FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

petrxh
Příspěvky: 3
Registrován: stř kvě 05, 2004 12:15
Kontaktovat uživatele:

FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

Příspěvek od petrxh »

Delal jsem si pred casem doma slunecnicovy humous, nejaka cast mi zbyla a tu jsem zapomnel dat pres noc do lednicky.
Rano to melo takovou zajimavou chut, ale bal jsem se toho, tak jsem to vyhodil. Bylo mi toho docela lito, tak by me zajimalo, jak dlouho trva, nez se podobna vec zkazi.

Stejne tak jsem delal vyluh ze zeleniny. Bylo to zavreny ve skrince, ale pri pokojove teplote a po trech dnech to zacalo chutnat "zkvasene". Zene to chutnalo, ja jsem se toho zase bal, tak jsem to vylil.

Proste se chci zeptat, jak je to s "kazivosti" podobnych veci, zejmena pri pokojove teplote, a jak dlouho se to da jeste jist.

Diky za postrehy.
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

Mírně nakvašenej humous je v pohode, taky se mi to jednou stalo a bylo to dobrý. Ze semen se fermentací běžne dělají domácí "sýry", takže v tom není problém. Nějakou tu kritickou hranici těžko uričit. V různých textech se vždy doporučuje řídit se chutí. Buď je to OK, nebo ne :D Každopádně humous, kterej by stál několik dní v kuchyni uprostřed léta bych už nevěřil. No a pokud se objeví plíseň, tak je to jasný...
"Nevař se, odvaž se!"
Uživatelský avatar
tesin
Příspěvky: 82
Registrován: sob led 24, 2004 11:41
Bydliště: Štatl
Kontaktovat uživatele:

ja ja

Příspěvek od tesin »

Vse zalezi na chuti - kazdy ji ale mame jinde.

To co jinym chutna tak z toho zvracim ;-) :lol: joke
Present circumstances do not in any way limit creativity in creating. http://www.addictivebeat.com/128k.pls
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

rejuvelac

Příspěvek od nightingale »

Dr. Ann Wigmore(ova) pouzivala tzv. rejuvelac, coz je puvodne tradicni napoj z baltskych zemi, ale ted znamy hlavne jako napoj na omlazeni a spojovany s dr. Wigmorovou. Rejuvelac je zkratka z angl. rejuvenate + lactic acid fermentation.
Zkusil jsem to a je vynikajici. Dela se to tak, ze se jakekoliv obili namoci pres noc, pak se 48 hodin proplachuje a klici, a pak se dalsich 48 hodin necha stat v zavarovaci sklenici, ktera je nahore uzavrena latkou s gumickou. Po vypiti se da pouzit jeste jednou / dolije se voda a druhy den mame znovu hotovy rejuvelac.
Pak jsem pokusne po vypiti rejuvelacu ta naklicena spaldova zrna rozmixoval do slunecnicoveho humusu a bylo to super. Jidlo tak pekne bublalo, jako by tam byla nalita nejaka bublinkova mineralka. A chut skvela, a dodalo to silu.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

kvašený nebo nakládaný nebo jakýkoli jiný trvanlivý RAW zelí

Příspěvek od tvx »

jak na to?
ty recepty s hromadou soli co jsem našel jsou naprd, takž zpracováváte někdo nějak trvanlivě na zimu zelí?
a nebo jinou zeleninu-ovoce?
sušení je jasný, pak mě napadá nějaký to kvašení a tím končím, snad leda do jabečnýho octa?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
mlok
Příspěvky: 261
Registrován: pát úno 27, 2004 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mlok »

proc ti ta sul tak vadi? stejne se ji vetsina sleje s tou stavou, co v zeli nezustava... pokud chces neco konzervovat, tak z principu musis odstranit mikroorganismy aby ti to nehnilo, takze neco konzervovaciho se davat asi musi. Sul mi jedina pripada rel. prijatelna. Clovek si asi musi vybrat, jestli bude jist veci cerstvy a obejde se bez konzervantu, nebo bude konzervovat a tam proste neco dat musis.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

kvasena zelenina bez soli

Příspěvek od nightingale »

