olivy

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

olivy

Příspěvek od k.winky »

Mám doma olivy z livefoodu, ze začátku mi chutnali, když jsem si je třeba na jemno nasekala do salátu, ale poslední dobou už moc nechutnají ... Jsou na mě moc slané ... Olivy jsem vždycky milovala a jedla je i jen tak samotné, ale právě ty pasterované :? Včera v drogerii DM jsem objevila olivy zelené i černé bio, od značky Alnatura a ty jsou jen naložené v nálevu ... Chtěla bych je zkusit,ale nevím, jestli jsou raw...
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: olivy

Příspěvek od veri »

k.winky píše:Mám doma olivy z livefoodu, ze začátku mi chutnali, když jsem si je třeba na jemno nasekala do salátu, ale poslední dobou už moc nechutnají ... Jsou na mě moc slané ... Olivy jsem vždycky milovala a jedla je i jen tak samotné, ale právě ty pasterované :? Včera v drogerii DM jsem objevila olivy zelené i černé bio, od značky Alnatura a ty jsou jen naložené v nálevu ... Chtěla bych je zkusit,ale nevím, jestli jsou raw...
podle mě raw nebudou, už proto, že tam určitě bude rafinovaná sůl :? roll: a pasterované budou asi taky
lišit se od těch normálně kupovaných nebudou, jen tím, že jsou bio, ale jen můj názor
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Re: olivy

Příspěvek od Tereza »

joo, je to úplně přesně tak..

v nálevu jsou vždycky pasterované...

jediné další které jsou nepasterované, kromě těch sušených, jsou ty plovoucí v oleji (třeba krétské nebo tak), a to ještě ne vždycky, takové ty kvalitnější, dražší... ale to je zase tuna oleje, a olej nebrat..

jenže sul taky nebrat a bohužel ty naše sou fakt slaný moc (sice mořřská nerafinovaná, ale pořád sůl)... pořád se mi ještě po 2 letech nepodařilo donutit josého z peru, aby to bylo slaný mín...zároven kdyby to nebylo vubec, chutnalo by to malokomu
sou FAKT hořký...
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: olivy

Příspěvek od Advid »

Tereza píše:... pořád se mi ještě po 2 letech nepodařilo donutit josého z peru, aby to bylo slaný mín...
Musíš použít ženské zbraně. :P

Takový to: "Ó José, ty jsi tak šikovný, že určitě zvládneš dát tam té soli míň."
:mrgreen:
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
VeGaN_BA
Příspěvky: 196
Registrován: stř kvě 05, 2004 16:25
Bydliště: Bratislava

Re: olivy

Příspěvek od VeGaN_BA »

Advid píše:
Tereza píše:...Musíš použít ženské zbraně. :P
Zbrane radsej nie, po nich zostava vela nestastia v podobe stratenych zivotov, radsej by som poslal Josemu fotku zenskeho lytka s tym, ze ked bude menej solit, tak sa mu posle ina chutnejsia cast zenskeho tela, napriklad kolienko, mozno to zaberie :)
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: olivy

Příspěvek od Sweetie »

VeGaN_BA píše:
Advid píše:
Tereza píše:...Musíš použít ženské zbraně. :P
Zbrane radsej nie, po nich zostava vela nestastia v podobe stratenych zivotov, radsej by som poslal Josemu fotku zenskeho lytka s tym, ze ked bude menej solit, tak sa mu posle ina chutnejsia cast zenskeho tela, napriklad kolienko, mozno to zaberie :)
:D
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: olivy

Příspěvek od hugis »

Drahý José,
dlho som zbierala odvahu, ti napísať tieto slová, ale už to viacej v sebe neudržím. Od našého posledného stretnutia vo mne horí malý plamienok vrúcneho citu. Avšak nie som schopná ho rozvinúť v plnej sile, pretože veľké množstvo soli na olivách tlmí jeho plamienok. Prosím nenechaj ho zamrieť pod škrupinov soľných kryštáľov a začni jej tam dávať menej.

