Oleje

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Oleje

Příspěvek od Fiona »

Chci se zeptat, cimpak mastite? 8)

Pokud nemastite, proc?
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Příspěvek od Fiona »

Kuchyne: Olivovy, bodlakovy, repkovy, sezamovy, lnenoseminkovy. Vsechny za studena lisovane a relativne male lahvicky, jeden lepsi nez druhy, takze mam pravidelne pri otevreni spajzu dilema, kteryze dam dnes. Vetsinou vede oliva nebo lnene seminko, nasleduje sezam a repka. Bodlak spis vyjimecne.

Koupelna: Jojobovy, mandlovy, mrkvovy mix, kokosove maslo.

Casto dochazi k prenaseni lahvicek mezi kuchyni a koupelnou, co jim tim se taky patlam. Taky nesmi nikdy chybet v kabelce dalsi mala lahvicka s olejem, pro pripad. Jinak ale nevim jaky je mezi nimi rozdil v ucincich.

Jen tolik vim ze kokosove maslo obsahuje prevazne nasycene mastne kyseliny, kdezto ostatni oleje spis nenasycene. Olej z lneneho seminka ma navic vysoky obsah Ω3. Mam jednu takovou prirucku o olejich pouzivanych v kosmetice, a tam je i jejich presne slozeni, ale nic o tom jak fungujou pri traveni...
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Účinek na trávení - asi zpomalují. Já používám hlavně za studena lisovaný slunečnicový, potom olivový a zkoušela jsem i sezamový. Všechny mi chutnají a i jako mazání kůže jsou dobré.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

Nejlepsi je nepouzivat zadne oleje na jidlo, zaprve to je 100 procentni tuk a pri jejich poziti jatra skacou radosti(ven z tela) a za druhe vsecky oleje žluknou, krome jojoboveho :?

http://wikipedia.infostar.cz/r/ra/rancidity.html
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

to je pmn pritiahnute za usi.
oleje pouzivam a ak je to 1. v ramci pravidla vsetkeho s mierou, 2. olej kvalitny, a po 3. vhodna kombinacia,, nepocitujem ani zataz na traveni, ani ine negativa.

neda mi nespomenut budwigovej system, sulphur aminokyseliny + esencialne mastne kyseliny.
ak sa to vsuva popri beznom vita-rezime, je prinos pmn evidentny.

momentalne davam obden klasicku kombinaciu nizkotucneho cottage chiiz (volnochovnej organic produkcie) + dobry lanovy olej.
s malym (ale extra chutnym) upgradom - zmes pri miesani riedim bragg raw sojovkou.
mnam.

ma to velmi delikatnu chut, konzistenciu preferujem riedsiu, co dosahujem vyssim pomerom oleja vs. tvarochu. a tiez naslednym dochutenim vodnatym bragg aminos.

mixujem to spolu v miske rucne, pouzitim nastroja povodne urceneho na zatlacanie hmoty do juiceru. pekne to tlakom vyblendujem dohladka, az je to cele homogenne.
vznikne z toho tmavozlta zalievka, pouzivam na salat, alebo k zeleninovemu jedlu ako rychly vyzivny dip. (idealna kombinacia s paradajkami).

odporucam.
mne to funkuje dobre.
Naposledy upravil(a) 800914 dne pon kvě 05, 2008 8:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

tady tezko argumentovat i kdyz fakta mluvi jinak. Prijde mi to, jako kdyz varak obhajuje maso. Vseho s mirou, je to kvalitni masicko, s varenyma bramborama je to moc dobry a me po tom neni spatne. Navic je to plny bilkovin a da mi to silu :)
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

na to sa tazko argumentuje, ale rozdiel medzi uvarenym pocitom preplnenia a pocitom prisunu mne pozitivne rezonujucej energie myslim celkom registrujem. :)
a pouzivam este olivovy.. :))
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

ak sa teda povie ze banany, ceresne, alebo melony s mierou, tak je to o inom?
alebo tam pravidlo vsetkeho s mierou netreba?
alebo je to teda rovnaky alibizmus ako u masaka a buociku?

pardon za odbocku.
obcas aj konopny, ten je ale fakt trochu tazsi ako lanovy a olivac.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

tristazmista píše:Nejlepsi je nepouzivat zadne oleje na jidlo, zaprve to je 100 procentni tuk a pri jejich poziti jatra skacou radosti(ven z tela) a za druhe vsecky oleje žluknou, krome jojoboveho :?

http://wikipedia.infostar.cz/r/ra/rancidity.html
Souhlas, oleje jsem vyradila uz davno, telo mi dalo vzdycky pocitit, ze oleje nebrat.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

sak hej. vseho s mirou(ten Mira ma ale kamaradu) :)

lidsky travici system neni uzpusoben na traveni tuku, nema regulacni systemy na snizovani tuku v krvi atd... tak jako na cukry

cili prejist se ovoce je podstatne tezsi, pac clovek vi kdy ma dost. U tuku a jinych nesladkych "potravin" v tom problem neni a telo nam nerekne kdy uz nemuze, tato strava pak v tele zpusobuje bolesti zaludku atd...

Proto je v zapadnim svete tak moderni desertik po jidle, jelikoz vetsina lidi v jidle neprijima zadne jednoduche cukry ktere by uspokojovaly jejich chutove bunky a i kdyz sni 1/2 kila masa neciti se plne uspokojeni...
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

800914 píše:ak sa teda povie ze banany, ceresne, alebo melony s mierou, tak je to o inom?
alebo tam pravidlo vsetkeho s mierou netreba?
alebo je to teda rovnaky alibizmus ako u masaka a buociku?

pardon za odbocku.
obcas aj konopny, ten je ale fakt trochu tazsi ako lanovy a olivac.
určitě znáš milo odpoveďe sám, všeho s Mírou je vždy nejlepší (a bez voleja PMN taktiež), a tam se někde skrývá to tajemné optimum
ale takto každý jedem na svoje co zvládneme, či nám vyhovuje
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

zase prsi.. :evil:

tristazmista) to je myslim pochopitelne ze aj tuky mozu pri traveni sposobovat problemy.
to iste som ale presvedceny o bielkovinach a sacharidoch, jednoduchych aj poly.
ide pmn vzdy o X vplyvov co konecny efekt metabolizmu podporuju alebo obmedzuju.

stravu by aj pmn mala tvorit krma stavnata, lahka energia z ovocia + alkalizacia zelenym. mastne kyseliny k tomu ako sucast, netvrdim ze zaklad.

vitalita potravy je pmn vo vibraciach co cloveku prinasa. (a prave tu konstatujem ze nenasytene MK su v dobrej kvalite a vo vhodnej kombinacii pozoruhodne. ak je energetika organizmu o vymenach mikroelektrickych nabojov, su materialy schopne roznej kvality prenosu, v tomto su polynenasytene MK jedym z najvitalnejsich kandidatov, ak teda niekde nedojde k znehodnoteniu prirodzeneho elektronickeho naboja neutralizovanim, co moze sposobovat uz napriklad aj kontakt s vodivym kovom pri spracovani alebo konzume. prave v tej schopnosti prenasat esenciu slnecnej energie je myslim jeden z hlavnych prinosov kvalitnych olejov. ak by pri traveni islo iba o cukry, tuky, bielkoviny, vitaminy a mineraly, boli by sme roboti, nie zive kreatury. prave zvysovanim pomeru jemnej vs. hrubozrnnej energie je pmn zvysovana vitalita organizmu, podporovanim elektrolytickeho potencialu tekutych prostredi a udrziavanim celeho perpetuum v pohybe).

