Zásady dobrého trávení

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

už tak se snažím vejít se pod 150 Kč/den
Tak to aby jsi si pomalu sbalil kufry a odjel z Cech. Spanelsko, Anglie, Portugalsko...proste skoro vsude jinde v EU je jidlo levnejsi.

Snad jen Skandinavie a tusim Lucembursko jsou drazsi nez Cesko.
Naposledy upravil(a) dvdmchl dne stř dub 23, 2008 18:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
člověk
Příspěvky: 479
Registrován: čtv srp 03, 2006 17:03
Bydliště: ČR

Příspěvek od člověk »

četl jsem,že hrozny jsou ošetřeny svinstvem ze všeho ovoce nejvíce. Já je meju tak ,že je otrhám a v napustěný vodě mezi dlaněma ,, prokuluju ,, ... chce to mechanicky...opláchnutí moc nepomůže ...Jak jsi psal,že myješ jablka jarem...do toho bych asi nešel....
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

člověk píše:četl jsem,že hrozny jsou ošetřeny svinstvem ze všeho ovoce nejvíce. Já je meju tak ,že je otrhám a v napustěný vodě mezi dlaněma ,, prokuluju ,, ... chce to mechanicky...opláchnutí moc nepomůže ...Jak jsi psal,že myješ jablka jarem...do toho bych asi nešel....
a jak umyjes ten vnitrek hroznu?? :)
Uživatelský avatar
člověk
Příspěvky: 479
Registrován: čtv srp 03, 2006 17:03
Bydliště: ČR

Příspěvek od člověk »

.... s tím nic nenaděláš...alespoň něco . Zajímalo by mě ,jak jsou na tom melouny...V Maďarsku na vandru,když jsem je konzumoval na poli mi přišlo,vzhledem k tomu kolik je se mnou baštilo různých potvůrek,že moc ošetřovaný nejsou...
flea
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 20, 2008 16:17

Příspěvek od flea »

člověk píše:.... s tím nic nenaděláš...alespoň něco . Zajímalo by mě ,jak jsou na tom melouny...V Maďarsku na vandru,když jsem je konzumoval na poli mi přišlo,vzhledem k tomu kolik je se mnou baštilo různých potvůrek,že moc ošetřovaný nejsou...
Zajimave udaje o obsahu pesticidu v nebioovozele

http://www.florentyna.cz/index.php/pril ... rit-za-bio
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

dvdmchl píše:Tak to aby jsi si pomalu sbalil kufry a odjel z Cech. Spanelsko, Anglie, Portugalsko...proste skoro vsude jinde v EU je jidlo levnejsi.

Snad jen Skandinavie a tusim Lucembursko jsou drazsi nez Cesko.
Tak to máš NEBIO : Mrkev za 15, Celer za 15, Zelí za 15, Kedlub za 13 ks, Kokos za 12 ks, Jablko za 30, Pomeranč za 29, Mandle za 200, Banány 40, Hrušky za 40, Ananas malý ks za 30, Avokádo ks 27, Citrón 80 a vícero si nevzpomínám.

Ten celer to myslejí asi řapík ne? Ikdyž někdy i bulva je hnusná... některá dobrá... jak podle dodávky... člověk však v obchodě ochutnat nemůže.

Já hrozno taky otrhám a pak v každé ruce pod tekoucí vodou promnu teřním palcem zbavím povlaku. Jarem omývám jablko když je very masné... a pak utřu vydřu utěrkou. A stejně je masné... chtělo by to na ten vosk asi něco horkého teplejšího.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
ChickenEater
Příspěvky: 17
Registrován: stř dub 23, 2008 9:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ChickenEater »

na traveni je nejlepsi pivo, plzen 12tka
Kolik jídel sníš, tolikrát jsi člověkem
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

flea píše:
člověk píše:.... s tím nic nenaděláš...alespoň něco . Zajímalo by mě ,jak jsou na tom melouny...V Maďarsku na vandru,když jsem je konzumoval na poli mi přišlo,vzhledem k tomu kolik je se mnou baštilo různých potvůrek,že moc ošetřovaný nejsou...
Zajimave udaje o obsahu pesticidu v nebioovozele

http://www.florentyna.cz/index.php/pril ... rit-za-bio
no nepochopil sem moc ty jednotky, ale broskve např. u nás ve vedlejším JZD a i u soukromníka, stříkají nyní mnohem méně než dříve, z důvodů zadání ochrany specializované firmě, jež zasáhnou třeba jen 3xte za sezonu, vzhledem k přesné diagnoze počátku nástupu choroby, na rozdíl od dříve každých 14 dní celou sezonu, jak je běžné u vínostříkačů, jež pozoruji kolkolem.
V důsledku to vyjde i levnějc.
flea
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 20, 2008 16:17

Příspěvek od flea »

buc11 píše: no nepochopil sem moc ty jednotky
kdo umi trochu anglicky original zde http://www.ewg.org/sites/foodnews/ a zde metologie http://www.ewg.org/sites/foodnews/methodology.php

Puvodne jsem myslela, ze je to procentualne - kolikrat casto to bylo nalezeno (jako ze ze 100 broskvi v kazde, u 100 avokad jen v jednom) , ale je to trochu slozitejsi :) , viz odkazy

jo a jeste zde kompletni data http://www.ewg.org/sites/foodnews/fulldataset.php
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

člověk píše:.... s tím nic nenaděláš...alespoň něco . Zajímalo by mě ,jak jsou na tom melouny...V Maďarsku na vandru,když jsem je konzumoval na poli mi přišlo,vzhledem k tomu kolik je se mnou baštilo různých potvůrek,že moc ošetřovaný nejsou...
no ja nakupuju v tescu ty sladke melounky z costa rici. Byla na nich webovka tak jsem jim napsal jestli to splichaj a odepsali mi ze prevazne bio pesticidy, ale porad jeste pouzivaj zlomek normalnich. Jejich cilem je do budoucna pouzivat jen oraganicke pesticidy.

