Oleje lisované za studena

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Nibelunga
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 25, 2009 23:40
Bydliště: Palaiochora, Kréta

Oleje lisované za studena

Příspěvek od Nibelunga »

Občas narazím na info, že oleje do vitariánství nepatří. Platí to i pro oleje lisované za studena? Předem moc díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od s.arik »

Ty by měly být syrové, takže vita jsou.
Jenom někteří lidi nemjí rádi separaci jedné složky z potraviny, považují to za nepřirozené, radí všechno jít tak, jak to vyrostlo (celé semeno, plod).

Můj osobní názor je ten, že čisté oleje bez těch bílkovin, sacharidů a vlákniny jsou zbytečné tuky ve stravě navíc (krom spec. údajně léčivých, kokosák, konopák...), ale pokud někomu usnadní přechod na raw (třeba ve sladkostech nebo salátech), tak super.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Jindra »

Šárka odpověděla moc fajn, to jsou i moje slova. Rád pročítám Frederica, jenž je řadu let na ovoci; on příjem tuků a olejů vcelku odmítá a i já bych řekl, že jsou vhodné jen ve fázi přechodu na raw.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Xeelee
Příspěvky: 47
Registrován: sob zář 01, 2012 12:35
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Kontaktovat uživatele:

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Xeelee »

s.arik píše:Můj osobní názor je ten, že čisté oleje bez těch bílkovin, sacharidů a vlákniny jsou zbytečné tuky ve stravě navíc (krom spec. údajně léčivých, kokosák, konopák...), ale pokud někomu usnadní přechod na raw (třeba ve sladkostech nebo salátech), tak super.
Když člověk jede na tuky, tak kvalitní oleje, bio máslo, kefírovej tvaroh, kvalitní syrová vejce apod. využije. Po návratovce chci začít intenzivně posilovat kvůli parkouru a najet na kombinaci low carb a intermittent fasting diet. Dieta spočívá v tréninku na lačno, jednom vydatném vyváženém jídle denně a spotřebě sacharidů do 1 gramu na kilo váhy. Zbytek podle potřeby. I takhle může vypadat vitariánství. Zelenina, plevel, luštěniny, ořechy, semínka a tuky.

Lněnej olej je výborným zdrojem omega-3 (většina z prodávanejch je na dvě věci), kokosovej je taky velmi prospěšnej (hlavně svými antibakteriálními účinky a je to taky bezpečnej opalovací krém, kterej vyživuje pokožku) a pak tu sou oleje jako třeba ostropestřcovej nebo z černuchy, který se používaj spíš při léčbě nebo detoxu. Všechny se ale konzumujou ve velmi malém množství. Výjimkou je jen sirná patlanice, kde se lněnej olej promísí s tvarohem a mletým lněným semínkem. Tam je možno dávkoval olej po lžících a výslednej produkt má úžasný účinky. http://knihy.abz.cz/prodej/lneny-olej

V konzumaci konopnýho oleje nějakej zásadní přínos neshledávám. Prostě je jen zdravej. Olivovej olej se používá třeba při očistě jater.
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od xHardCorex »

Xeelee píše:Po návratovce chci začít intenzivně posilovat kvůli parkouru a najet na kombinaci low carb a intermittent fasting diet. Dieta spočívá v tréninku na lačno, jednom vydatném vyváženém jídle denně a spotřebě sacharidů do 1 gramu na kilo váhy. Zbytek podle potřeby. I takhle může vypadat vitariánství. Zelenina, plevel, luštěniny, ořechy, semínka a tuky.
Nieco obdobne mam na sebe vyskusane a je to asi najlepsi stravovaci smer a system aky som vyskusal. Dnes opat do toho naslapujem.
Idem z 60% na tukoch z orechov a za studena lisovanych olejoch a zvysok zelena zelenina.

