Zásady dobrého trávení

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Zásady dobrého trávení

Příspěvek od mandragora »

Zásady správného trávení

Každá potravina obsahuje bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny a minerální látky. Každý produkt, aby byl stravitelný, by se měl konzumovat tak jak ho stvořila příroda, tedy samostatně. Jsou však i jisté možnosti, které se dají kombinovat a přitom nenaruší trávení a nevedou tak ke ztrátám v přijmu živin. Sice se dá zkombinovat dle chuti cokoliv ale co to udělá v žaludku může mít těžké následky. Nezáleží tedy na tom co všechno člověk sní, ale na tom co z toho vlastně stráví.

S potravou kterou sníme se může stát jen jedna z následujících tří věcí:

a) Potravu strávíme a tělu dodá živiny

b) Potrava začne kvasit vlivem cukru z ovoce nebo škrobu z obilovin a škrobové zeleniny.

c) Potrava začne zahnívat vlivem nestrávených bílkovin.

Co způsobuje problémy s rychlým trávením a účinným vstřebáváním živin

a) Míchání potravy, která se svým chemickým složením k sobě nehodí.

b) Konzumace potravin tepelně zpracovaných a jinak upravených přetvořením na mrtvou stravu.

c) Konzumace potravin v nesprávném sledu vzhledem k jejich době potřebné k trávení. Typickým příkladem je po vydatném obědě jablíčko, salátek, zákusek, pivečko, colu nebo kafíčko.

d) Konzumace kyselinotvorné potravy.

e) Přejídání a nebo hltání.

f) Konzumace potravy při nevhodném duševním rozpoložení a tělesném zaměstnání.

g) Konzumace potravy obsahující sladidla, koření, oleje, octy atd.

h) Konzumace vařené stravy.

Potravu zhlediska trávení dělíme na bílkoviny, škroby a cukry

Mezi bílkoviny řadíme: ořechy a semínka, suché luštěniny, dužninu kokosu, maso, vejce, mléčné výrobky.

Mezi škroby řadíme : banány, arašídy, dýně(kulatá), zimní dýně, dužnina kokosu, kukuřice, čerstvý hrách, artyčoky, brambory, všechny obilniny a luštěniny (kromě soji), mrkev, tuřín, červená řepa, rutabaga.

Mezi neškroby řadíme : ovoce, alfa alfa klíčky, chřest, bambusové výhonky, nať červené řepy, brokolice, zelí, nať celeru, růžičková kapusta, pažitka, "collards", pampeliškové listí, čekanka, česnek, zelené fazolky, kapusta, pórek, salát, nať hořčice, okra, cibule, petržel, ředkvičky, rebarbora, špenát, šalotka, fazolové lusky, tuřín, řeřicha, nať tuřínu, petržel a jiné listové a naťové zeleniny

Vyjímka : arašídy a fazole, jsou i bílkovina i škrob a tedy nestravitelné.

Mezi tuky řadíme : avokádo, olivy a oleje.

Mezi sladké ovoce řadíme : datle, sladké víno, sladké hrušky, sušené ovoce.

Mezi polosladké ovoce řadíme : meruňky, brusinky, borůvky, jahody, nektarinky, maliny, ostružiny, sladký angrešt, mango, bezinka, oliva, čerstvý fík, sladké jablko, třešně sladké, sladké broskve, sladké ryngle, tomelo.

Mezi kyselé ovoce řadíme : pomeranče, ananas, kyselé jablka, kyselé ryngle a švestky, citróny, grepy, kyselé broskve, limetky, kyselé víno, rajčata, višně, kyselý angrešt, kyselé hrušky.

Zkrátka kyselost dle PH (http://www.eidusa.com/Theory_pH_FOOD.htm nebo lakmusový papírek).

Hlavní pravidla :

1) Všechno co obsahuje v dužnině semena jsou plody. Mezi plody řadíme proto i rajčata, okurky a dýně a proto by se neměly konzumovat nikdy se zeleninou. Maximálně se zeleninou chudou na bílkoviny a škroby.

2) Ovoce jíst jen jako samotné... a když kombinovat tak jen kyselé s kyselým či polosladkým nebo sladké se sladkým či polosladkým, ale nikdy né kyselé se sladkým... Avokádo je bohaté na tuky a nejlépe je ho kombinovat s neškrobouvou zeleninou, s kyselým ovocem ale nikdy ne se sladkým ovocem.

3) Jez bílkoviny se zeleninou neobsahující škrob. Zelenina chudá na škrob se hodí k zelenině, která je zároveň i ovocem jako rajčata (ne sladká a kyselinu obsahující plodová zelenina).

4) Cukr, sirupy a sladidla včetně medu by se neměly nikdy užívat k dochucování žádné potravy.

5) Když už tuky (oleje apod), tak pouze se zeleninou neobsahující škrob nebo na škrob velmi chudou.

6) Sladké ovoce jez jen s dalším sladkým nebo polosladkým ovocem. Kyselina z kyselého ovoce by zpomalila trávení cukernatých látek, což by vedlo ke kvasu.

7) Polosladké ovoce jez jen buď s kyselým nebo jen ze sladkým nebo zase s polosladkým, ale nikdy ne ze sladkým a kyselým současně.

8 ) Melouny pouze samostatně. Jsou nejrychleji stravitelné a skombinované s čímkoliv vyvolají okamžitě kvas.

9) Zeleninu neobsahující škrob můžeš kombinovat mezi sebou, nebo s proteiny a nebo se škrobem ale nikdy ne s proteiny a škrobem současně.

10) Mléku se vyhni a pokud už tak jen samostatně.

11) Kyselé by se nikdy nemělo konzumovat se škroby. Kyselina totiž okamžitě přeruší trávení škrobu. Zničí ptyalin ze slin který je ke trávení škrobu nezbytně nutný. Takže kdo si nakypřuje obilné kaše jablky, tomu to leží pak v žaludku jako olovo a ačkoliv si libuje jak je syt... napáchá na sobě mnohem více škody než kdyby si dal maso... a nehledě na to kdyby k tomu ještě přidal med nebo hrozinku. Ale obchod s mysli jenom kvete.

Zdroje:

Tajemství všech nemocí (Wandmaker)
http://www.thefruitpages.com/acidsweet.shtml

Hlavní zásady kombinování potravy

Kyselé ovoce :

- a bílkoviny: Špatná kombinace. Citrusové ovoce, rajčata, ananas, jahody a další kyselé plody by se neměly kombinovat se sýry, vejci, ořechy. Jestliže jste nemocní, vyhněte se kyselému ovoci obzvlášť, kromě citrónů a limetek pro jejich schopnosti detoxikační.

- a škroby: Špatná kombinace. Kyselina okamžitě neutralizuje trávící enzymy a následkem je, že potrava v žaludku zahnívá.

Sladké ovoce :

a bílkoviny & a škroby & a kyselé ovoce : Špatná kombinace. Cukru obsaženému ve sladkém ovoci by nemělo nic bránit průchodem žaludkem do dvaceti minut. Okamžitě vzniká kvas jestliže dojde narušení jeho trávení jinými potravinami. Cukr a škrob je navíc kombinace ještě dalších potíží. Cukr v ústech na sebe váže sliny, a tím vysává ptyalin tolik nutný ke strávení škrobu. Jestliže je škrob ochuzen o ptyalin cukrem, medem, melasou nebo sladkým a sušeným ovocem... výsledkem je lihový kvas. Kvas je nevyhnutelný jestliže se cukry zdrží v žaludku vlivem škrobu, bílkovin a nebo kyselého ovoce. Cukr navíc ještě snižuje schopnost vylučování žaludečních šťáv.

