borelioza, lyme borreliosis

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

borelioza, lyme borreliosis

Příspěvek od 800914 »

nasiel som zaujimavu knihu, vola sa v anglictine Healing Lyme, Natural healing and prevention of Lyme borreliosis and its coinfections. dosla mi predvcerom, nemal som cas pozriet na nu, az dnes, vyzera to good, je to uceleny research ktory na tuto temu vypracoval Stephen Harrod Buhner, chlapik s baretkou nakrivo, v prirodnom liecitelstve a pridruzenych disciplinach znama osoba.
ak mate niekto prehlad v knihach skuste zistit ci to nebolo prelozene do cestiny alebo slovenciny. dik. ak nie postupne by som to skusil amatersky prelozit sem, dnes zrejme len zadnu stranu obalky. dopredu upozornujem ze moja english nie je excellent level a nie je tiez zamerom doslovny preklad cize mozu a budu vznikat nepresnosti, zjednodusenia a vynechvky oproti originalu.

"
napriek tomu ze centra na kontrolu chorob odhaduju ze je boreliozou rocne nakazenych 20 000 novych pripadov, skutocny pocet, ktory zistili vyskumnici na harvarde dosahuje cca 200 000. symptomy su od lahkej letargie po artritidu a tazke mentalne disfunkcie. napriek popieraniu zo strany mediciny, dlhodoby vyzkum potvrdzuje ze testy na preukazanie nemoci nie su spolahlive, a antibiotika su iba ciastocne ucinne. cca 35% pacientov na liecbu nereaguje. povodcom boreliozy (BO) je patogen, ktory sa dokaze pred imunitnym systemom ukryvat v telesnych bunkach, pripadne menit svoju podobu, takze ho antibiotika nezasahuju.
borelioza je v skutocnosti stale rychlejsie sa siriacou epidemiou na ktoru je technologicka medicina ucinna iba ciastocne.
Healing Lyme spracovava popredny vedecky vyzkum BO, testovanie a liecbu, odkazuje na ucinne rastlinne lieciva, ktore poskytuju pomoc bud samostatne alebo doplnkovo popri liecbe antibiotikami. je sprievodcom problematiky BO a jej liecby.

Stephen Buhner je jednym z rastlinnych geniov dnesnej doby. - Rosemary Gladstar
Ktokolvek dotknuty touto chorobou, pacienti, ich rodiny, lekari a liecitelia najdu v tejto podrobnej knihe ucelene informacie o BO a sposoboch jej liecby. - Wendy Leffel, M.D.
Tato nova kniha S. Buhnera rozsiri vase znalosti ci uz ste pacient alebo lekar, bez prilisneho zlahcovania, mytov a polopravd o vlastnostiach, pricinach, metodach prenosu a lieceni BO. ponuka mnozstvo rad pri lieceni nielen konvencnymi antibiotikami. - Paul Bergner, editor, Medical Herbalism.

S. Harrod je master herbalist, psychoterapeut, a expert na povodne spiritualne tradicie. Velka cast jeho prace je venovana rastlinnej a alternativnej medicine, ekologii a posvatnej rastlinnej medicine. zije vo vermonte a nowom mexiku.
"
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

mam od SHB doma este jednu, The lost language of plants, cital som par recenzii a mala by to byt zcast poeticka, zcasti vedecka kniha o rastlinach a ich vyzname pre tuto planetu a zivot na nej, vraj velmi zaujimave citanie. potom zreferujem. :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

jakožto vlastník borelie bych měl zájem někdy nějak nahlédnout, anebo aspoň vypíchni jakým principem na to von de.
Teď v poslední době, kdy jsem se trochu ukáznil, jí dávám trochu na frak, ale musel jsem se alespoň z mého pohledu omezit.
Z kerýho je roku?
Jinak na borelioza.cz nebo sk jsou mraky chronických boreliků ale i chlamydiků. Ale naprostá většina, vlastně fšici se léčí, podle wheldona nebo podobně (taky inglišmena) a to neuvěřitelnými kvanty doplňků s kombinací ultradrahých antibiotik, jež u nás nejsou k dispozici a vychází to cca 100 000 ročně třeba.
Dnes jsem byl na kontrole, ale výsledky budou až 21.11. a to se obávám, že podlehnu tlaku a začnu opět navštěvovat zaměstnání.
Dnes jsem ušel tak 10 km po městě brně, obešev většinu supermarketů, koupiv banány, cherimoju za 19,9, tak 10 kakijů za 9,9 kauflandu a 12,9 v lídlu, tam 10 avošů za 7,9, ještě na trhu ananas za 20, červené zelí za 6,9 a bílé za 4 v peny (to 30 kilo), pomelo za 29,9, ale červený a menší a jiné drobnosti.
A hlavně byl jsem si zabruslit kolem vody k hypernově a zpět a bylo to sqělý, i když mě předjížděly matky s kočárkama a pod. Kondice se pomalu bráboře.
Je pravda, že lékaři borelyki (a chlamydiky) moc za choré neuznávají, když testy nic neukazují (ale to může být zrovna zacystovaná anebo vůbec negde schovaná) a i když třeba nechodí, či trpí máme smůlu. Je snaha založit svaz pacošů tohoto typu.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

buc11 píše: Je pravda, že lékaři borelyki (a chlamydiky) moc za choré neuznávají, když testy nic neukazují (ale to může být zrovna zacystovaná anebo vůbec negde schovaná) a i když třeba nechodí, či trpí máme smůlu. Je snaha založit svaz pacošů tohoto typu.
mne je to podivne ze sa v dnesnej dobe moze sirit takyto zahadne posobiaci previt a nevenuje sa mu nejak moc pozornosti, alebo teda aspon o tom vraj, ako tu aj ty spominas, vacsinou pacienti nevedia ze by sa extra venovalo, uz mam precitany uvod a cast prvej kapitoly, myslim ze chlapik na to pojde rozumne, co som si ho googloval je to vraj potentny koumak, clen mensy a dalsich asi piatich intelektualnych vyssich kruhov, zamerany je hlavne na hlbkove poznanie prirodneho, povodneho, a celkovo jednoducho v smere tuto na stranke vacsinou uznavaneho postupu nesnaziaceho sa prehliadat nedostatky moderneho syntetickeho. ak to nie je prelozene do cestiny alebo slovenciny skusim postupne povytahovat co bude zaujimave, aj v uvode od nejakej zrejme na borelku zameranej prakticky sa pise ze pristup lekarov je dost odmerany, hlavne teda ked testy neukazuju na ziadne mimoriadne zapletky, a ludia pritom vedia ze je tam nieco v neporiadku ked sa u nich zacnu prejavovat symptomy co predtym nemali, je vraj mnozstvo ludi co borelku nosi roky a ani o tom netusia, proste sa citia vacsinu casu pod psa ale to uz asi bude vekom alebo si nahovaraju ze to casom prejde.
inak v uvodnom venovani pise:
"
VENOVANE VSETKYM KTORYM LEKARI POVEDALI ZE JE TO IBA V ICH HLAVACH
"
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

http://www.gaianstudies.org/
tu som nasiel stranku kde je aj hipik SHB, tie spominane knihy je mozno najst pod odkazom books.

tu medzinarodna zamerana na boreliozu a pridruzene problemy
http://www.ilads.org/
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

no jo, zase ta čeština :cry:
mirka
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

díky, prostuduj a dej vědět,
I když stále to není také jak před tím, a vzhledem k tomu, že se to neustále zlepšuje a to tím, že jsem jen se zlehounka ukáznil a v záloze mám stále půstik a ve výrobě přístroj na koloidní stříbro (elektrody už mám, tak uvažuju, že bych je začal cucat), myslím si, že příště až zas LB obdržím, půjdu do toho rovnou sám bez lékařů, si věřím, hlavně svému ISu. Ale spíš ne, páč budu potřebovat PNeschopnost.
Takže zatím jsem LB jen vděčen:
1. nádherně jsem se poválel v nemocnici, to si doma nikdy nedovolím, páč furt makám.
2. Navíc mě LB ukázňuje, což jsem vždycky chtěl, leč nenalezl PV (pevnou vůli)

Co se týče chronických boreliků, obávám se, že jednak se pchou svinstvem, pak ATB (antibiotikama) a i doplňkama, což za svinstvo také považuji a o pročišťování nejeví zájem, bláhově se domnívaje, že doplňkama s IS něco kloudného provedou.
Podle mé domněnky, jsem se s LB v krevním řečišti vypořádal hned druhý den (tedy můj IS), protože valná většina trpí různými bolestmi v kloubech atd, což já jen první ráno, ale v autonomním mozkomíšním oběhu, kde je účinnost IS snížena z nějakého důvodu, se LB uchýlila a zahnízdila.
Nutno zdůraznit, že se jedná zatím o mé domněnky, budoucnost teprve ukáže správnost mých blábolovitostí.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

podakovania

kazdemu kto ma v poslednych desiatich rokoch ziadal aby som tuto knihu napisal; Wendy Lefel, ktora na tom trvala, Fran Quiaqinto za jej vyskum a pomoc v londyne; Paul Bergner za to ze ma naucil poctivosti; Mary Lou Quinn-Beatie z Napralert na fakulte mediciny univerzity v chicagu, ktora mi dodavala data ktore som potreboval, predtym ako im to tam zatvorili kvoli nedostatku fondov; mikrobiologom ktori nemaju inu politicku agendu ako hladanie pravdy, praktikom v prvych liniach; spirochetom boreliozy ktore ma naucili viac ako som chcel vediet o inteligencii; a rastlinam bez ktorych by tu nebol zivot ziadneho z nas.

predslov

moje vlastne studium BO zacalo kratko po otvoreni privatnej holistickej ambulancie. bolo prirodzene ze mnohi moji pacienti trpeli chronickymi problemami ktore nezapadali do bezneho ramca tradicnej mediciny. mnozstvo z nich sa neskor preukazalo ako nositelia BO. bola som svedkom ako sa vitalni a inteligentni ludia postpne stavali senilnimi. vzdy znovu som pocuvala pribehy ludi ktorym ich doktori tvrdili ze ich syptomy su iba v ich hlavach. moja praktika bola zalozena na venovani dostatocneho casu nacuvaniu pacientom, snazila som sa ich podporit aby mi povedali svoje pribehy. cez tento viac osobny pristup som velakrat pochopila ze ich zlozite, vacsinou zmatene staznosti neboli vymyslene. tito ludia boli skutocne vazne chori a hladali cestu ako sa uzdravit. cudovala som sa preco lekari nemali dostatok informacii aby rozpoznali, diagnostikovali a ucinne liecili tuto postupujucu chorobu.
bolo stastim ze som natrafila na pacientku, ktora bojovala roky a vedela pritom ze je nositelkou BO, ktora sa so mnou podelila o svoje skusenosti. po tom co som sa nasmerovala spravnym smerom, zacala som hladat jasne, doveryhodne informacie o BO. bola som sokovana ake bolo tazke postupovat, ako malo informacii bolo dostupnych pre tak rychlo sa siriacu vaznu chorobu. rozne zdroje si casto odporovali. bola som frustrovana ze niesom schopna ucelit si informacie o BO aby som mohla ucinne pomahat tym ktori to potrebovali. dokonca ani diagnosticke informacie neboli dostupne z beznych zdrojov. pochopila som ze oddelit fakty od fikcie by si ziadalo mesiace intenzivnej snahy. ako vytazeny praktik som jednoducho nemala cas potrebny na takyto research. a ludia dalej trpeli.
mnohi ludia infikovani BO sa uzdravia iba ciastocne alebo docasne, uzivajuc liecbu predpisanymi antibiotikami. navyse hexheimerove reakcie pri tomto postupe mozu byt prudko bolestive. bolo jasne ze je potrebny odlisny pristup.
toto je kniha ktoru by som si priala mat ked som sa snazila pochopit BO. som velmi vdacna Stephen Buhnerovi za prijatie nelahkej ulohy zostavit uceleny prehlad v podobe knihy o BO. jeho detailny popis mechanizmu ako spirochety boreliozy napadaju organizmus, sposob akym odvracaju pozornost imunitneho systemu a sposobuju fyzicke poskodenia pomoze tuto chorobu objasnit jej nositelom, ich rodinam a lekarom praktikom. detaily uvedene v tejto knihe vyplnaju doteraz znacnu medzeru.
Stephenova vytrvala praca a hlboke pochopenie tejto siriacej sa choroby mu umoznila vypracovat elegantnu, velmi potrebnu, rastlinnu alternativu. rastlinny protokol ako tento, ktory podporuje prirodnou cestou antibioticky efekt, zaroven pomaha ulahcovat jeho dopad na organizmus, je novou sancou pre nespocet ludi. som ucarovana exaktnostou ktorou raslinny v tejto knihe ovplyvnuju fyziologicke procesy pri BO. mechanizmy prirodnej liecby ktore smeruju proti tejto chorobe su vynimocne.
ako clovek ktory zije v lokalite kde sa BO stava velmi rychlo skutocnou epidemiou, je mi ovela lahsie ked citam o preventivnych opatreniach voci tejto chorobe. borelioza sa siri a bude sirit aj nadalej, ciastocne aj vplyvom globalneho oteplovania. snahy o likvidaciu zvierat prenasajucich klieste /ako jelene a macky atd./ je zcestna, sposobuje smrt tisicov nevinnych tvorov a klieste si napriek tomu najdu novych hostitelov. pravidelnym uzivanim niektorych rastlin mozme redukovat risk nakazenia boreliozou, zaroven tak podporovat svoje celkove zdravie. myslim ze sa to v kazdom pripade oplati.
aby sa predchadzalo sireniu tejto choroby, je potrebna informovanost ako v odbornych kruhoch, tak aj verejna, od politikov az po beznych obcanov. toto je prva kniha poskytujuca doveryhodne informacie zalozene na vedeckych faktoch, pristupna vsetkym ludom. aj ked existuje stale viac praktikov zbehlych v problematike BO, je ich stale malo na pocet ludi ktori su boreliozou infikovani. dufam ze cenne informacie v tejto knihe umoznia rozsirenie poctu lekarov schopnych diagnostikovat a ucinne liecit BO. je velka potreba praktikov v prvych liniach ktori dokazu BO rozpoznat vcas, v skorych, najlahsie liecitelnych stadiach, ktori zaroven dokazu nasadit raznejsi pristup v stadiach neskorych. aplaudujem vsetkym ktori boli dotknuti touto chorobou a pracuju vytrvalo aby zvysili uroven informovanosti o problematike BO. vasa snaha nie je lahka. dufam ze tato kniha vam pomoze. Wendy Leffel M.D.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