snad se jednou bezne dockame cistejch veci na pultech a pesticidacky budou bokem jako ted bio produkce za smesnou cenu :P
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

K tem penezum - 150/den, to me celkem zarazilo.. ja se snazim vejit do 25/den a se zeleninou z vlastni zahrady to pujde lehce, obiloviny beru ve velkem za 18/kg :)
Zeby vitarianstvi bylo tak draha zalezitost?
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

neon píše:K tem penezum - 150/den, to me celkem zarazilo.. ja se snazim vejit do 25/den a se zeleninou z vlastni zahrady to pujde lehce, obiloviny beru ve velkem za 18/kg :)
Zeby vitarianstvi bylo tak draha zalezitost?
no kdyz vitariani stapnou par kilo ovoce denne tak si to spocti :) kilogram neceho v zime 30-50 kc.
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

Ono je důležité, co sťápneš. Pokud chceš šetřit, dáš si klidně kilo jablek za 30 kč (pokud je kupuješ) a máš to na celý den s tím, že třeba mě by to kilo na den úplně stačilo (samozřejmě taky bych si je nějak upravil, třeba se skořicí, lněným semínkem ...). Není nutno kupovat hned kila výběrových rambutanů po 230 Kč.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

Ja tu prirodni logiku v tom vitarianstvi stejne nemuzu najit. Tolik ovoce v zime. Kde by jste to v prirode sehnali. Kde by jste vubec sehnali tolik ovoce, aby jste tim mohli zivit telo kazdy den pocas celeho roku. To, ze se u nas ji tropicke a subtropicke ovoce je dalsi vec.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

neon píše:Ja tu prirodni logiku v tom vitarianstvi stejne nemuzu najit. Tolik ovoce v zime. Kde by jste to v prirode sehnali. Kde by jste vubec sehnali tolik ovoce, aby jste tim mohli zivit telo kazdy den pocas celeho roku. To, ze se u nas ji tropicke a subtropicke ovoce je dalsi vec.
no to stejny se muzu zeptat ja tebe, kde bys v zime sehnat obili a dalsi veci co jis na makrobiotice. V zime tady toho totiz moc neroste...
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

V zimě v těchto zeměpisných šířkách nemáme co pohledávat ...
Ale když už tu jsme, tak si to holt budeme muset dovézt z teplejších krajin a následně koupit
:wink:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Ono u toho obili je ještě jedna další věc... jak dlouho by trvalo dát do kupy z divoké přírody porci zrníček velikosti jablka, které stačí jen utrhnout? Navíc nevím jestli je obilnina tak silná aby nebyla vytlačena kopřivou, bodláčím a kdo ví jakým přirozeným rostlinstvem. Takže možná na 1km2 by se našel hrníček... zrníčka... pak jestě to dřevíčko, nádobíčko, a vaření...

Já jsem to zkoušel... z divoké přírody vydolovat holýma rukama a spomocí kamenů a vody vyrobit aspoň kaši... a vím co jsou to za nervy... když zrnka lítají... ztrátovost... 90%... hmoždíř bych sebou netahal... v tom denním putování za teplým sluníčkem.

Mě by zajímalo jak vypadá takový makrobioticky ideální talíř... podle mě by tam mělo být i maso ne?
Všechno velké je jednoduché.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

neon píše:Ja tu prirodni logiku v tom vitarianstvi stejne nemuzu najit. Tolik ovoce v zime. Kde by jste to v prirode sehnali. Kde by jste vubec sehnali tolik ovoce, aby jste tim mohli zivit telo kazdy den pocas celeho roku. To, ze se u nas ji tropicke a subtropicke ovoce je dalsi vec.
logika - všeci pocházíme původem z Afriky proto i to tropický ovoce je v poho
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Hugo z Hor píše:V zimě v těchto zeměpisných šířkách nemáme co pohledávat ...
Ale když už tu jsme, tak si to holt budeme muset dovézt z teplejších krajin a následně koupit
:wink:
ano tak, a hlavně každý máme možnost té své volby, jupí
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

Jestli chce někdo jíst maso ať si jí maso, jestli chce někdo vařený, prosím, zde ho může dostat nebo si uvařit, když někdo chce jen syrový tak proč ne, je to jen a jen každého volba. Proč si nepředávat zkušenosti konstruktivní a vlídnou formou? Vždyť to obohacuje. Ale na co je to neustálé soutěžení kdo z koho, kdo má pravdu, žij a nech žít a bude na světě líp :wink:
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

Kde bych v zimě sehnal obilí? No přece uskladnil. A obilí lze skladovat výborně. Zato ovoce moc skladovatelné dlouhodobě není, pokud se neusuší nebo nezavaří nebo není ve větším chladu, nebo se pletu?

A to, že každá civilizace měla jako základ stravy vařenou obilovinu, luštěniny a zeleninu si vykládáte jak?

Chápu to dobře, že vy vycházíte z období, které bylo ještě před osídlením veškeré Evropy, Asie, Ameriky? Doby, kdy lidé byli tedy v Africe a stravu nijak tepelně neupravovali? Proč se vracet ale do tak dávné historie a nevycházet z posledních několika tisíce let? Snažím se to pochopit.

Mandragora: já nepředpokládám, že bych se octl každý den v divočině a hledal něco k snědku, proč vycházíš z takové představy. Už několik tisíciletí se lidé usadili na jedno místo a to zkulturnili. A vzhledem k tomu, že obilovina tvořila jejich největší základ stravy usuzuju, že to bylo asi lepší řešení, než mít ovocné sady a pokrýt příjem živin ovocem.

