Kysane zeli

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Kysane zeli

Příspěvek od babicka »

Mili vitariani. Nasla jsem doma sacek kysaneho/kyseleho zeli. Mam to vyhodit nebo jako vitarianky to mohu nejak pouzit? JAK? Mate zkusenosti? Podelite se?
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

ja osobne si kysane zeli kupuju a jim ho. Vsak je to jen zeli, sul a koreni. Kvaseni je prirodni proces. A navic je zeli velkym zdrojem nejen vitaminu C.
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Příspěvek od babicka »

dvdmchl píše:ja osobne si kysane zeli kupuju a jim ho. Vsak je to jen zeli, sul a koreni. Kvaseni je prirodni proces. A navic je zeli velkym zdrojem nejen vitaminu C.
Dekuji. V to jsem doufala:)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

Kysané zelí je celkem dobrůtka a dříve jsem ho jedl hodně, ale pak jsem četl Walkera a přestal jsem.
Dr. Walker totiž píše: "Kyselé zelí je produkt z jemně nakrájeného zelí, které se přidáním velkého množství soli přivede k fermentaci (kvašení). Toto naložení a kvašení je pro sliznice zažívacího ústrojí velmi škodlivé a působí negativně i na kůži, která často zdrsní. Stimulující účinek šťávy z kyselého zelí na zažívací orgány je škodlivý, protože obsahuje mnoho rozpuštěných anorganických solí."
Zelí jako takové je ale určitě hodně zdravé, takže ho jím syrové samotné či v salátech.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Sweetie »

ano. chytry jindra. jist co nejcerstvejsi, jeste lepe utrzene ci spadle primo ze stromu, pokud je to jen trochu mozny. :)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

Jestli je tu někdo chytrý, tak pan Walker. Já to jen od něho opsal :)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Kysane zeli

Příspěvek od k.winky »

Sweetie píše: jist co nejcerstvejsi, jeste lepe utrzene ci spadle primo ze stromu, pokud je to jen trochu mozny. :)
Taky přicházím na to, že tohle je nejlepší řešení, jednoduchost - radost :wink:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
dvdmchl

Re: Kysane zeli

Příspěvek od dvdmchl »

No na druhou stranu si představte, že je zima a nikde nic čerstvého neroste. Pak takový sud kysaného zelí ve sklepě je hotovej poklad. :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Panda »

dvdmchl píše:No na druhou stranu si představte, že je zima a nikde nic čerstvého neroste. Pak takový sud kysaného zelí ve sklepě je hotovej poklad. :)
A což teprve ty čerstvé houby a plísně na tom sudu. :D
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kysane zeli

Příspěvek od veri »

Panda píše:A což teprve ty čerstvé houby a plísně na tom sudu. :D
Nezastávám se tímto kysaného zelí se solí, ale co bys Pando v zimě jedl, nebýt globalizace a vždy čerstvého ovozelu v obchodech? :) stále jen kořenovou zeleninu a jablka?
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Panda »

veri píše:Nezastávám se tímto kysaného zelí se solí, ale co bys Pando v zimě jedl, nebýt globalizace a vždy čerstvého ovozelu v obchodech? :)
Neodporuji kysanému zelí v zimě. ;-) Samozřejmě, bez dovozu do obchodů by v zimě nebylo přežití možné. Proto museli původní osadníci našeho pásma začít lovit zvěř aby se uživili, když už v původní domovině v tropech pro ně nebylo místo.

Kysané zelí - jeden čas jsem jedl hodně syrového zelí ale pak jsem přestal, protože začali prodávat už jen odrůdu zelí, která má moc tuhé listy a navíc pálivé, nevím kam se poděla ta původní jedlá odrůda. U kysaného zelí si myslím že vadí hlavně ta sůl. Jednou jsem zkusil zelí nakrouhat, ručně "promasírovat" a namačkat do zavařovačky a strčit do ledničky - po týdnu z toho bylo perfektní kysané zelí, docela dobře jedlé. Nevím, je i tato varianta zelí špatná? Podle Walkera se zdá že také. Ještě jsem neměl odvahu zkusit zelí znovu, protože se nedá koupit jen malé množství a co s celou hlávkou když bude zase tuhá a nejedlá.