Z vďakou Tvoja T
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Re: olivy

Příspěvek od Tereza »

super...

eště najít někde dona quijota aby mi to přeložil do španělštiny

jakože běžnou komunikaci ještě jakžtakž zvládám, ale na takovouhle romanci už si netroufam
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: olivy

Příspěvek od Fiona »

Querido José,
días ha que estaba recogiendo valor de escribirte estas palabras, pero no puedo más mantenerlo dentro de mí. Desde que nos encontramos por la última vez hay una llamita de sentimiento verdadero que está ardiendo en mí. Sin embargo no soy capaz de dejar arder las llamas de lleno porqué la montanada de sal en las aceitunas apaga su lumbre. Te ruego, no dejalo morir bajo una cáscara de cristales salinos y empieza a meter menos sal en las aceitunas.
Con gratitud, tu T
___ :)

Spanel by to nejspis rek trosku jinak, ale srozumitelne to je, pripadna vloudivsi se chybicka by mela pouze vyzdvihnout tvuj sarm :) At zijou olivy!
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Re: olivy

Příspěvek od Tereza »

tak doufám že to nebude číst josého manželka ....
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: olivy

Příspěvek od 800914 »

no.. chosee si pmn skor pomysli ze tu v tom ceskoslovensku pestujeme dobru koku.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: olivy

Příspěvek od 800914 »

olivy mam momentalne susene raw z peru, chcem dat polku nasiaknut do roztoku himalaj soli, a druhu experimentalne do vody s medom.
napisem ako to dopadlo s tou variantou nasladko.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: olivy

Příspěvek od Sweetie »

Fiona píše:Querido José,
días ha que estaba recogiendo valor de escribirte estas palabras, pero no puedo más mantenerlo dentro de mí. Desde que nos encontramos por la última vez hay una llamita de sentimiento verdadero que está ardiendo en mí. Sin embargo no soy capaz de dejar arder las llamas de lleno porqué la montanada de sal en las aceitunas apaga su lumbre. Te ruego, no dejalo morir bajo una cáscara de cristales salinos y empieza a meter menos sal en las aceitunas.
Con gratitud, tu T
___ :)
a to jako ty, sama?
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: olivy

Příspěvek od Hugo z Hor »

800914 píše:olivy mam momentalne susene raw z peru, chcem dat polku nasiaknut do roztoku himalaj soli, a druhu experimentalne do vody s medom.napisem ako to dopadlo s tou variantou nasladko.
Už? (:-) >:-)
m:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: olivy

Příspěvek od hugis »

Sweetie píše:
Fiona píše:Querido José,
días ha que estaba recogiendo valor de escribirte estas palabras, pero no puedo más mantenerlo dentro de mí. Desde que nos encontramos por la última vez hay una llamita de sentimiento verdadero que está ardiendo en mí. Sin embargo no soy capaz de dejar arder las llamas de lleno porqué la montanada de sal en las aceitunas apaga su lumbre. Te ruego, no dejalo morir bajo una cáscara de cristales salinos y empieza a meter menos sal en las aceitunas.
Con gratitud, tu T
___ :)
a to jako ty, sama?
Fio je náš vitariansky 10+ jazykový génius.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: olivy

Příspěvek od 800914 »

Hugo z Hor píše:
800914 píše:olivy mam momentalne susene raw z peru, chcem dat polku nasiaknut do roztoku himalaj soli, a druhu experimentalne do vody s medom.napisem ako to dopadlo s tou variantou nasladko.
Už? (:-) >:-)
m:-)
este ne,
este baba v komine.
mal som prace nad hlavu,
zanedbal som potravu.
zdravim ostravu.
a jihlavu.
v sobotu,
nemam robotu.
zreferujem,
ktoru prichut preferujem.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: olivy

Příspěvek od Jindra »

Jé to jsem rád, že je tu vlákno k olivám. Nečetli jste někdo v souvislosti s kombinacemi jídel, s čím by se eventuálně olivy "neměly rády"? Například když mne chytne chuť na oříšky a pak hned na olivy... nebo tuhle jsem měl chuť na rajčata s olivama, což se pak v žaludku určitě "nepopere", doufám.
Zkrátka, je něco, s čím by se olivy fakt neměly míchat? Dík!
P.S.: Mluvím tu o raw slaných olivách od Terky (mimochodem mám spotřebu cca 80 g na den, moc mi chutnaj).
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: olivy

