Slunce jako potrava?

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Advid »

No spíš jsem si to s tím vodopádem špatně pamatoval a smotal to do jedneho. :-)
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Pavluška »

Laurinka: :) nádhera!
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Selma »

Já teda západ ani východ slunce nevidím ze země, musím vylézt na střechu. Kdesik jsem četla Manekova doporučení přeložená do češtiny, že se má stát na holé zemi, nebo na kameni, třeba i na betoně, jenom ne na trávě. A když byl zmíněný ten beton, tak nevim nakolik vadí, že ten beton je nějaký ten metr nad zemí ?
Jinak holá země je běžný jev v zemích, které mají problém s hladomorem, ale u nás prakticky neexistuje. Na naší zahradě je holo akorát před kurníkem a tam se mi věru stát nechce.
Tohleto jediné mi na té sluneční výživě trochu neštimuje. Prostě Země pokrytá vegetací je ideální přirozený stav. Tam kde není, je něco v nepořádku.
Jo, ještě mně tak napadají krtiny, na ty se lidská chodidla vejdou. Tuž to bych případně mohla vyzkoušet, jestli je to lepší než na betonové střeše. Ale budu si muset přivstat.
Jinak po každodenním koukání chuť na jídlo nemám, když tak na něco šťavnatého nebo něco na zahrádce, to spíš beru jako druh komunikace, než jako jídlo, no a pak na med.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od awa »

Myslím, že každý si to musí přizpůsobit svým možnostem, ono mu stejně nic jiného většinou nezbude. Buď vidím dobře na slunce nebo stojím na " správné zemi". Pro mne je prioritou to sluníčko, pak teprve ty nohy dle místa a možností. Už jsem to sluníčko při západu hypnotizovala i v autě na dálnici a nohy jsem měla stejně vyzuté, protože bylo horko ....Řídil samozřejmě někdo jiný... :D ani nemumlal, že jsem stáhla okno a v autě tancovala meluzína a průvan....
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od 800914 »

dnes som bol na vychod v parku. je tu ale problem, ze vacsinou su mraky, dnes ale aspon obcas presvitalo, a obcas zaslo, tak to bola taka polovicna seansa, pomedzi to som este behal par koleciek, ale tiez nie naboso, urcite by som chytil do nohy sklo alebo vrchak z piva.
uzemnil som sa dufam dostatocne tym behom, a vlastne tej solarnej energi tentokrat nebolo ani nejak prilis.
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od IDASEK »

Taky přispívám :D
Přílohy
západ slunce.JPG
(104.44 KiB) Staženo 682 x
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
Emma
Příspěvky: 17
Registrován: ned čer 22, 2008 20:48
Bydliště: Plzeňský
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Emma »

Krásné. Dala jsem si to jako spořič. děkuju Idásku :mrgreen:
One step to be happy. Work.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od dgm »

To je pekne. Mas to z dovolene, nebo si takhle uzivas kazdy den?
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od IDASEK »

To je asi 4km od místa kde bydlím a je to focený z mého rodného domu, od rodičů. Jsou tam nádherné západy a to ještě nejsou vidět hory, protože v létě slunce zapadá kus dál (hory začínají více na jih), ale ty barvy......
Idasek není muž ;o)
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od dgm »

Ahoj vsichni, tak jak pokracujete?
Tady je uz kolik dni zatazeno nebo dokonce prsi :(

Posilam neco okopceneho z jewel.sk:

V iniciačných tradíciách východných filozofií bolo slnko vždy symbolom hojnosti. Tak bola vypracovaná technika :slnečná energia.
Je nutné si vybrať správne miesto v prírode na vyvýšenine, odkiaľ sa dá pozorovať východ i západ slnka.
Pri úsvite:
Pár minút pred východom slnka sa treba postaviť tvárou k východu, ruky spustiť pozdĺž tela, dlaňe smerujú k slnku. Dýchanie uvoľnené, s pocitom radosti. S rozkošou nasávať všetky farby a vône, ktoré prináša úsvit. Keď uvidíme slnko spoza obzoru začíname k nemu zľahka utekať na mieste.Ako bude slnko vychádzať, pohyby i rytmus dýchania treba zrýchľovať, ale nie vedome, ale tak, ako nám to ukazujú pocity príjemnosti. Paprsky pozornosti, ktoré vychádzajú z oblasti tretej piatej a šiestej čakry/solar plexus, krk a bod medzi obočím/ smerujú k slnku. Oči sa tešia z krásy slnečného žiarenia, pokožka vníma nežné teplo. Po vystúpení slnka nad obzor je pohyb nôh maximálny, pohyby sú najväčšie, ruky sú už nad hlavou, dlane naplno nasávajú energiu. telo vtedy samé dá signál ukončenia aktívnej časti cvičenia, čo sa prejaví únavou a pocitmi blaženosti, u pokročilých cvičencov nastupuje stav extázy. Vtedy znehybnieme, vnímame energiu slnka, ktorú sme nasali, stotožňujeme sa so slnkom a pociťujeme to isté, čo slnko:radostnú pieseň, ktorou príroda slnko víta. Staré taoistické povesti hovoria, že niektorí mnísi po úspešnom zvládnutí cvičenia Beh k slnku vzlietli a prekonali zemskú príťažlivosť.
Po celý deň je nutné nestrácať spojenie so slnkom, hovoriť s ním, ako s priateľom, resp. otcom. A ďakovať.
Pri západe slnka:
Večer na tom istom mieste 10-15 minút pred západom začíname víťazne tancovať. Tanec je spontánny, žiadny pohyb nie je premyslený, telo cez pocity rozkoše uvádza všetko do pohybu samé. Cez plynulé, nevynútené pohyby sa spája každá bunka a všetky časti tela so slnkom. Tak vznikajú paprsky spojenia tela so slnkom, ktoré sa s ním spojí v pevný zámotok. Po zapadnutí slnka sa posadíme a uvedomujeme si žiarivú sféru okolo seba, ktorú sme vytvorili. Postupom času, ktorú venujeme cvičeniu túto sféru vedome rozširujeme. Pokiaľ sa nám nedarí plynule pokračovať vo vizualizácii, toto je signál k jej ukončeniu. Znovu staré tradície hovoria, že majstri vedeli tvorbu slnečného zámotku doviesť k takej dokonalosti, že začali byť pre ostatných neviditeľní. Takému vytvorenému telu sa hovorí telo plazmové v vo východných kultúrach ho považujú za také isté reálne telo, ako hmotné. Cvičením dochádza k sebapoznaniu, prežívaniu jednoty, vnímaniu kozmickej energie lásky, prichádzajú vlastnosti ako rozhodnosť, meditatívnosť, radosť, jasné vedomie, zdravie i úspech v podnikaní. Človek sa zbaví akýchkoľvek závislostí a získa tvorivé vedomie a inšpiráciu. Stelesňuje hojnosť, úspech a šťastie, jeho aura sa mení na mocný katalyzátor- urýchlovač prosperity v akejkoľvek oblasti, ktorú chce rozvíjať.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od awa »

