrušit únavu = nenamáhat slinivku která tak může vesele vyrábět enzymy nutné k ostatnímu chodu těla...
Mam pre tvoje pokusy plne pochopenie, vdaka ze sa delis o ich vysledky! A dokladas mozne vysvetlenia.
Dano

Re: ENZYMY

Příspěvek od Dano »

Sitar píše:Víš co by to chtělo? Vzít jedno vařené jídlo, spočítat kalorie, pak vzít syrové jídlo stejně energeticky vydatné a vidělo by se, jestli to má stejný ůčinek na únavu organismu. Chtělo by to ale asi jednodruhové jídlo, jak to vařené, tak to syrové, aby v tom nehrálo roli nevhodné kombinování, které určitě proces trávení ovlivňuje. Pak taky co nejpodobnější výchozí podmínky, jako je čas, sytost a podobně, toho, kdo bude porovnávat.
Sitar píše:Taky si moc nedovedu představit, že bych snědl víc jak tři banány najednou. U těstovin nevidím problém (psychologický ;-) ), ty jsem vždy mohl i ve velkém. Prostě na ně dám trochu kečupu, pěkně rozkoušu a uvidím. Snad se k tomu testu dostanu co nejdřív.
Sitar, ak chces porovnavat porovnatelne, preco netestnes napr.:
  • 1-2kg surovych jablk vs. 1-2kg pecenych,
  • alebo surove zemiaky/brambory (fuj) vs. varene,
  • alebo surove pomlete hovadzie (asi nic moc, takze aj ochutene aspon solou, korenim a cesnakom) vs. varene maso s tymi istymi tiez varenymi prisadami
?

Ked budes porovnavat napr. tie cestoviny s bananmi, tak neprides na nic. Lebo podmienky 1. aby mali obe jedla rovnake mnozstvo energie (kJ) a 2. aby boli obe monojedla (nie kombinacie), pre urobenie zaveru v ne/prospech vyuzitia enzymov v strave na samotne travenie nestacia. (Netvrdim, ze tie 3 testy stacia, ale su o cosi vypovednejsie.)

Kukam na ne, ja osobne by som siel najskor do toho tataraku, lebo pecene jabka ma odradzaju velmi, skoro az tak ako surove zemiaky (skrobova hnusna chut).
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Marinovany kapor vs. enzymy

Příspěvek od Dano »

Stano, ked sme mali na Vianoce kapra, tak som par kusov odlozil a skusil "natravit". Inspiroval som sa marinovanymi rybacimi vyrobkami v obchodoch, a zistil ako ich robia:
Zmrznute kusy filiet ryb nechaju "pustit" a nalozia do "láku" = zmes vody + kvasneho liehoveho octu + soli na dobu asi 24 hod. Marinovanie prebieha asi pri 15 stupnoch C. Plati samozrejme cim vyssia teplota, tym rychlejsie maso "vyzreje". Tuto surovinu potom zaleju nalevom. Zvacsa voda + sol + zelenina + cukor alebo sladidlo (vacsinou este konzervacna a ina chemia). Alebo olej. A treba ich potom skladovat v chlade. Ryby teda od ulovenia nepresli ziadnou tepelnou upravou.

Tie filety kapra som nalozil do citronovej stavy (bez soli, ci pridanej vody). A nechal najskor den v chladnicke a potom asi den v izbovej teplote. Maso zmaklo, zbledlo, a malo aj lepsiu chut ako surove. Priam by som povedal, ze chutovo bol rozdiel 1. medzi kaprom pripravenym na pare a marinovanym o dost mensi ako 2. medzi marinovanym a surovym.

