Tarragon

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Tarragon

Příspěvek od Fiona »

Tak se divim, jak je mozne ze jsem o nem do vcerejska nevedela. Jedna z nejjemnejsich a nejchutnejsich bylinek co jsem kdy okusila. Ta chut je tak vyrazna, ze je to asi spis koreni.

Kdyz jsem vcera chtela po servirovi v ultra-autenticke perske restauraci nejaky cerstvy zeleny salat, a on dones to co dones, chvili jsem ho podezirala ze z nouze ostrihal nejakou okno zdobici kytku (na menu zadne salaty nebyly). Na taliri byl husty stos maty peprne, a jeste vetsi a hustsi stos tohohle, sem tam redkvicka, a to byl jako ten salat. At zije Persie :)
Přílohy
tarragon.jpg
tarragon.jpg (43.67 KiB) Zobrazeno 14260 x
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarragon

Příspěvek od Panda »

A fakt nevyběhl někam ven ostříhat nějakou kytku nebo stromek, podle vzhledu? :-)

Zkoušel jsem to hledat na netu, v češtině mi to nacházelo jen jako název svítidla, ale pak mi překladový slovník vysvětlil, že v češtině je to estragon.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarragon

Příspěvek od Katarína »

Vcera som bola v Tescu medzi cerstvymi bylinkami (majoranka bola dost vysusena :(, takze som namiesto nej zobrala oregano v duchu ked neprsi, aspon kvapka :wink: ). Spomenula som si na Vas a mrkla sa na ich vyber, mali tam napisany aj estragon, ale momentalne ho na sklade nemali.

Tiez som ho este nemala, niekedy si ho asi kupim a testnem, ked hovoris, aky je jemny a chutny. Minule som testla rozmarin, ale ten bol taky silny, ze viac pokusov s rozmarinom uz nepotrebujem. :wink:
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
sahaw
Příspěvky: 44
Registrován: čtv úno 16, 2012 18:16
Bydliště: Kolin
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarragon

Příspěvek od sahaw »

Panda píše:A fakt nevyběhl někam ven ostříhat nějakou kytku nebo stromek, podle vzhledu? :-)

Zkoušel jsem to hledat na netu, v češtině mi to nacházelo jen jako název svítidla, ale pak mi překladový slovník vysvětlil, že v češtině je to estragon.
Je to pelynek kozalec(Artemisia dracunculus) nebo jsem se seknul?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Pelyn%C4%9Bk_estragon
Oriana
Příspěvky: 230
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: Tarragon

Příspěvek od Oriana »

Vzhledem k tomu, že název vlákna je tarragon, tak zasílám tohle (je to zkopírované ze stránek prodejců semínek) :

Téma: Novinky do truhlíku
Něco, co Vám může dopřát hodně krásných chvil. Něco, co je nádherné v květináči, moc dobré na kuřeti a velice účinné, třeba po opičce. Něco, co ještě určitě neznáte.