Příspěvek od Xion »

No rajciny su ovocie, neviem ci to k sebe ide. Rajciny by nemali byt v zaludku prilis dlho, lebo potom prekyseluju.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: olivy

Příspěvek od Sweetie »

jediny dobro co s nima muzes udelat, je vypustit je. jen skodi. driv je lidi pouzivali k lisovani uzitkovyho oleje do svitilen, srot davali skotu. jen nouze (ceho?)je naucila je taky pojidat. a to nemluvim o skodlivosti ty soli. to je teprv jed.
olivy obsahujou mnoho koncentrovanyho tuku, tak asi ne s ovocem, dalsim tukem (orisky, semena,avokado), skrobnatou zeleninou..
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: olivy

Příspěvek od Jindra »

Sweetie píše:jediny dobro co s nima muzes udelat, je vypustit je. jen skodi
Jé je. Prvně Ti poděkuji za názor (Xionovi též) a pak přidám názor svůj: to abych vás teď, holky, Sweetie a Terku pozval někam "na kafe" popovídat si, jak to tedy je. Která máte pravdu? Já doufal, že olivama zase dělám něco pro svý zdraví a když jsou tak dobré... sůl tam je mořská nerafinovaná... Sweetie, prosím Tě, co říkáš na to, co o olivách soudí Lifefood:
http://www.lifefood.eu/strava/susene-olivy-bio.html
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: olivy

Příspěvek od RadkaS »

Jindra píše:
Sweetie píše:jediny dobro co s nima muzes udelat, je vypustit je. jen skodi
Jé je. Prvně Ti poděkuji za názor (Xionovi též) a pak přidám názor svůj: to abych vás teď, holky, Sweetie a Terku pozval někam "na kafe" popovídat si, jak to tedy je. Která máte pravdu? Já doufal, že olivama zase dělám něco pro svý zdraví a když jsou tak dobré... sůl tam je mořská nerafinovaná... Sweetie, prosím Tě, co říkáš na to, co o olivách soudí Lifefood:
http://www.lifefood.eu/strava/susene-olivy-bio.html
Tak, jestli do toho muzu vstoupit, myslim si, ze Sweetie ma rozhodne pravdu a je super, ze je ochotna to tu dokolecka opakovat, je to asi treba >:-) . Jindro, ja mela to stesti, ze v Americe v jednom italskem obchode prodavali cerstve (opakuji -CERSTVE NATRHANE ZE STROMU, nikoliv v marinade), uplne, uplne cerstve a syrove, tak jako prodavaji treba jablka. Tenkrat jsem neodolala, vzala jednu tu olivu a kousla jsem do ni. Vlastne jsem ani poradne do toho titerneho plodiku nekousla, jen jsem se dostala pod povrch slupicky.... Jindro! Bylo to hořký jako blazen!!! Nikdy, nikdy, jsem nic vic hořkého neochutnala! Nedalo se to nechat na jazyku, natoz polknout. Ten zazitek byl tak silnej, ze na to do konce zivota nezapomenu. A je mi jasny, ze takhle hořky plod bych si v prirode nikdy nedala. Nikdy, nikdy, nikdy. Moje zkusenost je v prirode takova, ze plody, ktere jsou v prirode na kerich hořke, nejim, protoze jsou jedovate. A ze jsem jeste nikdy nic tak hořkyho v prirode neochutnala!

