Oleje

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

bosto2
Příspěvky: 112
Registrován: sob črc 20, 2013 22:19

Re: Oleje

Příspěvek od bosto2 »

Mě ten tropicai olej nepřipadá nějak chutný nejchutnější je lifefoodu.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Zelenina+olej vs. Ovocie

Příspěvek od Dano »

Keby som bol pochyboval, bol by som si to overil uz davno, preratal z udajov v tabulke USDA:
ravima píše:v cronometru (porovnání 2000kcal čistě ovocné stravy (různé běžné ovoce co mě napadlo, cca 10 druhů s převahou banánů atp.) vs. 1,5kg zeleniny(saláty,brokolice,okurka,trochu mrkve,kedlubny a tak - dohromady 50g využitelných sacharidů) zalité 200g oliváče, dohromady taky 2000kcal), výsledek:

ovoce:
-více než 100% DDD každého vitamínu kromě B12 a D (0%)
-více než 100% DDD každého minerálu kromě Se (23%), Zn (38%)
-aminokyseliny: 30g, limitující aminokyselina methionin (43%)
-mastné kyseliny: 2g n-6, 1g n-3 (pozn. teda vyborny pomer o6:o3 len 2:1)
zelenina + oliváč:
-vitamíny B1 (63%), B2 (56%), B3 (33%), B12 a D (0%), ostatní nad 100% DDD
-minerály Se (17%), Zn (26%), Mg (53%), K (71%), P (74%), ostatní nad 90% DDD
-aminokyseliny: 18g, limitující methionin (38%), leucin (40%)
-mastné kyseliny: 20g n-6, 1,8g n-3 (pozn. teda pomer o6:o3 az 11:1)
(Ca a Na jsem nebral v úvahu, protože DDD jsou imho už moc mimo.)

Takže ovoce vyhrává prakticky všude, a to velmi výrazně. A překvapující to vůbec není, olej jsou prostě prázdné kalorie a zelenina není zase nějak výrazně nutričně bohatší než ovoce.
...
Tohle bylo porovnání běžného ovoce vs. běžná low-carb zelenina + olej.
Nechcelo sa mi to a navyse je zname ze akykolvek olej je vyrobok, ktory v pomere k celkovej energii neobsahuje (takmer) ziadne vitaminy/mineraly/aminokyseliny. Je to vlastne junk food, sama energia, takmer ziadne ziviny.

Predsa vsak, je zaujimave takto v cislach mat zhrnute 2 priklady oboch jedalnickov. Dakujem ravima za namahu.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Zelenina+olej vs. Ovocie

Příspěvek od Dano »

ravima píše:dokonce i čistě na ovoci je víc mikroživin než na low-carb stravě čistě na zelenině+tuku
A ako pises dalej, jedalnicek "zelenina+olej" sa da lahko vylepsit. Jednoducho vylucenim oleja. Teda nie jeho nahradenim zeleninou, vitariani jej sotva dokazu zozut a stravit tolko aby ich len ona sama zasytila. Lahsie orechmi, semenami...

Aj ten "ovocny" moze byt este nadupanejsi. Lahko pridanim (hlavne) listovej zeleniny. Napriklad podla diety 811, ktora jej odporuca tolko aby tuky a bielkoviny tvorili do 10% + 10% z celkovej energie.

Pridavat olej do stravy je podla mna zbytocna obeta, v celkovom jedalnicku sa potom vzdy prijima menej mikrozivin ako na strave bez oleja. Ked uz namiesto vyrobkov ako oleje pridavat radsej cele plody/plodiny ako napr. semena/orechy.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

Výjímku bych viděl u lněného oleje, který dodá obrovské množství omega 3, což může mít a podle mě má samo o sobě léčebné účinky. Kokosový olej se dá zase použít u diet s cílem podpořit ketozu (léčba mozkových onemocnění). Olivový olej prokazatelně zlepšuje kardiovaskulární systém. Určitě bych tyto 3 oleje nezařazoval do kategorií junk food. Tohle přece junk food neumí. Něco jiného je nahrazovat olejem celistvé potraviny, což by se dít nemělo.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Oleje

Příspěvek od Dano »

Zaidna potravina nelieci, ani ne"zlepšuje kardiovaskulární systém". To, co to dokaze a robi, je v skutocnosti sam organizmus. Staci mu len nerobit napriek.

Je napriklad strasne vela ludi na svete, ktori v zivote ziadny olivovy olej nevideli, a nemaju ziadne srdcovocievne problemy.

