Kešu

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Kešu

Příspěvek od k.winky »

Tak takhle prý vypadá moje láska v přírodě...

http://www.tapovan.net/agnihotra/images/cashew6.jpg
http://www.tapovan.net/agnihotra/images/cashew7.jpg
http://www.cashewy.com/images/cashew01.jpg

Kešu ořechy jsou plody tropického stromu ledvinovníku, který je příbuzný pistácie a manga.

Oříšky kešu jsou jedlé nažky až 12 metrů vysoké ho stromu (Anacardium occidentale), který pochází ze severovýchodní Brazílie. Od 16. století se šíří s portugalskými mořeplavci do Mozambiku a pobřežních oblastí Indie, dnes je rozšířen celosvětově v suchých tropických oblastech.

Hlavním důvodem pro pěstování Anacardium occidentale jsou kešu oříšky, ale také „kešu jablka“, která se společně z kůrou a větvemi používá ke krmení dobytka. Z plodů se též lisuje šťáva, ze které se vyrábí alkohol. Jeden strom může vyprodukovat až 50 kg kešu oříšků za rok.

Kešu ořechy mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, vitaminů A, B1 a E a minerálních látek jako je železo, zinek a hořčík. Jsou bohaté na betakaroten a stopové prvky, které podporují růst buněk. Obsahují asi 50 % tuků, 20 % bílkovin a 25 % cukrů. Mají léčebný účinek na oči, sliznici i kůži.

Kešu oříšky mají nasládlou chutí, konzumují se buď samostatně nebo se používají na výrobu různých pokrmů. Mohou se rozmixovat s vodou, medem a rozinky na sladký krém nebo s bylinkami, solí a česnekem na slaný způsob jako řidší omáčka. U některých lidí ale mohou vyvolávat alergie.
Přílohy
cashew1.jpg
(43.82 KiB) Staženo 16 x
cashew.jpg
cashew.jpg (12.28 KiB) Zobrazeno 33813 x
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Kešu

Příspěvek od Sweetie »

jee, dekuju za vzdelani winky. videla jsem poprve jak kesu rostou. kdysi jsem kesu sporadala spousty ale pak mi bylo receno ze ty co jim nejsou raw. raw jsem nejedla, da se to poznat na vzhledu, na chuti?
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Kešu

Příspěvek od k.winky »

Taky jsem je ještě nejedla raw, ale po výplatě mám v plánu ty loupané objednat u Terezky, tak poreferuji :wink:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Kešu

Příspěvek od epony »

kešu sú moje najoblúbenejšie spomedzi orechov :mrgreen:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Kešu

Příspěvek od Hugo z Hor »

k.winky píše:... ale po výplatě mám v plánu ty loupané objednat u Terezky, tak poreferuji :wink:
Tak to přeju hodně štěstí, jelikož já už od prosince taky ... (:-) >:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kešu

Příspěvek od veri »

teď už na ně hugo čekámě všichni tři, tak to už musí přijít :lol:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Kešu

Příspěvek od k.winky »

A Hugo jaké jsou, povídej, přeháněj, básni !! :) :P
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Kešu

Příspěvek od Hugo z Hor »

Já je sehnal loni, někdy kolem velikonoc, už ale nevím přesně. Objednával jsem je spolu s raw pistáciemi a dulse vločkami. Byly opravdu dobré, proto jsem je chtěl ještě ve větším množství na Vánoce, ovšem nebyly. A od té doby na ně stále čekám a čekám :wink:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kešu

Příspěvek od veri »

a ty natural z obchodů už nejíš? daly se chuťově porovnat? třeba "jemnější" nebo "živější"? :D
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Kešu

Příspěvek od k.winky »

To mě přesně taky zajímá :D
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Kešu

Příspěvek od Hugo z Hor »

