Sapodilla

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Sapodilla

Příspěvek od Tereza »

Ted jsem spapala tři a bylo to mooooc dobré - pro mě novinka
Musí se počkat až jsou úplně měkké, a pak chutnají jak karamel...
Zakoupeno v little hanoi.

Obrázek

Sapodilla - popis
Sapodilla - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Thajsky Lamút
Rostlina Sapota
Chuť Jemná chuť jakoby karamelových hrušek
Konzumace Sapodilla se většinou konzumuje syrová nebo chlazená. Plody se rozpůlí a dužina se vyjídá lžící. Semena se nejí, jsou jedovatá. Slupka se také nejí.

Plod

Plody Sapodilly jsou zploštělé, oválně eliptické anebo kuželovité. Mohou být 5 až 10cm velké.

Nezralá Sapodilla je tvrdá, gumová a velmi trpká. Zralé plody jsou hladké v nedozrálém stavu jsou pokryté světle hnědými šupinkami kůže.

Barva dužiny je od nažloutlé po světle nebo tmavě hnědou, někdy červenohnědá, může být hrubá a poněkud zrnitá nebo hladká, po změknutí velmi šťavnatá, se sladkou vůní podobnou hruškám. Některé plody jsou bez semen, ale normálně můžou obsahovat 3 - 12 snadno odstranitelných semen volně rostoucích ve středové části plodu. Jsou hnědé nebo černé, s jedním bílým krajem, tvrdé, lesklé a asi 2cm dlouhé.

Nezralé plody Sapodilly jsou velmi bohaté na tanin, ale velmi trpké. Zrání odstraňuje tanin s výjimkou malého množství obsaženého ve slupce plodů. Sapodilla obsahuje 8.9 až 41.4mg/100g vitaminu C, , celkový obsah cukrů je cca 11 až 20%.
Semena obsahují 1% sapotinu a 0.08% hořkého rostlinného výtažku, sapotinin. Snědení více než 6 semen způsobí bolesti břicha a zvracení!
Použití

Sapodilla se nejčastěji jí syrová nebo chlazená. Je to ideální dezertní ovoce. Slupka se nejí.

Ze sapodilly se může udělat například dezertní omáčka. Vyrábí se oloupáním a procezením zralých plodů přes síto, s přidáním pomerančové šťávy a ozdobená šlehačkou. Dužina se může přimíchat do vaječného krému před pečením.
Plody se někdy smaží v Indonésii. V Malajsii je dusí s limetkovou šťávou nebo zázvorem.
Rozmačkaná dužina se také přidává do palačinek či do těsta běžného chleba před pečením.
Ze sapodilly bylo vyrobeno i víno ve velmi dobré kvalitě.

Významný vedlejší produkt ze stromu je gumový latex nazývaný chicle, obsahuje 15% gumy a 38% pryskyřice. Po mnoho let byl latex používán jako hlavní přísada do žvýkaček, ale v současné době je poněkud zředěny nebo nahrazený latexem z dalších druhů a také syntetickou gumou.
Skladování

Pevné zralé sapodilly mohou být skladovány po několik dnů v dobrém stavu doma v lednici při 1,5°C. Mohou tak vydržet až 6 týdnů. Plně zralé plody uložené v teplotě 0°C vydrží v dobrém stavu i 1 měsíc.
Popis rostliny

Sapodilla je vždyzelený pomalu rostoucí vytrvalý tropických strom z čeledi zapotovitých. Na otevřeném prostranství dorůstá do 18m . V lese dorůstá do 30 metrů. Je statný a větru odolný, bohatý na bílý gumovitý latex. Jeho listy jsou stále zelené, lesklé, 7,5 až 11,5cm dlouhé a 2,5 až 4cm široké. Květy jsou malé tvarem připomínají zvon, se 3 hnědými chlupatými vnějšími kališními lístky a 3 vnitřními světle zelenými kališními lístky se 6 tyčinkami. Vyrůstají na štíhlých stopkách.
Výskyt

Sapodilla se začala pěstovat v tropické Americe a západní Indii a přilehlé oblasti. Dále Bahamy, Bermudy, Floridské ostrovy a jižní části Floridy. Začátkem koloniálních časů, byla převezena na Filipíny a později se začala pěstovat ve všech světových tropických oblastech.

Pěstuje se nejvíce v rozsáhlé pobřežní oblasti Indie, kde jsou rozsáhlé plantáže odhadované na 2000ha. Dále se hodně pěstuje v Mexiku. Komerční pěstování se daří na Srí Lance, Filipínách, vnitrozemské údolí Palestiny, jižní a střední Ameriky včetně Venezuely a Guatemaly.
Původ

Sapodilla je původní ovocná dřevina Yucatanu a také další blízké části jižního Mexika. Některé odrůdy byly také nalezeny v lesích centrální Ameriky kde byli pěstované odedávna.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Sapodilla

Příspěvek od epony »

..to znie dobre :)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Sapodilla

Příspěvek od awa »

Terezko děkuji za info...už jsem do Hanoe mířila, ale napojila jsem se v Lužích a jela na druhou stranu až se z Libušské stala Štúrova...Takže blbě. Doma jsem se znova, a pořádně koukla na mapu a ta Sappa je na druhou stranu....Už jsem se nechtěla vracet a navíc jsem měla několik dní být na hotelu a tam by mě asi s durianem vyhodili... (:-)
Během čtrnácti dní pojedu znova na Prahu, tak doufám, že tam dorazím v rozumných hodinách a budu mít trocha času a hned tyto plody zakoupím...jakožto jeden mladý kokosák pro muže, tyto karamelové plody a durian...možná rambutany.
Také ti Terezko uděluji tobě a tvému týmu mimořádné uznání za počin ve výrobě čisté raw čokolády. Je harmonická, prostě výborná....Musím jich teď nakoupit aspoň šest...nejen pro sebe.
Ještě jednou děkuji.
Bývalý čokoholik a fajnový jazýček Awa. (:-)
Rose
Příspěvky: 80
Registrován: sob črc 09, 2005 10:53
Bydliště: MB

Re: Sapodilla

Příspěvek od Rose »

Prosim, kde je Little Hanoi ? Zitra budu v Praze a rada bych tam zavitala... Predem diky :D
Love n´Roses
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Sapodilla

Příspěvek od awa »

http://www.pragueout.cz/novinka/tttm-sapa-trznice
Libuš, Libušská ulice směrem na Písnice
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Sapodilla

Příspěvek od buc11 »

teď jsem si vzpomněl, v malaj byly hromady, podle různých velikostí, trochu mdláč a musí být tekutej, jinak na vyhození
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Sapodilla

Příspěvek od Sitar »

Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
vaclav
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 21, 2007 21:21

Re: Sapodilla

Příspěvek od vaclav »

Zdravím všechny
sapodilu jsem před dvěma roky pojedl a hned vysadil semena.Tato je nejlepší ze tří - asi 30cm vysoká.Moc se mi líbí.Hlavně jí udržet aby neuhynula.Ahojky.vaclav
Přílohy
Snímek 074.jpg
Snímek 074.jpg (41.97 KiB) Zobrazeno 10250 x
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Sapodilla

Příspěvek od tristazmista »

Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Odpovědět