Bílkoviny :

a škrob: Špatná kombinace. Bílkoviny potřebují kyselé šťávy a škroby zásadité... výsledkem je hniloba bílkovin a kvas škrobů.

a tuky: Špatná kombinace. Jestliže potravina obsahuje bílkovinu obsahuje zároveň už i tuk vhodného složení. Naše tělo si vystačí s minimem tuků. Tuk zpomaluje vyměšování trávících šťáv, snižuje účinnost pepsinu a kyseliny chlorovodíkové nezbytné pro trávení bílkovin. I sebemenší množství tuku je schopno snížit trávící schopnost organismu až o 50%. Uživejte tedy tuky s opatrností a nepoužívejte jiné tuky než tuky Avokáda a ořechů.

a jiné bílkoviny: Špatná kombinace. A je jedno jestli se blíkoviny liší původem složením nebo koncentrací. Kyselost žaludečních šťáv pro jednotlivé druhy bílkovin není stejná vzniká tak těžce stravitelná hmota která zahnívá.

Škrob :

a tuky: Špatná kombinace. Tuk brzdí odchod stráveného škrobu do střeva a to vede ke kvasu. Jestliže jíte tuky s listovou zeleninou a natěmi, pak je jejich brzdná schopnost pozastavena.

a jiné škroby: Špatná kombinace. Následky jsou ještě horší než u jiných kombinací. Zeleninu s mírným obsahem škrobu lze kombinovat se zeleninou s větším obsahem škrobu např. mrkev a brambory, ale nikoliv s obilninami a luštěninami.

Avokádo :

Ačkoliv neobsahuje mnoho bílkovin ve srovnání s ořechy, přesto jich obsahuje víc než mléko a navíc bílkoviny avokáda jsou vysoké biologické hodnoty. Nejlépe je jíst s listovou zeleninou a natěmi, protože to ještě zlepší jejich vstřebávání. Dále pak lze avokádo kombinovat s nakyslým nebo kyselým ovocem. To je dokonce lepší kombinace než když se kombinuje listová zelenina s ovocem. Protože avokádo obsahuje málo bílkovin, lze jej zkombinovat i s brambory nebo jinými škrobovitými jídly za předpokladu, že součástí této kombinace je i listová zelenina. Avokádo by se nemělo nikdy kombinovat s ořechy a semeny.

Kyselé ovoce se může kombinovat s nakyslým ovocem. Tato kombinace je nejlepší když je většina ovoce kyselá. Nikdy nekombibujte kyselé ovoce se sladkým. Rajčata nekombinujte s žádným ovocem, ale maximálně je lze kombinovat s listovou zeleninou bez obsahu škrobu.

Nakyslé ovoce lze kombinovat se sladkým ovocem... zejména když chceme dosladit pro lepší chuť. Pro lidi s oslabeným trávením jsou banány však nejlepší jako samostatné jídlo. Ostatní je mohou zkombinovat s datlemi nebo rozinkami, sladkým hroznovým vínem a jiným sladkým ovocem a listovou a naťovou zeleninou. Sladké a sušené ovoce by se mělo používat zřídka, protože cukr je vněm koncentrovanější a snadno může dojít ke kvasu když se neodhadne kyselost ostatních plodů v kombinaci. Proto je vhodnější toto ovoce vždy kombinovat jen s listovou a naťovou zeleninou.

Kombinovat ovoce jen s čerstvou listovou a naťovou zeleninou. Tyto kombinace ještě dokonce zlepší trávení ovoce.

Listová zelenina se velmi dobře hodí ke všem jídlům a měla by tvořit většinu vašeho jídelníčku. Během týdne jezte rozmanité druhy zeleniny jak je to jen možné. Zelenina především bez obsahu škrobu zanechá žaludek beze změny, pokud ovšem nepoužijete nějakou olejnatou zálivku která celé trávení zkomplikuje.

Melouny nekombinujte s ničím. Mnoho lidí se o této kombinaci a sakutními přiznaky přesvědčilo na vlastní kůži. Meloun je tak ssnadno a rychle stravitelný, že cokoliv se sním zkombinuje znamená zahájení kvasu.

Vyhněte se příliš zralému ovoci, to je rovněž jedna z příčin zažívacích potíží.

Obiloviny a luštěniny je nejlépe jíst naklíčené. Klíčením přejdou do stavu živé zeleniny a jsou obohaceny kyslíkem. Staly se tedy potravou předtrávenou. Jiné semena lze klíčit také.

Vodu by jste měli pít zásaditou po celý den. Žádné bublinky. Nedovolte aby vznikla žízeň... nepřehánějte to abyste se neodvodnili. Nepijte velké množství najednou. Lepší je mít neustálý příjem vody což zlepšuje detoxikaci. Nepijte však během jídla ani po jídle (v závislosti na složitosti kombinace) abyste neředily trávící enzymy. Voda je potrava v nejlepší jakosti jaká může být. Vyhněte se všeljak zpracované vodě (i destilované) za účelem většího zdraví.


Zdroj : http://www.thewolfeclinic.com/newslette ... r0002.html

Tabulka kombinování potravin podle Dr. Sheltona

Kód: Vybrat vše

--------------------------------------------------------------------------------
|            | B | Š | T | MV-S | MV-K | Z-NŠ+V | Z-Č | O-K | O-P | O-S+S | M  | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| B          | --| --| --|  --  |  --  |    +   |  +  |  -* |  -- |  --   | -- | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| Š          | --|  +|  +|  --  |  --  |    +   |  +  |  -- |  ++ |   -   | -- | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| T          | --|  +|  +|  ++  |  ++  |    +   |  +  |   + |   + |   +   | -- | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| MV-S       | --| --|  +|      |      |    -   |  -  |  ++ |  ++ |  --   | -- | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| MV-K       | --| --|  +|      |      |    -   |  -  |  ++ |  ++ |  ++   | -- | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| Z-Č+V      |  +|  +|  +|   -  |   -  |    +   |  +  |   - |  ++ |   -   | -- | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| O-P        | --| --|  +|  ++  |  ++  |    -   |  -  |   + |   + |   +   | ++ | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| O-K        | --| --|  +|  ++  |  ++  |   ++   | ++  |   + |   + |   -   | ++ | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| O-S+S      |  -|  -|  +|   -  |  ++  |    -   | -   |   - |   + |   +   | ++ | 
-------------------------------------------------------------------------------- 
| M          | --| --| --|  --  |  --  |   --   | --  |  -- |  ++ |  ++   |  + | 
--------------------------------------------------------------------------------
Vysvětlivky:

B = Bílkovina
Š = Škrob
T = Tuk
MV-S = Mléčné výrobky sladké
MV-K = Mléčné výrobky kysané
Z-Č+V = Zelenina čerstvá + vařená
Z-NŠ+V = Zelenina neškrobová + vařená
Z-Č = Zelenina čerstvá
O-P = Ovoce polosladké
O-K = Ovoce kyselé
O-S+S = Ovoce sladké + sušené
++ = Skvělá kombinace
-- = Špatná kombinace
+ = Dobrá kombinace
- = Snesitelná kombinace