PMN to natural znamená jen, že jsou nesolené a nepražené, ovšem skořápek jsou zbavovány stejně nešetrně, stejně tak i sušeny (Bohužel teď mě nic jiného nezbývá než je kupovat, pokud si chci z kešu něco připravit. Jak také vidno, z kešu teď dělám minimálně.)
Ty od Terezky jsou opravdu jemnější, sladší, s tou šetrností odšlupkovávání nevím, něco jsem někde četl, možná se k tomu vyjadřovala i Terez, ovšem opravdu už mě to uniklo. Ale logicky beru, že když má v popisu, že jsou RAW, tak asi opravdu RAW budou. :wink:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: Kešu

Příspěvek od Yeff »

Kešu oříšky
Strom, na kterém rostou kešu oříšky je tropického původu a spadá do řádu Anacardiacae. Jiní zástupci tohoto řádu jsou Mango, Pistácie a méně příjemné stromy jako jedovatý břečtan nebo jedovatý dub.
Syrové kešu oříšky jsou uzavřeny v tvrdé, kožené slupce, která obsahuje žíravé, toxické látky obsahující cardol a anacardickou kyselinu (podobně jako aktivní ingredience jedovatého břečtanu). navzdory této žíravé povaze tyto sloučeniny mají ekonomickou hodnotu a jsou používány v průmyslu. Získávájí se v tekuté formě ze skořápek. Tato tekutina vykazuje známky CNSL
Čili ve zpracování těchto kešu oříšků je výzvou oddělit poživatelné jádro od toxického CNSL. Proto tyto oříšky potřebují důkladnější zpracování než ostatní oříšky. Důležité pro lidi pojídající pouze syrovou stravu je, že:


1) příprava: ořechy ve skořápce jsou naskládány na hromady a namočí se po 1-2 dny nebo se napaří na 8-10 minut
2) ošetření: ořechy ve skořápce jsou ponořeny do horké olejové koupele na 90 sekund (teplota oleje 170-200°C). Olejová koupel odstraní část CNSL, a připraví ořech pro odskořápkování. Po olejové koupeli jsou ořechy vloženy do odstředivky pro další odstranění škodlivého CNSL.
3) loupání: mechanické nebo manuální (indiánské továrny používají především ruční práci).
4) sušení: jádra jsou sušena na vlhkost 3% ve speciálních komorách na 70 °C po dobu 6 hodin.
5) loupání - ruční (je-li potřebné) nebo jiným procesem. Jeden ze způsobů je zmražení jader, poté oloupání v automaticky se otáčejících bubnech.


http://www.ohz.cz/ohzold/old_web/amana/ ... orechy.htm
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kešu

Příspěvek od Jindra »

Arion píše:Vážně, žádné RAW kešu nejsou, je to podvod. Zkus je naklíčit a uvidíš. Kešu jsou mrtvolné
nenaklíčí, protože jsou loupané, ale ty neloupané by naklíčily, že jo :?:
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 87
Registrován: pon lis 08, 2010 18:52

Re: Kešu

Příspěvek od Arion »

Jindra píše:
Arion píše:Vážně, žádné RAW kešu nejsou, je to podvod. Zkus je naklíčit a uvidíš. Kešu jsou mrtvolné
nenaklíčí, protože jsou loupané, ale ty neloupané by naklíčily, že jo :?:
Asi jo, ale kdybychom to snědli otrávili bychom se, protože uvnitř je jedovatý olej. Proto tyto oříšky koupají v horkém oleji (150-200'C). Když se podíváte na Kešu tak je vidět, že vůbec nevypadají raw.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Kešu

Příspěvek od Sitar »

Dost bych se divil, že by LF prodával a vydával něco jako raw a ono to přitom raw nebylo.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 87
Registrován: pon lis 08, 2010 18:52

Re: Kešu

Příspěvek od Arion »

Sitar píše:Dost bych se divil, že by LF prodával a vydával něco jako raw a ono to přitom raw nebylo.
Nesmíte věřit všemu co píšou :!:

http://www.living-foods.com/articles/rawcashew.html
http://www.wisegeek.com/are-raw-cashews ... sonous.htm
Obrázek
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Kešu

Příspěvek od Sitar »

Arion píše:
Sitar píše:Dost bych se divil, že by LF prodával a vydával něco jako raw a ono to přitom raw nebylo.
Nesmíte věřit všemu co píšou :!:

http://www.living-foods.com/articles/rawcashew.html
http://www.wisegeek.com/are-raw-cashews ... sonous.htm
Unfortunetly, MOST cashew nuts labeled "raw cashew nuts" are not truly "raw".
A těmto článkům věřit mám? ;-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kešu

Příspěvek od Pavluska »

http://rawguru.com/store/raw-food/truly ... -1-lb.html
a Terez z LF bych taky verila.