A ještě ke stravě v zimě - už to zkoušel někdo řešit co jíst v zimě kdyby nebylo dovozové (a ze skladišť) ovoce a zelenina? Doufám že to nebudeme muset někdy řešit, nevím jak by se to dalo řešit jinak.
dvdmchl

Re: Kysane zeli

Příspěvek od dvdmchl »

Vypadá to, že přes zimu lidé jedli co se dalo. :)
Ostatně to že zrovna v tuhle dobu začíná lent je toho nepřímým důkazem.
Oni to sice katolíci naroubovali jakože Ježíš se postil 40 dní, tak lidi budou také. Ale ve skutečnosti to byl, jako i u jiných církevních svátků, původně pohanský zvyk.

Lidé do února jedli co se dalo. Pak se od toho před jarem přirozeně čistili půstem. A na jaře už zase byl dostatek kvalitní stravy.

Takže mně z toho vychází, přes zimu jíst co se dá. A pak se od toho vyčistit.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Kysane zeli

Příspěvek od k.winky »

A nebo se přesunout do jiného podnebného pásma ... To plánuji já, jak jen to bude možné, tady to prostě není pro mě..
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kysane zeli

Příspěvek od veri »

no jo, církev je kapitola sama pro sebe.
mně chutnají jablka, ale ta naše, ne ty z obchodů, ještě ty idaredy a šťávy jdou, ale třeba golden mi nechutnají vůbec. A pak mrkev, mrkev ařepu a zase mrkev. Jo a brambory :lol: V zimě toho je od nás pro vitariána málo. zato v tropech, tam toho mají. Ale mcdonaldovi se daří ve všech podnebných pásmech, jak fascinující :lol:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Panda »

Nejen McDonaldovi se daří ... stále ještě jsem si dost nepřivykl tomu, že když jdu do obchodu tak mě zajímá jen malilinkatý kouteček s ovocem a zeleninou - no a pak jsou obrovské haly s ostatním sortimentem kam ani nemusím chodit, hlavně sladkosti. To mě vždy dost šokuje, že vlastně 98% sortimentu je pro mne naprosto k ničemu. :-) Kdyby se všichni stali vitariány, tak se položí světové hospodářství.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kysane zeli

Příspěvek od veri »

já už jsem nad tím uvažovala tisíckrát, nemuseli by být vitariány napořád, stačily by třeba jen dva týdny a veškerý průmysl by byl pmn na pokraji kolapsu. a nejen, že těch 98% je k ničemu tobě, ono je to k ničemu i těm lidem, jen o tom zatím neví :)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Kysane zeli

Příspěvek od listy »

no abych se vrátila k zelí - zrovna dneska jsem na něj dostala chuť a zrovna jsem natrefila i na takové, co v něm není konzervant. tak bylo k obědu. snědla jsem pár soust, ale bylo to strašné, musela jsem ho důkladně propláchnout, jak to bylo šíleně slané. pak jsem si ještě přidala nakrájené rajče a byla to mňamka. sice mi to malinko divně škroundalo ve střevech, ale nic nepříjemného (no a radši nemluvit o tom, že ze zbytku jsem udělala manželovi zelňačku k večeři a neodolala jsem... :()
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kysane zeli

Příspěvek od veri »

třeba tady ve vitakuchařce je té soli docela málo, vychází to okolo 13g na kilo, což není moc. a jak píše panda, jde to i bez soli..
walker:
...potravina, která je sice chutná, ale svými nepřirozenými enzymy a velkým množstvím anorganických solí škodí zažívacímu systému. Sůl může snížit vitalitu cév a podpořit jiné degenerativní pochody v těle.
Takže i když je to bez soli, nevhodné to je..
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Hugo z Hor »

Já neměl kysané zelí něco přes 2 roky, ale poslední dobou se moje chuť na něj geometrickou řadou zvětšuje. Asi si ho vyjímečně koupím, i když nevím jestli sním celý pakl :roll:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Kysane zeli

Příspěvek od k.winky »

