OTUŽOVÁNÍ, zima, chlad...

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

bludicka
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 10, 2005 19:54

Otužování

Příspěvek od bludicka »

Ahojky,
mě už se pár dní honí hlavou, copak vitariánci a otužovaní.. myslim chladem, stuuuudenou sprchou poránu a tak.. plavání v zimě a tak..
a vliv na zdraví, psychiku..
Vim, je to zralý na novou diskuzi, ale ...
a tak jo...

(začala jsem tohle psát jako reakci v Sauně..)

Jaký máte názory, na otužilce, myslim ty vodní, na chlad.. Podle toho, co tvrdí, by to mělo být fakt uplně zázračný.
(.. když se teda zabýváme tim jídlem, sportem, a všema různejma rovinama, tak ať nevynecháme něco důležitýho, a jednoduchýho a levnýho :) )
Je tu nějakej otužilec, zimní plavec nebo tak?

pozdravení blu.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

já se neotužuju nějak samostatně ale doma máme konstantně něco mezi 15-18 stupni celsia, v chodbách i méně. A vtom už jsem si zvyknul chodit bos a třeba jenom v trenkách. v noci oknem vyvětráme na ještě mnohem nižší hodnoty. Jinak dokud jsem ještě chodil plvat do Podolí, tak se mi tam v zimě líbilo, plavat si v tom zakázanym skoro zamrzlým bazénu venku a střídat to s tim teplým, vždycky bazén v teple, bazén v zimě... (ony ty baz0ny jsou hned za sebou takže to perfektně jde jen s přeskokem.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Zdeněk
Příspěvky: 95
Registrován: pon lis 08, 2004 17:44
Bydliště: Praha a Český ráj

Alergie na pyl

Příspěvek od Zdeněk »

Tak je to opět tady-myslím jaro a s ním i moje alergie na pyl. Takže: má někdo z vás praktickou zkušenost jak s tím zatočit? Nebo víte vůbec o někom, komu se to podařilo? Nějaký nápad? Či alespoň teoretický recept? Vypůstovat? (to se mi nechce-ajajaj). Nějaká detox metoda?
Nemohu chodit do lesíka a na louku, což je vlastně téměř má jediná radost. Pomoooooc!
Zdeněk

Žij a nech žít !
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Alergie na pyl

Příspěvek od buc11 »

Zdeněk píše:Tak je to opět tady-myslím jaro a s ním i moje alergie na pyl. Takže: má někdo z vás praktickou zkušenost jak s tím zatočit? Nebo víte vůbec o někom, komu se to podařilo? Nějaký nápad? Či alespoň teoretický recept? Vypůstovat? (to se mi nechce-ajajaj). Nějaká detox metoda?
Nemohu chodit do lesíka a na louku, což je vlastně téměř má jediná radost. Pomoooooc!
no jo zdeňku, když nechceš sedět furt na hajzlíku a rači si užívat drobné radosti s bytostmi, tak za to musíš zaplatit nějakou tou alergií. :)
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Ja mel problemy s pylem a prahcem a vodou v nose, jak bych to nazval, neb primo na nejakou slozitou diagniostiku jsem nikdy nesel. Dostaval jsem na to Zyrtec a ten zabiral. Trapilo me to asi 5 let, mozna dele neb jednu dobu jsem taky vubec nechodil do prirody tak to mnemuzu posoudit.
Do nejakejch 18ti jsem se skautikama byl v lese porad a no problem, pak jsem zvlcel a sedel doma a vubec prohnal telem kdeco.
Od ty doby, co jsem hodil nejaky ty pusty a vyhnul se mliku a pecivu (vyhybam se mu ale ne uplne) tak jsem to temer eliminoval. Pisu temer, neb kdo vi, treba jsem se nahodou vyhnul nejakymu tomu dulezitymu pylu ale spis je to uz vporadku neb ani voda v nose mi nevadi.
Bylo to ale zoufaly, nedalo se dejchat, krev z nosu a podobne, hruza des... nechtel bych to zazivat znova...

Nebude pro tebe mozna jine cesty, postav se k pustu celem a obetuj mu dovolenou...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Ja mela taky dost silnou alergii na pyl. Dostavala jsem vakciny a Zyrtec a stejne to nepomahalo.
Po urcite dobe jsem z vlastniho rozhodnuti prestala na vakciny chodit (Zyrtec jsem taky vyhodila) a vynechala jsem vsechny produkty ze zvirat (zadne maso, mleko syry... vsak vite), vyrobky obsahujici Ecka, prasky a jina chemicka svinstva, tak se mi znacne ulevilo. Je pravda, ze jsem taky drzela jeden den v tydnu pust (to jsem delala par let).
Minuly rok se na chvilku alergie opet ozvala, ale musim rict, ze i tak to bylo daleko lepsi nez tenkrat, kdyz jsem byla pod lekarstkym dohledem.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Sraz 01.10.2005

Příspěvek od Pavluška »

Alchemist píše: - TVX snad pije Fridex :D - byla zima jak u Stalingradu a TVX byl v pohode v sortkach

-.
Ahoj,super sraz!
Já si jen vytrhnu z kontextu tuhle větu.
Zajímalo by mě,jestli jsou na tom nějací další vitariáni podobně jako tvx.
Já totiž jo,a to ani nejsem nyní úplný viťouš(čaje,vařené houby a
občas i větší boty).
Kdybych pořád neřešila,jak na mě budou lidi koukat,chodila bych i teď v říjnu v krátkém tričku apod!
Myslím,že se to u kluků bere líp,okolí si řekne-a,sportovec,otužilec...
U holky si okolí řekne-kvůli "mermomocímu" odhalení i zmrzne,pipka.
:lol:
Fakt mám asi nějaký rychlejší oběh krve nebo co.
Ale to mám asi odjakživa,i jako kdysi vařák.
Rozhodně bych vyvrátila časté tvrzení,že je na syrovce zima.
Mě je zima jen při půstu,takže už dlouho mi nebyla zima. :)

Trochu by mě zajímalo,jestli jsem normální já nebo ostatní lidi. :lol:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jako vařák jsem bejval věčně zmrzlej, modrý rty a podobně.
pravda je, že poslední 2 roky doma máme 18 a teď už jen 16-17 stupňů a i ven se snažim chodit málo oblíkanej, ať si tělo nějak zvyká... přeci jenom v Bobešovi a dalších knížkách z dnes už minulého a předminuého století - vetsina deti boty neměla a jen v zime snad bejvaly dřeváky
Pokud někdo nabyl dojmu že by mi nebyla zima tak zima mi JE, jen mi už tak nějak nevadí.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
smaldas
Příspěvky: 168
Registrován: stř črc 21, 2004 8:45
Bydliště: Scotlandija

Příspěvek od smaldas »

a ja to mam presne naopak- me je fuuuurt zima :roll:
ale sci to zmenit a zapracuju na sobe, zitra zkusim opet sandalky..
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

moje zjisteni je, ze to chce hlavne dobre dyychat :shock:
a najlip se i nejak hyybat :roll:
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Ondra G
Příspěvky: 113
Registrován: sob říj 23, 2004 11:18
Bydliště: Příbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra G »

Mi taky bývá oproti jiným lidem víc zima - někdo může být třeba jen v triku a já mám triko, košili, svetr a někdy dokonce i bundu. :D Ale dneska jsem měl na vysoké škole poprvé tělocvik, bojová umění :), a celkem jsem se při tom zapotil - zatím nic bojového, jen "fotbal"... s tenisákem, drsné. :D No a potom jsem jel tramvají i vlakem až domů jen v triku a úplná pohoda. Sport je hodně fajn.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

taky mám tu zkušenost, jak teď jezdím na kole a ráno je pod 10, taxem začínal s 4 vrstvama a teď stačí 3, zimu jako cítím, že je pořád, ale líp ju snáším.
Dále mám zkušenost, že když dávám víc ovoce než je třeba a tím nutím ledviny k vyššímu výkonu, tak ony si odčerpaj skoro všecku tělní energii samy a už tělo nemá z čeho zapnout ohřívače a je mi zima. Ovšem jsem-li na menším množství potravy(ovšem na relativně vycleanovaným těle) -tak mně zima není nikdy. Páč trávicí systémy jsou pravděpodobně strašně energeticky náročný.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Hlavně, vezmi si, že všechnu tu vodu musíš ohřát na svojí teplotu!!!
Zkusil bych, to ovoce ohřát ve vodě na 37 :D
ale já spíš to honím dost olejnatejma věcma, většinou oliváčem...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Ondra G
Příspěvky: 113
Registrován: sob říj 23, 2004 11:18
Bydliště: Příbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra G »

Myslím, že tohle se tu zatím neřešilo... jak teplou vodou se sprchujete/koupete?
Já jsem se teďka skoro celý týden zkusil sprchovat jen studenou vodou. A výsledky trochu zvláštní - prvních několik dní mě to celkem otužilo - když ostatní byli venku v několika vrstvách, mi stačilo triko (sice mi byla trochu zima, ale jen trochu). Taky se mi po tom líp spalo (sprchuju se večer).
Ale pak... i když jsem si přes peřinu hodil deku, tak mi byla furt zima a nemohl jsem usnout. Nevím, jestli jsem se sprchoval až moc dlouho, nebo že by proto, že to bylo (pro mě) celkem pozdě v noci?

Jinak je ale studená sprcha skvělá věc - teplá může být příjemná během sprchování, ale pak takový na nic pocit. U studené je to sice nejdřív trochu drsné, ale jak se to aspoň trochu dotkne všech částí těla, tak už to začíná být v klidu (asi je lepší do toho jít najednou, než postupně pomalu od noh, tahle příprava mi trvala obyčejně déle než samotné sprchování :D). No a potom se cítím ale obyčejně o dost líp. ;)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Ondra G píše:Myslím, že tohle se tu zatím neřešilo... jak teplou vodou se sprchujete/koupete?
Já jsem se teďka skoro celý týden zkusil sprchovat jen studenou vodou. A výsledky trochu zvláštní - prvních několik dní mě to celkem otužilo - když ostatní byli venku v několika vrstvách, mi stačilo triko (sice mi byla trochu zima, ale jen trochu). Taky se mi po tom líp spalo (sprchuju se večer).
Ale pak... i když jsem si přes peřinu hodil deku, tak mi byla furt zima a nemohl jsem usnout. Nevím, jestli jsem se sprchoval až moc dlouho, nebo že by proto, že to bylo (pro mě) celkem pozdě v noci?

Jinak je ale studená sprcha skvělá věc - teplá může být příjemná během sprchování, ale pak takový na nic pocit. U studené je to sice nejdřív trochu drsné, ale jak se to aspoň trochu dotkne všech částí těla, tak už to začíná být v klidu (asi je lepší do toho jít najednou, než postupně pomalu od noh, tahle příprava mi trvala obyčejně déle než samotné sprchování :D). No a potom se cítím ale obyčejně o dost líp. ;)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

já si už dlouho dávám studenou ráno a večer, ale moc sem se tim neotužil. Ale zvykl jsem si na to a je to příjemný.
Jinak tady jsem patrně omylem, patřím spíš do tropů, lale když jsem v pohybu a aktiv tak mně je celkem teplo, ale při t>0°C
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

buc11 píše:já si už dlouho dávám studenou ráno a večer, ale moc sem se tim neotužil. Ale zvykl jsem si na to a je to příjemný.
Jinak tady jsem patrně omylem, patřím spíš do tropů, lale když jsem v pohybu a aktiv tak mně je celkem teplo, ale při t>0°C
To jsem zkoušela, ale depak:-) Takže večer normálně teplou a končím dvaceti vteřinkama studené, pro ten příjemný pocit. Ráno to nestíhám. Všimla jsem si, že čím jsem vyčerpanější, tím teplejší vodu večer potřebuju. Po porodech jsem naprosto horkou sprchu dávala i třikrát denně. Teplotu snesu nízkou, pokud se hýbám, ale pokud dělám něco v sedě, tak je mi fajn pokud je 22°C. Už při 21°C je mi zima a prochládám. Manžel mi topení na těch 22 neustále vyčítá:-) Ale slyšela jsem hovořit jednoho imunologa a ten tvrdil, že každé lidské tělo se začne už při 21°C cítit ohrožené a aktivizuje imunitní systém, což pak způsobuje i větší nároky na energii. Takže z toho usuzuji, že otužování imunitu posílí, což je všeobecně známo a je tak menší riziko, že by se zhroutila nebo zaútočila proti tělu samotnému, jako se to stává třeba u meningitid. Nesouvisí to ale s tím, jak jedinec subjektivně vnímá chlad.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

dávám studenou, ale až poté, co mam yhřátý tělo třeba 20 min na trampolíně, pak už mě to neprochladí.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od ivus »

Studenou sprchu nemůžu vůbec, připadá mi, jako by se mi snad mělo "zastavit srdce" nebo bych měla omdlít, je mi to fakt strašně nepříjemný. :x A navíc bych se ani v posteli nezahřála, protože bych měla neskutečně studený ruce a nohy, a tím pádem bych ani neusnula. Ale možná, že to souvisí i s tím, že jsem narozená ve znamení RYB a ty většinou trpí na špatné prokrvování končetin. Zkoušela jsem i postupné přecházení z teplé vody na studenější, ale ani to není nic pro mě. Mám prostě ráda, když se můžu sprchovat tak dlouho, dokud není koupelna "samá pára" - pravdou ovšem je, že každoročně doplácíme za odběr teplé vody. :oops: Ale na druhou stranu je zajímavý, že ani ve větší zimě nesnesu svetry, roláky, rukavice, šály a čepice. Skoro celou zimu nosím pod bundou pouze tričko s krátkým rukávem a když už je hodně velká fujavice, tak si dám kapuci. :D
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

tak po studené vodě ráno není nikdy zima, to bych tam musel stát hodinu, to je vlastně jen pro pokrvení a kapičku pro odhodlat se. Já o tom nesmím přemýšlet, ale prostě to pravidelně dělat.
Uživatelský avatar
Ondra G
Příspěvky: 113
Registrován: sob říj 23, 2004 11:18
Bydliště: Příbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra G »

Chtěl bych se zeptat těch, co se obyčejně sprchují studenou - jak dlouho obyčejně? A používáte k tomu i nějaké mýdlo nebo sprchový gel?
Totiž - stačí se sprchovat vždycky jen studenou, aby se tělo dokonale očistilo?
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

nepouzivam povetsinou nic, pokud nepotrebuju umejt kolomaz nebo barvu či cokoli na co běžná voda nestačí. Častěji používám kombinaci teplá a pak studená. a tak do minuty, dýl ne.
jinak stále ještě chodim v sandálech, kraťasech triku a mikině a je mi staále tepleji, buď se otepluje, nebo si pořád víc zvykám.
Doma pokračuje pokus- koupil jsem kvůůi tomu digiteploměr, kolem 14ti v noci a 17ti ve dne. Zatím to členům domácnosti přijde naprosto normální... Dcerka v tom stále ještě ráno běhá nahá "c) žena v noční košili vysedává u počítače.
Kde až jsou nějaké přirozené hranice?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

To jsi tedy dobrej s těma sandálama a kraťasama - musíš působit už dost exoticky co? Tu teplotu bych si troufnul tipnout tak na 12 stupnů (to začínají lítat - fungovat včely).
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jo,mas pravdu, pohledy se mym noham povetsinou nevyhnou. snad i kdybych mel silonky, lodicky a minisukni tak bych nemel tolik pozornosti :c]

uplne mimo tema: od vcera mam TwinHealth, vypada fakt jak inovovanej GS, jmenuje se u nas Brumla podle zvuku a Anezce se taky libi, tak ji ucim krmit ho jako ty, zatim mrkvi a okurkou :c] napisu pokud bude cas recenzi a udelam nejakyvtipny fotky...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Ondra G píše:Chtěl bych se zeptat těch, co se obyčejně sprchují studenou - jak dlouho obyčejně? A používáte k tomu i nějaké mýdlo nebo sprchový gel?
Totiž - stačí se sprchovat vždycky jen studenou, aby se tělo dokonale očistilo?
Dle mé teorie, když se nejí vařený, tak člověk nesmrdí a já nic nepoužívám (nechávám se někdy očuchat manželkou jako test) (jo akorát po vykydání chlíva mě nechcou pustit dovnitř, tak použiju mejdlo).
A navíc ta moje 2x sauna za týden ten odpádek z toho podpovrchu těla vytlačí venj)
Navíc mám nyní dost citlivej čuch a v práci ty vařáky silně cítím, i když používaj ty různý chemický maskováky.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Já teda smrdim po česnek cibuli a spol... po všem aromatickým, tělo si to, asi teď při tý zimě vyžaduje na zahřátí. I křen jim s jablkama. Dost rapidní změna jídelníčku a asi na tom vyhřejvání těmahle věcma něco bude, tělo po tom uplně úpí, vidim křen a slinim, dokonce jsem mírně ulít a sněd kysaný zelí s nějakou přírodní kremžskou hořčicí plnou křenu. Zázvor a feferonky taky často. Včera odšťaveny gazpacho s množstvím česneku a s odšťavenym avokádem v tom a tak božskou krmi jsem dlouho neměl.
Dneska už jsem cestou do práce měl od tří lidí slovní komentáře k mému strohému oblečení a obutí.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Ondra G
Příspěvky: 113
Registrován: sob říj 23, 2004 11:18
Bydliště: Příbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra G »

Díky za info... i když já to myslel spíš tak, že když se zkouším sprchovat jen studenou, tak nějak moc nejde smýt ... nevím, co to přesně je, asi vrstva odumřelé kůže... nejdřív jsem myslel, jestli to není chyba v pigmentaci, nebo jestli to není třeba zbytek opálení z léta. :D Ale když jsem se osprchoval pořádněji teplou i se sprchovým gelem, tak jsem zjistil, že to jde smýt. :)
Vám to tedy studená vždycky smyje? Asi máte silný proud vody, že?
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Mě se teda leda jakoby odrolovávala stará kůže, šlo to odrbat, dřív.
Na co jsem zapoměl: meju se jak píšu teplou a drbu se i kvůli prokrvení někakou přírodní houbou. Pak teprve ta studená. Málokdy jen studená.
a někdy si poležim v teplývané pro vymrzlým dni a klábosíme v ní se ženou, to jo...
Uvažuju ale že válení ve vaně omezim a zůstanu jen u sprchy.
Dlouhodobě uvažuju o vyzkoušení jak moc je důležité se vůbec máčet...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Ondra G
Příspěvky: 113
Registrován: sob říj 23, 2004 11:18
Bydliště: Příbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra G »

Taky jsem se kdysi dost koupal v horké vodě, ale jsem rád, že už to skoro vůbec nedělám - jednak mi to trvalo vždycky tak hodinu :D a taky ten pocit potom... nic moc. Prostě studená sprcha, pokud do ní ale nejdu s tím, že bych se už tehdy klepal zimou, tak ta mi dá mnohem lepší pocit.
Ale nějak se mi zdá, že je po ní kůže sušší a rychleji odumírá, to se mi moc nelíbí.
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

studené končetiny a kvasinky

Příspěvek od jan buka »

Ahoj vitariáni a spol.,

vidím,že tu máte zajímavé téma o studených končetinách a můj názor tu ještě nikde nezazněl, tak vám jej sem dám...
Psal jsem už dnes RadceS ve foru Půst. RadkaS jede 21- tku a měla okolo 10. dne silné reakce s nepříjemnými projevy v končetinách ale i jinde...
Mám pro veškeré studené končetiny následující vysvětlení:
téměř všichni, co tu jsou se k vita stravě dostali teprve později, myslím tedy po nějaké době na nevita (vařené) stravě... jsme tedy různým způsobem a v různé intenzitě zanešeni toxickými látkami. Jedná se mi ted o toxické látky, které se usazují na našich sliznicích a v našich vnitřních orgánech a to ve formě různých nesprávně a dokonale nestrávených zbytků naší potravy... jedná se o zbytky metabolismu bílkovin i sacharidů, koncentrovaných škrobů, ale i nasycených tuků, různých anorganických minerálů apod. Tyto nánosy toxinů slouží totiž jako živná půda pro různé mikroorganismy jakými jsou viry, plísně i bakterie ale i jiní parazité...Příroda to už tak zařídila... tito "parazité" se tu živí tedy našimi naschromážděnými toxiny a rozkládají je formou různých chemických i biologických procesů ... např. některé plísně jsou tu jakýmsi hrobařem života a snaží se naše nemocné bunky rozložit a uzavřít tak koloběh života... odstranit je...
Tyto plísně (a ostatní mikroorganismy...) nejsou většinou sami o sobě našemu nějak zvlášt škodliví, ale zato jejich výměšky (každý živý organismus má látkový příjem a výdej) jsou velmi prudce toxické. Tak např. kvasinka Candida Albicans (bílá houba) produkuje tzv. Alfatoxin o kterém jste věřím již většinou asi slyšeli... velmi jedovatá látka...
Naše tělo se brání všem těmto jevům mnoha způsoby a jedním z nich je, že červené krvinky likvidují tyto jedovaté metabolity tím, že odchytávají do sebe tyto kyselé jedy... tím ale platí zároven velikou dan, že krvinka pak ztrácí mj. schopnost vázat ve svém jádru (hemoglobinu) kyslík. A kyslík, jak všichni víme slouží při produkci tepla v našem těle... Proto Petr (TVX) doporučuje více a hluboko dýchat např. při prochlazení. Dochází tím k lepšímu přenosu kyslíku po těle a tedy snadnějšímu hoření (tělesnému vytápění).
To vše ale za předpokladu, že máme v těle dostatek a navíc čistých a "zdravých" červených krvinek. To ale v případě plísnové (Candidové) infekce (kterou trpí v naší zemi asi okolo 85% populace) není možné.
Dochází tak k jevu, kdy při "vyrojení" kvasinek a jejich Alfatoxinů začnou červ. krvinky svůj těžký boj s přebujelou infekcí a nestačí již transportovat kyslík do končetin... Studené končetiny jsou tedy projevem špatného zásobení buněk kyslíkem. Proč je tedy zima skoro všem při půstech...? Při vylučování toxinů ztrácí kvasinky svou živnou půdu a uvolnují se a hledají jiná teritoria k uchycení... přitom je ale odchytájí mj. i červ. krvinky... Ještě malá poznámka ke kvasinkám... milují koncentrované cukry... tedy i banány a hrozn. víno ale např. i různé ovoc. štávy...přesto je vita strava jedním z léků proti těmto parazitům... člověk s plně fungujícím imunitním systémem nemá pak již nikdy problémy při konzumaci ovoce a půstech s termoregulací, když dochází k množení kvasinek...
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

RadkaS
Ja si vubec myslim, ze by bylo dobre, kdyby jsi nam napsal neco vic o Tvych zkusenostech se zimou. A jak se prizpusobuje zena a dite?
Ono na tom fakt neni asi nic zvlastniho, stejne jako na bucove recyklaci obsahu zaludku, i kdyz porad to neumim a nevim ani jak na to "c)

Jediny co delam je, ze chodim oblecenej po maximalne dlouhou dobu porad co nejmene... bez ohledu na jiny vlivy, v nouzi ve meste neni problem nekde se schovat ale proste obliknu se tak nejak ze si rikam ze se to da prezit a pak uz mi nezbyva nic jineho nez to nejak prezit, telo to zacne resit klepanim se, obcas na zastavce hodim nejakej cvik nebo se soustredim na to, jak se po me rozlejva teplo... jediny na tom je postavit to pred sebe jako ukol k vyreseni a nezabejvat se zimou. Aspon se cestou nenudim. Do nuly je to uplne v pohode, jde to tak do -5 pod nulou pokud se hejbes a nebo po kratsi dobu ci pri pohybu. Nesmi foukat. Vetsi mraz uz dela problemy. Jediny mista ktery mi fakt vadej zmrzly je hrudnik a krk a dlane a prsty.

To z je mimo tema ale podobnej princip - obcas jsem si pri blby nalade udelal treba to, ze jsem bez penez odjel za Prahu a pak mi nezbylo, nez nejak dojit/dobehnout zpatky... moc prijemny to bylo treba mezi 17:00-22:00 dorazit odkudsi z okoli Karlstejna kde jsem jeste bloudil a hledal ameriku k Praze propojeny s koupanim v Berounce a nakonec sundanim bot ktery mi nicily nohy...

A co se tyka zimy doma, tak podobne, proste jsme nechali teplotu klesat pri nabehu zimy az na unosnou mez... zena i dcerka to snasej uplne v pohode, kdyz se zena rozhodne vetrat a ja jeste nejsem rozehratej, tak to snasim i huur jak ona "c)
Nedavno Anezka otocila topenim a v noci mi bylo sileny vedro... bylo 16 stupnu...
Vedro je mi i po vetsim nozstvi neceho zahrajvaciho - koreni, jakakoli imunitni reakce, nebo kdyz si na noc necham tricko...
Driv mi pod tema nasem dutovlaknovejma perinama bylo zima...

Pri pustu me zima jeste porad je, ale myslim, ze mnohem mensi nez driv.

Je to asi stejny jako pise Neo o posilovani... bude to u vseho: Pokud se telo musi prizpusobit podminkam, tak se prizpusobi, jinak toho nedocilis... takze cvicit, cvicit, cvicit... teda jako cvicit to, ceho chces docilit, v pripade zimi cvicit tu zimu
Naposledy upravil(a) tvx dne úte úno 14, 2006 12:28, celkem upraveno 1 x.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Stejne je to uzasny!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

RadkaS píše:Stejne je to uzasny!
nápodobně, vše je o vůli a lenosti
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Tak já tuhle zimu (kromě období kdy nejím! To fakt drkotám) spím při otevřeném okně a mohu jen doporučit. Rána jsou potom mnohem lepší, člověk je víc odpočatý. Taky to někdo praktikujete?
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hugo »

Pavluška píše:Tak já tuhle zimu (kromě období kdy nejím! To fakt drkotám) spím při otevřeném okně a mohu jen doporučit. Rána jsou potom mnohem lepší, člověk je víc odpočatý. Taky to někdo praktikujete?
Jelikož mi žena odjela už dnes, tak budu teď pět nocí spát s otevřeným oknem. Tato zima je mimořádně teplá, takže to zase moc otužování není :-).
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

To je pravda, letos moc mrazů nebylo. Takže mě při větrání nezmrzl ani jeden kaktus. :D
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

i když zima tuhá není, já mám ráda teplíčko, tudíž mrznu i tak. ale asi to bude i tím, že jsem zatím ještě doma nezapla topení. jen skrz dětičky. při topení jim vysychají sliznice a dráždí je to ke kašli. holce když je zima, obleče se. mrnousci jsou otrlí :wink:
mirka
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

:shock: :shock: :shock:
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Nemáme síce otvorené dokorán, ale asi cca na čosi cez 10 cm. Je to super. Aj počas pár dní, keď som nejedla.
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

nekul oči terezko, nemysli, ono jak jsou okolo byty, máme doma 20 stupnů. rarachům to stačí, běhají věčně hambatí a já s markétkou jsme ve svetrech a přesto mrznem
mirka
Pat
Příspěvky: 96
Registrován: pon led 30, 2006 23:54
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Pat »

Mne najviac pomaha na studene ruky a nohy sport. A myslim, ze to funguje na kazdeho. Nalepsiu skusenost mam s fyzicky narocnymi bojovymi umeniami, skombinovanymi s vnutornymi energetickymi cviceniami, napriklad cchi-kung. Ked som robil tuto kombinaciu, nepoznal som co su to studene ruky a nohy. Inak som dost velky zmrzliak.
Uživatelský avatar
Jod
Příspěvky: 18
Registrován: pon dub 02, 2007 16:50
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jod »

..býva to dosť individuálne, veď každý máme iný organizmus, ale tak myslím že masáž chodidiel a rúk neni odveci a celkom to prekrví končatiny, aj keď nie na dlho :? . Ja som mával tiež furt ladové končatiny a známy mi nato, "lebo si ich necítiš" :) . Ale čím dlhšie som na zdravej strave tým je všetko lepšie, veď ako inak :wink:

..a také sprchové gély Weleda, abo za studena lisované sprchové oleje Salus, dajú človeku vychutnať potešenie z kúpeľa k tomu tá horúca kúpeľ tak raz-dva krát do týždňa by prospela, ale tak neni nad rannú studenú sprchu, aj keď mne sa nikdy nece :P , ja radšej vlažnú a večer teplejšiu. Moc teplá mi nerobí dobre na kĺby :?
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

koupani

Příspěvek od Fiona »

Ahoj, jsem tu dnes prvne a vidim ze jaksi pozde... Uz vic jak pul roku jsem na syrove strave po precteni knih N.W.Walkera, ale teprv predevcirem jsem se dozvedela ze se tomu rika vitarianstvi :P

K tomu koupani ve studene vode: je to absolutne to nejlepsi co muzu doporucit, obzvlast v zime. Prinasi to krome imunity a otepleni koncetin treba i euforii po celem tele, obzvlast v kuzi jako by hrala hudba a kazda bunka tancovala :) Jen je pri tom potreba dodrzet dve veci.

1. na zimni koupani venku se musi nabihat postupne nejpozdejc od podzimu,
2. po ledove koupeli ihned do tepla, zadna spacirka po plazi apod, pak uz byste se taky nemuseli zahrat az do vecera.

Nejlepsi zkusenosti mam s koupanim venku v nejake te zive vode, ve vane je to spis utrpeni. Kdyz jsem bydlela v horach u pramene, mela jsem pod pramenem starou kad, kam jsem kazde rano skakala cela. Ted bydlim u more, tak lezu do more. V letnich vedrech je to uplna nezbytnost, a ted v zime spis pozitek. Nevim jak to popsat, zkratka z toho citim neco bozskeho...
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

ja to znam, nebo po vylezu rozcvicit a rozbehat.
nejsi nahodou soucasne vodni znameni?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Příspěvek od Fiona »

skoro :)

AC a 4 planety ve vodnich spolu s konjunkci Luna-Neptun ze me delaji obojzivelnika, to je fakt.

Ale ta ledova voda me chytila az tak pred par lety, do te doby jsem byla dost teplomilna. Je fakt ze to zacalo spis z praktickych duvodu, par mesicu byl pramen jedina koupelna :roll: Pak to ale zacalo byt jako droga, musela jsem to mit furt a co nejsilnejsi kapky, resila jsem tim kazdou unavu, kazdou depku i nervozitu, a funguje to spolehlive...

Pohyb o neco min. Je taky super a dokaze probudit, to jo. Ale nejlepsi pohyb co znam je poradne si zaplavat v ledovem mori, za svitu Luny pri zasnezenem utesu... :wink:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

to znam, okolo tajici kry a kdyz clovek vyleze tak se z nej kouri, bohuzel zatim nemam tu radost nikdo pobliz domua tak se oddavam jen kontaktu s ledovou zemi a vzduchem.
A taky vim ze vana to opravdu nenehradi, o to vic se tesim kdyz se nekam jede k vode "c)

To behani jsem myslel az po vylezenizvodyna zahrati...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Myslíte, že s otužováním má šanci i člověk jako já?

Jsem znamení lev, čínské: tygr. Vodu mám ráda, ale teplou.

Teď je mi pořád zima. Mám studené ruce a nohy. Když si beru jablko, vůbec se mi ho nechce umýt, protože to znamená namočit ruce do studené vody. Pokud ve vaně omylem pustím studenou, je to málem moje smrt. Sprchuji se a koupu se celkem dlouho, ale jen v horké vodě, protože se pěkně nahřeji.

Chtěla bych si jít zaplavat do krytého bazénu, protože bych si krásně procvičila všechny svaly, ale pomyšlení na chladnou vodu mi to prostě nedovoluje...

Může to souviset i s jin/jang?
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od macik »

hofikos píše:Myslíte, že s otužováním má šanci i člověk jako já?

Jsem znamení lev, čínské: tygr. Vodu mám ráda, ale teplou.

Teď je mi pořád zima. Mám studené ruce a nohy. Když si beru jablko, vůbec se mi ho nechce umýt, protože to znamená namočit ruce do studené vody. Pokud ve vaně omylem pustím studenou, je to málem moje smrt. Sprchuji se a koupu se celkem dlouho, ale jen v horké vodě, protože se pěkně nahřeji.

Chtěla bych si jít zaplavat do krytého bazénu, protože bych si krásně procvičila všechny svaly, ale pomyšlení na chladnou vodu mi to prostě nedovoluje...

Může to souviset i s jin/jang?
já jsem beran, čínské drak a otužování mám ráda....když vylezu ze studené sprchy, tak přímo předu blahem...ale vždy začínám teplou sprchou a až jsem zahřátá, pak teprve studenou.....ale pouze pokud jsem v kondici, teď třeba by mi to vadilo...

ale jinak můj sen je mít zahradu s biotopem a tam se chodit máčet od jara do podzimu (třeba jednou i v zimě, kdo ví), nicméně momentálně jsem od svého snu na hony daleko...sice jsme se posunuli do stádia, že budeme za týden bydlet v nedokončené přístavbě naší budky, ale zahrada jakékoli koupání vylučuje-je úzká a ve svahu a plošiny jsou příliš malé, tak na posezení...nicméně sním dál :D ...otužování zdar :P
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

podle me je to hodne o strave/pohybu a vnitrnim ohni...
je ted muzu jeden den tavit ingoty a druhej jsem zmrzlej a soucasne vnimam jak to souvisi s nastavenim tela a proudici, ienergii.
Anezku kdyz ji je zima ucim vizualizovat si ze ji od zeme po celem tele stoupaj rudy plameny a po chvili je ji teplo "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

hofikos píše:Myslíte, že s otužováním má šanci i člověk jako já?

Jsem znamení lev, čínské: tygr. Vodu mám ráda, ale teplou.

Teď je mi pořád zima. Mám studené ruce a nohy. Když si beru jablko, vůbec se mi ho nechce umýt, protože to znamená namočit ruce do studené vody. Pokud ve vaně omylem pustím studenou, je to málem moje smrt. Sprchuji se a koupu se celkem dlouho, ale jen v horké vodě, protože se pěkně nahřeji.

Chtěla bych si jít zaplavat do krytého bazénu, protože bych si krásně procvičila všechny svaly, ale pomyšlení na chladnou vodu mi to prostě nedovoluje...

Může to souviset i s jin/jang?
nevím, já v tom spíš vidím ledviny....
mirka
Odpovědět