DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Selma »

Ono je hloupé, že jak děťátko ochutná piškotek a pribináčka tak po tom jde jak slepice po soplu a to se babičkám vysvětluje veeeeeeeelmi těžko a babičky zdaleka nemají takovou motivaci aby odolaly onomu: babišto plosííím, popř. srdcervoucímu řevu se slzami jak hrachy. Takže pokud je babička schopná prosadit cokoliv proti vůli matky, tak honem pryč z jejího dosahu.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Renáta »

Myslím, že som to už niekde písala. Ale zdá sa mi to celkom dobrý postup, tak sa k tomu vrátim. Jedna známa, keď jej mama nereagovala na jej prosby, aby deťom nenosila sladkosti, keď k nim príde, to vyriešila celkom dobre. Rovno pred babičkou hodila vždy vrecúško so sladkosťami do koša. A keď to babička videla, kde končia jej dary, tak jej zaplo, že to jej dcéra myslí vážne. Odvtedy deťom nosila len ovocie, sušené ovocie či oriešky.
Iná vec je, samozrejme, keď je dieťa u starkých bez dohľadu rodiča. Tam je vydané napospas zvykom starých rodičov.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od RadkaS »

Renáta píše:Myslím, že som to už niekde písala. Ale zdá sa mi to celkom dobrý postup, tak sa k tomu vrátim. Jedna známa, keď jej mama nereagovala na jej prosby, aby deťom nenosila sladkosti, keď k nim príde, to vyriešila celkom dobre. Rovno pred babičkou hodila vždy vrecúško so sladkosťami do koša. A keď to babička videla, kde končia jej dary, tak jej zaplo, že to jej dcéra myslí vážne. Odvtedy deťom nosila len ovocie, sušené ovocie či oriešky.
Iná vec je, samozrejme, keď je dieťa u starkých bez dohľadu rodiča. Tam je vydané napospas zvykom starých rodičov.
Tak to je drsny >:-) , to si musim zapamatovat :P 8)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Sitar »

Triss, my se stravujeme skorovegansky s velkým podílem syrového ovozelu. Skorovegansky v tomto smyslu znamená absolutně bez masa, doma bez mléka a vajec, občas nějaký ten sýr, vetšinou ovčí nebo bio.

Dnes jsem pro zajímavost koupil na koupališti cukrovou vatu a kupodivu to děcka nijak zvlášť neoslovilo.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
VeGaN_BA
Příspěvky: 196
Registrován: stř kvě 05, 2004 16:25
Bydliště: Bratislava

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od VeGaN_BA »

Zdravim všetkých po dlhom čase...dúfam, že sa mate fajn a ste zdraví,
naša malá vita-nina je zas o niečo väčšia 2r.a 1mes. :)
Přílohy
IMGP0275.JPG
(238.77 KiB) Zatím ještě nestaženo
Renča
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 13, 2007 19:39
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Renča »

Zdravím po půl roce. Malá je moc roztomilá. Určitě Vám doma dělá jen radost.
VeGaN_BA
Příspěvky: 196
Registrován: stř kvě 05, 2004 16:25
Bydliště: Bratislava

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od VeGaN_BA »

Renča píše:Zdravím po půl roce. Malá je moc roztomilá. Určitě Vám doma dělá jen radost.
No je neuveritelna, je mi zahadne, ako sa ona dokazala naucit rozpravat, bez knizky, chodenia do kurzu a pod :) Ja sa snazim dostat anglictinu do hlavy uz nejaky rok a uz som na tom horsie, ako ona s materinskou rečou :)
Pozna A E I O U, som zvedavy, kedy zvladne vsetky...
Uživatelský avatar
Monciina
Příspěvky: 238
Registrován: čtv bře 01, 2007 12:28
Bydliště: Dvůr Králové/Budějce

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Monciina »

Ninka už je slečna, moc krásná a šikovná slečna :D Těším se na další vyprávění a fotečku :wink: Neodolala jsem a taky mám vloženy nějaký fotky mém deníčku tady, tak mrkněte :wink: Páá a všem přeju krásné a pohodové léto >:-) http://www.forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=9&t=1450
Přílohy
IMG_6400.jpg
IMG_6400.jpg (35.53 KiB) Zobrazeno 29887 x
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od mira »

Krasavice inteligentní a fotogenická.
Ostatní jakbysmet. :mrgreen:
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Sitar »

Osobně to vidím tak, že pokud chceš svoje děti stravovat raw, tak je nemůžeš dávat do školky, byť Montessori. Už to, že je tam můžeš nechat stravovat vegetariánsky či vegansky je obrovský úspěch.