My ho máme doma v lednici, vůbec mě neláká, ale teď jsem ho viděla v DM od Alverde, to by mohl být dobrý kompromis..
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Sweetie »

veri píše:
Panda píše:A což teprve ty čerstvé houby a plísně na tom sudu. :D
Nezastávám se tímto kysaného zelí se solí, ale co bys Pando v zimě jedl, nebýt globalizace a vždy čerstvého ovozelu v obchodech? :) stále jen kořenovou zeleninu a jablka?
a orechy. a proc ne? kdyz to muzu jist ja.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kysane zeli

Příspěvek od veri »

tolik ořechů? to by ti nebylo nejlíp :lol:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Michal S. »

Já budu trhat partu a přimlouvám se za kyselé zelí. :P
Jedna miska 2-3 týdně s 2-3 vitaplackama ze semínek si myslim, že mi dělá dobře. Žádný tlaky v břiše a to co píše Walker na sobě taky zatím nepozoruju. :) Nakládám každoročně asi 30 kg na zimu a míchám i s kořenovou zel.
Solit stačí minimálně a když se o zelí pěkně průběžně staráte, tak neplesniví.
Já se snažím vyjít spíš z místních zdrojů. Většinu v mém jídelníčku přes zimu tvoří jablka, kořenová zelenina (mrkev, řepa, tuřín - ten miluju) a vlašáky.
A samozřejmě zelí (kyselé i obyč.) :)
Banány , ananas a semínka z Lifefoodu si taky dopřávám, takovej asketa zas nejsu.Banány i 4-5 ks denně. :oops:
Ale celkově si myslím, že s ubývající ropou bude tenhle mejdan s tropickým ovocem zvolna končit. Takže ti co nebudou chtít do tropů budou muset přejít plně na místní zdroje. A škopek zelí vydrží dost dlouho. :D
Ale mejdan zatím nekončí tak hurá na banány, ananas a ostatní tropické dobroty. m:-) :wink:
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Hugo z Hor »

Michal S. píše:Já budu trhat partu a přimlouvám se za kyselé zelí. :P
Jedna miska 2-3 týdně s 2-3 vitaplackama ze semínek si myslim, že mi dělá dobře. Žádný tlaky v břiše a to co píše Walker na sobě taky zatím nepozoruju. :)
(:-)
To je MOJE kombinace :!: :!: :!: >:-)
Jinak, já na kysané zelí neměl opravdu ty 2 roky vůbec chuť, až posledních 14 dní mě to v hlavě hlodalo, že bych jako mohl, nebo co ...
Dnes při cestě domů jsem opravdu neodolal, půlkilový pytlík červeného koupil a půlku z něj snědl. Teď jsem mentálně uspokojen, v břichu sice zažbrundalo, ale už je to OK. A už na něho zase chuť nemám
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Panda »

Michal S.:
Mít vlastní kysané zelí je asi dobrá varianta, obzvláště v zimě, asi tam nebude vadit tak moc to kysání jako ty soli co jsou v těch prodávaných. A Michale to obyč. zelí jak používáš? Krouháš do zeleninového salátu?
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Michal S. »

Klasický míchaný saláty nedělám páč su línej.
Na normální zelí si dělám pomazánku ze seminek nebo vlašáků a ještě k tomu přikusuju buď mrkev nebo tuřín, kedlubnu gigant nebo strouhanou hokaido.
Zkrátka co mám. :)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

To jsem moc rád, že se kysanýho zelí zastáváte. Já ho rád a zrovna na podzim jsem koupil velkou kameninovou nádobu na nakládání zelí. Je fakt, že domácí je domácí právě kvůli tomu obsahu soli.
MichalS, prosím Tě, pomazánka ze semínek se dělá jak? Děkuji předem. (stačí link, jestli už to tu někde bylo) Jo a vitaplacky jsou taky zapsané Tebou - to mne láká, prosím rovněž: jak na vitaplacky? Dík moc!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Michal S. »