od rana k obedu mi zvycajne idealne rezonuje ovocie, na obet trochu bielkovin + mk, a k veceru alkalizacia.

su ale aj uplne ine dni, napriklad v lete idem tyzden iba na ovoci a ani ma to neprekvapuje.
pride ale zase ine obdobie, a budwigovej receptura je organizmom absorbovana ako extaticky SLB nektar.

a hlavne je myslim sledovat aspon jednym ockom spjetne vazby, vzdy sa totiz pmn po case musi potvrdit ze univerzalne platna nie je ziadna teoria.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Příspěvek od tristazmista »

no ok, ale to porad nic nemeni na faktu co jsem napsal vyse, ze oleje sou zoxidovane, v mnoha pripadech nacpane aditivama proti oxidaci a pro lidsky organismus zcela nevhodne. Oleje se nikde v prirode nenachazeji v tomto stavu, neni to jejich prirodni forma cili ani podle striktnich kriterii nemuzou byt povazovany za potravinu. Je to proste prumyslovy produkt :roll:


tady jeste neprsi, ale je zatazeno, venkovni teplota 14 stupnu.... :P
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

v hruskovom kompote z tesca je 150g rafinovaneho cukru, dve umele sladidla, 3 konzervanty , + 4 farbiva.

netvrdim ze to iste nedokazu spravit aj z povodne kvalitneho oleja, sterilnu hmotu bez akehokolvek potencialu.

nerobis kvoli tomu huhu z hrusky, nie je treba pmn ani v tom druhom.
ide myslim o to, ci chce hladat kvalitnejsie volby alebo berie statut picklsaka a prispievat tymto za ich trvanlive delikatesy.

na druhej strane ak spominas oxidaciu, je urcite dobre mat to napamati, prilis to ale pmn dramatizujes.
ak kupis kvalitne spracovany olej, v akceptovatelnej dobe po vylisovani, v tmavej vzduchotesnej nadobe, oxidacia je minimalizovana . to uz skor nepijme juic, lebo kym ho clovek prehltne uz nestoji zanic.

OT
na stolicnej som dnes cital vo farebnom tyzdenniku, ze vedci sa konecne zhodli na presnom datume zaniku zeme. stane sa tak uz zhruba o 7,6 miliardy rokov, ked sa slnko zacne menit na hviezdu typu cerveny obor.
to uvadzam informativne pre pripad ze by sa tu niekto snazil o dlhovekost (standa k?), po tomto sokujucom zisteni je to uz aj tak zbytocne.
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

800914 píše:...na stolicnej som dnes cital vo farebnom tyzdenniku, ze vedci sa konecne zhodli na presnom datume zaniku zeme. stane sa tak uz zhruba o 7,6 miliardy rokov, ked sa slnko zacne menit na hviezdu typu cerveny obor.
to uvadzam informativne pre pripad ze by sa tu niekto snazil o dlhovekost (standa k?), po tomto sokujucom zisteni je to uz aj tak zbytocne.
Třeba v té době už lidstvo nebude existovat v hmotné formě a jeho existence a myšlenky budou vázané na světelné impulzy (pokud se do té doby totálně nevyhubí) :lol:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Příspěvek od Fiona »

Cisilko, vidim to dost podobne jako ty :)

Pokud jde o oxidaci, ty oleje se strasne moc lisi kvalitou. Je uplne neco jineho, pokud je za studena lisovany z bio produkce, prodavany v malych tmavych lahvickach, a "ekonomickym balenim". Tim myslim samozrejme levnejsi verze olivace extra virgin, o takovych patocich jako rafinovane ani nemluvim.

Dobre oleje vzdycky dost intenzivne voni a vzdycky jsou jedny z nejdrazsich. Mne jich staci malinke mnozstvi, prestoze vsechny co mam pouzivam vnitrne i vnejsne (az na kokosovy, tim se jen sem tam namazu). Uvidime co prinese cas, zatim mi tech par kapek denne naprosto vyhovuje.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Oleje

Příspěvek od 800914 »

pre mna je to jednoduche. bud mi potrava dava energi a po vstupe do organizmu rezonuje (subjektivne pocitovane ako bunecny buzz) alebo len zatazuje.
su rozne kategorie.. napriklad buzz cukornaty, to dava idealne ovocie, najucinnejsie cerstva stava. ten ako som uz pisal vyssie preferujem hlavne zo zaciatku dna.
alkalicky, je protipolom k sugarbuzzu, ten poskytuje idealne zelena stava, je to ako zaradit neutral a stiahnut sa na nejaky cas do bezprizorneho introvertu.
omega buzz davaju kvalitne oleje, ak su nabite solar energiou, a organizmom dobre asimilovane, co ovplyvnuje pmn hlavne cerstvost a kvalita spracovania, a nemenej tiez fakt ze do zaludlku nevstupuju v olejnatej forme.
ak sa olej poziva v tejto forme, je pre travenie zatazou, cokolvek totiz do traviacej trubky vstupuje, musi byt pre idealnu asimilovatelnost rozpustne vo vode. aj mastne kyseliny podstupuju metabolicke procesy aby mohli byt zaradene do obehov, aby bolo mozne tuky stravit, je potrebna ucast bud internych alebo externych emugatorov, vplyvom ktorych sa MK stavaju vo vode rozpustnymi. ako napriklad proteaza napomaha stiepeniu bielkovin, amylaza sacharidov, lipaza a dalsie pankreaticke enzymy maju na starosti rozklad tukov a vytvaranie vodorozpustnej emulzie. traviace procesy spotrebovavaju tym viac energie cim su zlozitejsie, a preto je cloveku tazko po komplikovanych bielkovinach, tak po polysacharidoch, a tak po tuku v nerozpustnej olejovej forme. preto je energeticky ekologickejsie pozivat spektrum jednoduchych aminokyselin, nie zlozite zivocisne bielkoviny. tak isto je efektivnejsie krmit sa jednoduchymi, nie poly, sacharidmi. cesta k ATP /adenosin trifosfat/ je totiz ovela jednoduchsia, vznika menej zataze, lebo je k traveniu potrebne menej energie, vznika menej metabolickeho odpadu, cize zase ta ekologicnost.
a pri tukoch je to o tom istom, cim menej energie k traveniu potrebnej, tym vysledny efekt lepsi. a o tom je prave praca tetusky budwigovej http://www.healingcancernaturally.com/b ... tocol.html ,, osobne jej praci davam zapravdu, ze rozdiel v traveni MK v olejnatej forme vs. homogenizovanej do lahko stravitelnej emulzie je evidentny.
preto ani velmi neprotestujem ak niekto tvrdi ze tuky su tazko stravitelne. lebo mozu byt.
tak isto mozu byt ale tazko stravitelne sacharidy alebo proteiny. zalezi na forme. ovsene vlocky a med su pre organizmus vlastne v zaklade rovnocennym vstupom, akurat ze pri prvom trva idealna asimilacia a premena na vyuzitelnu energiu par hodin, pri druhom par sekund.

dalsie buzzy rozlisujem este napriklad kyslikovy, slnecny, elektrolyticky, pohybovy, a indiferentny emocny.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Oleje

Příspěvek od Fiona »

Taky Budwigovou dost beru. Hlavne se mi libi, jak to ma pospojovane - trosku tohohle, trosku tohohle, vyjit na slunicko, a slunicko v tobe udela medicinu :)