Zrovna jsem dneska dorazil posledni sklenici (z 5 pripravenych pred dvema mesici) vlastnorucne kvaseneho zeli s mrkvi. Kvasil jsem to uplne bez soli, jen pridanim prasku obsahujiciho lactobacillus plantarum. A nikdy predtim jsem tak dobrou kvasenou zeleninu nejedl, s tou slanou je to neporovnatelne - a travici trakt se po tom citi super skvele.
U nas ten starter asi nejde sehnat, koupil jsem v USA po netu od Body Ecology. Zeli (nebo jine zeleniny) se jen nakraji, cast se rozmixuje, mezitim se pripravi ten "culture starter" tak, ze se prasek s laktobacily vysype do mirne teple vody, prida se tam neco sladkeho jako je treba med (ja jsem tam dal raw agave syrup) a ony se ty laktobacily zacnou v tom teple a sladku mnozit a je to videt okem. Pak se to cele prida do rozmixovane casti zeli a uz se to muze vkladat do sklenic spolu s pokrajenym zelim. Zavickuje se a necha se pet dni pri pokojove teplote, pak se premisti do sklepa nebo lednice a postupne se ji. Fakt hrozne dobre.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

a takhle nejaka nahrada za ty laktobacily... cotam prdnout na to zeli kvasek nebo rejuvelac nebo neco podobnyho?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

do me nikdo nikdy nic kvasenyho nedostane, ja osobne tomu vubec neverim, fakt ne, ridim se maximalne intuici a to mi ke stesti a ke zdravi staci :p
be free, be just, be innocent :p
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Ondro, kazdy mame jine chute, to je jasne. Ale vetsina lidi nezna nic jineho kvaseneho nez to slane zeli z obchodu. Ale kdyz kvasis zeleninu bez soli, tak to je uplne o necem jine, tam neni nic spatneho pro travici trakt, naopak - proste jen ta syrova zelenina je mirne roztravena bakteriemi a jsou tam navic ty priznive bakterie, ktere ve strevech pusobi stejne jako vyplach strev - tj. dekompostuji dlouholete usazeniny na stenach strev, proti cemuz se asi moc neda namitnout :-).
---
Petre, jinou metodu nez jsem popsal neznam, treba se ti neco povede, pak dej vedet.
---
Karel
Uživatelský avatar
Bibinetta
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 02, 2004 10:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bibinetta »

Nouzově lze k naočkování zeleniny použít čerstvou šťávu z kvalitního kysaného zelí.
Vzhledem k tomu, že LB jsou i na té zelenině, měla by kvasit i bez očkování - trvá to o něco déle, je potřeba zajistit anaerobní prostředí (aby to nezačalo kvasit máselně) a výsledek bude poněkud proměnný, protože jednotlivé bakteriální kmeny budou pokaždé zastoupeny jinak.
Ale zkazit by se to nemělo.
Bibi
Nikdo si nemá nakládat víc, než sám unese.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak od posledního fastu dělám rejuvelac, kvůli střevní floře a taky že mi šmakuje. Jen nevim, proč je v receptu že to jde udělat jen 2x... normálně už jednu flašku louhuju víc jak tejden a druhou mam teď asi potřetí a vpohodě mi dál vzniká lahodnej nápoj. jen je časem mírně slabší, tak teď už to oslabený nechávám louhovat 2 dny...
šmakuje mi to víc jak citron, poránu

myslíte, že je nějakej problém? že se jako louhuje a kvasí něco co nemá?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

tvx píše:tak od posledního fastu dělám rejuvelac, kvůli střevní floře a taky že mi šmakuje. Jen nevim, proč je v receptu že to jde udělat jen 2x... normálně už jednu flašku louhuju víc jak tejden a druhou mam teď asi potřetí a vpohodě mi dál vzniká lahodnej nápoj. jen je časem mírně slabší, tak teď už to oslabený nechávám louhovat 2 dny...
šmakuje mi to víc jak citron, poránu

myslíte, že je nějakej problém? že se jako louhuje a kvasí něco co nemá?
fakt ti to chutná :?: :?: :?: Buď se mi to tedy nepovedlo, nebo nevím. Připadalo mi, že to dost nevábně "voní" a měla jsem co dělat, abych to vypila.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

voní to jak seno, možná trochu kvasem a chutná to jak slabej citron s bublinkama, taky se mi to dřív párkrát asi nepovedlo a nevonělo.. nebo tělo ještě nechtělo...?
dělám to zeš všeho zrní co mám - špalda, ječmen, pšenice, žito.
klíčim až tři dny, musej z toho už vylézt kořínky... a musí to bejt čistý, proplachovaný.
pak do asi litrový zavařovací lahve naplněno 50/50, zavřeno lehce víčkem a je to u topení, neb 14-16 stupňů který máme doma tomu nestačí.
jednou za den sleju přes půl litru ze 2 flašk do půllitru od piva, něco málo tam vždy nechám a doleju...