Snad si nikto nemysli, ze ten kto vo svojej strave nahradi margarin alebo bravcovu mast olivacom, tak "zlepšuje kardiovaskulární systém" = vdaka olivacu. Takisto si predsa polepsi aj ten kto tie 2 zlozky nahradi povedzme zelovocom, ci dokonca cistou vodou.

Olivovy olej je naozaj v porovnani s celymi olivami (porovnavame rovnake mnozstvo energie) takmer ako junk food. Prve ma len samu energiu a to druhe okrem nej strasne vela mikrozivin.

Ku kokosovemu podobne, vyssie som pisal, ako Oleje obsahuju rovnako malo vitaminov a mineralov ako cukor (30 roznych vitaminov/mineralov porovnavanych), teda takmer ziadne konkretne v kokosovom oleji. Vlastne len sama energia, prazdne kalorie...
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

Kardiovaskulární systém prokazatelně zlepšuje např. nahrazení slunečnicového oleje olivovým. To je jasné. Na takové závěry existuje určitě spousta studií. Skoro vždycky najdeš nějakou ještě horší potravinu, pomocí které obhájíš trochu méně špatnou. Ve skutečnosti olivový olej (omega-9) nezlepšuje k.systém, ale slunečnicový (omega-6) ho zhoršuje.
Jinak souhlasím, že kokosový a lněný se dají brát jako docela silný lék i ve velkých dávkách. No možná i jednorázově ten oliváč při "očistě jater". To junkfood opravdu neumí, takže dívat se na to jen z hlediska vitamínů a minerálů taky není úplně ok.
Taky není "prázdná cukrová kalorie" jako "prázdná tuková kalorie". Ta cukrová škodí mnohem víc a to prakticky okamžitě, ta tuková spíš až z dlouhodobého hlediska.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

Dano: buď vůbec neznáš benefity kokosového oleje a nebo jsi prostě ignorant .. já píšu, že je dobrý na podporu ketozy a ty furt dokola o kaloriích a tím to pro tebe hasne ? Tak trochu nadhledu nebo si musíš všechno škatulkovat ?

Co se týče toho oliváče, tak si myslím, že to trochu zjednodušujete a v těch studiích si nepamatuju, že by psali o vynechání slunečnicového oleje ze stravy. Ale chápu, že dělat s vědců idioty tím, že si vymýšlíme vlastní závěry je dnes běžné.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Oleje

Příspěvek od Dano »

smajliss píše:buď vůbec neznáš benefity kokosového oleje a nebo jsi prostě ignorant .. já píšu, že je dobrý na podporu ketozy a ty furt dokola o kaloriích a tím to pro tebe hasne ? Tak trochu nadhledu nebo si musíš všechno škatulkovat ?
Len som zopakoval, ze cela plodina (teda aj kokosove mlieko a duzina kokosoveho orecha, olivy) obsahuje ovela ale ovela viac mikrozivin ako vyrobok z nej (kokosovy olej z orecha, olivovy olej). Po tvojej odpovedi, ze "Výjímku bych viděl... Kokosový olej se dá zase pouzit...".

To na co som poukazal nema vyninku. Fakt, pozri si, olej ma strasne ale strasne malo vitaminov a mineralov. Tolko ako napriklad rafinovany biely cukor. To prave z tohto pohladu sa niekedy porovnava s junk food. Pritom taky Mc Donalds hamburger Big Mac alebo hocijaka pizza obsahuje podstatne viac druhov mikrozivin a ich mnozstvo ako kokosovy olej, ked porovnavame rovnake energeticke porcie. Jednoducho preto, lebo ten Mac neobsahuje iba ciste vyrobky ako olej, muku, a cukor, ale aj cibulu, ladovy salat, maso, syr, papriku, cesnak,...

Urcite nebudes obhajovavat ze si ludia sladia caj, kavu, cesto kolacov..., fruktozou namiesto sacharazy len preto lebo fruktoza ma vyhodu ze tak rychlo nezvysuje cukor a inzulin v krvi. Po tom ako poukazem na to, ze nejedzte fruktozu lebo neobsahuje ziadne mikrozivyny, jedzte radsej cele ovocie, ktore je vitaminmi a mineralmi nadupane.

