Červená řepa

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Červená řepa

Příspěvek od babicka »

Prosim, jake mate zkusenosti s cervenou repou? Da se to jist syrove? Mam zkusenosti se stavou ze syrove repy, o niz se tvrdi, ze se musi nechat odstat 24 hodin, jinak vznika alergicka reakce a clovek pak uz nikdy repu nemuze.

Cervenou repu mam rad, je velmi zdrava. Jak ji tedy zachovat v raw jidelnicku?
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Neviem, nikdy nenechávam šťavu odstáť. Pijem čerstvú. A v pohode aj surovú do šalátov.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

Šťávu z červené řepy taky piju zásadně čerstvou, je naprosto úžasná, představa jejího odstátí mě dost vyděsila :) Samotnou řepu nevyšťavenou vlastně nijak moc nejím.. asi bych se nad tím měla zamyslet :wink:
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Mne chutia najmä tie úplne malé cvikličky aj s kusmi stoniek a lístkov. (To je výborné aj zapečené - teda to pre nevitariánov :wink: )
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

Červená řepa je skvělá, samotná do salátu nebo jako šťáva, je hodně sladká a dělám si jí v kombinaci: mrkev (1kg), 1 větší červená řepa, petržel nebo celer, zelí. To všecko odštavim, přecedim aby nebyla vláknina a hurá popíjím pomalinku abych to proslinil:) Zásadně čerstvá.
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

Červenou řepu miluju jedině čerstvou, ať už v podobě šťáv či sladké varianty salátku uvedené a mírně upravené tady v sekci Recepty.

Tepelně upravovaná řepa mě nikdy nechutnala, vždycky jsem ji odmítal. Upřímně řečeno, šťáva z řepy odstátá 24 hodin musí být zoxidovaná břečka, vhodná tak akorát jako hnojivo pro (pokojové) květiny.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Příspěvek od babicka »

Renáta píše:Neviem, nikdy nenechávam šťavu odstáť. Pijem čerstvú. A v pohode aj surovú do šalátov.
doubravka píše:Šťávu z červené řepy taky piju zásadně čerstvou, je naprosto úžasná, představa jejího odstátí mě dost vyděsila :) Samotnou řepu nevyšťavenou vlastně nijak moc nejím.. asi bych se nad tím měla zamyslet :wink:
Fakt jsem to cetla. Repnou stavu jsem pivala, ale vzdy odstatou, i lehce zkvasenou - a bylo to dobry. Predstava, ze bych to mela pit cerstvy mne trosku desi. I kdyz to v Bio... barech delaji a sama si to tam kupuji. Ti tam ale daji kousicek spis na barvu.

Jsem zvedava, jak tohle skonci. Kde hledat odpoved?
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Příspěvek od babicka »

Seraf píše:Červená řepa je skvělá, samotná do salátu nebo jako šťáva, je hodně sladká a dělám si jí v kombinaci: mrkev (1kg), 1 větší červená řepa, petržel nebo celer, zelí. To všecko odštavim, přecedim aby nebyla vláknina a hurá popíjím pomalinku abych to proslinil:) Zásadně čerstvá.
Serafe, a co povidky o tom, jak je vlaknina skvela pro strevo lidske? :roll:
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

babicka píše:Serafe, a co povidky o tom, jak je vlaknina skvela pro strevo lidske? :roll:
Tak ano, říká se že je:)

Ale jsou jisté POVĚRY :D které říkají, že šťáva by měla obsahovat co nejméně vlákniny, protože zabranuje co nejrychlejšímu vstřebávání do těla.

Mě osobně chutná mrkvo-řepo-celerová štáva bez vlákniny
Jablečná s vlákninou(dření)

vyzkoušej, uvidíš:) vyber si sama.
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Příspěvek od babicka »

Seraf píše:
babicka píše:Serafe, a co povidky o tom, jak je vlaknina skvela pro strevo lidske? :roll:
Tak ano, říká se že je:)

Ale jsou jisté POVĚRY :D které říkají, že šťáva by měla obsahovat co nejméně vlákniny, protože zabranuje co nejrychlejšímu vstřebávání do těla. Mě osobně chutná mrkvo-řepo-celerová štáva bez vlákniny
Jablečná s vlákninou(dření) vyzkoušej, uvidíš:) vyber si sama.
Mne taky chutna stava ... skoro z cehokoli. Psala jsem, ze si ji davam v tech Bio...barech(?). Ale rozumim-li tomu dobre, navrhujete pit stavy trvale? Co by pak delaly strevni klky a sliznice?
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hugo »