Ovesné nebo rýžové mléko je v podstatě voda s trochou toho obilí a možná ještě něčeho, takže oproti kravskému mléku je to zlaté.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
midsummer
Příspěvky: 163
Registrován: čtv led 29, 2009 11:20

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od midsummer »

Pro Zebynovyvitarian:

Osobně bych doporučila pročíst si tuto diskuzi. Je to sice z makrobiotického fóra, ale to je v tomto případě úplně fuk. Je tam dost podnětných názorů a zkušeností, jak situaci ve škole, školce a jiném kolektivu lze řešit.

http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,784.0.html
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Renáta »

Poznáte metódu, ktorá sa u nás v nemocniciach robí pod názvom klokankovanie? Je to prikladanie "koža na kožu" (skin to skin) - predčasniatkam výrazne pomáha takáto klokania starostlivosť. :D Zapojiť sa do nej môžu aj ockovia.
Asi v polovici videa sestrička dieťa vyberie z inkubátora a zverí ho tatovi na klokankovanie.
http://www.youtube.com/watch?v=DfRV_-Ur7EU&NR=1
Martina46
Příspěvky: 22
Registrován: úte lis 02, 2010 20:32

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Martina46 »

ahojte, hladam radu uz kde kade,
prosim, potrebujem setrne a rychlo zohriat mandlove mlieko pre babatko. doteraz om zohrievala normalne na plynovom sporaku v hrnceku, 2dl za asi minutu som mala vhodnu teplotu. toto je ale dost nesetrne,
zohrievanie v teplom vodnom kupeli je strasne na dlho, v noci nemyslitelne. ohrievace flias detto, dlho to trva.
no co s tym??
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marynocka »

Ahojte, prešla som si celú diskusiu a viem že máte už celkom vyrastené dietka ale mohli by ste sa sem znovu ozvať a pochváliť sa ako vám to ide s vita stravou?
Ja mám 9 mesačného chlapčeka, narodil sa doma, prikrmujeme od 6,5 mes. ale veľmi šetrne len surovou ovo zel stravou a naďalej dojčím.
Bývame mimo rodiny v zahranicí a už sa strašne bojím ako mu budú nanucovať tie ich nezdravé jedlá (viem že počkajú do jedného roka), už sa mi vyhrážali. Samuel má navyše ekzém a už mi vraveli že to má určite z toho ovocia, nech ho prestanem jesť a ani jemu nedávam. Ako by ste reagovali? Akými argumentmi?
Ďakujem, Mária
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Ale čo »

marynocka píše:Ahojte, prešla som si celú diskusiu a viem že máte už celkom vyrastené dietka ale mohli by ste sa sem znovu ozvať a pochváliť sa ako vám to ide s vita stravou?
Ja mám 9 mesačného chlapčeka, narodil sa doma, prikrmujeme od 6,5 mes. ale veľmi šetrne len surovou ovo zel stravou a naďalej dojčím.
Bývame mimo rodiny v zahranicí a už sa strašne bojím ako mu budú nanucovať tie ich nezdravé jedlá (viem že počkajú do jedného roka), už sa mi vyhrážali. Samuel má navyše ekzém a už mi vraveli že to má určite z toho ovocia, nech ho prestanem jesť a ani jemu nedávam. Ako by ste reagovali? Akými argumentmi?
Ďakujem, Mária
vyhrážali sa ti? ty si matka, ty rozhoduješ. tak sa vyhrážaj aj ty, že k nim neprídeš, keď ťa nerešpektujú. ja som narobila cirkus, keď som prichytila môjho otca ako chcel dať mojej dcére jedlo zo svojho taniera a ešte vidličkou, ktorou on jedol :evil: . a potom bol pokoj, aj keď mal občas poznámky, že na nás zavolá sociálku :?
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marynocka »

Boze ked to nie je moja povaha, to si nedovolim. Skratka nedokazem si ich pohnevat, tak ma vychovali, ze sa im nedokazem postavit, je to hrozne, ale oni su si taki isti tou svojou stravou...ake je maso, mlieko, varene zdrave a potrebne a vkuse mi vycitaju ako si skodim a mojmu synovi, a ked je chory, tak je na vine moja strava.... Ja viem, je to hrozne, ale neviem co s tym... Navyse babicka je schopna sa utrapit doslova k smrti!!! Pocas tehotenstva plakavala ze ako si ublizujem a plodu... a potom sa mi matka vyhrazala, ze ak sa jej nieco stane tak ja budem na vine..PSYCHO
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Ale čo »

tiež nie som typ, ktorý vrieska bola som dosť zakríknutá, ale keď sa jedná o moje deti, tak som sa už naučila zakročiť, aj keď mi to nie je príjemné :?
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marynocka »

ufff, ked mna budu vydierat babkinym zdravim, ale uvedomujem si ze dieta mi je najprednejsie. no musim pracovat na mojej asertivite.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od mun »

Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Syrovozrout »

Velmi varuji před praktikou (snad dokonce předpisovou) kdy dochází k odebrání novorozence od rodičky a mimo jiné se do tělíčka neviňátka píchá roztok glukózy v tomto momentě rozrušení!
Takové zásahy ohrožují vyvíjejícího se budoucího člověka pozdějšími problémy jako je diabetes, psychická a receptorová závislost na sladkém a podobně.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Nikola

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Nikola »