Trening mi rano nepripada v uvahu, kdezto skoro rano vstavam do prace... cize to mam posunute na koniec dna..
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od buc11 »

Xeelee píše:.... I takhle může vypadat vitariánství. ...
souhlas
přeji, ať se ti po teoretické průpravě zadaří co nejdéle i v praxi
vysvětlení: někteří i na tomto způsobu např. chřipkami se postihují, zubněpotížují, trvale se neudržívávají, ..
PS: ve spain jsem oliváč po panáčcích s gustíkem pařil stejně jako doma likeros
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Xion »

Len pre zaujimavost, lisovane za studena je tusim do 60 stupnov...

takze asi tak

osobne by som si overil postup, akym to robia.
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Michal S. »

Možná jsem zde málo četl, ale má někdo zkušenosti s touto firmou?
http://www.agro-el.cz/
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od smajliss »

měl jsem ho a je chuťově příjemný, ale chce to skladovat v mražáku
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Jindra »

.
ano ano, hned po dodání šoupnout do mrazáku

bral jsem od nich několikrát kanystr lněného a asi dvakrát i láhev dýňového, obojí dobrota,

no pak jsem nějak za dva tácy koupil lis a dneska si lněnej a sezamovej lisuju sám doma, takže perfektně vím, co to mám zač, skladuju opět v mrazáku a je to dooobrota
kdoví kdy k Tobě pojedu Michale do lesa, ale v případě zájmu bych se ozval a čerstvý olej bych Ti nadělal
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od ajla »

Jindro, můžeš dát víc info o tom lisu a kdes ho koupil, díky.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Dano »

Jindro, a aku hmotnost oleja vytlacis z akej hmotnosti napr. toho lanu?
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Jindra »

.
ajlo ten lis se již nevyrábí, po změně výroby byl nesmírně poruchový a Korejci to ukončili

dano sepsal jsem to před rokem tady na Jardově fóru (0,2 litru z půlkila lněného semínka)

dobrá zpráva - jeden hodně šikovný pán v Praze s drobnou pomocí tohoto nešikovného Jindry pomalu dokončuje prototyp vlastního lisu na oleje. jakmile tady v ČR seženeme rentabilní výrobu šneka (nevíte někdo o firmě s dlouhotočným soustruhem?!!? nutně potřebujeme), rozjedeme konečně sériovou výrobu. lis je to vynikající s mnohaletou životností, designově se mi moc líbí, no - jsem náramně spokojený. jenže zatím nemáme výrobce na všechny komponenty, není to v této zemi sranda. reportujeme o tom v tomto vlákně
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Dano »

Vdaka. K tej teplote:
měřil jsem teplotu oleje (nepřestoupila 39 °C) a teplotu odpadní drtě (byla nad 60 °C), čili s olejem spokojenost a odpadní drť by již měla enzymy poškozené, což mne však u odpadu nebolí.
Skusil si zmerat teplotu oleja nazbieraneho napr. v poslednych minutach lisovania? Teda nie oleja celeho nazbieraneho v jednej nadobe? A hned po nazbierani, najlepsie nejakym nemasivnym digi teplomerom?

Neviem, myslim si ale ze moze mat aj kludne vyssiu teplotu ako 39 st. C.

Olej ma totiz malu mernu tepelnu kapacitu *, takze pomerne rychlo chladne (napr. skoro 2x rychlejsie ako voda). Ak merias teplotu po 10 a viac minutach, uz sa mohol davno ochladit na tych 39 st. C.

* Množství tepla, které je potřeba na ohřátí 1 kg látky o ºC
Voda 4180 J/kg
Olej 2390 J/kg
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od ravima »

Ale proč by mělo vadit, že je to chvíli třeba i 50 stupňů? Jednak tam žádné enzymy v podstatě nejsou, a i kdyby, tak trvá nějakou dobu, než se tou teplotou zničí a při těchto teplotách by to trvalo dost dlouho. Omega-3 se teplem neničí vůbec, je třeba tomu jen co nejrychleji odepřít vzduch kvůli oxidaci.
pavel z

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od pavel z »

Jindra píše:.
ajlo ten lis se již nevyrábí, po změně výroby byl nesmírně poruchový a Korejci to ukončili

dano sepsal jsem to před rokem tady na Jardově fóru (0,2 litru z půlkila lněného semínka)

dobrá zpráva - jeden hodně šikovný pán v Praze s drobnou pomocí tohoto nešikovného Jindry pomalu dokončuje prototyp vlastního lisu na oleje. jakmile tady v ČR seženeme rentabilní výrobu šneka (nevíte někdo o firmě s dlouhotočným soustruhem?!!? nutně potřebujeme), rozjedeme konečně sériovou výrobu. lis je to vynikající s mnohaletou životností, designově se mi moc líbí, no - jsem náramně spokojený. jenže zatím nemáme výrobce na všechny komponenty, není to v této zemi sranda. reportujeme o tom v tomto vlákně
Ahoj Jindro,
zkus pana Kalouska z Dolních jirčan: http://www.kalousek.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Jindra »