Jinak pripoustim, olivy mi taky chutnaji, i kdyz se snazim je vice nekonzumovat, kazdopadne je fajn, vedet pravdu a pak se na zaklade sve svobodne vule rozhodnout :P . Olivovy olej bych do sebe uz taky nelila. Nastesti mi to telo mi to dava nekompromisne pocitit, tudiz mam o starost mene, nemusim se na to nikoho ptat, protoze me telo mi vzdycky radilo nejlip :P .
balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: olivy

Příspěvek od balada »

sakra
kupuju si bioolivac a spotrebuju ho celkem dost
pritom mi az tak nechutna ale leta ziju v tom ze je dost zdravy
davam si ho do vsech zelsalatu takze denne
verim ze jindra odhali jak je to doopravdy
samotne olivy me bez vina nelakaji
vino ted nepiju
ani nevim proc
narozdil od dlivace mi chutna dost
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: olivy

Příspěvek od Jindra »

RadkaS píše:Tak, jestli do toho muzu vstoupit, myslim si, ze Sweetie ma rozhodne pravdu a je super, ze je ochotna to tu dokolecka opakovat, je to asi treba. Jindro, ja mela to stesti, ze v Americe v jednom italskem obchode prodavali cerstve ... vzala jednu tu olivu a kousla jsem do ni ... Bylo to hořký jako blazen!!!
Jasně že můžeš vstoupit. Jsi vítána!
Zajímavé... četl jsem už, že natural olivy jsou šíleně hořké, ale dosud neměl možnost takové ochutnat. Takže jsem rád, že píšeš (a jsem rád, že Sweetie tuto diskusi vyvolala). Hmmm, zajímavé. No rozhodně souhlasím s tím, že jsou-li tak hořké, asi by je člověk přirozeně nejedl...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: olivy

Příspěvek od Sitar »

Já olivy rád, tedy ty černé slané od Terez, ale moc jim nedám. Nedávno jsem koupil kilové balení, kvůli nějakému krému a počítám, že je tu budu mít hodně dlouho, protože si na ně vzpomenu jenom občas a vždy si jich dám s Davidem jen pár.

Co se týče olejů, tak ty střídám, slunečnicový, sezamový, řepkový a olivový.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: olivy

Příspěvek od Jindra »

Sitar píše:Já olivy rád, tedy ty černé slané od Terez, ale moc jim nedám. Nedávno jsem koupil kilové balení, kvůli nějakému krému a počítám, že je tu budu mít hodně dlouho, protože si na ně vzpomenu jenom občas
No ono u mne asi zase půjde jen o nějaké "přechodné" období, odhaduju. Když zhodnotím ten "skororok", co přecházím na vita, měl jsem období, kdy jsem jedl kvanta strouhaného kokosu. Dneska už celkem málo. Jiným obdobím byly LF datle, hodně jsem s nimi sladil nebo jedl jen tak. Dneska už celkem málo. Měl jsem období, kdy jsem měl velkou spotřebu sezamového semínka a tahini z něj; už to taky přešlo. Teď se nemůžu nabažit těchhle oliv od Terez a odhaduju, že "ono to zase přejde", nevím. Momentálně sním kilo oliv nejdéle do dvou týdnů - a to se brzdím. Z nedávné LF objednávky 6 kg mi dnes zbývá polovina. No, jsem zvědav na tu avizovanou neslanou variantu; když se namíchá s těmito (hodně) slanými, mohlo by to být chuťově akorát.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: olivy

Příspěvek od Sweetie »

tak radka to krasne doladila, k tomu neni co pridat.
olivy syrove jsou nepozivatiny, a zpracovane, to uz preci neni zivy. zpracovany tzn pro telo toxin, kysely. jiny chemicky slozeni. to do vitarianstvi nepatri.
Uživatelský avatar
lakyluk
Příspěvky: 114
Registrován: čtv kvě 29, 2008 9:37
Bydliště: Praha, Dubravica (Banska Bystrica)
Kontaktovat uživatele:

Re: olivy

Příspěvek od lakyluk »

Zelené olivy nie sú zrelé preto majú trpkú chuť... V lete som bol v Chorvátsku kde boli na stromoch olivy zelené ale aj čierne už dozreté tak som koštoval tie čierne majú takú neutrálnu chuť ako kupované bez soli. Tá chuť je približne taká ako ten olej ale nie tak výrazná.
Uživatelský avatar
Iwa
Příspěvky: 42
Registrován: stř dub 08, 2009 10:30
Bydliště: Praha 6

