Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

qwe

Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od qwe »

Dobry den,
uz nejaky patek mi vrta hlavou jak je to s temi enzymy a jejich tepelnym nenicenim. Prestoze verim, ze teploty do 42C mnoho enzymu prezije, taktez verim, ze velka vetsina enzymu pri pH 1-2, ktere mame v zaludku denaturuje a nasledne je rozlozena travicimi enzymy na jednotllive aminokyseliny. Nebo snad clovek na vitarianske strave ma v zaludku pH neutralni?
Dekuji za vysvetleni
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od rudo »

pytas sa zakazanu otazku

som zvedavy na rozne odpovede

z debatych na inych forach to vyzera ze enzymovu teoriu v strave si vymyslel jeden clovek a od neho to vsetci odpisuju
5 2 8
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od Janek »

Qwe - a vis, k cemu jsou enzymy? Domnial jsem se, ze enzymy maji napomoci rozkladani a traveni potravy, nebo ne?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od Jindra »

qwe píše:uz nejaky patek mi vrta hlavou jak je to s temi enzymy a jejich tepelnym nenicenim. Prestoze verim, ze teploty do 42C mnoho enzymu prezije, taktez verim, ze velka vetsina enzymu pri pH 1-2, ktere mame v zaludku denaturuje a nasledne je rozlozena travicimi enzymy na jednotllive aminokyseliny. Nebo snad clovek na vitarianske strave ma v zaludku pH neutralni? Dekuji za vysvetleni
jóóó, dobrá otázka
prvně mne napadlo srovnání k otázce typu "když budu jíst raw, budu už konečně trvale zdravý" - to je taky hodně zjednodušený a nikdo s konečnou platností neodpoví
zrovna tak tady na tuto otázku - dalo by se na ni odpovědět slovy, že už sis odpověděl sám - totiž že ano, hodně enzymů v kyselém prostředí žaludku "zařve"
četl jsem o enzymech hodně - když jsem je pro sebe objevil, fascinovaly mne. trochu smůla je, že ty prvotní informace, ač byly z knih různých autorů, se docela shodovaly v tom, že enzymy (teď míním ty exogenní, ty v přijímané potravě) slouží primárně k jejímu trávení. až teď, pozdější dobou, narážím na zdroje, které už na tomto až tak nelpí a připomínají, že i enzymy tvořené naší slinivkou jsou pro trávení (i syrové = živé stravy) přece jen taky velmi podstatné
takže ve věcech, ve kterých jsem měl jasno, momentálně začínám mít pocit jasna nedokonalého (což vítám - zase se dozvím něco nového) a mám o tom ještě co číst - totéž Ti doporučuju, jedině tak si budeš moci urovnat informace a vytvořit názory
ta otázka, zda na raw máme pH v žaludku neutrální, ta je teda zbytečná, to je pokus o provokaci, ne? ;-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od Janek »

Jindra píše:prvně mne napadlo srovnání k otázce typu "když budu jíst raw, budu už konečně trvale zdravý" - to je taky hodně zjednodušený a nikdo s konečnou platností neodpoví
Ale odpovi :-) Neexistuje primocara souvislost s trvalym zdravim pro 100% raw lidi. To je podle me jen klam :-) lide, kteri jsou 100% na raw se bud do par let odrovnaji, anebo maji lepsi prizpusobeni. Pro vetsinu lidi je podle me lepsi kombinace avubec nejlepsi je snizit objem, zvysit kvalitu. Coz vlastne skoro kazdy, kdo se zajima o zdravou stravu, uz tak dela.

Mozna aji ty enzymy v raw maji precenovany vyznam, ja o tom nic moc dosud necetl http://www.vitalia.cz/clanky/prilis-mno ... avy-skodi/
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od rudo »

Janek píše:ja o tom nic moc dosud necetl
ale to mi vubec nebrani (z)ridit i tuhle debatu, jako kazdou jinou
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od cepheus »

Hahaha, ze by (Jena) se kamufloval za qwe(stiona) ?
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od Janek »

Predchozi dva prispevky podavaji mozna dukaz, kterak nekriticke mysleni a soucasne prebujele ego dokaze zatemnit mozek. Mimoto se neumi drzet tematu, k zivotu potrebuji Boha, nevyjdou sami se sebou, cekaji, kdo co odpovi a pak kousnou, pripadne poucuji, no comment... Snad jen, ze jeden uz ma presne 7117 prispevku...