Já jím červenou řepu syrovou v pevném stavu a je skvělá do salátů. Navíc i cena je velmi dobrá.
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

babicka píše:
Seraf píše:
babicka píše:Serafe, a co povidky o tom, jak je vlaknina skvela pro strevo lidske? :roll:
Tak ano, říká se že je:)

Ale jsou jisté POVĚRY :D které říkají, že šťáva by měla obsahovat co nejméně vlákniny, protože zabranuje co nejrychlejšímu vstřebávání do těla. Mě osobně chutná mrkvo-řepo-celerová štáva bez vlákniny
Jablečná s vlákninou(dření) vyzkoušej, uvidíš:) vyber si sama.
Mne taky chutna stava ... skoro z cehokoli. Psala jsem, ze si ji davam v tech Bio...barech(?). Ale rozumim-li tomu dobre, navrhujete pit stavy trvale? Co by pak delaly strevni klky a sliznice?
Vždyt jím i pevnou stravu, šťávy mam tak 1x denně, někdy ob den, někdy i dýl ne.:)
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Příspěvek od babicka »

Seraf píše:[
Vždyt jím i pevnou stravu, šťávy mam tak 1x denně, někdy ob den, někdy i dýl ne.:)
Pochopila jsem. Proste z vami napsaneho to vypadalo, jakoze JEN stavy. OK. Chapu. Takhle se mi to taky libi. Stavy mam moc rada:)
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

taky řepu milejeme, jak celou, tak štávu, tu většinou s mrkví, příp. MJ
mirka
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Příspěvek od babicka »

ml píše:taky řepu milejeme, jak celou, tak štávu, tu většinou s mrkví, příp. MJ
Prosim, co to je "MJ"?
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

mladý ječmen
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Příspěvek od babicka »

Sluníčko píše:mladý ječmen
Ach jo. Diky. :)
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Příspěvek od babicka »

Poslusne hlasim, ze si uz na jemne nudlicky strouham repu cervenou, syrovou do salatu a jde to:)
Tikonik
Příspěvky: 23
Registrován: čtv čer 26, 2008 18:51

Re: Červená řepa

Příspěvek od Tikonik »

Stava je dobra. Jim ji radsi celou. Zjistil jsem ze doma pestovana, cerstve utrzena trochu pali, nekdy i dost. Kupovana skoro nikdy, mozna proto ze uz je povadla.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od epony »

dnes som urobila šťavu z červenej repy. Ja osobne jej vyraznu chuť radšej zjemním 50:50 s mrkvovou šťavou. A niekedy aj jablčko alebo hrušku prihodim. :)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

epony píše:dnes som urobila šťavu z červenej repy. Ja osobne jej vyraznu chuť radšej zjemním 50:50 s mrkvovou šťavou. A niekedy aj jablčko alebo hrušku prihodim. :)
[/b] Ahoj, Epony, jen chci upozornit na to, s cim jsem se setkala v literature: pry u cerstve stavy hrozi nebezpeci vzniku alergie na ni. Pak se pry uz nemuze pit - telo ji neprijima. Ma se proto nechat odstat min. 6 hodin nebo prevarit (to, proc se CR pije pritom zustane zachovano). Mozna se ale jedna o denni piti vice jak - rekneme 2 dcl ... Jinak mate uzasnou ... znacku? To prece neni foto, ze ne? (:-)
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od epony »

babicka píše:
epony píše:dnes som urobila šťavu z červenej repy. Ja osobne jej vyraznu chuť radšej zjemním 50:50 s mrkvovou šťavou. A niekedy aj jablčko alebo hrušku prihodim. :)
[/b] Ahoj, Epony, jen chci upozornit na to, s cim jsem se setkala v literature: pry u cerstve stavy hrozi nebezpeci vzniku alergie na ni. Pak se pry uz nemuze pit - telo ji neprijima. Ma se proto nechat odstat min. 6 hodin nebo prevarit (to, proc se CR pije pritom zustane zachovano). Mozna se ale jedna o denni piti vice jak - rekneme 2 dcl ... Jinak mate uzasnou ... znacku? To prece neni foto, ze ne? (:-)
Dakujem za upozornenie..uvidim, či nejaka alergicka reakcia nastane. :)
Ano, to je fotka mna a mojej segry. Ja som ta zelena :mrgreen: :mrgreen:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

