Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Solun
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 28, 2012 20:47
Bydliště: Kousek od Plzně

Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Solun »

Ahoj, nedávno na Veggie Parade mluvila nějaká paní (asi vitariánka) o semenech, která mají všechny druhy amino-kyselin. Nejsem si jistý, jestli to nebyla konopná semena, ale vím, že tam měla celý pytel těch semen, a potom to rozmixovali do koktejlů.

Nevíte někdo, o jaká semena mohlo jít? Paní to sice říkala, ale bohužel jsem to zapomněl...

Napadlo mě totiž, že bych si taky koupil pytel těch semen (pokud by to bylo cenově přijatelný) a denně bych snědl např. polévkovou lžíci, abych pak už nemusel bílkoviny řešit.

Díky moc předem za odpověď :)
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od ravima »

Každá přirozená potravina má všechny aminokyseliny, nevím o žádné výjimce.
Zrovna konopné semínko má ale naopak dost malý podíl esenciálních aminokyselin, hlavně lysinu, je na tom z tohoto hlediska ze všech semínek asi úplně nejhůř a s velkým náskokem :-)
Nejlepší aminokyselinový profil mají sacharidová semínka kromě jáhel, tedy pohanka, amarant, quinoa. Ještě lépe na tom jsou chia, slušně taky len a dýňové semínko. A nakonec avokádo - to má složení esenciálních aminokyselin plně srovnatelné s živočišnými potravinami.
Uživatelský avatar
Solun
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 28, 2012 20:47
Bydliště: Kousek od Plzně

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Solun »

Ok, díky :)
Byrů
Příspěvky: 1
Registrován: pát črc 06, 2012 23:17

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Byrů »

ravima píše:Každá přirozená potravina má všechny aminokyseliny, nevím o žádné výjimce.
Zrovna konopné semínko má ale naopak dost malý podíl esenciálních aminokyselin, hlavně lysinu, je na tom z tohoto hlediska ze všech semínek asi úplně nejhůř a s velkým náskokem :-)
Nejlepší aminokyselinový profil mají sacharidová semínka kromě jáhel, tedy pohanka, amarant, quinoa. Ještě lépe na tom jsou chia, slušně taky len a dýňové semínko. A nakonec avokádo - to má složení esenciálních aminokyselin plně srovnatelné s živočišnými potravinami.
Mno, týhle informaci moc nevěřim, že by všechny vita potraviny měli komplet bílkovinu. Ty jsi první zdroj, na který jsem narazil, který toto tvrdí. Vždycky jsem četl pravý opak. Co jsem se tak dočetl, tak všechny esenciální aminokyseliny mají jen soja a quinoa. Nejspíš budou i další rostlinné potraviny, ale víc jsem jich zatím nezjistil. Proto se doporučuje (hlavně silovým sportovcům) vhodně kombinovat zdroje bílkovin (třeba různé ořechy, růž. kapustu, brokolici..), aby si komplet bílkovinu takhle poskládali.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od ravima »

Byrů: Tak mi dej příklad jedné jediné potraviny, kde nějaká aminokyselina chybí. Žádnou nenajdeš. Samozřejmě počítají se pouze celé potraviny jako ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny atd. Např. olej žádné aminokyseliny nemá.
Některé druhy zeleniny a ovoce mají určitých aminokyselin dost málo, ale pořád tam jsou úplně všechny.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Dano »

Solun píše:bych si taky koupil pytel těch semen (pokud by to bylo cenově přijatelný) a denně bych snědl např. polévkovou lžíci, abych pak už nemusel bílkoviny řešit.
Ak budes jest cele potraviny, bielkoviny nemusis riesit tak ci tak. Zvlast ked predpokladam nebudes jest cele tyzdne len jednu (napr. tie konopne semena) ale prirodzene viac druhov.
Dat si polievkovu lyzicu niecoho a mysliet si ze potom je uz vsetko (tu z pohladu bielkovin) urcite v poriadku (lebo bez nej by bolo treba nieco zlozito riesit)? Takto sa predavaju superfoods. Jedna lyzica... Radsej spokojne do syta salatu, ci ovocia ci orechov, podla chuti, ako si davkovat akekolvek prave reklamovane superfoods.
Jedz skratka co ti chuti, z toho co vyrastie a je nespracovane.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od smajliss »

Když už jsme u těch aminokyselin. Myslíte, že mají opodstatnění různé ty proteinové nápoje ? Takové ty hráškové, rýžové, konopné, syrovátkové atd ... Argumentem právě bývá, že sice všechny potraviny obsahují všechny aminokyseliny, nicméně ve směšném množství. Například jsem četl nějaký protokol na vylučování těžkých kovů, kde nedoporučovali vegetariánskou dietu, protože je při ní málo proteinů a to by brzdilo detoxikaci.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od ravima »

Proteinové nápoje jsou především skvělý byznys.
Průměrné lidské tělo spotřebuje za den cca 20g až 30g aminokyselin, většina se "recykluje". A to neplatí pro vitariány a půstaře, věřím, že tam je potřeba ještě výrazně menší. Doporučené denní dávky jsou "pro jistotu" minimálně zdvojnásobené. A pro využití kulturistických dávek bílkovin je potřeba zároveň brát spoustu dalších doplňků, jinak samotné množství bílkovin žádný efekt nemá.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od smajliss »

Zajímavé informace. Dík. Vede mě k tomu fakt, že ve světě jsou nízkosacharidové stravy většinou v tomto poměru: low carb, modern protein, high fat, tak jsem se začal zajímat o to, proč modern protein. Ono totiž, hlavně při nízkosacharidových stravách, kdy tělo má málo cukru, tak začne přeměňovat i bílkoviny na glukozu a pokud je málo bílkoviny ve stravě, tak to začne tahat ze svalů ;o
Uživatelský avatar
Dima
Příspěvky: 29
Registrován: stř pro 07, 2011 17:29

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Dima »

Pokud jste delší dobu na vita stravě, máte čistá játra, veškeré aminokyseliny tělo vyrábí samo. Dusík ze vzduchu berou pro nás příznivé střevní bakterie a syntetizují aminokyseliny, které jsou dodávány krevním řečištěm do jater jako surovina pro syntézu bílkovin.