To maso bolo teda chutnejsie, "rozlozene" (zrejme cast bielkovin na jednoduchsie bielkoviny), a (lahsie) stravitelne. Otazky:
  • 1. Cim to bolo sposobene? Enzymami v mase? Pochybujem, neviem ci to (rozmrazene) maso kapra este malo v sebe nejake enzymy z cias jeho biedneho zivota. Moznoze malo. Ale ta marinacia isla od povrchu. Na tej najhrubsej filete kapra bolo vidiet ako ten proces "vyzretia" este neskoncil lebo vnutri bolo maso este surove.
  • 2. Enzymami z cerstvej citronovej stavy? Asi tiez nie, tam nejake urcite su, ale zrejme by sa dalo k rovnakemu vysledku dojst aj citronovou stavou sterilizovanou.
  • 3. Alebo hocicim kyslym, teda ako napr. tym octom? Toto je podla mna spravna odpoved. Cize maso v pripade marinacie "nevyzreje" vdaka enzymom, ale agresivite kyselin (octovej alebo citronovej ai.). Navyse k dolezitemu im prinosu - zabezpecuju nizke pH (kysle prostredie), ze v tom láku sa pocas tej kratkej doby nerozmnozia hnilobne bakterie.
To spominane zmaknutie je podla mna presne proces, ktory robime my sami v nasom zaludku so vsetkymi bielkovinami z kazdej potravy vdaka kyseline chlorovodikovej. Netvrdim, ze enzymy dovtedy na bielkovinach nepracuju, neviem, ale ich cas pride zrejme hlavne az neskor, v tenkom creve.

A ani som neuviedol tento pokus preto, aby som siel proti tvojmu pohladu na vec, lebo nijako nic nevyvracia ani nedokazuje, je o kyseline, nie enzymoch.

Nevies, ako stari Eskimaci (pred prevzatim zvykov bieleho muza tepelne upravovat potravu) nakladali maso? Cital som kedysi davno "Dlhe su tiene severu" a oni to maso nechavali v iglu "dojst" casto az "našrot", zamerne, uz ich zrali larvy/cervy, kedy im chutilo najviac.

Ospravedlnujem sa vsetkym vitarianom za off topic. A stale zostavam na diete blizkej 811RV a experimentovat s masom nemienim, to bol len taky pokus po Vianociach :)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

Dano píše:Sitar, ak chces porovnavat porovnatelne, preco netestnes napr.:

* 1-2kg surovych jablk vs. 1-2kg pecenych,
* alebo surove zemiaky/brambory (fuj) vs. varene,
* alebo surove pomlete hovadzie (asi nic moc, takze aj ochutene aspon solou, korenim a cesnakom) vs. varene maso s tymi istymi tiez varenymi prisadami

?

Ked budes porovnavat napr. tie cestoviny s bananmi, tak neprides na nic. Lebo podmienky 1. aby mali obe jedla rovnake mnozstvo energie (kJ) a 2. aby boli obe monojedla (nie kombinacie), pre urobenie zaveru v ne/prospech vyuzitia enzymov v strave na samotne travenie nestacia. (Netvrdim, ze tie 3 testy stacia, ale su o cosi vypovednejsie.)

Kukam na ne, ja osobne by som siel najskor do toho tataraku, lebo pecene jabka ma odradzaju velmi, skoro az tak ako surove zemiaky (skrobova hnusna chut).
To zní dobře, ale víc než dvě jablka prostě nedám, syrovou bramboru ani jednu a o mase nemůže být řeč, ovšem napadly mne banány vs. opékané banány.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: ENZYMY

Příspěvek od dgm »

jeste treba syrov amrkev a varena mrkev, to bys mohl taky chutove zvladnout, ne?? nebo jakakoliv jina zelenina ...
Jeste me taky napada odstavena nejaka plana bylina versus caj z te byliny - kopriva, pampeliska ...
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: ENZYMY

Příspěvek od jans »

Dano píše:Nevies, ako stari Eskimaci (pred prevzatim zvykov bieleho muza tepelne upravovat potravu) nakladali maso? Cital som kedysi davno "Dlhe su tiene severu" a oni to maso nechavali v iglu "dojst" casto az "našrot", zamerne, uz ich zrali larvy/cervy, kedy im chutilo najviac.
Jo, tohle popisoval Howell v té své knížce, bylo tam napsané něco jako, že to nechají v ledu ztlít a že to pak mělo lepší chuť asi jak zmrzlina.. 8)
Argumentoval tím, že je to vlastně už předtrávené a míň to pak zatěžuje slinivku, totéž se prý děje i u přezrálých banánů.
Škoda, že jsem tu knížku už někomu přenechal, ale Standa ji jistě má, často z ní argumentuje. :)
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sweetie »

ta slinivka me dost zajima, je nevyzpytatelna a nebezpecna.
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: ENZYMY

Příspěvek od jans »