Akorat ty dobre oleje prave nemuzou po vylisovani na slunce, to v nich rozklada to nejlepsi, takze jedine z tmavych flasek. Prave u techhle mi pripada, jako by to ani nebyly klasicke oleje, ve smyslu mastne vazke hmoty. Vzdyt treba lneny nebo jojobovy tecou skoro jak voda, a prijde mi ze se daji redit snad uplne vsim. Dam na kuzi, vcucne se jako voda do par minut a nezanecha ani stopu mastnoty. Jedine kokosove maslo umi jakz takz namastit, kdyz uz potrebuju na kuzi vytvorit nejaky ten film, vsechno ostatni mi ta kuze okamzite sezere 8)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Oleje

Příspěvek od 800914 »

prave to mi v budwigovej tiez imponuje, ze to spojuje holisticky, a vsetky z aspektov co spomina mi subjektivne funguju.
slnko, dobra strava, kyslik, pohyb, oddych, terapie, hlbkovy optimizmus, vsetko smerujuce k prebudzaniu samoliecivej schopnosti organizmu, akozto jedinej skutocnej mediciny.

spat k olejom, pozorujem to iste, cim je olej kvalitnejsi, tym je riedsi. ak porovnam klasicky "vsestranny" rafino olej /vacsinou slnecnicovy, repkovy, sojovy/, ktory je podla obalu urceny na mastenie cohokolvek od studenych salatov, az po vyprazanie, s kvalitativne excelentnym olejom lanovym, cumbajspil medzi kamenmi lisovanym tymto..

Obrázek
referenc:
http://www.funkyraw.com/shop/index.php? ... ucts_id=81
http://www.flaxseedoil.co.uk/oil.htm
http://www.rawrob.com/2006/07/03/flax-oil/
http://www.rawcuisine.co.uk/ideas-about ... at-we-eat/
The finest, freshest Organic oils available direct to your door
Stone Mills’s flax oil is regarded as the finest, pleasant tasting Omega 3 oil on the market and our Evening Primrose oil matches the same high quality. Stone Mills Organic Oils is the first choice of nutritional practitioners, doctors and medical practitioners as we produce only 100% pure oils without compromise with no additives or preservatives.

For the customer to receive high quality, high potency, fresh nutritious oil several aspects of cold pressing must be adhered to, namely, low temperature cold pressing ideally around 37 degrees centigrade, elimination of oxygen at pressing, extraction and bottling stages of the process. The Coldstream® process reduces the risk of rancid or ‘burnt’ bitter tasting oil. Added to this our ‘on demand’ pressing we only ever supply the freshest of oils by pressing weekly only what we require.


..je uz len ta konzistencia hmoty uplne niekde inde, nevraviac uz o chuti, arome, a subjektivne pocitovanom prinose.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Oleje

Příspěvek od Fiona »

Ona je to vlastne takova scavicka. Vystavena 8)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Oleje

Příspěvek od 800914 »

ano ked sa olejcok vydari, je to vlastne scavicka. :P
/tento :P vyzera este dementnejsie ako v starej verzii.. :P /
Uživatelský avatar
equinox
Příspěvky: 5
Registrován: úte led 22, 2008 13:29
Bydliště: Prievidza
Kontaktovat uživatele:

Re: Oleje

Příspěvek od equinox »

Bez kvalitnych EMK je to ista sebevrazda, ci uz ludia ficia na raw alebo varenom. To ovocie co mame k dispozicii v tomto nasom podnebnom pasme zvanom supermarket to nevykompenzuje.
Je, ak nie je, inak už bolo.
Kto si ma chce prihodiť na FaceBook: http://www.facebook.com/people/Martin-Pekar/1635394328
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje

Příspěvek od Jindra »

Předevčírem jsem koupil za studena lisovaný (myslím, že i bio, teď si nejsem jist) slunečnicový olej (použiju hlavně do salátů) a když jsem ho doma ochutnal, zíral jsem. Ochutnal jsem znovu, pak jsem cucnul klasicky zpracovaný slunečnicový stolní olej. Lidi to je rozdíl! Klasický olej je taková věc bez chuti, zatímco tenhle za studena lisovaný - z toho úplně cítím energii a život, navíc zabaleno v dobroučké chuti. Jasně, i při těchto "oslnivých" vlastnostech mi stačí na ochutnání jen lžička, ale ten rozdíl mne překvapil. Subjektivní pocity z "mrtvého" a "živého" slunečnicového oleje mne fascinovaly.
No a dnes tady čtu, že ani "živé" oleje nejsou pro tělo nic moc :? Takže budu požívat jen s Mírou :)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Oleje

Příspěvek od Ondraw »

Čím míň tuku, tím líp. Já mám za sebou pár let všech možných pokusů a obměn vita-jídelníčků, a ikdyž jsem zatím k žádnému optimálnímu nedošel, musím říct, že oleje (lisované) nejenže podle mě nejsou potřeba, ale ani nejsou nijak přínosem. Všechny jsou víc nebo míň žluklé. Ideální je pár čerstvých oříšku, než všude cpát oleje. Ale tak pokud někomu vyhovují, tak jsou asi fajn .)
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Oleje

Příspěvek od k.winky »

Lžička do salátů neuškodí :wink: Každá má svoji jedinečnou chuť a bez nich si saláty nedokážu už skoro představit ... Mý favoriti jsou olivový, slunečnicový, sezamový, z vlašských ořechů ... Za studena lisovaný bio a levný stolní to je jako trabant versus bavorák...
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Oleje

Příspěvek od veri »

Pokud jde o chuť, tak snad, ale jinak taky oleje moc nebrat. Ani ten kokosový není to nejl. pro tělo.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Oleje

Příspěvek od k.winky »

veri píše:Pokud jde o chuť, tak snad, ale jinak taky oleje moc nebrat. Ani ten kokosový není to nejl. pro tělo.
Ale na tělo super :wink:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Oleje

Příspěvek od veri »

:lol: To jo :lol:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Oleje

Příspěvek od tristazmista »

k.winky píše:Lžička do salátů neuškodí :wink: Každá má svoji jedinečnou chuť a bez nich si saláty nedokážu už skoro představit ... Mý favoriti jsou olivový, slunečnicový, sezamový, z vlašských ořechů ... Za studena lisovaný bio a levný stolní to je jako trabant versus bavorák...
takova lzicka co neuskodi, ti z low fat salatu udela junk food s obsahem 50 procent kalorii z tuku :)
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Oleje

Příspěvek od k.winky »

tristazmista píše:
k.winky píše:Lžička do salátů neuškodí :wink: Každá má svoji jedinečnou chuť a bez nich si saláty nedokážu už skoro představit ... Mý favoriti jsou olivový, slunečnicový, sezamový, z vlašských ořechů ... Za studena lisovaný bio a levný stolní to je jako trabant versus bavorák...
takova lzicka co neuskodi, ti z low fat salatu udela junk food s obsahem 50 procent kalorii z tuku :)
Moc to řešíte :)
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Oleje

Příspěvek od Hugo z Hor »

veri píše::lol: To jo :lol:
Taky souhlas >:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Oleje

Příspěvek od RadkaS »

Jindra píše:Předevčírem jsem koupil za studena lisovaný (myslím, že i bio, teď si nejsem jist) slunečnicový olej (použiju hlavně do salátů) a když jsem ho doma ochutnal, zíral jsem. Ochutnal jsem znovu, pak jsem cucnul klasicky zpracovaný slunečnicový stolní olej. Lidi to je rozdíl! Klasický olej je taková věc bez chuti, zatímco tenhle za studena lisovaný - z toho úplně cítím energii a život, navíc zabaleno v dobroučké chuti. Jasně, i při těchto "oslnivých" vlastnostech mi stačí na ochutnání jen lžička, ale ten rozdíl mne překvapil. Subjektivní pocity z "mrtvého" a "živého" slunečnicového oleje mne fascinovaly.
No a dnes tady čtu, že ani "živé" oleje nejsou pro tělo nic moc :? Takže budu požívat jen s Mírou :)
Ja bych taky doporucila veskere oleje vynechat, olivovy olej opravdu neni nic moc. Driv jsem to nedokazala rozeznat, dnes uz jsem si jista :wink:
Verunka