Kromě toho dusík se uvolňuje do těla při rozpadu starého proteinu molekuly v procesu metabolismu. Jeho množství je 3,7 g denně (koeficient Rubnera). Na vita stravě tento dusík se velmi snadno začlení do uhlovodíkových řetězců potravin, které nejsou zabiti denaturovaným tepelným zpracováním. Tak tělo syntetizuje své vlastní aminokyseliny, plné energie v přítomnosti matice DNA, které tvoří vlastní bílkovinové molekuly se svými komplexními kvartérními strukturami a individuální specifikou.

Proces syntézy bílkovin ze sacharidů v těle se přerušuje jen v případě přijmu hormonů nadledvin a jiných cytotoxickými látek, které jsou součástí léků, které potlačují růst buněk. A ony jsou velmi často předepisovány pacientům s alergickými onemocněními, revmatickými onemocněními, astmou, artritidou, glomerulonefritidou, aj.

Tak mohou lidé, kteří se vyhnuli hormonální terapii, očekávat, že získají čisté bílkoviny z potravin obsahujících sacharidy, které nejsou doprovázeny hnilobným rozkladem během trávení, kdy dochází k uvolňování toxinů, které jsou potom neutralizovany v játrech a nedochází k tvorbě toxických konečných produktů metabolismu - močoviny, kreatinu, kreatininu, kyseliny močové.

Proto každý plod je předpokladem pro tvorbu bílkovin, nezáleží na tom kolik dostanete bílkovin mimo své tělo, neboť vše aminokyseliny budou vyrobeny samotným tělem. Jsem už delší dobu na ovoci a pokud bych měl nedostatek bílkovin, už dávno bych měl zdravotní problémy, ale já naopak se cítím skvělé a tělo je v krásným stavu. Cizím bílkovinám se vyhýbám.

Ovšem pokud játra musí neustále čistit krev kvůli intoxikaci, která vzniká při náměrném přijmu bílkovin buď rostlinných nebo živočišných, tak potom játra neplní své funkce správně.
Fruitarian 811
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Dano »

Dima, pekne si si to zdovodnil ") Trochu to zavana breatharianstvom. Nevidel som zatial ziadneho ziveho breathariana, k tomu sa nechcem vyjadrit.

Ale tak ci onak, ked si len na ovoci, celom, zrelom, a roznom, a v dostatocnom mnozstve, tak mozme predpokladat ze prijimas uz len v tej strave minimalne tolko bielkovin ako tych ravimom spominanych 20-30g. Napr. ak tvoj celkovy denny prijem je co i len 2500 kcal, a velmi priblizne zrejme minimalne 5% (teda 125 kcal) z nej tvoria bielkoviny, potom len zo stravy ich prijimas asi 30g. (Ak si aktivnejsi a mas jedalnicek napr. s 5000 kcal, je ich v nej 2 krat viac, teda 60g bielkovin).
A to pocitam, ze ovocie ma len 5% z energie v bielkovinach, pritom ich ma v priemere viac, kludne aj 2 krat viac (marhule napr. 10%, broskyne 8%, jahody a pomarance 7%).
Navyse, ak nieco z tvojej dennej stravy tvori aj listova zelenina, konzumujes celkovo tych bielkovin este viac, niekedy vyrazne.

Odporcovia takejto diety iste namietaju, ze zlozenie bielkovin nie je vhodne z pohladu pomeru jednotlivych esencialnych aminokyselin. To neviem, mozno ravima sa vyjadri.
Podobne sa ale kedysi namietalo proti akymkolvek vegetarianskym (plnohodnotne vs. neplnohodnotne bielkoviny), neskor veganskym dietam, to ale bolo vyvratene uz davno.

Viem, ze toto vsetko vies. A tusim co si chcel naznacit. Ze nielen ze staci ovocna dieta pokryt nase potreby bilekovin zo stravy samej, ale dokonca mozno si takto na nej efektivne a lahko fungujuci organizmus dokaze nejako syntetizovat dalsie pripadne potrebne bielkoviny z inych zdrojov (dusik z atmosfery + bakterie v cistom traviacom trakte). Len som chcel poznamenat, ze tvoj priklad ani podobny toto priamo nedokaze potvrdit, kedze v strave mozno prijimas podla prikladu vyssie cca 30g - 70g bielkovin denne. Keby si bol spominany breatharian, presvedcis hravo hocikoho. Ale mozno aj z par "nasich" vitarianov raz nejaki budu.