Dobrý den, ráda bych se zeptala na nějaké info ohledně stravy kojenců. Nyní jsem v sedmém měsíci těhotenství, a těhotenství mám bezproblémové, doufám tedy, že nebudu mít problémy s kojením. Nejsem čistě vitarian ani vegetaria, ale z velké části se snažim jíst ovoce, zeleninu, ořechy, odštavovat čerstvé štavy a citím se moc fajn. Jím také hodně vitaminua zelené potraviny. Přesto bych se ráda zajímala, pokud by došlo k tomu, že by mi nešlo kojit, nechci dávat sunar, nutrilon atd. Co by jste považovaly za nejvhodnější stravu pro kojence od narození, pokud není žena schopná kojit. Četla jsem o mandlovém mléku a nebo o čerstvém nepasterizovaném kozím mléku. Myslíte, že tyto mléka plně nahradí mléko mateřské a dají se dávat neomezeně? Taky by mě zajímalo, jestli je možné hned od narození dávat dítěti čerstvou odštavenou zředěnou štávu a případně jakou, karotku, jablko? A čerstvou syrovou zeleninu a ovoce, rozmixované mohu dávat taky již od narození? Jde mi o to, pokud bych nemohla kojit, tak abych věděla, čím živiny nahradit. děkuji moc za info.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Jindra »

Nikolo, strašně mě mrzí, že si nemůžu vzpomenout, kde jsem to četl, ale pamatuju, že to bylo u nějaké velmi známé autorky knih. Podle mne zcela důvěryhodný zdroj. Psala ve své knížce, že ideální náhražkou mat. mléka při jeho nedostatku je pomerančová šťáva (samozřejmě živá - čerstvě lisovaná, to Ty víš).
Kdybych tohle byl býval nečetl, asi bych se osobně klaněl k mrkvové šťávě, která je nutričně velmi velmi bohatá, jak popisuje Walker.
S rozmixovanou zeleninou se mi to zdá kvůli kvantu vlákniny pro kojence od narození moc brzo :? To se mi nelíbí.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Nikola

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Nikola »

Díky no já četla, že je dobré mandlové mléko, a pak jsem taky četla dobré recenze na nepasterizované kozí mléko, nemáte někdo zkušenosti? Tak věřim, že mléko mít budu, ale podle mě když bych tědy dala miminku mandlové mléko, naředěné s vodou a par kapkami třeba karotkové čerstvé štávy, tak to nemá jak ulížit ne? A ještě bych chtěla poradit s očkováním, celkově s očkováním nesouhlasim, ale s tim povinným asi nic nezmůžu, bydlíme na Slovensku, dočasně, tady mají ještě povinné očkovaní na TBC, co si o něm myslíte? Rada bych si prosadila neočkovaní na toto očkování, přeci jen jsem češka a máme trvalý pobyt i v ČR, tak by mi to mohlo vyjít. Nebo myslíte, že je toto očkovaní potřebné? Na další nepovinné očkovaní nechat mimi očkovat určo nechci, a jak zabránit vedlejším učinkům z toho povinného očkování? Asi podpořením imunity miminka,mléka u mě, případně dokrmované potravy u něj, mám pravdu?
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od smajliss »

Co se týče povinného očkování, tak může pomoct MMS, které ho v podstatě zničí .. Jen je potřeba si ho vzít těsně před očkováním a ihned po něm.
EDIT: i když teď mě napadlo, že netuším v kolikati letech se takové očkování provádí, takže nevim jestli je to použitelné pro děti.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od s.arik »

Neočkovat vůbec, nebo alespoň posunout, odkládat, odkládat, co to jde, každý měsíc navíc a každé kilo navíc snižuje logicky koncentraci hliníku a jiných svinstev v krvi, čímž toho méně projde do mozku a více se vyloučí ledvinami.
Sílí hematoencefalitická bariéra (chrání mozek), vyzrávají ledviny a imunitní systém...čím později, tím lépe.

Ochrana před nežádoucími účinky vakcín: očkovat jen 100% zdravé dítě, vadí i rýmička. Před i po nadopovat céčkem http://www.badatel.sk/documents/Vitamin_C-liecba.pdf. Před i po lze podat homeopatika, detaily si nepamatuju, probírá se to mj. zde http://www.slepicarna.cz/?cat=forum&ftopic=60#bottom .

Můj názor na syrové zvířecí mléko i rostlinné náhražky je skeptický, kojit ti určitě půjde, nedostatek mléka je vzácný. Já kdybych nemohla, jdu do UM nebo obilných mlék, což je desetiletí prověřená možná cesta. Ne nejideálnější, ale ujde to. Nic proti pomerančům, ale novorozenci bych je nedala, dokud bych osobně nemluvila s min pěti ženami, které tak dítě ve zdraví odchovaly. Experimentuju ráda, ale ne na dětech.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marynocka »

