Žampiony

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Oťas*
Příspěvky: 10
Registrován: sob črc 26, 2008 3:06

Žampiony

Příspěvek od Oťas* »

Žampióny můžeme směle považovat za stravu moderního člověka. Svým složením jsou podobné masu a zelenině. Obsahují vitamíny zejména skupiny B, jsou bohaté na bílkoviny a mají zvýšený obsah draslíku a biologicky aktivních látek. Pro jejich vysokou schopnost čištění lidského organismu je jejich konzumace doslova žádoucí. Jsou dostupné téměř po celý rok, tak není komplikované dostat je do své kuchyně. Pokud se najde dokonce někdo, kdo opravdu z duše nerad vaří, tak mám recepturu na senzační žampióny v syrovém stavu. Není to žádná převratná novinka, každý Francouz by vám potvrdil, že jíst žampióny syrové je pro ně vlastně "všední" událost. Ovšem s nevšedním chuťovým požitkem.
Salát z čerstvých žampiónů - Salade de champignons crus
• kupte si asi tak ¼ kg čerstvých žampiónů v té nejlepší kondici (tj. nožičky na řezu nechť jsou sněhobílé a bez zbytečných nánosů nečistot)
• 1 citrón
• olivový olej
• mořská sůl
• čerstvě mletý pepř
• petrželka
Pokud jsou žampióny opravdu v nejlepší kondici ;), tak je neloupeme ani nemyjeme. Když mají jen drobné nečistoty, postačí je štětečkem dočistit (tak se totiž tvrdé houby čistí nejlépe). Pokud to nejde jinak, umyjte je, ale poté dobře osušte. Nakrájejte na plátky. Aby houby nezhnědly, zakapejte je trochou citrónové šťávy a uložte v chladu. Nyní si připravte jednoduchou zálivku. Olivový olej rozšlehejte se zbylou citrónovou šťávou, osolte a opepřete. Žampiónové plátky promíchejte s tímto dressinkem a nechte v chladu marinovat určitě celou jednu hodinu. Před podáváním posypte nasekanou petrželkou. Uvidíte, že tyhle žampióny budou chutnat báječně...
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Žampiony

Příspěvek od k.winky »

tak tenhle recept mi zrovna bodne, sháněla jsem něco na žampióny, páč je mám moc ráda a nevěděla jsem jak je použít za syrova, určo vyzkoušim :wink:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Žampiony

Příspěvek od ml »

mé děti žampiony jedí jen tak jak leží a běží....
mirka
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Žampiony

Příspěvek od listy »

Uvítala bych víc zkušeností s houbami. Vždycky jsem měla za to, že houby obecně moc zdravé nejsou, že jsou těžko stravitelné a že je to prostě takové to jídlo, co člověk jí, protože to má rád, ale pro tělo nic moc. Takže mě trochu překvapil názor, že by žampiony byly zdravé a byly dobře stravitelné zasyrova.
Ale narazila jsem už na ně ve vícero receptech a taky Terez z nich vyrábí. :D
Co vy na to?
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Žampiony

Příspěvek od Katarína »

Ja mavam rozne obdobia a v ramci nich som mala tiez sampionove, teda hubove akehokolvek druhu. Drzalo ma to niekolko mesiacov a mama bola zo mna dost na nervy :wink:, ze mi bude zle, alebo sa otravim :wink:. To sa samozrejme nestalo. Toto mi funguje odmalicka na akomkolvek type stravy, ze nezjem nic take alebo v takom mnozstve, z co ho by mi bolo potom zle.

No a potom ku koncu tohto obdobia som davky zmensovala a teraz to citim tak, ze keby som si dala surove huby, bolo by mi z nich zle, takze ich nejem.

A ked to niekedy v buducnosti zas budem citit tak, ze telo si ich ziada, tak si ich dam. Inac recepty som z nich nerobila ziadne, vzdy som ich jedla len tak. Bud samotne, alebo som si ich maximalne prihodila do nejakeho salatu.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Žampiony

Příspěvek od awa »

Houby, česnek, cibule a některé druhy koření mě vnitřně rozlaďují. Nemám pak tak dobrou komunikaci s tělem...vyřadila jsem. Tělo je nežádá. Ale vzpomínám si, že Günter si obaloval žampiony, hříbky v droždí nebo paprice ( viz. kniha Zdraví bez chorob...). Osobně zrovna houby nepovažuju za žádnou chuťovou hitparádu, ale pokud je někomu vyhovují a chce je jíst, proč ne.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Žampiony

Příspěvek od Katarína »

awa píše:Houby, česnek, cibule...
Ani jogini ich kvoli tomu nejedia, takisto ako ani maso a tiez nepiju alkohol, teda aspon ti z Ananda Marga.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Žampiony

Příspěvek od Panda »

Na podnět listy ve vláknu RECEPTY jsem si dnes zkusil žampiony koupit. Při vařáctví jsem houby míval rád (smažené), ale pak jsem usoudil že to tělu nic nepřináší a vypustil je - a teď na vita mě ani nenapadlo, že by se daly jíst syrové. Tak jsem je zkusil - teda to je mňamka! Obrázek :-D Ale jen tak samotné bez ničeho, na co si je kazit nějakými zálivkami. Stejně jako ostatní ovoce a zelenina - nějaké přídavky koření vše jedině kazí, stejně je vše nejlepší v původním stavu bez přísad a úprav. Vidím, že vita strava může být hodně bohatá, jen člověk zpočátku ani neví, co všechno vlastně může jíst.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Žampiony

Příspěvek od Sitar »

Blizi se cas majovek a ty jsem samotne a v syrovem stavu mel rad i jako dite.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
balky
Příspěvky: 1
Registrován: sob zář 18, 2010 9:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Žampiony

Příspěvek od balky »

Trosku som googlil, za seba mozem povedat ze mi v jedalnicku chybat nebudu... :arrow:

Zistenia mykológov totiž varujú: Dlhodobé užívanie pečiarok môže spôsobovať rakovinu!

