raw chlebiky

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Liuska

raw chlebiky

Příspěvek od Liuska »

Ahojte vitariani, mam na vas otazocku, snad mi budete vediet poradit. Som vegetarianka a chcela by som zvysit postupne podiel surovej stravy vo svojom jedalnicku a tak ma zaujali raw chlebicky. Vsimla som si ale, ze vacsinou do nich idu pomlete lanove semienka a nasledne sa to musi susit bud na radiatore, v rure, ci v susicke. A trocha sa toho bojim, ci ten pomlety lan sa nepokazi pocas toho susenia.

Dakujem velmi pekne a prajem vela zdravicka :) m:-)
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: raw chlebiky

Příspěvek od mira »

Musíš to zozetřít v co nejtenčí vrstvě, třeba na pečící papír a sušičku
na nejmenší stupeň, kolem 40 st.C a za asi 4 hodiny to je jedlé, ale
z nemletého, předem namočeného.
Všeho s mírou.
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Yeff »

Ahoj :wink: Já tu hmotu vetřu v tenké vrstvě vždycky do tvořítek na cukroví, sušičku nemám tak to suším nad topením, a druhý den se dají baštit normálně. zatím se mi teda nestalo že by se to zkazilo či zkyslo...

Obrázek
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Hugo z Hor »

Během sušení se určitě nezkazí. Ovšem pravda jest, že placky z mletého lnu uchovávám maximálně 14 dní (málokdy mně várka vydrží déle než týden), pak už můžou žluknout.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Liuska

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Liuska »

Yeff píše:Ahoj :wink: Já tu hmotu vetřu v tenké vrstvě vždycky do tvořítek na cukroví, sušičku nemám tak to suším nad topením, a druhý den se dají baštit normálně. zatím se mi teda nestalo že by se to zkazilo či zkyslo...

Obrázek

Yeff, tvoje chlebiky vyzeraju krasne :) dal by si mi prosim recept? Dakujem
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Yeff »

No zrovna ty co jsou na tý fotce tak jestli si vzpomínám tak to je lehce pomixovaný lněný semínko, rozmixovaný para ořechy, himalajská sůl, majoránka. => vznikne taková sypká směs, a pak zvlášť jsem si rozmixoval tušímže rajčata, česnek, cibuli a tuhle kašovitou směs smíchal s tou původní, přidal špenátový listy na nudličky, vzniklo takový jakoby těsto, a z toho do formičky udělal ty chlebíky... snad je to všechno. :wink:
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Re: raw chlebiky

Příspěvek od sorry »

A toto papáš na miesto chleba? A ako často?
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Jindra »

Hugo z Hor píše:Během sušení se určitě nezkazí. Ovšem pravda jest, že placky z mletého lnu uchovávám maximálně 14 dní (málokdy mně várka vydrží déle než týden), pak už můžou žluknout.
Člověče toto se mi vůbec nezamlouvá. Jakmile len nameleš, oxiduje během pár desítek minut a pak teda chudáci játra. Já bych to takhle nedělal. Jak píše Míra, ne mletý, jen máčený...
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Yeff »

sorry píše:A toto papáš na miesto chleba? A ako často?

teď už moc často ne, ze začátku jsem je baštil abych nějak nahradil pečivo, letos jsem je ještě nedělal, už jsem si zvykl jíst převážně jen ovoce a kvečeru salát, ze začátku jsem potřeboval něco křupavýho protože mi přišlo že jím samý vodový věci... ale časem to prostě vymizelo a placky už nerobím
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: raw chlebiky

Příspěvek od epony »

môj nový recept na raw chlebíky:

namočená slnečnica
namočený ľan
trochu morskej soli
koriander
sušené rajčiny
nadrobno nakrajaná cibulka

Všetko mixneme ručnýcm mixerom, dáme sušiť na papier. Ja osobne dehydrator nemám, tak suším na slniečku. Ak ich dám sušiť večer na balkon, chlebíky sú hotové na druhý den večer. :)
(btw, Jindra, ak pri sušení nepoužiješ kovový podklad, nezoxiduje ti to..to je moja skusenost..)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: raw chlebiky

Příspěvek od s.arik »

všechno přeci oxiduje na vzduchu ne? :o
hodila jsem o tom zrovna dnes pár slov u LF stánku a je mi to "líto", ale placky z mletého lnu budu dělat nadále, protože jsou pořád raw a chutnají neodolatelně :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: raw chlebiky

Příspěvek od epony »

pri kovovom podklade sa mi na plackach z mleteho lanu urobila "škvrnitá mapa" a chuť bola taká kovová / medzi plackami a plechom bol papier/ ale ked som to dala na keramicky tanier, škvrny ani pachuť sa neobjavili..podla všetkeho, vy mate na mysli niečo iné
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Annawa

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Annawa »

Ahoj, recept vypadá moc dobře, ale opravdu nedoporučuju mlet lněné semínko a dávat to sušit, dochází velmi rychle k oxidaci (během čtvrt hodiny), protože lněný olej má jednoduchou vazbu...ale já dělám to, že lněné semínko namočím na noc a ono do ráno půstí šlem, který potom placku krásně drží..zrovna tak ostatní semínka...je o tom, abychom si na na druhou stranu neubližovali :-)...
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: raw chlebiky

Příspěvek od s.arik »

No jo, ale když ty placky z drtě až mouky chutnají o 100% lépe než ty z celého semene :(
Že bych se stala frutariánkou a měla po problémech? :) Na to asi nemám, ne hned.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: raw chlebiky

Příspěvek od kulina »

Ahojte všetci....mám otázku. Niektorí tu píšete, že sušíte na slniečku....keď sa na ten chlebík poriadne slniečko oprie, nepresiahne teplota aj 50°C ? Nemám sušičku a hľadám alternatívu "napiecť" chlebík a keďže sa už u nás doma nekúri, tak na slnku by to bolo fajn a zadarmo :) Mohli by ste mi prosím poradiť? Ďakujem
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: raw chlebiky

Příspěvek od buc11 »

kulfina píše:Ahojte všetci....mám otázku. Niektorí tu píšete, že sušíte na slniečku....keď sa na ten chlebík poriadne slniečko oprie, nepresiahne teplota aj 50°C ? Nemám sušičku a hľadám alternatívu "napiecť" chlebík a keďže sa už u nás doma nekúri, tak na slnku by to bolo fajn a zadarmo :) Mohli by ste mi prosím poradiť? Ďakujem
domnívám se, že nepřesáhne a daný chlebíkový materiál, se již znehodnotí jen sušením, nikoliv teplotou
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: raw chlebiky

Příspěvek od kulina »

buc11 píše:domnívám se, že nepřesáhne a daný chlebíkový materiál, se již znehodnotí jen sušením, nikoliv teplotou
Ahoj buc, ... čo by si mi odporučil Ty namiesto klasického chleba. Teraz som robila 2x raw chlieb z 8hodín namocenych lanovych semiacok, slnecnicovych semiacok, olivového oleja, byliniek a stipku soli, nič som nemixovala len zmiešala a na tenko rozlozila na papier.... dala vysusit na slniecku na 36hodín, resp. kým nevyschol úplne. S priateľom sme ešte stále závisláci na chlebe ako na niecom, na co mozes dat kopec zeleninky trochu masielka a zbastit to. :delicacy: Je ešte nejaká varianta ako náhrada chleba, ktorú by si mi poradil? Ďakujem
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Devana

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Devana »

Ahojte, mam niekolko problemov so susenymi lanovymi plackami.
Na plechu sa pri prirodzenym susenim pri bytovej teplote prilepia na papier, a je to nejedle..tak som si kupila susicku potravin, no na tych sitach to pretekaaa cize je to na nic.. som nestastnaaa...((((
Poradite? Dakujem.
MarTu

Re: raw chlebiky

Příspěvek od MarTu »

Ak pridáte chia semiačka, hmota drží lepšie pokope. Odporúčam :)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Jindra »

.
Devana, děláme lněnky už dlouho, naše zkušenosti Ti pomohou:

- pečicí papír neber bílý (lepí se), používej ten hnědý, on nelepí,

- směs dělej mnohem hustší, neboj se, drží pak tvar a je usušená výrazně rychleji. Je jasné, že teď máš směs zbytečně řídkou. Dej vody jen minimum, aby se to tak tak slepilo, stačí to.

Ať se daří ;-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
RADU
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 17, 2013 19:28

Re: raw chlebiky

Příspěvek od RADU »

Jaký smysl má dělat placky z nepomletého lněného semínka které projde zažívacím ústrojím bez užitku nestrávené.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: raw chlebiky

Příspěvek od cepheus »

U bezzubyho zadnej :D, zubatej pomele zubama, jednoduchy jak facka:).
Uživatelský avatar
Pepe
Příspěvky: 34
Registrován: sob zář 19, 2015 15:43
Bydliště: Kosice
Kontaktovat uživatele:

Re: raw chlebiky

Příspěvek od Pepe »

Ziadne semena nieje dobre pomliet ani mixovat a nasledne susit. Kazde semeno oxiduje podla zlozitosti vazby a ked sa susi v susicke, niekolko nasobne sa zavzdusnuje + teplota.
Vazbu zmesi pomaha drzat ako tu uz pisali lanove a chia. Osobne pred susenim pridam chia, pockam 10 min a ked je zmes riedka znovu pridam chia.
Zmes si robim jednoducho z odpadu co odstavim, mrkva, cvikla, uhorky, zihlava-pokriva a ine bylinky, cibula, cesnak, chili kto ma rad pikantne, a mnoho dalsich, vsetko rozne kombinujem, odpad dam do vaukovej nadoby na pumpicku, cize odkladam a do 2 dni vyberiem z chladnicky, ak mam malo zmesi tak si odstavim mrkvu, mixnem vo Vitamixe s troskou vody, pomozem aj pridavnou tyckou-pechovadlom, nasledne okorenim kde cim, je to super lebo zmes znesie dost korenia, byliniek co mam nasusene, chlebik ma potom intenzivnesiu chut, pridam black salt (ciernu himalajsku sol ta je 1 v soli) a sup ho do susicky. K salatom je to pecka, keby som dal tolko korenia (korenie nema len chutovy efekt ale aj liecivy a mnoho zlozkovy pre organizmus) do salatu co je v chlebiku, asi by som nedal ten salat s tolkym korenim a tolko druhmi, salat uz nesolim. Niekto tu pisal ze nepokusu sa lanove semienka, je to omyl, skuste si zobrat susto chlebika pozut do doby pred prehltnutim a uvidite pri vypluvnuti ze je to naozaj na kasu. Na cesty si zbalim nejaku zeleninku a pochrumem spolu aj z chlebikmi, telo si vypyta dohydratovanie ak potrebuje.
,,Kedykolvek sa ocitnete na strane vetsiny, je na case sa zastavit a premyšlat. Mark Twain
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Raw bakers: raw chlebiky

Příspěvek od Ozeki »

Uz jste ochutnali tyhle raw - chlebiky?

RAW CHLÉB OD RAW BAKERS
https://www.startovac.cz/projekty/rawbakers/

Jedny z nejuspesnejsich projektu na startovaci, zajimave... (ve srovnani s tim, kdy si jisty zakladatel jisteho vitarian cz webiku pujcil 11 melounu - (na co vlastne?) - a skoncil v ... bankrotu...

Edit: nejak se to ale zdrzelo:
https://www.startovac.cz/projekty/rawbakers/novinky/
miselka00
Příspěvky: 5
Registrován: pon led 04, 2016 7:33

Re: raw chlebiky

Příspěvek od miselka00 »

Ano, su skvele :)
Odpovědět