Nikola
urcite budes mat mliecko. Nemat mliecko je velmi vzacne ako to uz niekto napisal. Takmer kazda zena ho ma. Otazne je len ci vydrzi tu bolest (pripadnu, nie kazda zena ma problemy s bolestou). Ja som chcela velmi kojit, a bolelo to strasne, syn nevedel otvorit poriadne usta, robil mi vela ran, aj krvavych, aj dierky a trvalo to strasne dlho. Moja porodna asistentka si nevedela rady, bola som u 3 laktacnych poradkyniach, z toho az ta 3 mi poradila dalsie 2 osoby, ktore mi ako tak pomohli. Jedna z nich sa zaoberala motorikou dietata a robila s nim nejake cviky a druha robila reiki a vyskumala psychicke dovody preco to neslo. Cele toto trapenie trvalo vyse 4 mesiace. Prve 3 mesiace som plakala od bolesti kazde kojenie. Trpela som ako hm neviem... ale nevedela som si predstavit ze mu dam umele mlieko.Neviem ci to bolo spravne rozhodnutie, lebo to velmi narusilo vztah s manzelom, nevedel sa pozerat na tolku bolest a plac a mozno ma to dost poznacilo. Urcite som mohla mat aj krajsie post partum. Bala som sa kazdeho dalsieho kojenia, bala som sa kazdeho placu syna, lebo som vedela ze bude treba kojit... Myslim ze som nemala az tak trpiet, ale bohuzial moja povaha je taka - chcela som dat dietatu to najlepsie... &ci to ale bolo najlepsie to je otazne - kedze dieta urcite citilo moju bolest a strach....Ale ja som skor vynimka, vacsina zien to vzda po tyzdni. Alebo dieta urobi ranku dve a uz je dobre. A fici to.
Navyse su na trhu aj umele kozie mlieka a dokonca aj umele rastlinne mlieka. ALe normalnu stravu by som do tych 6 mesiacov urcite nedavala. Zelenina a ovocie ma vela vlakniny. Detsky traviaci trakt je este nezrely na normalne jedlo. To nerob.
Uvidis ze ti to pojde. Len sa psychicky priprav ze to mozno bude trosku boliet. Ale aj nemusi.
Vela stastia
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marynocka »

este k tomu ockovaniu, mozes ho odmietnut (mozno ta doktor nahlasi a budes platit pokutu - ja by som to urcite radsej zaplatila alebo sa sudila), rozhodne ho aspon oddaluj ako sa len da a preboha nedaj hned v nemocnici zaockovat. Nech tvoj partner stale dohliada na dieta lebo som pocula ze aj ked si to nezelas, oni ho vezmu a pichnu mu to svinstvo... a potom sa tvaria ze ups stalo sa, zabudli sme.
Dnes je uz vela knih o rizikach ockovania - aj na slovensku najdes - neviem ako sa vola ale predavaju ju v knihkupectvach, alebo aj v knihe Doba jedova od nejakych cechov je vela stran o rizikach ockovania. Nastuduj si a potom skratka povedz doktorke ze si to nezelas preto a preto.
Moj syn ma vyse 10 mes. a nie je ockovany, zijeme v Belgicku a mame super doktora - holistickeho homeopata a ten sam nechce ockovat.
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Ale čo »

Nikola píše:Díky no já četla, že je dobré mandlové mléko, a pak jsem taky četla dobré recenze na nepasterizované kozí mléko, nemáte někdo zkušenosti? Tak věřim, že mléko mít budu, ale podle mě když bych tědy dala miminku mandlové mléko, naředěné s vodou a par kapkami třeba karotkové čerstvé štávy, tak to nemá jak ulížit ne? A ještě bych chtěla poradit s očkováním, celkově s očkováním nesouhlasim, ale s tim povinným asi nic nezmůžu, bydlíme na Slovensku, dočasně, tady mají ještě povinné očkovaní na TBC, co si o něm myslíte? Rada bych si prosadila neočkovaní na toto očkování, přeci jen jsem češka a máme trvalý pobyt i v ČR, tak by mi to mohlo vyjít. Nebo myslíte, že je toto očkovaní potřebné? Na další nepovinné očkovaní nechat mimi očkovat určo nechci, a jak zabránit vedlejším učinkům z toho povinného očkování? Asi podpořením imunity miminka,mléka u mě, případně dokrmované potravy u něj, mám pravdu?
od1.1.2012 už nie je tbc očkovanie na slovensku povinné, ale pre istotu si treba dieťa strážiť, aby sa nestalo : http://www.slobodavockovani.sk/news/ruz ... berkuloze/
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Syrovozrout »

Cokoliv píchat do těla neviňátka je absolutně nepřirozené - to je snad jasné. Není na tom, co "vylepšovat", malý člověk se narodí se vším všudy a právě dokonale. Zásahy zvenčí nebo nedostatek mateřské lásky tuto dokonalost nenávratně likvidují. /Chránit, mazlit, kojit, hřát a komunikovat - co víc byste chtěli od mámy,)

Jsou to klíčové okamžiky, ale žena by měla sobě i procesu důvěřovat a zajistit se po psychické stránce a po stránce prostředí a lidí předem tak, aby byla v klidu a nemusela ve chvílích kdy je beztak trochu "mimo" řešit nějaké rozumové záležitosti či se s někým dohadovat. Chcete-li si ušetřit zbytečnou bolest navíc - neroďte v leže na zádech - kostrč přitlačená k podložce nedává dostatečný prostor pro roztáhnutí a tím spíše může dojít k natržení. Téměř kterákoli jiná poloha než pasivně na zádech je pro hladší průběh porodu efektivnější !

