Pouze místní ovoce a zelenina?

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

Ahoj,
předem se omlouvám, jestli je toto téma někde už založené, ale v sekci potraviny jsem jej nenašla.
Před třemi dny se mi dostala do ruky strava o syrové stravě. Začetla jsem se a byla jsem nadšená. Procházím různými stupni stravování a vypadá to, že tohle bude ten další. Jenže hlavou mi vrtá otázka, která mi nedá spát a potřebovala bych na ni odpověď. Jak se mi zdá, vitariáni jedí i ovoce z ciziny - avokáda, citrusy apod. Až doteď jsem byla přesvědčená, že je správné jíst pouze to ovoce a tu zeleninu, která se pěstuje v ČR. Chodím na trh, kupuju právě to, co je v sezóně a zdá se mi to maximálně v pořádku. A teď se dočítám citrusech a banánech a jsem z toho taková rozladěná a trochu smutná. Nezdá se mi to správné, vždyť když bych chtěla být samostatná a živit se pouze tím, co bych si dopěstovala, žádné citrusy a podobné věci bych na zahradě neměla. (Když jsem byla malá, bydleli jsme na Slovensku, kde jsme měli velkou zahradu, takže jsme ovoce ani zeleninu nekupovali). Ale vitariáni je jedí, je to snad ve všech receptech. Jaký je váš názor na to? Přemýšlela jsem i o tom, že dříve se lidé za potravou také stěhovali - jako to dodnes dělají zvířata, ale.. Ale opravdu je pro mé tělo prospěšné tropické ovoce? Neberte to, prosím, jako útok. Začínám mít k vitariánství velké sympatie, ale tohle mi dost vadí a nevím, co s tím.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od smajliss »

Co se týče NAŠÍ historie, tedy naši genetické vybavenosti, tak už to vitariánství je trochu mimo. Protože náš předek jedl hodně masa, takže hojně využíval tuk jako zdroj energie, což většinou vitariáni nedělají a jako zdroj energie používají cukr (ovoce). Ale jak je vidno, tak na tom zase tolik nezáleží, protože mnoho vitariánů jí tropické ovoce a dělá jim to dobře.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od Dano »

Co si citala napr. proti pomarancom? Rastu tu nedaleko v Taliansku/Grecku/Spanielsku, su mnam.
To, ze mame jest len to co okolo nas rastie? Preco? Asi mas na mysli nejake zdravotne dovody, predpokladam, nie dopad na zivotne prostredie, vsak? Ako na nas vplyvaju? Zle? Ako zle? Ochladzuju? Ak aj ano, to snad nie je problem:
viewtopic.php?f=3&t=1381&p=90845#p90845
To tvrdi myslim makrobiotika, ale ta nie je za surovu stravu ako toto forum.

Je to na tebe ako sa rozhodnes. Da sa aj bez dovazanych plodin, a len z toho co ti vyrastie na zahrade (velmi tazke, priam asketicke), alebo co rastie okolo (o nieco lahsie). Pohlad toho, kto si nemysli ze jest treba len to co rastie v prostredi kde zije moze byt formovany napr. aj takymito otazkami:
Co maju jest polarnici na ant/arktickych zakladniach? V tej klime nerastie vobec nic.
Himalajci vysoko v horach? Tam kde ryza nerastie, vynasaju ju zdola... Len mlieko z jakov?
Je pre orangutany v ZOO v Skandinavii v zime lepsie ich krmit len zemiakmi, kapustou/zeli? Ako ovocim ktore tam v tej klime nerastie?
Podobne ine zvierata zijuce v inej pre ne cudzej klime na inej strave.
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

smajliss píše:Co se týče NAŠÍ historie, tedy naši genetické vybavenosti, tak už to vitariánství je trochu mimo. Protože náš předek jedl hodně masa, takže hojně využíval tuk jako zdroj energie, což většinou vitariáni nedělají a jako zdroj energie používají cukr (ovoce). Ale jak je vidno, tak na tom zase tolik nezáleží, protože mnoho vitariánů jí tropické ovoce a dělá jim to dobře.
Nevím, jak přesně to bylo s naším předkem a jak často jedl maso, ale určitě jedl i hodně ovoce, zeleniny, a různého zeleného, ne? Neznám tak dobře historii, ale nemyslím si, že si ulovili něco každý druhý den, takže hlavní složku potravy muselo být něco jiného, a nejspíš to, co rostlo kolem.. Když ještě nebylo zemědělství.
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

Dano píše:Co si citala napr. proti pomarancom? Rastu tu nedaleko v Taliansku/Grecku/Spanielsku, su mnam.
To, ze mame jest len to co okolo nas rastie? Preco? Asi mas na mysli nejake zdravotne dovody, predpokladam, nie dopad na zivotne prostredie, vsak? Ako na nas vplyvaju? Zle? Ako zle? Ochladzuju? Ak aj ano, to snad nie je problem:
viewtopic.php?f=3&t=1381&p=90845#p90845
To tvrdi myslim makrobiotika, ale ta nie je za surovu stravu ako toto forum.