K tomu masu a makrobiotice.. v dnešní době se do makrobiotiky zařazují ryby, můžou se až 2x týdně, což je ale stejně individuální, to spíš pro představu. Jinak nebyla v počátcích makrobiotiky zavrhovaná i zvířata jako divoký bažant, koroptev. Šlo o ty, které žily volně, přirozeně v přírodě a hlavně o ptáky. V dnešní době je každému jasné jaká kvalita masa v obchodech je. Podle makrobiotiky by se měl člověk řídit při výběru masa tím, že si vybere druhy, které nám jsou co nejvíce vzdálené. Proto ti mořští živočichové a ryby jako základ, pak ptáci a savci by se neměli jíst vůbec.
Zato při výběru z rostlinné říše si bude vybírat druhy, které jsou na vrcholu rostlinné říše, protože člověk je na vrcholu říše živočišné. A obilnina je pokládaná za vrchol vývinu u rostlin.

A vaření má sloužit lepší stravitelnosti, díky němu máme trávicí ústrojí jaké máme za ty poslední tisíciročí. Nevím jaký záběr je pro tělo strávit čistě syrovou stravu, když třeba kráva k tomu potřebuje 4 žaludky.

Ale nehledám rozepře, jen se snažím obohatit znalosti.
Uživatelský avatar
neon
Příspěvky: 165
Registrován: stř srp 09, 2006 20:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon »

IDASEK píše:Jestli chce někdo jíst maso ať si jí maso, jestli chce někdo vařený, prosím, zde ho může dostat nebo si uvařit, když někdo chce jen syrový tak proč ne, je to jen a jen každého volba. Proč si nepředávat zkušenosti konstruktivní a vlídnou formou? Vždyť to obohacuje. Ale na co je to neustálé soutěžení kdo z koho, kdo má pravdu, žij a nech žít a bude na světě líp :wink:
Souhlasím, jen nevím na koho jsi to psala.. mě přijde, že tu zatím máme všichni zdravý rozum a rozumně diskutujem :)
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

neon píše:
IDASEK píše:Jestli chce někdo jíst maso ať si jí maso, jestli chce někdo vařený, prosím, zde ho může dostat nebo si uvařit, když někdo chce jen syrový tak proč ne, je to jen a jen každého volba. Proč si nepředávat zkušenosti konstruktivní a vlídnou formou? Vždyť to obohacuje. Ale na co je to neustálé soutěžení kdo z koho, kdo má pravdu, žij a nech žít a bude na světě líp :wink:
Souhlasím, jen nevím na koho jsi to psala.. mě přijde, že tu zatím máme všichni zdravý rozum a rozumně diskutujem :)
to je jen můj všeobecný pohled na život. hodně lidí nutí druhé, aby byli podle jejich představ, vadí jim, když se někdo liší, dráždí je to, manipulují jiné, svět by chtěli přizpůsobit jen sobě, málo pokory a úcty - málokdy je někde trochu harmonie a souladu. ze všech stran se hrnou negativní zprávy. ale tady si vždycky tak pěkně počtu, je tady klidně, je to pro mě inspirující... no a kdyby nebylo otočila bych se, šla na druhou stranu někam v klidu s přáním všeho nejlepšího :wink:
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Dostáváme se tedy k pointě a to zásadní otázce... co je pro člověka stravitelnější... dokotoři říkají vařená a dušená je lépe stravitelná než syrová... jiní knihopisci zase říkají opak... já si nikdy nepamatuju, že bych měl problém svařenou až nyní co jsem jedl delší dobou syrovou. Proto se skýtá otázka... lze přeprogramovat tělo... nebo pokud je vařená hůře stravitelná a člověk přejde na syrovku... pak vlastně zleniví jeho trávení a při styku s vařenou mu dá pěkně zabrat... Takže mě zajímá... syrová = ulehčení a tedy choulostivění nebo posílení.

Je to jako bych jedl všechno sterilní... moje tělo přestane mít schopnost se bránit proti sebemenším baktériím. V přírodě se takto imunitní systém neustále utužuje... procvičuje že musí čelit nesterilnosti... a proto je zdravý. To jsou jen protichůdné pohledy... které vidím. Kdrysy když se potřebují přizpůsobit na nový zdroj výživy, i kdyby byl sebejedovatější... prostě přizpůsobí se. K čemukoliv... tomu říkám výbava... určitě to není tím, že by uctívali sterilnost, čerstvost a nějaký jiný úzkoprsý styl. Takže já se na to zkouším podívat bez předsudků... a najít pravdu. Taktéž je zcela možné, že pravda je jen následek toho čemu pevně věřím.. .tedy pak to tak bude... a myšlenka sama, máli sílu utváří skutečnost. Pak dokud pochybuju... nebude mi fachčit nic a když slepě věřím... pak konám magii a pravdu se nikdy nedozvím... ale bude mi fajn striktním dodržováním určených pravidel na kterých ta víra stojí. Takto jsem ale zase jen otrokem a tedy musím počítat s tím, že zhroutíli se zásobování tím co jím... bude mi po letech hodně blbě... kdybych měl jíst měsíce v bunkru konzervy jako jiní.

Zajímalo by mě... co by se stalo tomu... kdo žije měsíce z éteru kdyby si dal jen jedno zdavé bio jablko.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

ChickenEater píše:na traveni je nejlepsi pivo, plzen 12tka
Vznikne-li v žaludku kvas... vlivem kombinace bílkovina škrob... pak alkohol jakýkoliv... uhasí jej. Poněvadž bublinky překyselí znovu prostředí zastaví kvašení a hniloba masa může pokračovat... Proto kdo jí pokrmy z masa ahlavně z obilovin... má k alkoholu a bublinkám vždy kladný vztah.