Taky u nás dlouho pršelo. Až dneska začalo svítit. Je to zvláštní, ale silněji na mě působí svítání. Mám větší prožitek a radost. Celý den mi pak připadá nádherný. Naopak me mrzí, když se vyvaluju a o svítání, zpěv ptáků v ranním tichu a lesní vlahost přijdu. To vstávání dřív je neskutečný přínos, hodně zharmonizuje, jen musí člověk překonat svoji pohodlnost a zvyky.
U západu nemám ještě takový klid a sluníčko si se mnou hraje schovávanou mezi koruny stromů, ale pořád je to mnohonásobný přínos pro člověka než čučet na černou kroniku ve skleněném cecku.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Selma »

Koukám pořád ze střechy na západ, východ nestíhám, možná až bude vycházet později. Koukám co nejdýl to jde, nejvíc se mi zadařila asi půl hodina. Zjistila jsem, že slunce vůbec není bílé, ale barevné, jako cédéčko. Nádhera. Taky jsem trénovala rozpouštění mraků přes den, menší jdou docela snadno, abych mohla pak použít, kdyby bylo trochu zataženo. Na větší mraky ale zatím nemám, tak to v tomhle počasí při západu ani nezkouším :)
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od IDASEK »

(:-) (:-) (:-) (:-)
awa píše:Taky u nás dlouho pršelo. Až dneska začalo svítit. Je to zvláštní, ale silněji na mě působí svítání. Mám větší prožitek a radost. Celý den mi pak připadá nádherný. Naopak me mrzí, když se vyvaluju a o svítání, zpěv ptáků v ranním tichu a lesní vlahost přijdu. To vstávání dřív je neskutečný přínos, hodně zharmonizuje, jen musí člověk překonat svoji pohodlnost a zvyky.
U západu nemám ještě takový klid a sluníčko si se mnou hraje schovávanou mezi koruny stromů, ale pořád je to mnohonásobný přínos pro člověka než čučet na černou kroniku ve skleněném cecku.
(:-) (:-) (:-) díky za ten smích awo
mám vás ráda lidi
akorát mě štve že nestíhám nic a jím co najdu
m:-) ale příští týden mi začíná dovolená na kolech
mějte zítra všichni krásný den :wink:
Idasek není muž ;o)
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Curcuma »

Pár věcí mi nebylo zcela jasných, a tak jsem se optala a HRM odpověděl mailem takto:

1) "holá zem" znamená písek, zemina atd., v podstatě jakýkoliv povrch krom trávy a mokré zeminy, nejlepší je však přírodní zem...

2) Na otázku, co dělat v zimě, když je venku sníh a led odpověděl, že je možné být obutý a dokonce je možné být i v domě a dívat se skrz čisté okno...

3) Když je několik dní oblačno, tak si nemáme dělat starosti, když ztratíme několik dní a pokračovat návratem na trochu menší hodnotu a během několika dnů až dosáhneme dosaženého času, tak pokračovat s 10s přírůstkem. V zimě je slunce vždy bezpečné, vyjma poledních hodin. Po skončení dívání se do slunce se mají zavřít oči, dokud vnitřní obraz nezmizí a pak se dívat jinam.

4) HRM doporučuje pít sluncem nabitou vodu.