Je to na tebe ako sa rozhodnes. Da sa aj bez dovazanych plodin, a len z toho co ti vyrastie na zahrade (velmi tazke, priam asketicke), alebo co rastie okolo (o nieco lahsie). Pohlad toho, kto si nemysli ze jest treba len to co rastie v prostredi kde zije moze byt formovany napr. aj takymito otazkami:
Co maju jest polarnici na ant/arktickych zakladniach? V tej klime nerastie vobec nic.
Himalajci vysoko v horach? Tam kde ryza nerastie, vynasaju ju zdola... Len mlieko z jakov?
Je pre orangutany v ZOO v Skandinavii v zime lepsie ich krmit len zemiakmi, kapustou/zeli? Ako ovocim ktore tam v tej klime nerastie?
Podobne ine zvierata zijuce v inej pre ne cudzej klime na inej strave.
Ano, myslím, že jsem to slyšela u makrobiotiky. Jeden čas jsem se jí inspirovala, ale nesouhlasila jsem s tím, kolik potravin jedí původem z Asie. Zkoušela jsem něco jako "českou makrobiotiku".
Proti pomerančům osobně nemám nic, občas si je dám, jsou dobré. Jen mi přijde přirozenější a samozřejmě ekologické, pokud se budu stravovat z místních (teď nemyslím jen zahradu, ale území ČR) a sezónních potravin. Vždyť vitariánství může fungovat i bez dovozových potravin, vždyť dříve se toho k nám tolik nedováželo.
Polárníci tam odněkud přijeli, nenarodili se tam, není to jejich přirozené prostředí. Ale například Inuité (myslím, že jsem to četla o nich) si jezení masa spestřují sálaty ze sobích žaludků, a dělá jim to dobře. Získají tím potřebné látky.
V knize Svět bez rakoviny, příběh vitamínu B17 jsem četla o původních obyvatelích žijících v Himalájích.(teď myslím nějaké níže poležené oblasti) "Moderní strava" se tam ještě nedostala, a tak jsou odkázáni na to, co tam roste. (Konkrétně se tam vyzdvihovaly pecky z meruněk, které obsahují výše zmiňovaný vitamín. Pecek si váží nejvíc z celé meruňky, mají celé meruňkové sady.) Dělají z něco olej apod. Jedna věc se v té knize stále opakovala - lidé, kteří žijí tam, kde se narodili a vyrůstali a jedí místní stravu, jsou zdraví, dožívají se vysokého věku. Ale jakmile se odstěhují např. do Evropy, přijmou zdejší stravovací návyky, začínají trpět stejnými nemocemi jako místní.
Nemůžeš porovnávat to, že někdo z Evropy odjede na severní pól a má se tam stravovat. Jeho tělo je uspořádané jinak.
Když orangutana přivezou odněkud z tropů, také mu musejí dávat tu stravu, která tam rostla a nemohou mu nutit brambory. Orangutani nejsou stavění na zimu, viděl snad někdo sníh v tropech? Pokud chtějí, aby by přežil a byl zdravý, musejí mu dávat tu stravu, na kterou je stavěný. Ne se ho snažit předělat na brambory se zelím. Rozumíš, co tím chci říct?
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od awa »

Být vitariánem lze i z místních surovin, ale nedovedu si to představit u začátečníků (nerozumí dostatečně řeči svého těla) a u programů s velkým objemem surovin (např.811). Také chvíli trvá transformace chutí, zbavení závislostí na přeslazeném a vnitřní ladění, mám-li si vzpomenout na své začátky.
Většina lidí závislých (nikoliv svátečních) na dovozu a exotice, má chrup v neutěšeném stavu, časté záněty...počteš si tady o tomto dost, a tohle o vyrovnaném jídelníčku a zdraví zrovna nevypovídá. Pokud někdo zvládně původní suroviny vč. bylin, bobulí atd. tak zubaře vůbec nepotřebuje a zuby může mít výstavní.
U mnohých by bez dovozu, hlavně banánů bylo s celým vitariánstvím utrum. :D
Je dobré se učit a inspirovat od toho, kdo žije tam (stejné klimatické pásmo), kde momentálně ty a bystře pozorovat. Jedlého je toho tady spousta, ale je třeba počítat s omezením na zimu. To je v začátcích nelehká zkouška.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od Dano »