poznamka citatelovi

tato kniha je pre ludi infikovanych BO, rovnako tak pre praktikov ktori chcu lepsie pochopit mechanizmus procesov tejto nemoci a pochopenie organizmov BO vseobecne. ako vysledok niektore casti knihy su viac technicke ako ine. ak necitate tuto knihu kvoli technickemu pochopeniu, preskocte technicke casti. sekcie v ramcekoch /pozn. tu ich mozem zvyraznit hrubym pismom../ v kazdej kapitole uvadzaju vsetky dolezite lieciva a davky pre liecbu nemoci.

uvod
vitajte do BO vojny

ked som zacal pracu na tejto knihe, necakal som ze vstupujem do vojnovej zony. nie je to ale vojnovy konflikt medzi ludstvom a organizmami BO, je to boj medzi ludmi drziacimi konkurencne teorie o BO a jej lieceni. intenzita tohto konfliktu dosahuje medzi niektorymi supermi takmer religioznej urovne. uprostred su samozrejme uviaznuti ludia boreliozou infikovani, snaziaci sa pochopit co sa s nimi deje a objavit sposob ako sa s tym najlepsie vysporiadat. to je podla mna trestuhodne.
toto nie je kniha ktora moze BO vojny rozhodnut. nikdy nebola mojim zamerom takato komplikovana nadludska uloha. to musia vykonat ini, sposobilejsi ako ja. dufam ze sa tak stane coskoro.
tato kniha je reakciou na ziadosti mnohych ludi ktori naliehali aby som pomohol s problemom BO a jeho symptomami. Nanestasie nie je cesta ako sa BO vojnam vyhnut ani pri pisani tejto knihy, rovnako tak by sa tomu nevyhol nikto, ak by nazrel do hlbky problemu. najlepsie co mozem spravit je dopredu upozornit ze konflikt existuje a ze budete pocut o BO vela informacii ktore budu protichodne inym informaciam ktore najdete. malo z toho bude davat zmysel ak so subjektom stravite viac casu. mozte si pripadat ako pri hladani idealnej diety.. a je jasne ze so subjektom stravite viac casu ak ste BO infikovany, alebo ak ste praktik ktoreho snahou je tymto ludom pomahat.
nanestastie, neexistuju o tejto chorobe primerane ne-technicke knihy a len velmi malo tych technickych. ucelena praca ktora by zhrnula jednotlive separovane publikovane studie je mimoriadne potrebna. a aj ked existuje par informativnych knih pristupnych beznemu citatelovi, ziadna z nich dostatocne nezachytava ucinne liecebne postupy. tie ktore existuju su v podstate pisane troma skupinami autorov: ti ktori bojuju proti medicinskemu systemu aby boli ich problemy uznane, lekari drziaci sa konzervativneho postupu, alebo par nedostatocnych knih o alternativach. iba mikrobiologovia sa ku konfliktu stavaju nestranne, ale aj ked je ich praca znamenita a vyborne sa cita, na druhej strane je prilis nakladna, vysoko technicka a casto pomaly plynuca.
a napriek tomu ci ja osobne som alebo niesom do konfliktu zapojeny z ktorejkolvek strany, aj tak je jasne ze bude tato kniha mnohymi posudzovana ako konfliktna. je totiz treba pochopit ze mnohi konzervativni praktici neprijmu mnohe ich teoriam protichodne informacie. urcite sa tiez najde mnoho alternativnych praktikov ktori nebudu suhlasit, a to z rovnakeho dovodu, neprijmu informacie zahrnujuce vyuzitie klasickej mediciny. nefundamentalisticky, nezaujaty pristup, nema v prvej dekade dvadsiateho prveho storocia este stale velky pocet zastupcov.
vyzkum BO som zacal bez pripraveneho konceptu, motivovany tuzbou /a este stale som/ po poznani organizmu ktory tuto nemoc sposobuje, s prianim rozsirit moznosti jej liecby. som zvyknuty na skumanie zaujimavych nemoci, ocakaval som teda mnozstvo materialu na studium tykajuci sa BO. a nasiel som. predpokladal som ze ne-farmaceuticky pristup k lieceniu nebude, ako je zvykom, v oficialnych postupoch liecby spominany. to bola samozrejme pravda tiez. co som ale nepredpokladal bol fakt ze mnozstvo podstatnych, reputovanych vyzkumov je mainstreamovou lekarskou komunitou ignorovanych. to ma znacne znepokojuje. veda, aj ked casto je, by nikdy nemala byt hrackou mocnych, nikdy by nemala byt zneuzivana na kontrolu nevinnych za ucelom akumulovania moci a zisku. je to prave tato perverzita vedy a jej clenov ktora zapricinuje stracanie kreditu, ktory je podmienkou aby bola celosvetovo vyuzivana k vseobecnemu prospechu.
v tejto knihe vam chcem odovzdat moje osobne poznatky ktore som nadobudol intenzivnym studiom problematiky BO, ci uz bola vedecka alebo rozny material praktikov, liecitelov a herbalistov, alebo material zostaveny priamo ludmi touto chorobou trpiacimi. informacie v odbornej literature sa v niektorych podstatnych bodoch rozchadzaju s beznym pristupom medicinskej praxe.
medzi sest hlavnych bodov ktore sa dlhodobym vyzkumom preukazalo patri:
/1/ okolo problematiky BO je vela zmatku, pacienti su velakrat vydeseni, praktici na druhej strane nevedia ako ucinne s chorobou bojovat
/2/ infikovanych je ovela viac ako uvadzaju oficialne statistiky
/3/ antibiotika nie su tak ucinne ako sa vacsinou mylne predpoklada
/4/ jasne, pravdive, nezaujate informacie je mimoriadne tazke najst
/5/ testy nie su prilis spolahlive
/6/ na poli informovanosti o tejto nemoci a sposobu jej liecby sa deju cudne veci


/pokracovanie priste/
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

to je pekné, to chceš fakt přeložit celý slovo od slova?

těch 6 bodů na koncu je pravda
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

..noo zatial som jaksi nemal co preskocit :)
myslim ze ak to este nebolo prelozene mohol by som to potiahnut do konca, akuratze to bude chvilu trvat. do lesa ak je nejaky okolo chodim rad, toto by mohla byt dobra poistka keby som to chytil a osenilniem do stadia ze zabudnem anglinu, dufam ze si aspon spomeniem ze som si to tu prelozil. :)
ale ne, nepredpokladam ze sa v tej knihe najde nejaka univerzalita co bude zaberat na vsetky pripady, skor by som videl prinosom podpultove informacie o tych zaskodnickych previtoch, to uz nech si potom kazdy vymysli vlastnu strategiu.

http://www.medterms.com/script/main/art ... lekey=5530
definicia spirochetov
mikroskopicky bakterialny organizmus z rodiny spirochaeta. spirochety su tvarom podobne cervom, maju spiralovitu formu, videne pod mikroskopom sa vyrazne vrtia, treponema pallidum, povodca syfilisu je jednym z najznamejsich spirochetov.

hm, maly nervozny cervik.. :roll:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lyme_disease_microbiology
http://en.wikipedia.org/wiki/Spirochaete
http://www.molecularalzheimer.org/Atlasof_borrelia.html
http://www.molecularalzheimer.org/Borre ... ition.html
http://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Borrelia
http://www.afraidtoask.com/lyme/lymelifecycle.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Tick#Life_cycle
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/Coffeebreak ... /page.html
mohol sisi pmn radsej mentalne zaobstarat ten syfilis, to si clovek uzije aspon pri infikacii..
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

