Jak je to s zmrazením ovoce a zeleniny ?

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Ondřej Rimel

Jak je to s zmrazením ovoce a zeleniny ?

Příspěvek od Ondřej Rimel »

Zdravím všechny.. Už nějakou dobu jsem vitarián, ale pořád mi v hlavně vrtá jedna otázka a to: Můžu zmrazit různé druhy ovoce, tak aby vydržely dlouho, ale zároveň se v nich nezničily ty dobré látky, ala vitamíny, minerály.. Bydlím blízko lesa a tak není problém si v sezoně zajít např. na Ostružiny. Ovšem rád bych je jedl po celý rok a tak bych chtěl vědět jestli se dají nějak bezpečně uchovat. Předem děkuji za jakoukoliv možnou reakci.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Jak je to s zmrazením ovoce a zeleniny ?

Příspěvek od Lenuška »

Také hodlám přebytky ze zahrady mrazit. Nemám žádné konkrétní informace, kolik vitamínů ubyde, ale jsem přesvědčená, že udělám pro sebe líp, když si v zimě rozmrazím hrstku vlastního rybízu nebo malin atd, než abych si koupila podtržené pomeranče napuštěné chemií...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jak je to s zmrazením ovoce a zeleniny ?

Příspěvek od Jindra »

.
no, to je Lenko rozhodně pravda.

Už před delší dobou jsem k tomu četl tento článek

Někde jsem ještě četl - a mrzí mne, že nevím kde, no snad si to pamatuju správně -, že zmrazení a skladování v mrazu sice je docela šetrný způsob uchování potravin, nejvíce kritická však že je fáze rozmrazování. Pokud totiž rozmrazování probíhá nevhodně pozvolna, pomalu, ničí se přitom řada enzymů a proto je dobré rozmrazovat určitým vyšším tempem. Tak nějak to bylo psáno. Proto přidávám ovozel z mrazáku přímo do mixéru a hned mixnu na smoothie, čili ty zmrazené suroviny předtím pozvolna nerozmrazuji.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Jak je to s zmrazením ovoce a zeleniny ?

Příspěvek od Janek »

Enzymy jsou vysoce citlivé na teplo. Se zvyšující se teplotou se stávají aktivnější, proto nemocný organismus zvyšuje teplotu - tím se urychluje proces odbourávání a vyplavování škodlivin a aktivuje se obranyschopnost těla. Teplota kolem 40°C už je pro enzymy, a potažmo i pro náš organismus kritická, některé začínají "umírat". Toto je teplota, která je také kritická pro enzymy ve stravě. Proto při používání dehydrátorů nesmíme tuto teplotu překročit, pokud chceme, aby sušené ovoce ještě bylo "živé" Všechny enzymy jsou pak úplně zničeny při teplotě 48°C. Podchlazení naopak snižuje enzymatickou aktivitu, proto uchováváme potraviny v ledničce, kde se proces rozkladu zpomaluje. Ani mráz enzymům nesvědčí, ale nemá zdaleka tak destuktivní účinky jako teplo. Část enzymů je však také zničena.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Jak je to s zmrazením ovoce a zeleniny ?

Příspěvek od cepheus »

(Dr. Edward Howell) http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004010305
+
(Dr. Edward Howell) http://www.jewel.sk/forum/index.php?topic=1163.20;wap2

Krast neni ani trochu hezky :).
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Jak je to s zmrazením ovoce a zeleniny ?

Příspěvek od rudo »

podla eskimakov su vydaje na udrzovanie mrazenej potravy dost nizke

ja osobne mrazim furt a stale, je to jediny nechemicky sposob uskladnenia cohokolvek

napriklad blueberiies ako sa len zacinaju rozmrazovat su najlepsia zmrzlina same osobe

pripade hodit do mixera zmrazene s hocicim inym podla prefenrcie vyrobi priamo zmrzlinu

pre deti maju velky uspech mixocane mrazene banany s kakavkom atd

zaujimava zmes vznikne ked do mixera ide struhany kokos kavako skorica a mrazene blueberies
aleboi hocico ine.

teoria mrazenej zeleniny hovori ze treba mrazit kazdu zvlast, ze mrazena zmes je katastrifa ze to vazjomne reagje aj v zmrznutom stave.
5 2 8
Odpovědět