Zatial, len tak dalej, a na comkolvek. Co sa ovocia tyka, uz su v predaji aj skvele cherimoye (asi zo Spanielska)...
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od ravima »

Tomu co píše Dima věřím, ale 811fruitariáni opravdu nemají moc společného s breathariánstvím, energie přijímají dost a vlastně skoro všeho dost.
(Fruktóza je sice megazátěž na játra, ale zase u důsledných dlouhodobých fruitariánů nemají nic jiného těžkého na práci, tak to zvládají asi v pohodě :) )

Dano: skladba esenciálních aminokyselin ovoce je hodně různá (stejně tak u zeleniny), některé druhy mají všechno komplet skoro jak maso (kiwi, avokádo,...), některé mají trochu méně pouze jedné aminokyseliny (banán), jiné jsou na tom dost mizerně (jabka, hrušky, švestky...). Typická 811 strava má pravděpodobně dost esenciálních aminokyselin i podle doporučených denních dávek.
KatherineAnna
Příspěvky: 2
Registrován: ned lis 16, 2008 18:55

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od KatherineAnna »

Důležité je si hlavně zjistit, která AMK je u dané potraviny limitující (je jí v poměru k ostatním nejméně) a tu pak doplnit v jiném ovoci/zelenině. Jinak osobně si myslím, že kombinací různých druhů ořechů a semen to člověk v pohodě "nasbírá" :)
Co se týče střevních bakterií, které AMK vyrábí - ano, vyrábí i B12, ale v kaudální části tlustého střeva, která už téměř nic nevstřebá do krve.
Nevím přesně, které AMK jsou limitující v které plodině u lidí, znám to pouze "od dobytka" :) protože pojem ideální bílkovina je pro každého živočicha individuální :)
pěkný den!
Uživatelský avatar
Dima
Příspěvky: 29
Registrován: stř pro 07, 2011 17:29

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Dima »

Osobně si myslím, že dokud jste všichni dospěli až sem - k vitariánství a stravujete se skutečně vitariánsky přijdete na to, že se cítíte skvělé, a že můžete mít větší kvalitu života, než dřív, bez nemocí atd. Pak se podíváte kolem a pochopíte, že tady něco nehraje, že tento svět je naruby a přece lidí nemůžou být tak blbí - ničit stravu, jíst a pit jedy, avšak oni to dělají a proč? Popřemýšlejte. Tím jsem chtěl říct, že dokud jste se dostali až sem tak daleko - na živou stravu tak byste měli pochopit, že to čemu nás učili jsou sprosté lži (nebudeme tu řešit kdo za tím stojí a co z toho má). Máme dokonalá těla, která jsou soběstačná. Podívejte na živočichy na nižším stupni evoluce - krávy, slony, nosorožci, koně - žvýkají si travičku a žádné bílkoviny neřeší a jsou silní a zdravé. Ony to zvládají a my ne? Něco tu nehraje, nezdá se Vám? Proto takové hlouposti bych vůbec neřešil a zabýval bych se důležitějšími věcmi.

P.S. Cherimoya je boží, teď je hlavní složkou mého jídelničku :D
KatherineAnna píše:Co se týče střevních bakterií, které AMK vyrábí - ano, vyrábí i B12, ale v kaudální části tlustého střeva, která už téměř nic nevstřebá do krve.
A moje tělo to krásně vstřebává :) A toho téměř nic mi vystačí, abych já a moje tělo byli šťastní :)
Fruitarian 811
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od ravima »

Dima píše:...Podívejte na živočichy na nižším stupni evoluce - krávy, slony, nosorožci, koně - žvýkají si travičku a žádné bílkoviny neřeší a jsou silní a zdravé. Ony to zvládají a my ne?...
Například takový slon sní denně min. 100 kg trávy plus různé další věci, semínka, kytky, listy a tak. To je neskutečné množství velmi kvalitních bílkovin. To samé se týká krav, koní a dalších zvířat. Takže fráze "žvýkají si travičku" mi přijde trochu mimo, oni se tím prostě nacpávají a mají na rozdíl od člověka schopnost to strávit... Takže ano, ony to zvládají a my ne, tak to prostě je. My zase zvládáme jiné věci, například trávit velmi různorodou stravu, ale musí být podstatně koncentrovanější a méně vláknitá, než např. ta tráva.
Uživatelský avatar
Dima
Příspěvky: 29
Registrován: stř pro 07, 2011 17:29

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Dima »

ravima píše:
Dima píše:...Podívejte na živočichy na nižším stupni evoluce - krávy, slony, nosorožci, koně - žvýkají si travičku a žádné bílkoviny neřeší a jsou silní a zdravé. Ony to zvládají a my ne?...
Například takový slon sní denně min. 100 kg trávy plus různé další věci, semínka, kytky, listy a tak. To je neskutečné množství velmi kvalitních bílkovin. To samé se týká krav, koní a dalších zvířat. Takže fráze "žvýkají si travičku" mi přijde trochu mimo, oni se tím prostě nacpávají a mají na rozdíl od člověka schopnost to strávit... Takže ano, ony to zvládají a my ne, tak to prostě je. My zase zvládáme jiné věci, například trávit velmi různorodou stravu, ale musí být podstatně koncentrovanější a méně vláknitá, než např. ta tráva.
Já nejím listovou zeleninu, ale ty svaly mi rostou :) Jím ale kila ovoce denně :) Mimochodem jsem četl knihu "Proč jsou krávy masožravci". A tam se píše, že ve skutečnosti krávy se neživí travičkou, tou se ale živí bakterie co vytváří mikroflóru ve střevech. Takže mikroflóra se živí rostlinnou potravou, ale potom produkuje všechny potřebné látky pro krávu. Na skoro stejným principu to funguje v lidském těle. Říká se, že fruitarian se živí díky svoji mikroflóře.
Věděli jste, že krávy, stejně jako lidé, nemůžou strávit celulózu vlastními enzymy, která je obsažená ve velkém množství v rostlinách? To dělá mikroflóra žijící v trávicím traktu. Kraví žaludek je velmi velký (300 l), skládající se z několika oddělení.
Zdroj: http://www.liveinternet.ru/users/4315266/post157673666/
Fruitarian 811
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od buc11 »