stříbrná.rtuť píše:Rozumíš, co tím chci říct?
Nie. Ale to nevadi.
stříbrná.rtuť píše:Pokud chtějí, aby by přežil a byl zdravý, musejí mu dávat tu stravu, na kterou je stavěný.
stříbrná.rtuť píše:Ale opravdu je pro mé tělo prospěšné tropické ovoce?
Ak sa necitis stavana na pomarance, netrap sa nimi. (pomarance inac nie su tropicke ovocie. pises o nich ako keby nebolo prirodzene u nas sa nimi krmit, stale pisem v rovine dopadu na zdravie, nie ekologia). Ak si myslis ze si stavana napr. na jablka a ked sa hypoteticky prestahujes do Spanielska, tak kludne tam dalej basti (dovazane) jablka, na ktore stavana si, a pomarancom sa dalej vyhybaj.

Jedz co ti chuti, co ti robi dobre, po com sa citis fajn a tak. A ak si tu, tak vies ze sa bavime o vita :). To su aj tie jabka aj pomarance. Dnes som mal uzasne zrele sladke pomarance, a bezne mam skladovane jablka domace. V dobrej dobe a na dobrom mieste si zijeme, tolko moznosti..
Návštěvník

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od Návštěvník »

awa píše:Být vitariánem lze i z místních surovin, ale nedovedu si to představit u začátečníků (nerozumí dostatečně řeči svého těla) a u programů s velkým objemem surovin (např.811). Také chvíli trvá transformace chutí, zbavení závislostí na přeslazeném a vnitřní ladění, mám-li si vzpomenout na své začátky.
Většina lidí závislých (nikoliv svátečních) na dovozu a exotice, má chrup v neutěšeném stavu, časté záněty...počteš si tady o tomto dost, a tohle o vyrovnaném jídelníčku a zdraví zrovna nevypovídá. Pokud někdo zvládně původní suroviny vč. bylin, bobulí atd. tak zubaře vůbec nepotřebuje a zuby může mít výstavní.
U mnohých by bez dovozu, hlavně banánů bylo s celým vitariánstvím utrum. :D
Je dobré se učit a inspirovat od toho, kdo žije tam (stejné klimatické pásmo), kde momentálně ty a bystře pozorovat. Jedlého je toho tady spousta, ale je třeba počítat s omezením na zimu. To je v začátcích nelehká zkouška.
Docela se mi dařilo orientovat se na sezónní a místní ovoce a zeleninu, říkám si, to je dobrá cesta, najednou narazím na vitariánství, začtu se, nadchnu se, a potom najdu citrusy a manga a avokáda a posmutním. Ale je to moje smůla, protože mám takové preference. Jak jsi zmiňovala banány, ty mám ráda kvůli jejich sytosti, ale že bych se na ně vyloženě třásla, to se říct nedá.
Už dlouhou dobu mám ale chuť na nějakou zelenou kaši - někde jsem viděla fotku přenosného odšťavňovače uchyceného na zábradlí, jak z něj leze zelená kaše (kopřiva se tam právě chystala odšťavnit.. :D ), a to je přesně to, co bych si dala. Asi to mé tělo potřebuje, jenže vůbec si netroufám jít do lesa (bydlíme kousíček) a něco si tam sbírat. Poznám akorát ta kopřivu. A sedmikrásky ani pampelišky jsem ještě neviděla. Taky bych si dala šťovík, ale kde v Praze sehnat šťovík? :? A obecně by mě zajímalo, kde si Pražáci shánějí zelené. Klidně pojedu i mimo Prahu, ale vůbec nevím, kde co roste.. Musím něco nastudovat.
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

Není to jen o pomerančích. Ale třeba i o kakau, zázvoru, zeleném čaji a tak.. To je jedno, budu svou otázku řešit dál, třeba si na to jednou přijdu.:)
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od awa »

stříbrná.rtuť píše:Není to jen o pomerančích. Ale třeba i o kakau, zázvoru, zeleném čaji a tak.. To je jedno, budu svou otázku řešit dál, třeba si na to jednou přijdu.:)
Když budeš opravdu chtít, bude to rychleji než myslíš. Není tak těžké. Ve skutečnosti už hodně víš a chybí jen malounko, a to přijde se zkušenostmi.
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

Když budeš opravdu chtít, bude to rychleji než myslíš. Není tak těžké. Ve skutečnosti už hodně víš a chybí jen malounko, a to přijde se zkušenostmi.[/quote]

Milé povzbuzení, díky.:) Ten příspěvěk předtím se nevložil pod mým jménem, záhadným způsobem jsem byla odhlášená, nevadí..
A jak jsi na tom ty, co jíš, nejíš, jak dlouho jsi na syrové stravě?:)
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