Re: Oleje

Příspěvek od Verunka »

Ahoj již delší dobu používám téměř na všechno oleje ve spreji.jak slunečnicové tak olivové.Je to zdravější, jelikož toho moc nezpotřebujete.Navíc pro syna s tím připravuji pokrmy pro bezlepkovou dietu.Navíc to šetří hodně práce a času ztráveného v kuchyni :D . Pokud máte chuť je vyzkoušet, kupuji na http://www.olejedokuchyne.cz tak se kdyžtak mrkněte. Pusku všem Verunka :wink:
Návštěvník

Re: Oleje

Příspěvek od Návštěvník »

Že je používáte je vaše věc, ale jako prodejci vám tu asi pšenka nepokvete :P
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: Oleje

Příspěvek od harmon3k »

Ahoj chtěl bych se prosím optat jaky olej je nejlepší používat co jsem se dočetl je dobry kokosovy olej spolu s omega 3 nevím čím jako vegan obohatit k němu kokosový olej tou omegou nebo se to prodává společně ?nic takoveho jsem nenašel

Poté jestli mě bude stačit při vita a vegan stravě tento olej a kolik je rozumne množství denni spotřeby do salátu.

a rád bych se optal co si myslite o palmovém a olivovém oleji

diky za odpovedí

http://www.youtube.com/watch?v=C5Ob0wUb-Wc
našel jsem toto video ,ale nevládnu anglicky tak ztoho vím prd
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

Omega 3 v rostlinné říši je lněný olej. Olivový olej používám nejčastěji a je super. Palmový jsem ještě neviděl v extra virgin kvalitě, ale tuším, že on se řadí mezi ty oleje, které mají docela špatné poměry mastných kyselin.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje

Příspěvek od Jindra »

harmon3k píše:Ahoj chtěl bych se prosím optat jaky olej je nejlepší používat
ty brďo to je na menší slohovou práci, jde o to co od oleje chceš,
je toho na netu aj v knížkách hafo tak se ještě snaž a vyhledávej + testuj si sám, protože jako u jiných věcí aj tady Tobě můžou vyhovovat jiné než mně,
palmovej teda podle mne ne e e
já asi nejrač kokosový jak vnitřně tak vnějšně
a pokud se rozhodneš pro lněný :delicacy: tak bacha, pouze spolehlivý zdroj (je ze všech nejvíc náchylný na žluknutí)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Oleje

Příspěvek od smajliss »

dobré zkušenosti mívají lidé od této firmy http://www.agro-el.cz/
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: Oleje

Příspěvek od harmon3k »

Jindra píše:
harmon3k píše:Ahoj chtěl bych se prosím optat jaky olej je nejlepší používat
ty brďo to je na menší slohovou práci, jde o to co od oleje chceš,
je toho na netu aj v knížkách hafo tak se ještě snaž a vyhledávej + testuj si sám, protože jako u jiných věcí aj tady Tobě můžou vyhovovat jiné než mně,
palmovej teda podle mne ne e e
já asi nejrač kokosový jak vnitřně tak vnějšně
a pokud se rozhodneš pro lněný :delicacy: tak bacha, pouze spolehlivý zdroj (je ze všech nejvíc náchylný na žluknutí)
No já doted používal olivovej i na tělo.
Lněny se mě nechce kupovat ověřeny zdroj nemám a věřím ,že většina je žluknutych.
No co jsem zatím přečetl tak by asi nejlepší mohl být ten kokosový .
Chci ho na doplnění mast.kyselin a omega a na tělo na pokožku a obličej.
Třeba v čínske studii jsem se dočetl ,že olivovej olej nepoužívat.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje

Příspěvek od Jindra »

osobně mám největší spotřebu právě toho kokosového a po testování různých výrobců už kupuju pouze mňamkovej od Tropicai
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: Oleje

Příspěvek od harmon3k »

http://www.omega369.cz/kokosovy_olej.pdf tu se o kokosovem a ostanich take píše
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

Kokosový olej je nejméně důležitý. Je pravda, že MCT v něm obsažené mohou podporovat využití omega-3 i omega-6, ale žádné tyto "omega" v něm nejsou. Kokosáku bohatě stačí tak lžíce denně a ani to není nutné (je dobrý hlavně jako lék proti kandidě), jako lepší bych viděl ten oliváč, různá semínka a ořechy + něco na omega-3 - takže len a chia, případně ještě konopí nebo oleje z těchto semen.

Jindro, Tropicai je ten co prodává Jarda? Ten mi taky chutnal nejvíc, a to už jsem vyzkoušel snad všechny dostupné značky, jsou v tom docela velké rozdíly.
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: Oleje

Příspěvek od harmon3k »

Dokáže mě někdo říci co povída v tom videu ?
http://www.youtube.com/watch?v=C5Ob0wUb-Wc

Jestli to svojí total chabou angličtinou chapu ze kokosovej olej dokaže zvyšit vstřebavani omega 3?

myslite,že kdyz bych prohnal lněne seminko na kvalitnim nizkoot. odstavnovaci spolu se zeleninou ,že by to stačilo ?nemám kvalitní mixer zatim a takto je to rozdrti.

ty chia seminka se museji před použitím take rozmixovat ?nebo se straví i v celku?
prevzato z az-forum

Ray Peat (převzato ze stránek autora s jeho svolením)

Již dříve jsem hovořil o mnohých toxických efektech nenasycených olejů, a často jsem zmiňoval, že kokosový olej tyto toxické účinky nemá, i když jich obsahuje určité malé množství. Mnoho lidí mě požádalo, abych o kokosovém oleji něco napsal. Myslel jsem, že bych o něm mohl napsat krátkou knihu, ale uvědomil jsem si, že pro takovou knihu neexistují žádné vhodné distribuční kanály. Pokud se průmyslu semenných olejů podařilo eliminovat z trhu významné potravinové produkty, které používaly kokosový olej sto let, jistě mají také moc zabránit obchodníkům prodávat knihu, která by vážněji poškodila jejich trh. Prozatím pouze nastíním některé za základních předností kokosového oleje.

Nenasycené oleje obsažené v některých tepelně zpracovaných potravinách žluknou již během několika hodin, a to i v ledničce, a jsou zodpovědné za zatuchlou chuť zbytků. (Konzumace mírně zatuchlého jídla není nijak zvlášť škodlivá, protože tytéž oleje budou oxidovat mnohem rychleji, jakmile se dostanou do těla, kde jsou zahřáty a důkladně smíchány s dostatkem kyslíku, a to i když jsou konzumovány čerstvé.) Kokosový olej, který byl skladován rok při pokojové teplotě, byl otestován na přítomnost žluklých olejů, a žádné nebyly nalezeny. Protože bychom mohli očekávat, že malé procento nenasycených olejů přirozeně přítomných v kokosovém oleji žlukne, vypadá to, že nasycené oleje mají antioxidativní účinky. Myslím si, že nízká koncentrace drží nestabilní molekuly nenasycených tuků navzájem oddělené, takže nemohou reagovat v ničivých řetězových reakcích, ke kterým dochází v jiných olejích. Přerušování oxidativních řetězových reakcí je jednou z funkcí antioxidantů, takže je možné, že dostatečné množství kokosového oleje v těle má takovou funkci. Je dobře známo, že kokosový olej přijímaný s potravou snižuje naši potřebu vitamínu E, ale myslím, že jeho antioxidativní role je obecnější, a že má jak přímé, tak i nepřímé antioxidativní účinky.