Re: olivy

Příspěvek od Iwa »

lakyluk píše:Zelené olivy nie sú zrelé preto majú trpkú chuť...
Přesně tak... A co není zralé to nejíme, neboť je to zdraví škodlivé. Takže vzhůru na olivy černé!!
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: olivy

Příspěvek od RadkaS »

lakyluk píše:Zelené olivy nie sú zrelé preto majú trpkú chuť... V lete som bol v Chorvátsku kde boli na stromoch olivy zelené ale aj čierne už dozreté tak som koštoval tie čierne majú takú neutrálnu chuť ako kupované bez soli. Tá chuť je približne taká ako ten olej ale nie tak výrazná.
Tak to teda nevim, ja chutnala tmave olivy, nikoliv zelene. To je zajimave, ze ti chutnaly neutralne, ty, co jsem chutnala ja, byly maximalne hořke a trpke. A to tak moc, ze se to nedalo vydrzet. To, ze zelene olivy jsou nezrale vim, zajimave je, ze i zelene nezrale olivy se prezentuji jako zdravi prospesne... . Ale bez ohledu na toto vim, jak se citim po olivach a jak bez oliv. Pokud mas "ciste" telo, nejde si nevsimnout rozdilu, jasne, ze pokud nekdo vali i jina nee zrovna koser jidla, tak tyhle jemne nuance neni schopen vysledovat. A to, ze jsou defakto vsechny olivy nalozeny v soli, to uz snad no comment... . To stejne se da vysledovat i o olivovem oleji. Neni to nic telu prospesneho, ale je fakt, ze mi to trvalo hodne dlouho, nez jsem to diky reakcim tela objevila a vysledovala. Taky jsem ho do sebe driv ladovala ve velkym.
Samozrejme, ze je na kazdem, co bude a nebude jist, tohle pisu jen jako svou zkusenost, jinak neni nad to, kdyz si kazdy udela zkusenost svou :P
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: olivy

Příspěvek od Panda »

RadkaS píše:...Samozrejme, ze je na kazdem, co bude a nebude jist, tohle pisu jen jako svou zkusenost, jinak neni nad to, kdyz si kazdy udela zkusenost svou :P
A jak jsem zjistil, ta vlastní zkušenost je fakt nevyhnutelná. Nikdy žádný předpis nefunguje na každého stejně, každý člověk si musí vždy najít svou správnou cestičku. Ale to už psal dávno Pavel o půstech, divil jsem se proč nechce dávat žádné předpisy k půstům ale už mu více rozumím.
balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: olivy

Příspěvek od balada »

dost by me zajimalo jak je to s tim olivacem
za ta leta plna chlastu a drog mam telo tak zhuntovany ze jemne nuance zatim nevnimam
zelsalaty bez ol.oleje, jabl. nebo ume octu si nedokazu predstavit
ani jsem k tomu nesmeroval
ziju v tom ze je to relativne raw
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: olivy

Příspěvek od Xion »

Ja osobne si myslim, ze olivy maju liecive ucinky z tej perspektivy, ze su mensie zlo, nez bezne spalene nekvalitne tuky, a teda telu odlahcia. Pre telo, ktore bojuje na nekvalitnych tukoch podobne, ako topiaci sa na hladine, moze prechod na olivy posobit liecivo. Ale pochybujem, ze by mali nejaky liecivy ucinok na precistene telo, ktore funguje z ovocia a prace cakier. Ja osobne si ich dam, preto ze mi chutia, ale nie za ucelom ozdravovania sa.
Radka, inak je mozne, ze mohli byt pokazene, alebo nekvalitne, alebo nieco im proste bolo, chcelo by to viac pokusov... keby som prvy krat jedol jablko, tiez by som ho nezavrhol len preto, ze som si ho kupil z TESCA. :-) Teda, tymto ti urcite nedoporucujem jest olivy, len hovorim, ze nemusia chutit az tak zle v cerstvom stave. :-)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: olivy

Příspěvek od RadkaS »