Sweetie píše:ta slinivka me dost zajima, je nevyzpytatelna a nebezpecna.
o slinivce tam psal, že ji máme všichni zvětšenou a že je to proto, že jíme stravu, která v sobě právě nemá trávící enzymy a slinivka, aby to ztrávila, tak jich musí vyrábět víc než by měla a tak se přetěžuje, zvětšuje a časem pak přestane zvládat vyrábět ostatní enzymy důležité pro bezproblémový chod těla
zvířata ji prý mají v normální velikosti (velikost určoval myslim podle poměru objemu celého těla k objemu slinivky)
dělal i nějaký pokusy na zvířatech že jim dával syrovou a vařenou stravu a pak zkoumal jestli se jim slinivka zvětšila
no zajímavá knížka :)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

dgm píše:jeste treba syrov amrkev a varena mrkev, to bys mohl taky chutove zvladnout, ne?? nebo jakakoliv jina zelenina ...
Jeste me taky napada odstavena nejaka plana bylina versus caj z te byliny - kopriva, pampeliska ...
Chuťově určitě, ale množstevně asi ne. Ono u malého, méně kalorického jídla, se to tolik neprojeví, takže to chce pořádnou porci a u ovoce,natož pak zeleniny, je to u hlediska kalorií problém.

Enzymovou výživu od Howella jsem četl, ale vychází tam z dost starých studií a nikde není zaručeno, že i jeho pokusy nejsou zavádějící.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: ENZYMY

Příspěvek od jans »

k tomu pokusu mě napadlo zkusit to s mlíkem (ale sám do toho teda nejdu) :)
koupit 2 litry syrovýho mlíka, jeden uvařit a pak to zkusit, nejlíp v následujících dnech ráno na lačno, aby se vyřadily další faktory
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

Na začátek se musím onluvit za mystifikaci. O několik příspěvků výše jsem totiž uváděl, že 100 g banánu má energetickou hodnotu kolem 45 kcal, ovšem když jsem dnes po debatě s k.winky, která správně tvrdila, že mají kolem 90 kcal, ověřoval tuto informaci z více zdrojů, došel jsem ke zjištění, že 100 g banánů má opravdu energii cca 90 kcal.

http://www.kaloricketabulky.cz/banan/100-g

Dnes jsem podnikl první část testu, kdy jsem zkonzumoval 1050 g babánů čisté váhy za nějakých 45 minut. To bylo kolem druhé hodiny, přičemž ke snídani kolem desáté ranní jsem měl půlku ananasu. Mezitím trocha pohybu a cvičení. Ze začátku to bylo dobrý, ale asi za hodinu a něco mě přepadla taková únava, že jsem si musel lehnout.

Představa, že bych měl sníst stejné množství pečených banánů je pro mne v tuto chvíli nepředstavitelná, ale stejně si myslím, že pokud by v banánech byly enzymy, které se podílí na trávení v lidském žaludku, tak bych tak unavený být nemohl, co myslíte?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sweetie »

tady je otazka jestli je tech kilo bananu za 45 minut optimalnich,a rozkousals je poradne do liquidity? a pak zralost. vsadim se, ze nemely hnedou slupku. a stejne si myslim, ze dulezita je ta voda.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

Sweetie píše:tady je otazka jestli je tech kilo bananu za 45 minut optimalnich,a rozkousals je poradne do liquidity? a pak zralost. vsadim se, ze nemely hnedou slupku. a stejne si myslim, ze dulezita je ta voda.
Nechtěl jsem to moc natahovat, aby se to trávilo pokud možno najednou. Snažil jsem se kousat poctivě, tedy minimálně na kaši. Zralý byly dost, byly ve slevě. ;-) Na slupce bylo hodně hnědých teček, ale souvisle hnědé nebyly.

Mimochodem, nevzpomínáte si, kde je tady ta stupnice zralosti banánů? Bylo to i s obrázkama, nedávno jsem to chtěl někomu ukázat, ale nemohl jsem to najít.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: ENZYMY

Příspěvek od Yeff »

Sitar píše:Mimochodem, nevzpomínáte si, kde je tady ta stupnice zralosti banánů? Bylo to i s obrázkama, nedávno jsem to chtěl někomu ukázat, ale nemohl jsem to najít.
Ahoj, máš na mysli tento obrázek?
Přílohy
Zralostbann.jpg
(118.9 KiB) Zatím ještě nestaženo
Naposledy upravil(a) Yeff dne ned led 24, 2010 22:01, celkem upraveno 1 x.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od Standa K. »