Dima píše:
ravima píše:
Dima píše:...Podívejte na živočichy na nižším stupni evoluce - krávy, slony, nosorožci, koně - žvýkají si travičku a žádné bílkoviny neřeší a jsou silní a zdravé. Ony to zvládají a my ne?...
Například takový slon sní denně min. 100 kg trávy plus různé další věci, semínka, kytky, listy a tak. To je neskutečné množství velmi kvalitních bílkovin. To samé se týká krav, koní a dalších zvířat. Takže fráze "žvýkají si travičku" mi přijde trochu mimo, oni se tím prostě nacpávají a mají na rozdíl od člověka schopnost to strávit... Takže ano, ony to zvládají a my ne, tak to prostě je. My zase zvládáme jiné věci, například trávit velmi různorodou stravu, ale musí být podstatně koncentrovanější a méně vláknitá, než např. ta tráva.
Já nejím listovou zeleninu, ale ty svaly mi rostou :) Jím ale kila ovoce denně :) Mimochodem jsem četl knihu "Proč jsou krávy masožravci". A tam se píše, že ve skutečnosti krávy se neživí travičkou, tou se ale živí bakterie co vytváří mikroflóru ve střevech. Takže mikroflóra se živí rostlinnou potravou, ale potom produkuje všechny potřebné látky pro krávu. Na skoro stejným principu to funguje v lidském těle. Říká se, že fruitarian se živí díky svoji mikroflóře.
Věděli jste, že krávy, stejně jako lidé, nemůžou strávit celulózu vlastními enzymy, která je obsažená ve velkém množství v rostlinách? To dělá mikroflóra žijící v trávicím traktu. Kraví žaludek je velmi velký (300 l), skládající se z několika oddělení.
Zdroj: http://www.liveinternet.ru/users/4315266/post157673666/
souhlasím a jsem na tvé fruktostraně,
ale u člověka by to tak nemělo být, většinou nemá taký žaludek a ano-li jako někdy u mne, přínosy z hromad kvasících hodnot v mém trávicím traktu jsou negovány meganadprací při odstraňování nahromaděných odpadností tímto trávicím procesem vznikajícím,
já jsem přesvědčen a můj dosavadní život tomu stále nasvědčuje, že není nedostatků od b12 po epa, dha a jiné podivné příměsy konče(tkzv podhodnoty jsou způsobeny nevhodným žicím způsobem, vyžadujícím nadměrnou jejich spotřebu), mluvím v oblastech běžného výkonového ale nesoutěžního žití, jako je třeba oblastní silový dvojboj v havířově, to už možná nee
doplňovací cesty jsou PMN slepými a i dle zápisů tunajších zastánců, jejichž těla podléhají zahlenění a virozam mi jen potvrzujími
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od smajliss »

buc11 píše: souhlasím a jsem na tvé fruktostraně,
ale u člověka by to tak nemělo být, většinou nemá taký žaludek a ano-li jako někdy u mne, přínosy z hromad kvasících hodnot v mém trávicím traktu jsou negovány meganadprací při odstraňování nahromaděných odpadností tímto trávicím procesem vznikajícím,
já jsem přesvědčen a můj dosavadní život tomu stále nasvědčuje, že není nedostatků od b12 po epa, dha a jiné podivné příměsy konče(tkzv podhodnoty jsou způsobeny nevhodným žicím způsobem, vyžadujícím nadměrnou jejich spotřebu), mluvím v oblastech běžného výkonového ale nesoutěžního žití, jako je třeba oblastní silový dvojboj v havířově, to už možná nee
doplňovací cesty jsou PMN slepými a i dle zápisů tunajších zastánců, jejichž těla podléhají zahlenění a virozam mi jen potvrzujími
Rozumím, souhlasím, nesouhlasím. Podle mě je chybné usuzovat, že to co funguje mě, tak musí zaručené fungovat všem ostatním. To by jsme tu už pak dávno všichni následovali jednu cestu. Taktéž, jako mají někteří lidi schopnost trávit laktozu a někteří ne. Jako nekteří lidi mají schopnost trávit fruktozu a někteří ne. A někdo prostě umí vytvářet b12 a někdo ne. Některé těla mají superhrdinské schopnosti vytvářet z ničeho nic, jak ten seriálový borec Mcgyver.
Možná by mělo být našim cílem odblokovat tyhle nedostatky, aby jsme uměli dotvořit z hovna vitamín X. Nicméně zkušenosti lidí po celém světě říkají, že je to nesmírně obtížné a většina lidí to nezvládne. A nemoci já vidím napříč celým spektrem lidí, kteří mají odlišné stravovací návyky. V podstatě neexistuje grupa, která by byla bezchybná. Jedné holce padají vlasy, druhá holka dostala horečku, třetí má rýmu atd. atd. > výčet chorob, které jsem za poslední dny zachytil ve skupině Raw food na FB :- )
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od gabrielik »

Čo píšeš o problémoch so zdravím na FB, je dosť odveci, keďže ani o jednej tej osobe nevieš ako sa RAW stravujú alebo nestravujú. Viem že som nebola chorá odvtedy, čo sa snažím ako tak dodržiavať trochu lepšie stravovanie, a zdravotné problémy sa aj mne ozývajú. ale nemôžem ani jeden pripísať strave. Skôr by som to pripísala chybám, ktoré robím.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od smajliss »

