Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od k.winky »

článek:

Syrová strava

Osvětleme si základní výhody i nevýhody tohoto způsobu stravování.

Základní dva protipóly dilematu, zda jíst či nejíst syrovou stravu, se vymezují zhruba na ose – žádné ztráty výživných látek a vitamínů v syrové potravě vs. lepší stravitelnost bez rizika onemocnění z nedostatečně tepelně opracovaných surovin u nesyrových jídel.
Tepelná úprava má ale jednu velkou neoddiskutovatelnou výhodu. Tou je již zmíněná lepší stravitelnost. Ta je dokonce o tolik lepší, že paradoxně lidský organismus přijme až třikrát více výživových látek z vařené zeleniny, než ze zeleniny syrové. Jedná se hlavně o karotenoidy a B komplex.

Nicméně toto neznamená, že byste měli zavrhnout požívání syrové zeleniny. Naopak. Zeleniny a ovoce není nikdy dost v jakémkoli stavu. Pokud přeci jen chcete minimalizovat ztráty důležitých látek tepelným opracováním, doporučuje se tyto produkty ohřívat v mikrovlnné troubě nebo vařit na páře. Tím účinně zamezíte úniku minerálů. Konzumace syrové zeleniny je vhodná prakticky pouze pro krevní skupiny A. Naopak pro skupinu 0 je tento způsob stravování nejvíce nebezpečný.

Stejně jako většinou v životě, i v pojídání syrové potravy platí držet se zlaté střední cesty. Čerstvý zeleninový salát či dobré ovoce vašemu zdraví jistě jen prospějí. Zaměřovat se však čistě na syrovou stravu není z výše zmíněných důvodů zcela ideální. Stejně tak z druhé strany není třeba zavrhovat v Čechách populární tatarák a exotické sushi. Dobrou chuť!


No pane bože drž mě :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od dgm »

A krucipisek... zrovna, kdyz jsme mikrovlnku dali definitivne z domu ... (:-)
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od tristazmista »

ÓÓÓ, že bych si dal tataráček na noc??? :?: To by se krásně spalo :lol: a vstávalo ještě líp :lol: :lol:
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Seraf »

k.winky: prosímtě kdes to našla? a kdo to napsal?

Už vidim rodiče......... "vidíš to? já ti to říkala. Jenom si přečti co tady píšou" :lol:
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Chang, musim rict, ze jsem vubec nepochopila, co jsi tim chtel rict. Byl jsi vegetarian, coz je naproslo neco jineho, nez vitarian. Vegetarianstvi je opravdu skodlive, tak jako jakakoliv varena strava. Navic, vegetarianem se dokaze pojmenovat i clovek, ktery vubec nedba na kazdodenni dodani i syrove zeleniny a ovoce. Vegetarian muze byt cely den na smazene, varene, pecene mrtve strave.... napr. Obalovany syr s hranolkama, koprovka s vajickem a knedlikama, ovocny knedliky se slehackou....
Je logicke, ze jako vegetarian jsi se citil spatne. Stale jsi prikladal toxiny a navic jsi si odepiral maso, na kterem jsi byl zavisly. Mel jsi urcitou formu abstaku a neslo se z toho vymotat, protoze jsi se dale krmil jedy.
Vratil jsi maso a jsi zase vpohode. Jasne ze jo, opet jsi dostal to, na cem jsi zavisly a podle Tveho prispevku hadam, ze Tvoje psychika take udelala sve. Vpodstate jsi jel v necem, o cem jsi ani nemel paru a uz vubec tu nemuze byt rec o komunikaci s telem. Zarucuju Ti, ze dobre Ti na mase bude do urcite doby, vis jak to je s drogou...das si, a ona Te vybicuje zpet k vykonum. Otazka je, na jak dlouho a jakou dan za to v budoucnosti zaplatis.
Vitarianstvi je opravdu pro kazdeho to nejprirozenejsi, to ze na nej nejsi schopny najet, je vec druha ma ma mnoho pricin. To ale neznamena, ze to neni prirozene. Jdi do prirody, mrkni na divokou zver a zkus se zamyslet, kolik zviratek si sve jidlo pripravuje na ohni...
Navic se divim, z ceho jsi usoudil, ze pro Tebe vitarianstvi neni, kdyz jsi to nikdy ani nezkusil. Zvirata kvuli Tobe opravdu umirat nemusi... je to jen o Tvem rozhodnuti, zvlastni, jak si nekteri lide tak snadno svoje svedomi schovaji za modlitbu.

Muj prispevek je napsan bez nejakeho prikraslovani, muze vyznit jako utok, chtela bych podotknout, ze to je jen nedokonalost psaneho textu bez moznosti hlasoveho projevu. Nejde o utok, jen o moji zkusenost a nazor.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od hugis »

chang: skús aspoň dva týždne stravu zloženú hlavne z tropického ovocia a budeš potrebovať v práci sveter :P
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od k.winky »

RadkaS píše:Chang, musim rict, ze jsem vubec nepochopila, co jsi tim chtel rict. Byl jsi vegetarian, coz je naproslo neco jineho, nez vitarian. Vegetarianstvi je opravdu skodlive, tak jako jakakoliv varena strava. Navic, vegetarianem se dokaze pojmenovat i clovek, ktery vubec nedba na kazdodenni dodani i syrove zeleniny a ovoce. Vegetarian muze byt cely den na smazene, varene, pecene mrtve strave.... napr. Obalovany syr s hranolkama, koprovka s vajickem a knedlikama, ovocny knedliky se slehackou....
Je logicke, ze jako vegetarian jsi se citil spatne. Stale jsi prikladal toxiny a navic jsi si odepiral maso, na kterem jsi byl zavisly. Mel jsi urcitou formu abstaku a neslo se z toho vymotat, protoze jsi se dale krmil jedy.
Vratil jsi maso a jsi zase vpohode. Jasne ze jo, opet jsi dostal to, na cem jsi zavisly a podle Tveho prispevku hadam, ze Tvoje psychika take udelala sve. Vpodstate jsi jel v necem, o cem jsi ani nemel paru a uz vubec tu nemuze byt rec o komunikaci s telem. Zarucuju Ti, ze dobre Ti na mase bude do urcite doby, vis jak to je s drogou...das si, a ona Te vybicuje zpet k vykonum. Otazka je, na jak dlouho a jakou dan za to v budoucnosti zaplatis.
Vitarianstvi je opravdu pro kazdeho to nejprirozenejsi, to ze na nej nejsi schopny najet, je vec druha ma ma mnoho pricin. To ale neznamena, ze to neni prirozene. Jdi do prirody, mrkni na divokou zver a zkus se zamyslet, kolik zviratek si sve jidlo pripravuje na ohni...
Navic se divim, z ceho jsi usoudil, ze pro Tebe vitarianstvi neni, kdyz jsi to nikdy ani nezkusil. Zvirata kvuli Tobe opravdu umirat nemusi... je to jen o Tvem rozhodnuti, zvlastni, jak si nekteri lide tak snadno svoje svedomi schovaji za modlitbu.

