Bryndza

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Bryndza

Příspěvek od Xion »

Obdobie maja prinieslo novu letnu bryndzu. Aky mate nazor na bryndzu, dala by sa povazovat za surovu stravu? Moze mat v malych mnozstvach pozitivne ucinky, hlavne pre ciastocnych varakov, alebo pre ludi, co su v prechode na surovu stravu, kedy moze mat telo este vela problemov zo stareho stravovania?

Ja osobne ju prave testujem, akurat takmer hned som zistil, ake tazke je zohnat pravu bryndzu, ktora je nepasterizovana. Podarilo sa mi to, ale aj tak obsahovala iba 70% ovcej hrudky, zvysok bolo 30% kravskeho syra, a teta co tam predavala mi povedala, ze 100%tnu ani nikto nepredava, ze taku si robia len bacovia na salasi a treba si ist po nu priamo tam. :-(


Bryndza je slovenské biele zlato!

Najlepšia bryndza je májová! Bryndza je doslova unikátna potravina.

Pri jedení v primeranom množstve ( napr. 100g ) sa bryndza nemusí započítať do denného príjmu sacharidov!

Asi najčastejšie bryndzu jeme ako nátierku -s mladou cibuľkou a troškou mletej červenej papriky. Receptov, je však veľa. Kto nepozná bryndzové halušky? Zaujímavá je aj bryndzová polievka ( mnoho zaujímavých receptov je na stránke bryndziarov zo Zvolenskej Slatiny)

Ak ešte uvažujete, či sa pustíte do jedenia bryndze, prečítajte si tieto konštatovania, ktoré som našiel na internetových stránkach:

• Bryndza je slovenský mikrobiálny fenomén, unikátny patent prírody, prírodná konzerva, ktorá zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka. Proces zrenia na salaši a v bryndziarni spôsobí, že sa v nej doslova premnožia ,,priateľské“ baktérie mliečneho kvasenia, tzv. probiotiká, ktorých blahodarné účinky na ľudský organizmus čoraz častejšie ospevujú vedci i lekári.
• V jednom grame bryndze sa nachádza asi jedna miliarda týchto prospešných mikroorganizmov z viac ako dvadsiatich druhov. ( probiotický jogurt či nápoj obsahuje len jeden-dva druhy živých mliečnych baktérií).
• Nepasterizovaná bryndza podporuje trávenie a pravdepodobne obmedzuje aj vznik rakoviny hrubého čreva.
• Špecifickú mikroflóru a jej vzťah ku kvalite slovenskej bryndze potvrdzuje už Codex Alimentarius Austriacus z roku 1917. Tieto druhy mikroorganizmov sú charakteristické a prítomné v slovenskej bryndzi i v súčasnosti.
• Bryndza zo surového ovčieho mlieka obsahuje veľmi veľa probiotických baktérií. V jednom grame je až jedna miliarda užitočných mikroorganizmov, teda neporovnateľne viac ako v jogurtoch.
• Sú to mliečne baktérie, ktoré priaznivo ovplyvňujú imunitný systém a alergické ochorenia. Premenia vysoký obsah tuku, ktorý je v bryndzi, na tuky prospešné pre naše telo. Štúdia dokázala, že pri pravidelnej konzumácii sto gramov bryndze denne sa pozoruhodne zníži „zlý“ cholesterol.
• Po konzumácii bryndze klesá aj hladina cukru v krvi a znižuje sa hodnota krvného tlaku.
• Čerstvá pochúťka má význam aj pri prevencii osteoporózy. Obsahuje veľa vápnika, ktorý telo ľahšie vstrebáva z tráviacieho traktu práve vďaka mliečnym baktériám.
• Pravidelná konzumácia bryndze dokázateľne znižuje hladinu škodlivého cholesterolu, a to aj napriek tomu, že má vysoký podiel tuku v sušine (45-48 percent). Má pozitívne účinky pri prevencii rakoviny hrubého čreva, zažívacích problémoch, alergických ochoreniach, rednutí kostí, cukrovke, zvyšuje imunitu a znižuje dokonca krvný tlak.
• Skupina 24 dobrovoľníkov osem týždňov jedla sto gramov bryndze denne. Okrem poklesu celkového a „zlého“ cholesterolu sa zaznamenal vzostup toho ,,dobrého“, vedcov prekvapil aj pokles hladín krvného cukru, zápalového parametra C-reaktívneho proteínu (CRP) či hodnôt krvného tlaku.
• Ovčie mlieko, z ktorého sa vyrába bryndza, je mimoriadne cenné aj z hľadiska obsahu vápnika. Kým 100 g kravského mlieka obsahuje 100-120 mg vápnika, jeho obsah v ovčom mlieku je až dvojnásobný, Ak sa v 100 g tavených syrov z kravského mlieka nachádza 200-300 mg vápnika, v bryndzi je to 650-700 mg
• Tradičná slovenská bryndza z nepasterizovaného mlieka sa teda zaraďuje medzi tzv. funkčné potraviny, ktoré nielenže nasýtia, ale aj pozitívne ovplyvňujú zdravie. Jednoducho možno povedať, že majú liečivé vlastnosti.
• Bryndzu dobre ju znášajú aj mnohí ľudia s neznášanlivosťou laktózy, pretože počas spracovania mlieka na ovčí syr a bryndzu dochádza k prirodzenému úbytku mliečneho cukru. Aj mliečna bielkovina je v bryndzi stráviteľnejšia ako tá pôvodná v mlieku, dochádza k tomu v procese zrenia, tzv. fermentácie.
• Enzýmová aktivita mliečnych baktérií pomáha natráviť bielkoviny a tuk v bryndzi, čím vzniká stráviteľnejší syr s jedinečnými látkami, ktoré upevňujú zdravie a vitalitu človeka. Okrem toho "dobré" mikroorganizmy brzdia rast tých "zlých", choroboplodných, takže dochádza k jedinečnému samočistiacemu procesu, ktorý nahrádza pasterizáciu. Pasterizácia likviduje nielen zlé, ale aj užitočné baktérie s prospešnými účinkami.
• Mnohí výrobcovia a spracovatelia bryndze považujú pasterizáciu za nezvládnutie náročnej výroby takéhoto syra. Je to jediný mliečny výrobok, ktorý sa vyrába zo surového mlieka.
• Správna tradičná bryndza nie je úplne jemná a hladká ako maslo. Obsahuje drobné zrniečka ovčieho syra. Práve táto zrnitosť je typickou vlastnosťou a zvláštnosťou bryndze.
• Registrovanú slovenskú bryndzu môžu vyrábať a predávať iba bryndziarne, ktoré berú mlieko z určených horských a podhorských oblastí, najmä zo stredného a severného Slovenska.

Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od Xion »

Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Bryndza

Příspěvek od epony »

to si robiš srandu? na vitarianskej stranke bryndza? :P :P :D
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od Xion »

Ved sem nechodia len vitariani. :-)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Bryndza

Příspěvek od Panda »

Xion píše:Ved sem nechodia len vitariani. :-)
Myslím že pro lidi kteří se snaží přejít na vita stravu jsou tohle lepší varianty než třeba maso, je to dobrý mezistupeň.

Ale mám obavy, že je problém (prakticky nemožné) sehnat nepasterizovanou bryndzu, takže její přednosti už asi ztrácí význam. Na serveru freshfood.sk (od asarm) píše:

Úplne bombastickým zdrojom enzýmov a prospešných baktérií je naša slovenská bryndza vyrábaná z nepasterizovaného ovčieho mlieka, o zdravotných účinkoch ktorej bolo napísaných veľa chvál. Mnohé pastierske národy napr. na Kaukaze sa dožívali veku nad sto rokov aj vďaka pozitívnemu účinku enzýmov čerstvého mlieka a hlavne kyslomliečnych nápojov. Avšak väčšina bryndze je teraz vyrábaná z pasterizovaného mlieka, z ktorého je veľká časť kravského, kvasné baktérie sú pridávané dodatočne a účinok takéhoto výrobku sa nevyrovná pôvodnej receptúre. Ak si navyše kúpime bryndzu termizovanú (zohriatu nad 50 stupňov kvôli predĺženiu životnosti) chuť nám zostane, ale na zdravoté účinky sa tešiť nemusíme.
Uživatelský avatar
lakyluk
Příspěvky: 114
Registrován: čtv kvě 29, 2008 9:37
Bydliště: Praha, Dubravica (Banska Bystrica)
Kontaktovat uživatele:

Re: Bryndza

Příspěvek od lakyluk »

Panda píše:
Xion píše:Ved sem nechodia len vitariani. :-)
Myslím že pro lidi kteří se snaží přejít na vita stravu jsou tohle lepší varianty než třeba maso, je to dobrý mezistupeň.

Ale mám obavy, že je problém (prakticky nemožné) sehnat nepasterizovanou bryndzu, takže její přednosti už asi ztrácí význam. Na serveru freshfood.sk (od asarm) píše:

Úplne bombastickým zdrojom enzýmov a prospešných baktérií je naša slovenská bryndza vyrábaná z nepasterizovaného ovčieho mlieka, o zdravotných účinkoch ktorej bolo napísaných veľa chvál. Mnohé pastierske národy napr. na Kaukaze sa dožívali veku nad sto rokov aj vďaka pozitívnemu účinku enzýmov čerstvého mlieka a hlavne kyslomliečnych nápojov. Avšak väčšina bryndze je teraz vyrábaná z pasterizovaného mlieka, z ktorého je veľká časť kravského, kvasné baktérie sú pridávané dodatočne a účinok takéhoto výrobku sa nevyrovná pôvodnej receptúre. Ak si navyše kúpime bryndzu termizovanú (zohriatu nad 50 stupňov kvôli predĺženiu životnosti) chuť nám zostane, ale na zdravoté účinky sa tešiť nemusíme.

No nepasterizovaná bryndza by sa dala zohnať, ale z himalájskou soľou určite nie. Na salašoch sa vyrába na objednávku a valasi ju s radosťou spravia a potom predajú. :) Obyčajnej soli do bryndzi ide hodne veľa.
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: Bryndza

Příspěvek od bstrd »

-s mliecnymi produktami mam trochu problem eticky (ak niekto nie je vegan a mlieko mu nevadi, tak na zrazanie syra sa casto pouziva syridlo z kravskych zaludkov :evil: ) ...aj ked obcas este podlahnem :oops: a syr mi pride strasne tazky, je to vlastne skoncentrovany zivocisny tuk z podstatne vacsieho mnozstva mlieka, cize zjest kusok syra = vypit par litrov mlieka...
-bryndzu som maval rad v pomazankach aj na haluskoch, ale ani jedno ma uz nelaka...
-ovsem rad by som niekedy skusil kumys, mongolsky zakysany napoj z tavieho alebo kobylieho mlieka, ale kvoli tomu by asi bolo nacim vyrazit na vychod
I gotta ruin my life on my own
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od Xion »

Hej, zohnat 100%-tnu nepasterizovanu, je problem. Tato velkovyroba znici vsetko dobre.

Bryndzu vidim skor ako doplnok/liek, napriklad ako Panda spominal, v prechodnych fazach. Takisto ako probiotikum tromfne skoro vsetko ostatne, co som z mliecnych vyrobkov videl, zopar gramov kazdy den by mohol byt dobry recept proti nerovnovahe v crevach (pre varaka).

Mne sa v tomto case nieco take doslova hodi, na vitarianstvo zatial nemam, som rad, ze sa zatial drzim a testujem aspon vegetarianstvo. Aj ked, oproti vacsine vegetarianov sa blizim vitarianovi ovela viac. :-) Bryndza a kefir mi pomaha bojovat s mliecnymi neduhmi, cihajucimi zo vsetkych stran, a s nerovnovahou v crevach, ktoru som si tam rokmi nezdraveho stravovania vyvolal. Takze ja by som bryndzu neodsudzoval a pokojne ju volal slovenskym bielym zlatom. Skoda len, ze zohnat to zlato ciste je taky problem.
Uživatelský avatar
aloe
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 27, 2009 15:54
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od aloe »

Bryndza a Kozi syr, to su jedine zivocisne produkty, za ktorymi sa mi este cnie. Na vyske som bola "bryndzovy maniak", ked bola v chladnicke/ci na balkone hrudka bryndze, tak kazdy hned vedel cia je. Straaaasna skoda, ze nieco podobne nerastie na strome... >:-)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Bryndza

Příspěvek od buc11 »

je dost slaná
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od Xion »

buc11 píše:je dost slaná
To je, prave preto trochu rozhadzuje chute, dam si malu hrudku a mam chut na dalsiu, a potom na dalsiu. Celkom dobre chuti v zeleninovom salate s cibulkou, ten tu slanost dost zriedi.

Tento tyzden som jedol kazdy den 150g bryndze (vzdy so surovou pohankou a salatom) a mozem povedat, ze nic mi zatial nedava tak dokopy creva, ako tato vec. S prehladom tromfne aj psyllium, a verim, ze kvasinky ju tiez nemaju radi. Za cely zivot si nepamatam, ze by som ju jedol surovu, a v bryndzovych haluskach mi nikdy nechutila. Preto som rad, ze som ju nedavno objavil, aj ked sa trochu hanbim... co som to za slovaka, ked musim objavovat veci, ktore by mali byt pre slovaka samozrejmostou. :-)

Zatial ju testujem asi 2 tyzdne, no vysledky ma az prekvapuju... doporucujem kazdemu, kto nema v poriadku mikrofloru v crevach.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od Xion »

Ok, zohnal som 100%tnu nefalsovanu iba z ovcieho mlieka v Bratislave.
Roko
Příspěvky: 48
Registrován: stř čer 10, 2009 20:42

Re: Bryndza

Příspěvek od Roko »

jaj ty s tou bryndzou vkuse :lol: jasne mne to strasne chuti asi najviac so vsetkeho zakazaneho a pri tom som bryndzu ani nejedaval dako, ale mal som ju vzdy rad.A teraz ked si zobnem tak mam orgazmus z toho a mam chut zjest cely sacok.Najradsej by som si natrel na chleba 2cm vrstvu a posypal mladou cibulkou :lol: .Ja to berem tak, ze vsetky mliecne vyrobky su na prt a hotovo.....No mozem len zopakovat:skoda ze nerastie na strome :cry:
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Bryndza

Příspěvek od tristazmista »

ja bryndzu taky zkusil, dost slany ale hlavne hafo tucny... nevite kolik to ma tuku v procentech kalorii?? tipnul bych tak ku 90 :)
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Roko
Příspěvky: 48
Registrován: stř čer 10, 2009 20:42

Re: Bryndza

Příspěvek od Roko »

niekedy je slana niekedy je taka akurat, ale sol tam bude vzdy a tucna je asi tiez, ale kolko tuku ma presne neviem a kalorie ma totalne nezaujimaju, ved ak ta velmi trapia kalorie tak si najdi v tabulkach...
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Bryndza

Příspěvek od Sitar »

http://www.obezita.cz/hubnuti/kalkulacka-kalorii/

Podle této tabule to má 25 procent tuku a nějakých 300 kcal na 100g.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od Xion »

Roko píše:jaj ty s tou bryndzou vkuse :lol: jasne mne to strasne chuti asi najviac so vsetkeho zakazaneho a pri tom som bryndzu ani nejedaval dako, ale mal som ju vzdy rad.A teraz ked si zobnem tak mam orgazmus z toho a mam chut zjest cely sacok.Najradsej by som si natrel na chleba 2cm vrstvu a posypal mladou cibulkou :lol: .Ja to berem tak, ze vsetky mliecne vyrobky su na prt a hotovo.....No mozem len zopakovat:skoda ze nerastie na strome :cry:
Mnojo... ja s tou bryndzou vkuse, vkuse :-) Tak vies, som vyteseny, ze niekolkomesacne patranie ma vysledky a objavil som 100%tnu. :-) Tiez som si to zvykol davat na chleba, ale v tejto kombinacii je to totalny odpalovac. I napriek tomu, ze som pouzil najzdravsi chleba aky poznam (spaldovy celozrnny bio, s prirodnym kvaskom, bez eciek), mam pocit, ze ma odpalil viac ako samotna bryndza. Ked si vsak miesany zeleninovy salat ochutim 50g kvalitnej bryndze, tak ma to nijak nerozhadze. Klucove je rozmiesat! Ked do toho zakusujes v celosti, to je velka chyba... prijde velke pokusenie hryzt do tukovej bomby a das si viac a viac... ale ked to rozmiesas do toho salatu, vtedy ziadne nekontrolovatelne chute typu kusat do tuku neprijdu. :-)
Roko
Příspěvky: 48
Registrován: stř čer 10, 2009 20:42

Re: Bryndza

Příspěvek od Roko »

Xion sa mi strasne paci ako tu presadzujes tu brindzu :P Oco kupuje sem tam slatinsku bryndzu na vazenie, nie v obchode ale dakde v stanku.Neviem ci je pasterizovana, ale ja si myslim ze je.Ale chutovo sa neda porovnat s kupenou v obchode.Ako to mne chuti do sa neda ani opisat, ked zacnem kostovat tak pol sacku skonci v bruchu :lol: Ked clovek raz zacne neda sa to zastavit.Treba to dako naklonovat na strom, a bude pokoj...A k tomu chlebu, to ta ako odpalil, som sa rehotal doma ked som to cital :lol:Mas problem s tym travenim co :?
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od Xion »

No ved prave robis tu chybu, ze ju jes priamo. :-) Jedina moznost pre smrtelnika je, odvazit si dopredu premyslenu davku (kym este funguje ta racionalna cast mozgu, pretoze po ochutnani uz prestane fungovat!), a zamiesat si ju do niecoho. Nech ta nenapadne okostovat ju predtym. :-)
Cize, ked ju jes s chlebom, tak si dopredu nakrajaj rozumne mnozstvo chlebovych platkov (cize nula, a daj ju radsej do salatu), natri na to rozumne mnozstvo bryndze (neochutnavat, kym je otvoreny sacok na stole!), po natreti bryndzu uschovat v ladnicke a sacik dobre zavriet (idealne by bolo, keby sa dal zamknut na klucik a ten by drzal najvacsi asketa v domacnosti).
S tym chlebom si myslim, ze to odpaluje kazdeho, u niekoho je to pomala zdlhava ticha smrt, a u niekoho je to stav, kedy sa telo takemu niecomu akutne brani a da to pocitit. :-)
Bryndza Zvolenska Slatina je pasterizovana. To uz mozes rovno kupit syr. :-) Doporucujem Tisovecku, tu co spominaju v tomto clanku http://zivot.lesk.cas.sk/cl/10189/11670 ... -a-bryndza
Roko
Příspěvky: 48
Registrován: stř čer 10, 2009 20:42

Re: Bryndza

Příspěvek od Roko »

No ale ked ja chcem iba okostovat trosku bryndze a okostujem vzdy trosku viacej :oops: Ja ju nechem jest ja si chcem iba zobnut, ale ved vies ako to skonci...Keby som povedal kamaratom, aby nejedli chlieb lebo ich to odpaly, tak neviem co by si o mne pomysleli :lol:Inak aj sol odpaluje co je v brindzi :)A ty kde kupujes v Blave nepasterizovanu?Nevedel by si poradit kde sa da kupit v BB, ty si taky exper, alebo vyrobcu od ktoreho kupujes?
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Bryndza

Příspěvek od Xion »

Ved Tisovec. No v BB sa nevyznam, budes to tam musiet prehladat. No i v BA to bol problem zohnat. :-( Aj som sa podozvedal veci... o modernej ekonomike, obchodovani atd...
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Bryndza

Příspěvek od Dano »

Roko píše:Nevedel by si poradit kde sa da kupit v BB, ty si taky exper, alebo vyrobcu od ktoreho kupujes?
Som z BB a posledne roky tu s ovcimi vyrobkami nie je ziadny problem. Co ja viem tak okrem stankov Zvolenskej Slatiny su to napr. stanok na trhovisku pri kostole (salas Ponicka Lehotka?), stanok na trhovisku pred Priorom (salas Novot na Orave), 2 male pecivarne na Sidlisku predavaju nejaku zo salasa od Filakova a este niekial, Hotel Fugerov dom v kopcoch nad susednou dedinou predava z vlastneho salasa 100m odtial (agroturistika), ja obcas v maji beriem od kolegu, jeho svokor ma salas tiez tu niekde nedaleko.
Xion píše:akurat takmer hned som zistil, ake tazke je zohnat pravu bryndzu, ktora je nepasterizovana. Podarilo sa mi to, ale aj tak obsahovala iba 70% ovcej hrudky, zvysok bolo 30% kravskeho syra, a teta co tam predavala mi povedala, ze 100%tnu ani nikto nepredava
Vsetci mnou spominani mali vyrobcovia ju v sezone robia a dodavaju (aj) zo 100% ovcieho syra (napr. Zv. Slatina aj miesane, ale to je syraren, nie salas), a nikde v celom tom procese nepasterizuju (tie ktore su aj z kravskeho syra tak ano, kravske mlieko sa podla nejakeho divneho zakona pasterizovat musi, ovcie na salasoch (zatial) nie), to by bolo podla ich presvedcenia ciste barbarstvo.
Je zname, ze v obchodoch kupit nepasterizovanu bryndzu z nepasterizovaneho 100% ovcieho syra je nemozne.
Ano, salase a ich blizke predajne stanky v blizkom meste je jedina istota.
Naposledy upravil(a) Dano dne sob kvě 28, 2011 21:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Bryndza

Příspěvek od Dano »

Xion píše:Jedina moznost pre smrtelnika je, odvazit si dopredu premyslenu davku (kym este funguje ta racionalna cast mozgu, pretoze po ochutnani uz prestane fungovat!), a zamiesat si ju do niecoho. Nech ta nenapadne okostovat ju predtym. :-)
Lebo sol. Osol (presol) cokolvek, a nezastavis sa. Vid chipsy, popcorn, oriesky,... Sol je dochucovadlo a velmi vyrazne a mozno vplyva nejakou kaskadou procesov aj na prenasace nervovych vzruchov, neurotransmitre. To je slucka, das si trochu, zachuti mozog si pyta este, tak si pridas a tak dokola a stale viac. Malokto to vie drzat pod kontrolou. Ja napr. nie. Konkretne pri bryndzi, a chipsoch.
Naposledy upravil(a) Dano dne sob kvě 28, 2011 20:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Ucel soli v bryndzi

Příspěvek od Dano »

Predvcerom na bajku sme sa zastavili na jednom salasi a zoznamil som sa s chalanom robiacim tam 4 roky. A kecajuc o zivote, sledujuc bacu ako zlieva zincicu prihrievanu v medenom kotli nad ohniskom (priamo v zrube) z bukoveho dreva, a opaciac dobrej starsej skysnutej som sa ho spytal na bryndzu, ze preco tak tu bryndzu na vsetkych salasoch solia. Ze zrejme je to nutne pre spravne vyzretie..., ale ci by sa nedalo menej...

Ha! Ja blbec som rychlo pochopil, ze hrudkovy syr sa vobec nenasoli, on dozreje na bryndzu ako je, lahko pri izbovej teplote tie mliecne bakterie robia svoju pracu BEZ SOLI. Staci tu hrudu nechat lezat, do syra sa absolutne nic nepridava, sam sfermentuje. Oni tam sol zamiesaju az po tom, pred "exportom" zo salasa.

Tak potom o to lepsie, vravim mu. Zrejme ju tam davate pre konzervaciu aby (v stankoch a obchodoch) cosi vydrzala, ale ved ak ludia kupuju v ich stankoch alebo dokonca priamo na salasi, mohli by robit aj menej slanu..., lebo ze mne ta sol vadi, je to prilis slane. A on na to, ze kdeze, sol sa tam po tom, ako sa po skvaseni syr rozomelie, dat MUSI! Lebo inac by to vobec nikto nejedol, nema ziadnu chut! A ja ze preco mi nikdy nechutil ovci syr (posoleny uz ale samozrejme ano), na rozdiel od inych z obchodu (vsetky solene), ktore chutia ovela viac.

Inac on takmer vobec neschadza dole do dediny, tak som sa ho spytal, ze aky ma jedalnicek, ci mu uz tie ovcie mliecne vyrobky nejdu von usami. On ze jasne ze jedia kdeco, ze to sa neda stale, lebo z toho strasne zapeka, zapcha :)

Tak som dnes na trhu kupil hrudu ovcieho syra a robim si bryndzu majovu domacu. Ak nebude chutit, dosolim. Ale ovela menej ako oni. Teda si tak predstavujem.

Skratka solit naozaj treba. Je jedno ci bachor kravy (drzky), semenniky byka (bycie zlazy), svaly (sunka), syry, obilie, strukoviny, lebo inac by to nechutilo asi nikomu, alebo len malokomu.

Pre porovnanie, dnes som dal okrem ineho 4kg domacich jahod z trhu a tie dochucovat nie je treba vobec nicim, podobne ako ani ziadne ine zrele ovocie.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Vyznam probiotik v strave ci v doplnkoch?

Příspěvek od Dano »

Xion píše:• Bryndza je slovenský mikrobiálny fenomén, unikátny patent prírody, prírodná konzerva, ktorá zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka. Proces zrenia na salaši a v bryndziarni spôsobí, že sa v nej doslova premnožia ,,priateľské“ baktérie mliečneho kvasenia, tzv. probiotiká, ktorých blahodarné účinky na ľudský organizmus čoraz častejšie ospevujú vedci i lekári.
• V jednom grame bryndze sa nachádza asi jedna miliarda týchto prospešných mikroorganizmov z viac ako dvadsiatich druhov. ( probiotický jogurt či nápoj obsahuje len jeden-dva druhy živých mliečnych baktérií).[/i][/b]
Co sa tyka "priatelskych" probiotickych bakterii, tie ja mozem dodavat na trh nie v miliardach ale biliardach, 2x denne, a nie cca 20druhov ale urcite viac. Lebo, ked som na cerstvom zelovoci tak sa im v mojom trakte mimoriadne dari. Pravda, certifikat z labaku nemam, vzorku som otestovat nedal :)

Ale fakt neuveritelne ako marketing namotal ludi a kupuju "jogurty" z obchodov.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyznam probiotik v strave ci v doplnkoch?

Příspěvek od Panda »

Dano píše:...Ale fakt neuveritelne ako marketing namotal ludi a kupuju "jogurty" z obchodov.
Ani nevědí kdo do jogurtu ... přispíval biliardami přátelských bakterií. (samy tam nepřišly :?: )
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Bryndza

Příspěvek od culka »

Dano píše: A ja ze preco mi nikdy nechutil ovci syr (posoleny uz ale samozrejme ano), na rozdiel od inych z obchodu (vsetky solene), ktore chutia ovela viac.
Tak to ja budem asi martan. Ja mam ten ovci syr najradsej nesoleny.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
levandulka
Příspěvky: 67
Registrován: pát říj 09, 2009 16:22

Re: Bryndza

Příspěvek od levandulka »

culka píše:
Dano píše: A ja ze preco mi nikdy nechutil ovci syr (posoleny uz ale samozrejme ano), na rozdiel od inych z obchodu (vsetky solene), ktore chutia ovela viac.
Tak to ja budem asi martan. Ja mam ten ovci syr najradsej nesoleny.
Ja tiež :delicacy:
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Bryndza

Příspěvek od Samira »

Zdravim Martanov, tiez som jeden z vas :)
Dano, ako sa podaril pokus s vlastnou, menej solenou bryndzou?
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Bryndza

Příspěvek od Dano »

Samira píše:Zdravim Martanov, tiez som jeden z vas :)
Dano, ako sa podaril pokus s vlastnou, menej solenou bryndzou?
Baby nie, nie ste Martanky. Len ste zvyknute na nesolene, tak preto vam chuti sviezi ovci syr viac nesoleny ako soleny (lepsie povedane, mozte ho nesoleny, na rozdiel od ostatnych, ved skuste par zrnniek soli a chut bude este lepsia, vyraznejsia). Pisal som, ze vacsinou to je opacne, mam to odsledovane. A aj mne samemu v minulosti tak ako tej drvivej vacsine ludi okolo, chutil az ked som ho solil tak ako vsetci ostatni.

Pokus zatial ok, hruda je taka kyselkava, stale viac, ak sa rozhodnem ze staci, tak ho v rukach rozmrvim a malinko prisolim ak bude treba. Mozno aj nebude treba, lebo zatial co ho opacujem, tak chut celkom obstojna, cize bryndza bude mozno aj bez soli.

Len na zaciatku medzi 2. a 3. dnom cela hruda na bielo splesnivela, aj to smrdelo, tak som ju musel orezat, zvysok dalej mliecnofermentovane vonal tak som pokracoval. Odvtedy ale uz len s prikrytou utierkou a hrudka dalej bez preoblemov zreje.

K tej chuti, samozrejme ze sa nechyta na terajsie johody z trhu, ci dnes prvy krat v sezone opacene kilecko ceresni srdcoviek.
Odpovědět