epony píše: ... uvidim, či nejaka alergicka reakcia nastane... Ja som ta zelena :mrgreen: :mrgreen:
Mila Epony, prosim, budte opatrna. AZ ta reakce nastane uz se nikdy repy nenapijete. Tolik zdroj. Moc by mne mrzelo, kdyby k tomu doslo!
A co se tyce zeleneho hummingbirda, koukala jsem na nej jednu dobu z okna ... byl kovove zeleny, mela jsem ho moc rada a vedela jsem, ze ho budu postradat.
m:-)
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od epony »

babicka píše:Mila Epony, prosim, budte opatrna. AZ ta reakce nastane uz se nikdy repy nenapijete. Tolik zdroj. Moc by mne mrzelo, kdyby k tomu doslo!
A co se tyce zeleneho hummingbirda, koukala jsem na nej jednu dobu z okna ... byl kovove zeleny, mela jsem ho moc rada a vedela jsem, ze ho budu postradat.m:-)
Mila babička, posielam Vam odkaz na stranku vitariana, kde si môžete stiahnuť knihu od dr.Normana Walkera kde píše o šťavach, ich učinkoch a sposobe pripravy. Celu tuto knihu venoval len šťavam, piše tam aj o prospešnosti šťavy z červenej repy (str.22), ale nič o jej škodlivosti v surovom stave..myslim, že jeho dlhoročnej praxi môžem veriť :wink: http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2003122503
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od epony »

uryvok zo spominanej knihy N.Walkera:
" Šť áva z červené řepy je velmi hodnotná pro tvorbu červených krvinek a vůbec k celkovému posílení organizmu.
Zvláště ženy by měly využívat jejího účinku a pít denně půl litru směs karotka-červená řepa. Směs může obsahovat 100 až 250 gramů
šťávy z červené řepy. Používá se jak řepa, tak její listy.
Pije-li se najednou, čistá a ve větším množství než jedna vinná sklenička, může její silně čisticí účinek způsobit točení hlavy nebo
pocit nevolnosti. Přičítá se to reakci jater. Podle mých zkušeností je lepší začít s malým množstvím šťávy z červené řepy a větším
množstvím šťávy z karotky a podíl z červené řepy pozvolna zvyšovat 200 až 250 gramů dvakrát denně je obyčejně dostačující.
Šťáva z červené řepy je také prospěšná při poruchách menstruace, jestliže se v tuto dobu pije v malých množstvích, a to vinná
sklenička (60 až 100 gramů) dvakrát až tř ikrát denně .
Během klimakteria dosáhnete touto šťávou lepší a trvalejší výsledky než medikamenty a umělými hormony, které působí
degenerativně .
Každý medikament a každý anorganický, syntetický hormon nemá nakonec nic jiného než jen přechodný, zmírňující účinek. Ten, kdo
takové medikamenty a hormony užívá, tím vlastě trpí, protože tělo musí tyto anorganické látky zase odstranit. Každý medikament, který
zmírňuje stav nemoci nebo léčí, zaručeně přivolává do budoucna snad ještě horší onemocnění. Z dlouhodobého pohledu trpíte přece vy,
když užíváte medikamenty, a ne lékař , který vám je podává."
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

epony píše:uryvok zo spominanej knihy N.Walkera:
" Šťáva z červené řepy ..."
Dekuji, to vsechno, samozrejme, vim. Setkala jsem se ale s nazorem, o kterem jsem psala a doufala jsem, ze je lepe o nem vedet nez naopak. Vzdy davam prednost vice zdrojum pred jednim.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od epony »

babicka píše:
epony píše:uryvok zo spominanej knihy N.Walkera:
" Šťáva z červené řepy ..."
Dekuji, to vsechno, samozrejme, vim. Setkala jsem se ale s nazorem, o kterem jsem psala a doufala jsem, ze je lepe o nem vedet nez naopak. Vzdy davam prednost vice zdrojum pred jednim.
ano, je dobré počuť viac nazorov, ale niet nad prax :)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
likeitraw
Příspěvky: 18
Registrován: čtv črc 10, 2008 1:11
Bydliště: Nevada

Re: Červená řepa

Příspěvek od likeitraw »

