Rukola..

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

krejzy
Příspěvky: 9
Registrován: čtv črc 24, 2008 23:32

Rukola..

Příspěvek od krejzy »

fuj najhorsie zelenee ake som jedla :? no wam to chuti? nijak raz tomu newiem prist na chut, ma to taku vyraznu chut za hubami alebo ja newiemcim.
..jediny sposob ako zit je nechat zit...
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Rukola..

Příspěvek od Sweetie »

Je to to nejpikantnejsi listovi jaky jsem kdy jedla! dobrej napad, osvezim tim salat :)

Rukola je často používané komerční jméno v supermarketech. V zahradnictví si můžeme koupit semínko, které nese název roketa setá. Jsou to tedy synonyma jedné rostliny? Podle odborníků z České zemědělské univerzity v Praze nikoli. Sice se běžně zaměňují, ale rukola není roketa. Oba druhy sice patří do čeledi brukvovitých, tedy mezi řeřichu, ředkvičky a kedlubny. Vzrostlá rostlina je podobná řepce olejce s bílými kvítky. Sklízí se ale záhy po vyklíčení, kdy vytvoří mladé šťavnaté lístky. Vhodná je k ochucení baget (využívá ji např. Corcodille), do salátů nebo jako příloha ke stakům a masu.

Kdo je kdo?

Aby bylo jasno. Rukola je rostlina s latinským názvem Rucola selvatica, v zahraničí se pěstuje pod názvem Wild rucola. U nás se nepěstuje a její semínko lze sehnat jen stěží. Lístky tohoto druhu jsou výrazně laločnatě vykrajované. Mají také poněkud jinou chuť než listy rokety seté. Tento druh nese odborný název Eruca sativa, jeho semeno se běžně prodává v Česku. Můžeme si ho sami vypěstovat, musíme ale počítat s jinou chutí a tvarem listů bez typického vykrajování na okraji.

Kde ji sehnat?

Rukolu lze koupit v každém lepším supermarketu či zelenině. Pokud si chceme vypěstovat čerstvé listy sami, musíme se spokojit s roketou a pořídit si semínka. Od firmy Semo stojí zhruba devět korun.

Jak ji pěstovat?

Pamatujete na řeřichu? Podobně pěstujeme i roketu. Na tác či talíř položíme buničitou vatu, řádně ji navlhčíme, posypeme rovnoměrně semínky rokety (rukoly) a dáme na světlé a teplé místo. Po pár dnech začíná klíčit a za 14 dní můžeme listy sklidit.

Pěstovat se dá ovšem také v truhlících. V substrátu roste lépe, sklizeň je možná za 6 týdnů. Pokud ji chceme sklízet kontinuálně, mezi jednotlivými výsevy uděláme několik dní pauzu.

Na poli se roketa pěstuje velmi snadno. Je nenáročná na kvalitu půdy a roste dobře. Vyséváme ji do řádků vzdálených od sebe asi 20 cm.
Přílohy
rukola.jpg
rukola.jpg (16 KiB) Zobrazeno 11591 x
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Rukola..

Příspěvek od Sweetie »

zdroj: abecedazahrady.cz
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Rukola..

Příspěvek od awa »

Tak si říkám, po dnešní zkušební konzumaci jednoho mrňavého banána ( nechápu, proč to pořád zkoušim, když je výsledek pokaždý téměř stejně blbý ), že prostě každý z nás je osobitý a ne všechny plodiny s ním harmonizují. Nic si z toho nedělej, rukolu...jen pár lístků jsem strčila do pusy a hned mi bylo jasný, že je to zas brukvovitý. Já tu štiplavou chuť nemusím. Takže já taky rukolu nepapám a vůbec mi nechybí. Řiď se pocity svého těla a nejez co ti nechutná nebo nesedí. Poznáš to snadno...po konzumaci daného jídla by ti mělo být po všech stránkách lépe než před ní.
Odpovědět