BANÁNY

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od buc11 »

Jindra píše:
Samira píše:Podla mna tam scernaju nie dozretim, ale primrznutim.
... a teď si uvědomuju, že jsem vlastně kdysi kdesi čet "neskladujte banány v lednici, zčernají", aha. No každopádně to bude nějak tak, jak píšeš, Sami, není možné, aby tam v lednici banány najednou za půl dne dozrály.
já se řídím podle chuti, nejlepší jsou po dozrání ve foliáku, musí na dálku vonět a skoro už vytékat, ale nesmí se tam uvařit,
z chladničky maj jinou chuť, škrob se patrně taky někam posune, ale nejni to vono, ovšem určitě lepčí než škrobovitý žluťáky
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od Syrovozrout »

Není banán jako banán.
Velmi záleží na odrůdě, v současnosti masově monokulturně (plantáže) jsou pěstovány jen některé odrůdy (zbylá přirozená rozmanitost je vyhubována!), které jsou vhodné z komerčního hlediska. Většina známých jsou triploidní - poloumělé - neschopné samostatného množení (pouze vegetativně částmi rostlin, což jsou ovšem pak "klony"). A to je teprve začátek, lze očekávat pentaploidní a "laboratorní" atd. Je to jakoby všichni jedli z jednoho sterilního stromu (odrůda to je vlastně jedinec v x kopích násilně držený stále při životě po téměř libovolný čas než už je degenerací zcela nepoužitelný). Domyslete sami proč takové pěstují---

Mám dotaz, pokud by mi s tím někdo pomohl:
V jaké zemi nebližší Česku, co do vzdálenosti, by šlo pěstovat venku avokáda, banánovníky, citrusovníky, datlovníky, kokosové palmy, atd. ?
Nikoliv, které státy jsou známými exportéry, ale kde by to bylo možné na základě aspoň nějakých klimatických předpokladů.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od buc11 »

Syrovozrout píše:Není banán jako banán.
Velmi záleží na odrůdě, v současnosti masově monokulturně (plantáže) jsou pěstovány jen některé odrůdy (zbylá přirozená rozmanitost je vyhubována!), které jsou vhodné z komerčního hlediska. Většina známých jsou triploidní - poloumělé - neschopné samostatného množení (pouze vegetativně částmi rostlin, což jsou ovšem pak "klony"). A to je teprve začátek, lze očekávat pentaploidní a "laboratorní" atd. Je to jakoby všichni jedli z jednoho sterilního stromu (odrůda to je vlastně jedinec v x kopích násilně držený stále při životě po téměř libovolný čas než už je degenerací zcela nepoužitelný). Domyslete sami proč takové pěstují---

Mám dotaz, pokud by mi s tím někdo pomohl:
V jaké zemi nebližší Česku, co do vzdálenosti, by šlo pěstovat venku avokáda, banánovníky, citrusovníky, datlovníky, kokosové palmy, atd. ?
Nikoliv, které státy jsou známými exportéry, ale kde by to bylo možné na základě aspoň nějakých klimatických předpokladů.
osobně již nepotřebuju, aby se banán nějak vylepšoval, vyhovuje mi naprosto takto jak je, a jinak mám dojem, že se pěstuje jen 1 druh
mnoho živočichů a i našich buněk se tvoří dělením, čiliže vytvářením kopií a je to tak dobře
a citruse a datle jsou v chorvatsku, avoši ve spain, krétě, či izraeli, ale domnívám se, že banánoši a kokosáky chtějí mokrý tropy a tam rostou i planý typy, ty sou taky dobrý, ale jiný
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od mun »

Nějaký malý banány pěstujou na severu Tenerife a i na Madeiře. V aquaparku na Rhodosu jsem taky viděl kvetoucí banánovník. Ale jinak bych to viděl taky na ty tropy, čili nejblíž Afrika. Banány co známe jsou odrůda Cavendish, všechny rostliny na světě jsou klony (mají stejnou DNA), stejně jako třeba když vezmu nějakou odrůdu jablek. Divoké banány jsou menší, ne tak sladké a mají třeba 100 pecek.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: BANÁNY