...
konkretne tieto body rozoberiem v roznych castiach knihy. tu v uvode by som sa chcel dotknut troch zalezitosti; statistik poctu infikovanych v USA, sposobu prenosu infekcie, a efektivnosti antibiotik.
v prvom rade, neustale z roznych zdrojov /medialnych aj medicinskych/ prenika informacia o pocte iba 20 000 novych nakazeni v USA rocne. tato informacia vychadza z Centra pre kontrolu chorob /Center for Desease Control, CDC/ a je zalozena na kriteriach urcovania tejto choroby. je nutne pochopit ze tieto kriteria CDC nie su tie iste ktore su pouzivane lekarmi. to znamena ze aj ked lekar dokaze diagnostikovat pacienta ako nositela BO, nemoze ho nahlasit CDC pokial zaroven nesplna vsetky kriteria preukazanych symptomov a vysledkov testov, ktore vyzaduje osobitny protokol CDC. tento rozdiel medzi diagnostickymi a statistickymi kriteriami sam o sebe sposobuje vysoku nepresnost vyslednych informacii o pocte infikovanych v USA.
rovnako tak su problemom kriteria CDC same o sebe, povodcov BO je v organizme v niektorych pripadoch dokazatelne iba velmi male mnozstvo, tym padom su vysledky krvnych testov negativne. inymi slovami, ludia su mnohokrat realne infikovani ale pri testovani sa nedokaze pritomnost relevantneho mnozstva bakterii BO. velky pocet studii preukazalo, ze pouzitim dokladnejsich klinickych testov boli zaznamenane pozitivne vysledky aj u mnohych ludi predtym testovanych seronegativne, cize v skutocnosti su tito jedinci BO infikovani.
hlbkova analyza dat dokazala ze pocet 20 000, ktory bol dlhy cas respektovany, je velmi podhodnotenym udajom novych nakazeni v USA rocne. pre predstavu ako velmi, len nemecko napriklad udava za rok 1992 30 000 novych pripadov infekcie. pritom populacia nemecka je cca jednou tretinou populacie USA. iba jednoduchym porovnanim by mal byt najnizsi uvadzany odhad novych pripadov v USA minimalne 90 000 rocne, a to je pravdepodobne este dost konzervativne cislo. viacero studii z harvardu aj inych miest po dokladnom prestudovani dat dospelo k predpokladu zruba 200 000 novych pripadov v USA rocne.
v druhom rade, je poverou ze infekcia BO je mozna iba prostrednictvom ustipnutia kliestom. tato informacia je bohuzial omylna, aj ked klieste su naozaj hlavnou pricinou novych nakazeni.
vyzkum dokazal ze BO sa moze prenasat aj materskym mliekom, slzami, mocom, spermatom, pripadne prenosom z matky na plod. dalej boli zaznamenane pripady vyskytu zivych povodcov BO u moskitov, roztocov, blch a much, boli zaroven dokazane pripady prenosu na cloveka nektorymi tymito cestami. skreslenie statistik moze tiez sposobovat predstava mnohych diagnostikov ze jedinym sposobom prenosu je uhryznutie kliestom. tieto ine cesty ale hraju vacsiu rolu ako sa povodne predpokladalo.
ako priklad, spirochety su pritomne v mocovom mechure cicavcov ktori su BO infikovani. aj ked zatial nebol evidovany pripad prenosu prostrednictvom mocu, je namieste dodat ze spirochete leptospira, blizko pribuzne organizmy infikuju inych zivocichov predovsetkym touto cestou. nie je ziadnou nahodou ze spirochety vyrazne infikuju prave tento organ. organizmy ktore maju tak dlhu historiu uspesneho prezitia neosidluju tento organ len zhodou okolnosti, je to jednoducha cesta ako opustat infikovany organizmus, je to jednoduchy mechanizmus prezitia a prenosu, ktory je velmi bezny u mnohych bakterii, pretoze funguje spolahlivo.
dalej ak "trpia hladom", spirochety boreliozy podstupuju transformaciu svojej fyzickej formy. menia sa do zacystovanej formy z ktorej mozu opat expandovat ak sa pre nich podmienky zlepsia.
/pozn. mna by dost zaujimala informacia ako dlho dokazu v tejto forme prezit, + co im ak su zacystovane skodi, to by bolo pmn ideal, zistit ake podmienky im nevyhovuju a udrzat ich dostatocne dlho, aby odumreli vsetky zacystovane spiralky, mozno to bude dalej v knihe rozobrane.., necitam dopredu, co citam rovno prekladam, tak zatial netusim/.
95% vyhladovanych spirochetov sa dokaze do zacystovanej formy transformovat behom jednej minuty od zaregistrovania zhorsenia podmienok. tieto zacystovane formy sa preukazali ako zivotaschopne do desiatich mesiacov. ine druhy spirochetov dokazu v zacystovanej podobe prezit do 2 a pol roka po zacystovani. /pozn. no, ani to dlho netrvalo.. :)/
zacystovane spirochety boreliozy sa preukazali zivotaschopne aj po zmrazeni a rozmrazeni, boli schopne opat infikovat organizmus testovanych zvierat. kvoli pravidelnemu vylucovaniu mocu nakazenych zvierat, tieto zacystovane formy BO su volne rozsirene v pode a na rastlinach v celej oblasti kde je BO epidemiou. zvierata ktore potom tieto spirochety prijimaju spolu s potravou mozu byt nakazene zivotaschopnymi zarodkami BO. spirochety BO dokazu prezit v traviacom trakte celkom dobre a mozu sa odtial sirit do dalsich casti organizmu. premena do pohyblivej formy zacina prebiehat do jednej hodiny, niektore studie ale preukazuju ze potrebny cas na uplnu premenu je cca 6 tyzdnov.
rovnako tak, spirochety BO su majstri v pohybe kolagenovymi tkanami, dokazu to este lahsie ako pohyb krvou. prienik cestou spermii prenikajucich vaginalnym tkanivom je pre spirochety BO vynimocne jednoducha zalezitost. aj ked to zatial nikto detailne nedokazal, studie zistili ze pripady ked su nakazene spolu zijuce pary su vyznamne vyssie ako celkovy priemer. predpokladalo sa ze je to sposobene tym, ze obaja z konkretneho paru ziju v rovnakom, BO rozsirenom prostredi. taketo predpoklady su ale v tejto situacii nebezpecne.
nakoniec, antibiotikam je pripisovana vysoka ucinnost pri lieceni BO a pre mnohych je to aj pravda. obrat v symptomoch niektorych velmi vaznych pripadov kde boli nasadene antibiotika bol dalo by sa povedat zazracny. su to pripady ludi ktori boli priputani na invalidne voziky a po spravnom diagnostikovani a nasadeni antibiotik boli opat schopni zit bezny zivot. nanestastie, hlbkovy rozbor problemu ukazuje ze antibiotika nie su v mnohych pripadoch takto zazracne ucinne, ako sa mylne predpoklada.
rozne studie zamerane na liecbu antibiotikami udavaju 70-95% uspesnost liecby, len velmi zriedka je vsak udavany fakt ze v cca 35% pripadoch sa infekcia BO po case znovu obnovi. ako dodatok, zive spirochety su bezne nachadzane aj u ludi dlhodobo podstupujucich liecbu velmi silnymi antibiotikami. organizmy ktore su povodcom BO su vo vacsine pripadov velmi schopne prezivat aj pri mimoriadne vysokych davkach antibiotik podavanych dlhodobo. pokracujuca liecba antibiotikami je schopna vacsinou znizovat vyskyt spirochetov BO, nie je ale schopna uplne ich odstranit u cca 40% liecenych pripadov.
cim dlhsie je BO ponechana bez liecenia, tym je mensia sanca ze terapia antibiotikami BO vylieci. tazke podmienky pre urcovanie diagnozy /chrakteristicke volske oko, kruhovite zcervenanie v oblasti uhryznutia kliestom sa objavuje asi len u jednej tretiny pripadov/ spolu s vaznym podhodnocovanim statstik o vyskyte tejto infekcie, sposobuju ze pocet infikovanych u ktorych je liecba nasadena este v prvom mesiaci po infikovani je nizka. po tomto uvodnom case /1-4 tyzdne/ je infekcia stale tazsie liecitelna.
pripustam svoju zaujatost, nie som fanusikom antibiotik, pisal som o probleme ich neuvazeneho pouzivania v dvoch predchadzajucich knihach, v knihe Lost Language of Plants je tato tema rozoberana detailne. antibiotika, ako mnohe dalsie farmaceutika su v USA uzivane vysoko nad realnu potrebu, a napriek tvrdeniam v reklamach, ich posobenim sa zdravie tohto naroda nezlepsuje. sme jednou z najhorsich hospodarsky rozvinutych krajin v zozname co sa tyka dlzky a kvality zivota.
zvysujuca sa rezistencia voci antibiotikam u niektorych nebezpecnych organizmov je momentalne velkym problemom. je dosledkom nadmerneho, nespravneho uzivania antibiotik a aj napriek varovaniam aj zo strany CDC, ich spotreba neklesa. moj standard uzivania antibiotik je odlisny od priemeru, myslim ze by mali byt uzivane iba v pripade mozneho poskodenia organizmu a smrti. v opacnom pripade budu coskoro uplne neucinne ako moznost liecby. a to by bol vazny nasledok ktory len velmi malo ludi berie na vedomie.
akokolvek, pri lieceni BO je moznost poskodenia organizmu na urovni kedy pripustam moznost nasadenia antibiotik, aj v ramci mojich kriterii. pretoze znovu opakujem, antibiotika su v niektorych pripadoch mimoriadne ucinne. to ale zaroven nie je tvrdenim ze su vhodne pre vsetky alebo vacsinu pripadov. je to prave tato nespolahliva efektivnost ktora pohana hladanie alternativ pri lieceni BO. to je dovodom preco tolko ludi trpiacich boreliozou hlada alternativnu liecbu. a nie je to preto zeby sa zblaznili, zeby boli nevzdelani, prilis hystericki, nerozumni alebo lahko manipulovatelni. je to pretoze su chori a konvencna medicina pre nich liecbu neponuka. prilis casto ked sa obratia na svojich lekarov s prosbou o pomoc potom co sa liecba antibiotikami preukaze ako neucinna, je im v mnohych pripadoch povedane ze ich problemy su iba v ich hlavach, alebo ze sa budu zrejme musiet naucit zit so znizenou funkcnostou organizmu, alebo ze predsalen sa ich stav podla testov zlepsil, tak nech su spokojni. a nanestastie sa tak mnohi z nich ocitaju sami uprostred BO vojny, kde narazaju na zatvrdnty pristup k liecbe a nikto sa nezaujima o subjektivne prezivanie zdravia a stastia konkretnych pacientov.
najlepsie ucelene informacie o BO s ktorymi som sa doteraz stretol su zhrnute v clanku "Lyme disease:ancient engine of an unrecognised borreliosis pandemic?" vypracovali ho W.T.Harvey a P.Salvato /Medical Hypothesis 2003;60(5),742-759/. autori v jasnom, strucnom clanku, pisanom z vedeckej perspektivy zhrnuli poznatky zo skoro 1000 obeznikov a knih kde je tema BO rozoberana. obaja su vyskumnici rovnako tak praktici, ktori maju s BO dlhodobe skusenosti. ak niekoho zaujimaju odkazy na dalsiu BO literaturu, na konci knihy najdete mnozstvo odkazov.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

já myslel, že tam bude nějaký nápad, ale je jasný že nebude a jediný možný fungující je vlastní kvalitní IS, což máme v rukách, že ano.
Nevím jestli to ještě nekoho zajímá a mně stačí jen princip, mají-li nějaký.
Mám dojem, že se mi pomalu daří.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

pozrel som dopredu ako to vyzera, malo by to byt dalej hlavne o vlastnostiach tych spiral, to by som este prelozil vcelku, neskor uz zacinaju hlavne doporucenia a rozoberanie konkretnych liecebnych postupov a efektov, tam uz to vyzera hustejsie, vela skratiek a odbornosti, to by som skusil vypichnut iba to podstatnejsie. prehlad literatury na konci vynecham uplne, toho je tam asi dvadsat stran.
ako som uz pisal vyssie, pmn by prinosom bolo hlavne objasnenie chovania a slabin, tym padom lepsiu predstavu pre ludi infikovanych ake prostriedky treba nasadit, to tiez myslim ze najlepsie zavazi kazdy sam za seba.
s tym o IS suhlasim, tam by bolo pmn prinosom zase poznat ake prostriedky spiraly vyuzivaju na jeho manipulaciu, aby to clovek pripadne vedel regulovat, + z mojho laickeho pohladu myslim ze podstatne bude vytvorenie podmienok vo vlastnom organizme ktore tym cervom nerobia dobre, a ak sa to podari udrzat dostatocne dlho, napriklad podla toho co zatial pise pmn tak rok-dva zodpovedne, to by malo infikovany organizmus od tohto parazita zbavit. mozno je to len moja naivna predstavivost, keby som to chytil zrejme by som dal dlhodoby mikrofud, alkalizaciu, popri tom zrejme este nejake doplnkove zbrane ak by sa nasli, videl som napriklad uz pred kupenim tejto knihy opakovane odporucania na teasel root, extrakt alebo tinktura vraj robi tymto spiraloidom vyrazne zle, k tomu sa zrejme bude dalej vyjadrovat aj tuto buhner. to by som napriklad kludne zaradil ako doplnok ak by som bol presvedceny ze im to zneprijemni zivot bez sposobovania skody mojmu vlastnemu organizmovi. to je ale len take momentalne hypotezovanie.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

dám odkaz uvařeným borelikům, už je to dost zajímavých informacích
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

buc11 píše:dám odkaz uvařeným borelikům, už je to dost zajímavých informacích
A komunikuješ s nimi na niektorom ich fóre? Zaujíma ich tvoja strava? Vďaka čísielkovi za info. Aj môjmu mužovi pre rokmi sa objavil veľký fľak a potvrdila sa borelióza - preliečené tuším 2 mesiace atb, potom ešte nejaké stopy... vysvetlené, že to ako už nafurt. Odvtedy už roky žiadny doktor. Sem-tam bolesti kolien. Mám ho hnať k doktorovi na testy? Moc v tom úspešná nie som.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

mne to zatial prislo skor ako uvodna omacka, co by ma hlavne zaujimalo, su konkretne informacie o tych spiralach hlbkove, to by malo prave nasledovat v prvej kapitole, /doteraz bol uvod/ ktora je tak tretinou knihy odhadom. to zacnem zajtra po praci, budem delit na mensie casti.
borelikov z inych for zdravim, ak si v tom najdu pre seba nieco nove pouzitelne budem len rad.
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

Renáta píše:
buc11 píše:dám odkaz uvařeným borelikům, už je to dost zajímavých informacích
A komunikuješ s nimi na niektorom ich fóre? Zaujíma ich tvoja strava? Vďaka čísielkovi za info. Aj môjmu mužovi pre rokmi sa objavil veľký fľak a potvrdila sa borelióza - preliečené tuším 2 mesiace atb, potom ešte nejaké stopy... vysvetlené, že to ako už nafurt. Odvtedy už roky žiadny doktor. Sem-tam bolesti kolien. Mám ho hnať k doktorovi na testy? Moc v tom úspešná nie som.
taky mám v sobě už na věky boleriozu, ale na žádné testy nechodím a nemám to ani v plánu. hold ta autoimunita je někde jinde a tak jsem taky dopadla s tím zánětem o prázdninách. ale bolesti kolen a jiných kloubů oproti minulám letům téměř neznám. je vážně vše jen o tom jídle :wink:
mirka
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marci »

pred cca 4 lety jsem prodelala BO,infikovala mne tiplice(takova mala sfina muska).To co jsem cetla v prekladu 800914, je vice nez zajimave.Jsem ti velmi vdecna 800914,ze jsi ochoten svuj cas venovat prekladu a dat k dispozici vsem. Neni mi prilis dobre z infa,ze vlastne BO dokaze byt v organismu ve stopovem mnozstvi aniz jej bezne testy na BO dhali.V CR se delaji 2 druhy testu-levnejsi,ktere udelaji vsem na podezreni a pak ty drahe,ktere zpracovava pouze jedina laborator v CR-nevim presne nazev toho centra.Jinak velmi doporucuji kazdemu,si tento drahy test u lekare vynutit(nedela se bezne).Zaroven se nenechat odbyt a tez si vydupat leceni na jedinem BO specializovanem pracovisti v CR umistenem v nemocnici na Bulovce.Maji k dispozici mnohem vice info (primarka Hercogova jezdi pravidelne do zahranici)nez bezni lekari.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Renáta píše:
buc11 píše:dám odkaz uvařeným borelikům, už je to dost zajímavých informacích
A komunikuješ s nimi na niektorom ich fóre? Zaujíma ich tvoja strava? Vďaka čísielkovi za info. Aj môjmu mužovi pre rokmi sa objavil veľký fľak a potvrdila sa borelióza - preliečené tuším 2 mesiace atb, potom ešte nejaké stopy... vysvetlené, že to ako už nafurt. Odvtedy už roky žiadny doktor. Sem-tam bolesti kolien. Mám ho hnať k doktorovi na testy? Moc v tom úspešná nie som.
už jsem to psal, kdo si chce přečíst hororovitosti, ať mrkne na www.borelioza.cz nebo .sk
já už to rači nečtu, abych se udržel psychoušsky nahoře a navíc se mi zdá, že v současnosti trochu vyhrávám
něco jsem tam ohledně potravy naznačoval, ale jsem tam spíš za psychopata a nereagují (možná naštěstí) na mne a určitě tomu nevěří, bohužel ke své škodě
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

http://eutrofia.sk/?q=node/219

V skúsenostiach za článkom o koloidnom striebre sa zmienili o liečbe boreliózy koloidným striebrom.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Buc, tak som sa tam "prešla" na tej boreliozecz. Strach a hrôza. Tiež verím v silu myšlienky. Mám silnú tendenciu si chorobu nevšímať... (netvrdím, že je to najlepší postup). Nerýpu sa poniektorí trochu moc vo svojej diagnóze? Akoby si ju celkom obľúbili...
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

kapitola 1.

borrelia burgdorferi: rychlo sa siriaca nemoc

"ak porovname co vieme o ostatnych bakteriach sposobujucich nemoci, nase informacie o spirochetoch su uplne minimalne." Chunhao Li, et.al.