Ze je kokosovy olej dobry na ketozu, kludne aj na plet ci hoci aj topanky, alebo ze ma hocijake ine benefity, tomu predsa neprotirecim. (Toho ignoranta si nevsimam.) Podobne su mi zname benefity snad kazdej jednej potraviny a vyrobku, nielen oleja. To ale nemeni nic na tom, co som uviedol.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

O těch vit/min se s tebou nepřu. Já jenom vidím uplatnění olejů (kokosák,lněný) ve specifických dietách a proto bych je nenazýval junkfoodem. Je to nefér je takhle odsoudit, když jinému můžou pomoct.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Oleje

Příspěvek od cepheus »

Si ty cumaky rozbijte, ignoranti :D ..
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:Co se týče toho oliváče, tak si myslím, že to trochu zjednodušujete a v těch studiích si nepamatuju, že by psali o vynechání slunečnicového oleje ze stravy. Ale chápu, že dělat s vědců idioty tím, že si vymýšlíme vlastní závěry je dnes běžné.
Tak mi dej odkaz aspoň na jednu, kde oliváčem nenahrazovali nějaký jiný tuk. Takové studie existují, jenže popírají nějakou prospěšnost oliváče, např. jsem kdysi četl, že na Krétě je větší výskyt srdečních chorob tam, kde se jí oliváče víc.
Ta poslední věta je akorát demagogie, zaštiťuješ se slovem "vědci" jako mainstreamoví novináři, od kterých jsi taky možná četl interpretace těch studií. Kromě toho taky píšeš vlastní závěry, nic jsi necitoval. A jestli si myslíš, že vědci se shodnou na interpretaci nějaké studie v tomto oboru, tak to je hodně naivní, tohle není matematika.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

Já vlastní závěry píšu opravdu málokdy. Nevim, kde jsi na to přišel. To právě ty máš ve zvyku si všechno přebrat po svojem.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22648725
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

To je pořád nahrazování nějakého tuku (příp. sacharidů) oliváčem. Ti, co jedli oliváče míň, neměli o to méně kalorií a asi to nenahrazovali zeleninou :-). Spíš si umím představit, že ti v neoliváčových skupinách klidně jedli fastfood atp., a naopak pokud někdo používá oliváč, pravděpodobně si většinu jídel připravuje sám...
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Oleje

Příspěvek od LenkaH »

Rekla bych, ze jde pouze o tve predpoklady. Nakoukla jsem do te studie,nemam bohuzel moc casu, ale zda se, ze krome veci jako BMI, alkohol ci cigarety atd, zohlednili kazde jidlo, ktere jedli vice nez 2x mesicne a konecny model prosly znovu po vylouceni urciteho jidla...takze vysledek by nemel byt ovlivnen nicim jako mnozstvim zeleniny, ovoce, ryb, cereali atd co ti lide jedli krome olivace....zda se to zajimave, az bude vic casu, takz si to dukladne proctu (snad nekdy :( )
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

LenkaH píše:Rekla bych, ze jde pouze o tve predpoklady. Nakoukla jsem do te studie,nemam bohuzel moc casu, ale zda se, ze krome veci jako BMI, alkohol ci cigarety atd, zohlednili kazde jidlo, ktere jedli vice nez 2x mesicne a konecny model prosly znovu po vylouceni urciteho jidla...takze vysledek by nemel byt ovlivnen nicim jako mnozstvim zeleniny, ovoce, ryb, cereali atd co ti lide jedli krome olivace....zda se to zajimave, az bude vic casu, takz si to dukladne proctu (snad nekdy :( )
"Three different models were built: 1) an unadjusted model that stratified by age, sex, and center; 2) a partially adjusted model that adjusted for nonnutritional confounding variables........ and 3) a fully adjusted model that included the variables in the partially adjusted model plus the components of the Mediterranean diet score (26) that were identified as confounders by using the likelihood ratio test to assess whether there was a significant difference between models with and without each component, which resulted in the inclusion of fruit, vegetables, dairy, and meat in the model (g · 2000 kcal−1 · d−1; continuous) and exclusion of legumes, fish, and cereals."
...Hm, mě by právě spíš zajímaly ty ostatní oleje.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

takže slunečnicový olej je jediné zlo .. nic ostatního nemá vliv .. taky mi přijde divné, že by na to ti výzkumníci nepřišli při té analýze, kterou zmiňuje Lenka, že vlastně oliváč tam je úplně zbytečně a všechny ty zdravotní benefity plynuly z omezení sluničičáku .. podle mě je to absurdní .. to by fakt museli být kreténi .. ale předopkládám, že to dělali lidi s různýma titulama v oboru, kteří úplně hloupý nejsou
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Oleje

Příspěvek od LenkaH »