Ostatně představit dát hrušku z hořčicí a jablko s kečupem... a pak to zapít dvanáctkou... no nevím jestli bych měl na tu 12 chuť... Ale po masíčku a masíčku s chlebíčkem nebo přílohou vždycky.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

neon píše:Kde bych v zimě sehnal obilí? No přece uskladnil. A obilí lze skladovat výborně. Zato ovoce moc skladovatelné dlouhodobě není, pokud se neusuší nebo nezavaří nebo není ve větším chladu, nebo se pletu?
.
No ovoce bych neuskladnoval, ve svem prirozenem prostredi ho ma clovek cely rok cerstve primo ze stromu...
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

neon píše: Chápu to dobře, že vy vycházíte z období, které bylo ještě před osídlením veškeré Evropy, Asie, Ameriky....
nevycházím z žádného období

koukám po tom, co se dá nyní, jak to vnímám, jak to prožívám cítím...
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

mandragora píše: Proto se skýtá otázka... lze přeprogramovat tělo... nebo pokud je vařená hůře stravitelná a člověk přejde na syrovku... pak vlastně zleniví jeho trávení a při styku s vařenou mu dá pěkně zabrat... Takže mě zajímá... syrová = ulehčení a tedy choulostivění nebo posílení. .
dobrá otázka.... :wink:
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

mandragora píše:Dostáváme se tedy k pointě a to zásadní otázce... co je pro člověka stravitelnější... dokotoři říkají vařená a dušená je lépe stravitelná než syrová... jiní knihopisci zase říkají opak... já si nikdy nepamatuju, že bych měl problém svařenou až nyní co jsem jedl delší dobou syrovou. Proto se skýtá otázka... lze přeprogramovat tělo... nebo pokud je vařená hůře stravitelná a člověk přejde na syrovku... pak vlastně zleniví jeho trávení a při styku s vařenou mu dá pěkně zabrat... Takže mě zajímá... syrová = ulehčení a tedy choulostivění nebo posílení.

Je to jako bych jedl všechno sterilní... moje tělo přestane mít schopnost se bránit proti sebemenším baktériím. V přírodě se takto imunitní systém neustále utužuje... procvičuje že musí čelit nesterilnosti... a proto je zdravý. To jsou jen protichůdné pohledy... které vidím. Kdrysy když se potřebují přizpůsobit na nový zdroj výživy, i kdyby byl sebejedovatější... prostě přizpůsobí se. K čemukoliv... tomu říkám výbava... určitě to není tím, že by uctívali sterilnost, čerstvost a nějaký jiný úzkoprsý styl. Takže já se na to zkouším podívat bez předsudků... a najít pravdu. Taktéž je zcela možné, že pravda je jen následek toho čemu pevně věřím.. .tedy pak to tak bude... a myšlenka sama, máli sílu utváří skutečnost. Pak dokud pochybuju... nebude mi fachčit nic a když slepě věřím... pak konám magii a pravdu se nikdy nedozvím... ale bude mi fajn striktním dodržováním určených pravidel na kterých ta víra stojí. Takto jsem ale zase jen otrokem a tedy musím počítat s tím, že zhroutíli se zásobování tím co jím... bude mi po letech hodně blbě... kdybych měl jíst měsíce v bunkru konzervy jako jiní.

Zajímalo by mě... co by se stalo tomu... kdo žije měsíce z éteru kdyby si dal jen jedno zdavé bio jablko.
Mandagoro, velice strucne receno..... jis odmalicka syrovy... telo je v dobre kondici a nema problem s peristaltikou. Funguje. Strevo si posouva i treba male mnozstvi potravy pomoci FUNKCNICH klku.
.... zacnes jist vareny..... telo se zacina zanaset, telo prestava fungovat, mizi schopnost klku posouvat zpracovanou potravu a na velkou chodis jen proto, ze to horem tlacis, takze kdyz uz se to nevejde, tak to dolem horko tezko odchazi... proto jako varak kolikrat nemuzes ritni otvor ani utrit....
.... rozhodnes se prejit opet na syrovy..... ale ted uz mas telo zniceny, tak se nemuzes divit, ze zaludek a streva nefunguji tak, jak by jsi si pral. Klky uz mozna pod nanosem na stenach strev nemuzes videt, natoz aby pracovaly...Mas pocit, ze syrovy je hure stravitelny nez vareny a tak se zase vracis k varenymu. Omyl. je to o tom, ze telo je natolik oddelany, ze uz to neda. Odboural jsi prirozene funkce, chce to vydrzet, zregenerovat telo.... jak na to? Pust. Jednoznacne.

Nechapu, ze tyhle logicky veci lidi nenapadnou. Vzdyt je to tak jednoduchy. Funkci telo funguje, nefunkcni telo nefunguje :idea:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

RadkaS píše:...
Kdyby tomu tak bylo... tak ti co vaří by se dožívali 40 a ti co jí 20 syrovku třeba 90. Ale ono na tom co člověk jí zjevně tolik nezáleží. Tajemství nemoci je jinde. Spíš bych řekl v přístupu a vnitřním rozpoložení. Mě osobně by stačilo prožít v životě to co je třeba během chvíle a pak spokojeně umřít klidně i zdravý a mladý. Než být svědkem všeho co se tady děje po tak dlouhou dobu a přihlížet chátrání všeho co bylo krásné... s narůstajícími starostmi o každou větev stromu, kterého jsem zasadil.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Vis, pokud nejsi stastny, tak musis neco zmenit. Otazka je, jestli je to stravou? Na to si ale musis odpovedet Ty sam. Jakym jsi sel smerem, ze dneska nedosahujes naplneni, uspokojeni?