Zatím mám nakoukáno 30 dnů a cítím se fakt dobře, vyloženě se na východy a západy těším >:-)
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od 800914 »

predvcerom bolo oblacno, pocuval som muzik pri vode, lezajuc podvecer pozerajuc na mraky ako sa hybu a morfuju, slnko skoro nevychadzalo.
asi o piatej mi to doslo :idea: :)
buzzz ako pri sungaze.. energia, eufostavy..
dumal som kolko lux to asi moze mat ked na tie mraky obcas nedokazem pozerat oboma okami, ze striedam lave-prave ako pri sungaze. a doslo mi ze to je prave ta stupnica.. ked uz nemozem pozerat pri sungaze oboma na slnko-gulu, a ked uz nemozem pozerat oboma na mraky, intenzita svetla sa musi cca rovnat.
rozdiel je len v tom ze pri sungaze je svetlo koncentrovane a pri mrakoch rozptylene, co ale dopada na sietnicu a co ide do mosgu sa cca =.

odprucam pogooglit na temu svetelnej terapie (light therapy).
niekde som cital napr. ze tretina britov je preukazatelne postihnuta syndromom SAD (za hlavnu pricinu povazovany nedostatok prirodzeneho svetla), co berie serjozne aj tamojsia zdravotna politika, ak ma clovek diagnozu od lekara, stat produkty antiSAD terapie zcasti preplaca. (fullspektralne lightboxy vacsinou 10000 lux).

tym som len chcel poznamenat ze tato tema by sa mohla volat aj svetlo ako potrava, cumenie na slnko-gulu pri vychode a zapade je len jedna z moznosti.
a to vyssie popisane osvietenie hih povazujem zatial na highlight tohto vyletu, citim ze svetlo ma pre mna do buducna vyznamnu kaloricku hodnotu, to som vedel uz dlhsie, vychody a zapady sa ale v anglicku skoro nekonaju, rano a vecer je bud zamracene alebo hmla.
par minut 10K+ luxov vycucam aj pod mrakom, ak to teda nieje prave nejaky dazdovy rumburak.

uplne idealny je myslim polooblacny podvecer :) to som tu mal vcera.
slnko vychadza a zachadza, a clovek podla toho bud pozera, cumi, cuci, civi, alebo perifer.

slnko je fenomen :)

btw. dnes uz bolo vacsinu dna pekne, bol som na vyprave a trafil na osadu naturistov s nuda plazou, oslnil som si zadok a vlasaky, podla farebneho kontrastu (podplavkoveho) im ale muselo byt jasne ze som turista nie naturista.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Pavluška »

:) hihi
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Fiona »

Jaj, tak pobliz takove osady bych si sroubila chyzu :D
Slunko ma svitit vsude, skryvani tela v plavkach mi prijde uchylne. Jakoby zadek nemel taky pravo na par luxu.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od 800914 »

ak by si chcela navstivit, funguje tam camping, caravaning, bungalowing, alebo si mozes kupit vlastnu chyzu.
videl som tam btw. oznam bungalow na predaj za 1000eur, asi by este chceli + za prenajom.
boli tam vacsinou starsi hipici, village naturiste la chiappa, juhovychod, plage de st. giulia.
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Curcuma »

Pro nadšence sungazingu - víkendový seminář s Hira Ratan Manekem v Chorvatsku.

Je to v rámci nějakého harmony programu a koná se 4.7. - 5.7. 2009 na ostrově Pašman.

http://www.harmony.hr/seminariGERM2009/ ... m2009.html

m:-)
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Curcuma »

díky, hodně zajímavé!
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Fiona »

Zvlastni... zrovna dneska jsem sedela v parku, koukala na slunce schylujici se k zapadu a znova si vzpomnela na tohle davno zapadle tema. Citila jsem primo vlci hlad po slunci. Pak prijdu domu a v jinem vlaknu ctu, jak je pry nezdrave nosit slunecni bryle... :) Budu muset oprasit stare dobre navyky, co upadly v zapomneni ani nevim jak...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Dano »

Fiona píše:Pak prijdu domu a v jinem vlaknu ctu, jak je pry nezdrave nosit slunecni bryle... :)
Par postrehov z vyskumov k tomu od Ross-a Horne-a.
Inac uz par dni sa pozeram po nejakej Plnospektralnej (vratane UV ziarenia) Kompaktnej fluorescencnej ziarivke (CFL) s klasickou objimkou E27. Kto ma a vie poradit? Zatial stale svietim v celom byte klasickymi vlaknovymi ziarovkami (Edison bol aj tak genius).

Pisem si s 2 dodavatelmi: od NARVA-BEL http://www.narva.sk/default.asp?cls=spr ... showtype=1
a potom http://www.exo-terra.com/en/products/co ... _bulbs.php. Kvoli grafu spektra vyzarovania, lebo predajcovia maju tendenciu viac pisat (a niekedy bludy) nez ukazat jeden graf ktory prezradi za stranu kecov.

Nastartovali ma mnohe clanky od Mercolu o vyskumoch o vplyve D vitaminu na zdravie. On predava za morom takuto: http://products.mercola.com/light-bulbs/
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od mun »

Dano, tohle mě zajímá - světlo s co nejpodobnějším spektrem jako slunce. Zvláště, aby nebylo očesané UVB spektrum (297nm - syntéza vitaminu D, 311nm - dělení melanocytů, a určitě mnoho dalších procesů). Kdybys prosím měl to spektrum k dispozici, tak se o to poděl. Teď v zimě je to bída, ale nejhorší už je za námi :)
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Fiona »

Jej, diky Dano :)
Spousta veci z toho clanku je pro me novinka, ale dava to smysl.

Pamatuju ze jsem kdysi pouzivala jakesi takzvane full-spectrum zarivky pri pestovani marjanky, a bylo to celkem fiasko. Mnohem vic jim chutnala takova ruzova "UV" zarivka, co podle me sice vizualne davala mnohem min svetla a jeste k tomu podezrele barvy ve srovnani s "full-spectre", ale rostlinky aspon pri nem rostly normalne. Tj nebyly tak tenoucke a netahaly se tolik za svetlem. No jo, ale slunce je slunce. Hlavne ted v zime nesmim zapominat chodit koukat do slunicka...