pak to piju jak pivko...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

tvx píše:voní to jak seno, možná trochu kvasem a chutná to jak slabej citron s bublinkama, taky se mi to dřív párkrát asi nepovedlo a nevonělo.. nebo tělo ještě nechtělo...?
dělám to zeš všeho zrní co mám - špalda, ječmen, pšenice, žito.
klíčim až tři dny, musej z toho už vylézt kořínky... a musí to bejt čistý, proplachovaný.
pak do asi litrový zavařovací lahve naplněno 50/50, zavřeno lehce víčkem a je to u topení, neb 14-16 stupňů který máme doma tomu nestačí.
jednou za den sleju přes půl litru ze 2 flašk do půllitru od piva, něco málo tam vždy nechám a doleju...

pak to piju jak pivko...
takto se mi to spíše asi nepovedlo, ikdyž určité rysy co píšeš to mělo....zkusím to znova

díky
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

urcite v tom neni zadna hniloba ani plisen, jen ty zrna meknou a jakoby se vyplachujou... tot vse, porad vypadaj stejne...
psenice mi poustela moc skrobu do ty vody, tak delam i jiny zrni...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Josef Benes
Příspěvky: 62
Registrován: úte říj 25, 2005 4:44

Příspěvek od Josef Benes »

to nightingale:
napis nam, prosim Te, neco blizsiho okolo toho Lactobacilu starteru, ja bych to rad zkusil take. Kvasim zeli klasicky, "samokvasenim". Joe.
RAW
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

uvazoval jsem lactobacilus koupit v lekarne, maj ho v prasku a je urcenej na obnoveni mikroflory, slo by to pouzit i do zeleniny atd?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Eva

Příspěvek od Eva »

Zajímá mě, jestli někdo máte zkušenosti s výrobou pickles bez použití soli.

Dík.
Uživatelský avatar
Josef Benes
Příspěvky: 62
Registrován: úte říj 25, 2005 4:44

Příspěvek od Josef Benes »

To tvx. Lactobacilus z lekarny funguje. Zeli chutna opravdu skvele. Neodklanel bych se od divokych kmenu, ale silna kyselost bombardujici moje zuby mne privedla k teto myslence. Slechteny bacil vyrobi mnohem jemnejsi chut, a drazdici kyselost je pryc. POKUD MA NEKDO PODOBNE PROBLEMY, VELMI DOPORUCUJI TUTO ZMENU. Je docela podezrele, aby se divoke laktobakterie z prirodne nakladaneho zeli chovaly "nepratelsky". Tedy, nikdy jsem zde zeli (pro porovnani) nekupoval, ale co si pamatuji, tak zeli v prumyslu se take startuje ockovanim. Zpet k domacimu. Samozrejme, nahore v ustech je jine prostredi, nez dole v zaludku, ale kyselost, ktera cloveka jakymkoli zpusobem drazdi, neni na miste.
RAW
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jsem lenoch a nestíhač, chtěl jsem to dát až do článku o rejuvelacu ale kdoví, kdy bude... takže:
Recept na Perpetum Rejuvelac aneb stálý Rejuvelac...
Litrová sklenice, do 3/4 nasypat obilí. Tohle množství obilí naklíčíme tak den dva, tři, pak zalijem sklenici až téměř po okraj vodou a dáme do tepla... od té doby mam už asi měsíc??? fakt možná i dýl, denně tak 3 deci pěkně prokavšenýho rejuvelacu... a obilí se vyplachuje, zůstávají jenom slupky a ty mi pak jdou, naplněný CO2 k hladině... moc pěkný je to "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Josef Benes píše:To tvx. Lactobacilus z lekarny funguje. Zeli chutna opravdu skvele. Neodklanel bych se od divokych kmenu, ale silna kyselost bombardujici moje zuby mne privedla k teto myslence. Slechteny bacil vyrobi mnohem jemnejsi chut, a drazdici kyselost je pryc. POKUD MA NEKDO PODOBNE PROBLEMY, VELMI DOPORUCUJI TUTO ZMENU. Je docela podezrele, aby se divoke laktobakterie z prirodne nakladaneho zeli chovaly "nepratelsky". Tedy, nikdy jsem zde zeli (pro porovnani) nekupoval, ale co si pamatuji, tak zeli v prumyslu se take startuje ockovanim. Zpet k domacimu. Samozrejme, nahore v ustech je jine prostredi, nez dole v zaludku, ale kyselost, ktera cloveka jakymkoli zpusobem drazdi, neni na miste.
nápodobně, já si třeba to zelí nenechám ze začátku tak doqášet (jestli to dřív nesním tak to pak taky dojede)
KRA
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 13, 2006 23:05
Kontaktovat uživatele:

lactobacteris

Příspěvek od KRA »

to BENES: mas prosimte presny nazev toho pripravku z lekarny????

Ja chci zkusit pro ockovani PangaminBIFI , obsahuje taky zive kultury Lactobacilus
Uživatelský avatar
Josef Benes
Příspěvky: 62
Registrován: úte říj 25, 2005 4:44

Re: lactobacteris

Příspěvek od Josef Benes »

KRA píše:to BENES: mas prosimte presny nazev toho pripravku z lekarny????

Ja chci zkusit pro ockovani PangaminBIFI , obsahuje taky zive kultury Lactobacilus
Z Tveho prispevku je zrejme, ze se jedna s nejvetsi pravdepodobnosti pouze o bakterii rodu Bifidus (ta je pro telo velmi prospesna).

Ptas se na presny nazev: dulezite je, aby pripravek obsahoval ZIVOU KULTURU rodu LACTOBACILUS ACIDOPHILUS. Nazev pripravku by ale mohl spise odvadet od podstaty veci. Precti si obsah (myslim, ze to jsi udelal) a ujisti se o pritomnosti vyse uvedene latky a jejim mnozstvi.

Dulezite:
1. pripravek musi obsahovat zivou kulturu!
2. mel by obsahovat 1 milion az 1 bilion zivych organismu na 1 tabletu v dobe vyroby.
3. pokud nesezenes tablety s uvedenym obsahem, zajisti, aby na 3-litrovou sklenici se zelim byly 2 miliony az 2 biliony.

Z pripraveneho zeli sced trochu stavy a nechej v ni rozpustit tablety. Nalij zpet a dobre promichej. Takto pripravene zeli muze byt ponechano pro spotrebu v mistnosti o pokojove teplote, v podstate jakoukoliv dobu (mam overene 2 mesice). Tato kvalitni "sadba" laktobakterie si zarucene uhlida zeli od jinych, eventualne nebezpecnych zarodku. O to same se snazi v nasem tele.

Pokud mas otazku, napis mi.
Joe
RAW
KRA
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 13, 2006 23:05
Kontaktovat uživatele:

lactobacilus

Příspěvek od KRA »

Diky, za info , tip je dobry , nicmene jsem predpokladal , ze pokud jsi pouzil pripravek z lekarny mel i nazev.

Ty dodavas pripravek az do hotoveho , zkvaseneho zeli???? Predpokladal jsem naockovani pred kvasenim
Uživatelský avatar
Sylva B
Příspěvky: 121
Registrován: pát lis 04, 2005 7:03
Bydliště: Mississippi

Příspěvek od Sylva B »

nicmene jsem predpokladal , ze pokud jsi pouzil pripravek z lekarny mel i nazev
presny nazev: LACTOBACILUS ACIDOPHILUS


Ty dodavas pripravek az do hotoveho , zkvaseneho zeli???? Predpokladal jsem naockovani pred kvasenim
jiste, ze pred..
- terminem pripravene zeli je mysleno zpracovane, nakrouhane.
HUMANS AREN'T THE ONLY SPECIES ON EARTH. WE JUST ACT LIKE IT!
KRA
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 13, 2006 23:05
Kontaktovat uživatele:

pangamin

Příspěvek od KRA »

Jeste dodam , ze jsou na obalu uvedeny bifido i lactobakterie. Otazka v jakem mnozstvi
Uživatelský avatar
Josef Benes
Příspěvky: 62
Registrován: úte říj 25, 2005 4:44

