Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od awa »

Smetanka lékařská – pampeliška - Taraxacum spp.

Tohle je PMN nejúžasnější z divokých bylin ve své komplexnosti. Roste skoro všude (včetně Austrálie), u nás od jara do zimy. Ano, lobuju za ní. Právem. Hodně lidí namítá, že je příliš hořká. Je hořká, ale grepy, vysokoprocentní čokoláda, dokonce i hlávkový salát jsem nejednou zažila mnohem víc hořký. Mohu poradit jen malý tip pro sběr : vyberte si pampelišky, které nejsou celý den na přímém slunci, raději v polostínu a trochu vlhké půdě, nebývají tak hořké, dokonce ani odrostlejší lupení. Pokud vás žvýkání listů, květů, stvolů nepřitahuje, určitě z ní můžete vyrobit zelený elixír, který je chuťově jemnější. Buď rozmixovat tyčákem s trochou vody až bude zcela rozmělněná, strukturou se to hodně podobá nápoji ze zeleného ječmene od GW anebo pokud nemáte rádi „ ty otrubky“, tak to přecedit přes plátýnko (kousek starého prostěradla apod.), ev. použít HJ, máte-li ho. Nezanedbatelný je její vliv na rekonstrukci zubů, zkvalitnění zubní skloviny, odstranění přecitlivělosti. Dejte jí šanci a zkuste si test, aspoň týden jeden až dva malé šálky denně. Uvidíte co s vámi udělá, nejen v rovině zubů. Nic to nestojí, roste zdarma pro všechny, snad jen vůli a zájem to zkusit.

Volné citace z cizích zdrojů a mohu všechny účinky potvrdit (včetně vibrační energie – již jsem psala, že mě nabuzuje, energetizuje lépe než ovoce v dlouhodobějším horizontu)...:

...Žádná pěstovaná zelenina - ani skleníkové saláty nemají podobnou pestrost látek a podobné přednosti.Pampeliška má velkou polaritu obou energií, jinu i jangu. Má schopnost regenerovat síly. Obsahuje velké množství hořčin, tříslovin, inulinu, hořčíku, vitaminů D a A to vše je stahující. Pampeliška byla již dávno používána při léčení nemocí s nadměrnou expanzí: při vodnatelnosti, chorobách močového měchýře, při tendenci k diabetu. Listy obsahují vitamin C. Dnes ji používáme hlavně u chorob jater, ledvin a zažívacího traktu.
( zivotní energie.cz )

Pampeliška je jedna z nejlepších přírodních bylin. Posiluje játra, žlučník, podporuje funkci slinivky, posiluje a čistí ledviny, močový měchýř, zpevňuje zubní sklovinu. Má silné direutické účinky, podporuje tvorbu žluči, pomáhá při chorobách jater, včetně hepatitidy, žloutenky, mononukleózy, cirhózy. Pomáhá při problémech s krevním cukrem, včetně cukrovky a hypoglykemie. Obsahuje hodně železa a dalších minerálů, což zvyšuje schopnost krve transportovat kyslík. Přirozený zdroj bílkovin.
Účinky: čistící, antirevmatické, protinádorové, mírně projímavé, hořké – cholagogické, direutické, hepatické, posiluje a obnovuje imunitu, rozpouští kameny, výživná, posiluje trávicí trakt.

( R.S.Morse – Zázračná detoxikace )
Dalo by se toho napsat o ní spousta, ale myslím, že tohle je dostačující.
Obrázky jsem vybrala spíš nějaké zajímavé, protože si myslím, že ta zářivá sluníčka nebo chlupaté chmýřité hlavičky zná každý z nás....
názorný popis pampelišky.JPG
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od dgm »

Je, awi, stejne je i muj favorit :D
Ted jsem se prave vratila na chvilku ze zahrady a prestoze mam praci a rypani se v hline rada, tak me porad pokousi myslenka, jestli by nestacilo pestovat jenom pampelisky?
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od awa »

Před chvílí přišel miláček s hrstí kopřiv ( já je moc nemusim ) a čekala jsem, že bude chtít udělat špenát...Docela mě překvapil, když řekl, že chce z nich udělat zelený elixír jako piju já z pampelišek. Vidí jak to na mně působí a nedá mu to. Chce být víc vitální a lépe vypadat...Příklad je lepší než slovní přesvědčování.
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Hugo z Hor »

Tak kopřivy jsem měl dneska taky (:-)
Já mám pampelišky taky rád, nejraději šťavim spolu s dalším zeleným, ale v přiměřeném množství ji sním i v jakémkoli zeleném salátu.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od epony »

pampeliška, kopriva su pmn mnam mnam! najradsej konzumujem jarné mladučké lístky >:-)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Sweetie »

hmm...jenze kam na ni v anglii aby to bylo 'jedle' :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od buc11 »

včera sme zarobili pampeliško-kopřivové jujce a teď zjara opravdu lahodné, že i začátečníci se můžou se zeleným spřátelit
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Sweetie »

:D nase slepice jsou po mlicim taky jako divy. jen porad premyslim, kam na ne, aby to nebylo poch.any
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od culka »

No tak to budes mat hned aj s urinoterapiou.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Hugo z Hor »

Já si na zelený chodím buď tady v Ostravě do místního lesíka, psíci tam moc nechodí, nebo na chalupě do zahrádky, do lesíka nebo pěkné kopřivy rostou kolem tamního hřbitova >:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od buc11 »

Hugo z Hor píše:Já si na zelený chodím buď tady v Ostravě do místního lesíka, psíci tam moc nechodí, nebo na chalupě do zahrádky, do lesíka nebo pěkné kopřivy rostou kolem tamního hřbitova >:-)
zrovna vyrážím taDY VE FABRICE, TADY TO BUDE URČITĚ NĚČÍM HODNOTNÝM JEŠTĚ OBOHACENO, ALE LOUKA JE CELÁ ŽLUTÁ, TAK TO PUDE RYCHLE.
pROTI ŠČANKÁM TO PROMÝVÁM
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Sweetie »

tak jsem si ji dneska byla natrhat k mistnimu countryparku. docela se najdou mista trochu mimo na svazich. a jeste koprivy, ale nevzala jsem si rukavice. :mrgreen: mela jsem toho plnej igelitak, asi ze tri ctvrtin mlici. namocila jsem to, proplachla, udelala dzus 1/2 litru. teda, to bylo hořkýýýýý :) nemohla jsem to dopit. priste staci polovina a asi pomer pul na pul.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od 800914 »

ved si to mozes zriedit ak je horke velmi.
a co najuicis navyse zamraz. budes mat pripravenych par instantnych shotov na dni kedy sa ti nechce z domu.

a btw. robite mi chutky. ja tu teraz na dovci nemam velmi co zelene prelozit.
nic zaujimave tu nerastie a v obchodoch len vyblednuty salat a uhorky.

na to sa tesim naspat do uk ze preskumam nove okolie pri novom dome. na google maps som videl okolo celkom dost zeleñe.
pripadne v krize mozem pokosit travnik na zahradke a vyjuicit aj s mravcami a mačkotrusom. bez vycitiek 100pro rő.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Sweetie »

stale si ji denne davam. uz i vim kde je nejlepsi a asi i nepocurana, pod ostruzinikama :) zatim to na me nijak nepusobi, zvykam si na tu horkost i kdyz si ji porad jeste redim okurkou a jeste necim treba celerem.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Fiona »

Jj, Sweetie, neni lehky dnes najit jidlo. Uz aby se clovek popichal pri tom :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Michal S. »

Taky začínám s pampališkovou šťávou, je z ní lepší výtěž než z kopřiv, malin nebo mrkvové natě. Jsem (byl) líný trhat a šťavit, ale ono to zas tolik času nazabere.Dnes mi pomáhal i synek kupodivu.
Hodně šťávy mají taky mladé listy lopuchu.
Z rodiny však green bulla ještě nikdo neochutnal, stačí jim přivonět a je po odhodlání. :P
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Sitar »

Michal S. píše:Taky začínám s pampališkovou šťávou, je z ní lepší výtěž než z kopřiv, malin nebo mrkvové natě. Jsem (byl) líný trhat a šťavit, ale ono to zas tolik času nazabere.Dnes mi pomáhal i synek kupodivu.
Hodně šťávy mají taky mladé listy lopuchu.
Z rodiny však green bulla ještě nikdo neochutnal, stačí jim přivonět a je po odhodlání. :P
Ono to někomu samotné chutná?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od awa »

Sitar píše:
Michal S. píše:Taky začínám s pampališkovou šťávou, je z ní lepší výtěž než z kopřiv, malin nebo mrkvové natě. Jsem (byl) líný trhat a šťavit, ale ono to zas tolik času nazabere.Dnes mi pomáhal i synek kupodivu.
Hodně šťávy mají taky mladé listy lopuchu.
Z rodiny však green bulla ještě nikdo neochutnal, stačí jim přivonět a je po odhodlání. :P
Ono to někomu samotné chutná?
Jo, dokonce to miluju, ostatně jako většinu hořkého... ovšem nejvíc pak to co přijde potom, tu energii, ani po ovoci ten stav nemám. Je to taková přírodní extáze pro člověka s vrozenou anemií. Pravda, nepiju koncentrát, ale řežu to vodou z filtru tak půl napůl.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od buc11 »

awa píše:
Sitar píše:
Michal S. píše:Taky začínám s pampališkovou šťávou, je z ní lepší výtěž než z kopřiv, malin nebo mrkvové natě. Jsem (byl) líný trhat a šťavit, ale ono to zas tolik času nazabere.Dnes mi pomáhal i synek kupodivu.
Hodně šťávy mají taky mladé listy lopuchu.
Z rodiny však green bulla ještě nikdo neochutnal, stačí jim přivonět a je po odhodlání. :P
Ono to někomu samotné chutná?
Jo, dokonce to miluju, ostatně jako většinu hořkého... ovšem nejvíc pak to co přijde potom, tu energii, ani po ovoci ten stav nemám. Je to taková přírodní extáze pro člověka s vrozenou anemií. Pravda, nepiju koncentrát, ale řežu to vodou z filtru tak půl napůl.
mně už to taky chutná, ale já si dám jen loka většinou a chuť je v hlavě a když nedokážeme ani zkrotit chuť tak jak pak pokročit ve vlčích hladech, půstech, žvýkání a spol
Uživatelský avatar
midsummer
Příspěvky: 163
Registrován: čtv led 29, 2009 11:20

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od midsummer »

Z pampelišek používám kořeny. Po vydloubnutí se, ale musejí okamžitě namočit do vody, jinak už nejdou očistit. Přistrouhávám, nebo jemno nakrájím do salátů.
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Michal S. »

awa píše:Jo, dokonce to miluju, ostatně jako většinu hořkého... ovšem nejvíc pak to co přijde potom, tu energii, ani po ovoci ten stav nemám. Je to taková přírodní extáze pro člověka s vrozenou anemií. Pravda, nepiju koncentrát, ale řežu to vodou z filtru tak půl napůl.
Piju koncentrát, nejak mi nepřišlo to ředit.
Ředím jenom po půstu mrkvovou první 2 dny.
:)
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od epony »

ja pampeliškové listy jem samotné alebo ked odšťavujem, zjemním jej horku chuť ovozelovou šťavou.. (Awa- ty to piješ samotné? klobuk dolu) :wink:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od awa »

epony píše:ja pampeliškové listy jem samotné alebo ked odšťavujem, zjemním jej horku chuť ovozelovou šťavou.. (Awa- ty to piješ samotné? klobuk dolu) :wink:
Miluju hořké, třeba takovou čekanku koušu jak jabko, už aby nějaká byla...
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od buc11 »

awa píše:
epony píše:ja pampeliškové listy jem samotné alebo ked odšťavujem, zjemním jej horku chuť ovozelovou šťavou.. (Awa- ty to piješ samotné? klobuk dolu) :wink:
Miluju hořké, třeba takovou čekanku koušu jak jabko, už aby nějaká byla...
taky tak,
podařily se mně 8, hned zítra je začnu, mám červený, krásný hlávky
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od culka »

Kdesi som sa tu chvalila, ze som kupila organicku pupavu. Ta bola tak neskutocne dobra, ze ju asi zacnem kupovat castejsie. Ona je tiez neskutocne draha (3 toliare za taku malu otiepku). Vzdy ked som si davala normalnu tot tuto zo zapadnej strany domu, tak ju bolo treba mixovat s niecim zelenym zo zahrady+ ovocie. Tejto kupovanej stacil banan a trochu vody.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Sitar »

culka píše:Kdesi som sa tu chvalila, ze som kupila organicku pupavu. Ta bola tak neskutocne dobra, ze ju asi zacnem kupovat castejsie. Ona je tiez neskutocne draha (3 toliare za taku malu otiepku). Vzdy ked som si davala normalnu tot tuto zo zapadnej strany domu, tak ju bolo treba mixovat s niecim zelenym zo zahrady+ ovocie. Tejto kupovanej stacil banan a trochu vody.
Ty kupuješ pampelišku normálně za peníze?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od culka »

Sitar, ja mam vonku pol metra snehu a najblizsia pupava bude tak koncom aprila.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od Sitar »

culka píše:Sitar, ja mam vonku pol metra snehu a najblizsia pupava bude tak koncom aprila.
Se hned nevytahuj, teď jsem se vrátil z venčení psů a taky máme kolem dokola dobrých 20 čísel sněhu.

Zkusím se tedy zeptat v Albertu, jestli nemají pampelišky a za kolik.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Taraxacum spp.-jakou má pro vás hodnotu?

Příspěvek od culka »

Keby som tusila ako dobre mi robi, tiez si nazbieram semena a mam ju teraz v kvetinaci.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Odpovědět