Ovoce a zelenina podle sezony

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

ZanyK
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 10, 2011 17:57

Ovoce a zelenina podle sezony

Příspěvek od ZanyK »

Ahoj, potrebuju mensi radu.
Resim konzumaci ovoce a zeleniny a to podle rocniho obdobi, spousta nazoru radi nejist v zime typicky letni ovoce a zeleninu (napr. pomerance - udajne ochlazuji organizmus, ze zeleniny jsou to napr. rajcata, papriky). Me by zajimalo, jestli tuto situaci nekdo z vas resi? Pripadne, co a kdy jite?

Dekuji.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Ovoce a zelenina podle sezony

Příspěvek od Samira »

Ahoj,
nie som celkom kompetentna sa k tomu vyjadrit, lebo nie som vitarian. Snazim sa zohladnit rocne obdobia a jest zelovoc podla sezony, myslim, ze to ma vyznam. No dari sa mi len v lete, teraz v zime je to horsie, obcas siahnem do mrazaku po jahody a maliny z nasej zahrady a pojedam aj kupovane citrusy, ale stale u mna prevladaju vlastne jablka, mrkva, kapusta (=zeli), celer... Rajciny a papriky menej, nechutia mi z obchodu, su igelitovo-umele.
Tunajsi vitariani zastavaju nazor, ze sice citrusy v zime su neprirodzene, ale neprirodzenejsie je sedenie za pocitacom 10 hodin denne, a ze nevadi, ze nas citrusy ochladia, lebo nebehame cely den po snehu, ale sedime vo vykurenych (prekurenych?) bytoch a kancelariach. A maju pravdu, citim to rovnako.
Kazdopadne je asi akekolvek ovocie a zelenina lepsie, nez vyprazany rezen a hranolky, a tak by som sa v tomto smere velmi nestresovala (to hovorim aj sebe, nie len Tebe :) )
Ak treba zahriat, dala by som si zazvor, skoricu, kurkumu... cize nejake koreniny, ale to striktnejsi vitariani nedoporucuju (su to privelmi intenzivne chute).
Neporadila som, ale mozno sa ozvu v diskusii aj dalsi ;)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Ovoce a zelenina podle sezony

Příspěvek od Fiona »

To je prece jednoduchy :) Ceho je v danou chvili hodne a je to levny, to je prave v sezone. Napr pomerance a jine citrusy dozravaji v zime. Sice od Cech trosku na jih, ale porad je to zimni obdobi.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
ZanyK
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 10, 2011 17:57

Re: Ovoce a zelenina podle sezony

Příspěvek od ZanyK »

Dekuji, kazda rada je dobra :D.
Je fakt, ze dneska uz vetsina sedi v zime nekde ve vytapenych mistnostech, takze asi citrusy nevadi, ale prece jen jsou i taci, co chodi na par hodin ven i kdyz mrzne az prasti, proto me zajimalo, zda to nejak resit. Ja napriklad chodim od svych 14 ke konim, ted mam nejakou pauzu, ale opet chci v blizke dobe zacit, tak abych byla na pristi zimu pripravena, ono u tech koni to sezere hodne casu, travili jsme klidne i 5 hodin zimu co zimu v -10 i -15 stupnich, nikdy predtim jsem to tedy neresila, ale ted mi tak docvaklo, ze by asi nebylo od veci organismus usetrit nejakeho neprirozeneho ochlazovani.
Ale i tak fakt diky za nazory :wink:
brano
Příspěvky: 16
Registrován: pon dub 29, 2013 10:47

Re: Ovoce a zelenina podle sezony

Příspěvek od brano »

myslim, ze tu by som sa mohol opytat :)

ahojte,
vyzera to tak, ze budem mat bohatu urodu paradajok (rajcat). Chel by som ich susit na slnku. Zaujima ma hlavne otazka skladovania - nechcem ich zalievat olejom. Je mozne ich len vysusene natlacit do sklenenej zavaraninovej flase, zavriet a drzat v tme v komore? Ako dlho takto vydrzia? Rad by som ich pouzival celu zimu... poradte, ak mate skusenosti.(mozete dat aj svoj navod na susenie - ja ich len osolim a ususim. Neviem ci ich treba kvapkat aj olejom....)

Vopred pekne dakujem
náhody neexistujú
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Ovoce a zelenina podle sezony

Příspěvek od Sweetie »

brano píše:myslim, ze tu by som sa mohol opytat :)

ahojte,
vyzera to tak, ze budem mat bohatu urodu paradajok (rajcat). Chel by som ich susit na slnku. Zaujima ma hlavne otazka skladovania - nechcem ich zalievat olejom. Je mozne ich len vysusene natlacit do sklenenej zavaraninovej flase, zavriet a drzat v tme v komore? Ako dlho takto vydrzia? Rad by som ich pouzival celu zimu... poradte, ak mate skusenosti.(mozete dat aj svoj navod na susenie - ja ich len osolim a ususim. Neviem ci ich treba kvapkat aj olejom....)

Vopred pekne dakujem
http://www.pickyourown.org/tomatoes_sun_dried.htm
Odpovědět