Xion píše: Radka, inak je mozne, ze mohli byt pokazene, alebo nekvalitne, alebo nieco im proste bolo, chcelo by to viac pokusov... keby som prvy krat jedol jablko, tiez by som ho nezavrhol len preto, ze som si ho kupil z TESCA. :-) Teda, tymto ti urcite nedoporucujem jest olivy, len hovorim, ze nemusia chutit az tak zle v cerstvom stave. :-)
No, me je celkem jedno, kdo cemu veri, me prisly ty olivy v poradku. Byly cerstve, vysypane, lakaly k ochutnani. Ver, ze by si v USA, ve specializovanem obchode pro Italy v italsky ctvrti nedovolili prodavat vadne cerstve olivy! Vazne si myslis, ze kdyby byly tak jedle, ze by je takovym zdlouhavym zpusobem (jednou jsem si to nechala v obchode od jedne italky vysvetlit, jak je nakladaji do soli a marinaduji, bohuzel uz si to nepamatuju, jen vim, ze to bylo hodne zdlouhave prave kvuli hořkosti a trpkosti oliv, jak sama poznamenala) upravovaly?? Pochybuju. Delaji s nimi velke kejkle, nez se stanou pozivatelnymi.
Uživatelský avatar
smaldas
Příspěvky: 168
Registrován: stř črc 21, 2004 8:45
Bydliště: Scotlandija

Re: olivy

Příspěvek od smaldas »

.. no ja tedy nevim.. ja jim tytok http://www.detoxyourworld.com/cgi-bin/s ... 3aF19#aF19
sou teda horky, ale to bude asik to co mi na nich chutna.. zadne kejkle s nema asi nedelaj aby byly pozivatelny.. sou velmi chutny i tak ze sacku i po namoceni do vody..
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: olivy

Příspěvek od RadkaS »

smaldas píše:.. no ja tedy nevim.. ja jim tytok http://www.detoxyourworld.com/cgi-bin/s ... 3aF19#aF19
sou teda horky, ale to bude asik to co mi na nich chutna.. zadne kejkle s nema asi nedelaj aby byly pozivatelny.. sou velmi chutny i tak ze sacku i po namoceni do vody..
Kejkle s nima prave delali predtim, nez je dali do sacku >:-)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: olivy

Příspěvek od Xion »

RadkaS píše: No, me je celkem jedno, kdo cemu veri, me prisly ty olivy v poradku. Byly cerstve, vysypane, lakaly k ochutnani. Ver, ze by si v USA, ve specializovanem obchode pro Italy v italsky ctvrti nedovolili prodavat vadne cerstve olivy! Vazne si myslis, ze kdyby byly tak jedle, ze by je takovym zdlouhavym zpusobem (jednou jsem si to nechala v obchode od jedne italky vysvetlit, jak je nakladaji do soli a marinaduji, bohuzel uz si to nepamatuju, jen vim, ze to bylo hodne zdlouhave prave kvuli hořkosti a trpkosti oliv, jak sama poznamenala) upravovaly?? Pochybuju. Delaji s nimi velke kejkle, nez se stanou pozivatelnymi.
Ano, v knizke Sokujici pravda o jidle som cital, co s nimi robia, je to tam dost podrobne vysvetlene :-) S tymi zelenymi robia ovela nechutnejsie veci, s tymi ciernymi o nieco menej. Ale co sa tyka chuti, tak mne chutia, teda take marinovane, tie cerstve som este nechutnal, ale ked budem mat moznost, ochutnam, nech si spravim nazor. No, ale uz si na nich nepochutnavam prilis casto, dam si ich prilezitostne, ked uz jem nejake tuky, snazim sa aby mali omega-3, cize vacsinou lanove alebo konopne semienka.
Primainfo
Příspěvky: 104
Registrován: čtv dub 09, 2009 20:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: olivy

Příspěvek od Primainfo »

To jsou zajímavé informace, ale přece se říká, že olivy jsou maso vegetariánů.