Nene. Zrovna ty které jsem vybral, tak jejich stravování celkem znám, protože jsem si s něma i osobně psal. Tohle nejsou individuální chyby, ale chyby systému, či chyby které dělají v přesvědčení, že je to prospěšné. Ale moje pointa nebyla v pomlouvání ostatních, nýbrž vysvětlení na příkladu, že následování cesty, která funguje jednomu člověk nemusí být úplně nejlepší.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Panda »

Dělají chyby z nevědomosti, protože se sice propaguje prospěšnost stravovacích směrů jako je např. vitariánství, ale málo se mluví o metodách přechodu. Vitariánství funguje dobře jen ve zdravém těle. Když např. dobře nevstřebávají střeva (zanesení lepkem), nelze dobře trávit syrovou zeleninu. Podobně jako jiné směry s omezenou pestrostí sice může vitariánství působit léčivě, ale pokud je rychlost léčby nízká, dojde k deficitu některých složek dřív než se organismus regeneruje natolik, aby si s novou stravou poradil. Proto přicházejí po nějaké době (měsíce) zdravotní problémy a zanevření na stravovací směr.

Je nutné buď přecházet spolu s radikálnější očistou (přidat půsty nebo přejít na šťávovou stravu) nebo naopak zvolit velmi pomalý přechod, kdy se tělo postupně regeneruje aniž dojde k deficitu. Nejjistější postup je - omezit stravu jen částečně (makrobiotika nebo alespoň vynechat ty největší jedy) a zařadit půsty, pak až po dostatečném ozdravení přejít na vitariánství.

Je škoda, že lidé často na vitariánství zanevřou jen proto, že zvolili nesprávný postup přechodu a tak se dostali do zdravotních problémů.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od buc11 »

smajliss píše:Nene. Zrovna ty které jsem vybral, tak jejich stravování celkem znám, protože jsem si s něma i osobně psal. Tohle nejsou individuální chyby, ale chyby systému, či chyby které dělají v přesvědčení, že je to prospěšné. Ale moje pointa nebyla v pomlouvání ostatních, nýbrž vysvětlení na příkladu, že následování cesty, která funguje jednomu člověk nemusí být úplně nejlepší.
včera jsem reagoval dosti agresivně(až jsem z toho v noci nespal), ale koukám, že se to sem neuložilo, tak zkusím znovu
1. žádné grupy neexistují , FBraw skupina nemá žádnou vypovídací hodnotu
2. zachytils to zahlenění u rudy a harda?, zachytils ho někdy u mě?
3. celkem znám je málo, mnoho lidí něco deklaruje a koná jinak
4. chybu systému si já určuji takto, např u b12, jestli několik jedinců se dlouhodobě drží při životě bez jejich příjmu, znamená mi to že to prostě funguje jinak, a dost mě i ovlivní i když si to vymýšlím, že 95% b12kových nedostatkářů se rekrutuje z masožrůtů atp
5.věřím, že na hledačské cestě zůstaneš a hlavně buď k sobě poctivý a upřímný, abys zbytečně neodvrhoval cesty na kterých se cítíš dobře, ale jsou označovány různými guruy za chybné, navíc jest třeba hodnotit směry až z delšího horizontu a z čistých nechuravějících těl
6.sakriš, obávám se, že mi vypadla ta agresivnost, anebo nee? Včera jsem totiž nakonec ještě na zmírnění napsal, že ti fandím. I mamce.

Pozn: s pandou souhlasím, ale myslím si že čím rychlejší přechod tím úspěšnější a hlavně prospěšnější, což u mne znamená začít očistou, fámy např.o netrávení zeleniny, platí jen pro nerozmělněnou a neprosliněnou, nejlépe v jujci, a není to přitom pití ale jídlo
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od smajliss »

Já nemám nic proti vitariánství, ale pouze nemusím veganství, takže s vámi dost souhlasím. Nelíbí se mi argument, že všichni lžou. To bych pak nemusel věřit ani tobě, že jsi rýmu neměl :- ) A přesto ti věřím, stejně jako věřím těm lidem z FB. Proč by taky lhali ? Oni neměli povinnost napsat své problémy veřejně, ale udělali to dobrovolně.
Ale to už se dostáváme jinam a stojím si za svou pointou z prvního příspěvku, že ten systém je špatný. Kdyby nebyl, tak se tu o tom nebavíme.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od buc11 »

smajliss píše:Já nemám nic proti vitariánství, ale pouze nemusím veganství, takže s vámi dost souhlasím. Nelíbí se mi argument, že všichni lžou. To bych pak nemusel věřit ani tobě, že jsi rýmu neměl :- ) A přesto ti věřím, stejně jako věřím těm lidem z FB. Proč by taky lhali ? Oni neměli povinnost napsat své problémy veřejně, ale udělali to dobrovolně.
Ale to už se dostáváme jinam a stojím si za svou pointou z prvního příspěvku, že ten systém je špatný. Kdyby nebyl, tak se tu o tom nebavíme.
mně úplně nevěř, nevěřím, že všichni lžou, ale někteří se trochu vidíme optikou jakou bysme chtěli vypadat než jest realita, proto např jest třeba se ptát guruovy manželky než něho na jeho guruuství
přiznám se že jsem se těšil na reakci k bodu 2, nejen tedy na mne ale i na zbyle jmenované ve spojitosti s jejich systémy a jestli sis z toho třeba vyhodnotil něco pro sebe; ti projevili charakter a k selhání organismu se doznali
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Syrovozrout »

ravima píše:Tomu co píše Dima věřím, ale 811fruitariáni opravdu nemají moc společného s breathariánstvím, energie přijímají dost a vlastně skoro všeho dost.
(Fruktóza je sice megazátěž na játra, ale zase u důsledných dlouhodobých fruitariánů nemají nic jiného těžkého na práci, tak to zvládají asi v pohodě :) )