Příspěvek od Josef Benes »

Laktobacilus + bifidus, v tom nevidim problem, zjisti mnozstvi laktobakterie v tablete a dej do zeli pokud mozno podle meho doporuceni.
UJISTI SE, ZE SE JEDNA O ZIVOU KULTURU.
RAW
KRA
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 13, 2006 23:05
Kontaktovat uživatele:

BIFI

Příspěvek od KRA »

Josef Benes píše:Laktobacilus + bifidus, v tom nevidim problem, zjisti mnozstvi laktobakterie v tablete a dej do zeli pokud mozno podle meho doporuceni.
UJISTI SE, ZE SE JEDNA O ZIVOU KULTURU.
Vcera jsem zkusil do naklíceného obilí naskrábat cca 1/3 tablety Pangaminu a dal to v male zavarovací sklenici ohrát na topení a za chvíli to hucelo, jak burcák, takze zivé to bude dostatecne.

Nezkouseli jste kvasení mixovaných semen ?? Co treba i lustenin atd...

Díky za kazdou inspiraci
Uživatelský avatar
minsc
Příspěvky: 316
Registrován: ned črc 03, 2005 20:43
Bydliště: Absurdistán

Příspěvek od minsc »

Tyhle věci mě taky moc zajímaj. Údajně se na kvašení dá použít taky syrovátka co ti zbyde po výrobě sýra z kefíru. Na ty stránky je tu odkaz. Přihodím další, je tam myslím taky něco o kvašení těch semen atd. (EXPANDING the USE of KEFIR & KEFIR GRAINS)
http://users.chariot.net.au/~dna/kefirp ... _for_kefir
Uživatelský avatar
minsc
Příspěvky: 316
Registrován: ned črc 03, 2005 20:43
Bydliště: Absurdistán

Příspěvek od minsc »

Další inspirace- fermentace slinami

V Brazílii je chicha známá jako masato nebo jarake. Je to slabě alkoholický nápoj, který je vyráběn z rozdrcené kukuřice smíchané s vodou a jako kvasidlo je přidáno několik žvanců v ústech rozžvýkané kukuřice. Právě sliny podněcují a urychlují fermentaci. Po nějaké době je kaše zkvašená a je připravena k pití. Její výroba je v podstatě všude stejná, jen surovina se mění podle podnebí a zvyklostí: brambory, kamote, juka a jiné škrobnaté hlízy. V Bolívii je oblíbená právě kukuřice. Chicha má šedou barvu, silně páchne sladem a připomíná chutí zkyslé pivo. Prodává se v každých dveřích, nad kterými visí praporek. Nejznámější chicha je z Cochabamby a říká se jí „číča kočabambína“. Po ní prý zůstanete úplně paralyzovaní. Všichni tu pijou chichu, pijou jí do poslední chvíle, kdy padnou umdleni na zem. Chicha je další metlou degenerujícího obyvatelstva.

http://www.revprirody.cz/data/0402/alkoholismus.htm
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Jogurty a mléčné kvašení

Příspěvek od Selma »

Manžel naučil našeho staršího synka na jogurty, už v tom jede i malá a já samozřejmě přemýšlím, jak jim to poskytovat co nejvíc raw. Zatím jsem alespoň prosadila výhradní nákup bílých jogurtů bez zahušťovadel, ale co manžel objevil zdroj nepasterovaného mléka, špekuluju, jak ho dětem "vnutit" protože mléko jako takové pít nechtějí. Máme jogurtovač, takže právě dělám první zkušební várku jogurtů z mléka nepasterovaného. Na netu jsem našla doporučení, že je lépe mléko dříve svařit aby v jogurtovači nezapočal proces kvasný dříve, než proces jogurtovací. Pokud by se tak stalo, může to být na závadu? Nerada bych dětem způsobila nějaký průjem nebo tak něco. Totéž u výroby tvarohu. Už jsem vyrobila raw tvaroh ze zkysaného mléka, dětem velmi chutnal, ale chtěla bych se ujistit, jestli je nutné dodržovat nějaká bezpečnostní opatření, pokud mléčný výrobek pobývá nějakou dobu v lednici s ostatním jídlem a vůbec za každou zkušennost s nepasterovaným mlékem budu ráda.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