Ja jsem tak kde jsem a ziju tak jak ziju, protoze me to naplnuje, jsem stastna a je mi dobre. Vim, ze u me ta strava hraje velkou roli, hodne se odrazi v jinych vecech, ale v dobrem. Tezko se to vysvetli v par radkach. Kazdopadne, pokud by mi to nevyhovovalo, snazila bych se hledat dal.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Koukam, ze se tu neukazal jeden prispevek, ktery jsem mangragorovi napsala.... kampak zmizel?
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

mandragora píše:
RadkaS píše:...
Kdyby tomu tak bylo... tak ti co vaří by se dožívali 40 a ti co jí 20 syrovku třeba 90. Ale ono na tom co člověk jí zjevně tolik nezáleží. Tajemství nemoci je jinde. Spíš bych řekl v přístupu a vnitřním rozpoložení. Mě osobně by stačilo prožít v životě to co je třeba během chvíle a pak spokojeně umřít klidně i zdravý a mladý. Než být svědkem všeho co se tady děje po tak dlouhou dobu a přihlížet chátrání všeho co bylo krásné... s narůstajícími starostmi o každou větev stromu, kterého jsem zasadil.
Rozhodnuti, jak nalozit sama se sebou, je kazdem jednotlivci. To je jasny. Jen Ti znovu pripomenu, ze delka zivota neni jen o strave a vitarianu neni tolik, aby se daly delat zavery. Neda se to srovnavat, protoze obe skupiny (varaci i vitariani) maji vetsinou rodice, kteri jsou varaci a kdyz nas zplodili, sami uz nebyli ve stoprocentni koncici, obe skupiny jsou ockovani, obe skupiny byli v prvnich a velmi dulezitych mesicich zivota v lepsim pripade ne moc kvalitnim materskym mlekem (co si budem povidat, matky idealne nejedli, a to je v kvalite mleka znat), v horsim pripade uz jsme byli od mala krmeny umelotinou svanou sunar. Obe skupiny byli odmala poskozovany tou stejnou stravou... . Kdyz druha skupina konecne dosla k tomu, ze budou vitarianmi, jejich tela uz byla dost poskozena. A s tim ted pracujem. Navic hodne rostlinne stravy je chemicky osetrena, vypestovana umele... proste samy klacky pod nohy. A to jsem jen natukla stravu. A kde je ten zbytek. Laska, psychika, podminky k ziti.... neda se srovnavat. Da se jen snazit vytriskat z toho, co nam zbylo a snazit se opravit opravitelne a udrzet v urcitem stavu neopravitelne. Divim se, ze pri sve inteligenci, ktera je z Tvych prispevku zrejma, toto opomijis. Me to prijde dost logicke a dost snadne k pochopeni.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

RadkaS píše:
mandragora píše:
RadkaS píše:...
Kdyby tomu tak bylo... tak ti co vaří by se dožívali 40 a ti co jí 20 syrovku třeba 90. Ale ono na tom co člověk jí zjevně tolik nezáleží. Tajemství nemoci je jinde. Spíš bych řekl v přístupu a vnitřním rozpoložení. Mě osobně by stačilo prožít v životě to co je třeba během chvíle a pak spokojeně umřít klidně i zdravý a mladý. Než být svědkem všeho co se tady děje po tak dlouhou dobu a přihlížet chátrání všeho co bylo krásné... s narůstajícími starostmi o každou větev stromu, kterého jsem zasadil.
Rozhodnuti, jak nalozit sama se sebou, je kazdem jednotlivci. To je jasny. Jen Ti znovu pripomenu, ze delka zivota neni jen o strave a vitarianu neni tolik, aby se daly delat zavery. Neda se to srovnavat, protoze obe skupiny (varaci i vitariani) maji vetsinou rodice, kteri jsou varaci a kdyz nas zplodili, sami uz nebyli ve stoprocentni koncici, obe skupiny jsou ockovani, obe skupiny byli v prvnich a velmi dulezitych mesicich zivota v lepsim pripade ne moc kvalitnim materskym mlekem (co si budem povidat, matky idealne nejedli, a to je v kvalite mleka znat), v horsim pripade uz jsme byli od mala krmeny umelotinou svanou sunar. Obe skupiny byli odmala poskozovany tou stejnou stravou... . Kdyz druha skupina konecne dosla k tomu, ze budou vitarianmi, jejich tela uz byla dost poskozena. A s tim ted pracujem. Navic hodne rostlinne stravy je chemicky osetrena, vypestovana umele... proste samy klacky pod nohy. A to jsem jen natukla stravu. A kde je ten zbytek. Laska, psychika, podminky k ziti.... neda se srovnavat. Da se jen snazit vytriskat z toho, co nam zbylo a snazit se opravit opravitelne a udrzet v urcitem stavu neopravitelne. Divim se, ze pri sve inteligenci, ktera je z Tvych prispevku zrejma, toto opomijis. Me to prijde dost logicke a dost snadne k pochopeni.
Tak jsem to vlozila podruhe :P
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

neon píše:Kde bych v zimě sehnal obilí? No přece uskladnil. A obilí lze skladovat výborně. Zato ovoce moc skladovatelné dlouhodobě není, pokud se neusuší nebo nezavaří nebo není ve větším chladu, nebo se pletu?

A to, že každá civilizace měla jako základ stravy vařenou obilovinu, luštěniny a zeleninu si vykládáte jak?

Chápu to dobře, že vy vycházíte z období, které bylo ještě před osídlením veškeré Evropy, Asie, Ameriky? Doby, kdy lidé byli tedy v Africe a stravu nijak tepelně neupravovali? Proč se vracet ale do tak dávné historie a nevycházet z posledních několika tisíce let? Snažím se to pochopit.

Mandragora: já nepředpokládám, že bych se octl každý den v divočině a hledal něco k snědku, proč vycházíš z takové představy. Už několik tisíciletí se lidé usadili na jedno místo a to zkulturnili. A vzhledem k tomu, že obilovina tvořila jejich největší základ stravy usuzuju, že to bylo asi lepší řešení, než mít ovocné sady a pokrýt příjem živin ovocem.