Muj prispevek je napsan bez nejakeho prikraslovani, muze vyznit jako utok, chtela bych podotknout, ze to je jen nedokonalost psaneho textu bez moznosti hlasoveho projevu. Nejde o utok, jen o moji zkusenost a nazor.
Radi, to jsi napsala moc výstižně, myslím, že nikdo z nás by to nenapsal lépe !! jen myslím, že je to trochu zbytečné, my víme o co jde a Chang je asi drobet off topec, a jestli se tu ještě vůbec ukáže...
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od k.winky »

Jinak ten článek je z http://www.zeny.cz/magazin/zdravi/je-do ... avu--.aspx

To je tak když si lidé (doktoři) myslí, že všechno ví a všude byli ... Měla jsem to dát spíš do rubriky vtipů :)
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od veri »

prosit o odpuštění a vědomě opětovně dělat to, za co chci, aby mi bylo odpuštěno mi přijde trochu kontraproduktivní...
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od listy »

tristazmista: řapíkatý celer doporučuju vřele se sluněnkou, mňam.

winky: prima článek. jsem nulka, kolik mi zbývá času, než na vita umřu? (:-)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

k.winky píše:
Radi, to jsi napsala moc výstižně, myslím, že nikdo z nás by to nenapsal lépe !! jen myslím, že je to trochu zbytečné, my víme o co jde a Chang je asi drobet off topec, a jestli se tu ještě vůbec ukáže...
Diky, snad si z toho nekdo neco vezme... jo, jo, prislo mi, ze kapanek mimo...
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od tristazmista »

JO, napsala si to pekne. :wink:

Jen by me osobne zajimalo, co clovek musi jist za stravu, aby dosahnul toho, ze mu rameno samovolne vypadne z kloubu. :?:
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Katarína »

Ahojte, osobne sa mi nepacia tie poucujuce reakcie na Changov prispevok. Hlavne, ked sa este ani len on sam nevyjadril k tomu, akym stylom sa stravoval a stravuje. Pripada mi nefer plkat do niecoho, do coho nevidime, hlavne ked nie vsetko je len o strave. Mozno to bolo suma sumarum kvalitnejsie ako styl vacsiny z nas. Myslim, ze najprv si treba toho druheho vypocut a az potom podavat navrhy. Mudrovanie nepovazujem za riesenie.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
dvdmchl

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od dvdmchl »

Jee to je skoda ze mi Chang utekl...by me bylo bejvalo zajimalo jak se takove maso promenuje ve svetlo. :)
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od hugis »

Katarína píše:Ahojte, osobne sa mi nepacia tie poucujuce reakcie na Changov prispevok. Hlavne, ked sa este ani len on sam nevyjadril k tomu, akym stylom sa stravoval a stravuje. Pripada mi nefer plkat do niecoho, do coho nevidime, hlavne ked nie vsetko je len o strave. Mozno to bolo suma sumarum kvalitnejsie ako styl vacsiny z nas. Myslim, ze najprv si treba toho druheho vypocut a az potom podavat navrhy. Mudrovanie nepovazujem za riesenie.
Nesúhlas je základ diskusie. Aj keď proti takej presile vitaultras by asi nemal žiadnu šancu. Hlavne pri štýle prvého príspevku. No ja som pri písaní svojho príspevku urobil osobnú modlidbu za ospravedlnenie, takže som ho určite neurazil.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od awa »

chang píše:......Tím chci říct, že jsem to oskoušel, tento způsob života mi nesedl a pokračuji jinak.
Snažím se chápat tvůj příspěvek, tedy hledisko z kterého to píšeš. Respektuji tvá rozhodnutí, nijak je nehodnotím. Každý má právo v dané etapě vyzkoušet, co mu opravdu vyhovuje, je prospěšné a co ne.
Nicméně, pokud tomu dobře rozumím, tak jsi takový přípěvek vypotil proto, protože se necítíš v harmonii tělo-duch. Je to tak, nebo se mýlím? Nějak mi z toho prostě vyšlo, že se cítíš rozpolcený, to bys "nehledal" a tady ani nevyvinul úsilí napsat co si napsal. Zkus napsat prosím ještě víc, aby bylo jasné, o jaké nasměrování stojíš...některé reakce tu byly zbytečné tvrdé, ale nikdo ti nechtěl ublížit, jsi tu vítám a doufám, že se tu budeš cítít dobře.
Tak se ozvi. :D
Uživatelský avatar
Enigma
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 23, 2009 13:11

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Enigma »

dgm píše:Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?
Vim, ze je to utok do vlastnich rad, ale fakt by me zajimalo, jestli mate nekdo i negativni zkusenosti. A po pravde, prosim, nemazeme si tu med kolem ust.
Žiadny med sa tu mazať nechystám, tobôž nie vôkol úst. :P

Úprimne - ešte pred pár týždňami som si myslela, že aha! aká som nadpriemerne zdravá, je mi celkom super, relatívne ma nič nebolí atď., no a bola som presvedčená, že to, čo robím pre svoje telo, je to najsamlepšie na svete. Plietla som sa teda poriadne, pretože až teraz začínam chápať, že moje stravovanie síce bolo lepšie ako strava bežných ľudí kŕmiacich sa kadejakými prekombinovanými varenými čudesnosťami, ale zas take fajn to zrejme nebolo. No, tak trochu som si zrejme prekyslila organizmus...

Ono je to trochu komplikovaný príbeh a dospieť k jeho šťastnému koncu mi pomohol môj brat, ktorý je už dlhé roky vitariánom. Práve tento spôsob stravovania, na ktorý som potom prešla a už sa ho zrejme nikdy nevzdám, mi uľahčil ozdravenie tela - konkrétne som sa zbavila chronickej cystitídy, pomaly (ale isto!) sa mi odbúrava pomerne veľká hlienová guča v blízkosti močového mechúra a čo je hlavné, hojí sa mi črevo, ktoré bolo s menšími či väčšími prestávkami iritované viac ako pol roka.

Čiže som si vitariánstvom nenavodila žiadne choroby, naopak, vďaka nemu som o nejaké tie nepríjemnosti prišla, čo je jednoducho "megasjupršpica desně" fajn! :D
Zároveň som získala veľkú dávku novej energie, prestala ma prenasledovať insomnia, netrápi ma poobedná únava, pomaly ma prechádza tréma a všetko, čo robím, robím s radosťou.