já dělaval jogurt zasyrova a v poode...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

tvx píše:já dělaval jogurt zasyrova a v poode...
A můžeš mi prosím napsat co nejpřesnější postup? Už se mi jogurty dělají od čtyř hodin a moc nadějně to nevypadá, asi je jim moc horko, nebo to může trvat tak dlouho?
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

ohřát mlíko na cca 40 a přidatpár lžic živýho jogurtu, dopeřiny s tim a za 6-12 hodin to tak nějak mírně vždy ztuhlo... ale jen mírně a zkyslo.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
wlastislawa
Příspěvky: 258
Registrován: úte říj 31, 2006 13:20
Bydliště: praha

kvašená zelenina

Příspěvek od wlastislawa »

Ahoj všem. Připravujete si někdo kvašenou zeleninu, víte někdo, kde by se daly najít informace o vhodnosti nebo nevhodnosti této úpravy?
Jirka
Příspěvky: 17
Registrován: sob říj 28, 2006 18:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jirka »

wlastislawa píše:Ahoj všem. Připravujete si někdo kvašenou zeleninu, víte někdo, kde by se daly najít informace o vhodnosti nebo nevhodnosti této úpravy?
Před několika týdny jsem vlastnoručně nakrouhal pár desítek kilo zelí a naložil ho do nově zakoupeného zeláku (letos zatím tradičním způsobem se solí). Kvasilo asi týden až deset dní. Je trochu měkčí než normálně, ale na první pokus nechutná tragicky. Příští rok plánuji zkusit naložit i okurky, i když se mi asi nepodaří připravit nálev, jaký bych rád. Stále totiž vzpomínám na ďábelskou chuť, jakou mívaly kysané okurky několik let v jednom stánku v barcelonské tržnici La Boquería (než ten stánek zrušili). Po nich úplně slzely oči...

Možných postupů při nakládání zelí se dá najít poměrně hodně, takže si každý musí "najít" a vyzkoušet ten svůj. Inspirací může být zejména stránka http://www.konzervace.info/zeli.htm, kde je těch postupů uvedeno více.

O kvašení potravin je k dispozici online publikace Fermented Fruits and Vegetables - A Global Perspective (FAO, 1998), která se zabývá fermentací různých druhů ovoce a zelenin využívaných po celém světě (např. zelím se zabývá podkapitola The ‘sauerkraut’ process).

Mléčnému kvašení se věnuje i Vilma Partyková, která kromě své známé knihy o půstu napsala i inspirativní knihu Vaříme nemocným rakovinou a nejen pro ně (viz obsah knihy; mléčnému kvašení jsou věnovány stránky 234-241).

Zajímavá je zřejmě i kniha Sandor Ellix Katz: Wild Fermentation (z níž jsou na webu pouze ukázky).

Další použitelné odkazy (pro zelí):
- Kysané zelí - zázrak ze sudu
- Making Sauerkraut
- Health Benefits
- How to make sauerkraut
- The Sauerkraut Fermentation
- Sauerkraut
- Fermentation (food)
- Making Sauerkraut is Easy!

A odkazy pro okurky:
- Making Grandma's Pickles: Step By Step
- Making Sour Pickles
- Pickled cucumber

Vitariáni se k pojídání kvašených potravin stavějí asi dost různorodě podle svých preferencí (je zřejmé, že Květa a ondraw se tomu budou vyhýbat), ale ve světě to určitě není něco výjimečného (např. zmínka na stránce Salads nebo Pickle, Sauerkraut and Kim Chi Maker, resp. http://www.therawdiet.com/pdf/KrautInstructions.pdf).
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Jirka píše:
Vitariáni se k pojídání kvašených potravin stavějí asi dost různorodě podle svých preferencí (je zřejmé, že Květa a ondraw se tomu budou vyhýbat), ale ve světě to určitě není něco výjimečného (např. zmínka na stránce Salads nebo Pickle, Sauerkraut and Kim Chi Maker, resp. http://www.theraw
diet.com/pdf/KrautInstructions.pdf
).
Jirko, ono kolikrat nejde ani o postoj, jako o tu komunikaci s telem. Na reakce tela jses pri takove strave cim dal citlivejsi.
Ja mam taky kvasenou zeleninu rada a taky jsem se snazila neco nakvasit. Ale zacala jsem se tomu vyhybat prave z toho duvodu, ze mi telo dalo najevo, ze to neni zrovna to nejlepsi. Takze chut by treba i byla, ale na tu nesmim dat, protoze kdyz si vzpomenu, jak mi chutnalo treba opecena mrtvolka kuratka, tak si moc dobre pamatuju, ze chutnala... . Tim nechci rict, ze srovnavam kvasenou zeleninu s mrtvolkama :lol: , to rozhodne ne!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

