VEJCE

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Asabado
Příspěvky: 55
Registrován: čtv čer 25, 2009 16:28

VEJCE

Příspěvek od Asabado »

AN EGG... :delicacy: Nevypisujte tu nenavist nebo lasku k vejcím, ale své zkušenosti, názory, znalosti a praxi na toto téma prosím.

Konzumujete někdo raw(nebo neraw) vejce z dobrých zdrojů (domácí od zdravých slepic apod.)? Zkušnosti? Přitahuje/odpuzuje Vás konzumace vajec, jsou Vám sympatická či nikoli? atd..atd...

Opravdu předem upozorňuji že tohle téma není pro "vegan haters". Jako téma jsem zde vejce nenašel a přitom si myslím, že určitě pár řádků od každého zaslouží...

lets start..
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: VEJCE

Příspěvek od Jindra »

Ale jó, za vařáctví jsem měl vaječnou smaženici i volský oko rád, nejvíc vlastně vajíčkovej salát po Velikonocích, ale dneska mi nějak mezi ovoce, zeleninu a ořechy nezapadá, vajíčka nejím a nijak mi nechybí, nemám na ně chuť (což jsem rád), takže je nevyhledávám.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: VEJCE

Příspěvek od buc11 »

ach jo vejce
měl sem je taky rád ani hovedo
jednou sem dostal darem v jobové lhotě, tak jsem to testl s cibulkou na polosyrovo, ale je to pryč, banán, overripe hruštice ukojí moje žádostivosti jednodušejc a lépe
Uživatelský avatar
Asabado
Příspěvky: 55
Registrován: čtv čer 25, 2009 16:28

Re: VEJCE

Příspěvek od Asabado »

Jen sem chci prihodit zajimavej clanek, pro obeti mýtů jakou jsem byl i ja sam..

After 40 years of being told that the cholesterol we eat goes right to our heart, now we find that it is not true. In two studies there was no difference in risk among those who ate eggs less than once a week and those who ate more than one a day.
{"A little egg on the face of it," NutritionNewsFocus, Feb. 15, 2001}

Cholesterol is a white, waxy substance found naturally throughout the body, including the blood, and is essential for good health. It belongs to a class of compounds called sterols. It is not a fat, but a closely related substance, however, it is often called a blood fat, or lipid. It is found naturally in every cell of your body. Each cell contains enzymes used for the production of cholesterol, and when the inside of the cells are cholesterol depleted, they are less efficient. Cholesterol is also essential for the development of our hormones and brain function, providing the stabilization of neurotransmitters. Depression, agitation and irritability can occur when your body doesn't get enough cholesterol.

Insulin is the major hormone directing the overproduction of cholesterol in the body. High-insulin levels are caused by consuming a diet that is insufficient in proteins and fats, while eating excess carbohydrates. Other causes of high-insulin levels are stress, caffeine, alcohol, tobacco, steroids, and aspartame. This over production of cholesterol contributes to the formation of the damaging artery plaque that leads to heart attacks and strokes, say Diana Schwarzbein, MD and Nancy Deville, authors of the book, "The Schwarzbein Principal."

Cholesterol is so necessary to bodily functions that regardless of dietary intake, the body produces about 1,000 mg of cholesterol daily. Our body actually accelerates cholesterol production if we don't eat enough of it. Not only are cholesterol and fat essential to life, but if you don't eat these in your diet, you will be on the accelerated metabolic aging track toward disease and an earlier death, say Diana Schwarzbein, MD and Nancy Deville. According to Ann Louise Gittleman in her book, "Supernutrition for Menopause," what leads to high blood cholesterol is the lack of other nutrients, such as chromium, magnesium, vitamin B, and omega-3 essential fatty acids. These are all necessary for the metabolism of cholesterol. More than 80% of your daily cholesterol production comes not from your diet but from your own liver. So a high-carbohydrate, low-cholesterol diet guarantees a steady overproduction of cholesterol within the body. Negative press seems to live forever, even when positive research to the contrary exists.
{"Is dietary cholesterol really public enemy #1?" Women's Health Connection, an educational division of Women's International Pharmacy, 1998}

When cooking an egg, the cholesterol in the yolk is altered when simultaneously heated and exposed to air. Therefore, eggs should be cooked without breaking the yolks (i.e. poached, boiled, over easy, etc.), instead of scrambled or made into omelets. A raw blended egg should be drunk fairly quickly, or refrigerated, because leaving it out at room temperature will start cholesterol oxidation, albeit more slowly than by cooking.
{Health Scientist Panelist, Allan Spreen, MD, on e-Alert, April 3, 2003}

Also in "To Your Health," 2002, Dr. Spreen says that the original researchers did not even use real, whole eggs: they used powdered eggs. The lecithin in the eggs had to be heated (altered before ever being used in the research), thus destroying the healthy, naturally protective lecithin only available in the real whole egg.