* Kyselé ovoce jde skvěle s ořechy.
Naposledy upravil(a) mandragora dne pon dub 21, 2008 19:51, celkem upraveno 7 x.
Všechno velké je jednoduché.
kybl
Příspěvky: 82
Registrován: sob říj 20, 2007 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kybl »

fajn prehled
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

niekoľko zaujímavých myšlienok o jedení:
Nesrovnávej svoji stravu s druhými lidmi. Co oni jedí, je výhradně jejich věc. Hlavně sobě dávej na talíř pokrmy pro tělo žádoucí. Pro každého člověka je osudem i jeho schopnostmi odlišně nastavená
laťka,
V něčem jiném tkví jeho pokrok a postup k opravdovému lidství.
Vystříhej se velké spotřeby cukru a sladkostí. Jejich vyhledávání mimo jiné svědčí o prozatím nenaplněné touze daného člověka po lásce nebo o momentálním prožívání něčeho hodně bolestného a jeho duši skličujícího.
Čím přírodnější, jemnější bude Tvoje strava, tím méně komplikovaný bude Tvuj život.
Po lehčí stravě přijaté v správném množství bývá mnohem jasnější mysl, silnější modlitba a hlubší meditace.
Lehčí strava Ti přinese určitý nadhled nad světskými starostmi a tělesnější napojení vzhuru.
Pokud bude v rodině oslava, vesel se, nechej si chutnat a dej si pořádně do nosu, vždyť není zase tolik radostných dnu v Tvém životě. V den velkých oslav se opravdu raduj a věř telu, že zpracuje pokrmy, jimiž si naplníš břicho. Po oslavě se potom zase vzorne stravuj a buď asketa.
Vyléčit se vždy znamená zlepšit se. Zlepšit se nejenom ve stravě, to měj stále na paměti.
Vzpomeň si na to, když se Ti bude zdát, že se dobře stravuješ a očekávané zdraví se nedostavuje. Kde je ještě problém? V čem a v kom?
Sycen organismu prospěšnými pokrmy najdeš snáze klíč k nebeskému království.

z knihy: M. Hrabica : Dar zdraví
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Pak není divu že nemám absolutně chuť na sladké :wink: . Ale taky jsem si všiml, že když jsem fakt v pohodě... a mám jasno... nic nemusím kombinovat... a uspokojuje mě jen jedna chuť... v podstatě čehokoliv... podle toho co píšeš, to vypadá jako, že když je v člověku zmatek tak kombinuje i v potravě... diky za příspěvek.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Re: Zásady dobrého trávení

Příspěvek od mandragora »

:oops: (chyba v zaslani prispevku 2x to same)
Naposledy upravil(a) mandragora dne pon dub 21, 2008 14:14, celkem upraveno 1 x.
Všechno velké je jednoduché.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

Zajimave informace. Zkusim se toho drzet, jelikoz zrovna s kvasenim mam posledni dva tydny problem. Asi za to muzou orisky kterych jim desne mnozstvi a porad.
Ale zaujala me tahle veta:
Avokádo je bohaté na tuky a nejlépe je ho kombinovat s neškrobouvou zeleninou, s kyselým ovocem ale nikdy ne se sladkým ovocem.
Nekde jsem cetl, ze tuky funguji jako transport prave pro cukry. Uz si presne nepamatuju jak to tam bylo uvedene. Ale bylo to v tom smyslu, ze tuky usnadnuji a zpomaluji traveni cukru.
Takze ted mam celkem zmatek, kdy teda mam jist to avokado, jestli k snidani s jablkama, nebo k veceri se salatem. :)
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Alebo samotne s lyzickou. :wink:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

dvdmchl píše:Ořechů jím hodně...
No a to je mkolik gramů denně. Já jsem na nich postavil JANG nosnou základnu energie... jen 200g a není to OK. Už jich mam plne zuby, nelákají mě... ani mák se nedá každý den... tak jsem přešel na hrušky, ale budu to muset opravit na kličenou čočku. Protože jinak to energeticky není čím dohnat. Více než ovoce mi dělá dobře třeba polévka 250 g brokolice + 2 mrkve + 3g soli mořské smixnout v mixeru s 250 ml vlažne vody. A to je uplne balzam... oproti agresivnimu ovoci... agresivnímu v tom smyslu, že rychle hoří... až citím v hlavě ten příval.

U mě je to jednoznačné... když něco jím tak už během jídla se musí dostavovat euforie... a po jídle super super stav pohody... když se naopak dostaví chlad, divný pocit jako se nic neděje, říhání... tak je to znuámkou že jsem se buď přejedl, nebo snědl něco co tělo nepotřebuje a nebo co nenavazuje v pořádku na předchozí stravu. A tak pořád experimentuju abych konečně nahodil tu správnou výživu na které bych ustál a nemusel jíst pořád v kuse abych měl sílu jako jiní.

Mě by zajímalo z čeho oni žijí... asi z toho kvasu a hniloby. Ta je zahřívá, stimuluje, opíjí... je asi kalorická. Kdoví jestli ten kvas není nakonec jediným zdrojem tepla a dobré nálady.

Když si dám třeba jen hrušky.. .tak po dvou kilech se sice cítím fajn ale jako by mi krevní řečiště prometl uragán cukru... takový divný pocit z rychlíku. Rychle nabral rychle spalil... a zase nic.
Všechno velké je jednoduché.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

no orechu tak kolem 100-200g gramu (obsahuje ruzne orechy a semena)...ale tohle musim omezit...jenze ono je to dost navykove :)

Jinak s tim rychlim horenim ovoce ti davam zapravdu. Ja to citil hlavne po ranu. Kdyz jsem si daval jen samotne ovoce, tak jsem mel desne moc takove vybusne energie. Ale trvalo to jen 2-3h pak konec.
A prave t oavokado co jsem zacal rano jist s ovocem mi s tim pomohlo. Energie se jakoby uvolnovala pomaleji a ja vydrzel se slusnym vykonem o cca 2h dele.

Ted me napada vyzkouset rano jen to ovoce a jakmile bude dohorivat tak tam strelit avokado.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

O avokádu jsem ještě přidal druhou část k tomu úvodnímu příspěvku.

Stejně je mi divné proč musíme prosliňovat ořechy tedy bílkoviny, když právě škroby potřebuji sliny. Tím že prosliním bílkoviny spíš naruším jejich trávení. Zajímalo by mě... kolikati procentní ta HCL je... že bych zkusil rozmixovat ořechy a na noc promísit s 1% HCL a pak je snědl již předtrávené. :wink:

Avoid over ripe fruit, this may cause digestive disturbances

Doufám že je to o vyhýbání se příliš zralému ovoci a ne nezralému. Pokud je tomu jinak prosim dejte vědět... logicky mi to zní právě spíše nezralému... ale ripe je uzrálý i zrající... a to over je před i příliš... jak to LAIK může pak pochopit tu jejich dvojsmyslnost.

Avoid distilled and chlorinated for health sake.

Atoto taky nevím jestli jsem správně pochopil o té vodě.
Naposledy upravil(a) mandragora dne pon dub 21, 2008 16:52, celkem upraveno 1 x.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

dvdmchl píše:Jinak s tim rychlim horenim ovoce ti davam zapravdu.
Ať si někdo zkusí jíst jen monostravu a jen ovoce... a po dvou dnech si bude připadat jako by mu někdo ukradl vnitřnosti mozek a všechny žíly. Zvláštní stav... člověk si připadá jak houba vyprahlá co by se ráda zakousla do něčeho hutného... něčeho co pomaleji hoří... A ještě efektivnější to je když se jí jen ovoce, jen monostrava a jen jeden druh... to si pak člověk ještě připadá i připitomněle... sice lehce, ale tak jako by na tripu. Neříkejte to feťákům... záviděli by. Nevědí oč přichází.