Příspěvek od Jindra »

.
Hmmm, banány já celkem rád - samozřejmě ty slaďoučký, přezrálý
nějak se mi nelíbí, když o nich kdokoli mluví nehezky,
leč v rámci objektivity dávám do placu k diskusi tento text

Banány, které se k nám dovážejí, jsou nejčastěji plodem banánovníku ovocného, což není strom, ale vytrvalá bylina, dorůstající výšky až 10 m. Banány obsahují řadu látek - tuku až 0,5 %, bílkovin až 1,4 %, celulosy až 0,8 %, sacharidů až 25 % a z toho fruktosy až 14 %, glukosy až 50 %, škrobu až 7 %, vit. C 24 mg na 100 g, vit. B1, B2, B6, PP vit., kyselinu pantotenovou, třísloviny, vit. D, vit. E, provitamin A, stopy jódu, mědi a hlavně až 74 % vody. Z pohledu naší obsolentní dietologie se zdá být banán vhodnou dietetickou potravinou a je doporučován při některých střevních poruchách, poruchách jater nebo při únavě, nechutenství apod. Bohužel, opak je pravdou. Banány se trhají nezralé, a tak vstřebávání uvedených látek a hlavně jejich využití v organismu je spíše špatné než průměrné. Bílkovina tyrosin, která v nich obsažena, je v našem organismu přeměněna na tyramin, který nám pak způsobí zvýšení krevního tlaku, a to jak systolického, tak diastolického, dále křeč drobných tepének sliznic, a to způsobí jejich špatnou výživu a činí je tak náchylnými na nejrůznější poškození nejrůznějších orgánů, včetně pomnožení bakterií a plísní. Poškození jater vede k jejich zhoršení detoxikační činnosti a narušení metabolismu mastných kyselin, spolu s poškozením sleziny pak dochází ke snížení imunity, což vede k dalším problémům. Ženy, které asi do třetího měsíce těhotenství banány požívají, riskují u svých potomků vznik ekzémů nebo dermatitidy, a to poměrně těžkých. Banány velice často obsahují tropickou houbu, která při dopravě přes časová pásma prožívá stres (jako člověk) a výsledný efekt je zvýšená kazivost banánů, což je mylně nebo úmyslně vydáváno za zrání či přezrání. Ve skutečnosti jsou banány rozleptané metabolickými zplodinami vystresované houby. Vzhledem k tomu, že nemáme vybudovanou imunitu, můžeme jen čekat, co se z toho vyvine. To, že banány jsou potravou asi pro 800 miliónů lidí, na věci nic nemění. Protože tam, kde banány normálně rostou, jsou zcela jiné klimatické podmínky a některé negativní vlastnosti jsou tam vlastně výhodné.

(zde je zdroj, strana 30)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Mistr Reiki, psychoenergetik a Bio-auditor o BANANOCH

Příspěvek od Dano »