.
moc děkuju za tip, už chlapům Kalouskovým píšu poptávku
dík!!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Dano »

ravima píše:Ale proč by mělo vadit, že je to chvíli třeba i 50 stupňů? Jednak tam žádné enzymy v podstatě nejsou, a i kdyby, tak trvá nějakou dobu, než se tou teplotou zničí a při těchto teplotách by to trvalo dost dlouho
Ravima, nemyslim si ze to niekomu vadi.
Co sa mna tyka, oleje nekupujem vobec. Viem, ze tuky su v kazdej celej plodine, navyse so 100-ami inych latok, ktore v oleji nie su. Kokosovy olej - toto si mnohi malokedy uvedomuju. Z tohto pohladu by mi bolo asi jedno ci by som konzumoval bezny olej, alebo lisovany "za studena" pri 39 st.C alebo 60 st.C, kedze v oboch je priemerne rovnako mineralov a vitaminov ako v rafinovanom bielom cukre, teda takmer ziadne.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od smajliss »

Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Fiona »

Jo, zkusenost by byla, krasne voni a ma vybornou chut, takovou bylinkovou :) Jestli funguje tezko rict, ale arabove a spol to tady bezne prodavaji ve svych potravinach, jako takovy vselek...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Fiona »

Hehe, dik za pripomenuti, zrovna se sbiram na nakupy :D
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od bukaj »

Olej nepoužívám, ale pravidelně si kupuji celý černý kmín. Má velmi příjemné aroma a skvěle se hodí do těžších zimních jídel nebo je z něj skvělý čaj.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Jindra »

smajliss píše:http://www.jajsem.com/olej-z-cerneho-km ... o-faraonu/
má někdo názor, zkušenost ?
Čau, včera jsem byl s Honzou Štíbalem na parádním raw srazu u Karla Nesvadby a mluvili jsme o Tobě :-)
Jestli se zúčastníš velkého (doufám, že velkého) raw srazu v Praze 8. června (info už brzo vyvěsím), tak se tam s Marií setkáš a můžeš to s ní probrat osobně, přislíbila mi účast
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od smajliss »

Jindra píše: Čau, včera jsem byl s Honzou Štíbalem na parádním raw srazu u Karla Nesvadby a mluvili jsme o Tobě :-)
Jestli se zúčastníš velkého (doufám, že velkého) raw srazu v Praze 8. června (info už brzo vyvěsím), tak se tam s Marií setkáš a můžeš to s ní probrat osobně, přislíbila mi účast
myslel jsem, že se nezúčastním .. ale moje domovská základna - mamka - se příští měsíc stěhuje do Prahy .. což velmi zvyšuje šanci mého pobytu v Praze a určitě přijdu, pokud se mi to nebude s ničím krýt :wink:
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Oleje lisované za studena

Příspěvek od Syrovozrout »

Okolo 30-35 % hmotnosti konopných semen tvoří jedlý olej, který obsahuje cca 80 % esenciálních mastných kyselin (EFA), např. kyseliny linolové (omega-6, 55 %), alfa-linolenové (omega-3, 22 %) gama-linolenové (omega-6, 1 - 4 %) a stearidonové (omega-3, 0 - 2 %).

Množství kyseliny linolové a alfa-linolenové v jedné polévkové lžíci (15 ml) konopného oleje denně poskytne člověku doporučenou dávku EFA. Na rozdíl od lněného oleje lze konopný olej požívat nepřetržitě, aniž by vznikl deficit nebo jiná nevyváženost EFA. Bylo to prokázáno v klinické studii, kde denní požívání lněného oleje snižovalo endogenní produkci kyseliny gama-linolenové" http://cs.wikipedia.org/wiki/Konopn%C3%BD_olej
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Odpovědět