BO je sposobovana specifickym druhom bakterii, ktore nazyvame spirochety. spirochety su jedne z najstarsich bakterii na zemi; su tu o nejaku miliardu rokov dlhsie ako ludia a su vysoko inteligentne. slovo "spirochete" obrazne znamena "zatoceny vlas". aj ked toto prirovnanie do urcitej miery vystihuje ich skutocnu podobu, viac ako cokolvek ine ale pripominaju malych, vysoko aktivnych cervov.
rozlisujeme 8 roznych druhov spirochetov: borrelia, brachyspira, brevinema, cristispira, leptonema, leptospira, spirochaeta a treponema. bolo dosial identifikovanych asi 200 roznych poddruhov, ktore patria konkretne k roznym z tychto osmich zakladnych druhov. odhaduje sa ze su ich okrem toho dalsie tisice zatial neobjavenych. nove druhy, ako napriklad nedavno objavena spironema culicis izolovana z moskitov, su objavovane celkom pravidelne. schopnost sposobovat nemoci u ludi pri tychto novoobjavenych spirochetoch nie je zatial mozne vedecky dokazat. je podozrenim ze tieto zatial iba skumane alebo neobjavene druhy by mohli byt povodcami niektorych ochoreni pri ktorych zatial nebolo mozne dokazat povodcu.
nie vsetky spirochety su ale nebezpecne ludskemu zdraviu. mnoho druhov je nevyhnutnym koevolucnym prvkom inych foriem zivota, niektore ziju celkom spokojne v traviacich traktoch sirokeho spektra zivocichov vratane cloveka. z tych zaujimavejsich, napriklad v utrobach termitov zije vyse 20 druhov, ktore napomahaju procesu rozkladu dreva ktore termity pozivaju. vsetky tieto skodne aj neskodne druhy evolucne pochadzaju zo spolocneho predchodcu niekolko miliard rokov stareho.
spirochety ktore sposobuju BO patria do druhu Borrelia. vacsina nakazeni v USA je sposobena konkretne druhom borrelia burgdorferi. vyznat sa v roznych druhoch a ich posobeni je narocne, napriklad borrelia hermisii a 14 dalsich blizkych pribuznych sposobuju tzv. relapsing fever /opakovana alebo upadajuca horucka?/.
su tri zakladne druhy ktore su povazovane za povodcu BO: borrelia burgdorferi, b.afzelli, b.garinii. ako uz ale bolo spominane, je mozne ze druhov ktore BO sposobuju moze byt v buducnosti objavenych viac.
/pozn. dalej autor este hlbkovo rozobera komplikovane vztahy v pomenovani a deleni, to preskakujem./
borelia burgdorferi je najcastejsou pricinou BO v USA, zatial co borrelia azfelii a b.garinii su povazovane za hlavnych povodcov v europe a azii. velmi zjednodusenym podanim by sa dalo zhrnut ze b.burgdorferi je povazovana za hlavnu pricinu symptomov artritidy /Lyme arthritis/, b.afzelii boreliozy koznej /dermatoborreliosis/, a b.garnii symptomov neurologickych /neuroborreliosis/, zovseobecnovat sa to ale neda, lebo to neplati vo vsetkych pripadoch. vsetky tri druhy sa vyskytuju na vsetkych kontinentoch, organizmy BO sa pohybuju po tejto zemi mimoriadne slobodne, napriklad lietadla su vyuzivane ovela vacsim poctom pasazierov ako iba cestujucimi homosapienmi.
vsetky druhy borrelii su patogenne, to znamena ze vsetky mozu byt povodcom roznych nemoci. a aj ked su mnohe spirochety nachadzane volne v prirode, zive spirochety BO su vzdy viazane na hostitela. tuto vlastnost maju spolocnu s druhom treponema, ktory ale narozdiel od BO sposobuje syfilis, yaws /kozna choroba/, a periodontal desease /ochorenie tykajuce sa ozubice/.
tvarom sprirochety BO pripominaju vyvrtku na vino a presne podla toho sa aj chovaju pri prenikani telesnymi tkanami. jednoducho sa "zavrtaju" alebo inak povedane "vcervia" a prenikaju k dalsim oblastiam ktore kolonizuju. tento sposob pohybu im umoznuje bezproblemove kolonizovanie vysoko viskoznych medii v okoli klbov, alebo makkej oblasti oci. volne zijuce spirochety inych druhov preferuju rovnako strukturovane prostredie, obvykle huste bahno. narozdiel od spirochetov, ine druhy bakterii preferuju tekutejsie prostredie, nedokazu totiz uspesne fungovat vo viskoznom prostredi, ktore vyhovuje spirochetom. u tych je to jednoducho jedna zo zakladnych vlastnosti, ak maju moznost vzdy uprednostnuju hustejsie prostredie. medzi organizmami sposobujucimi BO je priemerne 6% struktury ich genomu venovanych pohybovym schopnostiam. to poukazuje na mimoriadnu dolezitost ich schopnosti pohybu v kontexte celkovej genetickej vybavy.

"spolocna morfologicka struktura spirochetov dovoluje tymto organizmom prienik viskoznymi /gelovitymi/ mediami, akymi su napriklad spojovacie tkane, ktore brania prieniku vacsiny ostatnych druhov bakterii.. pohyblivost druhu leptospira a inych spirochetov sa v takomto prostredi dokonca zrychluje." Chunhao Li, et al.

spirochety su vynimocne zlozitym subjektom pre vyskum, to je jednou z pricin preco o nich zatial vieme tak "bakterialne" malo.
su organizmami ktore su vedcami oznacovane ako tzv. "fastidious" /zhyckane, vyberave, narocne../, co znamena ze odmietaju prirodzene fungovat v laboratornych podmienkach a su tiez mimoriadne vyberave co sa ich vyzivy tyka. spirochet syfilisu napriklad ani po sestdesiatich rokoch intenzivneho vyzkumu a pri skusenostiach s antibakterialnym liecenim nie je mozne mnozit v laboratornych podmienkach. spirochety jednoducho nie su tym typom bakterii ktore je mozne mnozit na kusku toastu. su tiez mimoriadne tenke, co stazuje ich pozorovanie mikroskopmi, je nutne specialne drahe vybavenie a nestandardne svetelne podmienky. a nakoniec, mnozia sa mimoriadne pomaly, narozdiel od inych bakterii ktore produkuju novu generaciu napriklad kazdych dvadsad minut, spirochety BO produkuju cca kazdych 8-12 hodin. tieto tri faktory same o sebe /a su aj dalsie nespominane/ sposobuju ze vyzkum spirochetov, a povodci BO nie su vynimkou, je obvzlast narocny.
pribeh ktory sa zvykne v spojitosti s objavenim povodcu BO casto spominat pochadza z Connecticutu v USA, kde sa v roku 1975 u viacerych blizko susediacich komunit obyvatelstva v oblasti mesta Lyme vyskytlo skupinove ochorenie ktore bolo povazovane za zapalovu artritidu. pozornost sposobilo nezvycajne vysoke percento vyskytu u deti, ktore bolo v tom case cca sto-nasobkom celonarodneho priemeru. vedci zistili ze ide o nezvycajny druh artritidy, pravdepodobne sposobeny bakteriami, kedze na priebeh nemoci malo vplyv podavanie penicilinu. nemoc nazvali Lyme arthritis /podla mesta/. neskor v roku 1982, vyskumnik Willy Burgdorfer, expert na spirochetalne ochorenia, identifikoval dovtedy neznamy druh ktory objavil u kliestov na Long Islande, v New Yorku. spirochety reagovali so serom ludi z Lyme a tym bol objaveny povodca Lyme athritis. tato choroba bola neskor premenovana na Lyme disease, a povodca pomenovany na pocest Willyho B. nemoc je ale bezne nazyvana aj Lyme borreliosis.
vravi sa ze BO je rychlo sa siriacim ochorenim /pravdivo/, a tiez ze je to nove ochorenie /nepravdivo/.
BO je siriacou sa chorobou sposobujucou vazne zdravotne komplikacie, je faktom ze je v sucasnej dobe najcastejsim bacilonosnym ochorenim v USA. dopad tejto nemoci je casto velmi vazny a pocet infikovanych je kazdym rokom vyssi. analyza genomu ukazala ze povodcovia BO sa vyvijaju popri dalsich spirochetoch samostatne uz viac ako 100 milionov rokov. BO je pritomna v zivotnych cykloch kliestov a dalsich zivocichov uz velmi velmi dlhy cas. cely ten cas infikuju siroke spektrum zivocichov, cicavcov, jasterice, vtakov, v podstate minimalne cokolvek do coho sa dokaze zahryznut kliest. je jednoducho nemozne ze sa tato choroba nedostala do styku s predkami cloveka, aj ked prve pripady infekcie sa niekedy datuju do konca 19.st. pravdou je ze klieste a BO su s nami uz velmi dlhy cas.

"spirochety reprezentuju evolucny cul-de-sac, tvoriac relativne blizko spojenu skupinu organizmov, na baze analyzy 16S RNA, oddelenych od ostatnych bakterii uz pocas skoreho evolucneho obdobia." Saier and Paulsten, Whole genome analyses of transporters in spirochetes.