Z pohledu naší obsolentní dietologie se zdá být banán vhodnou dietetickou potravinou a je doporučován při některých střevních poruchách, poruchách jater nebo při únavě, nechutenství apod. Bohužel, opak je pravdou. Banány se trhají nezralé, a tak vstřebávání uvedených látek a hlavně jejich využití v organismu je spíše špatné než průměrné.
Ja travim banany vyborne a tusim, ze uvedene latky aj v pohode vstrebavam a vyuzivam. Urcite este lepsie ako zeleninu.
Ale divim sa tym, ktori ich jedia nezrele. To je asi normalne ze z takych sa nedaju tie latky dobre vyuzit. Pritom staci tak malo, dat enzymom cas na dokoncenie svojej prace (rozstiepenie komplexnych sacharidov na jednoduche, bielkovin na jednoduchsie az aminokyseliny, tuky na jednoduchsie, atd.) a oni to urobia, je jedno ci na strome alebo v byte. Pozor ale na prilisny chlad, mozno uz pod 14 st. C (a samozrejme prilisne teplo), to uz enzymy nepreziju bez ujmy a zvacsa je po dozrievani (farba supky ma odtien sivej alebo sedej), alebo sa velmi spomali.
Bílkovina tyrosin, která v nich obsažena, je v našem organismu přeměněna na tyramin, který nám pak způsobí zvýšení krevního tlaku, a to jak systolického, tak diastolického, dále křeč drobných tepének sliznic, a to způsobí jejich špatnou výživu a činí je tak náchylnými na nejrůznější poškození nejrůznějších orgánů, včetně pomnožení bakterií a plísní. Poškození jater vede k jejich zhoršení detoxikační činnosti a narušení metabolismu mastných kyselin, spolu s poškozením sleziny pak dochází ke snížení imunity, což vede k dalším problémům. Ženy, které asi do třetího měsíce těhotenství banány požívají, riskují u svých potomků vznik ekzémů nebo dermatitidy, a to poměrně těžkých.
Pozrel som kapitolu v knihe danu kapitolu Banany. Zdroj v celej knihe uvedeny nie je ziadny. Autor tej knizky je, podla toho ako sa v uvode podpisal, "Mistr Reiki, psychoenergetik a Bio-auditor". Uff. Inde som uz o tom nic nehladal. Len som kukol http://en.wikipedia.org/wiki/Tyramine#Occurrence a podla popisu tato aminokyselina je sucastou okolo 30 potravin (rozne maso, ryby, strukoviny/lusteniny, jogurty, syry, ovocie, orechy). Rozhodne sa jej neobavam (a bananov uz vobec nie). Ani toho ze prave ona mi “způsobí zvýšení krevního tlaku, a to jak systolického, tak diastolického”. Nezmysel, ze z bananov. Inac ja mavam dlhodobo do 110/70, a mensi, a od posledneho hrozna po prve jahody a ceresne tych bananov teda kazdy rok pojem.
Banány velice často obsahují tropickou houbu, která při dopravě přes časová pásma prožívá stres (jako člověk) a výsledný efekt je zvýšená kazivost banánů, což je mylně nebo úmyslně vydáváno za zrání či přezrání. Ve skutečnosti jsou banány rozleptané metabolickými zplodinami vystresované houby.
Zase, nepise nazov huby, neuviedlol ani odkaz... Tak neviem, ci treba reagovat. Verim, ze pokial su banany dozrievane v igelite v takom teple a este v takom vysokom stadiu zrelosti, ze sa voda odparovana z nich v nom zraza, ze sa v takom vlhku rozmnozia plesne/huby. Ved je to casto citit aj vidiet. Kupujem bezne nezrele banany, doma nezabalene a v teple krasne dozreju, chutia a vonaju vyborne.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mistr Reiki, psychoenergetik a Bio-auditor o BANANOCH

Příspěvek od Jindra »

Dano píše:Kupujem bezne nezrele banany, doma nezabalene a v teple krasne dozreju, chutia a vonaju vyborne.
já taky takhle praktikuju, mňam

Uvedený léčitel o tom mluví i v tomto záznamu, od 18. minuty, no není špatné slyšet i jiné názory, takže uvažuju, kde je pravda
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mistr Reiki, psychoenergetik a Bio-auditor o BANANOCH

Příspěvek od Jindra »

Dano píše:Kupujem bezne nezrele banany, doma nezabalene a v teple krasne dozreju, chutia a vonaju vyborne.
dělám to taky takhle a je to mňamko,
zas ale pan Vít určitě ví, co říká, takže ve mně hlodá otázka - je to opravdu dozrávání banánů, nebo je to jejich rozleptání metabolickými zplodinami vystresované houby...
jím zralý banán (no... přesněji asi "jakš takš zralý", přeci jen je to daleký import), nebo do sebe cpu plísně...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Mistr Reiki, psychoenergetik a Bio-auditor o BANANOCH

Příspěvek od buc11 »