Na SBĚR DAT o Vás a hlavně o novém potenciálním občanovi (který si to třeba ani až vyroste nebude přát abyste to bývali byli udělali - bude se zajímat komu a proč jste ho upsali, zaprodali a dovolili našpehovat, měřit, vážit, hodnotit a další "nezbytnosti" - bez toho se dá žít a důstojněji a ještě i ušetřit práci. Nemusíme být pro stát "chovní králíci" ...když to se sebou nedovolíme dělat) je času dost. S tím si dělají hlavu snad akorát vycepovaní byrokrati a má to smysl spíše politický než reálně prospěšný těm o které má jakože jít.

Zásahy i typu podávání např. kanavitu a vigantolu, což jsou SYNTETIKA s přídavnými látkami - ÚDAJNĚ dle farm. firem náhražky za vitamín K a D mohou vést k novorozenecké žloutence (přetížení orgánů jako játra atd.), předčasné osifikaci lebky a kostí, která není v mladém věku opodstatněná - a dalších zatím neznámých důsledků - se přesto udává jako "norma". Neposkytuje to žádné výhody oproti nepodávání (dokonce ani není jasné, zda vůbec takové neúčinné umělé analogy těchto vitamínů novorozené tělo potřebuje - Kdyby totiž ano, "příroda" by si to nějak zajistila dávno sama a lépe.) , spíše naopak - nese to s sebou neznámé následky. Dalším zlozvykem je užívání fluoridů - to vede někdy k fluorózám, častěji však k lámavosti kostí a zubů v dospělosti (vytlačuje vápník - vytváří se tak nekompaktní tkáň a zabíjí buňky) a k poškození ledvin a mozku.
Nemusím snad zmiňovat antibiotika. Nenahraditelně ničí střevní mikroflóru (vnitřní "zahrádku").

Zradou je, že tyto látky se předpisově a celkem dosud běžně vstřikují injekčně brzy po porodu. Pokud dítě odnesou, nemůžete už si být jisti, co s ním dělají. Taktéž podávání roztoku glukózy (např. v noci aby "se nemusela matka budit" na kojení) personálem porodnice...To zase zvyšuje riziko pozdějšího diabetu, metabolických poruch, závislosti na sladkém, atd.
Podobně tzv. kredeizace - " obě očička miminka se vykapou Opthtalmo-Septonexem " je čirá TEORETICKÁ ochrana údajně proti hnisavému zánětu spojivek, je ale přiznáváno, že stejně nemá 100 % účinnost má-li tedy nějakou žádoucí. Vystavovat oči před vývinem takovým chemikáliím s aditivy v přípravku je hazardní počínání a neúcta.
Pokud jde o průběh porodu samotného - není bez zajímavosti šance - ponechání pupečníku tzv. dotepat - to znamená nepodvazovat ani nepřerušovat, neustřihávat předčasně šňůru. Jsou v ní mimořádně užitečné kmenové buňky (bez nich v dospělém věku snadnější podlehnutí degeneračním onemocněním a obecně nižší schopnost těla se regenerovat), ale i minerály jako železo - takže se tím dá předcházet jak přidušení, tak pozdější chudokrevnosti. To uznaly před pár lety i studie pod hlavičkou OSN. Žel v praxi je nechvalná setrvačnost lékařského personálu - však jsou to opravdu jenom lidi... Nejsou neomylní a často setrvávají z provozních důvodů u škodlivých praktik. A prostě proto, že se něco nějak kdysi naučili (vymýváním mozků).
Ale je to Vaše tělo, je to Vaše dítě. Argumenty kohokoliv VNUCUJÍCÍHO Vám "své dobro" nejsou o nic prokazatelnější než odmítavé "PROTI".

Pamatujte, že každý zásah má více či méně zjevné následky. A zdaleka neplatí, že rozum snad chápe smysl přirozených procesů. Je jako turista, tak ho nedělejme králem... Neosvědčilo se podřizovat se odborníkům... ani se vehementě snažit dostát pravidlům a tabulkovým normám a za jakou "cenu".
Tohle je Život. Ten stojí nade vší pochybnost výš než pomíjivá a proměnlivá pravidla jak se něco "má" nebo co prý prostě "není možné". Kéž Vám tělo není na obtíž, ale máte to rádi takové, jaké to je a s tím, co to umí. Přičemž můžeme pokorně přiznat, že funguje docela samo vlastní záhadnou "inteligencí", která to zařídila všechno dřív než kdokoli postavil mezi něj a vás nějaké ne-moc-nice.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od mun »

První příkrm miminka v půl roce - mrkev syrovou, dušenou, nebo jen šťávu? Syrovou třeba že bych projel angel juicerem a přisypal trochu balastu, aby to byla kaše.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Syrovozrout »