Dano: skladba esenciálních aminokyselin ovoce je hodně různá (stejně tak u zeleniny), některé druhy mají všechno komplet skoro jak maso (kiwi, avokádo,...), některé mají trochu méně pouze jedné aminokyseliny (banán), jiné jsou na tom dost mizerně (jabka, hrušky, švestky...). Typická 811 strava má pravděpodobně dost esenciálních aminokyselin i podle doporučených denních dávek.
"Hrušky byly dříve oblíbené mezi dětmi, sadaři i labužníky. Ublížila jim ale krize výroby a užívání řepného cukru a dovoz exotického ovoce, které je prakticky vytlačilo z jídelníčku. Hrušky tak ztratily výsadní postavení sladkého ovoce. Místo nich dnes ve velkém konzumujeme banány, broskve a ostatní sladké jižní ovoce.

"Když pominu drobný prodej a samozásobitelství, tak v supermarketech se prodává 70 až 80 procent hrušek z dovozu. A ty ceny jsou poměrně vysoké. Jednak kvůli tomu, že pěstování je náročnější, ale navíc chybí právě domácí konkurence. V podstatě ceny ani nižší být nemohou. Možná třeba na podzim se v obchodech nějaké české hrušky najdou, ale v období od ledna do léta je to mizivé číslo," vysvětluje situaci.

Ještě hůře než hrušky, jsou na tom jablka. Domácí producenti na trhu nemají výhodnou pozici a dovozy jablek neustále stoupají. "V produkci hrušek bychom ani nemohli být soběstační, opravdu z valné části jsou hrušky, co se v supermarketech prodávají, z dovozu. Především z Belgie a Itálie - to jsou největší pěstitelé v Evropské unii. Stejná situace je také u jablek, ale i u švestek a broskví.

Česko bylo učiněno výrazně závislé na dovozech ovoce a zeleniny, a to i u druhů, které se v tuzemsku tradičně pěstují. V loňském roce se podle údajů ČSÚ do země dovezlo zeleniny, ovoce a ořechů v součtu za 22,5 miliardy, především ze Španělska."

http://www.lidovky.cz/proc-klesa-produk ... a-chut_ape
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od venclík »

Nahrazení masa by se dalo vyřešit i nahrazením stejného stejným- ale hmyzem. Myslím, že z etického hlediska by to bylo (na rozdíl od savců a ptáků) přijatelné. Mouční červy, švábi apod. Jde jen o sílu zvyku a překonání prvotního odporu. Viz. třeba
http://hauserova.blog.idnes.cz/c/361083 ... -hmyz.html
Napadlo mě to, protože nedávno vyšel možná na Idnes o tom článek (zpětně jsem nedohledal, ale vygooglit lze spoustu jiných článků)
Zde třeba autorka uvádí, že mouční červi obsahují ve stejném množství víc bílkovin než stejná hmotnost hovězího a navíc spoustu vitamínů, minerálů...
Ale sám se ke konzumaci mravenců nebo cvrčků nechystám, měl bych k tomu odpor a není to určitě nutné...
Uživatelský avatar
garfield
Příspěvky: 50
Registrován: stř úno 07, 2018 21:57

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od garfield »

Stale jeste vahate, zda zkusit vitarianstvi ci jiny smer? Zkuste SUPER-POTRAVINU "Mana", neboli praskova soja s motorovym olejem! ... Ach boze, kam to spejeme, no hlavne ze se to dobre prodava a je to "prirozene". :roll: (tak nevim, neni dneska 1.4. ?)
rozhovor: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/chte ... ajem-42505
domovska stranka: https://mojemana.cz/
slozeni: https://cs.wikipedia.org/wiki/MANA_(potravina)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od cepheus »

Tak tomu se rika primo cenova bomba :mrgreen: ))) .. https://www.alza.cz/sport/mana-drink-ma ... 023215.htm
..................
https://www.alza.cz/sport/mana-prasek-m ... gKUcfD_BwE
Dokud budou hloupi lidi (duverivym se omlouvam predem) kupovat "pranu", koupi si jiny trubky i "manu":)) .
Uz jsem rano videl a cetl jsem, masakr motorovou pilou obou mozkovych hemisfer soucasne :D)) .
Uživatelský avatar
garfield
Příspěvky: 50
Registrován: stř úno 07, 2018 21:57

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od garfield »

6000 Kc mesicne? Myslel sem ze mluvili o levne strave. :o To abych nevydelaval na nic jineho a to si pripadam vysokonakladovy. Skatulkovani lidi do krabicek "presne tohle slozeni je pro vas to nejlepsi!", jako stroje. No jo automechanik, co muze vymyslet jineho nez presne davkovani paliva. Na druhou stranu - mit tohohle par krabic, tak sem zajisteny pro pripad apokalypsy.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od cepheus »

Jj, kdyz pudu do hospody denne si dam super kablik za 100,- si to spocti mesicne oproti te brecce:) .. jsem na 3.000, bricho jak balon a jeste mi to donesou pod nos:))) .
Njn, videl si tech darmojedu ve videjku co se uz na tom zivi, vysokozdvih, paletky, regalky, manageri, urednickove, nad tim vsim strecha s topenim, to uz neco stoji:))
.................