čau děcka, ode dneška mám net i doma tak se snad budu častěji zapojovat :-)

s tím masem přesně tak - s červama ideální stav :-), nicméně ani Howell není bůh (viděl ho někdy někdo, viděl alespoň jednu fotku - existuje nebo je výplodem pěstitelů ovoce a zeleniny aby se ty jejich mrzké výpěstky líp prodávali :-) :-) :-) ?

banány - co jsem o nich četl, jde o ovoce neschopné samoreprodukce (původní banány schopné tohoto nejsou chuťově dobré a neprodávají se) tedy přece jen dost podezřelé (mandarinky bez pecek jakbysmet) i ohledně přítomnosti celého nutného spektra enzymů - chybí výzkumy, těžko soudit...

zkus pomeranče (s peckama) :-)
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od Standa K. »

a teď jsem si všiml - únava až hodinu a něco po jídle ?? to bych tipoval, že nemůže souviset s jídlem, i povařeném (bez Pangrolu apod) nastupuje únava defakto okamžitě po jídle

že by leželo jídlo hodinu v žaludku (navíc syrové) a pak teprve začala slinivka výrobu enzymů ?
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: ENZYMY

Příspěvek od dgm »

Neco o pochodujicim mase u Kvety v denicku :wink:
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

Yeff píše:
Sitar píše:Mimochodem, nevzpomínáte si, kde je tady ta stupnice zralosti banánů? Bylo to i s obrázkama, nedávno jsem to chtěl někomu ukázat, ale nemohl jsem to najít.
Ahoj, máš na mysli tento obrázek?

Obrázek
Nějak se to nezobrazuje. Bylo to tady na fóru a moc se mi líbil. ;-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

Standa K. píše:a teď jsem si všiml - únava až hodinu a něco po jídle ?? to bych tipoval, že nemůže souviset s jídlem, i povařeném (bez Pangrolu apod) nastupuje únava defakto okamžitě po jídle

že by leželo jídlo hodinu v žaludku (navíc syrové) a pak teprve začala slinivka výrobu enzymů ?
Vyrábět může začít hned, ale únava se může projevit až po chvíli. Rozhodně ale netvrdím, že to byl relevantní pokus.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od Panda »

Sitar píše:Nějak se to nezobrazuje. Bylo to tady na fóru a moc se mi líbil. ;-)
Možná jsi měl na mysli stupnici od Huga z Hor (ve Fruitariánském koutku): download/file.php?id=386
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od neon »

Podle mě v tom testu hraje roli takové množství proměnných, že budem výsledky jen hrubě tipovat a přizpůsobovat našim potřebám.

Tohle je ale téma, které mi neuvěřitelně vrtá hlavou. Je to hodně filosofické. Existuje vůbec nějaká objektivita? Jsme schopni vymyslet nějaké měření, nějakou hodnotu, podle které bysme odvodili náš celkový stav zdraví?

A nevyvrací jakýkoli takový pokus kvantová teorie, že ten kdo, měří ovlivňuje apriori výsledek měření? Tudíž nemáme šanci cokoli objektivně změřit?

Tohle je pro mě základní dilema po vitariánském experimentu. Když jsem měl jakékoli zdravotní problémy, tak byly pro mě dvě varianty:
1) z makrobiotického pohledu jsem eliminoval vitariánskou stravu
2) z vitariánského pohledu jsem eliminoval vařenou stravu

Oba tábory tvrdí: "vydržaj pijaněr, ono to přejde a budeš na tom líp jak předtím". Nezbývá než věřit.
Ale moc přemýšlím nad tím, najít něco objektivního na čem založit úvahu, jestli se můj stav zlepšoval či nikoli.

Mimochodem, vařené banány teď jim denně (3-8 kusů, vařené se špetkou soli a dalšíma zeleninama) a nesleduju vůbec žádný problém, ani rozdíl oproti syrovým. Jak moc velkou roli taky hraje psychika, že.
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od neon »

Zádrhel ale nastane asi hned v tom, definovat co je to vlastně zdraví.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: ENZYMY

Příspěvek od Dano »

Neon, ty varis banany? Kde kupujes tie velke, zelene skrobovite, ktore ludia vonku pecu? Lebo predpokladam, ze nevaris tie bezne zlte jedle sladke.