Otázka je proč si Vy myslíte, že v tom období už dítě "potřebuje" příkrm.
Jinak na zeleniny, masa a podobně se mi jeví ještě nevyzrálé. Nemá ani pořádně zoubky, což naznačuje, že není přirozené aby to papalo pokud k tomu není dosud vybaveno. Pokud bych chtěl experimentovat, asi bych zkusil dítěti nabídnout (nabídnout znamená necpat do pusinky lžící a podobně, nýbrž dát v jeho dosahu ručiček aby si ručkou například nabralo, lízlo a samo posoudilo chuťově pro něj stravitelnost) čerstvou kokosovou vodou ( lidově někdy nesprávně - kokosové mléko ). Podrobněji o výhodách šťávy z kokosového ořechu pojednává tento článek http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2003121501
Samozřejmě podávat rozloupnuté či vypuštěné kokosové vody bez dalších úprav prostě tak jak to je. Akorát se ujistit, že zbytek kokosu nevykazuje známky plesnivění (očichat, a podívat se dovnitř, teprve poté si dovolit vodu z kokosu nabídnout).
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
marynočka

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marynočka »

Určite nie surovú mrkvu - to je pre take malé mimco nestravitelne. Najskôr nejaké ovocie ako banán alebo makku zrelu hrusticku. Ale ináč vôbec netreba začínať už v 6.mes.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od s.arik »

mun píše:První příkrm miminka v půl roce - mrkev syrovou, dušenou, nebo jen šťávu? Syrovou třeba že bych projel angel juicerem a přisypal trochu balastu, aby to byla kaše.
tak z dušené neumře, ale jsme na jistém fóru, kde frčí syrovost.
já malého dokrmuji už tři měsíce: banán, jablko, hruška, kakichurma, okurka (ten vodnatý střed), troufám si poslední dobou i kiwi, trošku pomerančové šťávy a mletý mák (malinko s banánem), chlorella.
po ničem se ještě neosypal a všechno mu chutná.
dneska měl poprvé něco tepelně zpracovaného, rýžovou kaši...
pokud trváš na mrkvi, dávala jsem na hraní celou, z toho samozřejmě nic neměl, nebála bych se ani šťávy. rozmixovanou syrovou bych taky nedávala, moc vlákniny....ale asi by to taky nezabilo :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od ovekyska »

ahojte, prosim oradu, kto mate skusenost s nahradou mlieka pre 2rocne dieta.
mala bola na mm do 3 mesiacov, potom som davala umele, potom mandlove, to jej prestalo chutit, tak opat umele do asi 18 mesiacov, potom som presla na domaci kefir z nepast. krav. mlieka, obcas cerstve mlieko.
nejako som necedela najst nahrazku, kedze mi mandlove odmietala.
pocitala som o kravskom mlieku dost na to, aby som mala pochybnost minimalne v hlave + o tom, ako je to s vapnikom z tohto zdroja.
teraz vsak mala dostala asi ekzem a ja sa chystam na nejaku ocistu pre nu, bezsacharidovu dietu, precistenie krvi (ma par mesiacov aj zrejme plesen na nechtikoch, cize v tele nieco spatne bude).
no a samozrejme vyradenie mlienych veci, co bude des, lebo starsia lubi mlieko, jej som aspon dokazala obmedzit na 2dl denne. no mladsia chce vsetko co starsia....
teda otazka znie, ake nej chute a kombinacie orechovych mliek by ste odprucili, tiez, kolko toho vypit, aby mala dostatok vapnika.
jedalnicek je asi takto podobne:
rano 3dl mrkvovo pomarancovo jablcnej stavy, potom ovocie (striadavo jablka, banany, citrusy, obcas kivi a hrusky, v lete sezonne).
obed vareny nejaka zelenina, primiesavam aj surovu + pohanka, zemiaky, obcas ryza.
olovrant mavala kefir ci mlieko, vecera bud nieco zeleninove - polievka alebo podobne, v poslednom case aj chlieb s nejakou zeleninou, velmi dlho som jej nedvala ziaden lepok, zacali sme nedavno a len ocas, no neda sa to upne odmietat, kedze starsia to je.
tak raz za tyzden zje vajce a maso.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od dgm »

Uplne me dostalo video z tohoto clanku
http://g0lubka.blogspot.com/2011/10/green-kids.html
Dodatecne jsem zjistila, ze uz se objevilo u Miry v denicku, ale je to natolik inspirujici, ze to dam i sem. Pro vsechny, kteri to v uz zminovanem denicku prosvihli, tak jako se to podarilo mne :)
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marion.orson »

Ahojte,
mame 4 mesacneho synceka, zatial sa kojime a obcas bohuzial aj umele mlieko, lebo ja mu nestacim...chceme zacat prikrmovat az ked si sam vypyta, najskor o dva mesiace...zacneme asi ovocim a ovocnymi stavickami, no rada by som vedela vas nazor na surovu lupanu pohanku - my ju jedavame ako kasu - namocenu cez noc, rozmixovanu v malom mnozstve vody. odkedy moze dietatko nieco take? a surovu zeleninu davat odkedy? citala som ze to viacere z vas neodporucaju, ze privela vlakniny. kedy to teda zaradit?
-Jana

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od -Jana »