Pomázánka ze semínek je pmn takzvaná a zde zmińovaná sluněnka.
Já si ji dělám ze všech možnejch máčenejch semen (slunečnice dýně, konopný, vlašáky), většinou ze dvou druhů. K tomu nějakou zeleninu (mrkev, trochu cibule nebo česneku a trochu himalájské soli. Podle chuti.
Rozmixovat - řidší konzistense je pomazánka - mazat na list zelí nebo plátky tuřínu řepy či kedlubny, - hustší konzistence: udělat tenké placky, šup do sušičky a sušit tak dlouho dokud nejsou placky křehké a dají se zlomit, ne ohnout. :)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

Michal S. píše:Pomázánka ze semínek je pmn takzvaná a zde zmińovaná sluněnka.
Whoops. Uvědomuju si, že se slovem sluněnka se tady setkávám, ano, ale tak nějak jsem jej "přeskakoval" a dosud si ani neujasnil, cože to je. Chyba. Tak bezva, díky za vysvětlenou.
Znamená to, že u sluněnek v té směsi dominuje slunečnicové semínko? Kolik ho je - 60 %? Víc? Dík!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Kysane zeli

Příspěvek od k.winky »

Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: Kysane zeli

Příspěvek od bstrd »

-ja som na kyslu kapustu (kysane zeli po slovensky :wink: ) dostal chut vzdy ked som robil pokusy s ovocnou monodietou, kedy som v ramci jedneho jedla konzumoval len jeden druh ovocia (vacsinou jablka), po 1-2 dnoch som vzdy automaticky zamieril na trh k sudom s kapustou, tam som od zahorackych tetusiek kupil pol kila a na mieste to zjedol...zaujimavy jav a vobec netusim co ho sposobuje...
I gotta ruin my life on my own
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Sitar »

k.winky píše:My ho máme doma v lednici, vůbec mě neláká, ale teď jsem ho viděla v DM od Alverde, to by mohl být dobrý kompromis..
Tohle BIO kysane zeli z DM od Alnatury mame doma v lednici. Kdyz to ctu, dostal jsem na nej chut.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

S tímhle zelím z DM od Alnatury jste mi připomněli, že jsem chtěl dneska do DM poslat mailem dotaz, zda toto biozelí je či není pasterované. Už jsem takhle koupil kysaná zelí tří různých výrobců a Alnatura jako jediná na obale nepíše o pasterování. Že by fakt nepasterovali? To by bylo supr. Musím ale uznat, že Alnatura je z těch tří mnou testovaných nejlepší a to zelí mají dokonce křupavé, což nasvědčuje tomu, že pasterované fakt není. Doufám.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Advid »

Ty jo, Sluník tu ještě nemá příspěvek. :D
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Sluníčko »

:lol:


to jo, kyselé zelí, avokádo, ledový salát, vše promíchat, kari z mlýnku, trocha olivového oleje..... po maratonu a 1/2 maratonu :) na to nedám dopustit, mňam :D
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

Jindra píše:S tímhle zelím z DM od Alnatury jste mi připomněli, že jsem chtěl dneska do DM poslat mailem dotaz, zda toto biozelí je či není pasterované
Vzpomněl jsem si, že bych tady mohl zapsat výsledek korespondence. S DM-drogerií se mi domluva nelíbila, tak jsem nakonec psal přímo do Německa. Výrobce (Alnatura) odepsal, že "zelí je krátkodobě zahřáto na 80 °C, nejde tedy o klasickou pasterizaci či sterilizaci". Tak škoda, no, tohle už není živé, enzymy jsou fuč.
Během 14ti dnů mám doma kysané zelí domácí, to bude zdravé a živé až až :)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Sitar »

Jindra píše:
Jindra píše:S tímhle zelím z DM od Alnatury jste mi připomněli, že jsem chtěl dneska do DM poslat mailem dotaz, zda toto biozelí je či není pasterované
Vzpomněl jsem si, že bych tady mohl zapsat výsledek korespondence. S DM-drogerií se mi domluva nelíbila, tak jsem nakonec psal přímo do Německa. Výrobce (Alnatura) odepsal, že "zelí je krátkodobě zahřáto na 80 °C, nejde tedy o klasickou pasterizaci či sterilizaci". Tak škoda, no, tohle už není živé, enzymy jsou fuč.
Během 14ti dnů mám doma kysané zelí domácí, to bude zdravé a živé až až :)
To sou tedy pekni lumpove. Kdyz sem jim tam volal, tvrdili, byt neprilis presvedcive, ze to jejich kysane zeli tepelne upravovane neni.