A to co tam pisou o zemepisnych sirkach ma taky hlavu i patu. Ve Svedsku jsem napriklad pozorovala, ze prumerny domorodec si je dokonale vedom sve nizsi vykonnosti pres zimu a neprepina se v tomto obdobi. Sice si nestezuje, ale pokud si to jen trosku muze dovolit, aspon jednou pres zimu uleta za teplem. A pokud jde o cernochy zijici v Anglii, aspon ty co znam osobne (a tech je hodne), neco na tom clanku taky bude. Ti co prijeli z Afriky relativne nedavno se vetsinou tesi vybornemu zdravi a kondici, aniz by pro to neco delali. Naopak ti co uz tu jsou 15 a vic let, nebo v druhe a dalsi generaci, trpi vsim moznym, od mizerne pleti a nadvahy pres dychaci potize az po vazne nemoci. Zkusim hodit tenhle clanek do diskuze, uvidime co dalsiho se dozvim... :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Panda »

Když se zmiňujete o zářivkách - s tím mě poněkud rozčilují, že se přestávají vyrábět a prodávat klasické vláknové žárovky a nahrazují se zářivkami. Klasické žárovky se pomalu dostávají do oblastí zakázaného zboží (stejně jako se staly rtuťové teploměry) a přitom se hledí jen na energetickou úsporu a ne na zdraví člověka. Zářivky mají dvě hlavní nevýhody kvůli kterým je jejich světlo nepříjemné, nepřirozené a způsobující únavu očí:

1) Vlákno žárovky má tepelnou setrvačnost, zatímco zářivka sleduje přesně kmitočet sítě, bliká v rytmu 50 Hz. Lze to pozorovat když v zářivkovém světle pohnete očima, uvidíte obraz okolí rozložený na snímky. Blikající světlo způsobuje vyšší únavu očí a zvyšuje pocit vnitřního napětí - člověk blikání nevnímá, ale mozek ho přesto vyhodnocuje jako změny v prostředí a udržuje pohotovostní hladinu adrenalinu. Tento problém je v budoucnu řešitelný pokud se budou zářivky napájet vysokofrekvenčním měničem - pokud vím tak ho běžné zářivky nemají, jen ty napájené z baterií.

2) Světlo ze žárovky má spektrum spojité a blíží se přirozeně nejvíce charakteru světla Slunce (tedy až na to že nezasahuje do UV spektra). Zatímco zářivka má spektrum čárovité, nespojité, protože světlo vzniká přeskokem elektronů mezi energetickými hladinami. To lze pozorovat na lomovém hranolu nebo pokud se podíváme na světlo skrz oloupaný CD disk (jehož drážky rozkládají spektrum světla). Energie je soustředěna v úzkých částech spektra a to také přispívá k vyšší únavě očí.

Myslím že to potvrdí každý, že chce-li dosáhnout pocitu duševní pohody nerozsvítí si zářivku ale spíš žárovku nebo dokonce svíčku, jejichž světlo je příjemnější a přirozenější. Domnívám se že úspora energie a šetření životního prostředí se řeší na špatném místě. Osvětlení prostorů kde se lidé nejčastěji vyskytují jistě nebude tak znatelnou energetickou zátěží jako plýtvání energie v jiných oblastech.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Dano »

1. Blikanie u CFL je sice nevyhoda, ale so stale sa zlepsujucou technologiou je stale slabsie, neda sa vraj porovnat napr. s niekdajsimi neonkami.
Panda píše:2. Světlo ze žárovky má spektrum spojité a blíží se přirozeně nejvíce charakteru světla Slunce (tedy až na to že nezasahuje do UV spektra).
2. Nie je pravda. Pozri spektrum. U CFL je sice menej spojite (ale zase, stale sa zlepsuje, terajsie trifosforove sa nechytaju na najnovsie s CRI - index vernosti farieb uz okolo 99%.), ale jednoznacne u tych "plnospektralnych" vernost a podobnost slnecnemu svetlu ovela vyssia. Ak fotis, tak to poznas lahko, pod ziarovkou citelne chybaju svetla kratsej vlnovej dlzky a zabery su do cervena.
Panda píše:Zářivky mají dvě hlavní nevýhody kvůli kterým je jejich světlo nepříjemné, nepřirozené a způsobující únavu očí:
Potvrdim/vyvratim ti ked kupim. Zatial neviem, doposial pouzivam zasadne len edizonky. Je normalne, ze CFL ma aj vyhody aj nevyhody. Tak ako ziarovky. Zatial co som cital studie, a aj ten Hornov prehlad, vyzera to tak, ze vyhody prevysuju nevyhody.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Panda »

Pardon měl bych to vzít asi zpět, protože až teď se dívám do odkazů že současný vývoj je už jinde než znám současný stav kolem sebe - staré typy zářivek.

Dano neporovnával jsi ještě světlo z LED-diodových svítilen?
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Dano »

mun píše:Kdybys prosím měl to spektrum k dispozici, tak se o to poděl.
Zatial bieda. Obchodnici sa chvalia na webe vzdy niecim navyse. Po par mailoch a otazkach na spektrum vysvitne, ze to uz nepredavaju lebo im to neslo na odbyt alebo ze ta ich "bio" apod. ziarivka s UV moc toho UV vlastne ani nevyzaruje. Zatial to vyzera najlepsie so ziarivkami pre plazy do terarii :)

1. Pisem si s predajcom, ktory predava http://www.exo-terra.com/en/products/co ... _bulbs.php. Zvazujem tu Repti Glo 5.0 Compact, je tam aj graf, ale pytal som si lepsi aj s jednym vysvetlenim a odpisal ze fajn podnet, ze by to dal aj aj na web, ale vyrobca ci kto robi az od 11.1., tak potom mi odpise.