They were not identified as confounding variables....?
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:taky mi přijde divné, že by na to ti výzkumníci nepřišli při té analýze, kterou zmiňuje Lenka,
Tu část studie jsem právě teď citoval a žádný olej tam jako confounder není.
Podle mě oliváčové skupiny měly v průměru mnohem lepší poměr n-3/n-6, a to prostě není díky přidání oliváče do diety.
Uživatelský avatar
timsel
Příspěvky: 44
Registrován: stř lis 20, 2013 12:25

Re: Oleje

Příspěvek od timsel »

Dano píše:Fakt, pozri si, olej ma strasne ale strasne malo vitaminov a mineralov. Tolko ako napriklad rafinovany biely cukor. To prave z tohto pohladu sa niekedy porovnava s junk food. Pritom taky Mc Donalds hamburger Big Mac alebo hocijaka pizza obsahuje podstatne viac druhov mikrozivin a ich mnozstvo ako kokosovy olej, ked porovnavame rovnake energeticke porcie. Jednoducho preto, lebo ten Mac neobsahuje iba ciste vyrobky ako olej, muku, a cukor, ale aj cibulu, ladovy salat, maso, syr, papriku, cesnak,...
Srovnání oleje s cukrem ještě pochopím, ale zrovna s hamburgerem mi nepřijde moc fér. Izolované tuky přece většina lidí nepojídá jen tak, ale ve spojení se zeleninou, v horším případě s pečivem a podobně. Osobně se dívám na olej tak, že mi umožňuje sníst větší množství zeleniny, kterou si nedokážu odepřít :), a která by mi sama o sobě nedodala dostatek energie. Určitě je třeba místo oliváče lepší sníst misku oříšků, jenže dobře je prokousat a k tomu ještě uspokojit se zeleninou je poněkud časově náročnější než do sebe nahrnout salát :roll:
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Oleje

Příspěvek od LenkaH »

ravima píše:
smajliss píše:taky mi přijde divné, že by na to ti výzkumníci nepřišli při té analýze, kterou zmiňuje Lenka,
Tu část studie jsem právě teď citoval a žádný olej tam jako confounder není.
Podle mě oliváčové skupiny měly v průměru mnohem lepší poměr n-3/n-6, a to prostě není díky přidání oliváče do diety.
No dyt to pisu. Ja sice nemam cas si to ted procist cele do detailu, ale obvykle to jde tak, ze postavis model a u kazde variable vidis jestli je tam zbytecne nebo se meni spolecne s nezavislou, jsou nejak korelovany. Ty random se vyhodi a model se udela znova a pak si teprve delas kouzla a resis, ktera confounding je signifikantni. Vzhledem k vete, ze zahrnuly vse co bylo konzumovano vice nez 2x mesicne, pokud nekdo bastil jine oleje, bylo to tam, jen jako random variable "vypadla uz v prvnim kole".
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Oleje

Příspěvek od LenkaH »

timsel píše:
Dano píše:Fakt, pozri si, olej ma strasne ale strasne malo vitaminov a mineralov. Tolko ako napriklad rafinovany biely cukor. To prave z tohto pohladu sa niekedy porovnava s junk food. Pritom taky Mc Donalds hamburger Big Mac alebo hocijaka pizza obsahuje podstatne viac druhov mikrozivin a ich mnozstvo ako kokosovy olej, ked porovnavame rovnake energeticke porcie. Jednoducho preto, lebo ten Mac neobsahuje iba ciste vyrobky ako olej, muku, a cukor, ale aj cibulu, ladovy salat, maso, syr, papriku, cesnak,...
Srovnání oleje s cukrem ještě pochopím, ale zrovna s hamburgerem mi nepřijde moc fér. Izolované tuky přece většina lidí nepojídá jen tak, ale ve spojení se zeleninou, v horším případě s pečivem a podobně. Osobně se dívám na olej tak, že mi umožňuje sníst větší množství zeleniny, kterou si nedokážu odepřít :), a která by mi sama o sobě nedodala dostatek energie. Určitě je třeba místo oliváče lepší sníst misku oříšků, jenže dobře je prokousat a k tomu ještě uspokojit se zeleninou je poněkud časově náročnější než do sebe nahrnout salát :roll:
A jeste bych doplnila, ze je sice hezke davat prednost celistvym potravinam, ale vytykat tohle olivovemu oleji? Aalespon v tomhle pripade bych se jen zeptala, jedli jste nekdy cerstve olivy? A oc lepsi jsou ty "celistve" nakladane (jak se vlastne upravuji?), nez olivovy olej??
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