Kokosový olej je nezvykle bohatý na mastné kyseliny s krátkým a středně dlouhým řetězcem. Kratší délka řetězce umožňuje jeho metabolizaci nez použití karnitinového transportního systému. Mildronate, o kterém jsem mluvil v článku o adaptogenech, chrání buňky před stresem částečně tím, že potlačuje funkci karnitinu, a srovnávací studie ukázaly, že přidání karnitinu má opačný efekt, a podporuje oxidaci nenasycených tuků během stresu, a zvyšuje oxidativní škody v buňkách. Myslím si, že zvýšení míry nasycenosti oxidativního aparátu mastnými kyselinami s krátkým řetězcem má podobný efekt, tedy že tyto dobře rozpustné a mobilní krátké saturované tuky mají při oxidaci přednost, protože nepotřebují karnitinovou dopravu do mitochondrií, a že tato jejich vlastnost potlačuje oxidaci nestabilních peroxidovatelných nenasycených mastných kyselin.

Když Albert Schweitzer provozoval svojí kliniku v tropické Africe, prohlásil, že uběhlo mnoho let, než se setkal s nějakými případy rakoviny, a věřil, že jejich příchod byl způsoben přechodem k evropskému typu stravy. Němečtí výzkumníci ve dvacátých letech ukázali, že myši živené beztukovou dietou prakticky netrpí rakovinou. Mnoho studií od té doby ukázalo velmi těsnou souvislost mezi konzumací nenasycených olejů a výskytem rakoviny.

Krmení zvířete kyselinou linolovou snadno produkuje poškození srdce; ukázalo se, že tato “esenciální” mastná kyselina je srdečním toxinem obsaženým v řepkovém oleji. Přidání nasycených tuků do experimentální, na olej bohaté diety toxické pro srdce, chrání před poškozením buněk srdce.

U pacientů, kteří byli “živeni” nitrožilní emulzí “esenciálních mastných kyselin”, bylo pozorováno potlačení funkce imunitního systému, a díky tomu je jako základ pro nitrožilní tukovou výživu používán kokosový olej, s výjimkou pacientů, kterým byl transplantován orgán. U těchto pacientů je používána emulze nenasycených olejů právě pro jejich schopnost potlačovat imunitní systém.

Na stárnutí, obzvláště stárnutí mozku, je stále více pohlíženo v těsné souvislosti s peroxidací tuků.

Před několika lety jsem potkal staré manžele, kteří od sebe byli vzdáleni pouze několik let, ale žena vypadala mnohem mlaději než její starý vetchý manžel. Ona byla z Filipín a poznamenala, že musí vždy vařit dvě jídla, protože manžel se nedokázal přizpůsobit její tradiční stravě. Třikrát denně připravovala své jídlo na kokosovém oleji. Její zjevné mládí zvýšilo můj zájem o vlastnosti kokosového oleje.

Hartroft a Porta přišli v šedesátých letech s elegantním argumentem pro snížení poměru nenasycených olejů ve prospěch nasycených v dietě (a tudíž i ve tkáních). Demonstrovali, že “stařecké skvrny” se tvoří v závislosti na poměru mezi oxidanty k antioxidantům, vynásobeným poměrem nenasycených olejů k nasyceným. Nověji různé studie ukázaly, že ultrafialové světlo vyvolává peroxidaci nenasycených tuků, ale neovlivňuje nasycené, a že k tomu dochází jak v kůži, tak ve zkumavce. Pokusy na králících a studie lidí ukázaly, že množství nenasycených olejů v potravě silně ovlivňuje rychlost, se kterou vzniká stařecká vrásčitá kůže. Nenasycené tuky v kůži jsou hlavním cílem stařeckých a rakovinotvorných účinků ultrafialového světla, i když ne nutně jediným.

Ve čtyřicátých letech se zemědělci pokoušeli používat levný kokosový olej v výkrmu svých zvířat, zjistili ale, že jsou po něm štíhlá, aktivní a hladová. Poté se po několik let používala chemikálie poškozující štítnou žlázu, protože se zjistilo, že dobytek po ní tloustne a současně jí méně, ale pak se zjistilo, že jde o silný karcinogen, který také pravděpodobně způsobuje hypotyreózu u lidí, kteří jedli maso těchto zvířat. Koncem čtyřicátých let se zjistilo, že stejný efekt na štítnou žlázu, díky kterému zvířata tloustnou a žerou méně, mají sójové boby a kukuřice.

Později byl proveden experiment, při kterém byla zvířata krmena dietami, které obsahovaly nízký nebo vysoký obsah tuku, a v různých skupinách pocházel tuk z čistého kokosového oleje, nebo z čistého nenasyceného oleje, nebo z různých směsí těchto dvou olejů. Na konci jejich života byla vyhodnocena obezita zvířat a zjistilo se, že se zvyšuje v přímém poměru nenasyceného oleje ke kokosovému v dietě, a že není závislá na celkovém množství tuku, který zvířata zkonzumovala. Zvířata, která jedla i jen malé množství čistého nenasyceného oleje byla tlustá, a zvířata, která jedla velké množství kokosového oleje byla štíhlá.

Ve třicátých letech se zjistilo, že zvířata na dietě neobsahující nenasycené mastné kyseliny jsou “hypermetabolická”. Na “normálním” množství stravy byla podvyživená a trpěla onemocněním kůže, které bylo připsáno “nedostatku esenciálních mastných kyselin”. Jiní výzkumníci, kteří v té době zkoumali vitamín B6, rozpoznali nemoc jako nedostatek tohoto vitamínu. Byli schopni vyvolat nemoc beztukovou výživou, a vyléčit ji podáním vitamínu B6. Zvířata s rychlejším metabolismem jednoduše potřebovala lepší dietu než “normální”, tukem živená a k rakovině náchylná zvířata.

G. W. Crile se svojí ženou zjistili, že rychlost metabolismu lidí v Yukatánu, kde je kokos základem stravy, je v průměru o 25% rychlejší než metabolismus lidí ve Spojených státech. Lidské tělo se normálně přizpůsobí horkému klimatu zpomalením metabolismu, takže je jasné, že nějaký faktor více než kompenzoval tento očekávaný vliv vysoké teploty prostředí. Lidé jsou tam štíhlí a nedávno bylo pozorováno, že ženy netrpí žádným ze symptomů, které normálně spojujeme s menopauzou.

Již v padesátých letech bylo tedy známo, že nenasycené tuky zpomalují metabolismus a způsobují hypotyreózu. Během následujících několika desetiletí byl studován přesný mechanismus tohoto poškození metabolismu. Nenasycené tuky poškozují mitochondrie, částečně potlačením funkce respiračního enzymu, a částečně obecnými oxidativními škodami. Čím více nenasycených olejů, tím výrazněji potlačují reakci tkáně na hormon štítné žlázy, a transport tohoto hormonu na jeho transportním proteinu.

Rostliny si vyvinuly množství toxinů, kterými se chrání před “predátory”, jako jsou pasoucí se zvířata. Semena obsahují rozmanité toxiny, které působí specificky na enzymy savců, a semenné oleje samy o sobě blokují funkci proteolytických trávicích enzymů v žaludku. Hormon štítné žlázy je formován ve žláze působením proteolytického enzymu, a nenasycené oleje potlačují i jeho funkci. Podobné proteolytické enzymy se podílí na odstraňování krevních sraženin a fagocytóze, a jsou podle všeho těmito oleji také potlačovány.