povodcovia BO nedokazu prezivat bez hostitela alebo prenoscu, vyse 100 milionov rokov ziju iba vdaka bacilonosicom a pravidelne popri tom napadaju ine organizmy.
nedavne vyzkumy zistili ze BO bola bezna u indianov Tchefuncte z oblasti Lousiany, ktori tam zili medzi rokmi 500 pred nasim letopoctom az 300 nasho letopoctu. rovnako tak vyzkum dokazal vysoku variabilitu genomu povodcov borelie v oblasti Vladivostoku v severovychodnej azii, co nasvadcuje prenosu na trase Sibir - Aliaska medzi 30 000BCE - 10 000BCE. rovnako tak skumanie variant genomu v europe poukazuje na fakt miesania druhov americkych a europskych od obdobia objavenia a intenzivneho osidlovania noveho sveta ktore zacalo roku 1492.
povodca BO infikuje cloveka uz velmi dlhu dobu, je to ale az v sucasnosti kedy vieme tento patogen konkretizovat, izolovat, vidiet ho pod mikroskopom, pripadne snazit sa o jeho mnozenie v laboratoriach. mnohe symptomy ktore dnes vieme s urcitostou priradit spirochetom BO su v mnohych pripadoch povazovane za idiopaticke, to znamena bez znameho povodu.
je faktom ze BO nie je novou nemocou, je ale tiez faktom ze spirochety BO v sucasnej dobe prechadzaju vyraznymi zmenami. sledovanie spirochetov BO, ako skumajuci vedci komentovali, poukazuje na turbulentne geneticke zmeny, ktorymi tieto bakterie v sucasnosti prechadzaju, je predpoklad ze spirochety BO a ich plasmidy sa nachadzaju v stave rapidnej evolucnej zmeny.
ako ktorekolvek dalsie patogenne bakterie, spirochety sposobujuce boreliozu dokazu reagovat na environmentalne tlaky, akym je v sucasnej dobe hlavne rozmach v pouzivani antibiotik, ktory len nedavno vyrazne zmenil ich zivotne podmienky. alternuju sa velmi rychlo v dosledku tohto tlaku, a ludia mozu dosledky v poslednej dobe pocitovat na vlastnej kozi..
Naposledy upravil(a) 800914 dne stř říj 24, 2007 5:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

to by sis moh oficiálně vydat a prodávat, velmi zajímavé
kdosi tvrdí, že cyklus množení trvá 24 dní
předpokládám, že krom mne se s tým vyrovnají koza, zvířata lesní, pes (ale jen přírodní), ne domáckí, i když asis myslel kuoži, že?
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

jj, mali ste stastie ze zatial neviem vo vista notepade menit na slovensku klavesnicu.. :evil: $$$ :shock:
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

unikatnost boreliozy

organizmy BO su vo svete mikrobov vynimocne. disponuju vlastnostami ktore su nezvykle u inych bakterii /prokaryotes/, vlastnostmi ktore su ovela castejsie asociovane s ovela komplexnejsimi nebakterialnymi formami zivota nazyvanymi eukaryotes /sem patri napriklad aj kliest a clovek/. narozdiel od takmer vsetkych ostatnych bakterii maju, ako komentuju vedci Saier a Paulsen "linearne chromozomy, cytoskeleton, a periplasmicke biciky ktore im zabezpecuju vysoku pohyblivost, a dalsie nezvycajne chemotakticke vlastnosti". organizmy BO su tak nezvycajne, ze sa povodne mylne oznacovali ako protozoa, nie bakteria. su tiez vynimocne poctom genetickych jednotiek replikacie (DNA replicons), vdaka comu su v tejto perspektive najkomplexnejsimi baketriami ktore pozname. su tiez na zozname extremne nizkeho poctu organizmov ktore k zivotu nepotrebuju prvok zelezo. taktiez, spirochety BO nemaju ziadnych velmi blizkych pribuznych, najblizsie su pravdepodobne spirochety treponema sposobujuce syfilis. ale aj tie vykazuju porovnanim so spirochetami boreliozy len 40% podobnost v strukture genomu.
obrazne by sa dalo povedat ze spirochety BO mozme vnimat v mnohych ohladoch ako spojovaci clanok medzi bakteriami a komplexnejsimi parazitmi. hoci to nie je uplne presnym vyjadrenim, poskytuje nam tento pohlad lepsie pochopenie modelu spravania tohto organizmu pocas infekcie. dovodom je fakt ze spravanie spirochetov BO v organizme nepripomina nic viac ako spravanie vynimocne inteligentnych protozoalnych parazitov.
organizmy BO su paraziticke a musia tak byt aj posudzovane vzhladom na strukturu ich metabolizmu. su schopne iba minimalneho metabolizmu a vsetky nukleotidy, aminokyseliny, mastne kyseliny a koenzymy musia by ziskavane od ich hostitela. toto je zakladnym dovodom preco su druhom ktory nedokaze prezit volne v prirode. nanestastie pre nas ale disponuju tiez flexibilitou bakterii, vdaka ktorej dokazu pohotovo menit svoju geneticku strukturu. vyuzivaju to k specifickym ucelom, napriklad ak sa potrebuju ukryvat pred vplyvom antibiotik, alebo k lepsej adaptacii v novych hostitelskych organizmoch, zatial co sa sucasne vyhybaju pozornosti ich imunitnych systemov.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marci »

Teda je to fakt zajimavy.Uz se tesim na dalsi :)
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

bacilonosici a zvieraci hostitelia

ako som spominal uz v uvode, BO nie je prenasana iba uhryznutim kliesta, prenos je mozny aj inymi mechanzmami. po infikovani hostitelskeho organizmu su spirochety BO pritomne v materskom mlieku, slzach, semene a rovnako tak v moci. vyskytli sa pripady kedy boli deti infikovane prenosom BO od matky este pocas tehotenstva. nanestastie je venovana len mala pozornost skumaniu moznosti prenosu inym sposobom ako uhryznutim kliesta. napriek tomuto obmedzeniu boli doteraz objavene mnohe zaujimave skutocnosti.
zivotne cykly spirochetov BO, sposob akym prezivaju v organizmoch hmyzu a clenovcov /arthropod/ ako napr. kliestov, a mechanizmy ktore vyuzivaju k infikovaniu zvierat su skutocne pozoruhodne.
ak by ste studovali sposoby prenosu organizmov BO, dozvedeli by ste sa ze na severovychode a v strede USA je BO prenasana kliestami druhu Ixodes scapularis, na zapade a juhu USA druhom Ixodes pacificus, v Europe duhom Ixodes ricinus a v Azii druhom Ixodes persulcatus. Je pravdou ze tieto druhy kliestov prenasaju spirochety BO a ze je pravdepodobne ze su tiez hlavnym bacilonosicom ktory BO prenasa. Je ale nejasne ako su do problematiky prenosu BO zapojene dalsie organizmy ktore dokazu spirochety prenasat, a je vela moznych kandidatov.
B. burgdorferi bola objavena u vyse dvadsiatich zastupcov druhu Ixodes a u patnastich dalsich druhov kliestov, zahrnujucich druhy Amblyomma, Boophilus, Dermacentor, Haemaphysalis, Hyalomma, Rhipicephalus, Argas a Ornithodoros. Spirochety BO boli taktiez objavene u roztocov, hryzucich much, blch a moskitov. Prenos na cloveka bol zdokumentovany u hryzucich much /Connecticut a Nemecko/, u roztocov /Rusko/, a u moskitov mechanickym prenosom /zabitim sajuceho moskita rukou/. priamy prenos z moskita na cloveka zatial nebol zdokumentovany ale su dovody aby sa tato moznost povazovala za realnu.
Spirochety BO su u moskitov mimoriadne odolne a pocty infikovanych su v niektorych oblastiach stredne az vysoke. Vyskum dokazal ze spirochety BO su u moskitov schopne prenasat sa z dospelych jedincov prostrednictvom vajiciek na nove generacie, tieto spirochety ostavali zive aj u novych lariev. Taktiez bolo dokazane prezitie spirochetov pocas moskitieho zazimovania. Aj ked je pocet spirochetov u moskitov nizsi nez uz kliestov, su u nich tiez bezne rozsirene.
Prenos BO bol zaznamenany u psov, maciek, koni, krav, koz, prasiat, oviec a sliepok, je ale evidentne ze v skutocnosti maju najradsej hlavne psov a kone. Infikovanie BO sa u psov a koni stava vaznym problemom, aj ked spirochety BO oblubuju predovsetkym divokych hostitelov. Klieste ktore su zrejme hlavnou pricinou prenosu BO sa zivia krvou vyse 300 druhov roznych cicavcov, vtakov a jasteric. spirochety su prenasane lahko do mnohych, ak nie do vsetkych z nich. o vyse sestdesiatich druhoch vtakov sa vie ze ich napadaju klieste prenasajuce BO, su pre spirochety vyznamnym hostitelom. vdaka velkym vzdialenostiam ktorymi sa dokazu pohybovat su vtaky vyznamnym prostriedkom sirenia spirochetov BO.
Aj ked je borelioza povazovana hlavne za nemoc severnej pologule, narastajuci pocet infekcii je nachadzany na miestach ako Australia, severna a juzna Afrika, Mexiko, Karibik, a Juzna Amerika. zistilo sa napriklad ze 2% agrikulturnych pracovnikov v Peru je BO seropozitivnych.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

vztah BO/klieste

na boreliozu bolo prilis dlho nazerane ako na jednoducho dalsiu nemoc ako mumps alebo osypky. BO je ale nemoc znacne ina, ovela komplexnejsia. zatial co vsetky nemoci su prajavom ekologie planety, borelioza nas /ludi ktori chcu pochopit, liecit alebo su infikovani/ viac ako ktorakolvek ina taha do prepletenej pavuciny ekologickej komplexnosti. borelioza je ina ako ostatne nemoci.

"u boreliozy su vztahy hostitel-parazit od zakladu odlisne od inych, lepsie poznanych patogenov." Sherwood Casjens, Borrelia Genomes.