Zpet k jadru pudla: kdo cetl odkaz vyse: "Příliš mnoho syrové stravy škodí"? Na zaklade toho svou virtualni (nikdy jsem to exaktne nemeril) latku idealu raw:klasika z 70:30 nejspise zmenim zpet na 50:50. Co vy na to?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od Jindra »

Janek píše:Ale odpovi :-) Neexistuje primocara souvislost s trvalym zdravim pro 100% raw lidi. To je podle me jen klam
jo, v podstatě souhlasím; kdybych měl odpovědět vyloženě ano nebo ne, tak jistěže dávám ne, tj. raw strava nezajišťuje stopro zdraví, páč těch faktorů, který naše tělo potřebuje, je vícero
Janek píše:kdo cetl odkaz vyse: "Příliš mnoho syrové stravy škodí"? Na zaklade toho svou virtualni (nikdy jsem to exaktne nemeril) latku idealu raw:klasika z 70:30 nejspise zmenim zpet na 50:50. Co vy na to?
jakej poměr si nastavíš je Tvoje věc, do toho si mluvit nenechej,
já za sebe mám jasno, článek nečlánek, že totiž moje tělo je živý a proto potřebuje živou stravu. Mrtvá strava živý tělo při životě neudrží. a proto jedu (taky jen odhaduju) tak 95:5 %
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
qwe

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od qwe »

Janek píše:Qwe - a vis, k cemu jsou enzymy? Domnial jsem se, ze enzymy maji napomoci rozkladani a traveni potravy, nebo ne?
Rozhodne si netroufam tvrdit, ze vim k cemu jsou vsechny enzymy:) Ale v zasade jde o latky bilkovinne povahy, ktere usnadnuji prubeh chemickych reakci ve vsech zivych organismech. Travici enzymy, ktere jsou pritomny v zaludku, jsou pouze malou skupinou enzymu. Tyto enzymy jsou aktivovani pri nizkem pH, tudiz mohou pusobit pouze v zaludku, coz brani tomu, aby nam rozlozily cely organismus. Vetsina enzymu je vsak aktivni pri pH neutralnim a vzhledem k tomu, ze struktura bilkovina a tudiz i jeji funkce je velmi citliva jak na teplotu tak na pH prostredi, predpokladam, ze v zaludku se s temito enzymy stane to same co pri vareni-denaturuji. Proto ta otazka. Taktez si nemyslim, ze by v rostlinach byly obsazeny enzymy, ktere by usnadnovaly cloveku traveni, vzhledem k tomu, ze rostlinny maji odlisny metabolismus a tudiz potrebuji jine enzymy nez clovek.
qwe

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od qwe »

Jindra píše: četl jsem o enzymech hodně - když jsem je pro sebe objevil, fascinovaly mne. trochu smůla je, že ty prvotní informace, ač byly z knih různých autorů, se docela shodovaly v tom, že enzymy (teď míním ty exogenní, ty v přijímané potravě) slouží primárně k jejímu trávení. až teď, pozdější dobou, narážím na zdroje, které už na tomto až tak nelpí a připomínají, že i enzymy tvořené naší slinivkou jsou pro trávení (i syrové = živé stravy) přece jen taky velmi podstatné
takže ve věcech, ve kterých jsem měl jasno, momentálně začínám mít pocit jasna nedokonalého (což vítám - zase se dozvím něco nového) a mám o tom ještě co číst - totéž Ti doporučuju, jedině tak si budeš moci urovnat informace a vytvořit názory
ta otázka, zda na raw máme pH v žaludku neutrální, ta je teda zbytečná, to je pokus o provokaci, ne? ;-)
K tem exogennim a endogennim enzymum. Budu se trochu opakovat. Nemyslim si, ze by enzymy prijimane potravou (jak rostlinne tak zivocisne) byly vyuzitelne pro lidske traveni. Jednoduse mame dost odlisny metabolismus a tudiz potrebujem jine latky k jeho uskutecnovani. Nebo existuji nejake rostlinne enzymy, ktere by usnadnovaly lidske traveni? Je pravda, ze bakterie, ktere mame ve streve nam svymi enzymy v traveni pro nas nestravitelnych latek napomahaji.
Enzymu, ktere si tvori telo samo, bych se trochu zastala. Koneckoncu jsou dlouhym vyvojem uzpusobeny tomu, aby travily potravu, kterou prijimame a to vcetne te syrove. Bez nich bychom se fakt neobesli:)
No a s tim neutralnim pH to byla trochu provokace, omlouvam se za to:) Ja jen, ze jsem jiz mnohokrat, a nejen v souvislosti s vitarianstvim, slysela, ze prijimanim syrove stravy dostavame do tela enzymy, ktere jsou pro nas dulezite, ale jeste mi nikdo nevysvetlil, jak preziji pruchod zaludkem. Nechci nikomu kecat do jeho zivotniho stylu, jen me napadlo, ze mezi zastanci teto stravy be se mi mohlo dostat odpovedi.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od cepheus »

No oni jestli existujou, tak hlavne zaludkem projdou .. tak uz je to proste zarizeny a nestoural bych se v tom:).
Rozdil mezi zdravim cloveka na zelenine a ovoci versus cloveka na uzeninach bude po par letech zrejmy:).

OT - prikladem pes ma v zaludku x- nasobne agresivnejsi prostredi nez my a presto co mu ma prospet tak skrz zaludek projde a prospeje mu - zase a opet - je to tak proste zarizeno:).
Ve srovnani s nami ma pes v zaludku lucavku kralovskou, pac bezne sezere po sobe i po cizim psu hovno, (dela temer kazdy pes), nebo i mrsinu a nic mu z nej neni:).

Naopak - neco potrebneho ze nej opet "projde" zaludkem s lucavkou (ta ma naopak za ukol zabit patogeny co by mu mohly nejak uskodit), cize bych si s tim asi moc nelamal hlavinku (".. a tatiiii proooc ? ..") a sveril bych to "prirode" i nadale a koukal jen po vysledku z vlastni zkusenosti, nic jinyho Ti stejne nezbyde:) .

Cize bych to uzavrel tim, ze agresivni prostredi zaludku v pripade potreby umi byt selektivni, vice by rekl nejaky odbornik mudr gastrolog apod. co tam vlastne probiha presne, ale obavam se ze to ani on presne nevi :).
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od Janek »

cepheus píše:No oni jestli existujou, tak hlavne zaludkem projdou .. tak uz je to proste zarizeny a nestoural bych se v tom:).
A zvidave blizni zajima, jak to funguje. Co je na tom zle?
cepheus píše:Rozdil mezi zdravim cloveka na zelenine a ovoci versus cloveka na uzeninach bude po par letech zrejmy:).
Bohuzel neni. Vyhoda ovozelu proti uzeninam je hlavne ta, ze se jim skoro neda prezrat. Zkonzumovat uzeniny nad GDA davku je oproti tomu velmi snadne a to je problem. Zatim nikdo neprokazal, ze vitaian je zdravejsi proto a proto. Spis naopak :-)
cepheus píše:OT - prikladem pes ma v zaludku x- nasobne agresivnejsi prostredi nez my a presto co mu ma prospet tak skrz zaludek projde a prospeje mu - zase a opet - je to tak proste zarizeno:).
A pes se doziva v prumeru cca 1/10 lidskeho zivota. To neni relevantni k veci?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od cepheus »

Janek píše:
cepheus píše:No oni jestli existujou, tak hlavne zaludkem projdou .. tak uz je to proste zarizeny a nestoural bych se v tom:).
A zvidave blizni zajima, jak to funguje. Co je na tom zle?
Nic, do te doby nez se toho chyti pharma a "jidelni" prumysl:).
cepheus píše:Rozdil mezi zdravim cloveka na zelenine a ovoci versus cloveka na uzeninach bude po par letech zrejmy:).
Bohuzel neni. Vyhoda ovozelu proti uzeninam je hlavne ta, ze se jim skoro neda prezrat. Zkonzumovat uzeniny nad GDA davku je oproti tomu velmi snadne a to je problem. Zatim nikdo neprokazal, ze vitaian je zdravejsi proto a proto. Spis naopak :-)
Ale prokazal, ze uzeniny tzv. "jidlo" prumyslu protazene dehtovou vodou a pak horkym vzduchem karcinogenni jsou primou podstatou i umyslem, u zeleniny zase jen zasahem cloveka, zelenina se nekarcinogenni "vyrobit" da, klobaska ne, i kdyz ji dehtujes v BIO komine BIO akatovym drevem, dehet je dehet :wink: ..
cepheus píše:OT - prikladem pes ma v zaludku x- nasobne agresivnejsi prostredi nez my a presto co mu ma prospet tak skrz zaludek projde a prospeje mu - zase a opet - je to tak proste zarizeno:).
A pes se doziva v prumeru cca 1/10 lidskeho zivota. To neni relevantni k veci?
Mas pravdu, opomnel jsem, to je dan za to co umi a my neumime, zivot je kompromis:).
Nic, mam nejakou praci, mej se Jendo blaznivy :).
Uživatelský avatar
Lekno
Příspěvky: 174
Registrován: sob lis 16, 2013 13:57

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od Lekno »

Nie som vedec, ale nasiel som taketo info, aj ked odpoved je nepriama (asi je ocakavana iba odpoved: ano/nie):

Kód: Vybrat vše

Tyto  enzymy  jsou  důležité  pro  zdraví fyzického  těla.  Bez  nich  to jde  se zdravím z kopce.  Dosud  není  jasné,  proč  jsou  pro nás  tyto  potravní  enzymy  tak  důležité, když  máme  vlastní  trávicí  enzymy.  Avšak tělo  musí  mít  podporu  těchto  potravních enzymů,  aby  mohl  správně  probíhat proces trávení a zužitkování.
alebo zmienka tu od (01:36:00)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Preziji enzymy pruchod travicim traktem?

Příspěvek od cepheus »

Nikdo tu nejsme vedec (aspon doufam) :D .
Ted mi vypadlo, nektery organ primo telesny nezbytny travici enzymy vyrabi (slinivka? zlucnik?) .. fakt nevim, googlujte at jste chytrejsi :).
Odpovědět