Ahoj, mam doma skoro rocni holcicku. Rada bych, aby byla co nejvice vita. Pohankovou kasi delame take tak, odpoledne ji namocim a vecer ji rozmixuju, a pres sitko propasiruju. Ji to od 6 mesicu a docela ji to chutna. Bohuzel zatim toho moc neji, nekdy sni vse, nekdy jen lzicku. Ma rada slunecnicovou kasi, ovesnou kasi. Koupila jsem plastove strouhatko, kt udela ze syroveho mekkeho ovoce kompot, takze ji takovou dren. Nedavno jsem ji dala rozmixovane koprivy jako koktejl, jen tak na zkousku par lzicek. A kupodivu to snedla a chutnalo ji. Jinak do ruky kousky ovoce, zeleniny.. Ale zatim je stale hlavne kojena.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od rudo »

perfekt video

moj syn jedol marthule a broskyne asi od 4 mesiacov a zavyjal pri tom od nadsenia, prikojovany bol do 2 rokov
5 2 8
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marion.orson »

Ahojte, este by ma zaujimalo, ako je to so surovou zeleninou? odkedy podavat? ako ju pripravit? mozem zacat prikrmovat zeleninou jemne nastruhanou? napriklad mrkvou? citala som tu uz neviem od koho ze privela vlakniny nie...tak neviem. vie mi niekto k tomu povedat aj viac??? dakujem.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od s.arik »

To nejměkčí z rajčat nebo okurky podle potřeby namačkat vidličkou a podávat lžičkou nebo dát střed okurky jako špalík do ruky na okusování (i když ještě nejsou zuby).
Později syn dostával umixovaný řapíkáč s okurkou, jiná zelenina mě nenapadá.
Mrkev je příliš tvrdá, tu tak na hraní, ne na jídlo, ovšem jako šťávu klidně (šťávu i z ostatních neagresivních druhů zeleniny samozřejmě bez problémů).

Odkdy? Dříve jsem měla striktní názor, že by se mělo začít přikrmovat nejdříve v šestém měsíci a není problém čekat do osmého (v osmém začala moje dcera). A pokud dítě jídlo odmítá, klidně plně kojit třeba do roka, jsou i takové děti.
Dneska bych to neviděla tak přísně, když se dítě po jídle natahuje, no, natahuje se zvědavě po všem, včetně mobilu žejo, ale prostě když chce ochutnávat a jíst, proč nezačít i v pěti měsících. Čtyři mi přijde dost málo, ale tak za socíku děcka jedla nemléčné příkrmy i dříve a přežila, následky se těžko prokazují...podle mě, dokud na to dítě motoricky "nemá", aby samo lezlo a aby si nějakou potravu ze země sebralo samo, má se jen kojit :mrgreen: Když na sběr potravy nemá motoriku, tak asi na nemléčnou stravu nebude připravené ani střevo a vůbec metabolismus :?:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marion.orson »

s.arik, dakujem za rady. zatial sme iba na mlieku, ale maly velmi rad dava do ust a olizuje, ochutnava vsetko. zatial sme mu dali olizat uhorku a jablko, ale on to skor berie ako hru, este nechape na co to je :D
najvacsi problem mam zohnat nestriekanu zeleninu :( zijeme v meste, zahradku bohuzial nemame a aj znami a rodina co ju maju, vsetko striekaju :evil: jedine, co sa mi podarilo kupit je biomrkva z Bille :? Asi z nej spravim malemu stavu...
Návštěvník

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Návštěvník »

Tak sa hlásime po piatich mesiacoch zas. Priznávam že nie sme raw, no snažíme sa byť aspoň na polovicu. ráno dávame šťavu - mrkva, pomaranč, cvikla, ako kedy, alebo kašu ( varenú ) z pohánky, pšena, vločiek či ryže so surovým ovocím, väčšinou je to jablko alebo hruška, občas hrozienka a sušené slivky do toho. Na obed takisto varené jedlo : zeleninovo strukovinové s nejakou surovou zeleninou ( paprika, kapusta, mrkva ), večera podobná k raňajkám a stále kojíme často, na požiadanie. Viem že to ideálne nie je, no kým nemáme záhradku ani žiadny iný zdroj bio ovocia a zeleniny, je to veľmi ťažké niečo zohnať a v zime nie sú ani trhy :(
skúšali sme aj klíčky, no nechutili a skončili vypluté na zemi :oops:
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od s.arik »

To zní dost dobře, sama nejím líp.

Klíčky bych taky plivala, vždyť chutnají strašně :mrgreen:
Ale kdyby na nich někdo trval, určitě by se daly rozmixovat v menším množství do jakékoliv kaše nebo smoothies.