When one heats the egg yolk, changes occur in the fragile elements that serve to support the vital life force within the egg. The egg yolk, in many ways, is not very different from your own cells. Once your temperature goes above 105 degrees, you will start to suffer serious health problems. Similarly heating the yolk above 105 degrees will also start to cause structural changes in many of the highly perishable components in the yolk. The most obvious one is cholesterol. The more the yolk is heated, the more likely oxidation will occur. Our blood vessels do not have receptors for cholesterol, only for oxidized cholesterol. So, you can eat as many eggs as you like, without worrying about cholesterol, as long as you don't cook the yolks.
{"Biotin, the forgotten vitamin," mercola.com, July 2002} Editor's comment: Dr. Mercola's website is one of the most visited health sites in the world.

In a study reported in the 2001 issue of the Journal of Nutrition, researchers from Kansas State University have shown that for the first time an ingredient in eggs actually keeps the artery-clogging cholesterol from getting into your body. Phosphatidylcholine (PC) in eggs actually stops a significant amount of cholesterol from entering the bloodstream. This could be very good news for egg lovers, especially since eggs are packed with other healthy goodies: protein, vitamins A and E, B-6, B-12, and folate.
{"Eggs might not be so bad after all, ingredient stops cholesterol from getting into the body," webmd.com, Nov. 2001}
{"Nutrition Hints # 592, Betty Kamen, PhD, and Dr. Michael Rosenbaum, MD, 2001} Editor's comment: phosphatidylcholine is a substance that also prevents memory loss as we age. The first experiments that maligned eggs as a cholesterol threat were conducted years ago with dried egg yolk. Many studies since then demonstrated that eating whole, fresh eggs does not have the same effect.

Lecithin is a naturally occurring phospholipid that is required by every single cell in your body. Call membranes, which handle the flow of nutrients in and out of the cell, are composed largely of lecithin. Eggs are one of the richest food sources of lecithin. This nutrient is partly responsible for rescuing the reputation of the egg. Scientists at Kansas State University were the first to publish evidence that lecithin actually reduces the absorption of cholesterol. {"What is . . . lecithin?" Nutrition & Healing e-mail, Amanda Ross, Apr. 2004}

Egg yolks can inhibit cells from sticking together (platelet aggregation) and also prevent blood coagulation, two major risk factors for heart disease and stroke. Egg yolks prohibit platelet aggregation in a dose-dependent manner, meaning the more you consume, the more effective the results.
{"Egg yolks against blood coagulation," Hint #1369, Nutrition Hints, Betty Kamen, PhD and Michael Rosenbaum, MD, Dec. 2003, as reported in Biological and Pharmaceutical Bulletin, 2003}

Raw whole eggs are inexpensive and are excellent source of high-quality nutrients. Many of us are deficient in high quality protein and fat. Although eggs are generally one of the most allergic foods that can be eaten, I believe that this is because they are cooked. If one consumes the eggs in their raw state, the incidence of egg allergy virtually disappears. Heating the egg protein actually changes the eggs' chemical shape.

There are suggestions that one should not eat raw egg whites. This is because raw egg whites contain a lipoprotein called avidin that is very effective at binding biotin, one of the B vitamins. The concern is that this can lead to a biotin deficiency. The simple solution is to cook the egg whites as this deactivates the avidin. The problem is that this cooking also deactivates nearly every other protein in the egg white. Although you will still obtain nutritional benefits from consuming cooked egg whites, from a nutritional perspective it would seem far better to consume them uncooked. There is a lot of biotin in the egg yolk, one of the highest concentrations of biotin found in nature, so it is unlikely that you will have a biotin deficiency if you consume the whole raw egg, yolk and white. However, it is clear that if you only consume raw egg whites, you may develop a biotin deficiency unless you take a biotin supplement. Note: be aware that when pregnant a biotin deficiency is common and eating raw eggs may make this worse)
{"Raw eggs for your health,, Major Update," Dr. Joseph Mercola, Mercola.com, Sep. 2005}