Stejně jako pravidelná konzumace kokosového oleje, který působí proti potlačujícím efektům nenasycených olejů, “aktivuje” metabolismus, dokáže pravděpodobně obnovit i další potlačené procesy, jako odstraňování krevních sraženin a fagocytózu.

Mozková tkáň je velmi bohatá na komplexní formy tuků. Experiment na březích myších (provedený kolem roku 1978) s dietami bohatými buďto na kokosový olej, nebo na nenasycené oleje, ukázal, že vývoj mozku byl lepší u mladých myší, jejichž matky byly živeny kokosovým olejem. Protože kokosový olej podporuje funkci štítné žlázy, výsledek může jednoduše odrážet rozdíl mezi normálním a hypotyreózním jedincem. V roce 1980 experimentátoři demonstrovali, že mladé krysy živené mlékem obsahujícím sójový olej, zabudovávaly tento olej přímo do svých mozkových buněk, a výsledkem byly strukturálně abnormální buňky.

Během záchvatů dochází k peroxidaci tuků, a antioxidanty jako vitamín E mají částečné protizáchvatové účinky. V současné době je zjišťováno, že peroxidace tuků se podílí na degeneraci nervových buněk u Alzheimerovy nemoci.

Různé frakce kokosového oleje se začínají používat jako “léky” v tom smyslu, že jsou inzerovány jako léčba pro nemoci. Kyselina máselná je používána při léčbě rakoviny, kyseliny laurová a myristová při léčbě virových infekcí, a směs tuků se středně dlouhými řetězci je prodávána na redukci váhy. Přečištění bezpochyby posiluje určité efekty a výsledkem je profitabilní produkt, ale za nepřítomnosti přesnějších znalostí si myslím, že celý přírodní produkt používaný jako normální potravina je nejlepším způsobem, jak chránit zdraví. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem mají silný nepříjemný zápach. Během několika dní poté, co jsem snědl malé množství směsi triglyceridů se středně dlouhým řetězcem, vydávala moje kůže výrazný kozlí zápach. Někteří lidé podle všeho tuto reakci nemají a prospěch může převážit zápach, ale tyto věci jednoduše nebyly používány dostatečně dlouho na to, abychom věděli, jestli jsou bezpečné.

Měli bychom si připomenout, že argumenty ve prospěch aspartamu, glutamátu sodného, kyseliny asparagové a tryptofanu - že jsou jako aminokyseliny, které tvoří přírodní bílkoviny - jsou nebezpečně nepravdivé. V případě aminokyselin je rovnováha vším. Kyseliny asparagová a glutamová podporují záchvaty a způsobují poškození mozku, a silně se podílejí na procesu stresem vyvolaného stárnutí mozku, a tryptofan sám je rakovinotvorný. Zacházet s komplexními přírodními produkty způsobem, jakým to dělá farmaceutický průmysl, jako se surovým materiálem, který má být rozebrán při hledání “léků”, je riskantní, protože při hledání specifické chemikálie pro konkrétní nemoc nejsou zároveň hledány související znalosti.

Ačkoliv toxické nenasycené barvířské oleje, obzvláště světlicový, sójový, kukuřičný a lněný, byly prodávány veřejnosti přesně kvůli jejich farmaceutickým efektům, všechny jejich údajné přednosti jsou falešné. Pokud se lidé začnou zajímat o kokosový olej jako o “zdravotní potravinu”, obrovský průmysl semenných olejů na něj zaútočí jako na “neschválený lék”.

I když se o jednotlivých složkách kokosového oleje zjistilo, že mají pozoruhodné fyziologické účinky (například jako antihistaminika, antiseptika, podpora imunity, glukokortikoidní antagonisty, netoxické protirakovinné látky), myslím si, že je důležité vyhýbat se takovým tvrzením o přírodním kokosovém oleji, protože by mohl být velmi jednoduše zakázán jeho dovoz jako “nového léku”, který není “schválený”. Již jsme zažili, jak peníze a propaganda sójového olejového průmyslu eliminovala z amerického trhu dlouho zavedené produkty. Viděl jsem lidi, kteří hubli na dietě skládající se z velkého množství kukuřičných placek smažených v kokosovém oleji, ale tyto placky zmizely z trhu, když byli jejich producenti dotlačeni k používání jiných olejů, navzdory jejich krátké životnosti, která vedla k potřebě přidávat velké množství konzervantů. Výrobci sušenek, keksů, bramborových lupínků a popcornu všichni zažili stejný nátlak.

Debakl se snižováním cholesterolu se po dlouhou dobu zaměřoval na schopnost nenasycených olejů mírně snížit hladinu cholesterolu v krvi. Mechanismus tohoto účinku nebyl po dlouhou dobu znám, což samo o sobě mělo vést k opatrnosti. Nyní je zřejmé, že jde jen o další z toxických účinků, díky kterému játra v obraně zadržují svůj cholesterol, místo aby ho uvolňovala do oběhu. Rozsáhlé studie provedené na lidech poskytují zdrcující důkazy, že kdykoliv je použit nějaký lék, včetně nenasycených olejů, ke snižování hladiny cholesterolu v krvi, úmrtnost se zvyšuje, z množství příčin včetně nehod, ale především na rakovinu.

Od třicátých let je dobře známo, že potlačení funkce štítné žlázy zvedá hladinu cholesterolu v krvi (a zvyšuje úmrtnost na infekce, rakovinu a srdeční onemocnění), zatímco obnovení její funkce přivede hladinu cholesterolu zpět do normálu. V tomto případě nicméně štítná žláza nepotlačuje produkci cholesterolu, ale podporuje jeho konverzi na hormony a žlučové sole. Když štítná žláza funguje správně, množství cholesterolu v krvi vstupující do vaječníků řídí množství progesteronu produkovaného vaječníky, a totéž platí pro všechny steroidy produkující tkáně, jako je kůra nadledvin a mozek. Progesteron a jeho prekurzor, pregnenolon, mají obecně ochranné funkce: protioxidativní, protizáchvatová, protitoxická, protikřečová, protisrážlivá, protirakovinná, podporující paměť, myelinaci, pozornost atd. Každý zásah do tvorby cholesterolu ovlivní všechny tyto extrémně důležité ochranné funkce.

Dostupné důkazy ukazují, že kokosový olej přidávaný pravidelně k vyvážené dietě, snižuje cholesterol na normální hladinu tím, že podporuje jeho konverzi na pregnenolon. (Kokosy obsahují steroidy připomínající pregnenolon, ale ty jsou pravděpodobně takřka zcela odstraněny, když je čerstvý olej promýván vodou, aby se odstranily enzymy, které by olej jinak strávily.) Kokosem se živící kultury z tropů mají konzistentně nižší hladinu cholesterolu než lidé v USA. Každý koho znám, kdo pravidelně používá kokosový olej, má hladinu cholesterolu kolem 160, i když jí na cholesterol bohaté potraviny (vajíčka, mléko, sýry, maso a měkkýše). Říkám lidem, aby jedli sladké ovoce spíše než škroby, pokud chtějí zvýšit svoji produkci cholesterolu, protože fruktóza má tento efekt.