Babicko, jestli nekdo tvrdi, ze z cerstve stavy cervene repy muzete dostat alergii, tak by bylo nejlepsi, kdybyste z tohoto "zdroje informaci o cervene repe" zjistila, ktera latka v repe alergii zpusobuje a jake procento lidi touto alergii trpi. Pokud to neni uvedeno, mam podezreni, ze si to ten "zdroj" vymyslel. Ja pridavam syrovou repu do stav (vcetne listi) uz pres rok a zadne negativni nasledky jsem nezpozorovala.
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.
Arthur Schopehnauer
Uživatelský avatar
likeitraw
Příspěvky: 18
Registrován: čtv črc 10, 2008 1:11
Bydliště: Nevada

Re: Červená řepa

Příspěvek od likeitraw »

Epony, good joke s tou fotografii :lol: :lol: :lol:
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.
Arthur Schopehnauer
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

likeitraw píše:Babicko, jestli nekdo tvrdi, ze z cerstve stavy cervene repy muzete dostat alergii, tak by bylo nejlepsi, kdybyste z tohoto "zdroje informaci o cervene repe" zjistila, ktera latka v repe alergii zpusobuje a jake procento lidi touto alergii trpi. Pokud to neni uvedeno, mam podezreni, ze si to ten "zdroj" vymyslel. Ja pridavam syrovou repu do stav (vcetne listi) uz pres rok a zadne negativni nasledky jsem nezpozorovala.
Jo, mily-zlaty, to je z doby pred ... nacti lety a bylo to na vychode. Davaji tam proto stavu na 1-3 dny zkvasit (v lete mene, v zime dele). Nejsem vedec, abych si zapisovala, kde co ctu (byla to zprava o vyzkumu lecivych vlastnostech repne stavy). Proste jsem si ulozila do pameti, ze si musim davat pozor. Taky mne prekvapilo, kdyz jsem to v Americe videla davat cerstve do stav prodavanych na ulici. A neslo o alergii "z repy", ale alergii "na repnou stavu".
Uživatelský avatar
likeitraw
Příspěvky: 18
Registrován: čtv črc 10, 2008 1:11
Bydliště: Nevada

Re: Červená řepa

Příspěvek od likeitraw »

No dobre, tak ja to napisu jeste jednoduseji:
1) Jestli mate strach z alergie na repnou stavu, tak tu stavu NEPIJTE.
2) Jestli vas lide na tomto foru presvedcili, ze se repne stavy nemusite obavat, tak ji klidne pijte.
3) Pokud na ni dostanete alergii, tak uz se ji "nikdy v zivote nenapijete" a vysledek bude stejny jako v bode # 1)
4) Pokud alergii nedostanete, tak jste vyhrala sama nad sebou.
5) Jestlize chcete varovat lidi na tomto foru pred pitim repne stavy, tak vase argumenty musi byt zalozeny na najakem hmatatelnem podkladu (ale kdyz vy nejste ten vedec, ze?)
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.
Arthur Schopehnauer
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od epony »

likeitraw píše:Epony, good joke s tou fotografii :lol: :lol: :lol:
aky vtip, to som myslela važne...
:mrgreen: :mrgreen:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

likeitraw píše:No dobre, tak ja to napisu jeste jednoduseji:
1) Jestli mate strach z alergie na repnou stavu, tak tu stavu NEPIJTE.
2) Jestli vas lide na tomto foru presvedcili, ze se repne stavy nemusite obavat, tak ji klidne pijte.
3) Pokud na ni dostanete alergii, tak uz se ji "nikdy v zivote nenapijete" a vysledek bude stejny jako v bode # 1)
4) Pokud alergii nedostanete, tak jste vyhrala sama nad sebou.
5) Jestlize chcete varovat lidi na tomto foru pred pitim repne stavy, tak vase argumenty musi byt zalozeny na najakem hmatatelnem podkladu (ale kdyz vy nejste ten vedec, ze?)
Dekuji za vysvetleni, Likeitraw.
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: Červená řepa

Příspěvek od macik »

Já jsem zažila ten stav, kdy se najednou vypije šťávy hodně a člověku se udělá mdlo...bylo to poprvé, co jsem si udělala šťávu z bio řepy a v nadšení jsem vyšťavila tři malé řepky-pak jsem vypila půlku na jeden zátah, to bylo dobrý a najednou se mi do té půlky nechtělo, přestože mi to hrozně chutnalo, ale měla jsem na mysli, že šťáva se nesmí nechat dlouho ležet, aby nezoxidovala či co, tak jsem tu druhou půlku do sebe nacucla násilím a udělalo se mi totálně šoufl...za tu dobu co pokusuju s půsty a vita to byla nejsilnější reakce těla, co jsem zažila, ale byla to zajímavá zkušenost :)
jarda_b
Příspěvky: 180
Registrován: pon črc 28, 2008 14:41