Uffe Ravnskov, well known expert on cholesterol, and author of the book, "Cholesterol Myths", adds the comment "The idea about oxidized cholesterol is yet another myth used to explain away the many studies that have failed to find an association between high cholesterol and CVD. Oxidized cholesterol is a risk factor only, probably reflecting lack of antioxidants or excess of free radicals in your body. The amount of oxidized cholesterol produced by heating eggs is trivial. And the main cause of an imbalance between omega 3 and omega 6 is a high consumption of vegetable oils from corn and sunflowers."
{Personal e-mail to June Russell, Sep. 5, 2005}
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: VEJCE

Příspěvek od 2olfess »

Vejce konzumuju v biokvalitě, respektive jsem hlavně na žloutky. Každopádně, je to trochu pro silnější nátury ... :!: , já konkrétně nesnesu, když je žloutek studený a pak ho i rád něčím zajím, třeba nepečenou plackou od Terezy, a třeba ještě něčím ostřejším (ředkvička a pod.). Takže pro mě je to spíš část jídla než samostatný pokrm, to jsem zatím nezvládl.

- 2 žloutky promíchám, lehce osolím himalájskou, lehce opepřím, a dám tam trošku (půl malého stroužku) prolisovaného česneku, který by měl zabít případný brebery a nechám cca 10 až 15 minut odležet, to je tip od Jardy. Dříve jsem používal koloidní stříbro nebo alespoň po konzumaci jsem si dal panáka KS.

- další možnost je ho smíchat se zeleninovou šťávou, např. mrkev a další

- pak majonézy - dochucené, to je tedy z celých vajec a pozor na kvalitní olej za studena a v biokvalitě, ovšem oliváč je moc výrazný, chce to něco neutrálnějšího, což jsem měl rád na salát z rajčat, okurek a petrželové nebo celerové natě.

Jinak vajíčka jsem celkem bez problému vyřadil cca na 5.-6. let, to ještě v době, kdy jsem byl hlavně vegetarián, přesto, že jsem je odmalička jedl intenzivně, pak jsem si zkusil dát volský voko a bylo mi moc dobře po tom žloutku, to jsem cejtil, a později jsem hledal variantu na raw, jak je konzumovat syrový, nejdřív to byl trochu problém a nezvyk, takže byly pauzy bez vajec(žloutků), ale teď si myslím, že se jich už nebudu vzdávat asi nikdy, vždy po čase na ně dostanu chuť a cítím se po nich hodně dobře.

A když na nakoupené vejce není chuť, tak je to dobrý na pleť pro dámy :P. Ještě chci vyzkoušet dvouměsíční kůru s rozpuštěnýma skořápkama na posílení kostí, ale to nějak výhledově, hlavně jsem někam zašantročil ten postup. :roll: Rozpustila se skořápka, jestli v citrónové šťávě?, v něčem se louhovala a pak se užívala snad lžička každý den. Neznáte to náhodou někdo, pls?
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: VEJCE

Příspěvek od Samira »

Mama mi tak dala do poriadku nevyvinute klbiky, ked som bola bejby.
Vajicka riadne umyjes, das do misky a zalejes citronovou stavou (z citronov samozrejme, nie ten humus vo flaske). A cakas. Ked sa skrupinka rozpusti, scedis opatrne a za lyzicu denne jes. Mamina mi to davkovala s troskou medu. Doktori cumeli, ze 14 mesacny problem sa zrazu v priebehu mesiaca spravil...
Druhy "zazrak" sa udial susedovi, mal komplikovanu zlomeninu nohy z lyzovacky. Kost mu docasne zosrobovali a jeho zena si spomenula na mna, tak mu naordinovala podobnu kuru. Doktori boli nestastni, lebo aj tie sroby im zarastli novou kostnou hmotou.

