Mučenka ( passiflora, maracuja )

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od awa »

Mučenka=passiflora=maracuja
z překladu z latiny „Mučenka jedlá“ z čeledi passifloraceae. Mučenka je liánovitá rostlina, pochází z Brazílie a pěstuje se ve velkém na plantážích v tropech celého světa. Nejlepší je k přímé konzumaci, plody se používají i do čajů, limonád, likérů, džusů apod. Slupka je kožovitá, nebývá příliš vzhledná, ale to není na závadu, jí se jen žlutý sliznatý míšek uvnitř se spoustou křupavých semínek.
Mučenek je přes 400 druhů, u nás je nejznámější ta s purpurovou slupkou, ale mohou mít i slupku žlutou, namodralou, zelenou a i tvar nemusí být kulovitý, taktéž je i velká variabilita v listech a květech.
Maracuja ( další název pro mučenku ) obsahuje množství vlákniny a minerálních látek:
Vápník (má zásadní význam na stav kostí a zubů)
fosfor (prospívá zubům a kostem, podporuje růst tkání, je potřebný pro mozek a nervovou tkáň)
železo (nezbytné pro krvetvorbu)
hořčík (posilující funkci srdce a svalů)
draslík (působící na vylučování vody a tuků z organismu)
vysoký obsah vitamínu A a C
skupiny B (B2, B6, B12!)
Mučenka je velmi dobré antidepresivum a antipsychotikum, zlepšuje kvalitu spánku, uvolňuje křeče, preventivní proti kardiovaskulárním chorobám.

Dole je foto mučenky, kterou známe z našich supermarketů a květ, který nám bude povědomý( mučenku můžeme znát i jako pokojovou květinu )..
Tak v roce 2010 v Brazílii se nezapomeňte pořádně nacpat... je mi líto, že to neroste v Čechách a v obchodech jsou celkem vzácně ( jejich cena je kolem 10,-CZK/ks ).
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od k.winky »

Nedávno jsem ji viděla v Makru, ale byla zelená a dost drahá, bála jsem se jestli za to stojí, tak jsem í tam nechala...
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od Hugo z Hor »

awa píše: Mučenka je velmi dobré antidepresivum ...
Tož to bych ju měl asi víc zařadit do jídelníčku. Mám v komoře 2 kousky, hodlám je sněst až zítra, dnes jsem netradičně zařadil asi 2 kila hroznů ze špáru, ze kterých už jdu po třetí na WC (:-) >:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od awa »

k.winky píše:Nedávno jsem ji viděla v Makru, ale byla zelená a dost drahá, bála jsem se jestli za to stojí, tak jsem í tam nechala...
Tak jsem dneska viděla taky tu zelenou příšerku za 30,-CZK ( Kaufland )...Taky jsem jí nevzala. Já jím jen ty purpurové kuličky, ty mám osvědčené.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od k.winky »

Tak jsem dneska viděla taky tu zelenou příšerku za 30,-CZK ( Kaufland )...Taky jsem jí nevzala. Já jím jen ty purpurové kuličky, ty mám osvědčené.
A ty taky někde mají ?
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od awa »

Ty purpurový měli v před deseti dny v Kauflandu, ale kupuju je taky v
Tescu a když jsem v Praze tak je mívají ve FDF. Bohužel moc často je v obchodech nevidím, a jakmile je mají, nakoupím si jich víc...
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od Hugo z Hor »

Dnes měli v Kauflandu ve slevě za 1,90 kč, ale byly jakési scvrklé, tak jsem je nekupoval ...

Ale koupil jsem růžičkovou kapustu, taky po 1,90 za kilo :!: (:-)
m:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od 800914 »

tie co som zatial mal boli dobre az v stave ked sa zacne vnutorny obsah roztekat na makku kasu.
vtedy su uz sladke, ale ak si este drzia pevnu formu, boli prilis kysle.

tazko sa odhaduje ake su vo vnutri.. supka uz moze vyzerat prezreto ale vo vnutri kysle. alebo tvrda zelena (ako limeta), akoby nedozreta, a uz su ok.
ale po rozrezani (ak nie su sladke) sa mozu nechat nejaky cas postat a dozreju.
a napr. na trhoch na madeire a v karibiku ak davali vzorky ochutnavat, vzdy v stave kedy sa daju uz vlastne vypit.
obsah uz je vtedy akokeby scvrknuty, a zelatinovy, len sa z rozrezanej polky vycucne ako sladky hlemizd.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od k.winky »

Děláte mi chutě :)
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
brazilec

Re: Mučenka ( passiflora, maracuja )

Příspěvek od brazilec »

strávil jsem hodně času v brazílii, tady je to běžné ovoce. dělají z nich dezerty a podobně. nejlepší je podle mě udělat si z nich džus! ten je parádní.
Odpovědět