2. Narva predava LF 958 NARVA BIO vital® a v ich letaku spolu s chvalami UV, slnka a D vitaminu vidno aj graf, na ktory som im odpisal:
"...A v tom 3. vidno, ze najmensia vyzarovana vlnova dlzka je len okolo 360nm. Pricom napr. UVB ma dlzku mensiu, asi 280-315nm. UVA je 315-400nm. Z neho mi pripada, ze ta ziarivka vobec nevyzaruje UVB (ale hlavne to tvori vitamin D), a z UVA len malu nevyznamnu cast. Myslim si, ze je to len zle uvedene, ze tie hodnoty su posunute v elektronickom reklamnom letaku."
Prisla odpoved:
"Tie grafy, co ste si pozreli su v poriadku, ked Vam ale ide o podiel UV – B v spektre, to bezne usporky nemaju, len specialne, ktore najdete v roznych chovatelskych predajniach napr. pozrite internetovy obchod firmy DAES, s.r.o. v nasej ponuke mame ziarivkove trubice NARVA Reptilight aj s pozadovanym spektrom"
Pozrel som tu trubicu, Terrarium ku koncu dokumentu http://www.narva.sk/inc/pdf/narva/svete ... kvaria.pdf, na uplnom konci su aj grafy. Kukni.

Ja chcem CFL nie trubicu, tak pockam na odpoved k tej prvej.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Dano »

Panda píše:Dano neporovnával jsi ještě světlo z LED-diodových svítilen?
Nie. Co si pamatam, LED je velmi uzko spektralny zdroj svetla. Tak bud by si musel mat svietidlo s X rozne farebnymi LED zdrojmi... Alebo som zase zaspal a vyvoj sa za poslednych 10 rokov skokom posunul az tak, ze uz su aj LED zdroje sirokospektralne, hoci taky fyzikalny princip, na ktorom by to mohlo ist, mi nie je znamy.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od mun »

Dano píše: Pozrel som tu trubicu, Terrarium ku koncu dokumentu http://www.narva.sk/inc/pdf/narva/svete ... kvaria.pdf, na uplnom konci su aj grafy. Kukni.
To vypadá dobře, ten Reptilight (píšou "odpovídá slunečnímu světlu, 4%UVB a 30% UVA"), solária mají jen 1% max. 2% UVA a kdovíjaké spektrum. Otázka je, kolik bych takových trubic potřeboval, na jakou dálku atd., zkrátka bych na sobě nějak musel odzkoušet dávkování a asi pozor na oči.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Dano »

mun, k tej ziarivke od exo terra, o ktorej som pisal v 1. bode. Pozrel som pekny manual na http://www.hagen.com/pdf/reptiles/Exo_T ... ide_EN.pdf. Hlavne strana 20, GL 5.0 vyzaruje 5% v dlzkach UVB atd... Je tam aj tabulka s par hodnotami a grafy spektra te ziarivky ai. v dobrej .pdf kvalite.
Par zakladnych veci co vies o UV je na 8. strane, a tiez pekny graf je v nom pod 3.2.2 D3 Yield Index, pri akej vlnovej dlzke sa tvori kolko D vitaminu.

Kym zozenie tie info spominany slovensky predajca, poslal som otazky aj priamo vyrobcovi.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od mun »

Dano, rozhodl jsem se, ze si postavim ze zarivek Repti Glo 5 nebo 10 jakesi domaci solarium a odzkousim na sobe davkovani. Musim neco nacist ohledne davkovani, abych vedel kolik trubic/reflektoru/starteru atd. Ale na zimu by to mozna fakt pomohlo, protoze tady sviti slunce treba jednou za tyden :(
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Kompaktna ziarivka s UVA+UVB

Příspěvek od Dano »

Asi po tyzdni mam odpoved od vyrobcu, po mojom pripomenuti sa, lebo povodne slubili, ze odpovedia do 24h :) . O kompetentnosti ich zakaznickeho centra dost pochybujem, kedze mi napisali aj:
We cannot offer any of the information you are asking for, it is not available, I had been waiting for a response form our lighting people before answering to see if something like what you requested exists in any form. It does not.

Z mojich otazok vlastne odpovedali len na jednu:
We do not recommend any of our bulbs for human use. To be effctive for reptiles, the bulbs are meant to be placed quite close to the animal in general usage, much closer than is often comfortable.....We can only say that these bulbs are made specifically for pet use, in this case reptiles. They were never intended for human usage and have never been recommended or tested as such.

Na jednej strane pisu, ze ju neodporucaju pre ludi. Cize tymto by ma ako laika asi odradili. Ale na druhej strane vsade pisu, ze aby bola vobec ucinna pre tie plazy (UVB - pre metabolizmus vapnika, UVA pre pre aktivitu, "reprodukcnu" cinnost :), musi byt umiestnena do 30cm (!) od nich a teda svietit im v terariu po cely den (na tych 8 hodin predpokladam ze im ju zhasinaju). Takze asi tak "velmi" ona ziari toho UV...