Dufam, ze na recept som si spomenula spravne...
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: VEJCE

Příspěvek od Zdeníno »

Jako náctiletý jsem svému štěněti-vlčáku mlel do žrádla skořápky z vajec, už ani nevim, kdo mi to nakukal. Vejce jen pokradmu, aby měl hebkou srst. Plus mlíko, nenápadně čmajznuté z lednice. Pes značně přerostl normu :) Byl nadprůměrně silný, že mu někdy ani na cvičáku nechtěli dávat kousnout do kousacího rukávu, bolelo to, pokud ten rukáv nebyl kvalitní. Je pravda, že jsem se s ním často přetahoval o lano, a ani schválně nemusel prohrávat, měl sílu jako bejk. :D

Jinak při větší konzumaci vajec považoval fenomenální jasnovidec páter Ferda za potřebné pít řebříčkový čaj. Proč, to už nevím.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: VEJCE

Příspěvek od mira »

Asi že stimuluje produkci žlučovitosti, která je třeba ke strávení tolika slepičinců. :|
Všeho s mírou.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: VEJCE

Příspěvek od Pavluska »

Samira píše:Mama mi tak dala do poriadku nevyvinute klbiky, ked som bola bejby.
Vajicka riadne umyjes, das do misky a zalejes citronovou stavou (z citronov samozrejme, nie ten humus vo flaske). A cakas. Ked sa skrupinka rozpusti, scedis opatrne a za lyzicu denne jes. Mamina mi to davkovala s troskou medu. Doktori cumeli, ze 14 mesacny problem sa zrazu v priebehu mesiaca spravil...
Druhy "zazrak" sa udial susedovi, mal komplikovanu zlomeninu nohy z lyzovacky. Kost mu docasne zosrobovali a jeho zena si spomenula na mna, tak mu naordinovala podobnu kuru. Doktori boli nestastni, lebo aj tie sroby im zarastli novou kostnou hmotou.

Dufam, ze na recept som si spomenula spravne...
Nám to mamka jako malým taky naložila... chodila jsem se na tu sklenici koukat, jak tam morbidně plavaly ty rozpouštějící se vajíčka. Pamatuji, že to bylo chuťově šílené, ale rozumově je to jeden z nejlepších "dopingů" vápníku v přirozené podobě.
Myslím, že recept je správně. Citronová šťáva a čekat.

(na železo se píchaly hřebíky do jablka :D )
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: VEJCE

Příspěvek od Pavluska »

2olfess píše: A když na nakoupené vejce není chuť, tak je to dobrý na pleť pro dámy :P.
Bílek nebo žloutek? Mám přístup k luxusním domácím.
Dřív jsem si rozšlehaným vajíčkem myla vlasy a přelévala pivem nebo citronem, jablečným octem... Každopádně na vajíčko nesmí přijít horká voda, jinak máte míchaná vejce na hlavě. :D
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: VEJCE

Příspěvek od 2olfess »

Pav.: je to prý :wink: tak, že u suché pleti se dává celé vejce, u mastné pouze bílek, případně ještě s něčím, co se uzná za vhodné. Vše jako maska, nechat pár minut působit, potom pořádně umejt, takže užívat nejlépe před mytím vlasů.. jak jsem koupil, tak prodávám :)

Sam.: Děkuju! To je on, jenom musím ještě zjistit, zda se nemá brát až každý druhý den.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: VEJCE

Příspěvek od Pavluska »

Dík. Zkusím si s tím pohrát. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Xeelee
Příspěvky: 47
Registrován: sob zář 01, 2012 12:35
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Kontaktovat uživatele:

Re: VEJCE

Příspěvek od Xeelee »

Vejce jednou za čas a jedině syrový v nejvyšší kvalitě. Rozkvrdlat s propasírovaným česnekem, nechat ho pár minut pracovat a zkonzumovat. Salmonela je svině.
S tvarohom néé?

Re: VEJCE

Příspěvek od S tvarohom néé? »

Lidi, dyť umixovaný s tvarohem nebo s jogurtem je to mňamka , do toho namletý lněný semínka a lžíci medu. A nemám problém se syrovým vajcem. A s mlékem od své ovečky-upraveným v jogurtovači, nebo na tvaroh problém nemám.
Přeji všem mnoho úspěchů
Zauberin
Příspěvky: 3
Registrován: čtv lis 14, 2013 22:06

Re: VEJCE

Příspěvek od Zauberin »

Ahoj, mě moje mamka dělala žloutek s cukrem. Bylo to moc dobrý. Jako vegetarián jsem vejce jedla, pak jsem zkusila být 2 měsíce vegan a nešlo to. Sice mi vejce nevoněly, ale začala jsem je jíst, protože si o to tělo řeklo. Tedˇmi nevadí, přijímám je jako dar, protože když je jím nebo nejím, stejně je slepice budou snášet, protože je to tak zařízené. Snažím se vybírat domácí. Pokud syrové, tak dobře omýt, je tam víc potvůrek než jen salmonela. Psy mají po syrových vejcích lesklou srst, tak proč ne lidi :D ?
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: VEJCE