na mnohe bakterie je mozne nazerat uplne linearne, s danym pociatocnym a konecnym bodom. pri borelioze to nie je mozne, pretoze neexistuje iba jeden zaciatok a iba jeden koniec. zaroven nas pristup je mozne zacat tiez z ktorehokolvek bodu.
klieste ktore su pokladane za hlavneho prenoscu boreliozy maju tri zivotne fazy - larva, nymfa a dospelost. v kazdej z tychto faz sa kliest musi raz nakrmit. po nakrmeni sa bud zacnu menit do dalsej fazy alebo v pripade dospelosti kladu vajicka aby zanechali potomstvo. klieste ktorehokolvek druhu nie su vo vseobecnosti prilis pohyblive, zistilo sa ze sami sa dokazu presunut iba do vzdialenosti cca troch metrov. V podstate len tak sedia a cakaju kym sa v blizkosti vyskytne cerstva krv. klieste ktore sposobuju BO na severovychode USA nam poskytuju celkom dobry obraz zivotnych cyklov kliestov v ktorejkovek casti sveta.
dospele klieste kladu vajicka velmi skoro na jar. ak je teplota priazniva zacnu sa liahnut larvy, obvykle v lete. prenos spirochetov priamo do vajiciek je sice maly, ale vyskytuje sa. 1% lariev je obvykle infikovanych, niektore studie ale uvadzaju az jednu larvu zo styroch. ak dojde k prenosu z kliesta na vajicka, pocet zivotaschopnych spirochetov je v podstate 100%. aj ked prenos na zvierata a ludi prostrednictvom lariev nie je obvykly, vyskytuje sa tiez. najvyssia aktivita lariev je obvykle v auguste. velkost kliestov vo faze larvy je zhruba velkostou spendlikovej hlavicky alebo bodky na konci tejto vety. su teda velmi tazko viditelne. potom co sa vyliahnu, pockaju na hostitela a ak maju prilezitost prisaju sa a nakrmia po prvy krat. v tejto faze oblubuju nizke zvierata ako napriklad hlodavce.
po tom co sa larvy /ale tyka sa to aj ostatnych stadii kliestov/ prisaju a zacnu krmit, zacinaju do krvi hostitela sucasne vypustat osobitu zmes chemickych latok. popri inych efektoch je pozoruhodne hlavne to, ze sluzia ako potentny chemicky podnet pre spirochety pritomne v hostitelskom organizme /v pripade ze uz je infikovany../, po zaciteni faktorov identifikujucich cerstve uhryznutie kliestom sa zivotaschopne spirochety okamzite presuvaju k rane a prenikaju spatne do organizmu larvy. je to mechanizmus vdaka ktoremu je BO schopna infikovat aj larvy ktore neboli nakazene pri mozno len jednopercentnom prenose z kliesta na vajicka. toto je vyznamnym mechanizmom kedy su pri pozivani krvi ako potravy infikovane aj dovtedy nenakazene larvy. aj tymto sposobom je mozne predat spirochety BO novej generacii. po tom co spirochety preniknu do organizmu novej larvy, kolonizuju hlavne tkane traviaceho ustrojenstva infikovaneho kliesta.
klieste obsahuju comu sa vravi TROSPA, je to specialny receptor kliestov, ktory viaze proteiny vonkajsieho obalu /koze/ spirochetov. tieto vonkajsie proteiny povrchu tiel spirochetov (Osp, typ A, alebo Osp A) spolupracuju s receptorom TROSPA, cim je umoznene jednoduche kolonizovanie traviaceho traktu kliestov. proces funguje v mnohych ohladoch ako pritahovanie kovoveho predmetu magnetom. spirochety su vtahovane receptormi TROSPA nachadzajucimi sa v traviacom ustrojenstve kliestov. po tom co su prichytene, mozu spirochety zaroven infikovat dalsie casti oblasti organizmu kliestov, hypodermis, centralnu uzlinu, slinne a pohlavne zlazy, a spojovacie tkaniva.
ak je larva nasytena, oddeli sa od hostitela, je tomu tak vzdy, ci uz ide o rozne druhy zvierat alebo o cloveka. larvy sa zvycajne krmia 72 hodin, alebo pocas troch dni, predtym ako sa nasytia a oddelia. po tom co sa nasaju, zacinaju prijatu krv travit a zacnu sa pelichat /moult/, tym zacina premena do dalsieho stadia, nazyvaneho nymfa. tento proces trva priemerne 35 dni. nymfy dokazu preckat zimu a zacat aktivitu az na dalsiu jar. v stadiu nymfy je uz pritomnost spirochetov BO ovela vyssia ako v prvom stadiu larvy. pocet novych nymf ktore su infikovane zalezi na mnohych faktoroch, napriklad aka bola zima, pripadne kolko hlodavcov sa v danej oblasti v konkretnom roku vyskytuje. pocet infikovanych nymf je niekde medzi 3 - 100%. vo vseobecnosti je v oblastiach kde je BO endemiou je pocet infikovanych nymf na zaciatku novej sezony minimalne 50%. pocet infikovanych nymf sa pocas sezony este zvysuje vplyvom spatneho infikovania, ktore bolo popisane vyssie.
nymfa je vacsia ako larva, je ale este stale prilis mala aby bola dobre viditelna. vseobecne je ich viditelnost zlepsena az ked su uz nasate cerstvou krvou. nymfy zacinaju svoju aktivitu obvykle v maji a su velmi aktivne pocas celeho leta. zivia sa uplne cimkolvek co je v dosahu, ci uz ide o hlodavcov, vyssie zvierata alebo cloveka. vysoka aktivita nymf zapricinuje ze je v endemickych oblastiach nakazena vacsina zviarat. u mnohych z nich je pocas endemickeho roku mozne nachadzat este prisate infikovane nymfy. to zaroven sposobuje ze je nakazeny velky pocet /ak nie vacsina/ novych lariev este predtym ako zacne ich premena do dalsej fazy. nymfy sa krmia dlhsie ako larvy - v priemere 4 alebo 5 dni. ak sa dostatocne nakrmia, oddelia sa od hostitela a zacina sa premena do fazy dospelosti. to trva trochu dlhsie ako premena z larvy do stadia nymfy, tento proces trva v priemere 42 dni. pre vsetky fazy zivotneho cyklu kliestov plati ze potrebuju dlhy cas k traveniu po kazdom nasati novou krvou.
dospele klieste sa liahnu obvykle v oktobri a skorom novembri a okamzite zacinaju hladat potravu. velkostou su uz celkom dobre viditelne, hned po vyliahnuti zhruba velkosti priemernych kliestov ktore ste doteraz zrejme mali moznost vidiet. casto sa presuvaju na vrchol stebiel travy alebo inych rastlin a tam cakaju s hornymi koncatinami natiahnutymi, pripravenymi zachytit sa o srst okolo prechadzajucich zivocichov. dospele klieste su oproti nymfam ovela viac vyberave co sa hostitelov tyka, vo vseobecnosti sa odmietaju krmit cimkolvek mensim nez jazvec alebo pes. oblubuju hlavne velke zvierata ako napriklad jelene a srnce, kone, psy a ludi. taktiez sa krmia dlhsie ako larvy a nymfy, v priemere sedem az osem dni. ak su nakrmene tiez sa oddeluju od hostitela a pripravuju sa na prezimovanie. ak sa dospelym kliestom nepodari pocas celej jesene najst hostitela, tiez sa zazimuju a pokracuju v hladani hostitela na dalsiu jar. obidva typy /tie co sa nakrmia v jeseni, aj tie co az na dalsiu jar/ kladu vajicka pocas jari, priemerne 2-3 tisic vajiciek na jedneho kliesta, a kratko po nakladeni vajiciek umieraju. ak je zima neobvykle tepla, dokazu sa prebudit z hibernacie a hladat potravu kedykolvek. vajickam ktore kladu trva zhruba mesiac aby sa vyliahli. je nasim stastim ze je velmi vysoka umrtnost ako vajiciek tak aj lariev. na oboch sa krmi velky pocet predatorov, predovsetkym zo zastupcov hmyzu a anthropodov ako napriklad mravcov, pavukov a os. vtaky sa tiez krmia kliestami, casto este predtym ako mozu naklast vajicka.
klieste ktore ziju v teplejsich oblastiach maju v niektorych ohladoch odlisne podmienky vyvoja ako klieste zijuce v chladnejsich oblastiach. ich zivotne cykly mozu dosahovat v priemere od dvoch do siestich rokov. nenasytene klieste vykazuju vysoku davku trpezlivosti, niektore sa bez potravy dozivaju aj 5 rokov.
populacne pocty kliestov a ich rozsirenie sa zvysuju, je to priamym nasledkom mnohych environmentalnych zmien ktore sposobuje clovek. aj ked su klieste schopne zivit sa krvou vyse 300 roznych druhov zivocichov, napriklad na severovychode USA su to hlavne mysi bielonohe a jelene. ludskym pricinenim bolo vyhubehnych mnoho prirodzenych lesnych predatorov, co malo za nasledok vyrazne zvysenie poctu jelenovitej zveri. odlesnovanie sposobilo zvysenie travnatych ploch, co malo za nasledok rozsirenie moznosti potravy pre lesne zivocichy na ktorych klieste s oblubou parazituju. taktiez uzivane pesticidy vyhubili velke mnozstvo prirodzenych predatorov ktori konzumuju vajicka a larvy kliestov. zmeny klimy ktore sposobuju neobvyklo teple zimy a mokre leta tiez zvysuju tento problem. toto vsetko zlepsuje zivotne podmienky kliestov. tieto vplyvy maju za nasledok v niektorych oblastiach obrovsky narast populacie kliestov, napriklad pri tahani bieleho kusu flanelu v jednej studii vzdialenostou 20 metrov, bolo na latke napocitanych 1200 zachytenych kliestov. vo vysoko endemickych oblastiach moze byt na jednej mysi priemerne zachytenych az 60 nymf, a 50 dospelych kliestov na srsti jedneho jelena. toto je bezny priemer. maximalne bolo napocitanych 200 nymf jednej mysi, a zhruba 500 dospelych kliestov na jednom jelenovi.
zjednodusene by sa dalo povedat /ako je uvadzane na oficialnych vladnych strankach/ ze problem sa tyka hlavne bielonohych mysi pri stadiu larvy a nymfy a vyssich zivocichov v pripade dospelych kliestov, hlavne jelenovitej zveri. Ludia su podla zjednodusenej teorie do tohto problemu zapleteni az ked sa rozhodnu vydat sa na prechadzku do lesa, a je to vlastne ich chybou lebo si stavaju domy v lesnatych oblastiach a nestahuju sa do miest. to je jeden z pohladov.
co ale realitu vystihuje presnejsie, je myslim konstatovanie ze aj ked je na severovychode USA skutocne najviac lariev a nymf nachadzanych u mysi bielonohych a pocas endemie je v oblasti nakazena v podstate kazda jedna mys tohto druhu, je ale na druhej strane faktom ze redukovanim poctu tychto mysi si klieste jednoducho nachadzaju nove hostitelske zivocichy na ktorych sa mozu nakrmit. to iste by sa dalo povedat o snahach redukovat populacie a zivotne podmienky jelenovitej zveri. na klieste to jednoducho nezabera.
velke cicavce ako jelene nie su nevyhnutnym prostriedkom sirenia kliestov a BO. madeira, subtropicky ostrov juhozapadne od pobrezia portugalska nema ziadnych volne zijucich velkych cicavcov a spirochety boreliozy sa tam siria celkom spokojne aj u dospelych kliestov, zasluhou dvoch roznych druhov potkanov. v inych castiach europy to moze byt napriklad jez, kto je tym potrebnym "velkym" zvieratom, ktore mozu dospele klieste vyuzit.
v europe je v podstate 5 foriem B.burgdorferi sensu lato, s troma hlavnymi bacilonosicmi a 35 hlavnymi hostitelmi, pricom su vsetky tieto organizmy navzajom uzko spojene aby bolo mozne sirenie tejto nemoci v prirode. v japonsku bolo izolovanych az 61 druhov B.burgdorferi sensu lato. japonska polna mys je primarnym hostitelom, pricom cervena lyska je jednym z dvoch velkych hostitelov dospelych kliestov.
redukovanie zveri a pouzivanie pesticidov problem sirenia kliestov nevyriesi, klieste rovnako ako mnohi dalsi zastupcovia arthropodov a hmyzu si proti pesticidom dokazu casom vytvarat ucinnu resistenciu. faktom je ze problem je omnoho komplikovanejsi nez by sa mohlo zdat z vladnych webovych stranok.
je potrebne uvedomit si ze spirochety BO su oportunisticke, mimoriadne inteligentne paraziticke organizmy s vynimocne dlhymi skusenostami prisposobovania sa okolitym podmienkam, vdaka comu v prirode uspesne prezivaju uz vyse 100 milionov rokov. infikuju siroke spektrum hryzuceho hmyzu a anthropodov a su tymto mechanizmom injektovane dalsim hostitelom. obidva druhy organizmov su pre prezitie spirochetov BO potrebne, ak by tomu tak nebolo, ostavali by spokojne iba v traviacich traktoch kliestov a ostatnych bacilonosicov. spirochety BO su mimoriadne schopnymi inovatormi. fakt ze napadaju aj cloveka nie je nahodny. spirochety BO vlastnia osobitne separovane plasmidy (vlakna DNA) iba pre ludi. maju vytvoreny osobitny software urcely len k tomuto ucelu.
nymfy kliestov sa dokazu krmit na ludoch celkom bez problemov. nakazenie nymfami je v skutocnosti najcastejsim nakazenim ktore sa u ludi vyskytuje. u lariev je zaujimave ze skor dochadza k nakazeniu opacnemu, totiz od cloveka infikovaneho BO prenosom na dovtedy neinfikovanu larvu. dospele formy kliestov su vseobecne lepsie viditelne, nakazenie touto zivotnou fazou kliestov je preto nizsie ako u nymf, obvykle je kliest odstraneny este predtym ako su z traviaceho traktu kliestov uvolnene spirochety BO. ludske bytosti su aktivne zapojene do ekologickej siete tejto nemoci. navyse je faktom ze ludia su momentalne popri vtakoch hlavnymi siritelmi BO mimo endemickych oblasti.
jelene sa pocas svojho zivota pohybuju v priemere oblastou styroch stvorcovych kilometrov, mysi priemerne ziju na oblasti iba 30m stvorcovych. borelioza sa ale siri ovela dalej a nie je to iba nasledkom mnozenia zvieracej populacie. hlavnym dovodom dalsieho rozsirovania BO do novych uzemi su v dnesnej dobe primarne vtaky a ludia a ich psy cestujuci do-a-z endemickych oblasti.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

spirochety na ceste k novemu hostitelovi: moment uhryznutia kliestom

ked sa kliest infikovany BO prichyti a zahryzne do koze, okamzite sa zacne unikatna seria udalosti. tieto udalosti su uzko spojene s produkciou slin kliesta. tomuto faktu nebola velmi dlho venovana dostatocna pozornost, co sposobilo vela nepochopenia ohladom tejto nemoci. pri injekcnom aplikovani spirochetov v laboratornych podmienkach vznika uplne odlisny typ infekcie, nez je tomu pri uhryznuti kliestom. studie zalozene na skumani infekcie sposobenej injekcnym aplikovanim su v podstate bezcenne.
v situacii ak sa kliest dostane na kozu teplokrvneho zivocicha zacina hladat vhodne miesto kam sa prisat. v pripade hlodavcov su to zvycajne usi. ak najde vhodne miesto, zacne sa prerezavat vonkajsou castou pokozky, aby sa dostal k zilkam ktore su hned pod povrchom. potom zacne vypustat mliecnatu zmes ktora umoznuje lepsie tesnenie okolo rany, umoznuje mu to jednym smerom nasavat krv a opacnym vypustat sliny bez straty, zaroven je lepsie zaisteny proti oddeleniu od koze. ak je vytvorene dostatocne uchytenie, vydlabe malu priehlbinu do ktorej necha krv natiect. klieste krv nesaju priamo zo zil, v podstate ju piju z jazierka ktore si pripravia. cely proces krmenia je velmi pomaly, konkretna doba sa lisi u roznych stadii zivotneho cyklu. pocas krmenia sa telo kliesta vyrazne zvacsuje, po plnom nasyteni sa oddeli od koze a pada na zem, kde zacne dlhy proces travenia prijatej potravy, v pripade ze ide o larvu alebo nymfu zacina sa zaroven premena do dalsieho stadia zivotneho cyklu.
pocas krmenia kliest strieda fazy pitia a vypustania slin. prenikanie slin do krvneho obehu a prilahlych tkaniv v hostitelskom organizme vyvolava tri hlavne reakcie, procesy hemostaticke /zrazanlivost krvi a pridruzene efekty/, procesy protizapalove, a procesy imunitne. chemicke latky obsiahnute v slinach kliesta su vysoko bio-aktivne. /dalej autor rozobera komplikovane biochemicke zalezitosti, to preskakujem/.
spirochety BO vyuzivaju podmienky ktore vzikaju pritomnostou tychto chemickych latok a rovnako tak efekty ktore sposobuju, to je hlavnym dovodom preco pri infikovani organizmu injektovanim spirochetov BO v laboratornych podmienkach vzika kvalitativne znacne odlisny druh infekcie.
sliny kliestov vypustane do krvneho obehu dokazu vyradit z funkcnosti jeden z nasich najpotentnejsich imunitnych mechanizmov - alternative complement system. pri narodeni mame to comu sa vravi vrodena imunita. pocas zivota si ale organizmus vytvara tiez tzv. ziskanu imunitu. v tej su uchovavane informacie o vsetkych infekciach a chorobach ktorymi v zivote prechadzame.
jednym z najpotentnejsich elementov nasej vrodenej imunity je tzv. complement system. tento system moze byt aktivovany troma cestami /klasickou complement cestou, lecitinovou cestou, a alternativnou complement cestou/ pricom kazda z nich je uzitocna pri odlisnych patogenoch. alternativna complement cesta je castou nasej vrodenej imunity ktora dokaze bojovat so spirochetmi boreliozy. je faktom ze spirochety BO nedokazu infikovat organizmus pokial je tato imunitna cesta funkcna. v pripade ze complement system nie je inhibitovany, spirochety BO su okamzite zlikvidovane.
komponenty v slinach kliestov vyradzuju z cinnosti specialne tuto cast nasho vrodeneho imunitneho systemu. spirochety BO po vstupe do noveho hostitelskeho organizmu vyuzivaju situaciu ze je tato specificka imunita paralyzovana, vyhladavaju nechranene miesta organizmu, tam sa zakorenia a mnozia.
organizmy BO vyuzivaju mnozstvo biochemickych procesov ktore im sprostredkuju chemicke latky obsiahnute v slinach kliestov, vyuzivaju ich vyhody k lahsiemu infikovaniu organizmu na ktorom klieste parazituju.
infekcia BO je tiez podporovana ak je imunitny system napadnuteho organizmu oslabeny z akychkolvek inych dovodov. stupen infekcie a zlozitost symptomov su priamo zavisle na urovni imunitneho systemu infikovaneho organizmu. ako dodatok mozme v tejto suvislosti spomenut ze zdravy imunitny system dokaze produkovat antibodies ktore klieste odpudzuju uz pocas krmenia, v takomto pripade sa kliest oddeli ovela skor ako je mozne hovorit o nejakom vyznamnejsom krmeni. vseobecne cim vyraznejsia imunitna reakcia nastane, tym mensia atraktivnost krvi pre kliesta a tym mensia moznost nakazenia boreliozou.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