Nemám s tím osobně problém, dobře naložené mi chutnají, ale moc s nima necpu. Žít v Itálii, asi bych plakal - těch druhů a chutí.
Jediné informace, které nám škodí, jsou ty, co nemáme.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: olivy

Příspěvek od awa »

Čím déle na vita jsem, tím méně si dovolím jakoukoli radikalizaci. To jestli jsou olivy jedlé, to si musí každý rozhodnout v souladu se svým tělem. Nakládané, ani ty od Terky mě nelákají, ale ty přímo ze stromu mi chutnají. Sním taková množství (tak tři-čtyři olivy najednou), že považuju za nesmysl se zaobírat nějakou teorií tuků a spol. od kohokoliv. Důležitá je reakce mého těla. Pravda, vzhledem k tomu, že v Čechách to neroste, tak to mám jako sváteční pochutinu, ale pokud cestuju na jih, tak zobu ze stromu, když jdu okolo. Život je o radosti, poznávání...díky olivám vím kolik typů hořkostí a trpkosti může být, takové nuance!
Pro mě je rozhodně poživatelnější pár čerstvých oliv než list kapusty...takže si to přeberte. Asi bych měla zmínit, že moji předkové žijí v Čechách teprve 100 let a předtím to byla jižní Evropa a Blízký východ...
To jestli je pro někoho něco vhodné, o tom nerozhoduje jen naše utkvělá představa, ale i mnohé jiné faktory...Nedívejme se na věci jen z jednoho úhlu.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: olivy

Příspěvek od Fiona »

Tak uz jsem je taky ochutnala primo ze stromu :)
Nebyly tak chutne jako ze sklenice, ale vylozene hnusne taky ne. A to jsem si dala praci ochutnat ruzne druhy. Od mrnavych polosuchych az po mlecne tucne. Ta horka chut mi prisla takova "leciva".
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: olivy

Příspěvek od Pavluška »

Fiona píše: Ta horka chut mi prisla takova "leciva".
každopádně to hezky stahuje dásně. :D
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: olivy

Příspěvek od RadkaS »

Pavluška píše:
Fiona píše: Ta horka chut mi prisla takova "leciva".
každopádně to hezky stahuje dásně. :D
:mrgreen:
izisizis
Příspěvky: 3
Registrován: ned lis 08, 2009 22:17

Re: olivy

Příspěvek od izisizis »

Mala som možnosť ochutnať olivy odtrhnuté priamo zo stromu v Taliansku. Zelené sú horkejšie ako čierne tak, ako je u hociktorého plodu rozdiel medzi zrelým a nezrelým.Aj sorta robí svoje. Nezrelé jablko tiež chutí inak, ako jeho zrelý ekvivalent. Mne čierne olivy chutili a hlavne tá delikátna nahorklá chuť. Vôbec nie sú nepožívateľne horké. Ľudia sa nimi živilili celé tisícročia a domorodci tak robia doteraz, na prospech svojho zdravia. Škoda, že nerastú aj u nás, aspoň o tom neviem. S chuťou by som si ich dávala, ako inak, s mierou.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: olivy

Příspěvek od Jindra »

awa píše:Čím déle na vita jsem, tím méně si dovolím jakoukoli radikalizaci. To jestli jsou olivy jedlé, to si musí každý rozhodnout v souladu se svým tělem. Nakládané, ani ty od Terky mě nelákají, ale ty přímo ze stromu mi chutnají
No mrzí mne, že přímo ze stromu je hned tak neochutnám (dálkové cestování mne neláká a nebaví), tady mi Awo děláš chutě :) ale co teď mám nejnovější řecké nesolené olivy od Terky, odhaduju, že tyhle už nebudou chuťově nijak daleko od těch čerstvých, připadají mi fakt "přirozené", úžasné.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

olivy

Příspěvek od Janek »

Spanele zase lzou:
http://www.potravinynapranyri.cz/Detail ... ive=actual


Skupina potravin: Jedlé tuky, oleje / Olivové oleje
Extra panenský olivový olej zn. SEVILLE PREMIUM
Kategorie: Falšované potraviny
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Odpovědět