Ale ani bez tej poznamky by ma neodradili, vo fyzike sa nestratim uplne.
  • Podla spektralnej charakteristiky vidno, ze jej ziarenie sa v UVA a UVB oblasti (a aj kratsie vlnove dlzky viditelneho svetla) velmi podoba beznemu slnecnemu svetlu. Porovnal som to s viacerymi grafmi, aj s tou ziarivkou ("pre ludi") od Mercolu, obe maju asi taky isty pomer UVB ku UVA.
  • Asi budem preistotu sucasne svietit aj klasickou ziarovkou, aby bolo vysledne spektrum blizsie k beznemu slnecnemu, kedze Glo 5 v tych dlhych vlnovych dlzkach (teplejsie farby) svieti slabo, a bezna ziarovka praveze len v nich. Dobre sa doplnaju. A mozno sa casom osmelim, a budem zapinat len ju. Vsak ak by som zacal podozrivo hnednut na pokozke, tak sa pozastavim :)
  • Pisu, ze je vhodna pre subtropicke a tropicke plazy, lebo vyzaruje aj UVB v zlozke "podobnej temnemu prostrediu ako dazdove pralesy a tropicke lesy", (predavaju Glo 10 s este vyraznejsim UVB - pre pustne plazy).
  • Ako sa pise na webe aj krabicke, po roku ju treba vymenit, lebo po tejto dobe vraj zoslabne ich UV zlozka ziarenia o 50% a aj viditelna svetlo. Cize, aj UV bude (zial pre mna) postupne slabnut, ziarivky starnu... Ale u mna doma na plafone v jednej miestnosti bude svietit v zime v priemere asi 10x kratsiu dobu denne nez ako sa svieti v interierovom terariu na nejaku kobru (30cm od nej...). A v lete pocas kratsich noci este menej, takze par rokov mi bude stacit.
Dal som si ju kupit v ZA, http://www.cerpadla-zavlahy.sk/teraristika-osvetlenie, za 14,80Eur a uz mi svieti. Farba svetla velmi prijemna. Som rad ze som nekupil 13W. Hoci s rovnakym spektrom, svietivost by bola 2x slabsia (a rovnako aj intenzita UVB a vobec kazdej zlozky ziarenia).

Mun, neodporucam stavat to tvoje "domaci solarium" takto :), vsak ta to vyjde hovadsky draho.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Pavluška »

mun píše: To vypadá dobře, ten Reptilight (píšou "odpovídá slunečnímu světlu, 4%UVB a 30% UVA"), solária mají jen 1% max. 2% UVA a kdovíjaké spektrum. Otázka je, kolik bych takových trubic potřeboval, na jakou dálku atd., zkrátka bych na sobě nějak musel odzkoušet dávkování a asi pozor na oči.
Na střední škole jsem si na sebe občas pustila repti žárovku ze srandy místo solárka, ale pokud chceš takto experimentovat, doporučila bych brýle i přes zavřené oči. Nebylo to příjemné jen zavřít oči. Ale spíš aby vylezlo zase venkovní sluníčko co? Nějaký ten zlomek dobrého světla bude asi i při zatažené obloze... :)
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Sinuhet
Příspěvky: 188
Registrován: ned lis 15, 2009 3:09

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Sinuhet »

Přesně tak radši co nejvíc chránit oči. Osobně bych si stavět solárko z takových zářivek netroufl ani náhodou..v UV sice vyzařuje normální hodnoty jako celkově ale profil spektra je úplně jiný než Sluneční. Na hodně délkách skoro nezáří a naopak ty píky určitých frekvencí...no nešel bych do toho :wink:
Uživatelský avatar
north108
Příspěvky: 99
Registrován: úte bře 25, 2008 18:47
Bydliště: Slovensko

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od north108 »

Keď už sa načala táto téma, tak minulý rok na jar som začal podľa metódy
Hira Maneka http://solarhealing.com/ s pozeraním do slniečka.

Podarilo sa mi dostať koncom októbra na 25minút sústavného pozerania do slnka. Zatiáľ mám pauzu keďže som v oblasti kde je dosť zima a je teraz tu skoro stále pod mrakom. Na jar a chcem pokračovať ďalej až do 45 minút.

Zatiaľ nemôžem potvrdiť že by sa mi začala zmenšovať potreba jedla
no od hranice cca 12-16 minút som začal mávať miestamy až euforické stavy radosti a tiež začali mi prúdiť nové myšlienky a nápady. Tak som zvedavý ako to bude pokračovať tento rok.
Môj životný cieľ je ísť sa kúpať k rieke... http://vitazdroje.eu/
Hvodnik
Příspěvky: 77
Registrován: ned bře 09, 2008 21:19

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Hvodnik »

north108 píše:Keď už sa načala táto téma, tak minulý rok na jar som začal podľa metódy
Hira Maneka http://solarhealing.com/ s pozeraním do slniečka.
Podarilo sa mi dostať koncom októbra na 25minút sústavného pozerania do slnka. Zatiáľ mám pauzu keďže som v oblasti kde je dosť zima a je teraz tu skoro stále pod mrakom. Na jar a chcem pokračovať ďalej až do 45 minút.
Zatiaľ nemôžem potvrdiť že by sa mi začala zmenšovať potreba jedla
no od hranice cca 12-16 minút som začal mávať miestamy až euforické stavy radosti a tiež začali mi prúdiť nové myšlienky a nápady. Tak som zvedavý ako to bude pokračovať tento rok.
:idea:
To zni hodne zajimave, muzes z tveho sungasingu napsat jeste nejake konkretni zkusenosti a pocity?
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompaktna ziarivka s UVA+UVB