K tej unave, ja dam max. asi 9 bananov, samozrejme surovych a prezretych, a ziadna unava. Celkovo si myslim, ze po ovoci, ci uz surovom alebo dokonca aj varenom/pecenom, unava nemoze nastat z dovodu travenia, pretoze tam dohromady ani niet co travit. Glukoza a fruktoza idu priamo do krvi bez travenia. Travit - enzymami stiepit - treba z nich teda len v porovnani so sacharidami velmmi male mnozstvo bielkovin a tukov, trochu disacharidov (napr. sacharoza, ale tie sa stiepia velmi velmi lahko na monosacharidy) a skrobu - toho je v ovoci minimum (v uplne nedozretych bananoch trochu viac).

Skratka vacsinu makrozivin v dozretom ovoci tvoria jednoduche monosacharidy glukoza a fruktoza a tie sa uz nemusia travit a idu priamo do krvneho obehu. Lebo glukoza - vola sa aj "krvny" cukor - je pre vsetky bunky tela primarnym "palivom", a fruktozu metabolizuje az pecen/jatra, kde sa postupne z krvi odchytava a meni bud na glukozu alebo tuk.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sitar »

Panda píše:
Sitar píše:Nějak se to nezobrazuje. Bylo to tady na fóru a moc se mi líbil. ;-)
Možná jsi měl na mysli stupnici od Huga z Hor (ve Fruitariánském koutku): download/file.php?id=386
Přesně. Díky.

Zajímavý, žil jsem v domnění, že měla 10 stupňů.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od neon »

Dano píše:Neon, ty varis banany? Kde kupujes tie velke, zelene skrobovite, ktore ludia vonku pecu? Lebo predpokladam, ze nevaris tie bezne zlte jedle sladke.
No vařím ty běžné, které jsem jedl normálně syrové. Nějaký problém?
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: ENZYMY

Příspěvek od mira »

Kilo banánů na posezení, asi za 5-10 min. zdlábnu běžně, ale záhy
cítím, že je to moc velký objem najednou a utahá to.
Ale když jsou zralé a honí mlsná, nedbám předchozích zkušeností,
ale rychle to odezní, během činnosti. Jinak to uspí, asi rozhašená
glykemie, nebo přežrání se a logický následný útlum.
Vařit za syrova jedlé banány je absurdní, jako cokoliv jiného,
ale to musí i chuťově a konzistenčně utrpět, ne :?:
Vařený by takhle nejel :arrow: m:-)
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sweetie »

Dano píše:Neon, ty varis banany? Kde kupujes tie velke, zelene skrobovite, ktore ludia vonku pecu? Lebo predpokladam, ze nevaris tie bezne zlte jedle sladke.

K tej unave, ja dam max. asi 9 bananov, samozrejme surovych a prezretych, a ziadna unava. Celkovo si myslim, ze po ovoci, ci uz surovom alebo dokonca aj varenom/pecenom, unava nemoze nastat z dovodu travenia, pretoze tam dohromady ani niet co travit. Glukoza a fruktoza idu priamo do krvi bez travenia. Travit - enzymami stiepit - treba z nich teda len v porovnani so sacharidami velmmi male mnozstvo bielkovin a tukov, trochu disacharidov (napr. sacharoza, ale tie sa stiepia velmi velmi lahko na monosacharidy) a skrobu - toho je v ovoci minimum (v uplne nedozretych bananoch trochu viac).

Skratka vacsinu makrozivin v dozretom ovoci tvoria jednoduche monosacharidy glukoza a fruktoza a tie sa uz nemusia travit a idu priamo do krvneho obehu. Lebo glukoza - vola sa aj "krvny" cukor - je pre vsetky bunky tela primarnym "palivom", a fruktozu metabolizuje az pecen/jatra, kde sa postupne z krvi odchytava a meni bud na glukozu alebo tuk.
presne tak a to jsem si ted overila sama na sobe, dneska jsem si pred skolou dala okurku, rajce a cely avokado a ve skole vypnuto. to samy minulej tejden, kousek nesoleny, jen na pare spareny, ryby tunaka. nejen unava ale totalni zastrenost mozku.jako na droze. zato kdyz se nacpu bananama, unava ve srovnani s timto zadna a zapaluje mi to. jsem na to hodne citliva, jak clovek musi myslet a vyjadrovat se v cizim jayzce. takze vareniny, nebo vice tuku, to nedela dobrotu.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: ENZYMY