Co to jejich susene ovoce? Netusis?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

Sitar píše:To sou tedy pekni lumpove. Kdyz sem jim tam volal, tvrdili, byt neprilis presvedcive, ze to jejich kysane zeli tepelne upravovane neni.
Co to jejich susene ovoce? Netusis?
Na call centru DM-drogerie jsem dopadl stejně, tak jsem psal přímo výrobci. Zklamání z českého obelhávání i z pasterizace výrobcem :-(
Co jsem kupoval jejich sušené ovoce, vše (mnou koupené) má certifikát bio, takže se nebojím, mělo by být sušené nízkoteplotně. Tady jsem optimista.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kysane zeli

Příspěvek od veri »

certifikát bio přeci neznamená, že se musí zachovávat všechny enzymy - tzn.sušit nízkoteplotně..ne?
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Kysane zeli

Příspěvek od tristazmista »

veri píše:certifikát bio přeci neznamená, že se musí zachovávat všechny enzymy - tzn.sušit nízkoteplotně..ne?
presne tak, obavam se ze je to jen ekologicke zemedelstvi, nikoliv ziva strava. Co je BIO, neznamena ze je pro cloveka dobre. Mame treba bio pasterizovane kravske mleko, BIO chleba, BIO maslo, BIO salamy atd... :D
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Sitar »

veri píše:certifikát bio přeci neznamená, že se musí zachovávat všechny enzymy - tzn.sušit nízkoteplotně..ne?
To urcite neznamena, kazdopadne je ale u bio vetsi sance, ze se k tomu jidlu budou chovat mravneji nez konvencni zpracovatele.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

veri píše:certifikát bio přeci neznamená, že se musí zachovávat všechny enzymy - tzn.sušit nízkoteplotně..ne?
Veri máš pravdu, nemusí sušit nízkoteplotně. Tady spíš spoléhám na solidnost výrobce - jestliže už někdo chce produkovat bio, tak (doufám) se vším všudy, aby zůstal výrobek "živý". Jenže například veškeré bio nápoje v obchodech... pasterováno a tečka :?
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Kysane zeli

Příspěvek od veri »

Sitar píše:To urcite neznamena, kazdopadne je ale u bio vetsi sance, ze se k tomu jidlu budou chovat mravneji nez konvencni zpracovatele.
To asi ano, ale bio zemědělci jsou pořád lidé, kteří, byť žijí jinak a s větší útou k planetě, pořád zabíjejí zvířata a nestravují se živě, takže např. pokud jíš vařené, je ti jedno, jestli jsou bio sušené datle živé nebo ne. To je důležité pro vitariána :)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Panda »

Ještě k domácí výrobě kysaného zelí - zkoušel jsem hledat na netu, ale ještě nezkoušel prakticky:

- mělo by se používat zelené zelí na nakládání (pozná se podle zelených listů a je tužší), ne bílé jarní zelí (nevím ale proč),

- ze všeho nejdůležitější je mechanické propracování zelí po nakrouhání, tj. "šlapání zelí", to zajistí změknutí a dostatečně vyloučení šťáv,

- kvašení má probíhat bez přístupu vzduchu (např. v zavřených Omnia zavařovačkách - přebytečný kysličník uhličitý uniká ven a vytlačuje kyslík),

- sůl a jiné přísady (kmín, ocet) jsou jen dochucovadla, sůl navíc zajistí větší vylučování šťáv (to lze zajistit důkladnějším mechanickým propracováním) a není důležitá pro kvasný proces.

Takže - mělo by fungovat vytvořit "zdravější" formu kysaného zelí bez jakékoliv přísady - stačí jen nakrouhané zelí dostatečně mechanicky propracovat a nechat kvasit. Pro urychlení kvašení se doporučuje doplnit trochu nálevu z předešlé dávky - tím se dodají kvasné bakterie. Možná by se tedy takto daly dodat bakterie i z prodávaného zelí - v malém množství šťávy by mohlo být dost bakterií a přitom sůl by taková malá dávka ani nepřidala.

