granatove jablko

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

granatove jablko

Příspěvek od Sweetie »

Jak se pozna zrale granatove jablko a kde ho nejlepe nechat dozrat, mate zkusenosti?
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: granatove jablko

Příspěvek od Fiona »

No nejlepe nechat dozrat na strome. To jsem ti ale asi moc nepomohla, ze :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: granatove jablko

Příspěvek od awa »

Už jsem o nich psala tenhle měsíc dvakrát, tak aby to nepsala dokolečka, viz. níže odkazy:
viewtopic.php?f=9&t=1368 (16.10.19:20 )
viewtopic.php?f=8&t=375 (28.10.14:59 )
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: granatove jablko

Příspěvek od awa »

Přeci jenom jsem si neuvědomila, že pro mě je nákup a konzum granátníku, tak zažitý, že jsem nic nenapsala k nákupu...
V podstatě si lze koupit jakékoli granátové, které se ti líbí, nemá plíseň v korunce a pevnou celistvou slupku. Někdo říká, že může být vodítkem praskání, ale moje dlouhodobá konzumace nic takového nepotvrdila. Důležitá jsou ty kritéria výše.
Granátová jablka jsou plody, které lze dlouhodobě skladovat až do ztvrdnutí kůry. Právě ta jsou chuťově nejlepší...sladká, aromatická, vnitřní slupičky tenoučké, dají se sem tam sníst...
Ale konzumace jablíčka chce čas...jinak si ho člověk nevychutná. Vylupování obalených zrníček je meditační obřad....
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: granatove jablko

Příspěvek od Sweetie »

velmi dekuji awi za vycerpavajici odpoved. prave, clovek dovnitr nevidi, a nechci byt ukvapena. to je zvlastni, ze jsem je jeste nikdy nejedla.
a dozrat je nechat v lednicce nebo v pokoji, prosim?
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: granatove jablko

Příspěvek od awa »

běžná pokojová teplota....
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: granatove jablko

Příspěvek od awa »

Ještě přidám link o granátovém jablíčku, už je tady v něčím deníčku, ale mělo by to být hlavně tady:
http://www.svetremesel.cz/clanky/Granat ... lemum.html
Rose
Příspěvky: 80
Registrován: sob črc 09, 2005 10:53
Bydliště: MB

Re: granatove jablko

Příspěvek od Rose »

[quote="Sweetie"]velmi dekuji awi za vycerpavajici odpoved. prave, clovek dovnitr nevidi, a nechci byt ukvapena. to je zvlastni, ze jsem je jeste nikdy nejedla.
quote]

Tento týden jsem měla své první granátové jablíčko a také se divím, proč jsem se o tak lahodný zážitek tak dlouho připravovala. Včera už jsem jich nakoupila zásobu a dnes mám "granátový" den :P Koupila jsem 2 různé druhy (měli červená a žlutá) a od každého ochutnala. Každé je trošku jiné, některé sladší, jiné červenější nebo šťavňatější, ale všechna byla vynikající :P
Love n´Roses
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: granatove jablko

Příspěvek od Fiona »

Vy jste hrozny. Tak ja si ho teda jdu taky koupit, no :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: granatove jablko

Příspěvek od Sweetie »

:D :lol:
ze jo vid, a pak ma clovek drzet pust.
awi ted mam informace pohromade, dik jeste jednou
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: granatove jablko

Příspěvek od Fiona »

No, on ten pust je jednodussi nez se zda :) Oni totiz stejne vsecky granatovy jablicka co jsem potkala mely plisen v korunce.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: granatove jablko

Příspěvek od awa »

Asi to nějak divně skladují a přepravují...
Mezi tou korunkou a dužinou v plodu je celkem silná vrstva, tak se to většinou k oplodí nedotkne. Jestli je chuť na jabko velká a víte, že to budete jíst hned, tak by se jedno dalo bez potíží sníst...nebude plesnivé. Ale já taková nekupuju...počkám si, a pak si jich koupím najednou víc...já je delší dobu skladuju a tam ta plíseň potom problém je...
U nás mají jen ty rubínové a jsou čisťoučké..
Rose
Příspěvky: 80
Registrován: sob črc 09, 2005 10:53
Bydliště: MB

Re: granatove jablko

Příspěvek od Rose »

Fiona píše:Oni totiz stejne vsecky granatovy jablicka co jsem potkala mely plisen v korunce.
Sla jsem honem prohlednout vsechna granatova jablicka, ktera jsem nakoupila a nastesti po plisni ani pamatky. Priste na to budu pri nakupu davat vetsi pozor.
Love n´Roses
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: granatove jablko

Příspěvek od macik »

taky jsem je teď začla víc kupovat a najednou mi více chutnaj než dřív, hodně mi vadily ty zrníčka...ale teď k nám vozí nějaké štavnatější či co, no prostě najednou je to o něčem úplně jiném... :D
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: granatove jablko

Příspěvek od Sweetie »

je to zvlastni kvuli zrnickum se vyhybam hroznovymu vinu ale u granatovejch mi nevadi. ta lahodna chut pripominajici mi slehacku to prebije. a hlavne se zrnicka od slupek krasne separujou samotnyma rukama, nuz jen na rozpuleni.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: granatove jablko