Apokalypsa, prelidneni, malo vody, global warm ? .. Ty tem kecum veris kcoure ? .. se mi nezda, po 21 pustu:)) ..

Ok, podme - vem rozum do hrsti, do druhe hrsti kalkulacku, google a deme na to - vem plochu CZ zaprdene kotliny a napichej na ni 7.500.000.000 cerno/bilo/zluto/rudych trpaslicku vcetne krovaku:) .
Pak sem dej cislo (m2 na jednoho), pak to zase "nacechrej" zpatky na cely Globus, a co vidis ? + k tomu kazdymu kus jeho vlastniho more vody:) .. porad apokalypsa, prelidneno ?? :idea: :wink:

Porad mas prelidneno, nebo jen nektery nenazrany chory hlavy by tu nejradeji byli sami s par roboty a otroky ve fabrikach ?:)
Kecicky teticky Beticky, hehe:))) .. pouzivej selsky rozum a nasobilku, na kecy se vys... (ehm vis co):)))
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od PetrK »

Být to tak 100 krát levnější, koupím to prasatům na újeď. :) Ale tohle je nejdražší šrot v celý Evropě.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od cepheus »

A jsme zase u toho srotu, hahaha:)) .
Podobne odpad co se donedavna zkrmoval, nebo vyleval do kanalu - syrovatka ("Actimel", nejdrazsi dochuceny a doslazeny odpad na Svete v prepoctu na 1 litr) heh:) .. drazsi kalisky a marketing nez obsah:)) .
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od PetrK »

No jasně syrovátka, pamatuju že to lili zrovna těm prasatům do koryt se šrotem. A jak si mlaskaly. :)
Uživatelský avatar
garfield
Příspěvky: 50
Registrován: stř úno 07, 2018 21:57

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od garfield »

cepheus píše:
úte úno 13, 2018 21:10
Apokalypsa, prelidneni, malo vody, global warm ? .. Ty tem kecum veris kcoure ? .. se mi nezda, po 21 pustu:)) ..
Sranda :D I kdyz nejakou cistku bych uvital, lidi by si zacali vic vazit hodnot a nebyl by to tu druhy Rim s rozcamranou spolecnosti.

Jo ja to spatne pochopil - ty lidi tam se nezivi Manou, ale prodejem Many! Ja uz naivne myslel, ze fakt vlastni produkt chlastaji kazdy den.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od cepheus »

PetrK píše:
úte úno 13, 2018 23:09
No jasně syrovátka, pamatuju že to lili zrovna těm prasatům do koryt se šrotem. A jak si mlaskaly. :)
jo, si pamatuju si rikal:) .. bodejt by nemlaskaly, samy super bakterky + proteiny kaseinovy, syrovatkovy jaky si vzpomenes:)
Kulturisti kupujou dneska koncentrovany, praskovy za tezke lowe:)))
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od cepheus »

garfield píše:
stř úno 14, 2018 9:46
Sranda :D I kdyz nejakou cistku bych uvital, lidi by si zacali vic vazit hodnot a nebyl by to tu druhy Rim s rozcamranou spolecnosti ..
Vidis, pak ze skarohlid, vidis veci jak jsou v Pravde, nezakryty masazema:)) .. prestalo fungovat, vid ?:)
Ale jo, "hmotarum" by probuzeni nezaskodilo, aby se v Lidlu nervali o "slevy" jako smyslu zbaveny idioti z blazince na vychazce:) .
Jo ja to spatne pochopil - ty lidi tam se nezivi Manou, ale prodejem Many! Ja uz naivne myslel, ze fakt vlastni produkt chlastaji kazdy den.
Haha, uz si nekdy takoveho "dobraka" videl ?:) .. ("deticky, tohle nepapejte, to sou jen vzorky z nasi rodinne fabriky") :mrgreen:))
Uživatelský avatar
garfield
Příspěvky: 50
Registrován: stř úno 07, 2018 21:57

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od garfield »

Jo typicky pri toceni reklamnich videoklipu: "Uz je konec? Fuj, malem jsem se z toho pozvracel!"

Lidi podlehaji reklame a obalum jak ovce. Uz je dnes problem sehnat stare klasicke chemikalie, to same se prodava s vuni a lepsim obalem za X-nasobek ceny. Napr. cistici pripravek Krtek - 1 kg za 100 Kc, pritom je to hydroxid sodny, ktery se prodava 1 kg za 50 Kc. Ale ma to hezkou znacku, tak to duverivi zakaznici kupuji.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od cepheus »

Chlornan sodny (SAVO-Original !) do bazejnu - to same v bledemodrem:)) ..
Lidi uz dneska mozek nepouzivaji, to boli, je to namaha, mavnot kartou namaha neni:) .
Uživatelský avatar
garfield
Příspěvky: 50
Registrován: stř úno 07, 2018 21:57

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od garfield »

Protoze Savo koupis v Tescu, ale chlornan sodny ne. Jak se divam, tak Savo ma koncentraci 4,7%, prodavany chlornan sodny 12-16%, pritom chlornan sodny je sice trochu drazsi, ale i tak mi vychazi, ze Savo je 2x predrazene, protoze ma znacku (a vuni). Za hloupost se musi platit. Do wc liju ocet, je dobrym (a levnym) rozpoustedlem na kamen. Ale zena chce kulicky, "protoze voni" :-) (ale nefunguji, to je pro ni uz vedlejsi). Fuj a Domestos stoji 1/2 litru 110 Kc, pritom je to jen Savo (4,9% chlornan sodny) + mydlo. Tak to je pekne predrazene mydlo. :shock:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od cepheus »