Já jsem jedl semínka a ořechy asi 100g na dvakrát... a to tak, že jsem je hodil do mixéru a na sucho rozmixoval na prach... který jsem pak na jazyku měnil v tekutinu a tu polykal... a výsledek... První den excelent přívaly tepla a síly, druhý den neutrální... třetí den... už to začalo blbnout a čtvrtý den odpor... a účinek projímavý. A nepomůže že člověk mění... přitom tak dokonale prosliněno a strávit to šlo čím dál hůře.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

to že se tak cítíš ty neznamená že se tak cítí všichni, tak to hned neodsuzuj

-ráda bych upozornila, že není PMN úplně nejvhodnější mluvit stylem jako když prezentuješ fakta
-ty prezentuješ svoje vlastní zkušenosti, postřehy a názory.. to není všeobecně platné!!
-na tyhle stránky chodí spousta lidí co shání nové informace, nemají třeba moc zkušeností a jsou hledající..
-příspěvky, které se tváří jako daná fakta mohou někoho zmást a případně i odradit něco zkusit
-je jasné že tyhle stránky jsou především od toho, aby tady lidé sdělovali svoje zkušenosti, ale ne stylem, ve kterém není zcela zřejmé že to jsou jen osobní postřehy

ještě dotaz: jaký je prosím rozdíl mezi arašídy a burskými oříšky ? (viz přehled)
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Tereza píše: To že se tak cítíš ty neznamená že se tak cítí všichni, tak to hned neodsuzuj.
Ano paní domácí. Příště uvedu, že jsou to postřehy a pocity začátečníka a nikomu je nevnucuji, (pokud to ještě někomu tak zkušenému není jasné, že pod mou ikonkou je jen můj pocit, můj názor, má zkušenost když není uveden jiný zdroj)... ale taktéž, když si to o čem se zmiňuji někdo nezkusil striktně dodržet nemůže zase říci že jsou mé postřehy nepravdivé. Ach jo... někdy mě má logika i zradí... v tom, že přeceňuju uvažování některých lidí.

Nicméně... zrovna jsem se vrátil z obchodu shledaje že takové např. hrozinky jsou konzervovány olejem což vždy (podle vědců) musí vést ke kvasu. Takže pokud se po nich cítím divně i jako po monostravě jsem vědecky zdravý jedinec. Jak z toho ale ten olej dostat... leda umýt v jaru nebo saponátu... to mi byl milejší E 220 co šel jen teplou vodou. Jednou mě to opravdu dožere a já si doma něco usuším... avšak vyrábět z kila hrozna co stojí 65 Kč pár deka hrozinek co stojí pod 15 korun půl kila... to se mi jen těžko vyrentuje. Ale mě jen zajímá, když sním ty nesiřené, neolejované... jaký to bude v trávení rozdíl.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

Avoid over ripe fruit, this may cause digestive disturbances
Vyhybat se prezralemu ovoci.

Avoid distilled and chlorinated for health sake.
Ze mas misto vody chlastat sake.
Delam srandu.
Abys byl zdrav, tak se vyvarovat destilovane a chlorovane..
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

moc to tu nesleduju, ani tomu moc nehovím, ale řídit se takovýma divnostma bych se račejc vrátil ke svým smažáčkům
V jednoduchosti je síla,
spousta lidí si lebedí na monostravě již leta
plno sdělení se mi jeví nesmyslných, tedy na mne to aspoň takto naštěstí nepůsobí
Mně stačí se nepřejídat a mám euforie a je mi skvěle
a overripe je stejně nejlepší
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

Hned co jsem si pořídil GreenStar, tak jsem byl jenom a pouze na šťávách (většinou citrusy - nejdříve mono - pomeranče nebo grepy, pak jsem oba druhy začal míchat dohromady - podle Walkera) přesně 14 dní a kdybych se odhodlal více vnitřně usměrnit, tak si myslím, že by nebyl větší problém pokračovat v tomto režimu delší dobu. Souhlasím s bucem, že jednoznačně overripe rulez Obrázek
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Tereza píše: ještě dotaz: jaký je prosím rozdíl mezi arašídy a burskými oříšky ? (viz přehled)
Rovnaký ako medzi paradajkou a rajčinou :wink:
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

No já nevím. Já teď zase baštím jablíčka spolu s vlašáky (což beru především jako tuky, ne bílkoviny) a je to v pohodě. V mém případě je to o dost přijatelnější než jablka samotná, protože ta nedokážu jíst dlouho pomalu a s mírou. Takhle mi k snídani stačí dvě malá jablíčka a deset vlašáků, které důkladně prožvýkám a jsem spokojená. Ještě hodinu před tím jsem měla asi dvě lžíce medu. Toto jídlo ještě jednou v práci zopakuji a prokládám to hrnečkem dobrého zeleného bio čaje. A je mi fajn :)
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

hofikos píše:Já teď zase baštím jablíčka spolu s vlašáky (což beru především jako tuky, ne bílkoviny) a je to v pohodě. Toto jídlo ještě jednou v práci zopakuji a prokládám to hrnečkem dobrého zeleného bio čaje. A je mi fajn :)
Podle té tabulky Sheltona to některým svědčí, zvláště když jsou jablka kyselejší. Zelený čaj je silně stimulativní, takže to fajn může být i tím jako když si vařák dá po vydatném obědě kávu nebo čokoládku. Ta vybudí organismus natolik... že nevnímá že má potíže. Právě tím jak píše Wandmaker, když se člověk odstaví od těch všech stimulujících prostředků zjisti jak mizerně na tom jeho zdraví je.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Hugo z Hor píše:Hned co jsem si pořídil GreenStar, tak jsem byl jenom a pouze na šťávách (většinou citrusy - nejdříve mono - pomeranče nebo grepy, pak jsem oba druhy začal míchat dohromady - podle Walkera) přesně 14 dní a kdybych se odhodlal více vnitřně usměrnit, tak si myslím, že by nebyl větší problém pokračovat v tomto režimu delší dobu. Souhlasím s bucem, že jednoznačně overripe rulez.
To se divím... asi potřebuješ pořádný detox... že ti citrusy tak jedou. Já nemůžu pít ani vodu s citrónem, protože absolutně po páru dnech mám k ní odpor... v puse jako v sáčku od kyseliny citrónové a jazyk nesnáší už tu jejich kyselinu natolik, že když si dám ananas, kiwi, nebo citrón tak po jistém množství se mi dostaví silně pálivé pocity v chuťových buňkách a jakýkoliv kontakt s kyselým... evokuje pálení. Zato když si dám zásaditou šťávu ze zeleniny... je mi jako by mě někdo uvnitř uhasil a neutralizoval... úplný let do nebes.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

Mandragora a jedl jsi nekdy varenou stravu? By me zajimalo jak bys reagoval na makrobiotiku :)
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Příspěvek od Jista »

Tady me napada myslenka pana Wericha...

Z niceho nemela delat by se veda,ani z vedy ne,natoz ze zivota...