K tomu masu a makrobiotice.. v dnešní době se do makrobiotiky zařazují ryby, můžou se až 2x týdně, což je ale stejně individuální, to spíš pro představu. Jinak nebyla v počátcích makrobiotiky zavrhovaná i zvířata jako divoký bažant, koroptev. Šlo o ty, které žily volně, přirozeně v přírodě a hlavně o ptáky. V dnešní době je každému jasné jaká kvalita masa v obchodech je. Podle makrobiotiky by se měl člověk řídit při výběru masa tím, že si vybere druhy, které nám jsou co nejvíce vzdálené. Proto ti mořští živočichové a ryby jako základ, pak ptáci a savci by se neměli jíst vůbec.
Zato při výběru z rostlinné říše si bude vybírat druhy, které jsou na vrcholu rostlinné říše, protože člověk je na vrcholu říše živočišné. A obilnina je pokládaná za vrchol vývinu u rostlin.

A vaření má sloužit lepší stravitelnosti, díky němu máme trávicí ústrojí jaké máme za ty poslední tisíciročí. Nevím jaký záběr je pro tělo strávit čistě syrovou stravu, když třeba kráva k tomu potřebuje 4 žaludky.

Ale nehledám rozepře, jen se snažím obohatit znalosti.
tuším, že jsi se ještě neseznámil se základní tezí syrovojedení - NUTNO jest stravu bohatou na enzymy (tak jako všech ostatních 99% živých tvorů na týto planetě) - teplota nad 50 st. C je spolehlivě zabíjí, to pak enormně namáhá slinivku břišní (člověk-vařák ji má vzhkledem ke své váze 3x větší (spíše zvětšenou nadměrným zatížením) než ostatní zvířata) - musí vyrábět nejen enzymy pro veškerou činnost (svalů atd.) ale k tomu ještě pro trávení (jeden z důvodů ospalosti po dobrém vařeném obědě) až se po pár letech poláme a začínají problémy ...

a k tomu ještě moje soukromá teze .. nutno jest též stravu bohatou na bakterie :wink:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

RadkaS píše:...
Jsou věci, které nemohu ovlivnit. Prostě subjekt nemůže ovlivnit objekt... může jen změnit v sobě nahlížení na něj. Ale to právě kdybych změnil tak nejsem o nic víc lepší než lidi, kterých si nevážím a kteří tvoří podmínky ve kterých pak člověk je nucen existovat. Právě že jsem poznal jak se žije bez takových podmínek... ale není to zas tak plnohodnotný život. Prostě jsem se jako by narodil ve špatnou dobu... měl jsem se narodit tak jako mí rodiče. Dnes už jsou v důchodu... a žili v poklidu s růžovými vyhlídkami na budoucnost. Proto vnímám tělo jako něco kvůli jehož potřebám jsem nucen být jen nějakou figurkou se kterou ti, jimiž pohrdám mohou hýbat v podstatě jak se jim za chce. A tak třeba základní potřeba bydlet... která by měla být právem... tak jako dýchat když se člověk někde narodí... se stává zlatým dolem nutící člověk žít neustále ve dluhu s vyhlídkou, že kdykoliv se mu něco, byť nevlastní vinou stane... všechno co měl může díky úřední moci rychle pozbýt.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

mandragora píše:
RadkaS píše:...
Jsou věci, které nemohu ovlivnit. Prostě subjekt nemůže ovlivnit objekt... může jen změnit v sobě nahlížení na něj. Ale to právě kdybych změnil tak nejsem o nic víc lepší než lidi, kterých si nevážím a kteří tvoří podmínky ve kterých pak člověk je nucen existovat. Právě že jsem poznal jak se žije bez takových podmínek... ale není to zas tak plnohodnotný život. Prostě jsem se jako by narodil ve špatnou dobu... měl jsem se narodit tak jako mí rodiče. Dnes už jsou v důchodu... a žili v poklidu s růžovými vyhlídkami na budoucnost. Proto vnímám tělo jako něco kvůli jehož potřebám jsem nucen být jen nějakou figurkou se kterou ti, jimiž pohrdám mohou hýbat v podstatě jak se jim za chce. A tak třeba základní potřeba bydlet... která by měla být právem... tak jako dýchat když se člověk někde narodí... se stává zlatým dolem nutící člověk žít neustále ve dluhu s vyhlídkou, že kdykoliv se mu něco, byť nevlastní vinou stane... všechno co měl může díky úřední moci rychle pozbýt.
Tak jak rikam, musime se naucit pracovat s materialem, ktery mame a snazit se z toho "vytriskat" co nejvic. To se da vpodstate aplikovat na vsechny slozky zivota. Pokud neco ovlivnit nemuzeme, asi to ma pro nas nejaky hlubsi vyznam. Urcita skola, neco nas to uci... . Myslim, ze zivot neni obecne lehkej, chce to sledovat spojitosti, ucit se, pristupovat k zivotu s pokorou...
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

RadkaS píše:Pokud neco ovlivnit nemuzeme, asi to ma pro nas nejaky hlubsi vyznam. Urcita skola, neco nas to uci... . Myslim, ze zivot neni obecne lehkej, chce to sledovat spojitosti, ucit se, pristupovat k zivotu s pokorou...
:!:

Taky to tak vidím. Někdy je to pro mě dost složité. Ale to není téma sem :wink: Díky.
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Už jsem to trochu srovnal... tak mám radost. Jsou to pokusy omyly. Trochu jsem do toho zamotal ještě biorytmy orgánů podle Cigungu. Podle Cingroše se má jíst dopoledne lehce, a nevydatněji na večer... což je právě velká lež.

Podle Cigungu a biorytmů se má první jídlo jíst nejdříve v 9 hodin ráno pak od 10-14 jíst ty neobtížněji tedy nejvydatnější a nejkoncentrovanější potraviny a druhé jídlo lehké by mělo být mezi 15-17 hodinou a pak už nic.