Mnoho lidí se podívá na kokosový olej v jeho tvrdém, bílém stavu, a v důsledku svých znalostí nabytých sledováním televize nebo vystudováním medicínské školy, si ho spojí s na cholesterol bohatým povlakem v tepnách. Tyto usazeniny v tepnách jsou způsobeny převážně peroxidací nenasycených tuků a souvisejí se stresem, protože adrenalin uvolňuje tuky z tukových zásob, a povrch tepen je vystaven vysokým koncentracím krví přenášených materiálů. Kokosový olej ale nemůže existovat v těle v pevném stavu, protože taje při 25 stupních Celsia. (A viskozita složených materiálů není jednoduše otázkou zprůměrování viskozity jejich složek; cholesterol a saturované tuky někdy snižují viskozitu buněčných částí.)

Většina obrazů a metafor souvisejících s kokosovým olejem a cholesterolem, které obíhají v naší kultuře, je falešných a zavádějících. Nabízím protiobraz, který je metaforický, ale pravdivý v tom, že souvisí s peroxidací tuků, která je pro naše těla velice podstatná. Poté, co byla lahev světlicového oleje několikrát otevřena, se několik kapek oleje rozmaže na vnější straně lahve, a začnou být velmi lepkavé a těžko smytelné. Díky této vlastnosti je olej užitečným základem barev a laků, ale tento lak je chemicky příbuzný stařeckému pigmentu, který tvoří na kůži “jaterní skvrny”, a podobným usazeninám v mozku, srdci, tepnách, očních čočkách atd. Obrázek “tvrdého, bílého saturovaného kokosového oleje” není nijak relevantní pro jeho biologické chování, ale obraz “lepkavého lakovitého snadno oxidovatelného nesaturovaného semenného oleje” je vysoce relevantní pro jeho toxicitu.

Schopnost některých saturovaných mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem potlačovat tvorbu tuku v játrech velmi pravděpodobně souvisí s pozitivním vlivem kokosového oleje na štítnou žlázu, protože podporuje používání energie místo jejího skladování. Když játra nevyrábí ze sacharidů tuk, jsou dostupné pro použití nebo k uskladnění ve formě glykogenu. Přechod od nenasycených olejů v potravě ke kokosovému oleji tudíž podporuje několik antistresových procesů a snižuje naši potřebu hormonů nadledvin. Nízká hladina cukru v krvi je základním signálem pro uvolnění těchto hormonů. Nenasycené tuky mají tendenci snižovat hladinu cukru v krvi přinejmenším třemi základními způsoby. Poškozují mitochondrie, čímž oddělují respiraci od výroby energie, což znamená, že palivo je spalováno nadarmo. Potlačují aktivitu respiračního enzymu (přímo a skrze potlačení funkce hormonu štítné žlázy), čímž snižují produkci energie. A mají tendenci přesměrovávat sacharidy do produkce tuku, čímž zvyšují pravděpodobnost stresu a obezity. Pro ty z nás, kteří používají kokosový olej pravidelně, je jednou z nejlépe zaznamenatelných změn schopnost nejíst několik hodin bez pocitu hladu, a cítit hlad bez symptomů hypoglykemie (nízké hladiny cukru v krvi).

Jedním ze stylových způsobů podpory konzumace nenasycených olejů je poukazovat na jejich přítomnost v “buněčných membránách” a tvrdit, že jsou esenciální pro udržování “viskozity membrán”. Jak jsem zmínil dříve, je to schopnost nenasycených olejů a jejich metabolických produktů zasahovat do funkce enzymů a transportních proteinů, která je zodpovědná za mnoho z jejich toxických efektů, takže to není tak, že by jen neškodně tvořily “membrány”. Pravděpodobně se váží na všechny proteiny a některé z nich poškozují, ale z nějakého důvodu je obzvláště přitahují proteolytické a respirační enzymy. (Myslím, že chemie této vazby nám poskytne některé důležité vhledy do fungování organismu. Metchnikofův model, o kterém jsem hovořil jinde, nám může poskytnout představu o tom, jak tyto faktory souvisejí s růstem, fyziologií a stárnutím.)

Nenasycené tuky jsou o něco více rozpustné ve vodě než plně nasycené tuky, takže mají větší sklon koncentrovat se na rozhraních mezi vodou a tuky nebo bílkovinami, v těle ale existuje relativně málo míst, kde tato rozhraní mohou být užitečně a neškodně obývána nenasycenými tuky, a nadbytek začne být od určitého bodu škodlivý. Nechceme, aby se “membrány” tvořily na místech, na kterých by žádné membrány být neměly. Pružnost nebo viskozita buněčného povrchu je extrémně komplexní téma a míra viskozity musí odpovídat funkci buňky. Je zajímavé, že u některých buněk, jako jsou ty v plicních sklípcích, může cholesterol a jedna z mastných kyselin z kokosového oleje zvyšovat viskozitu buněčného povrchu.

Stresové podmínky v mnoha případech snižují strukturální uspořádání v buňkách. Tyto vlivy byly nazvány jako “chaotropní”, nebo-li produkující chaos. V případě červených krevních buněk, které jsou někdy chybně popisovány jako “hemoglobin v buněčné membráně”, je již po dlouhou dobu známo, že peroxidace nenasycených tuků oslabuje buněčnou strukturu a vede k předčasnému zničení buňky. O produktech peroxidace tuků je známo, že jsou “chaotropní”, a že snižují pevnost oblastí buněk považovaných za membrány. Červená krevní buňka má ale ve skutečnosti strukturu podobnou houbě a skládá se z proteinové “kostry”, která (pokud není poškozena oxidací) dokáže držet svůj tvar, a to i když z ní byl odstraněn hemoglobin. Oxidanty poškozují proteinovou strukturu a je to tato strukturální škoda, která zvyšuje “viskozitu” s ní spojených tuků.

Takže je pravděpodobně pravda, že nenasycené oleje v mnoha případech zvyšují “viskozitu membrán”, ale je také nyní jasné, že přinejmenším v některých případech odpovídá tato “viskozita” chaosu poškozené proteinové struktury buňky. (N. V. Gorbunov, “Effect of structural modification of membrane proteins on lipid-protein interactions in the human erythrocyte membrane,” [Vliv strukturální modifikace membránových proteinů na interakci lipid-protein v membránách lidských červených krvinek] Bull. Exp. Biol. & Med. 116(11), 1364-67. 1993.)

Ačkoliv jsem přestal používat nenasycené oleje již před lety a měl jsem za to, že nejsem silně saturován toxickými nenasycenými tuky, když jsem poprvé použil kokosový olej, zaznamenal jsem okamžitou reakci, která mě přesvědčila, že můj metabolismus byl chronicky potlačen něčím, co bylo snadno překonáno “naředěním” nebo molekulární konkurencí. Přidal jsem lžíci kokosového oleje k rýži, kterou jsem měl k večeři, a o půl hodiny později, když jsem si četl, jsem si všiml, že dýchám hlouběji než normálně, a že můj puls je rychlejší, myslím, že asi 98. Po hodině nebo dvou se puls i dýchání vrátily k normálu. Každý den po dva týdny jsem po konzumaci malého množství oleje zaznamenával stejnou reakci, která ale později vymizela, a já jsem zvýšil spotřebu oleje na asi 30 gramů. Jedl jsem stejná jídla jako před tím (včetně litru zmrzliny denně), až na to, že jsem přidával asi 200 nebo 250 kalorií denně v podobě kokosového oleje. Je zřejmé, že zrychlení metabolismu, které jsem zpočátku zažíval, bylo indikací, že moje tělo kompenzuje přítomnost metabolismu potlačujících látek produkcí většího množství hormonu štítné žlázy. Když kokosový olej vliv těchto látek potlačil, zažil jsem okamžik mírné hypertyreózy, nicméně po nějaké době přestal být vliv toxických látek méně výrazný a tělo se přizpůsobilo mírným snížením produkce hormonu štítné žlázy. V průběhu několika dalších měsíců jsem ale byl svědkem toho, jak se moje váha pomalu a vytrvale snižovala. Vážil jsem pětadvacet let trvale 84 kg, ale v průběhu šesti měsíců jsem shodil asi na 79 kg. Zjistil jsem, že konzumace většího množství kokosového oleje snížila mojí hmotnost ještě o několik dalších kil, a snížení jeho konzumace vedlo k jejímu zvýšení. Proti-obezitní efekt kokosového oleje je zřejmý ze všech testů na zvířatech, a také u mých přátel, kteří ho konzumují pravidelně.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje

Příspěvek od Jindra »

ravima píše:Jindro, Tropicai je ten co prodává Jarda? Ten mi taky chutnal nejvíc, a to už jsem vyzkoušel snad všechny dostupné značky, jsou v tom docela velké rozdíly.
jo jo, kokosák beru od Jardy, jsem rád, že právě Tropicai zařadil do nabídky
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Oleje

Příspěvek od Jindra »

harmon3k píše:myslite,že kdyz bych prohnal lněne seminko na kvalitnim nizkoot. odstavnovaci spolu se zeleninou ,že by to stačilo ?nemám kvalitní mixer zatim a takto je to rozdrti
často to takhle dělám a proč by to nemělo stačit, pokud se opravdu dobře rozdrtí - získáš olej i lignany (které v kupovaných lněných olejích zpravidla chybí),
nejčastěji ale dělám tak, že len ručně namelu na makovým mlejnku a ihned jím (rychle totiž oxiduje)
harmon3k píše:ty chia seminka se museji před použitím take rozmixovat ?nebo se straví i v celku?
až dodnes jsem je jedl vcelku (samože máčená), ale zrovna teď jsem četl tohle od Lenušky, že pokud je nemixneš, zase odejdou nevyužitá, tak jí to věřím
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Oleje

Příspěvek od Lenuška »

Jindro, přiznám se, a trochu se červenám >:-) , že jsem to co vychází podrobně zkoumala: po snězení chia máčených nemixnutých, a chia máčených mixnutých.
Výsledek zkoumání mne přesvědčil. Od onoho dne mixuju VŠECHNA semínka... (:-)
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

Ano, MCT v kokosáku můžou zvýšit využití omega-3, a taky omega-6. Není to ale důležité, hlavní je samotný příjem omega-3 a 6, a to se kokosákem zajistit nedá.
Lněné semínko se dá rozmixovat suché v sekáčku nebo v kávomlýnku. Já ho teď ale mixuju (předem namočené) i s vodou v mixéru, mám obyč. mixér za pár stovek a funguje to dobře. Chia taky mixuju, blbě se to kouše. V šnekovém odšťavňovači by to možná taky šlo, ono je to jedno, hlavně nějak rozdrtit.

Co se týče té diskuze nasycené vs. nenasycené tuky, tak to jsou samé polopravdy. Už jsem se s tím setkal u Kwasniewského. Některé rostlinné tuky, které tam uvádí, jsou opravdu škodlivé, není to ale kvůli nenasycenosti, ale kvůli způsobům pěstování (GMO) a zpracování (rafinace, hydrogenace atp.).
Obecně konzumace většího množství jakýchkoliv čistých olejů a tuků není vůbec vhodná, lepší jsou celé potraviny, jako třeba semínka a ořechy, kde jsou důležité antioxidanty a další živiny nutné ke správnému zpracování tuků.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Oleje

Příspěvek od ravima »

Lenuška píše:Jindro, přiznám se, a trochu se červenám >:-) , že jsem to co vychází podrobně zkoumala: po snězení chia máčených nemixnutých, a chia máčených mixnutých.
Výsledek zkoumání mne přesvědčil. Od onoho dne mixuju VŠECHNA semínka... (:-)
Přesně tak, všude se píše jak jsou chia po namočení měkká a dají se normálně jíst, ale já je nejsem schopen dostatečně rozkousat ani když jím jednu lžíci hodinu :-)
Taky mixuju všechna semínka. Ořechy nemixuju, ale to by taky neuškodilo...
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: Oleje

Příspěvek od harmon3k »

ravima píše:Ano, MCT v kokosáku můžou zvýšit využití omega-3, a taky omega-6. Není to ale důležité, hlavní je samotný příjem omega-3 a 6, a to se kokosákem zajistit nedá.
Lněné semínko se dá rozmixovat suché v sekáčku nebo v kávomlýnku. Já ho teď ale mixuju (předem namočené) i s vodou v mixéru, mám obyč. mixér za pár stovek a funguje to dobře. Chia taky mixuju, blbě se to kouše. V šnekovém odšťavňovači by to možná taky šlo, ono je to jedno, hlavně nějak rozdrtit.

Co se týče té diskuze nasycené vs. nenasycené tuky, tak to jsou samé polopravdy. Už jsem se s tím setkal u Kwasniewského. Některé rostlinné tuky, které tam uvádí, jsou opravdu škodlivé, není to ale kvůli nenasycenosti, ale kvůli způsobům pěstování (GMO) a zpracování (rafinace, hydrogenace atp.).
Obecně konzumace většího množství jakýchkoliv čistých olejů a tuků není vůbec vhodná, lepší jsou celé potraviny, jako třeba semínka a ořechy, kde jsou důležité antioxidanty a další živiny nutné ke správnému zpracování tuků.
A uchováni těch lněnych seminek stačí v tom sáčku ?
Kolik by toho člověk měl denně snist na pokryti omega 3

Občas dceři ikdyž nerad osmažim bramboraky na min oleji nebo strouhané tu a tam něco jíne a sobě rád přidávam do salátu kvuli chuti tak právě hledám jaky by byl nejvhodnější.

A co jsem tak pročítal zjevně ten kokosovej na to malé smažení by mohl byt ok ,už jen to že nemá takovej sklon ke žluknutí a snáší vysoké teploty.
Ale jestli je vhodný do salátu ??Olivovej se mě nějak moc nezdá co jsem zatím pročetl.
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: Oleje

Příspěvek od harmon3k »

Jindra píše:
harmon3k píše:myslite,že kdyz bych prohnal lněne seminko na kvalitnim nizkoot. odstavnovaci spolu se zeleninou ,že by to stačilo ?nemám kvalitní mixer zatim a takto je to rozdrti
často to takhle dělám a proč by to nemělo stačit, pokud se opravdu dobře rozdrtí - získáš olej i lignany (které v kupovaných lněných olejích zpravidla chybí),
nejčastěji ale dělám tak, že len ručně namelu na makovým mlejnku a ihned jím (rychle totiž oxiduje)
harmon3k píše:ty chia seminka se museji před použitím take rozmixovat ?nebo se straví i v celku?
až dodnes jsem je jedl vcelku (samože máčená), ale zrovna teď jsem četl tohle od Lenušky, že pokud je nemixneš, zase odejdou nevyužitá, tak jí to věřím
Máš na to nějaky postup v odštavnovačí?Nebo prostě jen mezi zeleninou nasypeš semenko a pak přihodíš zeleninu?nebo projedes ten odpad raději vícekrát?
Nebo bez zeleniny samotne?a jiš to i stím odpadem ?
Přes noc namočené nebo suché?
dik
Naposledy upravil(a) harmon3k dne úte črc 24, 2012 21:26, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět