Sýr co nezabije?

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Se7en
Příspěvky: 29
Registrován: ned črc 05, 2009 9:51
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Sýr co nezabije?

Příspěvek od Se7en »

Zdravím,
zajímalo by mě jestli existuje sýr, který není vyloženě "zabiják" a kyselina? Našel jsem spoustu zmínek o cottage, chambertu aj. ale vyzněly dost nejednoznačně jestli/jak moc organismus zakyselí...
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Sweetie »

takovy,ktery si das jednou za rok a 5 dkg.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od epony »

pokial sa pýtaš z vitarianskeho hladiska, syry prešli tepelnou upravou, takže sú pre telo odpadom..o iných syroch neviem :?
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Sitar »

Ovčí nepasterovaný nesolený. To je asi nejmenší zlo z živočišné říše. Jinak se dělají náhražky z rostlinných produktů, ale moc o tom nevím, ani jsem to nechutnal. Filip z Ráje chutí se o něčem zmiňoval a na zahraničních webech je toho celkem dost, ale je to dost náročný na výrobu. Nevím, jestli to stojí za to.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od dgm »

Listy vyrabi doma z orechu, ale ted si nejsem jista, jestli to psala i sem nebo jenom na jinem foru.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Xion »

Potvrdzujem ovci nepasterizovany nesoleny syr. Ochutnal som to, a zaroven najlepsi syr aky som jedol. Avsak, v zdravotnom ucinku aj chuti ho predci bryndza, takze ja osobne som ho kupil iba raz na ochutnanie. Totiz, vacsinou plati, ze tam kde zozenies tento syr, zozenies aj bryndzu.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Sitar »

Xion píše:Potvrdzujem ovci nepasterizovany nesoleny syr. Ochutnal som to, a zaroven najlepsi syr aky som jedol. Avsak, v zdravotnom ucinku aj chuti ho predci bryndza, takze ja osobne som ho kupil iba raz na ochutnanie. Totiz, vacsinou plati, ze tam kde zozenies tento syr, zozenies aj bryndzu.
Chutí možná, protože je vždy solená, ne? Ze zdravotního hlediska si to ale nemyslím, protože je zbavená syrovátky a vůbec, je složitější na výrobu, takže je vzdálenější od původního přírodního, byť živočišného, produktu.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od mira »

Když dostanu chuť na mléčné výrobky,
představím si, že se jdu napít ze struku,
což je ve své podstatě stejné
a je po chuti.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Panda »

mira píše:Když dostanu chuť na mléčné výrobky,
představím si, že se jdu napít ze struku,
což je ve své podstatě stejné
a je po chuti.
A co vajíčko?
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od mira »

Věř, nebo ne, ale na vejce si
ani nepomyslím. Nikdy mne moc
nelákaly.
Ale dost mi voní smrádek rybí.
V případě nouze, třeba na pustém
ostrově, bych si asi něco oploutveného
dopřál, ale být stromy obtěžkány,
neobtěžoval bych se tím.
Kokosák by byl lepší.
Crusoe.
Všeho s mírou.
dvdmchl

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od dvdmchl »

Ryby mi občas taky voněj. Ale kromě japonských sushi nevím jak je jíst syrové.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Sweetie »

asi jsem uchyl, ale chutnali mi lososy syrovy, cerstvy filetky.ale museli byt z pultu.
dvdmchl

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od dvdmchl »

To nejsi uchyl. To by totiž pak dávalo smysl proč nám ryby voněj. :)
Ale nezkoušel jsem ještě. Asi zkusím kousek někde koupit.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Xion »

Sitar píše:
Xion píše:Potvrdzujem ovci nepasterizovany nesoleny syr. Ochutnal som to, a zaroven najlepsi syr aky som jedol. Avsak, v zdravotnom ucinku aj chuti ho predci bryndza, takze ja osobne som ho kupil iba raz na ochutnanie. Totiz, vacsinou plati, ze tam kde zozenies tento syr, zozenies aj bryndzu.
Chutí možná, protože je vždy solená, ne? Ze zdravotního hlediska si to ale nemyslím, protože je zbavená syrovátky a vůbec, je složitější na výrobu, takže je vzdálenější od původního přírodního, byť živočišného, produktu.
V tomto neviem nejak velmi oponovat, pretoze nemam dost technickych znalosti vyroby tychto dvoch veci, ale intuicia mi hovori, ze i zo zdravotneho hladiska je bryndza lepsia (a to nie o trochu ale o poriadny kus). V kazdom pripade, ak chces zistit ako to je, mozem sa na to opytat niekoho kompetentneho.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Sitar »

Xion píše:
Sitar píše:
Xion píše:Potvrdzujem ovci nepasterizovany nesoleny syr. Ochutnal som to, a zaroven najlepsi syr aky som jedol. Avsak, v zdravotnom ucinku aj chuti ho predci bryndza, takze ja osobne som ho kupil iba raz na ochutnanie. Totiz, vacsinou plati, ze tam kde zozenies tento syr, zozenies aj bryndzu.
Chutí možná, protože je vždy solená, ne? Ze zdravotního hlediska si to ale nemyslím, protože je zbavená syrovátky a vůbec, je složitější na výrobu, takže je vzdálenější od původního přírodního, byť živočišného, produktu.
V tomto neviem nejak velmi oponovat, pretoze nemam dost technickych znalosti vyroby tychto dvoch veci, ale intuicia mi hovori, ze i zo zdravotneho hladiska je bryndza lepsia (a to nie o trochu ale o poriadny kus). V kazdom pripade, ak chces zistit ako to je, mozem sa na to opytat niekoho kompetentneho.
Proč ne? Pro zajímavost.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
If

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od If »

Narazila jsem na parmezan vyrobeny z nepasterizovaneho mleka. nevim teda jak se presne parmezan vyrabi, myslite ze pri vyrobe prochazi vysokou teplotou? nechci ho teda jist nejak moc casto, ale obcas pro obzvlastneni stravy :delicacy:
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od mun »

Já miluju parmezán (Parmigiano-Reggiano), např. ten od Galbani je z nepaster. mléka. Úplně raw není (podle Wikipedie 55° C), ale měl by být víceméně čistý (sůl, syřidlo, mléko), krávy žerou trávu.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
If

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od If »

jj to je presne on;-) a obzvlaste s rajcatky a troskou olivoveho oleje mi moc chutna...
tak snad me to po delsi dobe na vitastrave chutnat prestane at nemam vycitky kdyz si ho dam :roll:
Uživatelský avatar
Xeelee
Příspěvky: 47
Registrován: sob zář 01, 2012 12:35
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Kontaktovat uživatele:

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od Xeelee »

Sýr? Z kefíru. Nejlépe z jinýho než kravskýho mlíka. Stačí ho nechat dost dlouho odstát třeba v sítku, aby se z něj dostala syrovátka. Když se nepromíchá, tak spousta syrovátky rovnou proteče. Pak vyberu kefírová zrna a je to. Až budu mít lněnej olej, tak si z něj budu dělat sirnou patlanici á la Budwig. Teď si sháním kefírky kvůli syrovátce, kterou v návratovce po půstu a pak už napořád nahradím sůl v pickles. A prej ještě lepší je pickles kvašený přímo tibetskou houbou. Taky chci zkusit kefírovou syrovátkou kvasit ořechy a semínka. Vypadá to lákavě.

Jinak se z kefíru dělá tvaroh tak, že se zahřeje na 30 nebo já nevím kolik stupňů a míchá se dokud se neoddělí syrovátka a tvaroh se nesrazí. Výsledek je mnohem tvrdší.
borazon
Příspěvky: 24
Registrován: ned zář 27, 2015 14:25

Re: Sýr co nezabije?

Příspěvek od borazon »

Jednou jsem vyrobila "sýr" z makadamových oříšků. Z kešu by to šlo samo taky. Nechala jsem je dvě hoďky máčet, aby změkly, pak jsem je rozmixovala na krém, přidala jsem do toho živé laktobacily, zamíchala (nekovovou a nedřevěnou věcí - v mém případě lakovanou čínskou hůlkou) a nakydala to na plátýnko v nekovovým sítku ve větším hrnku nebo misce, vymodelovala hroudu (trošku na to přitlačte, ať se to zformuje), utáhla jsem to, zatížila kameny a nechala fermentovat při pokojové teplotě. Pak už jen záleží, jak výrazný ten sýr chcete mít. Zralejší nebo míň. Jde to samozřejmě i přisladit, přisolit, přikořenit, obalit v bylinkách apod. Já dělala s matcha čajem.

Pokud chcete mít sýr s kůrkou, dejte sýr do sušičky a průběžně ochutnávejte.

Do měkkého (nesušeného) čerstvého sýra lze samozřejmě nasypat třeba pažitku, rajčátko..., nebo podle fantazie a namazat na nějaký zeleninový nebo pohankový chlebík nebo přímo na plátky syrové zeleniny. :)

Vlastně se s ním dá udělat prakticky cokoli včetně nakládání do nějakého olejo-octového láku s kořením jako hermelín... Nebo při sušení kůrku potírat alkoholem, jako se to dělá s jedním druhem francouzského sýra... Nebo před sušením obalit v dřevěném popelu... ;)
Odpovědět