Kazdopadne se da dost poznat i podle chuti. Ja se kesu najedla dost, milovala jsem je, a snad... mozna...poznam rozdil... :) To z klasickych marketu, tak to vazne nebrat. :lol:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Kešu

Příspěvek od Panda »

Pavluska píše:...a snad... mozna...poznam rozdil... :)
Nemám srovnání s raw od Terky, "syrové" z marketu chutnají klasicky jako všechno tepelně upravené - sladké lepidlo. Skutečné raw by mělo být jakoby osvěžující, je to takový nějaký rozdíl? (podobně jako rozdíl mezi syrovými a pečenými kaštany)
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 87
Registrován: pon lis 08, 2010 18:52

Re: Kešu

Příspěvek od Arion »

Každopádně tyto oříšky žádné enzymy neobsahuji :!:
Obrázek

Navíc to poznáte když na ně dostanete lehkou závislost. Tak jsem poznal, že jsou mrtvé.
Obrázek
Uživatelský avatar
pavel life
Příspěvky: 39
Registrován: pon zář 14, 2009 10:58

Re: Kešu

Příspěvek od pavel life »

Ahoj...RAW Kešu je letos tak málo, že jich dostáváme velice pomálu a nestačí ani na výrobu Koláčků, Pizzaiolek, Tyčinek a Čokolády. Důvod je letošní neůroda v Indonésii, kde je taky jediná známá farma na výrobu RAW kešu se kterou máme kontrakt. Několik lidí (například i šéf známé německé firmy Keimling) si jelo osobně zkontrolovat výrobu aby mohli RAW Kešu mít v nabídce. Výrobce velice dobře známe. Zkusím se zeptat Terky jestli by o procesu sem něco nenapsala a nevnesla tak světlo do diskuse. Já jen vím, že se tím dost zabývá nejen u Kešu :wink:
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Kešu

Příspěvek od Tereza »

Ahojte,

takže ke kešu: ty co prodáváme a nazýváme raw (Authentically nebo Truly Raw), a používáme do koláčku, pizaiolek, indických kešu, kešu čokolády aspol, tak se vyrábí následovně:

1- Picking and drying process of nuts
• Naturally fallen raw cashews with 15-20% moisture are collected by the farmers.
• Raw cashews are sun dried for 2-3 days (outside) until moisture level comes down to 10-12%.
2- Storing of nuts
• Dried cashew nuts are packed in woven gunny sacks and stored in well ventilated
rooms with giving enough space between stacks for air circulation. Dried cashew-
in-shell are warehoused for up to 12 months without degradation although some
further moisture is lost (2-3%).
3- Shelling of nuts
• Raw cashew nuts are shelled manually by utilizing specially-made cutters in order
to remove the shells and release the cashew kernels. Kernels at this stage are still
covered in a testa or thin skin.
4- Drying process of kernels with testa
• Cashew kernels with testa/skin are dehydrated at maximum 40 oC for 12-16 hours
in order to reduce moisture level to 5%.
5- Peeling process of kernels
• Testa/skin of the kernel is removed manually by cloth gloves and final quality
check is done with scalpel to remove any remaining skin or blemish.
6- Packing of kernels (with or without testa)
• Kernels are vacuum packed in 1kg plastic bags
• Plastic bags are packaged in cartons.