RadkaS píše:
Jirka píše:
Vitariáni se k pojídání kvašených potravin stavějí asi dost různorodě podle svých preferencí (je zřejmé, že Květa a ondraw se tomu budou vyhýbat), ale ve světě to určitě není něco výjimečného (např. zmínka na stránce Salads nebo Pickle, Sauerkraut and Kim Chi Maker, resp. http://www.theraw
diet.com/pdf/KrautInstructions.pdf
).
Jirko, ono kolikrat nejde ani o postoj, jako o tu komunikaci s telem. Na reakce tela jses pri takove strave cim dal citlivejsi.
Ja mam taky kvasenou zeleninu rada a taky jsem se snazila neco nakvasit. Ale zacala jsem se tomu vyhybat prave z toho duvodu, ze mi telo dalo najevo, ze to neni zrovna to nejlepsi. Takze chut by treba i byla, ale na tu nesmim dat, protoze kdyz si vzpomenu, jak mi chutnalo treba opecena mrtvolka kuratka, tak si moc dobre pamatuju, ze chutnala... . Tim nechci rict, ze srovnavam kvasenou zeleninu s mrtvolkama :lol: , to rozhodne ne!
tak tak tak nějak
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

RadkaS píše: Jirko, ono kolikrat nejde ani o postoj, jako o tu komunikaci s telem. Na reakce tela jses pri takove strave cim dal citlivejsi.
Ja mam taky kvasenou zeleninu rada a taky jsem se snazila neco nakvasit. Ale zacala jsem se tomu vyhybat prave z toho duvodu, ze mi telo dalo najevo, ze to neni zrovna to nejlepsi. Takze chut by treba i byla, ale na tu nesmim dat, protoze kdyz si vzpomenu, jak mi chutnalo treba opecena mrtvolka kuratka, tak si moc dobre pamatuju, ze chutnala... . Tim nechci rict, ze srovnavam kvasenou zeleninu s mrtvolkama :lol: , to rozhodne ne!
:) ano
Jirka
Příspěvky: 17
Registrován: sob říj 28, 2006 18:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jirka »

RadkaS píše:
Jirka píše:Vitariáni se k pojídání kvašených potravin stavějí asi dost různorodě podle svých preferencí (je zřejmé, že Květa a ondraw se tomu budou vyhýbat), ale ve světě to určitě není něco výjimečného (např. zmínka na stránce Salads nebo Pickle, Sauerkraut and Kim Chi Maker, resp. http://www.theraw
diet.com/pdf/KrautInstructions.pdf
).
Jirko, ono kolikrat nejde ani o postoj, jako o tu komunikaci s telem. Na reakce tela jses pri takove strave cim dal citlivejsi.
Ja mam taky kvasenou zeleninu rada a taky jsem se snazila neco nakvasit. Ale zacala jsem se tomu vyhybat prave z toho duvodu, ze mi telo dalo najevo, ze to neni zrovna to nejlepsi.
Já jsem tím výrazem "podle svých preferencí" samozřejmě nemyslel to, že někdo zaujímá nějaký postoj daný aktuální úrovní svého poznání (nebo přesvědčení) a zároveň zcela ignoruje skutečnost, že mu kvůli takové preferované stravě například stále kručí v břiše nebo má jiné problémy... :D

Nikoho tu také nepřesvědčuji, aby se kvašení věnoval - pouze nabízím souhrn informací o tomto tématu (a primárně odpovídám na dotaz wratislawě).
RadkaS píše:Takze chut by treba i byla, ale na tu nesmim dat, protoze kdyz si vzpomenu, jak mi chutnalo treba opecena mrtvolka kuratka, tak si moc dobre pamatuju, ze chutnala... . Tim nechci rict, ze srovnavam kvasenou zeleninu s mrtvolkama :lol: , to rozhodne ne!