Jindra píše:
Dano píše:Kupujem bezne nezrele banany, doma nezabalene a v teple krasne dozreju, chutia a vonaju vyborne.
dělám to taky takhle a je to mňamko,
zas ale pan Vít určitě ví, co říká, takže ve mně hlodá otázka - je to opravdu dozrávání banánů, nebo je to jejich rozleptání metabolickými zplodinami vystresované houby...
jím zralý banán (no... přesněji asi "jakš takš zralý", přeci jen je to daleký import), nebo do sebe cpu plísně...
ne je to teoretický blambol, přicházející od nekonzumenta, banán je jeden z mála, který vyzreje i bez stromu(vím, jde o bylinu), není-li vyloženě podtržen, rovněž třeba i avoš.
Ani v thaji sem nenarazil na tak voňavě dozretý banán jako když se stane v teplých měsících spontálně třeba na rynku když jim to ve vlhkým teple dojede v igelitech v krabicích, tak tu vuoňu cítím až z náměstí svobody a valím. Při spontánním dozrávání se vylučuje obrovská spousta etylénu a jiného, který vše nepatřičné v tom okamžiku vyhubí.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od Jindra »

.
buci s tímto milerád souhlasím anžto jen s nechutí bych se vzdával banánových orgií :delicacy:
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od Panda »

Rád bych se někdy naučil rozpoznávat banány před koupí. Obvykle teprve až konzumací zjistím, že některé jsou naprosto bez chuti (bez ohledu na zralost) a jiné dobré sladké. Nemáte na to nějaký tip? Zatím rozlišuji jedině odstín žlutosti, ty dobré jsou sytě žluté a ty špatné šedě žluté.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:Rád bych se někdy naučil rozpoznávat banány před koupí. Obvykle teprve až konzumací zjistím, že některé jsou naprosto bez chuti (bez ohledu na zralost) a jiné dobré sladké. Nemáte na to nějaký tip? Zatím rozlišuji jedině odstín žlutosti, ty dobré jsou sytě žluté a ty špatné šedě žluté.
PMN je to ta zralost v ten pravý okamžik, mně se podaří ty správné jen několikrát během roku, a pak tomu dám co proto, jinak žluté já nejím, takže odstín mě nezajímá
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od Dano »

Panda zrejme myslel sytost farby este pred dozretim, pri kupe.

Ja tiez zatial sledujem hlavne tento indikativ. A tiez som odpozoroval, ze banany sytej, ci uz zltej alebo zelenej farby, dozreju v sladsie a stavnatejsie ako tie s nadychom sivej/sedej. A zrejme, okrem ineho, cim dlhsie vystavenie bananov a nizsim teplotam (mozno uz pod 14 st. C), tak su nachylnejsie na to sive sfarbenie.

A potom este pomer hrubky k dlzke, vyberam skratka hrubsie/nafuknutejsie banany. Ale to nie pre chut ale pomer duzina k odpadu zo supiek.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od buc11 »

Dano píše:Panda zrejme myslel sytost farby este pred dozretim, pri kupe.

Ja tiez zatial sledujem hlavne tento indikativ. A tiez som odpozoroval, ze banany sytej, ci uz zltej alebo zelenej farby, dozreju v sladsie a stavnatejsie ako tie s nadychom sivej/sedej. A zrejme, okrem ineho, cim dlhsie vystavenie bananov a nizsim teplotam (mozno uz pod 14 st. C), tak su nachylnejsie na to sive sfarbenie.

A potom este pomer hrubky k dlzke, vyberam skratka hrubsie/nafuknutejsie banany. Ale to nie pre chut ale pomer duzina k odpadu zo supiek.
též se nebojím koupit v létě zelené, skoro se mi zdá, že celý cyklus lépe napodobím
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od Jindra »

.
tož dokud mi nedojdou zásoby (dvě bedny) banánů, protože za cenu 10 až 20 Kč/kg jsem se neudržel a krásně mi docházejí, abych mohl brát jen ty hnědý,
tak do tý doby se to jeví že budu frutarián, ale né čistokrevnej, protože k banánům přidávám pár lněných a slunečnicových semínek a hromádku Terčina raw kakaa,
mám (pro mne zajímavou) zkušenost - při banánech stačí jedno jídlo denně, odpolední porce deseti až patnácti mixnutých kousků a už nemusím jíst
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od buc11 »