Příspěvek od Syrovozrout »

U původních plemen drůbeže chovaných ve střední Evropě můžeme najít celou řadu společných znaků. Ať se jedná o českou slepici, duryňského vousáče, štýřanku nebo německou říšskou, všechna tato plemena nesou gen pro bílou barvu kůže a břidlicové či šedé běháky. Výše vyjmenovaná plemena se pochopitelně po staletí prolínala obzvlášť na hranicích jednotlivých regionů, kde byla chována. Tímto docházelo k živelnému, ale možná i cílenému, vytváření celé řady krajových plemen a barevných rázů.

Vyjímkou nemohla být samozřejmě ani oblast Šumavy. Z tohoto důvodu je tedy existence původních šumavských slepic nezpochybnitelná. Před expanzí nových asijských plemen, které všeobecně jsou nositelem genu pro žlutou kůži a běháky, mohlo jít o více či méně ustálené plemeno nebo o místní ráz slepic adaptovaných na šumavské podmínky.

Jak doopravdy vypadaly původní šumavanky, tedy před rokem 1860?

Přesný popis plemene samozřejmě neexistuje, ale můžeme jej odvodit z charakteru oblasti, ve které byly šumavanky chovány, ze vzhledu okolních plemen, nebo z jiných vesměs neprověřených zdrojů.

V tvrdých až extrémních podmínkách Šumavy se zákonitě muselo jednat o plemeno živého temperamentu, s konstituční pevností a otužilostí. S přihlédnutím ke způsobu krmení té doby musela být i velice shánlivá a s tím souvisela i nutnost velké ostražitosti až plachosti, aby se zachránila před množstvím predátorů. V takových podmínkách mohlo obstát jen plemeno lehkého typu, maximálně středního tělesného rámce.

Když se zaměříme na zbarvení, předpokládáme, že patrně nebylo příliš vyrovnané, mělo znaky některého v okolí chovaného plemene, vycházející z genové kombinace zlatého faktoru SS a některých genů alelické serie ee, tedy některou kresbou z „divokého“ typu. Samozřejmě s bílou kůží a tmavými, nanejvýš masovými běháky. Rozhodně ne s žlutou kůží, žlutými běháky či čistě žlutým opeřením!

Kde se tedy vzaly Šumavanky ve žlutém zbarvení se žlutou kůží i běháky? Šumavanky nesoucí geny pro žlutou barvu kůže, běháků a čistě žluté opeření, se objevily až po Druhé světové válce. Klíčovou osobou k jejich umělému vytvoření byl František Řehtáček, který započal jejich šlechtění v roce 1947, tedy téměř padesát let od doby, kdy Karel Škoda a Čestmír Sedlák sebrali poslední zbytky ještě nepřekřížených českých slepic v oblasti vysočiny, havíčkobrodska a klatovska.

František Řehtáček, původním povoláním instalatér, po složení mistrovské skoušky drůbežnické, absolvoval drůbežnickou školu v Lipsku, pak dva roky působil na drůbežnické praxi v Itálii. Po návratu do Čech pracoval jako instruktor pro tehdejší chovy drůbeže. Nějaký čas vedl líhňařský podnik v Kolíně při tehdejším mlékárenském družstvu. Po vyhnání sudetských Němců v roce 1946 odešel do vyrabovaného pohraničí, kde se usadil v šumavské vesničce, dnes zvané Kundratice. V prázdných a vyrabovaných německých usedlostech si nemohl nevšimnout rázovitých slepic, které v tamních podmínkách přežívaly bez jakékoli péče v polodivokém stavu s úkryty ve starých stodolách a chlévech.

I tak, dle slov Františka Řehtáčka, snášely vejce. Od starousedlíků, kteří těmto slepicím říkali „zlatušky“ se dozvěděl, že tyto slepice vynikají zejména svou otužilostí a zimní snáškou.

V té době byl již dvacet pět let chovatelem žlutých plymutek, snažil se na šumavské slepice upozornit tehdejší Jednotu chovatelů (předchůdce ČSCH) a ministerstvo zemědělství. V poválečných letech však pochopitelně nikdo neprojevil zájem.