Příspěvek od Fiona »

Prave jsem kuchla sve prvni v zivote a cela se zakydala cervenou stavou :) Voni to hezky, ale propanajana, jak se ta vec ji? To mam jist jako ty seminka, nebo tu blanu mezi nima, nebo duzninu?
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: granatove jablko

Příspěvek od Sweetie »

jenom ty cerveny seminka! :D a ja to separuju jenom rukama. rozriznu napul a pak uz jen sikovny rucicky vyloupavaj a vybiraj zrnicka do misticky.
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: granatove jablko

Příspěvek od alilia »

Do mističky? To moje velešikovné ručičky ich strkajú rovno do nedočkavých úst :mrgreen: Každopádne za posledné dva dni som mala granát-jabka už štyri...vyzerá to na peknú zimnú závislosť :roll: 8)
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: granatove jablko

Příspěvek od awa »

Fiona píše:Prave jsem kuchla sve prvni v zivote a cela se zakydala cervenou stavou :) Voni to hezky, ale propanajana, jak se ta vec ji? To mam jist jako ty seminka, nebo tu blanu mezi nima, nebo duzninu?
U uleželých se dá i blanka sem tam sníst, je slabounce hořká. Co se týká šťávy, tak jsem měla napsat, že se šťáva z granátových jablošů používá na barvení látek.
Minulý týden jsem měla celkem drijáčnické jablko, mnohem menší zrníčka než obvykle, barva temně rubínová a papule po něm pálila pekelně. To tedy určitě vypálilo červa.... (:-)
Jinak většina jablek je chuťově jemná, ale už jsem psala, je třeba si na jeho konzumaci udělat čas...já rukama olupuju kůru a jím to v takových trsích..ale hlásím, že mám ruce zalepené, zpráskané...ale mně to nevadí.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: granatove jablko

Příspěvek od s.arik »

Plivete semínka? Já jo.
Granátové jablko rozříznu napůl, (šťávu z prkýnka hned vylížu, škoda každé krvavé kapky, co se zatoulá mimo ústa...), pak vyloupu červené bobulky, dám si jich 1-7 do pusy, koušu, cucám, tak dlouho, až v té hmotě není žádná chuť. Pak semena vyplivnu...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: granatove jablko

Příspěvek od RadkaS »

s.arik píše:Plivete semínka? Já jo.
Granátové jablko rozříznu napůl, (šťávu z prkýnka hned vylížu, škoda každé krvavé kapky, co se zatoulá mimo ústa...), pak vyloupu červené bobulky, dám si jich 1-7 do pusy, koušu, cucám, tak dlouho, až v té hmotě není žádná chuť. Pak semena vyplivnu...
neplivu :P
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: granatove jablko

Příspěvek od Hugo z Hor »

Pokud šťavím tak nepluju, pokud jim, pluju >:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: granatove jablko

Příspěvek od dgm »

RadkaS píše:
s.arik píše:Plivete semínka? Já jo.
Granátové jablko rozříznu napůl, (šťávu z prkýnka hned vylížu, škoda každé krvavé kapky, co se zatoulá mimo ústa...), pak vyloupu červené bobulky, dám si jich 1-7 do pusy, koušu, cucám, tak dlouho, až v té hmotě není žádná chuť. Pak semena vyplivnu...
neplivu :P
Taky neplivu :D
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: granatove jablko

Příspěvek od awa »

Já tu chrupavost semínek v granátníku miluju. Jenže já jím i pecky z červeného melouna a občas i ty kyanidové z jablek a hrušek. Ještě jsem se neotrávila...
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: granatove jablko

Příspěvek od alilia »

Pecky v jabkách sú kyanidové? :shock: Ja som ich za život zjedla už peknú kopu...Hm, tak aspoň by to vysvetľovalo niektoré moje záhadné vlastnosti :lol: Inak tie z granátového jabka sú tiež mňamka a príde mi neskutočná škoda vypľúvať ich.
Uživatelský avatar
Amy
Příspěvky: 71
Registrován: sob lis 10, 2007 17:07
Bydliště: Píšť 221

Re: granatove jablko

Příspěvek od Amy »

Když se mi nechce loupat ty drobounké dobrůtky,rozkrojím jabko napůl a vyšťavím jako pomeranč nabo citrón.Juice je hotoF :) Když se najde někdo na loupání, pak ráda jím a NEPLIVU NIC :wink:
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: granatove jablko

Příspěvek od Hugo z Hor »

Amy píše:Když se mi nechce loupat ty drobounké dobrůtky,rozkrojím jabko napůl a vyšťavím jako pomeranč nabo citrón.Juice je hotoF :) Když se najde někdo na loupání, pak ráda jím a NEPLIVU NIC :wink:
Nápodobně, akorát já plivu, když nešťavím.
Aha to už jsem psal výš
m:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: granatove jablko

Příspěvek od venclík »