stále hodnotné
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Milo: na borelioze se ptal kdy bude pokračování,
myslím, že by stačilo to proletět a vypíchnout nějakej zázračnej trik, či princip v pár větách, jestli když už

jen pro pořádek, můj výron tamtéž
ten bojar to je mi pěknej kujon, proto se chovaj jak přes kopírák, navíc
http://zdravi.centrum.cz/zdrava-strava/ ... u-zabijet/
o tomto jsem přesvědčen a věděl to už dávno a dokud nebudu přinucen nevzal bych to do huby
riskuji zakřiknutí, ale docela zatím bez mého valného přispění kromě vitariánství se mi to enormě zlepšuje, přetrvává pouze ranní zaléhání v uších a únava již velmi malá a to až tak v 21:30. Začátkem ledna konečně snad ten možná 14 denní půstik s prvním týdnem na sucho jako obvykle.
Jezdil jsem na kole denně 25 km a celkem to šlo. Ještě začnu zase běhat.
Zatimní mezizávěr: Domnívám se, že mé tělo spolehlivě detekuje jak spirochety, tak cysty a postupně je průběžně liquiduje, což se dělo v lechce naběhlých uzlinách na krku pod ušima. To se děje stále, leč má stále a po delší době i odsledovatelnou tendenci. Vím jistě, že nikdo jinej než vlastní IS si s tím neporadí.
Otrnulo mi a tak plánuji do jara opět thajsko, či brazil
obávám se, že moje přispívání nevyznívá moc pokorně, ale jsem, Vím, čím jsem si prošel, proto jsem stále ve střehu. V případě, že se to vrátí sdělím se staženým ocasem.
Jsem úchylný v tom, že tak 20 let se o problematiku imunity zajímám a to z praktického hlediska cestou pokusů a omylů a pořád mně z toho vychází, že jsem na dobré ce(y)stě. Jsem rád, když lidé netrpí, ale nikdy nenavádím, chraňpanbu radím, sděluji pouze proto jen aby se vidělo, že i něco takého existuje.
Dříve když jsem byl na vepřových hlavách a smažáčcích a dost půstoval, to nedávalo moc kladné výsledky.
Překlad ho přestal bavit, ale má přijet z anglie na prázdniny, tak si to možná pučím.
Ale ptal jsem se ho, není li tam nějaký univerzální, či zázračný návod, tak ne.
KS přístroj se už konečně vyrábí, chtěl jsem nabulíkovat doufám nastávajícího zetě ať to udělá dokonale jako diplomku, ale blbúni mu to neschválili.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

:)
preklad bavit neprestal, len vianoce su pred dverami, v distribucnom fachu tazka doba. tak som obcasne volno radsej lenosil.
uz uz to vyzeralo ze zase zacnem ale radsej som obnovil pohybove aktivity, cim som si kompenzoval mentalnu pokleslost.
pokracovat zacnem urcite coskoro, zajtra, pozajtra alebo najneskor vikend.
uvidim co bude dalej zaujimave, to prelozim, co bude omacka alebo prilisna komplikacia, to vynecham. este som ale chcel poslat mail buhnerovi, nech sa vyjadri ci je takyto volny vycuc podla neho mozny, ako o autorskych pravach pisali ludia v inej teme, hranicu postihu to urcite prekracuje, kym neda autor suhlas.
musim najst mail adresu.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

800914 píše::)
preklad bavit neprestal, len vianoce su pred dverami, v distribucnom fachu tazka doba. tak som obcasne volno radsej lenosil.
uz uz to vyzeralo ze zase zacnem ale radsej som obnovil pohybove aktivity, cim som si kompenzoval mentalnu pokleslost.
pokracovat zacnem urcite coskoro, zajtra, pozajtra alebo najneskor vikend.
uvidim co bude dalej zaujimave, to prelozim, co bude omacka alebo prilisna komplikacia, to vynecham. este som ale chcel poslat mail buhnerovi, nech sa vyjadri ci je takyto volny vycuc podla neho mozny, ako o autorskych pravach pisali ludia v inej teme, hranicu postihu to urcite prekracuje, kym neda autor suhlas.
musim najst mail adresu.
já si myslím, že jestli vůbec, stačí výcuc pár větama, zas tolik zájemců nebude
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

urcite bude postupne cim dalej strucnejsi vycuc, teda ak to pista nezatrhne..
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

Hi Milos, thanks for letting me know, I appreciate it. I think it is fine you are doing that; I am not worried about it.
all the best,
stephen buhner

odpisal celkom rychlo, vraj mu to nevadi.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marci »

Me ted znovu natestovali borelie a to presto,ze si nejsem vedoma toho,ze by me od posledni (3roky)boreliozy neco stiplo.Je mozne,ze u me zustali nejaci zakuklenci,ktere odolaly ATB a i kdyz tenkrat po vyleceni byly testy negat.,tak to asi nebyl konec pribehu.Takze kazda info k borelioze je pro me osobne velmi prinosna,protoze ja ty bestie v sobe nechci.Mozna je ze zakukleni vydrazdil ten bobkac ci posledni 3tydenni pust,fakt nevim.Ale necim bych je zabit potrebovala :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Maria píše:Me ted znovu natestovali borelie a to presto,ze si nejsem vedoma toho,ze by me od posledni (3roky)boreliozy neco stiplo.Je mozne,ze u me zustali nejaci zakuklenci,ktere odolaly ATB a i kdyz tenkrat po vyleceni byly testy negat.,tak to asi nebyl konec pribehu.Takze kazda info k borelioze je pro me osobne velmi prinosna,protoze ja ty bestie v sobe nechci.Mozna je ze zakukleni vydrazdil ten bobkac ci posledni 3tydenni pust,fakt nevim.Ale necim bych je zabit potrebovala :)
a máš nějaké projevy? U mě byly testy po "vyléčení" pozitivní, ale prej to tak má být.
co je bobkac?
pust mam taky nachystanej, tak uvidim co se bude dit
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

buc11 píše:... co je bobkac? ...
Že by bobkový list (Vavřín vznešený, Laurus Nobilis)? :wink:
Někde se tu psalo o očistě právě pomocí nálevu z bobkového listu.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

jj, bobkáč, vavřín.

Ale nepřehánět množství, zvyšuje krvácivost. Je možné i vnitřní krvácení. To potvrdit nemůžu, ale když jsem se řízla do prstu při vavřínové kůře, tak to byl nářez!!! :shock:
Nicméně plánuju další kůru za chvíli.

Juch, Vánoce za námi.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

Taky bych to možná prubnul, ovšem nejdřív asi kratší půstík, což se ovšem bije s oslavami Nového roku, čili asi až po něm ... :roll:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

pořád bude nějaké po.... :lol:
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

pardon za dlhsiu prestavku :) zase budem po castiach prihadzovat.
tu dokoncenie casti navazujucej od poslednej kurzivy.
...
ak kliest zacne sat krv, ktora sa dostava do jeho zaludku, spirochety BO zacinaju okamzitu transformaciu.
klieste patria medzi organizmy ktore nedokazu udrziavat konstantnu teplotu tela, ich teplota vzdy zavisi na okolitom prostredi, napriklad na teplote lesa v ktorom ziju.
cicavce ktore su hlavnymi hostitelmi kliestov su teplo-krvne. pre spirochety to znamena ze opustaju prostredie v ktorom sa teplota meni, a vstupuju do prostredia v ktorom je teplota udrziavana na relativne rovnakom stupni. ako napriklad cca 37 stupnov Celzia u ludi.
spirochety dokazu prezivat v mikroklimatoch ktore sa od sebe vyrazne lisia. napriklad v zaludku kliesta sa prisposobuju ako rozlicnym teplotam, tak aj alkalickemu prostrediu PH 9.5.

ked vstupuje cerstva krv cicavca do zaludku kliesta, v tom momente sa udeju dve vyznamne zmeny: nahle zvysenie teploty a znizenie PH z 9.5 na cca 7.4.

ked nastanu tieto zmeny, spirochety vedia ze kliest sa krmi, a pripravuju sa na opustenie tela kliesta a vstup do organizmu hostitelskeho cicavca. dramaticke zvysenie teploty a zmena PH je pre spirochety signalom ktory okamzite meni ich naturu.
popri ich centralnych linearnych chromozomoch mozu mat spirochety BO do 12 dalsich linearnych a 12 cirkularnych plasmidov, teda 24 extra segmentov DNA kedykolvek k dispozicii, to znamena moznost rozsirenia az o cca polovicu dlzky centralnych linearnych chromozomov. vyuzivanie tejto casti DNA je ovplyvnovane momentalnymi potrebami.
tieto DNA vlakna obsahuju okrem ineho aj informacie o roznych cicavcoch, v ktorych spirochety pocas svojej existencie parazituju.
spirochety dokazu identifikovat krv konkretneho cicavca na ktorom sa prave kliest krmi, pricom su nalezite vlakna zapletene do DNA struktury. tieto geneticke informacie umoznenu lahsie kolonizovanie a prezivanie v novom organizme. tieto vlakna DNA obsahuju informacie ako sa maju spirochety alternovat pre uspesnu paralizaciu imunitneho systemu hostitela, je to subor operativnych instrukcii ktore spirochetom urcuju ako menit svoju biologicku strukturu aby sa mohol uskutocnit uspesny prienik do organizmu a infikovanie noveho hostitela.
hned po analyzovani krvi sa spirochety zacinaju rapidne mnozit, zvysia svoj pocet 3 az 4 krat. vacsina z nich sa premiestnuje zo zaludku do slinnych zliaz kliesta. tam zacina alternacia ich fyziologickej struktury. toto vyzaduje urcity cas, preto plati ze cim kratsie je kliest prisaty, tym mensia pravdepodobnost infekcie BO. ak su klieste odstranene do 24 hodin, je len mala pravdepodobnost prenosu infekcie na ludi a zvierata.
spirochety su vynimocne organizmy tym ze maju osobitny vnutorny aj vonkajsi plast proteinov. spirochety BO nie su vynimkou. toto zdvojenie povrchu proteinov funguje ako na ruku natiahnuta latexova rukavica, pricom vonkajsi plast je tym co prichadza do priameho kontaktu s hostitelskymi organizmami v ktorych spirochety prezivaju. pre kazdy druh zivocichov ktore sa spirochety snazia infikovat je vytvarana osobitna databaza informacii, ktore urcuju ako sa ma tento vonkajsi obal prisposobit. tym je umoznene predovsetkym utajenie pred imunitnym systemom napadnuteho organizmu.

z mnozstva roznych strategii je napriklad znamym faktom tiez ze spirochety BO sa po vstupe do ludskeho organizmu viazu na plasminogen. ide o neaktivnu substanciu kolujucu v krvnom obehu, ktora sa v pripade potreby premiena na plasmin /vplyvom aktivatoru urokinazy/. pre spirochety je takato taktika sposobom inteligentnej kamuflaze, co je len jednym z prikladov ako spirochety BO dokazu manipulovat s imunitnym systemom hostitela.