Dano píše:
stříbrná.rtuť píše:Rozumíš, co tím chci říct?
Nie. Ale to nevadi.
stříbrná.rtuť píše:Pokud chtějí, aby by přežil a byl zdravý, musejí mu dávat tu stravu, na kterou je stavěný.
stříbrná.rtuť píše:Ale opravdu je pro mé tělo prospěšné tropické ovoce?
Ak sa necitis stavana na pomarance, netrap sa nimi. (pomarance inac nie su tropicke ovocie. pises o nich ako keby nebolo prirodzene u nas sa nimi krmit, stale pisem v rovine dopadu na zdravie, nie ekologia). Ak si myslis ze si stavana napr. na jablka a ked sa hypoteticky prestahujes do Spanielska, tak kludne tam dalej basti (dovazane) jablka, na ktore stavana si, a pomarancom sa dalej vyhybaj.

Jedz co ti chuti, co ti robi dobre, po com sa citis fajn a tak. A ak si tu, tak vies ze sa bavime o vita :). To su aj tie jabka aj pomarance. Dnes som mal uzasne zrele sladke pomarance, a bezne mam skladovane jablka domace. V dobrej dobe a na dobrom mieste si zijeme, tolko moznosti..
Jak děláš, prosím to, že cituješ jen nějaké věty?
dvdmchl

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od dvdmchl »

Jíst pouze lokální jídlo je rozhodně žádoucí, pro spoustu lidí však momentálně nedostupné.

Každej kousek ovoce, nebo zeleniny je zárověň také živým organismem. A pokud přijímáme myšlenku, že s jídlem přijímáme i informace z toho co jíme, pak je jasné, že jezení lokálních organismů nás lépe připraví na zvládání lokálních problémů.

Pokd za jídlem vidíme jenom kalorie, vitamíny a proteiny, pak nemá cenu řešit a jest možno jíst vše.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od smajliss »

stříbrná.rtuť píše:
smajliss píše:Co se týče NAŠÍ historie, tedy naši genetické vybavenosti, tak už to vitariánství je trochu mimo. Protože náš předek jedl hodně masa, takže hojně využíval tuk jako zdroj energie, což většinou vitariáni nedělají a jako zdroj energie používají cukr (ovoce). Ale jak je vidno, tak na tom zase tolik nezáleží, protože mnoho vitariánů jí tropické ovoce a dělá jim to dobře.
Nevím, jak přesně to bylo s naším předkem a jak často jedl maso, ale určitě jedl i hodně ovoce, zeleniny, a různého zeleného, ne? Neznám tak dobře historii, ale nemyslím si, že si ulovili něco každý druhý den, takže hlavní složku potravy muselo být něco jiného, a nejspíš to, co rostlo kolem.. Když ještě nebylo zemědělství.
A přes zimu, když je tu všechno totálně zmrzlé ? To prostě musel jíst maso za každou cenu. Každopádně ho tu nechci obhajovat, právě naopak říkám, že lidi jsou na vitariánství zdraví i když jí jinak, než náš český předek :- )
dvdmchl

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od dvdmchl »

No přes zimu jedl co bylo. Na to následně navazují jarní půsty a čištění těla, později ukradeno křesťany a přejmenováno. Ale ten původní smysl tam zůstává dále. Ať už v podobě půstu, jezení mladých kopřiv, nebo prošlehávání holek aby se jim krev rozproudila.

Rozhodně se dá spolehlivě tvrdit, že předek jedl vše co bylo zde a pokud choval zvěř, tak jedl maso, jelikož k chovu čehokoliv patří i zabíjení. Ostatně stejně jako patří zabíjení k pěstování čehokoliv.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od cepheus »

Hehehe, fakt si myslis dvd, ze krestan okradl neandrtalce o pusty ? To uz je normalne komedie .. :D
I prdlacky, nikdo nikomu nic neukradl, krestane pouze uctivaji pamatku obeti, ukrizovani, zmrtvychvstani a "nanebevstoupeni" Jezise Krista priblizne v dobe pohanskeho svatku plodnosti a jara, uz se to tak proste pred 2000 lety semlelo priblizne o Slunovratu.
Mas to ponekud pomotane .. neslo o kradez.
dvdmchl

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od dvdmchl »

To je jasný a Vánoce, tedy zimní slunovrat jsou shodou okolností datem narození malého Ježíška.
Dušičky se shodou okolností kryjou s Keltským svátkem nového roku.
Filipojakubská noc shodou okolností s pálením čarodějnic.
Letnice se svátky pastýřů.
Posvícení s oslavou sklizní.