Příspěvek od mun »

Dano píše:Mun, neodporucam stavat to tvoje "domaci solarium" takto :), vsak ta to vyjde hovadsky draho.
Dano, díky za cenné info. Já jsem nakonec koupil toto:
http://www.robimaus.cz/replux-uv-heat-d3-160w-837.html
Obdobné od exoterry:
http://www.exo-terra.com/en/products/solar_glo.php

Někde jsem četl, že pro ten proces tvorby a vstřebávání D3 je důležité i IR/teplo, a tady to by mělo mít spektrum aspoň trochu podobné slunci, od UVB 290nm po IR. Nějaké testy a grafy spekter jsem našel zde:
http://www.uvguide.co.uk/phototherapyphosphor-tests.htm
Mimojiné píšou:
"The spectrum is also very similar to that of human tanning lamps with a high UVB content."

Takže jsem koupil zatím jen jednu tu lampu, a dnes jsem si dal první dávku. Vůbec nevím jaké dávkování, tak jsem začal na 1 minutě (ne oči a obličej) a pozítří bych zkusil 2, pak 4 atd.
Pavluška píše:Ale spíš aby vylezlo zase venkovní sluníčko co? Nějaký ten zlomek dobrého světla bude asi i při zatažené obloze... :)
Samozřejmě, že slunce je nejlepší a dokonalé pro nás, ale tady už nebylo asi 14 dní. A ten zlomek co projde přes mraky a mlhu je naprosto minimální. UVA projde, ale UVB velmi málo.
Sinuhet píše:v UV sice vyzařuje normální hodnoty jako celkově ale profil spektra je úplně jiný než Sluneční. Na hodně délkách skoro nezáří a naopak ty píky určitých frekvencí...no nešel bych do toho :wink:
Já vím. Ale člověk si musí vybrat co je horší - nedostatek vitaminu D nebo tohle. Kdybysme byli o nějakých 15° na jih, tak to vůbec nemusíme řešit, ale tady u nás už nesvítilo slunce tak 14 dní a i kdyby svítilo, tak v -5 na raw stravě se to nedá chytat celým tělem :-) Samozřejmě sleduju počasí a jakmile je to možné, tak na sluníčko.
north108 píše:Podarilo sa mi dostať koncom októbra na 25minút sústavného pozerania do slnka.
To jako se koukat přímo do slunce?? Nebo jen netočit hlavu a koukat stranou?
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
north108
Příspěvky: 99
Registrován: úte bře 25, 2008 18:47
Bydliště: Slovensko

Re: Kompaktna ziarivka s UVA+UVB

Příspěvek od north108 »

Hvodnik píše: :idea:
To zni hodne zajimave, muzes z tveho sungasingu napsat jeste nejake konkretni zkusenosti a pocity?
mun píše:To jako se koukat přímo do slunce?? Nebo jen netočit hlavu a koukat stranou?
Pozeral som priamo do slnka. Zacinal som hned ako slnko vyslo, to znamenalo si v lete pekne privstat.
Slnko je pri vychode uplne jemne na oci,
takze to nie je ziadny problem. Kazdy den som pridal 10sekund a tak postupne
Povodca tejto metody tvdri, ze je mozne sa dostat tymto az k bretharianstvu, ked clovek dosiahne 45minut.

Ja som to skusil len zo zvedavosti, no a zatial som zistil, ze istotne som
neoslepol :) ani ked som pozeral 25minut v kuse v case ked je to vhodne (do hodiny po a hodinu pred zapadom slnka - vtedy je UV do 2 len)
Skor mam pocit ze sa mi zlepsil zrak.
Stal som naboso na zemi v prirode pocas sungazingu alebo na dreve aby
mi nebolo zima od noh. Preto mam teraz pauzu pocas zimy..

Tak to je cela veda, tak uvidim ako bude pokus pokracovat...
Môj životný cieľ je ísť sa kúpať k rieke... http://vitazdroje.eu/
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Kompaktna ziarivka s UVA+UVB

Příspěvek od Dano »

Vdaka mun.

Na http://www.uvguide.co.uk/phototherapyphosphor-tests.htm pisu, ze slnko dava UVB kludne do 322 µW/cm², zhruba tolko, kolko da ZooMed Reptisun 10.0 (306 µW/cm²) na vzdialenost 6 palcov (co je LEN 15cm).
1. Na zaciatku pisu upozornenie, ze merania robili so ziarivkami, ktore boli na trhu v 2007om
2. Aj keby som pokladal vtedajsie ZooMed Reptisun = dnesne Repti Glo, tak Glo 5, ktoru mam, ma 2x nizsi vykon UVB ako uvedena Glo 10.0 (v prospekte uvadzaju 200 vs. 400 µW/cm²). Teda povedzme 153 µW/cm². Co je malinko, a stale sa bavime o vzdialenosti 15cm.

K Solar UV spectrum. Pisu, ze:
Slnecne ziarenie ma pri 100 µW/cm² UV index = 2, o 11:30 pri ZAMRACENEJ oblohe, teda pri jasnej mozno aj 3x vyssi (vid poznamka dole).
ZooMed Reptisun 5.0 compact mal pri 100 µW/cm² UV index = 8.9
Lenze take ziarenie je len vo vzdialenosti asi 6 palcov od ziarivky (15cm), ked mam Glo 5.0 na plafone, teraz napriklad sedim 2 metre od nej, co je 13x dalej, tak aj ten vykon je 13 na druhu = 178x mensi, teda LEN 0,56 µW/cm², kedze vykon klesa s druhou mocninou vzdialenosti (povrch gule je 4*pi*R^2). Druha vec je, ze nejaka cast ziarenia sa odrazi od stien.