K tomu bych podotkla, že to hlavní o co se tady jedná je přítomnost toxické dřeně která je mezi skořápkou a slupkou ořechu. Samotný ořech nic takového (toxického) neobsahuje. Jde tedy o to jak tuto jedovatou součást odstranit a v podstatě je to o dobrých kvalitních rukavicích které mají ti co kešu ořechy louskají (fáze 3). Důležité je, že díky tomu že nebyla použita vysoká teplota, tak zůstává tato toxická látka poměrně tuhá a není až takový problém se jí zbavit. (problém mají tam, kde louskají sice ořechy ručně ale zároven použijí před louskáním onu horkou páru aby louskání napomohli ... jedovatá dřen se stane tekutou a snáze pak poleptá ruce aspol.)
Faktem je, že absolutní většina všech kešu ořechů je vyráběna za pomocí velmi vysoké teploty, jednak pro narušení extremně tvrdé skořápky, jednak za učelem zneškodnění této nesympatické substance. Rovněž jsem se setkala s tím, že převážná většina distributorů. velkoobchodů a prodejců ani neví jak se vyrábějí, protože po tom prostě nepátrají. Pro ně to, že jsou nepražené nesolené znamená že jsou syrové. Nicméně zatím znám skutečně jenom dva dodavatele na světě, kteří vyrábí opravdu v souladu s raw standardem (plus je několik dalších kteří sice louskají za studena, ale před tím použijí tu páru přes skořápku, ale taky nemnoho). K tomu ještě dodatek o tom, že je ještě ve hře sušení které následuje po vylouskání a tam je jasné že do 45° bude sušit jen takový producent, který se nějakým způsobem o raw zajímá, jinak nemají výrobci žádný důvod, protože proč by to dělali když na 70-80 to uschne rychleji ...
A pak jak psal Pája je to tak, že je letos totální neúroda kešu ořechů a cena standardních bio kešu se temeř vyšplhala na uroven co stály ty naše raw, a ty naše raw jsou skoro nedostupné, máme sem tam par kilo které hned padnou do výroby ... Takže třeba kvuli rostoucím cenam se muže zdat že nektere další na trhu jsou opravdu raw, ale dle mých dostupných informací nejsou.

Nu a k enzymum: My nemužeme zaručit že ořechy v sobě mají zachované živé enzymy. My jen můžeme zaručit jejich výrobní proces a to že neproběhly vysokou teplotou.
Krom toho dle mých zkušeností a názoru prostě ořechy zbavené skořápky už zkrátka neklíčí, klíčí pouze semínka.
Všechny ořechy je potřeba namáčet aby se enzymy aktivovaly. Jak je vidět výše, kešu se suší až na 5% vlhkost, to jest z nějakých 20% na 5% to je velká ztráta vody... během tohoto procesu dochází k deaktivaci enzymů, a k jejich re-aktivaci je potřeba ořechy namočit ...

A na závěr ještě k tomuto:
Navíc to poznáte když na ně dostanete lehkou závislost. Tak jsem poznal, že jsou mrtvé.

Má to znamenat že závoslost si člověk vypěstuje pouze na mrtvých věcech, anebo to znamená že na nich máš závoslost a tudíž jich jíš hodně a pak ti po nich není dobře a tudíž usuzuješ že jsou mrtvé???
K prvnímu bych si dovolila oponovat že závoslost na některých druzích ovoce můžu potvrdit a mrtvé určitě není ... No a k druhému, jednodušše je to tak, že ořechů a semínek by se vůbec nemělo jíst hodně, jsou příliš tučné a jejich konzumace by se měla pohybovat někde kolem 20-30g denně max, tedy relativně dost málo. Pokud jich někdo jí víc než to, tak bych se spíš divila kdyby mu potom divně nebylo ... živé-nežívé. I živé tuky jsou tuky, i když samozřejmě lepší než mrtvé, a tuk by měl zustat nekde kolem 10 - 15% kalorického přijmu. Hau.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kešu

Příspěvek od Jindra »