Mimochodem na jaře je rovnodenost, letní slunovrat je až v červenci. A na ten pro změnu křesťané naroubovali svatojánské ohně.

Takže o té pomotanosti, tedy spíše neznalosti si tu můžeme klidně ještě povídat. :) Ale raději to asi rovnou sami přesunout do offtopicu.

Křesťané naroubovali své svátky na původní slovanské a zároveň původní svátky obecně. Protože původně lidé slavili čistě jen samotný běh přírody a její cykly. Našroubovat na to pohádku o svatém zombie, zrozeném z pany nás dovedlo do celkem slušného pekla. Čistě proto, že to vedlo k opuštění sledování přírody a jejích cyklů.

Velkým úkolem do budoucna je toto sledování obnovit a žít znovu více v čase Kairos, tedy s přírodou a tedy v ní. Jinak zhynem. Toť prostý fakt a logický závěr.

Tak ještě než se začneš Cephee opět hádat a útočit, což ti jde celkem dobře. Přečti si něco o čase Kairos a přemýšlej.

Pro ostatní, abych to vrátil k tématu.

To co jsem napsal výše je také důvodem proč prosazuji místní plodiny. Je nutné zde znovu obnovit původní kulturní plodiny. Znovu nalézt co jedli naši předci. Co pěstovali, co chovali. Je životně důležité být potravinově nezávislými. A umět se zde uživit až dojde levná energie. Odhaduji, že máme tak 30-40 let (možná méně). A než začne pořádně plodit jedna nová farma vezme to až 20 let. Tedy není moc času.
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

smajliss píše:
stříbrná.rtuť píše:
smajliss píše:Co se týče NAŠÍ historie, tedy naši genetické vybavenosti, tak už to vitariánství je trochu mimo. Protože náš předek jedl hodně masa, takže hojně využíval tuk jako zdroj energie, což většinou vitariáni nedělají a jako zdroj energie používají cukr (ovoce). Ale jak je vidno, tak na tom zase tolik nezáleží, protože mnoho vitariánů jí tropické ovoce a dělá jim to dobře.
Nevím, jak přesně to bylo s naším předkem a jak často jedl maso, ale určitě jedl i hodně ovoce, zeleniny, a různého zeleného, ne? Neznám tak dobře historii, ale nemyslím si, že si ulovili něco každý druhý den, takže hlavní složku potravy muselo být něco jiného, a nejspíš to, co rostlo kolem.. Když ještě nebylo zemědělství.
A přes zimu, když je tu všechno totálně zmrzlé ? To prostě musel jíst maso za každou cenu. Každopádně ho tu nechci obhajovat, právě naopak říkám, že lidi jsou na vitariánství zdraví i když jí jinak, než náš český předek :- )
Neříkám, že nejedl maso. Šlo mi spíš o ty citrusy a různé dovozové potraviny.:)
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

dvdmchl píše: To co jsem napsal výše je také důvodem proč prosazuji místní plodiny. Je nutné zde znovu obnovit původní kulturní plodiny. Znovu nalézt co jedli naši předci. Co pěstovali, co chovali. Je životně důležité být potravinově nezávislými. A umět se zde uživit až dojde levná energie. Odhaduji, že máme tak 30-40 let (možná méně). A než začne pořádně plodit jedna nová farma vezme to až 20 let. Tedy není moc času.
30-40? A potom?
Co jedli naši předci, toho bych se také ráda dopátrala. Ráda bych byla alespoň co se týče ovoce a zeleniny jednou nezávislá. Dřív jsme bydleli na Slovensku, měli zahradu, to byla pohoda.. 8) Nicméně trhy jsou také dobré, když si člověk umí vybrat správné zemědělce, kteří nepodvádějí.
Ty plodiny jsem řešila v poslední době nejvíc. Teď se mi zdá důležitější zjistit, jaké potraviny se mohou a nemohou kombinovat, neb mé zažívaní není úplně v pořádku.
dvdmchl

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od dvdmchl »