Tak:) .. za blbost se plati a chytremu napovez, ze jo:) .. https://www.akcniletaky.com/dezinfekcni ... 4-produkt/
Hehe :D) .. "W5 dezinfekcni prostredek s chlorem" .. "vhodny i do bazejnu", nebo-li zase chlornan (SAVO "original") za 16 kc/litr v ekšnu:) .
Vemu krabici/dve a mam "SAVO" na cely leto:) .
Uživatelský avatar
garfield
Příspěvky: 50
Registrován: stř úno 07, 2018 21:57

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od garfield »

Spolehaji na to, ze tyhle veci vetsinou kupuji zeny a ty neumi takhle technicky myslet, hodnoti podle obalu, "krasy a vune".
Uživatelský avatar
Kei
Příspěvky: 448
Registrován: pát led 26, 2018 9:47
Bydliště: planeta Gurun - postsekundární paragalaxie Michulan

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Kei »

garfield píše:
stř úno 14, 2018 18:13
Ale zena chce kulicky, "protoze voni" :-)
Parodie na vůni, vyvolávající záchvaty kýchání :lol:

Když přemýšlím, jak to smrdí z dálky v šopu.... oni snad schválně dělají netěsné obaly, aby přilákali zákazníky :-D Těch pár % co chodí oklikou už oželí, stejně by to nekoupili :mrgreen:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od cepheus »

To vis ze to smrdi na sto honu schvalne .. chytra, za 1* taky :D))) .
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od PetrK »

garfield píše:
stř úno 14, 2018 18:13
Protoze Savo koupis v Tescu, ale chlornan sodny ne. Jak se divam, tak Savo ma koncentraci 4,7%, prodavany chlornan sodny 12-16%, pritom chlornan sodny je sice trochu drazsi, ale i tak mi vychazi, ze Savo je 2x predrazene, protoze ma znacku (a vuni). Za hloupost se musi platit. Do wc liju ocet, je dobrym (a levnym) rozpoustedlem na kamen. Ale zena chce kulicky, "protoze voni" :-) (ale nefunguji, to je pro ni uz vedlejsi). Fuj a Domestos stoji 1/2 litru 110 Kc, pritom je to jen Savo (4,9% chlornan sodny) + mydlo. Tak to je pekne predrazene mydlo. :shock:
Kupuju taky chlornan do bazénu v koncentraci 12% a ředím cca 3x ženě do originál lahví od sava. Na vodní kámen pak kilovku suchý (sypaný 100%) kyseliny citrónový, má výhodu oproti octu že nesmrdí. A do třetice louh sodný který funguje dobře na připálený hrnce a to i když vám to na vařiči zahoří že je to totálka černý. 24 hodin a umyjete proudem vody. Akorát s louhem bacha, jedna kapka do oka a už vám ho nikdo nezachrání. U sava a chlornanu taky pozor, je to vždy směs 1:1 s louhem sodným. Jako čistá chemikálie se na mytí a bazény neprodává.
Uživatelský avatar
Kei
Příspěvky: 448
Registrován: pát led 26, 2018 9:47
Bydliště: planeta Gurun - postsekundární paragalaxie Michulan

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Kei »

PetrK píše:
stř úno 14, 2018 23:57
kyseliny citrónový, má výhodu oproti octu že nesmrdí
Není to tak hrozné, ocet zachvíli vyprchá a není po něm ani stopy :D Akorát by to neměl být nějaký vylepšený s estragonem, a podobné srandy.

Super chemické okénko :wink:
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od PetrK »

Kei píše:
čtv úno 15, 2018 0:59
PetrK píše:
stř úno 14, 2018 23:57
kyseliny citrónový, má výhodu oproti octu že nesmrdí
Není to tak hrozné, ocet zachvíli vyprchá a není po něm ani stopy :D Akorát by to neměl být nějaký vylepšený s estragonem, a podobné srandy.

Super chemické okénko :wink:
Tak to máš jako moje žena. U nás doma to máme jako u hledačů pokladů, ti se také dělí na citronáře a octaře. Jedni čistí (železo) citrónovkou, a druzí čistí octem a drbou kartáčem. :D Jsou to dvě sekty a nic mezi tím. :D
Uživatelský avatar
Kei
Příspěvky: 448
Registrován: pát led 26, 2018 9:47
Bydliště: planeta Gurun - postsekundární paragalaxie Michulan

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Kei »

Sekty nebrat. Když na něco líp zabírá "citronáda", tak proč se s tím párat.. navíc když je citronář přímo v domácnosti a ukáže na vlastní oči, jak to jde lépe :lol:

Ale ocet se hodí třeba do nádržky, místo aviváže, na neutralizací mýdlového pracího prášku... co by udělala "citronáda", to nevím :mrgreen:
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od PetrK »

No jasně nepárat se s tím a vzít co je po ruce. Snaha ušetřit domácnosti ocet se minula účinkem a používám ho tedy sám.
Uživatelský avatar
Kei
Příspěvky: 448
Registrován: pát led 26, 2018 9:47
Bydliště: planeta Gurun - postsekundární paragalaxie Michulan

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od Kei »

Ušetříš ocet, tím že ho používáš? :D
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Potravina se všemi typi amino-kyselin?

Příspěvek od PetrK »

Ale ne, tím že místo něj používám citrónovou kyselinu, v 1 kg balení je celkem levná. Navíc jde použít na čištění destilátoru a čajových konvic, je bez zápachu a tedy univerzální.
Odpovědět