Jindra píše:.
tož dokud mi nedojdou zásoby (dvě bedny) banánů, protože za cenu 10 až 20 Kč/kg jsem se neudržel a krásně mi docházejí, abych mohl brát jen ty hnědý,
tak do tý doby se to jeví že budu frutarián, ale né čistokrevnej, protože k banánům přidávám pár lněných a slunečnicových semínek a hromádku Terčina raw kakaa,
mám (pro mne zajímavou) zkušenost - při banánech stačí jedno jídlo denně, odpolední porce deseti až patnácti mixnutých kousků a už nemusím jíst
jsem se pobavil jak na FB diskutují o jedovatosti kakaa, obava už snad z 1x měsíčně, promítnu-li si již svou několikaletou každodenní banánovníkovou mašrumádu.., ale možná jsem otrlý již tím vlaštovičníkem
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od smajliss »

s tím s tebou sdílím zkušenost .. kakao je úžasné a když vidím ty vita recepty, kde ti lidi nahrazují kakao karobem, tak je mi smutno :)
a když už jsme v témě bio banány, tak bych aj poznamenal, že když jsem byl 100% vita, tak mi kakao pomáhalo jíst banány ve velkém .. rozmixované banány s kakaovým práškem .. mňamka
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od hugo »

David Šubrt a Ava Chrtková radí jaké si koupit banány

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od Janek »

Jindra píše:.
tož dokud mi nedojdou zásoby (dvě bedny) banánů, protože za cenu 10 až 20 Kč/kg jsem se neudržel a krásně mi docházejí, abych mohl brát jen ty hnědý,
tak do tý doby se to jeví že budu frutarián, ale né čistokrevnej, protože k banánům přidávám pár lněných a slunečnicových semínek a hromádku Terčina raw kakaa,
mám (pro mne zajímavou) zkušenost - při banánech stačí jedno jídlo denně, odpolední porce deseti až patnácti mixnutých kousků a už nemusím jíst

no ja nevim, ty chemicke banány mi jako buhvijaka zdrava strava zrovna moc nepripada :-)

ne ze by mi nechutnaly... ale docela by me zajímalo, kdo by zaplatil miliony na výzkum toho, jaky vliv na stredozemce tyhle mnamky (v množství dejme tomu 2 banány 5x do tydne) mají...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: BIO BANÁNY

Příspěvek od Janek »

Xion píše:
Panda píše:
Panda píše:Já myslím že hlavní u toho je to psychické přesvědčení zdravotní problém odstranit...
Jen doufám že všechny nemoci a jejich léčby nejsou jen psychickou záležitostí - že např. léčba půstem funguje jenom proto, že je člověk přesvědčený že to zafunguje a díky tomu se nemoc vyléčí.
Niekde som cital, ze kazda choroba zacina v psychike. A praveze sa mi to potvrdzuje. U postov to funguje tak, ze ked si schopny post podstupit, uz sa ti v psychike nieco vyliecilo predtym. To, ze das post, je len dosledok vyliecenia tej psychiky.
Každá asi ne, co takhle nemoc z (silného) ozáření :-D Aby mě někdo nepoučil, že to slabé ozáření si sám neutralizoval silou vůle :-)
"doufám že všechny nemoci a jejich léčby nejsou jen psychickou záležitostí - že např. léčba půstem funguje jenom proto"
Asi takhle: od každého něco třeba ku dobrému výsledku. Když chceš dokonalý barák, taky ti nestačí jen dobrý pokrývač, ale bez něho to bude špatné, všechno se ti promočí a shnije :-D

Takže k uspokojivému výsledku lze dospět vícero cestami... Bohužel často nevíme, které to jsou, ale to nevadí, i ve věcech, ve kterých to víme, to nerespektujeme a kašleme na to :-)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Sara312
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 29, 2015 17:11

Plíseň v banánech?

