ovesné vločky

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Danielka

ovesné vločky

Příspěvek od Danielka »

Donedavna jsem se domnivala, ze ovesne vlocky jsou tez "zive". Myslela jsem si, ze se vyrabi rozmackanim zrna. Az pak jsem zjistila, ze jsou naparovane, sparovane a susene. Jsou tedy vhodne pro vitariany nebo ne? Dekuji.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: ovesné vločky

Příspěvek od Marci »

Zalezi na tom jak ktere. Albio ma ve svych obchodech vlockovace jako napr. tento http://www.atranet.cz/rucni-vlockovac-w ... r/d-70411/
ktery jen mechanicky suche obili rozdrti.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: ovesné vločky

Příspěvek od ravima »

Ovesné vločky jsou upravené párou. Už jenom proto nemají s vitariánstvím nic společného.
Navíc jsou velmi často plesnivé a obsahují žluklý olej.

Ano, čerstvé domácí vločky jsou o něčem jiném. Ale když už obilí, tak přijatelná vitariánská úprava je pouze klíčení celých zrn.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: ovesné vločky

Příspěvek od venclík »

ravima píše: Ano, čerstvé domácí vločky jsou o něčem jiném. Ale když už obilí, tak přijatelná vitariánská úprava je pouze klíčení celých zrn.
No, to snad ne.


Já mám zrní rozdělený takto:

-vhodné ke klíčení: čočka, hrách, mungo, pšenice
-ke šrotování: oves, pohanka
-nevyužitelná: ječmen (pivo), žito
-olejnatá multifunkční

A speciálně oves se ke klíčení vůbec nehodí (špatně klíčí i bezpluchý, náchylnost k plísním)
Výborný je šrotovaný na mouku jako základ pro různé šroty a kaše (třeba s jablky). To má i jinou, byť subjektivně spíše lepší chuť než vločky.
Ale možná má někdo jinou zkušenost, byť to moc pravděpodobné není.

Ječmen a žito se dá taky šrotovat, ale chuť je hnusná a klíčení plesniví a kvasí.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: ovesné vločky

Příspěvek od Jindra »

venclík píše:
ravima píše:Ano, čerstvé domácí vločky jsou o něčem jiném. Ale když už obilí, tak přijatelná vitariánská úprava je pouze klíčení celých zrn.
No, to snad ne.
Já mám zrní rozdělený takto:
-vhodné ke klíčení: čočka, hrách, mungo, pšenice
-ke šrotování: oves, pohanka
-nevyužitelná: ječmen (pivo), žito
-olejnatá multifunkční
A proč ne, venclíku, věta Ale když už obilí, tak přijatelná vitariánská úprava je pouze klíčení celých zrn je podle mne zcela OK, ikdyž teda podle mne obilí jíst vůbec nemáme, ale když už někdo "musí", pak klíčené.

Slovem "zrní" se - aspoň teda PMN - obvykle míní obilniny obecně a Tys tomu teda dal, smíchals kdeco: čočka, hrách, mungo, pohanka, olejnatý semínka - neházel bych luštěniny do jednoho pytle se zrním :)
no jen můj názor, jsem strojař a tohle není moje silná stránka ;-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: ovesné vločky

Příspěvek od venclík »

Jindra píše:
A proč ne, venclíku, věta Ale když už obilí, tak přijatelná vitariánská úprava je pouze klíčení celých zrn je podle mne zcela OK, ikdyž teda podle mne obilí jíst vůbec nemáme, ale když už někdo "musí", pak klíčené.

Slovem "zrní" se - aspoň teda PMN - obvykle míní obilniny obecně a Tys tomu teda dal, smíchals kdeco: čočka, hrách, mungo, pohanka, olejnatý semínka - neházel bych luštěniny do jednoho pytle se zrním :)
no jen můj názor, jsem strojař a tohle není moje silná stránka ;-)
Já jsem se jen Jindro ohradil proti generalizování se kterým nesouhlasím. Proč by jediná přijatelná vitariánská úprava měla být klíčení? Suché zrní je také živé, byť latentní. Spíše si myslím, že zrní ( i luštěniny) by mělo být naopak základem stravy z více důvodů.
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: ovesné vločky

Příspěvek od harmon3k »

venclík píše:
Jindra píše:
A proč ne, venclíku, věta Ale když už obilí, tak přijatelná vitariánská úprava je pouze klíčení celých zrn je podle mne zcela OK, ikdyž teda podle mne obilí jíst vůbec nemáme, ale když už někdo "musí", pak klíčené.