Podla mna to urcite vyrobca vyladil, su to uz 2-3 roky. Tazko uverit, ze by predavali ziarivky do terarii, ktore by tym plazom skodili. A aj keby, je rozdiel svietit silnejsiou dokonca 30cm od plaza, ktory sa na nu kludne aj dlho pozera, ako mat doma Glo 5.0 vo velkej izbe, a pohybovat sa meter az 2 od nej, co povies?
Lebo vtedy sa obavam, ze ta davka UVB je velmi slaba, az biedna. Inac prejavy z nadmerneho UVB su jasne, scervenanie pokozky, vcera som nou svietil asi 3 hodiny, ale ziadne scervenanie som teda nepostrehol ani nahodou (akoby aj, z 26 W ziarivky tak daleko odomna).

No ale aj tak, velmi dakujem za tvoje namety a postrehy.

Pozn. podla http://www.epa.gov/sunwise/uvicalc.html zatiahnuta obloha pusti 31% UV ziarenia.
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od Curcuma »

north108 píše:Podarilo sa mi dostať koncom októbra na 25minút sústavného pozerania do slnka. Zatiáľ mám pauzu keďže som v oblasti kde je dosť zima a je teraz tu skoro stále pod mrakom. Na jar a chcem pokračovať ďalej až do 45 minút...
A to chceš pokračovat kde jsi skončil (25 minut) nebo začít od začátku tzn. 10 s ?
Uživatelský avatar
north108
Příspěvky: 99
Registrován: úte bře 25, 2008 18:47
Bydliště: Slovensko

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od north108 »

Curcuma píše: A to chceš pokračovat kde jsi skončil (25 minut) nebo začít od začátku tzn. 10 s ?
Uvidím či to bude možné. Totiž oči si zvykali postupne.
Najprv som si myslel, že viac ako 5 minút :shock: nie je možné. No ako som postupne pridával po 10s, tak nebol problém ani tých 25min, no začínať som musel hneď ako sa slnko objavilo na horizonte.
Takže skúsim od 25min a ak to bude problém tak to znížím na prijateľnú hranicu až kým si oči nezvyknú. :)
Môj životný cieľ je ísť sa kúpať k rieke... http://vitazdroje.eu/
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od dgm »

http://technet.idnes.cz/upreny-pohled-d ... 6_veda_vse

Tak co, zkousite nekdo dal?
Mela bych, byval to dobry ritual a bavilo me to moc. Vybavuji si jenom same prijemne pocity a vzpominky.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od buc11 »

dgm píše:http://technet.idnes.cz/upreny-pohled-d ... 6_veda_vse

Tak co, zkousite nekdo dal?
Mela bych, byval to dobry ritual a bavilo me to moc. Vybavuji si jenom same prijemne pocity a vzpominky.
PMN všechny balvani dobře sedí, těší mne i ten karel
já se do slunce koukával, ale jogínské texty hovoří jen do 1 hodiny po a nebo před rorozedněním a ještě se dělá z obou rukou taká překřížená mřížka a tou se civí, a následně ve tmě voko uvolňuje,
je to docela prima a já po této seanci vidím líp, než to zas u kompu votupím
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od 2olfess »

dgm píše:http://technet.idnes.cz/upreny-pohled-d ... 6_veda_vse
Tak co, zkousite nekdo dal?
Mela bych, byval to dobry ritual a bavilo me to moc. Vybavuji si jenom same prijemne pocity a vzpominky.
Tuhle organizaci nemusím, ale pod "ocenění" slečny Loskotové bych se zrovna podepsal a to i pro jiná témata ... :roll:
A jedna její šestnáctiletá fanynka si bohužel v loňském roce zrak poškodila, dle svých slov, to tato velmi suveréní slečna nějak přehlíží.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od cepheus »

Rika se ze dalekohledem se pry do Slunka kouknes jen dvakrtat v zivote, napred jednim okem, pak druhym a konecna slus :mrgreen: :D .
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od dgm »

2olfess píše:Tuhle organizaci nemusím, ale pod "ocenění" slečny Loskotové bych se zrovna podepsal a to i pro jiná témata ... :roll:
Popravde - ani se o slecnu nezajimam, ani poradne nevim o jejich dalsich aktivitach. Jenom mi clanek pripomnel moje predlonske a lonske experimentovani a zajima me, jak ostatni pokracuji. Zda-li.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Slunce jako potrava?

Příspěvek od rudo »

tyzdem som stravil pri oceane, skoro rano tesne po vychode slnka dlhe behy alebo chodza po plazi s pozeranim do slnka + odrazy slnka od vody a mokreho piesku
a podobne aj pri zapade slnka

ale aj pocas dna som po plazi nenosil okuliare a nechal plne ziarenie odrazene od mokreho piesku (ako zrkaldo) vnikat do oci

ked som sa vratil domov tak som na PC zistil ze vidim ovela ostrejsie a pismena sa mi zdaju vacsie, neviem ci to bolo slnko pozeranim alebo jednoducho 8 dni bez monitoru.
5 2 8
Odpovědět