Je to sice "off-topic", ale tady mám drobnou výhodu. Téměř jakékoliv "opečené mrtvolky" mě nechutnaly nikdy. (Koncept vegetariánství je pro mě skoro záchranou před tím, že bych musel neustále někomu vysvětlovat, že mě to maso opravdu strašně moc nechutná a že ho opravdu v žádném případě nebudu jíst.)
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Jirka píše:
Je to sice "off-topic", ale tady mám drobnou výhodu. Téměř jakékoliv "opečené mrtvolky" mě nechutnaly nikdy. (Koncept vegetariánství je pro mě skoro záchranou před tím, že bych musel neustále někomu vysvětlovat, že mě to maso opravdu strašně moc nechutná a že ho opravdu v žádném případě nebudu jíst.)
:)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Jirka píše: Je to sice "off-topic", ale tady mám drobnou výhodu. Téměř jakékoliv "opečené mrtvolky" mě nechutnaly nikdy. (Koncept vegetariánství je pro mě skoro záchranou před tím, že bych musel neustále někomu vysvětlovat, že mě to maso opravdu strašně moc nechutná a že ho opravdu v žádném případě nebudu jíst.)
Mozna je to off-topic, ale kazdopadne zajimava informace. To jsi asi prvni, koho znam, ze mu maso nikdy nechutnalo... . To je fajn. Pro hodne lidi je maso velmi silna zavislost, ktere nejsou schopni se zbavit.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Čistím disk a našl jsem přeložený článek o kvašení. Asi jsem ho kdysi poslal a nikdo ho nezveřejnil nebo jsem na něj tak nějak pozapomněl. Co s tím? :-)
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

no sem s ním :wink:
mirka
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Já jsem si večer vzpomněl, že mi tvx psal, at to ještě rozšířím a doplním a pak to nějak usnulo. :-)) Teď se ale musím začít (už fakt jo) zabývat diplomkou, takže berte nebo nechte být. :-))
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

Udělala jsem si ten rejuvelac a jsem úplně nadšená, velice mi to chutná i to nakvašený obilí, tělo se jenom tetelí. Jen se chci zeptat, jak to působí v těle, jestli kysele nebo zásaditě, ví někdo?
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

RadkaS píše:
Jirka píše: Je to sice "off-topic", ale tady mám drobnou výhodu. Téměř jakékoliv "opečené mrtvolky" mě nechutnaly nikdy. (Koncept vegetariánství je pro mě skoro záchranou před tím, že bych musel neustále někomu vysvětlovat, že mě to maso opravdu strašně moc nechutná a že ho opravdu v žádném případě nebudu jíst.)
Mozna je to off-topic, ale kazdopadne zajimava informace. To jsi asi prvni, koho znam, ze mu maso nikdy nechutnalo... . To je fajn. Pro hodne lidi je maso velmi silna zavislost, ktere nejsou schopni se zbavit.
Takových lidí znám povícero. Škoda, že k nim nepatří moje děti :( Zajímavý je, že tyhlety lidi nikdo nenapadá za odmítání masa. Fakt, že jim to prostě nechutná každý respektuje.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

Selma píše:Udělala jsem si ten rejuvelac a jsem úplně nadšená, velice mi to chutná i to nakvašený obilí, tělo se jenom tetelí. Jen se chci zeptat, jak to působí v těle, jestli kysele nebo zásaditě, ví někdo?
Nikdo neodpověděl, odpovím si teda sama. Působí kyselinotvorně a to tak, že hodně, zvláště když se toho vypije hodně, jako jsem to udělala já :P Pálí mně celej člověk, zbytek budu muset vylít.
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od macik »

s tím nechutnáním masa to je taky na houbec...mě nikdy nechutnalo, jako dítě jsem snědla jen bílé kousky z kuřete a jinak nic a postupně jsem se pod tlakem naučila maso jíst a u tchánovců mi dokonce začlo chutnat-a to tak, že se mi teď hodně špatně odmítá a někdy bohužel podlehnu :oops: ...doma ho každopádně nedělám, ale štve mě, že ač původní nemasožravec, tak postupem času jsem se ze zdvořilosti nutila to jíst a teď se toho nemůžu zbavit :evil:
Odpovědět