spolu je znamych 154 genov ktore alternuju ak spirochety identifikuju hostitelsku krv nasavanu kliestom.
v kratkosti sa da povedat, ze spirochety po identifikovani hostitelskej krvi zacinaju okamzite pripravovat bojovu vystroj, aplikuju kamuflazne prostriedky a pripravuju vsetky potrebne zbrane. presuvaju sa do slinnych zliaz kliesta, kde cakaju na presun do noveho hostitelskeho organizmu. slinne zlazy su primarnou cestou nakazy novych hostitelov.
aby sa zvysila schopnost prezitia, nie vsetky spirochety alternuju rovnakym sposobom. maju obrovsku schopnost antigenickej variacie. to znamena ze sa alternuju roznymi cestami aby sa zvysil potencial infikovania noveho organizmu. dodnes bolo zistenych 37 variacii vonkajsej proteinovej membrany.

spirochety BO, rovnako ako vacsina antibioticky rezistentnych bakterii, si dokazu vymienat informacie medzi sebou navzajom, rovnako tak ale aj s inymi bakteriami, cim zvysuju svoju odolnost voci antibiotikam, zvysuje to ich infekcnost a umoznuje kolonizovat sirsie spektra novych hostitelov.
maju tiez vplyv na zvysovanie efektu odplavovania akychkolvek latok ktore maju proti nim ucinkovat, to sposobuje ze latky ktore su designovane na ich eliminaciu su z organizmu rapidnym sposobom vyplavovane, este predtym ako by mohli byt spirochety ohrozene. tento efekt je u spirochetov BO este silnejsi ako v pripade spirochetov syfilisu.
vseobecne su spirochety BO vynimocne tvorive v alternovani svojej struktury od momentu k momentu sa snazia experimentovat a prisposobovat okolitym podmienkam, maximaliuzuju tak schopnosti svojho prezitia v rozlicnych prostrediach. vedci oznacuju tuto ich vlastnost za "skoro nevycerpatelnu", s nutnostou dodat ze vacsina tychto schopnosti sa rozvija iba -in vivo- /v zivom organizme/, nie -in vitro- /lab testy/, cim je vacsina laboratornych pokusov v podstate bezcennych.
to je dovod preco je struktura BO spirochetov vzdy vo vyvoji.
vedci zistili ze ak infikovali mys konkretnym druhom spirochetov a chceli ich dalej skumat, spirochety ktore pozorovali neboli tymi istymi ktore mysi infikovali. v kazdom momente sa totiz prisposobuju a menia, alternuju svoju strukturu genomu, a ako dosledok tiez svoju fyzicku podobu.
ako sa nedavno zistilo /Qiu, et al./, "casta rekombinacia vytvara potencial pre rapidnu adaptacnu evoluciu a moznost polygenickej bazy patogennosti borrelie burgdorferi". a rozdielna kombinacia genomu povodcu v dosledku vytvara rozdielne symptomy u roznych hostitelov BO.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

to je úděsné, jsem se zas vylekal,
ale je mi čím dál líp,
zajímavý, že vůbec polovina lidí a většina koz a psů se s tím vypořádá
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

to mi pride prave zaujimave, je to ako suboj miliardu rocnej inteligencie utocnej a rovnako starej obrannej, primitivne jednoducha adaptabilna spiralka versus imunitne systemy oproti nej gigantickych komplexnych zivocichov.
tiez som presvedceny ze nase aj ine IS su schopne llikvidovat ich. buhner pise ze geneticka vybava spiraloidov sa uci miliony rokov ako prezit a infikovat, nase geny a IS potazmo sa ale na druhej strane rovnako tak miliony rokov ucia ako prezit a ako infekciam zabranit.
z toho predpokladam ze ktorakolvek strana moze mat chvilu navrch, ako sa ale podmienky menia moze nastavat prevaha alebo vyhra jednej z nich.
cize bud uplne zlyhanie IS alebo uplne odstranenie infekcie. v praksi asi vacsinou niekde uprostred.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

800914 píše:to mi pride prave zaujimave, je to ako suboj miliardu rocnej inteligencie utocnej a rovnako starej obrannej, primitivne jednoducha adaptabilna spiralka versus imunitne systemy oproti nej gigantickych komplexnych zivocichov.
tiez som presvedceny ze nase aj ine IS su schopne llikvidovat ich. buhner pise ze geneticka vybava spiraloidov sa uci miliony rokov ako prezit a infikovat, nase geny a IS potazmo sa ale na druhej strane rovnako tak miliony rokov ucia ako prezit a ako infekciam zabranit.
z toho predpokladam ze ktorakolvek strana moze mat chvilu navrch, ako sa ale podmienky menia moze nastavat prevaha alebo vyhra jednej z nich.
cize bud uplne zlyhanie IS alebo uplne odstranenie infekcie. v praksi asi vacsinou niekde uprostred.
přesně tak to vidím též,
ona asi nebude zvyklá se setkávat s kvalitními lidskými IS, zde vidím svoji chanci
jednu dobu vyhrávali brambory nad mandelinkou, než se přizpůsobili na ten ich jed
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

a za tu snahu zas maju krmu co nikto iny nechce, a mozu sa krasne mnozit, teda az kym sa nepremnozia hladni ftaci alebo kym nenastupia pesticidi.
to je ten zazrak prirody, vzdy sa to vychyluje aby sa mohlo casom vyrovnavat. teda az kym jedneho dna neprisiel homeosapien k rozumu, na takeho parazita je uz aj priroda kratka.
alebo zeby to nakoniec predsalen vyhrali ti spirocheti?
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

borelioza u ludi: choroba

spirochety BO maju vynimocnu schopnost vnimat prostredie v ktorom sa nachadzaju, co je zcasti umoznene javom zvanym chemotaxis.
to znamena ze spirochety su mimoriadne citlive na kazdu aj malu zmenu v prostredi, ktora ich existenciu bud podporuje alebo ohrozuje.
su v podstate pritahovane urcitymi chemickymi podmienkami a odpudzovane inymi.
dokazu vycitit substancie ktore potrebuju k obzive /napr. cukry a tuky/ a ine ktore su pre nich naopak skodlive :arrow: :arrow: :arrow: /napr. vysoke koncentracie kysliku/ :) .
su tak citlive na jemne zmeny v mikroklimate, ze dokazu takmer okamzite zaregistrovat biofaktory ktore vznikaju ak sa kliest prisaje k novemu hostitelovi.
rovnako tak dokazu rozoznat ak sa k infikovanemu hostitelovi prisaje kliest, ktory nie je infikovany, velke mnozstvo spirochetov sa okamzite presuva do krvneho obehu aby mohlo cestou nasavanej krvi infikovat zdraveho kliesta.

spirochety BO dokazu tiez identifikovat rozlicne druhy buniek organizmu, vyuzivaju ich hlavne k presunom systemom na nimi preferovane miesta v tele hostitela.
to umoznuje tymto organizmom vyhladavat ich oblubene tkaniva - klby, vodnatu cast oka, mozgove blany, a dalsie miesta organizmu /ako napr. koza a kolena/. vsetky tieto lokacie maju jednu spolocnu vlastnost - koncentraciu kolagenu - spirochety BO ho zboznuju.

su ale tiez nachadzane v sirokom spektre buniek, predovsetkym endothelialnych, epitelovych, mozgovych, nervovych a glialnych.
vo vacsine pripadov su spirochety BO nachadzane v hlbsich vrstvach tkaniv ako ine bakterialne organizmy, je faktom ze sa dokazu kolagenovym prostredim pohybovat rychlejsie ako krvou.

infekcia BO, rovnako ako mnohe dalsie chronicke podmienky, produkuje nerovnovahu medzi Th1 a Th2 imunitnym komplexom.
pocas ochorenia BO vyraznym sposobom prevazuje TH1 odozva imunitneho systemu hostitela. existuju dokazy ze balancovanim Th1 a Th2 sa pri lieceni docieluje lepsich vysledkov.
na druhej strane ale prilisne potlacanie Th1 odozvy, napriklad potlacanim produkcie gamma interferonu naopak priznaky zhorsuje. BO arthritis ma napriklad velmi silne priznaky ak sa inhibituje IFN-gamma. /o tom viac dalej/

rozlisuju sa tri stadia priebehu ochorenia BO: skore stadium, skore-rozsirene stadium, a neskore stadium.

skore stadium nastava v prvych dnoch alebo tyzdnoch po infikovani organizmu.
skore-rozsirene v prvych tyzdnoch alebo mesiacoch.
a neskore stadium po mesiacoch alebo rokoch od vzniku infekcie.

skore stadium je uvodnou fazou priebehu choroby, pricom je este velmi male rozsirenie spirochetov v organizme hostitela, byva v niektorych pripadoch charakterizovane koznym prejavom zvanym bulls eye /bycie oko/, ako nasledok mnozenia a aktivity spirochetov v mieste vniku do organizmu noveho hostitela.
v skorom-rozsirenom stadiu sa infekcia zcasti rozsiri aj do dalsich casti organizmu, nie je ale zatial v chronickom stadiu.
neskorym stadiom sa rozumie faza ked spirochety BO preniknu k vacsine casti tela a vytvoria dlhodobu chronicku chorobu.

tento oficialny scenar je ale zjednoduseny /a casto nepresny/, choroba ma totiz velakrat uplne odlisny priebeh, detaily sa lisia od jedneho infikovaneho cloveka k druhemu.
napriklad neskore stadium moze u niektorych nakazenych vzniknut uz po kratkej dobe, v inych pripadoch az po rokoch.
hlavnym prinosom tohto delenia je fakt ze choroba je najlepsie liecitelna v skorych stadiach, symptomy su ale u roznych ludi odlisne, len velmi malo ludi je schopnych rozpoznat vzink infekcie v skorom stadiu.
uz par dni po infikovani su ale spirochety casto pritomne v makkych castiach oci a v centralnom nervovom systeme.

ak sa zacina s liecbou BO je uz choroba vacsinou v rozsirenom alebo neskorom stadiu, cim neskor sa s liecenim zacne, tym je tazsie zbavit sa tejto choroby.
ako cas plynie, organizmy BO sa prisposouju individualnym podmienkam organizmu infikovaneho hostitela a prisposobuju sa tiez imunitnym odozvam organizmu.
upravuju tiez svoj genotyp, umoznuju tym kazdej novej generacii lepsiu adaptaciu na konkretne podmienky ktorym budu v prostredi vystavene.
to je dovodom preco je liecba vo vacsine pripadov mimoriadne zlozita a zdlhava.

pretoze spirochety v infikovanom organizme spadaju do roznych typov, podtypov a variacii, pretoze kazda ludska bytost je individualna, a pretoze povodcovia tejto choroby prenikaju v rozlicnych mnozstvach k rozlicnym castiam organizmu, symptomy su mozu velmi lisit.
niektori ludia maju symptomy minimalne a ich riesenie postupuje v podstate samovolne. ini maju uz od vzniku infekcie tazke symptomy a liecba je ucinna iba minimalne aj pri najsilnejsich davkach antibiotik. vacsina ludi sa nachadza niekde uprostred.

velmi vseobecne sa da konstatovat ze infekcie zapricinene borreliou burgdorferi sensu stricto, vytvaraju zvycajne tazsie symptomy, lokalizovane zapalove reakcie v klboch a hlavne kolenach. BO arthritis je ovela castejsia pri tomto povodcovi choroby.
borrelia afzelii zvykne byt pricinou vzniku acrodermatitis chronica athropicans /ACA/, aj ked borrelia garnii moze byt tiez zapojena.
borrelia garinii byva povazovana za hlavnu pricinu vzniku neuroboreliozy.
b.afzelii a b.garinii dokazu obvykle lepsie prezivat imunitne odozvy organizmu, prezivaju v tkanach koze a nervoveho systemu v ovela vacsich mnozstvach nez b.burgdorferi.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Dano »

800914 píše:borelioza ...
Velmi zaujimave. Ak ta to stale bavi, mas cas a dost sil, tesim sa na dalsie prispevky. Po prvy krat snad po 6 rokoch nesilvestrujem na horach a dokonca som dnes musel byt aj v praci, tak aj vdaka "borelioze" mi to nejako rychlejsie uslo:) Ale uz balim. Hoci viem hadam len o 1-2 pripadoch boreliozy v mojom okoli, islo u nich o narocnu liecbu. Tu uz bezne na uliciach v lete bolo pocut nazory, ze do hor uz lepsie ani nechodit, po tom ako sa u nas medializovali utoky medvedov a podobne som zachytil v jednom pripade aj naznak podobneho obratu v pripade kliestov. Informovanost je teda dost biedna, a ty to (u mna urcite) vylepsujes, dakujem za vsetkych.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

chcem len podotknut ze tu knihu som nepisal, ak mas spatnu vazbu adresuj buhnerovi.
pre mna je tu zmyslom iba volny share informacii ktore momentalne nie su pristupne v profi preklade.
Odpovědět