Protože chtěl zachránit alespoň výše popsané vlastnosti šumavských slepic, pokusil se je vnést do svého dlouholetého chovu žlutých plymutek. Jak však sám později napsal, čím více převládala krev plymutek, tím víc se ztrácely požadované vlastnosti šumavských slepic, zejména utrpěla zimní snáška. Chtěl-li zachovat kvalitní rysy šumavských slepic, zbývala mu ještě jedna možnost a to regenerovat šumavskou slepici vlastními silami.

V roce 1946 se mu podařilo najít ještě devět slepic a dva kohouty. Podle jeho slov s nestejnou barvou často nazelenalých běháků, převážně s růžicovým hřebenem a žlutou barvu, o které uvádí, že byla „někdy začernalá, někdy plavá, často probělená s vyskytujícím se silným pepřením v ocase a křídlech.“ Rozhodl se regenerovat šumavanky v barvě žlutých plymutek. Plymutky žluté byly první m plemenem, které nakřížil do šumavských slepic. Snažil se u šumavanek ustálit žlutou barvu kůže a běháků, jak si to žádal tehdejší trh. K tomu, aby ustálil růžicový hřeben, použil v dalších generacích také vyandotku žlutou. Ke zvýšení užitkovosti přilil krev hempšírek, tehdy poslaných jako humanitární pomoc z USA. Dalším použitým plemenem byly rodajlendky. Takto neustálenou populaci šumavanek začal bohužel šířit po českých chovech. Bohužel pro šumavanky, protože co chovatel, to jiný pohled na jejich šlechtění. Do populace byly opět živelně kříženy plymutky a vyandotky žluté, a tím prakticky došlo k vytvoření jakési pseudoplymutky s růžicovým hřebenem, mizernou užitkovostí a velikostí vajec a o zimní snášce nebylo možné ani hovořit. V takovém stavu jsem si v roce 1986 pořídil šumavanky také já.

V té době jsem poznal Františka Řehtáčka. On sám nebyl s nastalou situací spokojen, ale bohužel nenašel možnost jak tento stav zvrátit. Poslední ránu šumavankám zasadila přicházející devadesátá léta a změna ekonomických a politických poměrů. Došlo k razantnímu úbytku chovatelů šumavanek a k vytunelování klubové pokladny Jiřím Legezou z Nýrska, tehdejším předsedou Klubu. Jiří Legeza navíc Klub bez vědomí výboru a členské základny zrušil. Tehdy prakticky nebyl nikdo, s kým by bylo možno spolupracovat při šlechtění šumavanek. Do roku 1995 jsem tedy dál choval šumavanky ve velké i zdrobnělé formě příbuzenskou plemenitbou sám. Ing. Knap, tehdejší jednatel ÚOK chovatelů drůbeže mne kontaktoval a nabídl mi členství v Klubu chovatelů českých slepic s tím, že by bylo dobré najít další chovatele šumavanek, pokud ještě nějací jsou. Na výzvu reagovali jen př. Vladimír Králiček z Čimelic a Karel Uher ze Střednic u Mělníka a Josef Zárybnický. S těmito chovateli jsme hledali cestu, jak znovu regenerovat šumavanky, ale o tom, zase až příště.

Po roce 1995 populace šumavanek čítala jen několik desítek jedinců ve třech chovech, u zdrobnělých byla situace daleko horší. Je jasné, že imbrední deprese na sebe za takového stavu nenechala dlouho čekat. Začaly být problémy s oplozením, líhnivostí a vzrůstal počet defektních kuřat. Stále se také snižovala snáška a velikost vajec. V té době byly možné prakticky dva způsoby řešení této situace. První možnost, která pro nás jako patrioty nepřicházela v úvahu, byla šumavanky jako plemeno zrušit. Druhý způsob, jenž jsme zvolili, znamenal přistoupit k radikální regeneraci plemene. Prvním impulsem jakým směrem by se měla regenerace šumavanek ubírat byl výsledek připařování Aloise Sedláka z Budišova u Třebíče. V testačním křížení se šumavankou použil leghornku bílou, se kterou chtěl ověřit genetické pozadí populace šumavanek. V F2 generaci, při použití příbuzenské plemenitby u něj došlo k vyštěpení několika jedinců s redukovanou kresbou divoké řady podobné českým slepicím. Dalším zastáncem teorie o šumavankách s nějakou redukovanou kresbou byl Ivan Pavel, předseda sboru posuzovatelů drůbeže. Výsledky testačních křížení, správné a věcné argumenty Ivana Pavla a historické písemnosti Františka Řehtáčka dokázaly přesvědčit všechny tehdejší chovatele šumavanek o správnosti jednorázového přilití krve české slepice zlaté kropenaté do celé populace šumavanek k jejich regeneraci. Všichni tehdy začali šlechtit šumavanky do takové podoby, z jaké pravděpodobně v roce 1946 vycházel František Řehtáček. Ruku v ruce s regenerací byl vytvořen Ivanem Pavlem také nový standard plemene. Standard je v základních rysech v souladu s vizí Františka Řehtáčka a zároveň vystihuje unikátní ojedinělost osobitého plemene. Díky redukované kresbě vnesené českými slepicemi se šumavankám nepodobá žádné jiné plemeno chované v Evropě.