Příspěvek od Sweetie »

mira píše:Kilo banánů na posezení, asi za 5-10 min. zdlábnu běžně, ale záhy
cítím, že je to moc velký objem najednou a utahá to.
Ale když jsou zralé a honí mlsná, nedbám předchozích zkušeností,
ale rychle to odezní, během činnosti. Jinak to uspí, asi rozhašená
glykemie, nebo přežrání se a logický následný útlum.
Vařit za syrova jedlé banány je absurdní, jako cokoliv jiného,
ale to musí i chuťově a konzistenčně utrpět, ne :?:
Vařený by takhle nejel :arrow: m:-)
pekna odpoved :) a co se vlastne stane na urovni bunek,s frukotozou, kdyz se to uvari?
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: ENZYMY

Příspěvek od mira »

Banán není jen ovocný cukr.
S fruktózou zřejmě nic moc, ale nejen banán je komplex makro a mikro živin
a leckteré jsou termolabilní, zničí se, nebo se stanou anorganickými, tíže využitelnými. Struktura se změní, naruší, zmrší, což je zřejmé už pouhým
okem a chutí, netřeba mikroskop. Syrového stačí poloviční-třetinové množství, protože je to kvalitní nepoškozený život budující materiál.
Var může pouze usnadnit trávení něčeho, co v syrovém stavu nelze, pro
vysoký obsah škrobu, nebo hrubé vlákniny, nebo u syrového masa ho to
naštěpí, zoufalé východisko z nouze.
Ale logicky vzato, kdyby člověk byl závislý na tepelné úpravě, nebyl by
hoden přežít, byl by mrzák, pokoušející se úspěšně o degeneraci a zánik,
jak je všude kolem vidět a výjimky potvrzují pravidlo.
Ale banán vlastně není příliš přirozený, je to takový kontroverzní mutant.
Nechal jsem se unést, pročež se omlouvám, za nošení sov do Atén. :roll:
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: ENZYMY

Příspěvek od Dano »

neon píše:
Dano píše:Neon, ty varis banany? Kde kupujes tie velke, zelene skrobovite, ktore ludia vonku pecu? Lebo predpokladam, ze nevaris tie bezne zlte jedle sladke.
No vařím ty běžné, které jsem jedl normálně syrové. Nějaký problém?
Preco? To ti surove dozrete nechutia? A naopak varene ano? So solou?? No co, mozno ze ani nie si jediny, ved kolki pecu napr. jablka. Lenze oni to robia sa mi zda preto, aby mohli zjest (a vylepsili chut) inac nechutnu muku (štrúdl) a okrem nich k nej musia pridat este x inych veci ako cukor/maslo/sol/vanilka/vajcia/....

Ti nezavidim. A prajem co najrychlejsie vyladenie chuti, aby si nemusel zbytocne plytvat cas/vodu/elektrinu/plyn na tie chudak banany, no srdce by mi trhalo davat ich do vriacej vody... Ale vravim, nastastie patrim k tej vacsine, ktorym banan chuti. A uz som jedol aj peceny, v kolacoch/zakuskoch - a tam bol nestastnik tiez len na vylepsenie chuti tej muky ai., samotnemu bananu ta spolocnost vobec neprospela, ale muke so stuzenym tukom velmi.
Naposledy upravil(a) Dano dne úte led 26, 2010 2:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: ENZYMY

Příspěvek od Dano »

Sweetie píše:a co se vlastne stane na urovni bunek,s frukotozou, kdyz se to uvari?
No, pri vareni s fruktozou samotnou asi nic. Taky skrob (v zemiakoch, cestovinach, atd.) sa ale teplom rozstiepi na mensie retazce molekul - a cim viac a na mensie, tym je inac skrobovita plodina chutnejsia (porovnaj surovy zemiak - vareny - peceny), alebo surovu muku (=omietka) a bagetu alebo rozok/rohlik.
Mozno keby si tu fruktozu ale piekla, tak skaramelizuje, ani neviem co je to za sacharid potom.

Ale ako pisal miro, to nie je len o fruktoze. Denaturuju sa bielkoviny, znicia enzymy..., len v tom banane musi byt tisice roznych latok.
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od neon »

Dano píše:Ti nezavidim. A prajem co najrychlejsie vyladenie chuti, aby si nemusel zbytocne plytvat cas/vodu/elektrinu/plyn na tie chudak banany, no srdce by mi trhalo davat ich do vriacej vody...
Tak pozor, nehodnoť proč vařím banány. Sami tu přece řešíte experimentování. Takže nevím proč si začal kolem toho teoretizovat z pohledu vitariána.

Na tomhle se ale nádherně ukázal obrovský nedostatek všech experimentů. Z toho co jsi napsal je skoro nemožné, aby experimentátor neovlivnil experiment - a jsme u placebo efektu, u síly myšlenky.

Jste unavení po vařeném, zamlžené myšlení?
No vidíte a já se cítím na vařené makrobiotice při plnějším vědomí, bystřejší, méně zamlžený než na kile banánů.
O čem to svědčí? No klasicky o ničem, poněvadž neznáme to nejpodstatnější - sílu našich myšlenek.

Mimochodem, to proč vařím banány - další z mých experimentů s energiema potravin. Z pohledu makrobiotiky mají zase dost jinou energii, když jsou vařené se špetkou soli.

Ještě jednou se zopakuju - jak chcete objektivně cokoli vypozorovat, když každý v sobě máme tolik programů, které z mysli nevymažem.

Sám ale vnitřně doufám a věřím, že se na něčem objektivním musí dát shodnout.
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: ENZYMY

Příspěvek od jans »

neon píše:Na tomhle se ale nádherně ukázal obrovský nedostatek všech experimentů. Z toho co jsi napsal je skoro nemožné, aby experimentátor neovlivnil experiment - a jsme u placebo efektu, u síly myšlenky.
no právě, ten placebo efekt dělá hodně, proto si myslím, že jediná možnost by byla s tím mlíkem, vařený/syrový, jenom by to musel testerovi podat někdo jiný, aby tester nevěděl, co zrovna ten den pije :)
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od neon »

Proč zrovna mlíko, to už je pak jedno, ne? Když by se to dokázalo dostat do těla nějak tak, aby poživatel nevěděl co jí, tak to by byl zajímavý pokus, ale je něco takového možné, když chuťové pohárky ti hned řeknou a spustí to ihned reakci, která může být mnohem horší než když víš co jíš? Budeš si třeba myslet, že jsi snědl něco velice "nezdravého" a znovu ti myšlenky vytvoří subjektivní realitu ještě horšího zrna.
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: ENZYMY

Příspěvek od jans »

neon píše:Proč zrovna mlíko, to už je pak jedno, ne? Když by se to dokázalo dostat do těla nějak tak, aby poživatel nevěděl co jí, tak to by byl zajímavý pokus, ale je něco takového možné, když chuťové pohárky ti hned řeknou a spustí to ihned reakci, která může být mnohem horší než když víš co jíš? Budeš si třeba myslet, že jsi snědl něco velice "nezdravého" a znovu ti myšlenky vytvoří subjektivní realitu ještě horšího zrna.
no právě u mlíka to poznat dost dobře nejde, jestli bylo převařeno nebo ne, takže Ti chuťové pohárky toho moc neřeknou, samozřejmě to může být cokoli, pokud bys to do testera dokázal dostat nějak, aby na to nepřišel :)

jinak souhlas s tou subjektivní realitou, která to celé může obrátit
třeba případ při testování účinku léků: kontrolní skupina, které se podává placebo má stejné vedlejší účinky jako skupina, které se dává lék
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: ENZYMY

Příspěvek od dgm »

neon píše: Tak pozor, nehodnoť proč vařím banány. Sami tu přece řešíte experimentování.
Takze taky experiment??
Nejprve to opravdu pusobilo tak, ze jsi ted momentalne zase v obdobi mb a tohle je bezne mb jidlo ... proto jsem se te chtela puvodne zeptat, jestli banany, kdyz se uvari, pozbydou svoji exoticnost :shock: :wink: , ale tahle otazka je tedy bezpredmetna, kdyz tedy taky experimentujes ...
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od neon »

Ano, stále se cítím, že chci experimentovat. Makrobioticky košér by ty banány nebyly. Ale běžně se tak konzumuje ovoce - jabka, hrušky - vařit, zapéct se solí, sojovkou, misem.
Prej jsou hodně jin, a vaření je jang a slané kondimenty taky jang, takže tím dojde k větší harmonii - tohle je mb teorie, pro ty, které to zajímá.