Někdy potom dojde levná ropa. A na té je závislé celé současné zemědělství.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od cepheus »

dvdmchl píše:Mimochodem na jaře je rovnodenost, letní slunovrat je až v červenci. A na ten pro změnu křesťané naroubovali svatojánské ohně.
Tak ještě než se začneš Cephee opět hádat a útočit, což ti jde celkem dobře. Přečti si něco o čase Kairos a přemýšlej.
No tak se nepotentuj skrz jeden preklep o slunovratu namisto rovnodennosti :D. si to vygoogli sam, kde je Slunko v kterou rocni dobu, detailisto ..
Nicmene mam uz dvd takovou blbou vlastnost cist mezi radky lidicek co "nenapadne" provokujou, "nenapadne" utoci na jine lidi a tvari se u toho mile, ucinena nevinnost.
Nepsal jsi tu sam nedavno o tom jak Te bavi foukat do koudelky a dmychat kdyz se to tu hezky mele ? Mimochodem Taky Ti to jde velice dobre:).
Cize nech na hlave, ok ? A taky o tom premejslej, kdo utocil o zlodejich jako prvni. Vidis, mame hned oba o cem premejslet:).
-----------------
(Duska+Kairos+Kronos+4dohody znam, je to ted hrozne IN, mas recht. Akorat jsem zvedav jak dlouho toto "zkomprimovane desatero" vydrzi zrovna v CZ pri zivote .. hihi ..)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od smajliss »

dvdmchl píše:Někdy potom dojde levná ropa. A na té je závislé celé současné zemědělství.
třeba potom bude všechna ovoce,zelenina BIO. ... Ty pesticidy se totiž dělají z ropy :)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od s.arik »

stříbrná.rtuť píše:Až doteď jsem byla přesvědčená, že je správné jíst pouze to ovoce a tu zeleninu, která se pěstuje v ČR. Chodím na trh, kupuju právě to, co je v sezóně a zdá se mi to maximálně v pořádku. A teď se dočítám citrusech a banánech a jsem z toho taková rozladěná a trochu smutná. Nezdá se mi to správné, vždyť když bych chtěla být samostatná a živit se pouze tím, co bych si dopěstovala, žádné citrusy a podobné věci bych na zahradě neměla.
Nevidím rozpor.
Vitariánství je směr, který prosazuje odpojení sporáku a konzumaci tepelně nezpracovaných potravin, nic více.
Jak si to poskládáš dále, je na tobě, a možností je opravdu neskutečně mnoho...

Můžeš jíst jenom rostliny a být raw vegan, ale taky můžeš konzumovat syrové mléko, vejce, i maso. Můžeš jíst lokální plodiny, nebo tropické exoty. Můžeš žít z cukrů (třeba 811), nebo hlavně tuků a bílkovin. Můžeš se snažit pídit po přirozenějších odrůdách, nebo konzumovat nejpřešlechtěnější moderní hybridy. Máme tu rostliny stříkané, i produkty bio-pěstování. Můžeš dodržovat mono-porce, nebo se snažit o "komplexní" kombinace. Dá se uždibovat 10x denně nebo se napráskat jednou denně. Někdo suplementuje určité minerály, vitamíny či enzymy, jiný nic. Někdo nepije vůbec, jiní vodu, destilku, dešťovku, filtrovanou, balenou, kohoutkovou...

Všechny tyhle věci a určitě i mnohé další člověk řeší, a je to dlouhodobý proces. Prostě jez, co vyhovuje oběma tvým potřebám (lokální, raw) a pokud ti něco bude scházet, uvidíš sama, jestli ti bude dělat lépe syrový exot nebo česká povařená brambora.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od dgm »

s.arik píše: Vitariánství je směr, který prosazuje odpojení sporáku a konzumaci tepelně nezpracovaných potravin, nic více.
Jak si to poskládáš dále, je na tobě, a možností je opravdu neskutečně mnoho...
Tak tady ji mame. Definici.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od s.arik »

Poslední dny jím následující potraviny:
plané bylinky (pampeliška, sedmikráska, kontryhel, kopřiva, atp.)
jablko, mrkev, celer, řepa, citron
okurka, ledový salát, kápie, rajče, pohanka
banán, mák, len, lískáče, vlašáky
mandle, kešu, para.

Citronu v salátu bych se i vzdala, exotické ořechy lze nahradit našimi, všechno ostatní, pokud se nepletu, může vyrůst v ČR. Že se jablka někdy dováží z JAR nebo okurky ze Španělska je jiná věc. Plodiny to mohou být lokální. Banán mi moc nechutná, dávám jen trošičku jako pojivo do raw sladkosti, určitě by šel nahradit medem... Takže pokud by bylo mou prioritou jíst lokální (není), nemusela bych se nijak moc omezovat.
Jo kdybych se rozhodla jíst sezónní, to by bylo horší, v zimě a na jaře...nepůstuju dvakrát ráda :D
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od 2olfess »

Mně docela vadí, že i když jím většinu plodin co by se na našem území pěstovat mohly, tak že jsou stejně z tramtárie, včetně petržele, kedlubnů, hrušek, ..... prostě stejně je z toho ve finále evropskoasijskoseveroafrická směska :| .

Jediné co zažije 100% místní luft jsou mé klíčící pokusy, pokud pominu zdroj semen :D.