LenkaH píše:Vzhledem k vete, ze zahrnuly vse co bylo konzumovano vice nez 2x mesicne, pokud nekdo bastil jine oleje, bylo to tam, jen jako random variable "vypadla uz v prvnim kole".
Nemyslím si, to sice bylo na tom dotazníku, který měli na začátku vyplnit, ale v té studii pak ty potraviny vybírali z jiné studie, tak aby vyloučili vliv jiných podle nich zdravých jídel "mediterranean diet". Je to v tom úryvku co jsem tady citoval.
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Oleje

Příspěvek od LenkaH »

Ja z toho prave pochopila, ze ten prvni model uz delali v ramci prvniho clanku...jsou to stejny data..zda se...takze misto vysvetleni, jak a ktera jidla zmizela, je tam ten odkaz. Nazvali ten "predvyber" Mediterranean dietary pattern,...Tady se jen zamerily na to, zda jde hlavne o olivac. Za tohle se ale nebiju, tady mi chybi detaily.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Oleje

Příspěvek od Dano »

LenkaH píše:A jeste bych doplnila, ze je sice hezke davat prednost celistvym potravinam, ale vytykat tohle olivovemu oleji?
Nevytykam, len som poukazal ze ma ako kazdy olej velmi malo vitaminov a mineralov v pomere k energii. Pre porovnanie, zhruba tak isto ako rafinovany cukor. O nic ine mi neslo. Ved uz nebudte taki citlivi.
LenkaH píše:Aalespon v tomhle pripade bych se jen zeptala, jedli jste nekdy cerstve olivy? A oc lepsi jsou ty "celistve" nakladane (jak se vlastne upravuji?), nez olivovy olej??
Co sa mna tyka, jedol, vsade a zakazdym kde sa dostanem k olivovniku so zrelymi padajucimi plodmi, skusam. Turecko, Chorvatsko, Cierna hora, Taliansko, tusim aj Bosna i Herzegovina aj Albansko... A napisal som tu na fore niekde, citujem "A raw olivy bez soli ci nenalozene detto, to je tak hnnusna chut zo stromu az hroza". Take su moje male skusenosti, bud som na dobru olivu este nenatrafil alebo take neexistuju, neviem.

A o co su lepsie tie nakladane? Pravda je, ze velmi vela ludom olivy (=nakladane) chutia. Predpokladam, ze okrem roznych olejov (a pridanej soli, pripadne aj pridanym kyselinam) obsahuju aj nemalo vitaminov a mineralov. Ale ani take olivy ma nezaujimaju. Tak ako ani ten olej. Ale to je len tym velkym vyberom, ktory mame a da sa jest tolko inych chutnejsich (co je samozrejme subjektivne) nespracovanych plodin/potravin.

Keby som ale trel biedu a nemal v jedalnicku na mesiac dopredu nic ine na vyber len bud vrece surovych zrelych oliv alebo bandasku olivoveho oleja, vybral by som si tie olivy.
Presne tak ako by som si vybral medzi cukrovou repou a rafinovanym cukrom.
Ci medzi ovocim a fruktozou.
Kvoli tym mikrozivinam.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

A jaký máš Dano názor na tyhle http://www.lifefood.cz/olivy-cerne-natural-bio.html . Jsou pouze usušené na slunci a bez jakýchkoliv aditiv. Já teda z lifefoodu už jedny olivy měl a byly skvělé. Není to tím, že jsi narazil na špatné odrudy, které se nedají jíst syrové ? A nebo ten proces sušení odbourá všechny ty kyseliny ?
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Olivy

Příspěvek od Dano »

Niekedy ich kupim a vyskusam. Dam vediet ci su naozaj chutne.

Ale som skeptik. Par ludi tiez tvrdi pise ako velmi im chutia kakaove a/alebo kavovnikove boby. Po par testoch viem, ze pre mna su vyslovene za hnusne, ako som zhrnul v prispevku.
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Oleje

Příspěvek od LenkaH »

No, ja se ptala, protoze jsem taky ochutnavala:) Nedalo se to jist...
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Oleje

Příspěvek od LenkaH »