Představujeme Vám nádhernou květinu a užitečnou léčivou a kořeninovou rostlinu na kterou se v poslední době také moc často ptáte, aksamitník (afrikán) lesklý (Tagetes lucida) Hot Mexican. Věříme, že Váš zájem o tuto rostlinu vyvolává hlavně to, že je opravdu moc hezká a také to, že se dá bez obtíží pěstovat nejen na záhonu, ale i v truhlíku nebo květináči na balkónu, terase nebo lodžii. Od jara do pozdního podzimu vytváří záplavu nádherných voňavých květů. Jedna rostlina dokáže příjemně provonět celý byt. Aksamitník lesklý Hot Mexican dorůstá do výšky asi 40 centimetrů, ve své vlasti je vytrvalý. V našich podmínkách ho většinou pěstujeme jako letničku. V květináči, u okna, v bytě však vydrží i několik let. V mírnějších, sušších zimách bez problémů přezimuje i na záhonu. Vytváří kompaktní košaté rostliny porostlé přisedlými kopinatými, jemně pilovitými, sytě zelenými štíhlými aromatickými listy. Od dubna do zámrazu vykvétá drobnějšími zlatožlutými jazykovitými květy. Na konci každého stonku vykvétá vždy několik květů najednou, tím se květy zdají být podstatně větší než jsou. Květy vydrží dlouho čerstvé (pozdě odkvétají a uvadají) a tak je tento aksamitník po celé léto doslova obalen záplavou zlatožlutých až zlatooranžových voňavých květů. To výrazně zvyšuje atraktivitu této užitečné rostliny. Když píšu voňavých květů nemám na mysli, někomu možná až nepříjemnou vůni „normálních aksamitníků, afrikánů“ pěstovaných hlavně pro květy, ale opravdu příjemnou vůni nefalšované mexické divočiny vonící po anýzu a mařince vonné. Jeho voňavé jedlé květy můžeme používat samostatně, výrazně zvyšují chuť i účinky kakaa, čaje a ostatních, teplých i studených nápojů, do vonných směsí potpourri nebo spolu s ostatními květy do směsí jedlých květů používaných na okrasu jídel, jako přílohy, do jogurtů, omáček a podobně. Květy i listy, z chemicky neošetřovaných, doma vypěstovaných rostlin, můžeme používat čerstvé i sušené. Přidáváme je do omáček, polévek, salátů, používají se na masová i zeleninová jídla. Kuřata ochucená tímto kořením jsou vynikající a chuťově nedostižná. S jiným kořením kuřata takto skvěle prostě neokořeníte.

Semena vyséváme od února do dubna do truhlíku, od dubna do konce května i přímo na záhon, asi půl centimetru hluboko. Ve vlhké, asi 20 až 25 stupňů teplé půdě vyklíčí do tří týdnů. Sazeničky vysazujeme na vzdálenost asi 15 x 20 centimetrů. Do většího květináče vysazujeme dvě až čtyři rostliny.

Tato krásná okrasná, léčivá a kořeninová rostlina je hodně známá i pod názvem mexický tarragon. Nať používáme sušenou (do vonného kuřiva, čajů, kořenících směsí, atd.) nebo čerstvě utrženou. Čaj připravený z mexického tarragonu uklidňuje podrážděný žaludek, přináší i celkové zklidnění organismu. Výborný je hlavně po probděné a „probenděné“ noci ve které výrazně „přeberete“. Potlačuje nepříjemnou kocovinu a migrénu. Protože po „probenděné“ noci auto stejně řídit nemůžete, dá se říct, že šálek silnějšího čaje z mexického tarragonu Vás zcela určitě může vrátit zpátky do života.

Pozor: Mexický tarragon má lehce psychodelické účinky, při přivřených očích může vyvolávat nejrůznější a navíc i moc příjemné vize, a také, například při řízení vozidel, až nebezpečnou celkovou euforii. Potlačuje paranoidní stavy, využít ho můžete i při podávání silnějších stimulujících látek. Před řízením motorového vozidla mexický tarragonový čaj (ani jiné lektvary z něho připravené) raději neužívejte, mohl by Vás sice před jízdou uklidnit, ale třeba až moc a možná i navždycky.

Aksamitník lesklý-Mexický tarragon 90 semen 23Kč.
Astheart

Re: Tarragon

Příspěvek od Astheart »

Tarragon = Artemesia dracunculus , není to ten aksamitník = Tagetes lucida. Artemesii se říká taky francouzský tarragon, aksamitník je mexický tarragon (používá se taky jako koření, ale je to jiná rostlina.
Astheart

Re: Tarragon

Příspěvek od Astheart »

Ještě jsem zapomněla: Artemisii dracunculus se také říká estragon. A to je to, co je na obrázku. Nikoliv tedy mexický tarragon = aksamitník lesklý.
Astheart

Re: Tarragon

Příspěvek od Astheart »

:D Ještě potřetí: Artemisia dracunculus je česky pelyněk kozalec.

A teď už opravdu dám pokoj......
Odpovědět