Příspěvek od Sara312 »

Zdravím,
Někde nedávno jsem četla nějaký článek ohledně banánů a plísně, že je teď nějaký banánový mor, viděla jsem také jak někdo z nějaké veganské skupiny dával fotku banánu s dotazem, co je to hnědé uvnitř.. Už to bohužel nemůžu najít, ale prý to byla ta plíseň a prý to má teď skoro každý banán..Docela mě to vyděsilo, protože banány miluji a jím jich docela dost, takže jsem je začala zkoumat a našla tohle (foto)..je to skoro v každém a z toho šoku opravdu netuším, jestli je to nějaká plíseň, nebo je to normální, protože tam vždycky nějaké černé tečky byly..Poradíte někdo prosím, o co se jedná?
Přílohy
received_958762374216852.jpeg
(43.07 KiB) Zatím ještě nestaženo
received_959023314190758.jpeg
(92.06 KiB) Zatím ještě nestaženo
received_959023304190759.jpeg
(95.37 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Plíseň v banánech?

Příspěvek od Jindra »

jsi to měla dát k banánům ve vlákně "Potraviny", nezakládat vlákno nové

ale chtěl jsem reagovat:
banány taky jím jenom hnědé (nejsou-li, nechám si je do hněda dojít), klidně aj ultra ripe, mňam
konkrétně tohle, cos dala na fotkách, s tím se setkám jednou za rok a tohle už teda nejím, to považuju za "prožrané skrz"
ale anžto jde o případ fakt jednou (dvakrát?) za rok, nijak zásadně mi to "neovlivní pozitivní statistiku"
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sara312
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 29, 2015 17:11

Re: Plíseň v banánech?

Příspěvek od Sara312 »

Pardon, to mi nějak uniklo, přesunout to asi nejde, že? Mám to smazat a napsat znovu tam?
A děkuji za reakci, ale o co se tedy jedná? Je to skoro v každém banánu a normálně když ho člověk kouše, tak to není vidět, to prostě nejde poznat, ale když ho takhle rukou rozlomím, tak to na nějaké části vždy je..
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Plíseň v banánech?

Příspěvek od Jindra »

jestli to nepříliš pracně jde, Hugo to tam přesune. hodnej kluk!

já třeba když náhodou kousnu do něčeho plesnivého, okamžitě to na jazyku cítím, a proto nejím
když jsi ochutnala, nebylo to cítit zkaženinou?
hmmm, na fotkách to vypadá plesnivě...mírné plísně ignoruju, protože jak tu psal Buc (tímto jej zdravím), na plísně je náš organismus zvyklý a určitou mírnou dávku v pohodě zpracuje, je-li v pořádku IS (souhlasím)

banány "ve velkém" už mám stejně za sebou, přeci jen do sebe nechci valit tolik cukrů a navíc nepreferuju šlechtěný ovozel, který ani nemá nositele života (semena). pokud to jde, bezsemenným hroznům a melounům, jakož i banánům se vyhýbám

no, jak už to tady na fóru bylo jednou vloženo, ta slova Davida Wolfe tady
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sara312
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 29, 2015 17:11

Re: Plíseň v banánech?

Příspěvek od Sara312 »

To by byl moc hodný, opravdu se omlouvám, ale nějak mě to v tu chvíli nenapadlo..
Jak cítit zkaženinou? To jsem nepostřehla, nijak mi to nechutnalo, kdybych to neviděla, tak to ani nepoznám.. To i já se snažím a teď tohle mě v tom ještě víc podpořilo..
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: BANÁNY

Příspěvek od Ozeki »

Vyraznou zkazeninu jde chutove citit, ma neprijemnou chut. Tusim ze to pak hned vyplivnes, kdyz to ucitis..

Pokud myslis to zelatinove to mi prijde jako namrzle/potlucene z fotky a to tmave to si myslim ze je mirna degenerace, a nicemu to nevadi jen je to takove tuhe trochu... Myslim ze jsme to v nich meli take...