PO precteni vyse uvedeneho si neumim predstavit to aplikovat v praxi,asi by mi chybela jednoduchost.
Ja si zatim vystacim s nemichanim ovoce a zeleniny a dokonalym zvykanim.
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Příspěvek od Jista »

Mandragoro,nepsal jsi nedavno ze orechu se smi jen 30 g denne?A ted jich jis 200 g?
Ja vim ze jsi to nekde vycetl,ale jak to tedy je?to me opravdu zajima...
Asi to neni tak snadne jich jist tak malo,ze?
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Jista píše:Mandragoro,nepsal jsi nedavno ze orechu se smi jen 30 g denne?A ted jich jis 200 g?
Ja vim ze jsi to nekde vycetl,ale jak to tedy je?to me opravdu zajima...
Asi to neni tak snadne jich jist tak malo,ze?
Ořechy mi vadí. Nabourávají mi chuť... jsou moc suché a dlouho po nich nesmím nic sníst což v létě nejde. Ale jak dostat do sebe 9000 KJ, když sním hodně ovoce nebo zeleponiny, tak jsem zase přejezený a zase to netráví, takže musím hledat koncentrovanější zdroje. Ořechy to nejsou. Nelze tolik sníst denně... jsou moc těžké, ikdyž je ne mouku rozmělním. Dnes jsem si koupil 3 Kg banánů... a to taky není ono. Přitom nechápu v čem je ta potíž, když jím ty samé věci jako bílkoviny, uhlovodany, a minerály jako vařáci... a ještě jako monostravu... nemůžu tomu přijít na kloub... jediné co mi fachá a po čem se cítím dobře je zelenina... ovoce a ořechy ne. Kombinovat ovoce se zeleninou je mi proti chuti a ořechy se zeleninou taky nejdou. Čím však obohatit tu zeleninu abych měl sílu a teplo nevím... stále řeším jen ty dvě věci... síla a teplo. Vždy když dám něco nového... třeba dnes první tři banány... fachá to... dám za dvě hodiny další ti banány a už to nefachá... a já nevím proč.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

neon píše:Mandragora a jedl jsi nekdy varenou stravu? By me zajimalo jak bys reagoval na makrobiotiku :)
Jedl... když si jen zkusím někde u návštěvy ochutnat... něco jako rýži... nebo chleba, nebo kompot, nebo cokoliv co oni tak ládují... mam pocit jako bych jedl vysušenou houbu která nemá vubec chuť... a ani to epolknu... jaksi se totiž nespojuje se slinami a mým tělem... ten pocit nekontaktu a mrtvolnosti je tam tak evidentní, že mi to nemůže dodat nikdy kýženou svěžest, jen zátěž a únavu, vždyť je to jako hlína z pole (i ta je svěžejší). Leda bych musel asi prodělat přechodné období a domluvit svým buňkám, že od teď budou zase muset více makat a těžit z vařené stravy. Což při představě zapáchání potu a prapodivné zbarvené a zapáchajíci stolice bych ze sebe měl horší pocit než zvíře.

Vše co se vaří se musí dochucovat, nebo kombinovat aby se toho dalo sníst požadované množství. Nikdo nejí suchý chleba, nikdo nejí holé máslo, holou marmeládu, atd. Vždy všeljak přetvořené... aby to dostal do sebe.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Já spíše narážím na jiný problém a to je vnímavost... přijde mi divné jíst ovoce na jaře. Prostě je to divné... ořechy v létě, a zeleninu v zimě... prostě jak které druhy. Zkusím se tedy vykašlat na ovoce a vrátit se k němu až v okolí bude pro něj podnebí... a zařadit klíčky a zeleninu která mi vždycky svědčila lépe.

Nejvíce z těch ořechů mě zničily dýňové semínka. Ty se asi v takovém množství nesmí, jinak pusobí jako to píše wandmaker bomba aktivující všechna možná slabá místa evokující záněty atd. To ani 500g arašídů ledabyle rozkousaných mi tak neublíží jako 100g velmi důkladně prosliněných dýňových semínek.

V podstatě jsem 3 dny ráno pil 0,5 l uriny, pak si dal brokolici s mrkví, pak si dal 100g ořechu pak dvě hrušky pak zase brokolici s mrví, pak zase 100g jiných ořechu a pak dvě hrušky a na noc jogurt. Výsledek po třed dnech horečka, slabost a zažívání na vodě... a to byla jen monostrava a mezery mezi jídlem 2 hod. Po brokolici a mrkvi a urině paráda. Hrušky a jogurt to vždy z ořechů spravily k příjemnu ale ty ořechy mě dorážely s každým dnem víc a víc.

Je to až ironické zjištění... třeba že po škance se do oslabeného traktu pere tuk a škrob... v podstatě my vychází, že jediným zdrojem tepla a fajn endorfinového pocitu ze zasycení jsou vražedné kombinace které svým hnitím ve střevě zahřívají, svým kvasem opojují a svým ležením v žaludku vytvářejí pocit endorfinové sytosti a tedy dobré nálady.
Všechno velké je jednoduché.
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Příspěvek od Jista »

Mandragoro a zkousel jsi pohanku?jakou mas s ni zkusenost?

ja si udelal zajimavy experiment.Na vikend jsem byl u babicky,a zkusil jist vsechno.jedl jsem hodne,az jsem zasnul kolik toho snim,ale dokonale jsem zvykal,vse jsem prijal v tekutem stavu.
musim rict ze jsem vubec nebyl nijak zvlast unaveny.
podle me ty chybejici enzymy se dodaji zvykanim,pokud zvykas dokonale,a mas v jidle mnozstvi slin.sliny musi byt plne enzmymu.
byl jsem po tom jidle plny energie.
ale nikdy jsem nezvykal jako ted,zdaleka ne.
tak ted si umim predstavit ze makrobiotika funguje dobre,pokud se dokonale zvyka a neprejida.

mimochodem co si myslite o me teorii obohacovani varene stravy enzymy ve slinach?nevim tedy kolik jich tam je,ale docela by me to zajimalo.

ted uz jsem zase zpet na syrovem a uz bych tedy nemenil,jen jsem dospel k nazoru ze nechci byt otrokem zadneho systemu,a pokud se jednou za dlouhou dobu dostanu k necemu nezdravemu,co mi bylo nabidnuto,tak se tomu asi branit nebudu,kdyz si pak dam pust,a zase pak jen syrove,tak to nemuze mit zadny spatny vliv.vsak to se uvidi...
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

No ja bych varenou ryzi moc prichucovat nemusel, jen povarenou zeleninou :)

Ale nemyslis si obecne, ze si delas logicke predsudky vuci strave, vzhledem k tomu co mas vsechno v mozku a ze prozivas svuj zivot hodne pres premysleni?

Ja treba verim ze varena ryze (obilovina) ma prave tu nejlepsi zivotodarnou energii (chi) pro nas lidi. Neni to jen o tom nastaveni v mozku.. treba to ze ty ji vidis jako hlinu a ja jako super vec? Objektivita asi konci u kazdeho z nas :)
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Jista píše:Mandragoro a zkousel jsi pohanku?jakou mas s ni zkusenost?
Než jsem šel na raw byl jsem asi makrobiotik. Já se vždycky řídil tím na co mám chuť... a mě přitahovaly jen takové věci co jiné ne... jako zelenina a šroty... žádné pečínky. Vždy jsem jedl jen přílohy max ryby a kuře a králika domácí... hodně koláče ovoce a sladké nákypy.