Re: Červená řepa

Příspěvek od jarda_b »

Kde kupujete tu řepu? Aj bych si ji vyšťavil, ale zatím jsem na ni nikde nenarazil.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od epony »

jarda_b píše:Kde kupujete tu řepu? Aj bych si ji vyšťavil, ale zatím jsem na ni nikde nenarazil.
najdeš ju na trhu aj v tescu :)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
jarda_b
Příspěvky: 180
Registrován: pon črc 28, 2008 14:41

Re: Červená řepa

Příspěvek od jarda_b »

No to je super, vyhýbám se tescu a všem hypersuperextramegamarketúm jak čert kříži. Dobře budu muset prozkoumat trh.

Já bych radši nějakého zemedělce, kde bych si koupil pytel na zkrmení a až bych to zkrmil, tak další.

Ale díky. Tesco nemáme, ale podívám se po Albertech, Billách a pod. (Ale ty já taky nerad.)
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od epony »

a tiež nemán v obľube Tesco a spol.Ale pokial nie su dostupne trznice tak je to dobra nahrada...ked to poriadne umyjes tak je to ok.. :)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Josefina
Příspěvky: 1
Registrován: úte srp 05, 2008 23:37

Re: Červená řepa

Příspěvek od Josefina »

Nedá mi to abych nereagovala na červenou řepu. Při zmínce o ní vidím rudě. Před čase jsem z velkého nadšení z nového odšťavňovače šťavila všechno co mi přišlo pod ruku. Tak došlo i na dvě malé řepičky v kombinaci s mrkví, okurkou a bílou ředkví. Nápoj celkem pitelný. Druhý den jsem se osypala, další den opuchla, začala se dusit. Rodina mě transportovala do nemocnice. Tam řekli že alergie i když jsem nikdy žádnou neměla, napíchali kortikoidy a večer přinesli vepřo-knedlo-zelo. Revers a domů. Od té doby jsem už zkusila všechny složky vražedného koktailu a nic se nestalo. Takže vypěstovaná alergie se nekoná. Nabádám tedy všechny, kteří ještě nezkusili-s řepou opatrně a po malých dávkách zvykat. Vyvolává mysivní uvolňování toxinů, které ledviny nemusí zvládnout a pak se to může vyrazit všelijak. To jsem ale tenkrát nevěděla.
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: Červená řepa

Příspěvek od bstrd »

zakusujem cviklu (cervenu repu) nakrajanu na platky k salatu alebo s avokadovou pastou, niekedy ju len osupem a chrumem ako jablko :) odstavena abo nastruhana mi uz nejak nesmakuje
I gotta ruin my life on my own
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

Josefina píše:... Nabádám tedy všechny, kteří ještě nezkusili-s řepou opatrně a po malých dávkách zvykat. Vyvolává mysivní uvolňování toxinů, které ledviny nemusí zvládnout a pak se to může vyrazit všelijak. ...
Mohu si - tentokrat z USA - dovolit pripomenout, co jsem nasla v one necitovatelne literature? Nechat stavu odstat nejmene 6 hodin (doporucuji 12, ale sama ji radeji piji po 24 hodinach). To, co vyvolava alergii se pry vytrati (zoxiduje?) a zustava leciva slozka - barvivo. Tipovala bych, ze kdo takto opatrne zacne repnou stavu pit, muze se casem dopracovat k tomu, ze ji bude moci pit ihned po odstaveni. Sama bych to ale nezkousela a radeji bych pockala. Leciva slozka se neztraci varenim, ale alergen ano, takze netrpelivci mohou pit i prevarene a vychlazene. Je skoda repu nepit protoze ma vyjimecne antikancerogenni ucinky.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Červená řepa

Příspěvek od buc11 »

no s ženou sme jich za ty leta vypili mnoho pytlů, čerstvou i odstátou, ta ovšem po delší době zesoplovatí a i zhnusní,
bohužel alergizující a antikánsr účinky nezaznamenány
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Červená řepa