Šumavanky lze podle platného standardu charakterizovat jako plemeno s kombinovanou užitkovostí vyšlechtěné v Čechách v druhé polovině 20. století ze zbytků původních krajových šumavských slepic, českých slepic zlatých kropenatých, žlutých plymutek, rodajlendek, hempšírek a vyandotek.

Vyniká rychlým růstem, dobrou zmasilostí a rychlým opeřováním. Barva kůže je bílá.

Je živého temperamentu, otužilé a shánlivé a proto je vhodné do tvrdších klimatických podmínek a větších výběhů.

Snáška je nejméně 180 větších vajec s hnědou skořápkou, minimální hmotnost násadových vajec je 58 g. Kvokavost je nežádoucí.

podle standardu je hlava středně velká, lehce klenutá, zobák kratší, lehce zahnutý a rohové barvy, hřeben růžicový široce nasazený s trnem sledujícím linii týlu aniž by k němu přiléhal. Obličej je červený, mírně ochmýřený, ušnice červené, podlouhlé, jemné, mírně svraštělé. Laloky jsou středně velké, oválné, dobře zaoblené, jemnější tkáně. Oči jsou výrazné, oranžově červené až červenohnědé.

Trup je delší, hluboký, zřetelně zavalitý, téměř vodorovně nesený, záda jsou delší, zejména v ramennou široká, plynulou křivkou navazující na krk a pozvolna stoupající do bohatě opeřeného sedla Prsa jsou široká, plná, dobře klenutá, výrazně osvalená

Ocas je poměrně dlouhý, široce nasazený pod úhlem asi 40°, plynule vycházející z linie sedla, částečně rozevřené rejdováky jsou zcela zakryté delšími dobře zahnutými srpy.

Nižší až středně vysoký postoj, holeně jsou středně dlouhé, dobře zmasilé. Běháky kratší až středně dlouhé, břidlicově šedé s narůžovělými chodidly a rohovými drápky.

Šumavanky jsou chovány pouze v jednom barevném rázu a to zlatém černě stříkaném. Vzhledem k nízkému počtu chovů není v současnosti žádoucí rozšiřovat počty barevných rázů a to z důvodu možného neuváženého použití jedinců novošlechtění zpět do stále ještě neustálené populace rázu zlatého černě stříkaného.

V současné době je plemeno šumavanek natolik mladé, aby mohlo být ustáleno ve všech znacích zbarvení a kresby. Vycházíme-li ze skutečnosti, že populace šumavanek v sobě zahrnuje různé genotypy různých plemen bude nutné v budoucí plemenářské práci stále ještě podrobně sledovat vzájemné vztahy a vazby jednotlivých znaků kresby zejména mezi oběma pohlavími. Lze předpokládat, že v tomto směru se bude standard šumavanek dále vyvíjet. http://www.nasamotebezlesa.cz/sumavanky.html
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Robick
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 04, 2013 15:20

Re: VEJCE

Příspěvek od Robick »

Jak je to s vejci (syrovymi) a zdrojem B12? Spirulina ma pry jen 20%... diky za odpoved...
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: VEJCE

Příspěvek od smajliss »

vejce jsou po masu asi nejlepší zdroj B12
Robick
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 04, 2013 15:20

Re: VEJCE

Příspěvek od Robick »

Takze pri RAW jasna volba... mam domaci zdroj kvalitnich vajec tak muzu dat masu s klidnym svedomym pa pa :) ....tedy syrovy rozmixovat s bananem parkrat tydne a nemusim se obavat nedostatku B12? diky
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: VEJCE

Příspěvek od smajliss »

Mělo by to být v pohodě takhle .. a můžeš dávat klidně jenom žloutek .. tam je té B12 většina
Odpovědět