Já když si nedám syrové nebo povařené ovoce, nebo mrkvový juicing při makrobiotice, tak uletím na spoustě ječmeného sladu a ten jsem vypozoroval, že na mě má unavovací efekt, otupující, uzemňující. Sladké ovoce, zelenina je stoupavá energie, radost. Bohužel z pohledu vitariánského tuto radost, energii zažívám i na vařeném ovoci.
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od marynocka »

Standa K. píše:máte někdo zkušenosti s tímhle ??

http://www.ceratio.cz/keramicky-nuz.asp

zatím používám nerez škrabku, struhadlo i nůž a vesele elektřinou ničím enzymy spolu s vitamíny... :-(

a ještě jsem tu u nás kdysi četl něco o tom, že díky amalgámovým plombám se vytváří elektřina i v puse... tož, než mi ta zelenina příjde do žaludka je polomrtvá i bez vaření :-)

jdu si najít telefon na toho svýho Mengeleho abych měl krásný bílý zářivý úsměv bez elektřiny :-)

Pouzivam keramicke noze, ale napr. jablka mi zhnednu rovnako ako pri ocelovom nozi. Takze vobec si neviem overit ci tam ostanu nejake vitaminy alebo nie.

K amalgamovym plombam - obsahuju ortut, ktora sa po cely zivot dostava z nich do tela. Idem ich dat vymenit, zial az za dva mesiace. Zial ale s bielou plombou som vobec nemala dobre skusenosti a sama som poziadala zubara, aby mi ju vymenil za amalgam.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: ENZYMY

Příspěvek od Dano »

neon píše:
Dano píše:Ti nezavidim. A prajem co najrychlejsie vyladenie chuti, aby si nemusel zbytocne plytvat cas/vodu/elektrinu/plyn na tie chudak banany, no srdce by mi trhalo davat ich do vriacej vody...
Tak pozor, nehodnoť proč vařím banány. Sami tu přece řešíte experimentování. Takže nevím proč si začal kolem toho teoretizovat z pohledu vitariána.
Vobec nehodnotim, neteoretizujem, sam nie som vitarian. Len som si urobil zly usudok z informacie, ktoru si uviedol: "vařené banány teď jim denně (3-8 kusů, vařené se špetkou soli a dalšíma zeleninama)". Ked denne, ja ze ti to tak chuti. Ak je to ale experiment, si dobry, a len tak dalej. Historia pozna mnoho dnes uz slavnych objavitelov, ktori pre poznanie a vedu tiez urobili velke obety. (joke) Aj z toho, ako som si urobil marinovaneho kapra (uz nikdy viac - pracne), ci v lete skusil rozmrazene surove file (chut nulova, treba zrejme vsemoznu sol a/alebo ine prisady), alebo pravidelne jedol surove kuracie zltka (tie su ale vynikajuce, domace priam bozske).

A fakt sa tesim s tebou, ked budes mat vyhodnotene vysledky tohto viacdnoveho experimentu a budes ho moct ukoncit, aby si uz nemusel tie banany varit.

Ak sa ti zda, ze vrtam (v skutocnosti nie celkom), tak si prosim zo mna nic nerob. Co myslis, co som dal napr. vcera na veceru? Ryzu s brokolicou :( . A samozrejme, ze nie surove, lebo ryzu by som nerozhryzol urcite a navyse je odporna, a brokolica je za surova tiez tvrda ako fras. No ale dost uz, toto Stanove vlakno si nezasluzi tolko varenin bez enzymov.

Inac vcera som po dlhej dobe kupil asi 9 bananov, v akcii, superdozrete, po 80c/kg, mnam vsetky, ale az na 2 krat, s malou prestavkou.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: ENZYMY

Příspěvek od Standa K. »

jans píše:no právě, ten placebo efekt dělá hodně, proto si myslím, že jediná možnost by byla s tím mlíkem, vařený/syrový, jenom by to musel testerovi podat někdo jiný, aby tester nevěděl, co zrovna ten den pije :)
Howell píše, že ještě v 19. století bylo populární léčení syrovým máslem či mléčný půst (tehdy asi jediná šance jak se krom letní sezóny živit 100% syrově takže není divu, že to zabíralo) - oba případy samozřejmě tehdy bez pasterizace
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: ENZYMY

Příspěvek od Jindra »

Dano píše:Co myslis, co som dal napr. vcera na veceru? Ryzu s brokolicou :( . A samozrejme, ze nie surove, lebo ryzu by som nerozhryzol urcite a navyse je odporna, a brokolica je za surova tiez tvrda ako fras
Tohle si občas dám taky (no vlastně už dlooouho jsem to neměl), přičemž rýži pár hodin máčím při 40 °C a brokolici klíďo syrovou, jak je. To se dá v pohodě ukousat, enzymy zůstávají, chutí mi to.
Odpovědět