Slovem "zrní" se - aspoň teda PMN - obvykle míní obilniny obecně a Tys tomu teda dal, smíchals kdeco: čočka, hrách, mungo, pohanka, olejnatý semínka - neházel bych luštěniny do jednoho pytle se zrním :)
no jen můj názor, jsem strojař a tohle není moje silná stránka ;-)
Já jsem se jen Jindro ohradil proti generalizování se kterým nesouhlasím. Proč by jediná přijatelná vitariánská úprava měla být klíčení? Suché zrní je také živé, byť latentní. Spíše si myslím, že zrní ( i luštěniny) by mělo být naopak základem stravy z více důvodů.
A to jakých ?
Návštěvník

Re: ovesné vločky

Příspěvek od Návštěvník »

Souhlasím s tím, že živé jsou obiloviny a luštěniny pouze v naklíčené formě. Vaří se proto, aby se v nich zničil určitý druh škrobu, který je pro tělo jedovatý (nejvíce je ho ve fazolích - ty jsou i po klíčení nepoživatelné a stále jedovaté - kromě munga, a fazolek adzuki). Tento škrob se v obilovinach nerozloží, pokud neprojde teplotou 100 a více. Proto máčení, mletí a následné sušení na 40 stupňů NEROZLOŽÍ JEDOVATÉ ŠKROBY. Škroby se rozloží jedině klíčícím procesem,máčení (např. pohanky přes noc) nestačí. Klíčky musí mít alespoň 2 cm, aby byly škroby důkladně rozloženy. V této fázi i v zrnu a jeho klíčcích nejvíce vitamínů a enzymů.
Vím, že vyšlo několik knížek a kuchařek s vitariánskými recepty. Pokud se tam používají nenaklíčené obiloviny nebo luštěniny (např. namletá mouka z 10 hodin namočených jáhel), tak to nahrazuji naklíčenými nebo mletými ořechy. Nerozložený škrob poškozuje mozek - postupně ho rozežírá - je to zřetelně vidět na lékařských snímcích.
Ovesné vločky jsou zničené, neklíčí, proto je nejím. Raději si koupím přímo oves (zrno), které naklíčím.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: ovesné vločky

Příspěvek od ravima »

Návštěvník píše:Souhlasím s tím, že živé jsou obiloviny a luštěniny pouze v naklíčené formě. Vaří se proto, aby se v nich zničil určitý druh škrobu, který je pro tělo jedovatý (nejvíce je ho ve fazolích - ty jsou i po klíčení nepoživatelné a stále jedovaté - kromě munga, a fazolek adzuki). Tento škrob se v obilovinach nerozloží, pokud neprojde teplotou 100 a více. Proto máčení, mletí a následné sušení na 40 stupňů NEROZLOŽÍ JEDOVATÉ ŠKROBY. Škroby se rozloží jedině klíčícím procesem,máčení (např. pohanky přes noc) nestačí. Klíčky musí mít alespoň 2 cm, aby byly škroby důkladně rozloženy. V této fázi i v zrnu a jeho klíčcích nejvíce vitamínů a enzymů.
Vím, že vyšlo několik knížek a kuchařek s vitariánskými recepty. Pokud se tam používají nenaklíčené obiloviny nebo luštěniny (např. namletá mouka z 10 hodin namočených jáhel), tak to nahrazuji naklíčenými nebo mletými ořechy. Nerozložený škrob poškozuje mozek - postupně ho rozežírá - je to zřetelně vidět na lékařských snímcích.
Ovesné vločky jsou zničené, neklíčí, proto je nejím. Raději si koupím přímo oves (zrno), které naklíčím.
Kdysi jsem si zjišťoval, jaké sacharidy co obsahuje a došel jsem k závěru, že zrovna pohanka stačí máčet. Navíc čisté střevo se správnými bakteriemi si snadno poradí s kdejakým polysacharidem, který by jinak mohl být nebezpečný. Pokud máš něco bližšího k tomu poškozování mozku, tak to rozepiš, nebo dej odkaz, dík.
Jane
Příspěvky: 109
Registrován: pát úno 26, 2010 15:32

Re: ovesné vločky

Příspěvek od Jane »

No to je teda síla, jím často pohanku jen máčenou přes noc a dávám to také mému ročnímu dítěti!!!! Takže kde je pravda????? :?
Jane
Příspěvky: 109
Registrován: pát úno 26, 2010 15:32

klíčení

Příspěvek od Jane »

Klíčíte teď něco?
Vyrostou klíčky bez slunce?
Jak často je přes den kropíte? Mě vždycky tak nějak seschnou... :-(
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: klíčení

Příspěvek od Jindra »