Po té co jsem přestal trávící trakt přetěžovat... se uklidnil a srovnal. A už to funguje lépe. Většinou musím čekat na pocit hladu... a sníst už předem vyzkoušené mnoštví aby zase nedošlo k přetížení. Tabulky asi platí pro vařáky, protože výtěžnost KJ z jejich jídla je asi minimální, proti monostravě. Takže čeká mě ještě dlouhá práce naslouchání sobě samému a testování.. .snad už bude jen dobré. V každém případě vím co je příčinou.

Teď to funguje tak, že si dám třeba oběd pár namočených mandlí a hned se to posune a za pár minut se už hlásí potřeba... Jupí a to ani nemusím tak pozorně kousat. Prostě normálně... podmínkou je, že musím mít hlad a ne chuť a ne z nudy.

Podle mě přetížení na vitariánství je častější než u vařené. A proč? Protože vařená moc toho neobsahuje a její průchod je tedy normální... kdežto VITA stačí málo a tělo z toho těží živiny delší dobu... a když do sebe člověk láduje a nutí posouvat... tak tělo se posunu brání, protože ještě nevyužilo všechno to co potřebuje... a tak vlastně pak natrávená potrava stojí v místech kde škodí a nemůže být zpracována, kvůli potravě která ještě není plně vyčerpaná někde ve střevech.

Pro mě je znakem, že během jídla se dostavuje euforie a příjemné vlny až k pláči... a ty pak vydrží dlouho po jídle... když tohle tady není... jím buď něco zbytečně, nebo navíc.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

Jenom mně tak někdy napadá, že až přijdu na to, jak to všechno dělat správně, jestli vůbec, bude mi to už nahouby :? Mno, zas to alespoň můžu vtlouct do dětí :P
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Selma píše: Mno, zas to alespoň můžu vtlouct do dětí :P
:wink: Snažím sa tiež. Jedno z nich je veľmi odolné. A kladivo na to vtĺkanie zatiaľ nechcem použiť :)
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Aby se děti chtěly tobě podobat, muselo by být vitariánství vzorem pro jejich vrstevníky.

Co se týče trávení... už pomalu nacházím množství... nikdy ne více než šálek najednou. Ono čím více toho jew na talíři, tím více to svádí dojíst všechno a nebo nevychutnávat tak jak je třeba. Ideální je když vnímám vůni, chuť tak intenzivně až se mi zavírají oči. Někdy se přistihnu jak mlaskám... ale to právě vyplavuje uspokojení a endorfiny, které uklidňují trávící trakt od stresu...

Nejhorší na tom je, že příčinou mého stresu je nuda. A když tak jen koukám na jídlo tak si pak i dám zbytečně navíc nějakou tu svačinku. Kdybych něco dělal... tak bych to tak asi neřešil... a jídlo by bylo oddechem od práce.
Všechno velké je jednoduché.
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

mandragora píše:Nejhorší na tom je, že příčinou mého stresu je nuda. A když tak jen koukám na jídlo tak si pak i dám zbytečně navíc nějakou tu svačinku. Kdybych něco dělal... tak bych to tak asi neřešil... a jídlo by bylo oddechem od práce.
Já s tímhle taky bojuji, však to víš...a musím souhlasit, že nejlepší na trávení je něco dělat a nejíst často a v přiměřeném množství. Pro mě je nejlepší dát si ráno 3 jablka + 12 vlašáků, v půl třetí velikánskou lžíci medu, jít na hodinu na procházku se psem a potom takovou "proteinovou směs" klíčených semen se zeleninou a potom už nejlépe nejíst nic a ještě jednu velkou procházku se psem. To je úplně bez problémů, fakt super
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Mě se to už spravuje ocela dobře.... a můj den teď vypadá tak, že ráno začínám urinou... ta zahřeje... a pročistí, lepší než vláknina. Pak ještě jednou zopakuji... po tom řadím dle stravitelnosti... nejdříve nějaké ovoce... pak téžceji travitelné ovoce, pak zeleninovou šťávu, pak ořechy pak možná mléko, a pak dlouhá pauza a pak zase ovoce.

První jídlo tak kolem 9 hod...težce stravitelné tak kolem 11-12 hodin a pak to další až kolem 16hodiny.

Množství se řídí podle stravitelnosti... třeba pomeranč mohu i dva melounu i kilo... ale hrušek už jen jednu banán taktéž... a ořechů už malinko a mléka z ořechů jen tak deci deci a půl. A pauzu.

Žádné kombinace a stačí to. Mezi ovocem pauza 30 minut.... jedno jablko 30 minut atd... po banánu hodina... po ořeších hodně... až se cítí že už... většinou problém se žízní.. .tak to zapíjím po hodině pomaličku ještě ořechovým mlékem... žádnou šťávou ani ovocem co by mohlo kvasit nebo být škrobovitá. No a pak k večeru většinou jablka, nebo hrušky a na večer šálek hroznového vína.

Ovoce vybírám podle teploty venku a podle chutí... když je chladno jdu do podzimního ovoce a ořechů když je horko jdu do tropického ovoce a ořechů. Stále musím zmenšovat množství... a přitom nehubnu ale naopak cítím se lépe.

CO je třeba nemyslet na jídlo... nemět ho na očich a nepřemýšlet o tom co si dám... až se dostaví pocit hladu... pak až toto začít řešit... a nehltat ale vychutnávat vůni, aroma, barvu... těšit se z jídla... z jeho božskosti a dokonalosti v přirozené formě.

Salát bych si dnes nikdy už nedal... ani ovocný ani zeleninový. Dokonce už ani šťávy nemíchám... vždy si vychutnávám tu jedionečnou chuť toho daného ovoce a né nějakého humusu vzniklého smícháním dvou chutí.