Pak jsem jednou zkusil jíst trochu víc té zeleniny... celé dny... účinek byl levitující... ale po třech dnech začalo něco skřípat... a když jsem si dal chleba s máslem a kakou hezky slazené... hned se mi vrátila barva kůže a záře do vyschlé aury. A tak jsem zase saláty opustil... teď je to poprvé co se něčím snažím řídit, protože lidé co to psali říkají jak skvěle to funguje, však čímdál více mi to zavání jen výstředním extrémismem co se potají všeljak doživuje. Vrátit zpět na tíže stravitelnou stravu je však stejný problém jako nechat si zlenivět trávení jen lehce stravitelnou ovocnou monostravou. Ze začátku tělo vše vylučuje jako odpad.. .tedy hlen a zanášení než si uvědomí že to musí zpracovat a žít z toho... že syrové už nebude... pak se přeprogramuje a zase ho bude prohánět syrovka.

Když sním 200g ořechů nebo 1Kg banánů mělo by mi to dodat tabulkově více KJ než kompletní vařácký oběd... a skutečnost je pořád jiná. Tak nechápu v čem je ta pointa.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

mandragora píše:To se divím... asi potřebuješ pořádný detox... že ti citrusy tak jedou.
Nevím, ale spíš ne, mě jedou všechny šťávy, třeba i z jablek nebo ananasu, klidně i zeleninové. Vem si třeba takové frutariány, co baští citrusové šŤávy v kuse rok i víc. Taky by jsi řekl, že když jim to chutná, že potřebují detox?
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

neon píše:No ja bych varenou ryzi moc prichucovat nemusel, jen povarenou zeleninou :) Ja treba verim ze varena ryze (obilovina) ma prave tu nejlepsi zivotodarnou energii (chi) pro nas lidi.
No právě, ty jsi podvědomně ovlivněn makrobiotikou a rýže pro tebe bude něco jako maso pro masožravce. Já však hledám jak to je když tam není to ovlivnění. Možná že ovlivněný vegetarián se cítí stejně fit, jako ovlivněný vitarián, jako ovliněný masojedlík... a problémy mají jen ti co hledají hlouběji... než jen přijmout slepě program který při tom přijetí opravdu funguje. A tak je to tady všude... přijmi jakýkoliv program... a budeš podle jeho měřítek spokojen.. .ať už je to socialismus, nebo buržoazismus, nebo náboženství, nebo jiný směr... prostě podvědomí přeprogramuje všechno...

Já hledám bez toho ovlivnění... dívám se na všechny pro a proti a zjišťuju že nic není tak jasné... vždy je pro a proti... a ten kdo vidí i proti... tomu už to pro nemůže fachčit. Jak se říká v Matrixu nevědomost je sladká. Připomíná mi to nábor k hvězdným silám... kdy byla jedna jeiná podmínka nutná abych se napojili oni na mě... musel jsem v ně věřit... jinak bych je nikdy neviděl a nikdy neslyšel... kdo uvěřil... může s nimi komunikovat. Divné... bez mého impulzu nemá nic nade mnou moc...
takže už brzy bouchnu pěstí do stolu a určím si to já sám co bude to zdravé bez ohledu na to co kde kdo říká a bude mi to fungovat.
Všechno velké je jednoduché.
Rose
Příspěvky: 80
Registrován: sob črc 09, 2005 10:53
Bydliště: MB

Příspěvek od Rose »

mandragora píše: Ať si někdo zkusí jíst jen monostravu a jen ovoce... a po dvou dnech si bude připadat jako by mu někdo ukradl vnitřnosti mozek a všechny žíly. Zvláštní stav... člověk si připadá jak houba vyprahlá co by se ráda zakousla do něčeho hutného... něčeho co pomaleji hoří... A ještě efektivnější to je když se jí jen ovoce, jen monostrava a jen jeden druh... to si pak člověk ještě připadá i připitomněle... sice lehce, ale tak jako by na tripu. Neříkejte to feťákům... záviděli by. Nevědí oč přichází.
Moje zkušenost je taková, že v létě (červenec - srpen) jím obvykle jen melouny. A teď od vánoc až do konce února jsem nejedla nic jiného než pomela. Bohužel, teď nějak nejsou k sehnání. Tak mám přechodné banánové období, než dostanu chuť na něco jiného. Momentálně jím ještě poměrně dost goldenberries od Terezky a avokáda. A hlavně už se zase těším na melouny :lol: Cítím se fajn, je mi teplo, energie dostatek, nálada výborná :P
Love n´Roses
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

Chapu jak to myslis s tim prvotnim nastavenim a ovlivnenim a videnim veci ciste.
Ja jsem vzdycky premyslel nad slovy Kushiho, ktery tvrdi, ze nase myslenky, to k cemu tihnem (tedy to ovlivneni) je prave dano stravou jakou jime.
A tim, ze jsem hodnekrat vybocil z makrobiotiky a znovu ji zacal a zkousel si hodne jinych duchovnich smeru, tak se mi tahle myslenka zacala potvrzovat. Coz ale muzes rict ze jsem zase dosahl diky tomu, ze jsem se tak nastavil a chtel jsem aby se potvrdila. Ale z toho me trochu vyvadi prave ta minulost a zkusenosti. Aniz bych z pocatku tihnul k duchovnu, k prirode, tak na makrobiotice k nim mam velice blizko. Kdyz si dam jednoduche cukry, tak mam zase blizko k depresivnejsim stavum, nizkemu sebevedomi, negativite a sedeni doma na zadku v teplicku :)
Maso jsem uz dlouho nezkousel, tak nevim kam by me to hodilo.
Verim, ze kdybych jedl vita, tak me to hodi zase jinym smerem a to i bez toho aniz bych se predem nejak nastavoval predsudkama.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

mandragora píše:No právě, ty jsi podvědomně ovlivněn makrobiotikou...
No neviem, ci za vsetkym treba hladat ovplyvnenie. Na makrobiotike som bola pred cca. 9 rokmi a teraz som sa k nej cez vitarianstvo - fruktarianstvo - menejpercentne vitarianstvo v ramci vegetarianstva vratila zasa. A do toho, ako sa to bude vyvijat, nevidim, ani si to neplanujem. Skratka v danom momente citim, aky styl mi vyhovuje najviac, a taky mam.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Mě by právě zajímalo proč někdo muže jíst tak extremně JIN a fachčí mu to... nemá nedostatek ničeho... a někdo musí od vitariánství přecházet někam jinam. V čem je ta pointa. Ta mi vrtá nejvíce hlavou.

Uvítal bych třeba od Rose by mi soukromě napsala rozpis tři dny za sebou toho co dokáže udržet tělo v takové pohodě kolik čeho s čím kolikrát denně a já to zkusím. Ikdyž zrovna tohle melounové je hodně drahá věc.

Protože já se to chci naučit... nejlépe nejíst nic. Jídlo mě hodně zaměstnává a obtěžuje a nemám práci kdy by zamstnavatel toleroval že se jdu umýt připravit nějaký ten pamlsek pak ho jíst a pak odklidit tens vinčík a takto to několikrát denně.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

Nic není jenom jinové nebo jangové, všechno je to relativní a to že syrové věci jsou obecně vůči ostatním potravinám klasifikované jako jinové ještě nic neznamená. Tu rovnováhu udržovat musíme každý. Pokud ji v tom nevidíš, tak to neznamená, že tam není, jen špatně hledáš :) Otázka je, jestli je dobré udržovat rovnováhu na hodně rozhoupané houpačce a nebo se držet toho středu.. ale každého baví jiná rychlost :)
Fyzická aktivita, duševní, duchovní, prostředí.. jsou jedny z mnoha věcí které dělají rovnováhu, ale to všechno znáš.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

ono by mel Mandragorovi odpovedet spise nekdo kdo je na vita alespon 8 let (vsechny bunky se pry obnovuji po 7 letech)....obavam se, ze zde na foru neni nikdo kdy by byl 100% raw po dobu 8 let...
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

3-dnovy rozpis nie je vobec smerodatny. O mesiac moze mat uplne ine obdobie a jest uplne ine ovocie.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Možná že to co jsem jedl bylo nějak chemicky ošetřeno. Nicméně, stále nejbezpečnější je zelenina. Je mnohem levnější, nikdy nemůže začít kvasit, nikdy nemůže organismus překyselit a není ani tak dobrá aby se jí člověk přejedl. Navíc není tak moc JIN. U ovoce stačí když si dá člověk první hrušku kyselejší a druhou sladčí a už to nefachá kvůli konfliktu obsahu cukrů.