Terezko ještě jednou děkuji za sobotní popovídání na lodi a za tento zajímavý příspěvek. Už je mi jasné, že získání raw kešu je fakt pracný proces a bod 5 si ani nedovedu představit, to fakt dělaj jadérko po jadérku, kus po kuse, no téda... Je jasné, že takovou výrobu zaručí jen ti, kteří se o raw skutečně zajímají. Přiznám, že i já jsem donedávna považoval nepražené kešu za syrové - tak teď vidím, že to tak není. No, moc mne mrzí, že na kešu "ujíždím", je to dobrota (no schválně - má snad ještě něco jiného tak fantastickou smetanovou chuť, když se to s něčím mixne?) a ještě víc mne mrzí, že ty raw jsem z LF sehnal zatím jen jednou.
BTW, kdy já už konečně budu jíst jen 20-30 g ořechů a semínek denně :? Zatím je to tak trojnásobek i víc.
levandulka
Příspěvky: 67
Registrován: pát říj 09, 2009 16:22

Re: Kešu

Příspěvek od levandulka »

Jindra píše:No, moc mne mrzí, že na kešu "ujíždím", je to dobrota (no schválně - má snad ještě něco jiného tak fantastickou smetanovou chuť, když se to s něčím mixne?)
Makadamie z Lifefoodu :wink: :delicacy:
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Kešu

Příspěvek od Dano »

Orechy a semena nejem vobec ale so zaujmom som si pred casom pozrel dokument v TV o zbere a lupani kesu orechov. Uzas! Hotova veda, som nechapal, kolko trapenia ludi je za tym. A smutne, kolki mnohi domorodci koncia ako invalidi. Vobec by som pred tym nebol povedal, ze pod skrupinou niecoho takeho ako je nejaky orech moze byt taka silna leptava latka.
Tereza píše:Důležité je, že díky tomu že nebyla použita vysoká teplota, tak zůstává tato toxická látka poměrně tuhá a není až takový problém se jí zbavit. (problém mají tam, kde louskají sice ořechy ručně ale zároven použijí před louskáním onu horkou páru aby louskání napomohli ... jedovatá dřen se stane tekutou a snáze pak poleptá ruce aspol.)
Vdaka za vycerpavajuci krasny prispevok! Vidim ze z vonku len tak hocico nekupis.

Ozaj ak niekto nieco podobne zistoval o "suseni" datli, tak by mohol uviezt?
Terka ak sem este nakuknes....
Odpovede prosim na prispevok vo vlakne Alnatura, DM.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Kešu

Příspěvek od Dano »

.
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Kešu

Příspěvek od Tereza »

ještě zde k raw cashew:

http://www.rohkost.de/2011/03/winfried- ... en-2-teil/

je to tam cele popsane, jak to v te indonesii dělají, přesně zdokumentováno.. má to jediný háček, že je to německy, ale minimálně i obrazové sdělení je postačující pro ty kdo nevládnou...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kešu

Příspěvek od Jindra »

levandulka píše:
Jindra píše:No, moc mne mrzí, že na kešu "ujíždím", je to dobrota (no schválně - má snad ještě něco jiného tak fantastickou smetanovou chuť, když se to s něčím mixne?)
Makadamie z Lifefoodu :wink: :delicacy:
ty jsem ještě nikdá nejed, tak jsem teď půlkilo Terčiných objednal. Má pravdu, Levandulka, jsou výborňoučké! Díky za radu :)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Kešu

Příspěvek od mun »

Čistě teoreticky, pokud bych koupil "normální" kešu a prodával je jako raw, může mi někdo něco udělat? Z pohledu zákona to splňuje normy a nějaký raw-neraw, na to žádná norma není. Že by se na tom dalo vydělat.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Kešu

Příspěvek od Sweetie »

mun píše:Čistě teoreticky, pokud bych koupil "normální" kešu a prodával je jako raw, může mi někdo něco udělat? Z pohledu zákona to splňuje normy a nějaký raw-neraw, na to žádná norma není. Že by se na tom dalo vydělat.
tady by ses musel vejit do EU norem, to sis procet?
Daniel.L.

Re: Kešu

Příspěvek od Daniel.L. »

Na této stránce: http://exoticke-rostliny.blogspot.cz/ lze koupit rostliny kešu.
Odpovědět