Potřeba nějakého sladkého nebo zajídacého salátu nebo ovoce po jídle je dána tím... že potravy bylo příliš a nebude dobře strávena, ale díky tomu cukrovému nakonec se vyvolá kvas a to přivolá napomoc správné bakterie, které potravu zlikvidují a pomohou tělu se jí zbavit... takže není vstřebávána... ale ničena. Proto kdo dobče jí, nemůže mít takové pachutě po jídle... ale jen skvělé pocity. Už od prvního sousta... ale je to věda o sebepoznání. Jsem zvědav až to doladím kam mě to posune...
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

V poslednom case mam taky styl, ze okolo 08:00 si dam prve jedlo a okolo 14:30 druhe a zaroven posledne (hlavne pocas pracovnych dni). Kazdopadne sa snazim po 18:00 uz nejest, pokial nie je nejaka vynimocna situacia, ktorej atmosfera mi stoji za to.

Okolo seba jedlo zvycajne nemam doma ani v praci a preto nemam potrebu stale nieco vyjedat. Nenudim sa a myslim radsej na dolezitejsie veci, nez na jedlo. Je to prakticke po financnej aj casovej stranke. Takto malo som nejedavala asi este nikdy, ale organizmus sa naladil na tieto davky a mam stabilnu vahu.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

No jo nemyslet na jídlo, nemít ho na očích ... to jde tak možná v kanceláři, ale ne v přírodě. Teď kvete kokoška pastuší tobolka a jak tak jdeme, tak ji vidíme a jak ji vidíme, tak ji jíme. Nebo šťovík ... no ten nemůžeme nechat, až budem mít chuť, to už budem někde kousek dál a tam už šťovík neroste. A to jsou teď venku k jídlu jenom byliny, když jsou i plody, tak to chodíme a jíme vlastně pořád. Tam člověk ďobne, tam si kousne a nějaký hlad vůbec nezačne existovat. Čekat na hlad je způsob života dravce, který leží, popřípadě se olizuje a zvedne se, až si všimne, že se mu povážlivě zmenšil tukový polštářek mezi lopatkami. My jsme lovci i sběrači, ale těžko se může člověk živící se stravou sběrače chovat jako lovec, opačně to už vůbec nejde :)
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

V prirode s jedlom je to podla mna este lepsie ako v kancelarii bez jedla. :wink:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Katarína píše:V poslednom case mam taky styl, ze okolo 08:00 si dam prve jedlo a okolo 14:30 druhe a zaroven posledne (hlavne pocas pracovnych dni). Kazdopadne sa snazim po 18:00 uz nejest, pokial nie je nejaka vynimocna situacia, ktorej atmosfera mi stoji za to. Takto malo som nejedavala asi este nikdy, ale organizmus sa naladil na tieto davky a mam stabilnu vahu.
A jak velká porce je na tu jednu davku? 4 Kg? Ja totiz najednou tolik nesnim...
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady dobrého trávení

Příspěvek od Katarína »

???
Tanier.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Re: Zásady dobrého trávení

Příspěvek od mandragora »

Už jsem na to přišel. Princip jsem zvolil jednoduchý. Nikdy nesmí následovat potravina snáze stravitelná. Protože člověk nedokáže odhadnout jestli mu ještě v žaludku něco neleží a nestálo by to tomu v cestě a nevedlo k hnilobě nebo ke kvasu.

Upravil jsem tedy jídelníček (monostravový) tak že začínám rychlo stravitelnými a postupně až k těžsce stravitelným.

Stravitelnost jsem rozdělil od nejsnáze: ovocné šťávy - ovoce sladké - ovoce sušené - ovoce polosladké - ovoce kyselé - zeleninové šťávy - plodová zelenina - zelenina bohatá na vodu - zelenina škrobová - zelenina bílkovinná - mléka ze semen a ořechů (neslazená!) - ořechy a semena.

A tak den začínám ovocem rychlostravitelným... jdu pak přes ovoce normální, zeleninovou šťávu nebo zeleninu to do 10 hod... od deseti hodin... jsou to mléka... po té ve 12 ořechy nebo semena... pak dlouho nic... pokud je žízeň tak zase mléko... po něm zelenina pak zeleninová šťáva a pak ovoce...

Můj den tedy vypadá tak... vzhledem k teplotě... volím druhy zahřívající a ochlazující...

Snídaně voda s citrónem, nebo grep a pomeranče nebo hroznové víno.
Svačina nějaké ovoce (hrušky nebo jablka nebo banány) nebo zeleninová šťáva (špenát+ mrkev nebo brokolice + mrkev) nebo zelenina ředkvičky a kedluby)
Svačina 0,5 L na 2x mléko z konopí (100g) nebo z dýňových semínek bez slazení ale nejlépe toho co budu na oběd
Oběd 100g máčených mandlí, kokosová dužnina nebo ořechy naše máčené, nebo mák máčený
Svačina 0,5 L mléka většinou toho co jsem jedl na oběd.
Svačina neškrobová zelenina nebo kyselé ovoce
Večeře jablka, nebo hroznové víno.

Po ovoci a ovocných šťávách nic (monostrava) 15-30 minut nic nejím
Ze zeleniny jím jen MONO kedlubny a ředkvičky, květák, okurky a rajčata... jinak šťávím... a 30-60 minut nic nejím
Po mléku tak 60 - 90 minut nic nejím
A po ořeších 90-??? dle pocitu nic nejím maximálně zapíjím žízeň neslazeným mlékem téhož druhu.

Při dodržení tohoto principu je člověk celý den v extázi... a neměl by hubnout. V podstatě když hladoví nehubne tolik, jako když prohlubuje podvýživu nesprávnými kombinacemi... nebo přibírá ukládáním nestravitelných věcí do tuků.

Poskytl jsem švédský stůl svému 2 letému synovci... nebral ani křupky, ani šunku, ani cukroví ani oříšky ani sušené ovoce... ale sahal jen po kuličkách hroznového vína a kostičkách ze syrového ovoce. Zatímco dospěláci... brali slané a sladké a masné či mléčné...
Všechno velké je jednoduché.
Odpovědět