Negatíva spočívajú iba v tom, že som stratila na hmotnosti, ale moc ťažkú hlavu si z toho nerobím - ono sa to pomaly stabilizuje a verím, že onedlho nadobudnem svoju pôvodnú váhu. :)

Tak iba toľko som chcela... >:-)
Čo je život? Je to nesmelý záblesk svetlušky v nočnom tichu. Je to dych byvola, objavujúci sa počas chladných zimných dní. Je to tieň, ktorý sa mihne v tráve, a potom sa stratí po západe slnka.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od epony »

Ahoj Enigma, mam uprimnu radosť, ked počujem, že živá strava pozitívne mení ľudom život :)
Odkial si?
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Fuujin »

Enigma to je fajn zkušenost, je super že se ti na tom daří. Můžeš nám napsat víc o bratrovi ? jak dlouho se takhle stravuje, co jí a tak..
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Enigma
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 23, 2009 13:11

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Enigma »

Ahoj epony! (:-)
Ďakujem za povzbudzujúce slová a bývam v Bratislave.

Fuujin
Vďaka! Môj brat je vitarián už pomerne dlho; myslím, že je to už čosi vyše sedem - osem rokov, ak nie viac. Výborné je, že on sám si týmto spôsobom vyliečil alergiu a ekzém, dokonca si upravil krvný tlak - ten mu stúpa iba vtedy, keď začuje slová "lekár", "ambulancia", "operácia". :D
Má 35 rokov a vyzerá minimálne o desať rokov mladšie.

Ak si dobre pamätám, tak to celé odštartoval pôstom a zakončil to vitariánstvom. A stravuje sa podľa zásad Frederica Patenaudeho "Raw Secrets", Stanleyho Bassa "Sequential eating and food combining" a podľa Tabuľky kombinácií.

Ja som na začiatku spravila zopár pekných prešľapov, veselo som si kombinovala kyslé ovocie so sladkým a podobné výstrelky (vravím, však ovocie ako ovocie), z čoho som takmer zatriasla krpcami a padla horeznak - no, prosto, strašné čosi. :lol: Potom mi samozrejme brat vysvetlil, že "sééégra, ale takto postupovať nemôôôôôžeš!" a opätovne mi pripomenul Patenaudeho a Dr. Bassa. Jednoducho, toto sú zásady, ktoré musím dodržiavať a čuduj sa svete, všetky problémy s trávením a kyslosťou akoby zázrakom pominuli. Brat mi veľmi, veľmi pomohol a obdivujem ho, že mal so mnou takú trpezlivosť. Sem-tam sa mi ešte podarilo čosi bláznivé vyviesť, ale následky boli už miernejšie a pravdu povediac, ešte stále sa učím.

Takže vravím, vitariánstvo ako také ma neodmenilo žiadnou chorobou, komplikácie mi spôsobila iba zlá kombinácia, no napriek tomu sa telo neustále regeneruje a zatiaľ všetko ok! Som plánovala, že po vyliečení nabehnem na kombináciu 80:20, ale pravdu povediac, už sa mi ani nechce! >:-) (:-)
Čo je život? Je to nesmelý záblesk svetlušky v nočnom tichu. Je to dych byvola, objavujúci sa počas chladných zimných dní. Je to tieň, ktorý sa mihne v tráve, a potom sa stratí po západe slnka.
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Fuujin »

alergie a ekzém to je přesně můj případ +bronch. astma. A 7 let to už je fakt hodně, to vypadá dobře.
S tím kombinováním souhlasim.. Pojednává o tom třeba Natural Hygiene hnutí
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Enigma
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 23, 2009 13:11

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Enigma »

Fuujin
A ako si teraz na tom? Čo sledujem brata, tak jeho alergii už načisto odzvonilo.
Čo je život? Je to nesmelý záblesk svetlušky v nočnom tichu. Je to dych byvola, objavujúci sa počas chladných zimných dní. Je to tieň, ktorý sa mihne v tráve, a potom sa stratí po západe slnka.
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od bstrd »

-alergie, ekzemy a hlavne astmu som si plnohodnotne uzival vacsinu detstva (ostatne decka mali letne prazdniny, ja som znacnu cast z nich zvykol stravit v spitali na infuziach :cry: ), na pricine bolo myslim hlavne mlieko a s nim spojena tvorba hlienov...ked som aspon 3/4 vita, tak nepotrebujem astmospreje ani ine lieky
-pokial ide o chorobu ktorou sa mi vitarianstvo odmenilo, tak to asi momentalne bude neschopnost spracovat vacsie mnozstvo skrobu z peciva, skratka sa to vo mne zasekne a uz sa to nepohne...takze to vyzera, ze uz nebudem moct na navsteve u rodicov zozrat polku plechu s buchtami...ak teda nebudem chciet nasledne absolvovat klystir :mrgreen:
I gotta ruin my life on my own
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Jista »

Tak zacinam vnimat jednu novou "nemoc"kterou se mi vitarianstvi odmenilo.
Neni to fyzicka nemoc,ale tak trosku psychicka...neco jako depka z toho ze pokud budu dal na syrove strave tak asi zustanu do smrti sam.
Nikdo si neumi predstavit byt se mnou pokud nejim "normalne".
Ted uz jsem myslel ze se dokonce ozenim,a nakonec to ztroskotalo na syrove strave,coz je tedy trosku ulet,ale chapu to.
A kdyz jsem se chtel pred tim z nekym seznamit,vsechno ztroskotalo na syrove strave...tak nevim co s tim.Mate nekdo podobnou zkusenost?

Nebo vitariani jsou lidi co chtel bejt sami a neresi to?nekdo to tu kdesi psal.
Mate nekdo positivni zkusenost ze to funguje i kdyz ten druhy ji neco jineho?
Docela se i bojim ze pokud se ozenim,.budu mit deti,a ma zena nebude vitarianka,tak bude ladovat deti vsim moznym,a nevim zda se na to muzu koukat...tak nevim co s tim.
Nevite zda existuje nejaka funkcni zahranicni vitarianska seznamka?Ceska asi ne,ze?
Go Raw
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše:Tak zacinam vnimat jednu novou "nemoc"kterou se mi vitarianstvi odmenilo.
Neni to fyzicka nemoc,ale tak trosku psychicka...neco jako depka z toho ze pokud budu dal na syrove strave tak asi zustanu do smrti sam.
Nikdo si neumi predstavit byt se mnou pokud nejim "normalne".
Ted uz jsem myslel ze se dokonce ozenim,a nakonec to ztroskotalo na syrove strave,coz je tedy trosku ulet,ale chapu to.
A kdyz jsem se chtel pred tim z nekym seznamit,vsechno ztroskotalo na syrove strave...tak nevim co s tim.Mate nekdo podobnou zkusenost?

Nebo vitariani jsou lidi co chtel bejt sami a neresi to?nekdo to tu kdesi psal.
Mate nekdo positivni zkusenost ze to funguje i kdyz ten druhy ji neco jineho?
Docela se i bojim ze pokud se ozenim,.budu mit deti,a ma zena nebude vitarianka,tak bude ladovat deti vsim moznym,a nevim zda se na to muzu koukat...tak nevim co s tim.
Nevite zda existuje nejaka funkcni zahranicni vitarianska seznamka?Ceska asi ne,ze?
Jisto, pokud Te bude mit nekdo opravdu rad, bude mit zajem se dozvedet, proc tak jednas. Bude si Te natolik vazit a duverovat Ti, ze bude vedet, ze vis, co delas (ale teto duvery zaslouzis, az opravdu budes vedet, co delas, cehoz dosahnes pouze a pouze casem, vlastni zkusenosti. Pokud budes mit sam pochyby, nemuzes po druhem chtit, aby ty pochyby necitil). No a pak uz zalezi, na jake urovni cloveka potkas. Jeden to bude chtit zkouset taky, jiny na to mozna najede a jeden toho nebude schopen. Ale, at uz bude jakkoliv daleko, je tu jeden zaklad. Bude respektovat, co jis ty. A to bez vyhrad. No, a to je vlastne i projev lasky, duveruje ti a plne respektuje, jak se stravujes, protoze te miluje a cti (snad to nezni fanaticky :? ). No a zrovna tak koname my, z druhe strany. I ja respektuju, ze muj partner neni schopen nebo nema zajem nebo oboji... to je jedno... byt vitarianem. Respektuju to a muzes si byt jist, ze mi to mozna vadi vic, nez moje strava jemu. Protoze ja vim, jak si tim ublizuje, protoze ja ziju s clovekem, ktery ma, diky varene strave, daleko silnejsi a ne zrovna vabne pachy, ktere ja musim "cuchat"... miluju ho a toleruju to, respektuju to. Diky te lasce jsme schopni se domluvit. Takze se snazime, abychom jeden druheho omezovali (obtezovali) co mozna nejmene. Takze jsme se snazili delat nejake kompromisy, ktere se casem natolik ustalili, ze nam to tak pripada normalni. Takze ano, ja se staram o to, aby mel pritel co jist (on zase dela tisic milion jinych veci pro me :wink: ) a vzhledem k tomu, ze nema zajem byt vitarian, varim mu. Musim rict, ze pokud jsem doma (pokud jsem zrovna nelitala nekde po Americe >:-) ), ma vzdy polevku a druhe jidlo (obedy ma v praci, takze az na vikendy se jedna o vecere s tim, ze partnerovi nevadi, ze je jidlo na nekolik dnu, denne nevarim). Vzdy. A o vikend napeceno. Ale.... je to jidlo veganske. V me domacnosti nelezi nikdy kousek mrtvoly ani jiny zivocisny produkt! Neni moje povinnost varit, ale ani neni jeho povinnost delat denne hromadu prace, kterou dela pro me a neni jeho povinnost se ucastnit praci, ktere delame spolecne.
Mimo dum ji co chce, s ohledem na to, ze vi, co se mi nelibi, protoze mu to skodi a urcite urcite zmeny v jeho jidelnicku nastali diky tomu, ze o jidle diky me hodne pochopil. Byla to ale vec zdlouhava, protoze tim, ze on nejevil o jine stravovani zajem, ja jsem mu do hlavy zadna moudra necpala. Protoze ja o jidle mluvim pouze tehdy, jsem-li tazana. Nikomu nic nevnucuju nasilim. Takze jeho strava se meni tim stylem, ze napr. vi, ze mi vadi, kdyz zbytecne pije nejake limonady. Vadi mi to, protoze jemu je jedno, jestli pije matonku nebo hnusnou limonadu plnou Ecek. Takze male pripomenuti... milacku, ale mohl by jsi pit matonku, vid, kdyz ti na tom nezalezi, vid? Usmev, pusa a priste, kdyz prijel z prace, z dvoutydenniho cviceni privezl zbytek perlive vody, nikoli limonady a i prubezne rikal, jedu do obchodu, koupim si nejakou perlivou vodu.... takze takovymi mirnymi korekcemi (v hospode uz si neobjednava pullitry piva, ale mala piva, protoze pivo ma rad, ale jde mu o chut, ne o to se namazat, takze opet upravil), mozna urcite veci zmenil, ale jak rikam, velice lehce a pomalu, nenasilne. Je fakt, ze prestal kourit, coz zrovna jemna korekce neni.Ale to udelal sam, ze sveho rozhodnuti, jako darek k mym narozeninam. Nebo vi, ze me hodne trapi, kdyz mu kazde narozeniny babicka vtiskne sisku lovecaku nebo jineho sucheho "luxusniho" salamu. Vi, ze muj nazor je, chces jist maso, jez, ale hnusny uzeniny by jsi vynechat mohl... . Takze vezme mily salam od babicky a podaruje tatinka, kluky v praci... Jednoduse receno, laska se mimo jine projevuje zajmem o druheho. Mam zajem o to, aby se druhy citil dobre a snazim se podle toho jednat. Jasne, ze si rekneme a vyslechneme nazory druheho, ale pak je jen na nas, nakolik a co v zivote zmenime. Ale diky te lasce se snazime tomu druhemu udelat takovy prostor, aby v nem mohl svobodne dychat. A zaroven sve veci delame tak, aby se to druheho, co nejmene dotklo, bolelo ci omezilo. Tyhle hranice si musi ve vztahu hledat kazdy sam. Nekde jdou hranice posunout vice, jinde mene, ale ver, ze hybat se s tim da. Vsechno chce cas a tak je jasne, ze ze zacatku vztahu to bude krapet kostrbate, ale casem se hodne veci podda. Po case je na tobe, aby jsi zhodnotil, jak jste na vztahu pracovali a kam jste se dostali. Co jste vybudovali a jakym smerem jdete.. Samozrejme, jako kazdy vitarian i ja premyslim, o tom, jak to bude s myma detma. Mam strach, ze jeho rodina na me bude utocit a bude chtit davat mym detem jidla a moudra, ktera se mi libit nebudou. To holt budu resit,az to prijde. Ale... s pritelem mam uz davno probrane, ze moje deti budu vychovavat podle meho nejlepsiho svedomi a ver, ze on to vedel driv, nez jsem to vyslovila a vzhledem k tomu, ze vidi, jak prospivam, nema s tim sebemensi problem a souhlasi. Je natolik inteligentni, ze vi, ze pokud chce, aby byla matka a dite a nasledne cela rodina spokojena, nemuze jim nasilne brat takovou podstatu, jakou vitarianstvi bezesporu je, pokud ho ziju.
A jeho rodina? .... hlavne, ze za mnou muj partner stoji, spolu zvladnem i to.

Takze jedna rada na zaver. Jisto, nepodcenuj potencionalni partnerky dopredu. A nepodcenuj sebe. Ver, ze ty mas v sobe tolik inteligence, ze jsi schopen si najit inteligentni partnerku a take ver, ze ta partnerka bude natolik inteligentni, ze tyto zakonitosti pochopi.

Netlac na pilu a pujde to m:-)
Naposledy upravil(a) RadkaS dne ned čer 07, 2009 10:05, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Muj partner je z tech, ktereho strava vubec nezajima. Je mu jedno, co ji. Kdyz mu nekdo nanda to, sni to, kdyz ono, sni to. Proste strava je mu dost fuk. Takze i moje stravovani ho maximalne nezajimalo. O to vic potesi, kazdy jeho maly krucek. Je videt, ze i cloveka, ktery opravdu zajem nema, to ovlivni.
Je to par dni, kdy jsem se musela vnitrne usmat... Pred dvema lety jsem si dovolila na vode na lehatku rict, ze se mi chce curat, jeho noha byla dana tak, ze pokud bych zacala curat, curala bych na jeho nohu... Jee, to jste meli videt ten tyatr :shock: , snad bych si nechtela ucurknout na jeho nohu >:-) ....
Letos vylezly pritelovi na rukou nejake dve bile mapy... takova jakoby vyrazka, ktera se ale na slunicku neopaluje, takze tim, ze je opalen, dost vylezly. Ja opet par dnu po sobe jen tak utrousila... hmm... mel by sis to pocurat... . No, je fakt, ze uz si to par dnu poctive potira, vim o tom, ze rano a vecer. Uz jsem parkrat utrousila, ze kdyz je cely den na zahrade, ze si ty ruce muze klidne pocurat i vicekrat, kdyz tam cura do travy, tak nevim, mozna to dela i vicekrat za den :P .
A take vidi, jak se diky dzusum a ovoci nadherne opaluju. Je fakt, ze mu to vzalo rok, dva, nez to pochopil, ale jeho davky ovoce se rapidne zvysily (opaleni to on rad, na to on slysi :P ) a dzus uz si o vikendu neodpusti, a kdyz nahodou nekde neco nedopiju, ochotne se nabizi, ze dopije... .

Jen jsem chtela naznacit, ze to funguje i na opravdove nevyznavace "jinych stylu". Muj pritel je vychovan tak, ze moc je fuj a zadne veci mezi nebem a zemi neexistuji a alternativni smery jsou kravina... proste, takova ta striktni, snad muzu rict skoro az prizemni, rodina, kde se nic nez materialno a to, co je videt a da se osahat neuznava. Je to takova rodina, jako.... vzdyt to rikali v televizi... >:-) .

A vidis, jsme spolu schopni zit tak, ze se nam NIKDY nestalo, ze bychom s timto meli problem.
Dokonce, kdyz jedem na dovolenou, tak je mi blby tahat pomerance na dzus (miluju po ranu pomerancovy dzus a pritel to vi), a tak, je to objemne a to vis, ze kdyz jedeme na dovolenou, kde se chceme potapet a chodit po horach, tak je v aute mista malo, protoze tahame spoustu jinych kramu. A je to pritel, kdo rika, ne milacku, pomerance se vezmou, vzdyt je to skoro jediny, co jis, vzdyt to mas rada! :P
S prikladama bych mohla pokracovat do nekonecna, ale vitarianstvi ve vztahu opravdu neni ZADNY problem.
Naposledy upravil(a) RadkaS dne pon čer 08, 2009 12:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Proc to vsechno pisu? Protoze presne vim, co prozivas, protoze presne tyhle otazky jsem si kladla take.

Nechod do vztahu s predsudkama. Uvolni se, nech tomu volny prubeh. Zbytecne se na to neupinej, je z tebe pak zbytecne citit krec...
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jeste jsem zapomnela dodat, ze dnes je muj pritel, ktery byl vychovan antialternativne vylozene alternativne nalomen a velice mi fandi a podporuje pri mem aktivnim studiu astrologie a nedavno jsem prisla ze spinningu domu a on mi hlasil, ze studoval ty kolecka na gauci (mela jsem tam roztahy nativni horoskopy :P ) a musela jsem mu x veci vysvetlovat, protoze ho x veci zacalo zajimat :P
anndulicka
Příspěvky: 59
Registrován: pon bře 09, 2009 17:36

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od anndulicka »

Musím vám napsat zvláštní příběh co se mě stal.Před půl rokem, byla jsem vegetariánka. Hodně obilí a pečených věcí, škrob a dokonce sýry.Šla jsem darovat krev a zjistili mi anémii, bylo to dost špatný, neměla jsem žádné železo, hemoglobin taky žádnej.Dostala jsem strašně vynadáno a spoustu prášků, ty sem samozřejmě nebrala, bylo mi po nich hrozně zle.Ale snažila jsem se jíst co nejvíc zeleniny a ovoce.A světe div se, železo a hemoglobin se mi spravily tak, že se i doktor divil !!! Zázrak? Asi ne, ale kdybyste viděli toho doktora jak byl spokojenej se svou prací a nadal mi prej, když nebudu jíst maso tak se to zase vrátí... A napsal mi další 3!!! balení těch sra... (:-)
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Jista »

Dekuju moc Radko za takovou obsahlou odpoved a musim rict ze jsi mi do toho opravdu prinesla vice svetla.Tedy uprimne me prekvapuje Tve souziti s uplnym protikladem(ve strave)ale to jen potrzuje ze nezijeme pro jidlo,ale pro lasku.
Ja si prave vzdy kladu otazku zda me ta dotycna osoba ma opravdu rada,nebo ma radsi sve pohodli,a urcite to neni spravne mysleni,i kdyz na tom asi neco je.Mam radost cist ze Ti to funguje.
Teda jses ve vyhode co se tyka deti...mama ma lepsi vliv na deti,a pokud by ma zena chtela,tak je bude ladovat cim chce..jo,je to docela sila tohle tema..zvlast ty deti.
Ta co me ted pustila k vode si myslela ze jsem se uplne zblaznil ze nechci deti ockovat a davat jim antibiotika...tezky neco vysvetlit kdyz cely svet tohle uziva.navic je indka a tam nemaj paru moc o zdrave strave.
Navic vzdy potkam krestanku,a tam je zaryta vira ze maso je ok,Jezis jedl maso,a pozehnanim se vse spravi...tak je tezke vysvetlit neco jineho.
Myslis Radko ze je lepsi ustoupit z toho aby deti jedly zdrave,pripadne i zena v tehotenstvi?Ja si neumim predstavit ze budu vedle nekoho kdo v tehotenstvi se laduje cukrem,hovezim,a kdo vi cim,a ja se na to koukam...a nechci byt zase fanatik.
tak snad to nejak dopadne..:)
Go Raw
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Fiona »

Btw, Jisto, krome toho ze plne souhlasim s Radkou, tusim ze nejaka vita seznamka je na freshness.cz ;)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Jista »

Diky,ten web neznam..co to je btw?
Go Raw
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od awa »

Jista píše:Diky,ten web neznam..co to je btw?
By The Way-mimochodem.
Co se týká partnerů, tak nevím, jaké by to bylo, kdybych teď začala hledat partnera. Dříve jsem byla všežravá s vysokým podílem totalitních sladkostí a po několika letech soužití jsem přešla na vita. Nicméně u mě to byla zdravotní nutnost. Můj partner zkonzumuje vše a taky s tím nemám problémy. Oba jsme velmi tolerantní a dáváme si prostor k růstu. Každý člověk má svoje tempo, svůj čas. Rozdílnost názorů nemusí být až takový problém, jak by se mohlo zdát. Je to hodně o postoji, který k tomu zaujmu a co z rozdílnosti vytěžím, spíš to často vidím jako challenge k růstu, někdy se to týká vita, ale často vlastností, názorů a postojů.
Můj partner je ovšem zvědavý, všechno ho zajímá a i část z vita přijal za své-třeba zelené drinky, ovoce po ránu, raw oříšky, čokošky a časté saláty v jídelníčku. Jsem moc ráda, že ho mám, jednak mi pomáhá dojídat...no, já mívám velké oči, ale hlavně si cením jeho lásky a přístupu ke mně. V pátek, když jsem přijela ze školení jsem dostala krásný puget žlutých kopretin, co já ráda a mega melouna a mraky různých jablek. Hodně mě rozmazluje a že si občas dá flákotu a jiné poživatiny, respektuju. Když už, tak ať to aspoň jí v pěkné atmosféře. Změny vidím, jsou malé, ale jsou. Myslím, že člověk má hlavně zapracovat na sobě a ten pravý pro něj se objeví ve správný čas. Dokud se člověk nemá rád sám, neoceňuje se, má pochyby a v lecčems "bramboračku", tak to druzí intuitivně vycítí a nemůže se divit, že ze vztahu potencionální partneři vycouvají. Opravdu, zapracuj na sobě, ať jde to charisma zevnitř a jako člověk si dokážeš plně vážit sám sebe. Možná to bude trvat i roky, ale nebudeš litovat.
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Jista »

To bych rad vedel zda muzu najit takove charisma ze to u nekoho dokaze promenit ty pocity co maji.
kazda zenska chce varit pro sveho muze,a nebude stastna kdyz nemuze varit.laska opravdu prochazi zaludkem.
a navic ja se trosku bojim toho ze porad jeste valcim s varenym,a pokud by doma nekdo porad varil,tak nevim jak bych odolaval.no to je prave to peklicko ktere diky vita strave prozivam.
Mas pravdu,musim byt pevnejsi,ale to bude jeste trvat..pak me uz tolik veci nebude ovlivnovat.
v tom obdivuju Radku,ze dokaze varit a nema na to chut(teda nenapsala zda nema :) )
tak snad tam take dojdu...
Go Raw
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Renáta »

Jista píše:
kazda zenska chce varit pro sveho muze,a nebude stastna kdyz nemuze varit.
Tak som teda neni ženská. Skôr som šťastná, keď variť nemusím.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od awa »

Jista píše:To bych rad vedel zda muzu najit takove charisma ze to u nekoho dokaze promenit ty pocity co maji.
kazda zenska chce varit pro sveho muze,a nebude stastna kdyz nemuze varit.laska opravdu prochazi zaludkem.
a navic ja se trosku bojim toho ze porad jeste valcim s varenym,a pokud by doma nekdo porad varil,tak nevim jak bych odolaval.no to je prave to peklicko ktere diky vita strave prozivam.
Mas pravdu,musim byt pevnejsi,ale to bude jeste trvat..pak me uz tolik veci nebude ovlivnovat.
v tom obdivuju Radku,ze dokaze varit a nema na to chut(teda nenapsala zda nema :) )
tak snad tam take dojdu...
To je děsněj omyl, že každá ženská chce vařit...už se mi zadařilo zrušit pečení koláčů a spol. a doufám, že časem nebudu muset vařit vůbec. Navíc to je oboustranné, čím dál víc se setkávám s tím, že doma vaří partneři, partnerky vzácně, zejména mladší ročníky. Ještě si mlaďoučkej, co se týká zkušenností, ber svoji svobodu jako dar a přiležitosti se rozvíjet aniž bys musel dennodenně hledat různé kompromisy a vzájemně se přizpůsobovat. Žít sám i v páru má oboje svoje kladné i záporné stránky, jen je to dáno naturelem každého, co je pro něj lepší.
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Jista »

Asi neni treba vysvetlovat ze zrovna na tady se najdou zeny ktere maji jiny vztah k vareni :)
Jinak tedy vsechny ktere znam maji potrebu varit pro partnera a svoji rodinu..
Go Raw
balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od balada »

Enigma píše:Ahoj epony! (:-)
Ďakujem za povzbudzujúce slová a bývam v Bratislave.

Fuujin

Ja som na začiatku spravila zopár pekných prešľapov, veselo som si kombinovala kyslé ovocie so sladkým a podobné výstrelky (vravím, však ovocie ako ovocie), z čoho som takmer zatriasla krpcami a padla horeznak - no, prosto, strašné čosi. :lol: Potom mi samozrejme brat vysvetlil, že "sééégra, ale takto postupovať nemôôôôôžeš!" a opätovne mi pripomenul Patenaudeho a Dr. Bassa. Jednoducho, toto sú zásady, ktoré musím dodržiavať a čuduj sa svete, všetky problémy s trávením a kyslosťou akoby zázrakom pominuli. >:-) (:-)
nedalo by se to najit nekde v el. podobe? zacinam s vita a napr. ovo spolu kombinuju bezne, zel stavy delam taky z ruznych druhu podle toho co mam zrovna doma. uplne jasno nemam ani v nepecenem pecivu. jestli se to tak da nazvat. vita jsem zatim asi z 80% - mam problem si odrict celozrnny chleb.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Sitar »

RadkoS, to si hezky napsala, četl jsem to jako pohádku.

Osobně si myslím, že zkušenosti jsou přenositelné jen nepatrně, prostě každý si na to musí přijít sám a jde jen o to, najít ten správný impuls, který ho "nakopne". Člověk, když čte třeba to, co jsi napsala, si říká, no jo, vždyť to je jasné, ale když přijde na věc, jedná zase podle svého, byť už možná alespoň trochu ovlivněn tím, co četl, co slyšel nebo k čemu došel.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše:Dekuju moc Radko za takovou obsahlou odpoved a musim rict ze jsi mi do toho opravdu prinesla vice svetla.Tedy uprimne me prekvapuje Tve souziti s uplnym protikladem(ve strave)ale to jen potrzuje ze nezijeme pro jidlo,ale pro lasku.
Ja si prave vzdy kladu otazku zda me ta dotycna osoba ma opravdu rada,nebo ma radsi sve pohodli,a urcite to neni spravne mysleni,i kdyz na tom asi neco je.Mam radost cist ze Ti to funguje.
Jisto, muzes si byt jisty, ze ja to taky takhle neplanovala. To vis, ze bych byla radsi, kdyby partner byl vitarian, jasne, ze by byla spousta veci jednodussich a dokonalejsich, kvalitnejsich (vcetne jeho semene, ktere bych si taky prala mit pro sve dite od vitariana...). To vis, ze prvoplanove bych taky chtela byt sobec, kolem ktereho by se vsechno tocilo.... Jenze to je prave to. Clovek se musi zastavit, a ujasnit si, ze ne vsechno musi byt nutne po jeho. Ze proste zrovna to moje JA neni stredem vesmiru, i presto, ze to moje ja vi mozna urcite veci lip a mozna i nejlip :P . A chce pro sebe, pro partnera, pro dite... pro svet to nejlepsi. Protoze ono to tak opravdu je, moje ja opravdu neni stredem vesmiru a ostatni maji take sve postoje a svoje pravdy. Takze bud pochopim, ze jsem soucasti tech vsech a ze holt musim tahnout i kousek te karmy toho spolecenstvi i presto, ze se zrovna v te oblasti niceho spatneho nedopoustim a zaslouzil bych si neco lepsiho a proste upustim z nekterych svych "vysokych laťek" a odmenou mi muze byt krasny, obohacujici vztah v ruznych oblastech a rovinach a nebo na to nepristoupim a nestanu se soucasti spolecenstvi, zustanu si nekde sam v koutku s tou svoji pravdou a s tim svym postojem a budu se treba tesit z toho, ze jsem nedal zadny zivot memu potencionalnimu diteti, protoze je pro me prijatelnejsi radeji nedat zadny zivot nez splodit dite s nekym, kdo nema diky varene strave a diky zivotnimu stylu tak kvalitni sperma nebo tak kvalitni prostredi pro uhnizdeni vajicka a vyzivovani plodu. Je na kazdem jednotlivci, co si zvoli, zapremyslej, ktera varianta pro tebe bude v dusledku vice uspokojiva. Ale musis se podivat sakra do dali, protoze ono se to zpocatku muze vsechno jevit jinak, nez po x letech.
Variant samozrejme existuje daleko vic, ja jen vypichla dve varianty okrajove.

Takze jak pises o tom pohodli... Tak to nelze brat, protoze clovek, ktery s tebou prijde nove do vztahu, chape zivot uplne v jinych souvislostech a vubec nechape, jak to chapes ty. Je uplne nesmyslne ocekavat, ze nekdo prijde do vztahu, stane se z nej osvicenec a bude chapat vsechno tak, jako ty. Kdyz i ty jsi na sve pochopeni, ke kteremu jsi sel dobrovolne a rad, musel cekat x let.
Neni to o pohodli druheho, je to o nevedomi druheho. Coz je pochopitelne. Ani ty nebudes vedet, jak vnima a proziva zivot tvoje potencionalni partnerka a ani ty neprijdes do vztahu jako osviceny a nebudes hned vedet, coze si to partnerka asi tak preje, po cem touzi, co ji niterne ublizuje, na cem ji bezvyhradne zalezi a co je pro ni alfa omega.

Takze, to, cemu ty rikas pohodli... to je tvoje prace. Ty jsi ten, ktery musi tomu druhemu pomoci orientovat se v tvem prostoru, a je jen tvoje vyzitka, jak se to "pohodli" druheho bude menit. A at se ti to libi nebo ne, musis zacit u sebe. Respektive, neustale pracovat na sobe a pri tom pracovat na komunikaci ve vztahu a byt otevren i komunikaci z druhe strany. Jak tento proces zacne, zmena je nevyhnutelna. Veci se zacnou hybat a vzhledem k tomu, ze vse se vsim souvisi a vsechno je propojene, pomalicku se zacne menit vse.
Jen je treba mit na vedomi, ze vztah jako takovy je velmi krehka zalezitost a je treba davat pozor na tenky led... . Musis hodne citovat nez za provazek zatahnes... abys nepretrhl... .
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše: Teda jses ve vyhode co se tyka deti...mama ma lepsi vliv na deti,a pokud by ma zena chtela,tak je bude ladovat cim chce..jo,je to docela sila tohle tema..zvlast ty deti.
Vsechno ma sve pro a proti. Ty jsi zase ve vyhode, ze jsi chlap, protoze procentualne je to prave zena, ktera je vice prizpusobiva. A hodne zen se chce libit a hodne zen bojuje s kaloriema, s dietama, se sportem a prave proto, hodne zen uvita chlapa, ktery bude sportovne zalozeny a bude svou zenu ve sportu povzbuzovat a dokonce s ni aktivne sportovat. Hodne zen bude rado, ze muze pro sveho muze servirovat ovocnou misu a jist s nim a nebude muset odolavat uvarenemu jidlu, v dobe, kdy by chtela drzet dietu...
Rekla bych, ze procentuelne jsou ve vetsim mnozstvi zastoupeny prave zeny, ktere jsou ochotny naslouchat partnerovi a probirat s nim vsechny problemy.
Kdyz s tebou bude divka travit kazdy den, kdyz ji nechas svobodne dychat, kdyz te bude milovat, do jiste miry se zmeni. Nedovolim si tu odhadovat procenta nebo tak neco, ale kazdy partner se v partnerstvi meni, prizpusobuje. Ve vztahu se stavame jeho soucasti a urcite veci se v partnerstvi meni.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše: Ta co me ted pustila k vode si myslela ze jsem se uplne zblaznil ze nechci deti ockovat a davat jim antibiotika...
Nevim, jak dlouho jste spolu byli, ale informace ve vztahu, ktery neexistuje dlouho, ze nechci ockovat sve dite, je "vykrik do tmy". Urcite veci se muzou rikat a probirat, az uzrajou. I jablko musis ze stromu utrhnout, az kdyz uzraje. Zkus ho utrhnout zelene.... Vidis, trhas to stejne jablko, ze stejneho stromu... Cas hraje dulezitou roli. Protoze cas poskytuje vsem moznost uzrat... Vsechno chce svuj cas... nejdriv musis pripravit pudu, pak udelat jamku, pak nalit vodu, pak dat zrnicko a pak dlouho cekat, nez vyroste stromek. A kolik je jeste prace nez stromek vyroste v krasny strom s plody... Jen kolik casu je potreba na tohle... A kdyz uz jsi dokazal vypestovat krasny strom, ktery plodi. Hmm... tady clovek snadno prehlidne, ze jablko jeste neni dostatecne zrale a utrhne ho zelene... pozor na to :wink:
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše:..tezky neco vysvetlit kdyz cely svet tohle uziva.navic je indka a tam nemaj paru moc o zdrave strave.
Nevysvetluj, bud prikladem... vysvetlovani muze nekdo vnimat jako utok... chce to nejdriv najit nejakou spolecnou rec a pomalicku polehoucku citovat, co uz muzes nadhodit a co jeste nechat uzrat. Pomalicku otevri problematiku ockovani, nemus to hned nutne vztahovat na sebe, na vztah...
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše: Navic vzdy potkam krestanku,a tam je zaryta vira ze maso je ok,Jezis jedl maso,a pozehnanim se vse spravi...tak je tezke vysvetlit neco jineho.
Je to o prioritach. Ty musis vedet, na kolik si zeny vazis, na kolik ji milujes, na kolik ti za to stoji a na kolik ji stojis za to ty... . Musis vedet, jestli je pro tebe prijatelne krestanske mysleni, protoze pro ni je to zrejme alfa omega... A pokud je toto jeji podstata a ty mas podstatu posunutou nekde jinde, budete muset hledat bod spojeni nekde jinde... je otazka, jestli jeste nekde jinde najdete nejaky jiny silny bod, ktery udrzi vas vztah.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše: Myslis Radko ze je lepsi ustoupit z toho aby deti jedly zdrave,pripadne i zena v tehotenstvi?Ja si neumim predstavit ze budu vedle nekoho kdo v tehotenstvi se laduje cukrem,hovezim,a kdo vi cim,a ja se na to koukam...a nechci byt zase fanatik.
tak snad to nejak dopadne..:)
Nejdi do vztahu s myslenkou, ze si toto neumis predstavit. Jdi do vztahu s zenou, ktera te bude pritahovat, fascinovat a budes vedet, ze to je to ono. Pak s ni nejakou dobu zij, komunikuj a utvarej vztah. A pak po te dobe, az zvladnete tohle obdobi, pak se sam sebe zeptej znovu.... az pak se zeptej, jestli ti tahle zena stoji za to, aby porodila tvoje (vase) deti ... mozna, ze pak uz si nebudes rikat ... jak se bude ladovat hovezim, cukrem... mozna, ze se v ni bude zrcadlit kus tebe a ona se nebude ladovat cukrem, hovezim... a mozna se ladovat bude, ale protoze te bude milovat, tak treba udela kompromis a treba se dohodnete, ze se alespon v dobe tehotenstvi ladovat hnusama nebude... a mozna to bude vsechno jinak... pochop, ze kazdy vztah s kazdou zenou se bude vyvijet jinak, protoze kazdy vztah je jedinecny, neopakovatelny... . Snaz se pracovat na sobe, protoze ten druhy nam zpravidla ukazuje chyby nase.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše: kazda zenska chce varit pro sveho muze,a nebude stastna kdyz nemuze varit.laska opravdu prochazi zaludkem.
Moje zkusenost je trochu jina.... spis bych rekla, ze kazdy v tom partnerstvi chce druheho obdarovavat nebo mu tim svym zpusobem davat najevo, ze ho miluje. Pro kazdeho to znamena neco jineho a kazdy to projevuje jinak. Zeny jsou nejcasteji znamy tim, ze serviruji svemu muzi jidlo. Ale je to mozna prave tim, ze muzi nejcasteji vyzaduji prave ruznorode mnozstvi jidla a partnerky jen reaguji... .
Ja sama si partnery "ucim", ze ja nejsem z tech zen, ktere chteji klasicke darky v podobe sperku, parfemu, kozichu, aut.... . Ze u me uspeje spise darkami typu ... vylet na nejakou horu, dovolena na kole... mimo to mi muj partner neustale ukazuje lasku tim, ze pro me neustale neco opravuje, upravuje, vymysli a uskutecnuje.... a koneckoncu i ta perliva voda, kterou pije, je od nej darek a pije to pro me :-), a ja partnerovi treba varim kafe, i kdyz u toho remcam, ze dneska by tu kyselou brecku mohl ve prospech sveho zdravi vynechat... no, nekdy se tak s usmevem pošťuchujem :-). I tyhle drobne malickosti a darky je urcita forma komunikace, ve ktere si sdelujeme svoji lasku a i diky tomu jeden druheho nenasilne menime, ne proto, ze chceme, ale proto, ze to pro nas chce udelat ten druhy.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše: v tom obdivuju Radku,ze dokaze varit a nema na to chut(teda nenapsala zda nema :) )
tak snad tam take dojdu...
Nemam, nevim, proc bych mela. Neni to pro me a me se to netyka. Vic o tom nepremyslim. Nevenuju tomu myslenku. Nechapu, proc bych mela sama sebe trapit, a a snazit si vyvolavat nejake pocity a chute premyslenim o tom... vzdyt to je vedoma sebevrazda :shock:
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše:Asi neni treba vysvetlovat ze zrovna na tady se najdou zeny ktere maji jiny vztah k vareni :)
Jinak tedy vsechny ktere znam maji potrebu varit pro partnera a svoji rodinu..
Jak rikam, je to jen projev lasky, muzi to vyzaduji a zeny to z lasky k nim delaji
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od RadkaS »

Sitar píše:RadkoS, to si hezky napsala, četl jsem to jako pohádku.

Osobně si myslím, že zkušenosti jsou přenositelné jen nepatrně, prostě každý si na to musí přijít sám a jde jen o to, najít ten správný impuls, který ho "nakopne". Člověk, když čte třeba to, co jsi napsala, si říká, no jo, vždyť to je jasné, ale když přijde na věc, jedná zase podle svého, byť už možná alespoň trochu ovlivněn tím, co četl, co slyšel nebo k čemu došel.
Jasne, je to presne jak rikas. Vpodstate je to moje psani tady stejne celkem bezvyznamne, protoze clovek to stejne plne pochopi, teprve az to sam prozije, a to uz to pak zase nepotrebuje cist... >:-)
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo?

Příspěvek od Sweetie »

moc hezky. jen me zarazi radkoS, ze svymu partnerovi varis, i kdyz vis, ze mu to skodi..
Odpovědět