Asi v neděli jsem jedl pravděpodobně první granátové jablko v tomto životě :-) V Kauflandu měli kus asi za 9 Kč, tak jsem si jedno vzal. Po rozkrojení, vykoukla ta "hrůza"- jakoby to bylo zakrvavené, to byl první dojem. Vyhledal jsem si nějaké info na netu, jak se to vlastně má konzumovat. Může se prý z toho dělat šťáva na citrusovači- no to se moc neosvědčilo- nějakou šťávu jsem sice vytlačil, ale byla trochu trpká, protože to bylo i z dužiny. Ze zbytku jsem nožem a lžičkou vytlačil semínka- a ty jsou v prvé řadě vhodné na konzumaci. Je to velmi osvěžující a dobré, chuť sladko-kyselá. Jíst se dá celý plod i ta dužina- ta je ale poněkud trpká a nejlepší jsou ovšem šťavnatá semínka.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: granatove jablko

Příspěvek od mun »

Mám rád, ale je to práce tak na hodinu na plod.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Amy
Příspěvky: 71
Registrován: sob lis 10, 2007 17:07
Bydliště: Píšť 221

Re: granatove jablko

Příspěvek od Amy »

awa píše:Já tu chrupavost semínek v granátníku miluju. Jenže já jím i pecky z červeného melouna a občas i ty kyanidové z jablek a hrušek. Ještě jsem se neotrávila...


:shock: Kyanidová jadérka? Jsem četla, že v jabkových (taky v datlích a meruňkách) je zatím málo známý vitamin B17 proti rakovině >:-)
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: granatove jablko

Příspěvek od ajla »

My když otevřeli prve granátové jabko, (opatrně jsme nařízli vnější slupku, abychom nepoškodili vnitřek) pochopili jsme jeho název, ty nádherné zářivé plody vypadaly jako skutečné drahokamy - granáty. Vytahali jsme je z té tenké slupky a ty šťavnaté, slaďoučké, tmavě rudé drahokamy jedli s úctou a vděčností i s těma drobnýma semínkama. Nádherný zážitek, je ale štěstí vybrat takhle dobré a zralé granátové jablíčko u nás. :)
Jane
Příspěvky: 109
Registrován: pát úno 26, 2010 15:32

Re: granatove jablko

Příspěvek od Jane »

Můžu se zeptat, jestli děláte šťávu z granátových jablek i z té dužiny? Může se to nebo je to naopak zdravější nebo se to nemá?? :-)
Samozřejmě, že pouze z jadérek je chutnější, ale jsou v té dužině také vitamíny nebo něco , co by bylo škoda zahodit?
Díky J.
Uživatelský avatar
Amy
Příspěvky: 71
Registrován: sob lis 10, 2007 17:07
Bydliště: Píšť 221

Re: granatove jablko

Příspěvek od Amy »

Já šťavím granátová jablíčka na starém malém ručním citrusovém odšťavňovači, šťáva je super :P
Uživatelský avatar
Amy
Příspěvky: 71
Registrován: sob lis 10, 2007 17:07
Bydliště: Píšť 221

Re: granatove jablko

Příspěvek od Amy »

č
ervené grahokamy loupe jen manžel, má na to trpělivost :D
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: granatove jablko

Příspěvek od hugo »

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

granatove jablko

Příspěvek od Janek »

OT:

Probehla zde tabulka - clanek - toho nejskodlivejsiho ovoce z marketu, na prvnim miste byla myslim jablka (z marketu, ne ty domaci)...

Nevedel by nekdo referenci na clanek? Pripadne nazev... Dik
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
borazon
Příspěvky: 24
Registrován: ned zář 27, 2015 14:25

Re: granatove jablko

Příspěvek od borazon »

Já si granátová jablka odšťavňuju - vymačkají se i zrníčka uvnitř granátků - a šťáva má krásnou, sytou, matně růžovou barvu a dokonalou sladkokyselou chuť. Stojí za tu námahu nábožně vyloupat granátky z lůžek a vylisovat v odšťavňovači. Je to obřad a výsledek je tak dobrý!
Cyberian

Re: granatove jablko

Příspěvek od Cyberian »

Na vyloupání granátového jablka během cca 8 minut mam jednoduchý trik. Rozříznout na půl a každou půlku lehce prohnout aby se trochu narušila spodní blána. Potom chytit do dlaně, nad hlubokým talířem a pak vzít cokoliv o zhruba velikosti rukojeti většího nože (jde o to aby to mělo na konci váhu) a poklepávat z boku či ze shora do slupky. Jednotlivé granátky začnou rychle vyskakovat do talíře :D .
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: granatove jablko

Příspěvek od Xion »

Tak som si dal granatovy tyzden. V kauflande zlacnili granatove jablka na 1 cent. :) Niektore uz boli sice trochu pokazene, ale vacsina prezila 7 dni. Zobral som teda plny kosik. Skoda len, ze ma po nich trochu bolia zuby, a je to piplacka vylupovat tie male semienka. Inak keby mi to niekto doniesol rovno v miske vylupane, tak by som toho jedol kazdy den plnu misku. :)
Odpovědět