Kolik bananu za mesic sporadas? Jiste to neni hlavni slozka tve stravy, ale pokud te to zajima, tak

1) kvalitnejsi foto (vic svetla)
2) sup na SZPI a dovozce a prodejce s dotazem (kazdy trs - shluk bananu - ma na sobe samolepku "vyrobce")
borazon
Příspěvky: 24
Registrován: ned zář 27, 2015 14:25

Re: BANÁNY

Příspěvek od borazon »

Hlavně v lednici (podobně jako rajčátka nebo jahody) ztratí veškerou vůni. Ale nejvíc banány obdivuju pro jejich schopnost spojit nespojitelné :)
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: BANÁNY

Příspěvek od Ozeki »

Banány dává do lednice leda v pytliku, kdyz je nechci nechat dozrat.

Jinak se doporucuje je s nakrojenym jablkem dat do pytliku a tepla na 1-2-3 dny, uzraji rychleji.
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: BANÁNY

Příspěvek od Yeff »

mám tip, bydlím u hranic s německem a v Lídlu (německém) vždycky v sobotu (jelikož maj v neděli zavřeno) slevňujou velkou část ovoce a zeleniny a banány tam vyjdou na 0,49€/kg ... takze nejakych 12-13kc/kg (2kč/banán)... coz uz je v beznych obchodech v čr snad nemožné, proto je tam kupuju pravidelne. když sleduju ty ceny ovvoce a zeleniny tady, kde jsou pomeranče levnější než mrkev nebo brambory.... kde 4 kiwi když nejsou v akci stojí jako kilo kuřete :P... 6-7 let zpátky jsem odšťavoval ovozel po kilech denně, dneska bych si na to musel pomalu vzít hypotéku. :roll:
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: BANÁNY

Příspěvek od Xion »

Diky za tip. Treba pobehat okolite supermarkety, ti co maju hlbsie do kapsy, hlavne k veceru, co zlavnuju, urobit si prehlad.
Ja som nasiel kaufland, kde velmi casto zlavnovali mrkvu na 9 centov/kilo ,a co je tutovka aj hrozno. Proste asi kazdy druhy vecer. TAk som si vzdy nabral 2-3 kila hrozna za 30 centov. V ziadnom inom obchode som to ale nevidel, a uz aj oni to zacali robit pomenej. Behom par mesiacov, tam totiz zacalo chodit prilis vela ludi, a cakali len na zlavy.
Osobne mam za to, ze je to podla veduceho v tej predajni, aky je. Oni sa aj postupne striedaju, a ked pride nejaky novy, co nema rad ludi, tak tie zlavy proste zrusi. Takze treba stale sondovat.
Uživatelský avatar
garfield
Příspěvky: 50
Registrován: stř úno 07, 2018 21:57

Re: BANÁNY

Příspěvek od garfield »

Nekdy muze byt zajimavejsi misto honeni nizkych cen tak se spis zamyslet nad mnozstvim jidla. Je zlozvykem v nasi spolecnosti jist vseho nadbytek,protoze jidla je tu nadbytek a ji se hlavne kvuli pozitku,ne kvuli preziti. Pri prejidani i vitarianstvi prestava fungovat protoze vitarianstvi ma znamenat odlehceni traviciho systemu odstranenim tezke stravy. Pri redukci jidla (k tomu dopomahaji i pusty) clovek zacne fungovat lip a ani pak uz tak nevadi spatne slozeni stravy.Otazka nizkych cen pak postrada smysl protoze se jidlo stava zanedbatelnou polozkou. Nizke ceny maji jediny efekt, ne ze se usetri, ale ze se nakoupi kvanta a pak se prejida levnych bananu a zacne mit problemy s candidou z nadbytku cukru (typicky efekt levnych prezralych sladkych bananu).
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: BANÁNY

Příspěvek od cepheus »

Obzerstvi je (bylo u nasich predku) tezkym hrichem kocoure:))) ..
( rozumej nikoli vina, ci pocit viny - prekladej jako "sejit z cesty", "cilit mimo", "byt mimo" = puvodni vyznam slova hrich ) .
Odpovědět