Pokud to někdo takto vyzkoušíte (raději nejdříve v malém množství) tak dejte vědět výsledek. ;-)
Naposledy upravil(a) Panda dne čtv kvě 28, 2009 11:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Ještě k domácí výrobě kysaného zelí - zkoušel jsem hledat na netu, ale ještě nezkoušel prakticky
To jsi měl napsat včera :( To jsme totiž s manželkou nakládali 8 kilo (poprvé, nezkušeně) a už tu vidím, co jsme nadělali chyb. Nevhodné jarní zelí, trocha soli (naštěstí fakt jen malinko), do sklenic tlačeno rukou (váhou těla na nohách by to bylo lepší)... no ale dík, toto je skvělá inspirace pro příště. Tahle dávka nám snad taky vykvasí a zachutná, ale příště tohle využijem, ještě jednou dík.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:
Panda píše:Ještě k domácí výrobě kysaného zelí - zkoušel jsem hledat na netu, ale ještě nezkoušel prakticky
To jsi měl napsat včera :( To jsme totiž s manželkou nakládali 8 kilo (poprvé, nezkušeně) a už tu vidím, co jsme nadělali chyb. Nevhodné jarní zelí, trocha soli (naštěstí fakt jen malinko), do sklenic tlačeno rukou (váhou těla na nohách by to bylo lepší)... no ale dík, toto je skvělá inspirace pro příště. Tahle dávka nám snad taky vykvasí a zachutná, ale příště tohle využijem, ještě jednou dík.
Mělo by se to před tlačením do sklenic ještě důkladně promačkat v rukách. Vím že když jsme kdysi nakládali zelí tak to propracování se muselo dělat dost důkladně.

Tak alespoň budeš experimentátorem a napíšeš pak nové poznatky. :-)

Tady je docela podrobný návod na výrobu domácího zelí, myslím že pro nás bude stačit jen vypustit ty přísady:

http://www.cuketka.cz/?p=1481
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:Mně teda ščáva ze zelí taky nechutná,...
Copak by asi udělala šťáva ze zelí (z odstředivky) kdyby se nechala pár dnů nakvasit, jako kysané zelí, možná by to mohlo být zajímavé a snad i docela zdraví prospěšné?
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Zdeníno »

Kyselé zelí používám při léčbě nachlazení. Kousám ho s tabletkami celaskonu. Plus odvar z lišejníku islandského. Zabírá to, k doktorovi s chřipkou nechodim.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Kysane zeli

Příspěvek od mun »

Jím teď v zimě hodně, kupuju tohle v Globusu:
http://www.kvasiaren.sk/cz/kvasene-zeli_L88.html
Bez chemie (kromě soli), bez tepelné úpravy.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Kysane zeli

Příspěvek od Dano »

mun, poznam, asi jedina u nas na trhu.

Ked sme v praci pred tyzdnom varili vianocnu kapustnicu, tak som v presdstihu kupil tuto aby oni nenakupili nejaku klasiku, cize so slanym nalevom a s konzervacnymi latkami. Mozno aj tepelne upravenu (pasterizovanu) - take sa predavaju? Uz by som sa nicomu nedivil, ked som sa dozvedel ze vraj volajake naklicene veci sa bezne "lahko" pasterizuju.
Objavil som ju pred par rokmi, pre mamu. Ona kupovala tie bezne, tak som urobil prieskum a vzorku jej vtedy kupil. Ja nakladanu kapustu neznasam, ta sol mi vadi, aj kyslost velka na mna. Jedine plus u mna ze to kvasenie ju trochu zmakne. Lebo surovu nejedavam tiez - nechce sa mi zut.

Inac vidim tam v ponuke aj calamadu, mozno pre buca, http://www.kvasiaren.sk/cz/calamada_L108.html. Pisu ze ani tento "zeleninový salát" tepelne neupravuju, len neviem ci ju sladia cukrom alebo sladidlom. V nasich obchodoch som ju nikdy nikde nezazrel.

Drzim kvasiarni z Komarna palce, asi to nemaju lahke, ked kazdy v obchode hladi v prvom rade na cenu.
Odpovědět