Co MJ nebo CH? Moje děti celkem jedí tabletky chlorelly nebo spiruliny, v dobách prvních příkrmů jsem si je zpráškovala do krabičky do zásoby (protože je to mnohem levnější než kupovat práškový MJ) a přidávala k rozmačkanému banánu nebo do kaše.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marion.orson »

Aha, minule som sa zabudla prihlasit :)
S.arik nad chlorelou aj jacmenom uvazujeme, asi to fakt coskoro zaradime do jedalnicka. Maly ma skoro rok, co by som este podla Teba mohla, mala pridat? docela rada by som mu davala viac suroveho, ale akosi mi dochadza fantazia a takisto zohnat suroviny je problem...
klicky sme mali pomlete, no darmo...asi chutovo mu nesadli...
a smoothies ake?
banan asi byva zaklad, no my ho nedavame, zda sa mi to dost velky sajrajt a zohnat bio je tu nemozne...
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od s.arik »

Smoothies jsem nedělala, z lenosti, spíše jsem ovoce jen tak pomačkala vidličkou, nebo nakrájela na malé kousky a podávala na lžičce. Méně špinící věci větší kus do ruky. Moc tipů nemám, my dávali malému všechno, co jsme jedli my - jablka, banány, pomeranče, kaki, rajčata, okurku... záleží na roční době a nabídce v obchodě.

Do pomačkaného banánu dostával právě trochu zpráškované chlorelly, jednu dobu taky pangamin. No a mletá semínka, mák, len, slunečnici.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marion.orson »

S.arik a davate aj nebio ovocie, zeleninu zo supermarketov alebo mate nejaky zdroj nestriekanych? Toto je moja neustala dilema, ci mam synovi davat aj z obchodu...vacsinou zhaname od ludi zo zahrad alebo z trhu, ale takto v zime je to fakt bieda :roll:
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od s.arik »

Máme úplně všechno nebio z obchodu.
Občas o něčem trhovci tvrdí, že je to nestříkané, ale záruku nemáme a jsou tu ve městě jen někdy a kupujeme u nich jen vybrané druhy (jablka).
Teď na jaře začneme trochu zeleniny pěstovat sami, ale nedělám si iluze, že nám bio výpěstky z osmi metrů čtverečních pokryjí nějaké významné procento z jídelníčku :roll:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od marion.orson »

O záhradke ja môžem iba snívať :( máme jedine balkón, aj ten je otočený smerom k hlavnej ceste...
každopádne vďaka za rady...
Petra M

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Petra M »

Ahoj,

hledám informace o výživě dětí - chtěla bych začít jen syrovou stravou, ale mám trošku strach. Vegetariánka jsem 3 roky a poslední půl roku jíme s manželem jen syrovou stravu (teda asi 90 %). Miminko ted mělo půl roku - kojení mu zatím stačí - má 8 kg:-) Uvazuju, že bych dál jen kojila a začala syrovým ovocem - jak jsem tady četla z vašich příspěvků... A co myslíte syrová zelenina? Treba mrkev? Ze bych ji odstavnila - mám kvalitní odštavnovac Angel - a pak tu drť smíchala ze štavou a tak mu to dávala? Myslíte, že to je těžké na trávení? Taky se bojím, až pak začne chodit do školky nebo jist někde mimo, tak že mu bude z toho vařeného jídla hodně špatně, když na to to jeho tělíčko nebude zvyklé... Takže fakt nevím, jestli to hrotit.

U staršího kluka - má 3 roky jsem začínala normálně - podle "doporucení lekarů" a dopadli jsme tak, že od 2 roku mi nechce jíst vůbec ovoce a zeleninu - zeleninu sem tam vařenou (a to musím mixovat, aby to neviděl) a ovoce sem tam sušené. Fakt bída, jsem z toho neštastná...

Díky za rady
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od s.arik »

Jo, tak jak píšeš, odšťavnit (mrkev, celer) nebo rozmixovat (zelené listy, špenát) nebo nastrouhat (jablko) nebo jen vidličkou namačkat (banán), nabízet i celé kusy do ruky (špalík z okurky, mrkve...).
Zkoušet každičký druh OZ, co se vám dostane do ruky, mono i různé kombinace (jablko je dobré samotné, řapíkáč většině lidí chutná spíše naředěný okurkou nebo mkrví...) - ono dítě udělá drsný výběr, co jo a co ne :)
Přidat ořechová mléka nebo namletá semínka/klíčky do rozmačkaného banánu třeba, zkusit chlorellu nebo MJ, a dokud se ještě i kojí, nestresovat se, není co pokazit, nic mu nemůže chybět.
Až se dítě zcela odstaví, pak teprve by mohl vzniknout deficit něčeho (bílkoviny, minerály), pak teprve to chce něco načíst a vybrat si, čemu budu věřit. Jestli člověk nutně potřebuje nebo nepotřebuje živočišné zdroje, jestli ta mrkev pro dobré zdraví musí, nemusí nebo dokonce nikdy nesmí být tepelně zpracovaná atd. :)

A přechodu na "nezdravé" bych nebála, synáček začal syrově a pozdější přechod na kaše z extrudovaných (pseudo)obilnin, občasný jogurt, vejce a dokonce rohlíky zvládl naprosto v pohodě :oops: OZ má stále rád, ale rohlíky vyřvává častěji... Pokud už máš starší dítko "zvrhlé", dost pochybuji, že mladší udržíš na dokonalé stravě až do nástupu do školky. Pravděpodobnější je, že si na jisté množství vařeného/pečiva/sladkostí zvykne pozvolna už dříve.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Odpovědět