Příspěvek od Renáta »

buc11 píše: bohužel antikánsr účinky nezaznamenány
:(
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

buc11 píše:no s ženou sme jich za ty leta vypili mnoho pytlů, čerstvou i odstátou, ta ovšem po delší době zesoplovatí a i zhnusní, bohužel alergizující a antikánsr účinky nezaznamenány
Zacnu opatrne: kazdy (lidsky) organismus je jiny (geniove skoro bez mozku, srdce vpravo atd.). Nicmene: alergii popsala vyse Josefina. Antikansr jsem odzkousela na kolegyni, ktere odebrali 50 % toho, co planovali odebrat, a to po mesicnim piti repne stavy. Pokud si delam kuru ja, nechavam ROZTOK stavy ve vode odstat 24 hod a sople jsem nezaznamenala. Ale nevnucuji muj nazor. Pouze si ho ponecham. :mrgreen:
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: Červená řepa

Příspěvek od bstrd »

-s cviklou asi treba opatrne a v mensich davkach, dnes som zjedol dve na rananjky a nejak mi uplne dobre nesadli, zacalo ma po nich skrabat v krku, podobne ako ked skonzumujem nieco s umelym sladidlom...
-cital som niekde dokonca doporucovanu davku repy max 3 kg rocne na osobu...ovsem na rovnakej stranke som sa dozvedel ze varena mrkva je zdravsia ako surova... :wink:
I gotta ruin my life on my own
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

bstrd píše: ... na rovnakej stranke som sa dozvedel ze varena mrkva je zdravsia ako surova... :wink:
Ano, kupodivu ano. Recept, ktery mi nejvic chutna je: nastrouhat najemno mrkev, dat na trochu oleje a restovat a restovat za neustaleho michani, az se plne zmeni chut ... je to zdrave a chutne, akorat mne u toho nebavi stat ... zabere to silene mnoho casu a sni se to vmziku ...
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Červená řepa

Příspěvek od buc11 »

tak, že je něco lepší nebo zdravější vařené než syrové, tak tomu hned tak neuvěřím, i když to uvidím třeba znovu někde napsaný
A PMN žádná potravina není zdravá nebo jedovatá, jde o schopnost těla se zbavovat úspěšně škodlivin, a PMN mu to de líp ze syrových a ještě dyž je jich co nejmíň
babicka
Příspěvky: 299
Registrován: ned dub 06, 2008 12:00

Re: Červená řepa

Příspěvek od babicka »

buc11 píše: ... že je něco lepší nebo zdravější vařené než syrové, tak tomu hned tak neuvěřím ...
Mily Buc11, nektere, pro cloveka VELMI prospesne, latky jsou proste elementy a mikroelementy, tj. latky NEZIVE. Napr. kobaltu asi trocha vareni neuskodi, pravda? :mrgreen: Proto je mozne NEKTERE druhy potravinovych surovin (napr. zeleninu s obsahem kobaltu - jde-li nam prave o tento) tepelne upravovat, cimz se obsah zdravi prospenych latek jen zvysuje. Potrebujeme-li ale prave neco jineho - napr. enzymy - dame si tutez zeleninu syrovou ... Vesmir je proste nekonecny ...
m:-) m:-) m:-)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Červená řepa

Příspěvek od Fiona »

No, babicko, ono tomu kobaltu to mozna az tak neuskodi, ale mrkvova smazenice na prepalenim denaturovanem tuku, to by mohlo uskodit vam. Tedy aspon vasim jatrum, zlucniku, slinivce a spol. Atomy prvku se sice varenim nenarusuji, ale molekuly se pretvareji a hodne, a cele traveni je prave o tech molekulach. Prave zpusob chemicke vazby vapniku napriklad rozhoduje o tom, zda budete mit plne funkcni vapnik tam kam patri (kosti, bunky, zuby) nebo tam kam nepatri (kaminky v ruznych organech, usazeniny na cevnich stenach, v kloubnim mazivu apod). Zdravy clovek a clovek s kombinaci artritidy/oteoporozy maji toho vapniku priblizne stejne, jen je rozdil v tom kde a jak.
Jinak co se tyce tuku, s temi hodne lidi doporucuje hodne opatrne, i pokud jsou v te nejlepsi, cerstve, za studena lisovane forme. Cim min tim lip. Ja uz oleje zrusila uplne, dostatek tuku prijimam z avokad (jedno male obden), slizkeho blata ze lnenych seminek (jednou za cca 3 dny, kdyz nejsem zrovna lina) a oliv (jednou denne).
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Červená řepa

Příspěvek od Renáta »

Fionka, aké olivy papáš?
Odpovědět