Podľa najnovších vedomostí mykológov možno radiť pečiarky, ľudovo nazývané aj šampiňóny, za toxické a rakovinotvorné. Informáciu zverejnil mykológ Pavol Škubla vo svojom hubárskom atlase. Odborná literatúra preto neodporúča tieto huby zbierať ani konzumovať. „Poznatky o tom, že šampiňón je rakovinotvorný, sú publikované vo svetových odborných mykologických publikáciách už celé desiatky rokov, len na verejnosť sa to nejako nedostalo. Všetky pečiarky obsahujú látku, ktorá sa volá agaritín. Laboratórnymi pokusmi na myšiach sa zistilo, že majú karcinogénne aj mutagénne vlastnosti. To znamená, že jednak vyvolávajú rakovinu pečene a niektorých ďalších vnútorných orgánov, ale aj menia genetickú informáciu vedúcu k tvorbe rakovinových nádorov. Myšiam priamo podávali surové pečiarky, množstvo vyvážilo ich hmotnosť, pričom sa zistilo, že deväťdesiat percent myší zo sto testovaných dostalo rakovinu. Ide, samozrejme, o veľkú dávku šampiňónov. Je to jednoznačne potvrdené a dnes sa zaraďujú medzi rakovinotvorný faktor ako údeniny alebo cigarety,“ hovorí mykológ Škubla, ktorý surové šampiňóny, ktoré sa zvyčajne pridávajú aj do šalátov, vôbec neodporúča jesť. Tepelne upravené šampiňóny obsahujú už menej toxického agaritínu. „Ak už šampiňóny, tak odporúčam staršie plodnice a určite kúpené v obchode, lebo pestované majú toxínu menej než voľne rastúce v prírode. A určite ich netreba konzumovať pravidelne. Ja napríklad pečiarky nejedávam vôbec, je dostatok iných húb, tak prečo by som mal riskovať?“ uzavrel rozhovor mykológ Pavol Škubla. S tým, že šampiňóny môžu byť nebezpečné, súhlasí aj riaditeľka Národného toxikologického informačného centra FNSP PharmDr. Silvia Plačková, MPH: „Čo sa týka pečiarok, určite by sa nemali konzumovať surové. Ani pečiarky, ani iné huby. Človek by musel zjesť denne veľké množstvo pečiarok, aby uňho mohlo dôjsť k vážnemu ochoreniu.“

Zdroj: http://sarm.pluska.sk/sarm/servis/rakovina-uz-aj.html

Polemika okolo šampiňónov, jesť alebo nejesť?

Šampiňóny obsahujú veľké množstvo vitamínu D a B, sodík, draslík a fosfor. Znižujú úroveň estrogénov v ženskom tele a tak sa stávajú úspešnými bojovníkmi v boji s rakovinou prsníka. Najnovšie výskumy potvrdili aj účinky pri liečbe alergií. Nakoľko som sa raz dočítala, že šampiňón je jediná huba, ktorú môžeme konzumovať surovú, pridávam ju aj do šalátov...

Ale...

Neskôr som sa zase dozvedela, že šampiňón je rakovinotvorná huba. Tento nelichotivý prívlastok si vraj zaslúži pre obsah látky agaritín. Mykológ Pavol Škubla neodporúča zbierať plody v prírode, práve pre vyšší obsah tejto látky v porovnaní s plodmi pestovanými v umelých podmienkach. Taktiež neodporúča konzumáciu surových húb. Je pravdou, že zároveň podotýka, že aby konzumácia šampiňónov bola skutočne pre človeka nebezpečná, musel by konzumovať veľké množstvá a dosť pravidelne. V jednom článku na margo tohto tvrdenia som čítala, že údená klobása obsahuje omnoho viac agaritínu ako nájdeme v porovnateľnom množstve týchto húb... Tak si vyberte!

Zdroj: http://dratvova.blog.sme.sk/c/240819/Po ... ejest.html

Každý rodič by si mal uvedomiť, že deťom do desiatich rokov by vôbec nemali dávať jedlá z húb.“ Doktorka Plačková však upozorňuje, že huby by nemali konzumovať ani tehotné ženy a dojčiace matky. Hlavný jed totiž prechádza aj do materského mlieka.
Zdroj: http://sarm.pluska.sk/sarm/servis/rakovina-uz-aj.html
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Žampiony

Příspěvek od Panda »

Chudáci myši, nuceně se cpát jenom kvantama hub, to by mě z toho taky piclo.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Žampiony

Příspěvek od Dano »

Panda píše:jsem si dnes zkusil žampiony koupit. ..
Tak jsem je zkusil - teda to je mňamka! Obrázek :-D Ale jen tak samotné bez ničeho, na co si je kazit nějakými zálivkami.
Panda, to fakt? Kedysi som saminony skusal a nula bodov. Tepelne upravene a ochutene bola ina basen.
Lucia
Příspěvky: 19
Registrován: sob čer 25, 2011 9:35
Bydliště: Ostrava city
Kontaktovat uživatele:

Re: Žampiony

Příspěvek od Lucia »

Je fakt, že o pokusech na zvířatech dosti pochybuji, a docela věřím tomu, že je cpou jen tím jedním..

Každopádně, žampiony mi chutnaj ( tak jako všechny houby ) donedávna sem jedla jen tepelně upravené, ale jaké milé překvapení, když jsem ochutnala syrové :D, velmi specifická chuť a líbila se mi, i teď bych si dala :P
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Žampiony

Příspěvek od gabrielik »

Odpovědět