Nebudu přeci platit za ovoce, které je nějak ošetřeno že se to nedá smýt ani vodou a člověk na to přijde, až když už to má v sobě. V mém případě to byly hrušky. Minulý týden malé a dobré neškodné, tento týden dvakrát větší kusy a co snědená hruška to chaos. A já pak můžu hledat chybu marně když je jinde.

Možná to co pro mě znamená nefachá je pro ostatní běžné. U mě fachá znamená, že již behem jídla se musí dostavovat euforický a radostný stav a to ne vlivem L-Tryptofanu, nebo stimulantem z težší kombinace. Když se nedostavuje není potrava správně přijata. Kdysi jsem to měl po všem... teda spíše po zelenině... nejedl jsem nic ze sladkého sušeného či dováženého ovoce a bylo mi fajn.
Všechno velké je jednoduché.
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Příspěvek od Jista »

mandragoro,kdyz Ty to beres skoro tak vedecky,to bys mohl vedet jak je to s pesticidy,nevis?nezkoumal jsi nekde obsah pesticidu v ovoci a zelenine?zajimalo by me hlavne zda je pravda ze je jich nejvic ve slupce,nebo je to vsude stejne...?
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

mandragora píše:Mě by právě zajímalo proč někdo muže jíst tak extremně JIN a fachčí mu to... nemá nedostatek ničeho... a někdo musí od vitariánství přecházet někam jinam. V čem je ta pointa. Ta mi vrtá nejvíce hlavou.
Pointa je v tom, ze je ziaden stravovaci system nie je izolovany, ale vzdy zavisi aj od konkretneho cloveka, prostredia, pohybu, vztahov, psychiky a pod. Ked aj najdes nieco, co bude idealne pre Teba, nebude to zaroven idealne pre vsetkych ostatnych. Zmyslom je podla mna snaha o harmnoniu, nie vtesnat sa do urciteho systemu a viac sa z neho nepohnut.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

Jista píše:mandragoro,kdyz Ty to beres skoro tak vedecky,to bys mohl vedet jak je to s pesticidy,nevis?nezkoumal jsi nekde obsah pesticidu v ovoci a zelenine?zajimalo by me hlavne zda je pravda ze je jich nejvic ve slupce,nebo je to vsude stejne...?
u te komercne pestovane produkce nejde jen o pesticidy. Vetsinou sou pouzivany urychlovace rustu, cili zelenina a ovoce nemaj tolik mineralu a vitaminu a hlavne ve sklenikach neni mnohokrat ani zasazena ve hline ale jen jakesi tekutine ktera obsahuje "vsechno" co rostlinka potrebuje. Vysledkem jsou oranzovy rajcata bez chuti atd.... Bio produkce ma 2-10 x vetsi obsah mineralu a vitaminu, neobsahuje pesticidy + ma mnohem vetsi zivotni energii.

JInak pokud se rostlina ci strom postrika pesticidama i kdyz nemam plody, tak ty latky vtahne do sebe a koluji v nem uvnitr, takze i potom maj plody pesticidy. A slupky vetsinou mivaj vic, pac se to strika jeste na transport aby vydrzeli a aby to hezky vypadalo, no proste hnus velebnosti.... nikoho nezajima obsah, ale aby se jablicka hezky blyskala a nemela zadne vady :?

mezi nejvice strikane ovoce patri hrozny, jablka a jahody...
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

dvdmchl píše:ono by mel Mandragorovi odpovedet spise nekdo kdo je na vita alespon 8 let (vsechny bunky se pry obnovuji po 7 letech)....obavam se, ze zde na foru neni nikdo kdy by byl 100% raw po dobu 8 let...
nejsem 100 % ale tak 95, ale těch prvních 7 let co si tak matně vzpomínám jsem mohla být 100 % s počátečními výkyvy, než se tělo a psychika přeměnila, zvykla atd. takže když je započítám tak 98 - 99, nevím, neumím to určit, ale vše nad 80 - 90 si myslím je veliká změna (no ono asi i míň), nevím jak se projevuje obnova buněk, jestli ve změně těla, tak já jsem vnímala změnu kůže - lépe se opalující, lepší barvu, pevnější nehty, změnu barvy vlasů z takové nijaké na medovou, lesk vlasů, pročitění očí - jasnější oči, přirozené fungování ženských orgánů (bez různých ženám známých potíží a nemyslím je menstruaci)....to je tak co si zrovna vzpomínám
později jsem začala být tak 90-95 %, do té doby jsem nechodila skoro vůbec do restaurací a na akce, kde by bylo těžší se stravovat po mém, později jsem to přehodnotila a řekla si, že nechci být uzavřená :) a také se změnila situace ve stravování v resturacích, už přecejenom mi v zimě nenabídnou strilovaný salát, jako že kde by vzali čerstvý...jako tomu bylo v 90 letech, ale už jakž takž únosný, tak to kleslo :)
není to ale že by to byl průměr na den, ale celkový součet cca na rok, mám dny 100 a mám dny néně (vždy s dodržením dopoledne ovoce) střídá se to kde zrovna jsem, co prožívám, co zkoumám :) je to i se započítáním, dovolených, resturací atd. :)
tak takhle to vidím já, že jestli se u mě změnily buńky v těle, tak se mohly takto projevit, ale myslím, že k těmto změnám došlo dříve než po 7 letech
a to jsem psala jen o té fyzické stránce po psychické to bylo ještě určitým způsobem hodnotnější :) 8)
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

tristazmista píše:
Jista píše:mandragoro,kdyz Ty to beres skoro tak vedecky,to bys mohl vedet jak je to s pesticidy,nevis?nezkoumal jsi nekde obsah pesticidu v ovoci a zelenine?zajimalo by me hlavne zda je pravda ze je jich nejvic ve slupce,nebo je to vsude stejne...?
u te komercne pestovane produkce nejde jen o pesticidy. Vetsinou sou pouzivany urychlovace rustu, cili zelenina a ovoce nemaj tolik mineralu a vitaminu a hlavne ve sklenikach neni mnohokrat ani zasazena ve hline ale jen jakesi tekutine ktera obsahuje "vsechno" co rostlinka potrebuje. Vysledkem jsou oranzovy rajcata bez chuti atd.... Bio produkce ma 2-10 x vetsi obsah mineralu a vitaminu, neobsahuje pesticidy + ma mnohem vetsi zivotni energii.