Kolik km by to mělo být správně? Do okruhu 300 nebo 500 km od místa, kde žiju?
dvdmchl

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od dvdmchl »

To není o kilometrech. Naprosto ideální je stav kdy všechno jídlo beru od lidí které znám osobně(mimo vlastní výpěstky). Samozřejmě teď to nejde na 100% možná ani na 10% ne. Ale pokládám to za ideál.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: jarní půsty a čištění těla, později ukradeno křesťany a

Příspěvek od Dano »

dvdmchl píše:Křesťané naroubovali své svátky na původní slovanské a zároveň původní svátky obecně.
dvdmchl píše:Na to následně navazují jarní půsty a čištění těla, později ukradeno křesťany a přejmenováno.
Aktualne k Velkej noci napr.:
  • David, ja som nic take neukradol, ani ti predomnou myslim. Komu si to uveril?
  • Jezisa ukrizovali okolo r. 33, den pred slavenim zidovskeho sviatku Pesach (Novy zakon).
  • Pesach vtedy slavili Zidia uz oddavna a aj dnes stale slavia na pamiatku exodu ich predkov spod faraonoveho otroctva v Egypte. Vzdy na jar, v 10-om zidovskom mesiaci podla ich kalendara (vid Stary zakon).
  • Prvy koncil v r. 325 odlisil krestansku Velku noc (vzkriesenia Krista) od tej zidovskej tak, ze stanovil jej slavenie myslim na 1.nedelu po 1. splne po jarnej rovnodennosti (vlastne v obdobi slavenia Pesachu).
  • Ked Mojzis prijal prikazania, on bol na hore 40 dni a noci, "Nejedol chlieb a nepil vodu" (Stary zakon).
  • Ked Jezis odisiel na púšť.. "A keď sa štyridsať dní a štyridsať nocí postil, napokon vyhladol" (Novy zakon).
Teraz vseobecne, a adresujem vsetkym. Invektiv je na tomto fore coraz viac. Na jednodlivcov aj na cele skupiny, je jedno ci na zaklade nabozenstva (aj do Zidov si tu par krat inde niekto kopol), ci stravovacich navykov (hadam vsetky smery, napr. "811 sekta"). Casto (alebo vacsinou, dokonca mozno vzdy) na zaklade nezmyslov, nepochopenia tych druhych.
Ukludnite/me sa, viac casu venujme premyslaniu co napiseme nez samotnemu a menej pisaniu. Zbytocne sa tu takto zvysuje napatie.
Naposledy upravil(a) Dano dne stř dub 11, 2012 13:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: jarní půsty a čištění těla, později ukradeno křesťany a

Příspěvek od cepheus »

Dano píše:Na jednodlivcov aj na cele skupiny, je jedno ci na zaklade nabozenstva (aj do Zidov si tu par krat inde niekto kopol), ci stravovacich navykov (hadam vsetky smery, napr. "811 sekta").
Je to zvlastni, ze to lidem uniklo, o Cabalistoch a jine spiklenecke slataniny na dennim poradku vedle ovocneho cukru.
Jenze to se nehodi do kramu Davide tak se to nekomentuje ? Tu je najednou svoboda slova pro nektere nade vse ? Dvoji metr ? Zvlastni ..
Ano, uklidneme se navrhuju taky Dano, souhlas:).
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

smajliss píše:
dvdmchl píše:Někdy potom dojde levná ropa. A na té je závislé celé současné zemědělství.
třeba potom bude všechna ovoce,zelenina BIO. ... Ty pesticidy se totiž dělají z ropy :)
Tak na všechny potraviny v bio se moc těším.. m:-)
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

s.arik píše:
stříbrná.rtuť píše: Všechny tyhle věci a určitě i mnohé další člověk řeší, a je to dlouhodobý proces. Prostě jez, co vyhovuje oběma tvým potřebám (lokální, raw) a pokud ti něco bude scházet, uvidíš sama, jestli ti bude dělat lépe syrový exot nebo česká povařená brambora.
Pravda, pravda. :)
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

2olfess píše:Mně docela vadí, že i když jím většinu plodin co by se na našem území pěstovat mohly, tak že jsou stejně z tramtárie, včetně petržele, kedlubnů, hrušek, ..... prostě stejně je z toho ve finále evropskoasijskoseveroafrická směska :| .

Jediné co zažije 100% místní luft jsou mé klíčící pokusy, pokud pominu zdroj semen :D.