LenkaH píše:Ja z toho prave pochopila, ze ten prvni model uz delali v ramci prvniho clanku...jsou to stejny data..zda se...takze misto vysvetleni, jak a ktera jidla zmizela, je tam ten odkaz. Nazvali ten "predvyber" Mediterranean dietary pattern,...Tady se jen zamerily na to, zda jde hlavne o olivac. Za tohle se ale nebiju, tady mi chybi detaily.
Tak mi to nakonec nedalo a autorovi jsem napsala. Zjednodusene receno, samozrejme ,ze tam byl "predvyber".
"We included food ítems which has previously been related to overall mortality. We did a sensitivity analysis using a fat ratio of olive oil to total fat to take into account other types of fat."
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Olivy vs. olej

Příspěvek od Dano »

LenkaH píše:No, ja se ptala, protoze jsem taky ochutnavala:) Nedalo se to jist...
Vdaka. Predpokladal som. No ale nekup to, ked su raw, bez soli a inych prichuti.
Podobne ako tie kakaove a kavovnikove boby.
Ak teda aj tie odporucane raw olivy dopadnu tak isto, tak sa teda len utvrdim v tom, ze su vseobecne nechutne. V porovnani s akymkolvek zelovocom a orechmi/semenami urcite.

Teda aj olivy pre mna zrejme zostanu nezaujimave. Hoci menej nezaujimave ako vyrobky z nich, kedze na rozdiel od tych vyrobkov (olivovy olej) obsahuju okrem tukov aj radovo ovela viac vitaminov a mineralov.

Ale zase olivovy olej ma aj svoje vyhody. Perfektne hori v lampach. To je aj dovod preco ludia uz niekedy pred 6,5 tisicmi romi este pred bronzovou dobou, vynasli vyrobu oleja. Ak nie skor. V tmavych pribytkoch, casto bez okien, alebo len s malinkymi otvormi, napr. niekde v Prednej/Malej Azii sa urcite hodil.

Aj v biblii:
Prikáž Izraelitom, aby ti naznášali jemného oleja z roztlčených olív do svietnika, aby lampy neprestajne svietili. Ex27:20
Neskor zrejme aj na varenie, v tych oblastiach kde bolo dreva a ineho paliva nedostatok.

Ktovie kedy ludom napadlo ze palivo sa da aj pit. Ale preco nie, ked nastal hlad, niekto predsa neriesil ze cisty vytlaceny olej ma v sebe v pomere ku energii tolko mikrozivin ako ovela neskor vynajdeny rafinovany cukor z cukrovej repy.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

Když jsem četl knihu Egypťan Sinuhet, tak tam dost často psali o oleji. Tehdy se zřejmě hojně využíval na kůži, protože lidé na tom slunku měli vysušenou kůži. Ten kdo byl namazaný olejem, tak byl považován většinou za bohatšího. Dokonce se olejem mazaly i vlasy :- ) .. nějaké úryvky:

Kněží byli tuční a posvěcení a jejich oholené hlavy svítily olejem.

„Kéž bych byl šatem, jenž halí tvé boky, kéž bych byl vůní
oleje v tvých vlasech, kéž bych byl vínem v tvých ústech!“


Odešla se převléknout a pomazala svou tvář vzácným olejem a ozdobila se zlatem a stříbrem,

Proti ní seděla na oné obecné lodi svatá žena, ačkoliv nejprve nikdo netušil, že je svatá, neboť její šat byl špinavý a roztrhaný, ba neměla ani olejem pomazané vlasy.

Avšak když Nefertiiti viděla, že se Tutanchamon stal faraónem a že se na ni zcela zapomnělo, oblékla si svou nejkrásnější
řízu a dala si pomazat vlasy a tělo nejlepšími oleji,


Roucha lidí zežloutla nespočetným praním a byla zpestřena pouze záplatami, a jejich tváře byly vyschlé a drsné
nedostatkem oleje a jejich oči byly vysílené a nedůvěřivé


-----------------

olej ke konzumaci využil Sinuhet tady, když se potřeboval vyzvracet

Před hostinou, kterou poručil princ připravit na mou počest, jsem odešel do svého stanu a vypil jsem tam celý džbán olivového oleje, jakkoli to bylo nepříjemné, ale nedbaje návalů dávení naplnil jsem si žaludek olejem, abych zachránil svůj život.

olej také používali jako konzervant

Kipa mu nabídla kořeněné koláčky, v oleji máčené
rybky, ovoce a pečenou husu.


Opatrně a pomalu lámal krátkými kleštičkami protaženými nosem tenké vnitřní kosti lebky velmožovy, pak vzal dlouhé ohebné
kleště a obratně vytahoval mozek a vkládal jej do nádoby s hustým olejem.
Odpovědět