Wow, zrovna dneska (letos poprvé a naposled) mám k obědu máčenou pohanku s jabkama skořicí medem
Jane píše:Klíčíte teď něco? Vyrostou klíčky bez slunce? Jak často je přes den kropíte? Mě vždycky tak nějak seschnou
klíčím fazoli mungo, je to totiž naprosto nenáročné (namočím večer, aby klíčení začínalo ve tmě, zprvu párkrát propláchnu a pak nechám 24 hodin ve vodě. vodu sliju a pak nadále už jen dám do vody na jednu hodinu denně; během tří čtyř dnů je to bez extra péče bezvadně hotové)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
galvanometr
Příspěvky: 167
Registrován: pát lis 09, 2012 20:01
Bydliště: Brno

Re: ovesné vločky

Příspěvek od galvanometr »

Každopádně když už jíst oves, tak namočit aspoň přes noc. V opačném případě se člověk připraví o B12.
Pravdu nebudeme skrývat.
Návštěvník

Re: ovesné vločky

Příspěvek od Návštěvník »

No já zatím zkoušela naklíčit sóju, ale seschla mi. Pak pohanku - to samý. Nechala jsem to přes noc ve vodě. Druhý den propláchla, ale jen ve vlhku v té sklenici (nebo se to má nechat taky ponořené ve vodě????, to jsem nepochopila....), další den taky, pak jsem to dala na parapet a kropila 3x denně, ale klíčky nezezelenaly a je to seschlé...
zbyso_navstevnik

Re: ovesné vločky

Příspěvek od zbyso_navstevnik »

Návštěvník píše:Souhlasím s tím, že živé jsou obiloviny a luštěniny pouze v naklíčené formě. Vaří se proto, aby se v nich zničil určitý druh škrobu, který je pro tělo jedovatý (nejvíce je ho ve fazolích - ty jsou i po klíčení nepoživatelné a stále jedovaté - kromě munga, a fazolek adzuki). Tento škrob se v obilovinach nerozloží, pokud neprojde teplotou 100 a více. Proto máčení, mletí a následné sušení na 40 stupňů NEROZLOŽÍ JEDOVATÉ ŠKROBY. Škroby se rozloží jedině klíčícím procesem,máčení (např. pohanky přes noc) nestačí. Klíčky musí mít alespoň 2 cm, aby byly škroby důkladně rozloženy. V této fázi i v zrnu a jeho klíčcích nejvíce vitamínů a enzymů.
Vím, že vyšlo několik knížek a kuchařek s vitariánskými recepty. Pokud se tam používají nenaklíčené obiloviny nebo luštěniny (např. namletá mouka z 10 hodin namočených jáhel), tak to nahrazuji naklíčenými nebo mletými ořechy. Nerozložený škrob poškozuje mozek - postupně ho rozežírá - je to zřetelně vidět na lékařských snímcích.
Ovesné vločky jsou zničené, neklíčí, proto je nejím. Raději si koupím přímo oves (zrno), které naklíčím.
Tuhle informaci, ze skrob poskozuje mozek jsem nasel pouze a jenom TADY a jeste je tato informace od neregistrovaneho navstevnika. V jednom vlakne byl i pozadan, aby tuto informaci potvrdil nejakymi zdroji - to se ovsem nestalo, tudiz tuto informaci neberu. Pokud by kdokoliv k tomuto neco nasel, budu velmi rad :) Tohle mi prijde jako dezinformace aneb ted si to vycucam z prstu a napisu tady na forum.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: ovesné vločky

Příspěvek od smajliss »

Podle mě je to blbost takhle generalizovat. Aspoň jsem o tom nikdy neviděl specifičtější info. Škroby můžou působit špatně na mozek nepřímo. Ne tím, že jsou škroby, ale tím, že zvednou hladinu krevního cukru a ten je potom špatný. Ale vysoká hladina krevního cukru nemusí být vina škrobu, ale může být způsobena díky vysokému přijmu tuků a k tomu i hodně cukrů/škrobů zároveň.
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: ovesné vločky

Příspěvek od ovekyska »

no ja zvykne m detom vlocky namacat aspon na 12 hodin s troskou kefiru, mierne mi nakvasia, co urcite pomoze stravitelnosti.
skusala som aj so stipkou zitneho kvasku, ale bolo to divne.
Sissi

Re: ovesné vločky

Příspěvek od Sissi »

Dokázal by mi prosím někdo říct jak velké množství jednoduchých cukrů přibližně obsahují naklíčené obiloviny a luštěniny?
Předem moc děkuji..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: ovesné vločky

Příspěvek od Janek »

Nerozložený škrob poškozuje mozek? Zjevně nikoliv víc jak přemíra čehokoliv, a podobna revolucni tvrzeni by mela byt zdrojovana, coz neni, takze to jen vyvolava paniku :)

http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic ... 055#p46055
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
borazon
Příspěvky: 24
Registrován: ned zář 27, 2015 14:25

Re: ovesné vločky

Příspěvek od borazon »

Teď si zrovna klíčím ječmen a budu dělat placky :)
Odpovědět