JInak pokud se rostlina ci strom postrika pesticidama i kdyz nemam plody, tak ty latky vtahne do sebe a koluji v nem uvnitr, takze i potom maj plody pesticidy. A slupky vetsinou mivaj vic, pac se to strika jeste na transport aby vydrzeli a aby to hezky vypadalo, no proste hnus velebnosti.... nikoho nezajima obsah, ale aby se jablicka hezky blyskala a nemela zadne vady :?

mezi nejvice strikane ovoce patri hrozny, jablka a jahody...
už před pár lety jsem si říkala, že kvalita ovoce a zeleniny, se třeba oproti 90 letům hodně změnila k horšímu, ono celkově vše, říká se že maso má v sobě více chemii, sýry plísně atd. že celkově vše co se jí, vyjma bio, je na tom hodně špatně

ovoce a zeleniny si myslím se od roku 2000 jí více, když to vezmu na populaci jako takovou, ale obchodníci pro zisk ji však dali na ůroveň rychle vyráběných nekvalitních potravin

to co ale stále má navíc, je ta živá voda :)
ještě, že se začíná více rozjíždět bio obchod :)
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

tristazmista píše:mezi nejvice strikane ovoce patri hrozny, jablka a jahody...
Moje zkušenost Goldeny... katastrofa ty jsou něčím napuštěné, že dám jedno ať žluté nebo zelené a reakce je strikně odmítavá... to ještě před půlrokem jsem jich dával i čtyři na večeři a bylo fajn... tak jsem přešel na Jonagoldy... ty zatím jsou OK. Jinak jsem si všiml, že jablka něčím olejují. Jsou mastné a nejde to umýt tedy vodou. Musí se jarem. Normální jablko má být suché, jako by zaprášené, nebo nemastné. Vím jak na vesnici... vypadaly jablka... zaprášené byly spíš kolem polních cest. Přitom cena jablek je pořád vysoká... kdy spadne na 16 jako když jsem nebyl VITA?
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

Sluníčko píše: to co ale stále má navíc, je ta živá voda :)
ještě, že se začíná více rozjíždět bio obchod :)
to mas pravdu, porad je to lepsi nez cokoliv varenyho :P
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

mandragora píše:Moje zkušenost Goldeny... katastrofa ty jsou něčím napuštěné, že dám jedno ať žluté nebo zelené a reakce je strikně odmítavá... to ještě před půlrokem jsem jich dával i čtyři na večeři a bylo fajn... tak jsem přešel na Jonagoldy... ty zatím jsou OK. Jinak jsem si všiml, že jablka něčím olejují. Jsou mastné a nejde to umýt tedy vodou. Musí se jarem. Normální jablko má být suché, jako by zaprášené, nebo nemastné. Vím jak na vesnici... vypadaly jablka... zaprášené byly spíš kolem polních cest. Přitom cena jablek je pořád vysoká... kdy spadne na 16 jako když jsem nebyl VITA?
"U jablek, hrušek, melounů a řady dalších druhů je povoleno ošetření voskem kvůli zabránění vysychání. Tato úprava musí být v rámci označení uvedena.
V některých zemích je přípustná také aplikace antioxidantů (difenylamin, ethoxyquin) k zabránění hnědnutí slupky jablek nebo aplikace fungicidů postřikem nebo ponořením.
Prodejce je povinen viditelným způsobem informovat spotřebitele o ošetření čerstvého ovoce nebo čerstvé zeleniny konzervačními nebo jinými chemickými látkami. Tato povinnost je zakotvena nejen ve vyhlášce Ministerstva zemědělství č. 332/1997 Sb., ve znění vyhlášky č. 92/2000 Sb., kterými se stanoví požadavky na čerstvé ovoce a čerstvou zeleninu a rovněž v nové vyhlášce č. 157/2003 Sb., která vstoupila v platnost datem vstupu ČR do EU. V obecné rovině lze povinnost označení chemického ošetření čerstvého ovoce a zeleniny odvodit i ze zákona o potravinách a zákona o ochraně spotřebitele.
V prodejnách je upozornění na chemické ošetření plodů zpravidla řešeno formou vývěsky umístěné v úseku ovoce a zeleniny, kde se nejčastěji setkáváme s označením "Chemicky ošetřeno".
Ve vyhlášce č. 304/2004 Sb. jsou stanoveny druhy a podmínky použití přídatných a pomocných látek při výrobě potravin. Pro ošetření povrchu jablek se povoluje použití těchto přídatných látek (aditiv): včelí vosk (E 901), kandelilový vosk (E 902), karnaubský vosk (E 903) a šelak (E 904).

Na základě výše uvedeného by spotřebitel měl být informován o tom, zda nakupuje ovoce s přirozenou ochranou vrstvou na povrchu ovoce (je mastná) nebo zda nakupuje plody, které byly chemicky ošetřeny. Máte-li pochybnosti, informujte se u prodejce, popř. u Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která dohlíží nad dodržováním legislativních předpisů v praxi."

Zdroj: Ústav zemědělských a potravinářských informací
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

mandragora píše:
tristazmista píše:mezi nejvice strikane ovoce patri hrozny, jablka a jahody...
Moje zkušenost Goldeny... katastrofa ty jsou něčím napuštěné, že dám jedno ať žluté nebo zelené a reakce je strikně odmítavá... to ještě před půlrokem jsem jich dával i čtyři na večeři a bylo fajn... tak jsem přešel na Jonagoldy... ty zatím jsou OK. Jinak jsem si všiml, že jablka něčím olejují. Jsou mastné a nejde to umýt tedy vodou. Musí se jarem. Normální jablko má být suché, jako by zaprášené, nebo nemastné. Vím jak na vesnici... vypadaly jablka... zaprášené byly spíš kolem polních cest. Přitom cena jablek je pořád vysoká... kdy spadne na 16 jako když jsem nebyl VITA?

v lete to padne neboj, jinak ty jablka se strikaji voskem kvuli lesku a ten vodou neumyjes. Ja uz si jiny jablko nez bio nekoupim, to je radsi jest nebudu.... EU dala normy jak ma golden jablko vypadat a to jeste zvysilo pouzivani chemie, aby bylo jablicko vubec prodejny pod nazvem golden. Ja osobnev lete nebo na podzim nakoupim bio jabka do zasoby a vyskladam si s nimi sklep :twisted:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

tristazmista píše:mezi nejvice strikane ovoce patri hrozny, jablka a jahody...
Ty jahody mě ani nepřipomínej... jen jednou jsem si je koupil... za tolik peněz... pro zdraví... a musel jsem je vyhodit... lidi na zastávce nechápali... snědl jsem jen dvě... a vím jak má chutnat jahoda... ale tohle jen vypadalo jak jahoda a reakce mého těla na to byla odmítavá... nemohl bych dojíst i kdybych chtěl. Nejsem sebevrah... prostě jsem jen řekl že v nich je něco nepřirozeného... závadného a vyhodil.

Hrozny jsem taky nemyl... a začali mi dělat zle... před půl rokem - rokem bylo vše ještě OK... ale dnes musím mýt všechno... a hrozny jdou dost blbě... když oloupu pomeranč... mám na rukou zaschlý bílý povlak jako bych je měl nevím čím potřísněné. Ale ut ěch vím že jsou ošetřené... a na kůře mi to neva. Ale u hrušek a jablek... tam je to zažrané do plodu. To raději Kiwi... nebo ananas něco co se nějí se šlupkou. Na bio nemám už tak se snažím vejít se pod 150 Kč/den. Borci koupí půlku chleba a 30dkg salámu mají to za necelou pajdu a na celý den.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

mandragora píše:Borci koupí půlku chleba a 30dkg salámu mají to za necelou pajdu a na celý den.
No, na cely den.... ja bych to driv mela tak na svacu... :lol:
Odpovědět