Kolik km by to mělo být správně? Do okruhu 300 nebo 500 km od místa, kde žiju?
Ten dovoz mě taky štve. Jednou jsem se dívala v Albertu na původ zeleniny a všechno, úplně všechno bylo v dovozu. Myslím, že i to ovoce, kromě jablek Idaret. A nejlepší potom je, jak mají u vchodu velkou stojací ceduli "Čerstvé přímo od farmářů". :evil: Za tohle bych je kopla, nesnáším tyhle reklamní triky.
stříbrná.rtuť
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 21, 2012 21:29

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od stříbrná.rtuť »

dvdmchl píše:To není o kilometrech. Naprosto ideální je stav kdy všechno jídlo beru od lidí které znám osobně(mimo vlastní výpěstky). Samozřejmě teď to nejde na 100% možná ani na 10% ne. Ale pokládám to za ideál.
Já považuju za ideál to vlastní. Ještě když to sama zasadím, starám se o to apod. Na jednom foru o makrobiotice jsem četla, že když například sázíme nějaké bylinky (u zeleniny bych řekla, že to platí také), máme semínka smísit s vlastními slinami, trochu s těmi semínky promluvit, a ona vyroste pro nás jako by ušitá na míru. Přijde mi to dost zajímavé, a docela tomu i věřím.
Také jsem už vícekrát četla, jak třeba člověk, který byl nemocný a potřeboval určitou bylinu, mu rostla přímo na dvoře. To už je sice něco jiného, než o čem se tu bavíme, ale snad nevadí..
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od buc11 »

stříbrná.rtuť píše:
dvdmchl píše: Na jednom foru o makrobiotice jsem četla, že když například sázíme nějaké bylinky (u zeleniny bych řekla, že to platí také), máme semínka smísit s vlastními slinami, trochu s těmi semínky promluvit, a ona vyroste pro nás jako by ušitá na míru. Přijde mi to dost zajímavé, a docela tomu i věřím.
.
pozor na moření,
ale já něco před sadbou též cucám v ústach, ale už od včerejška si nemůžu vzpomnět co to je
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od Jindra »

buc11 píše:já něco před sadbou též cucám v ústach
njn ale kam to pak de - do hlíny nebo do žaludku
buc11 píše:ale už od včerejška si nemůžu vzpomnět co to je
kadarka očarovala Tvoji paměť, tu nemáš pít sám, pozvi přátele. třeba ta moja by Ti helfla hned
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od buc11 »

Jindra píše:
buc11 píše:já něco před sadbou též cucám v ústach
njn ale kam to pak de - do hlíny nebo do žaludku
buc11 píše:ale už od včerejška si nemůžu vzpomnět co to je
kadarka očarovala Tvoji paměť, tu nemáš pít sám, pozvi přátele. třeba ta moja by Ti helfla hned
jo do hlíny
já tej kadarky zas tak moc nedám, ale dnes jsem narazil na vědeckej americkej výzkum o pivu, jak bystří mozek, ale schválně vám nedám odkaz
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od cepheus »

buc11 píše:jo do hlíny
já tej kadarky zas tak moc nedám, ale dnes jsem narazil na vědeckej americkej výzkum o pivu, jak bystří mozek, ale schválně vám nedám odkaz
Covece, Buci dva mi vrstevnici tak bystrili mozek, ze ke konci uz chodili o berlich (meli fialove a otekle nohy) a treti umrel taky na selhani jater a ledvin .. :|
Tak bystri, ale s rozumem :D.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od buc11 »

cepheus píše:
buc11 píše:jo do hlíny
já tej kadarky zas tak moc nedám, ale dnes jsem narazil na vědeckej americkej výzkum o pivu, jak bystří mozek, ale schválně vám nedám odkaz
Covece, Buci dva mi vrstevnici tak bystrili mozek, ze ke konci uz chodili o berlich (meli fialove a otekle nohy) a treti umrel taky na selhani jater a ledvin .. :|
Tak bystri, ale s rozumem :D.
já jsem měl tatu
tak prozradím:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/am ... ?id=740810
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od cepheus »

Njn, ona troska od neceho nezaskodi kdyz se to bere jako lek.
S tatou je mi to lito .. njn, co nadelame ..
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od buc11 »

cepheus píše:Njn, ona troska od neceho nezaskodi kdyz se to bere jako lek.
S tatou je mi to lito .. njn, co nadelame ..
mel jsem i dedu a pradeda prochlastal grunt
děd z matčiny strany zas prohral v kartach hospodu v jobove lhotě, když jsem byl mlád hráli jsme spolu furt karty v jeho pokoji, byl to sympouš
ovšem jinak docela osvobozující, takéto geny netřeba sunout dál
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Pouze místní ovoce a zelenina?

Příspěvek od cepheus »

Hehe, tak uz tenkrat byli gembleri a automaty ani pc k tomu nepotrebovali.
Drzim palce s genama na uzde:).
Odpovědět