Mandle

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Mandle

Příspěvek od Fiona »

V mem oblibenem obchudku dostali neco u ceho je napis Mandle. Ja dosud znala jen mandle z pytliku, a zcela logicky jsem predpokladala ze je to tedy orech. Ovsem tahle vec vypada spis jako takovy sussi, gumovejsi, nepruhledny angrest. Ovsem jen sussi ve srovnani s angrestem, ne susene, neni pochyb o tom ze je to relativne cerstve. Ze by to byly opravdu cerstve mandle, a ten orech nebyl orech ale jadyrko v pecce???
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

Nemohlo to být jako u vlašáku - zelená slupka - skořápka - jádro?

Obrázek
http://www.survivaliq.com/survival/edib ... almond.htm

Jinak fakt nevím.. Třeba jsou různé druhy :)
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

doubravka píše:Nemohlo to být jako u vlašáku - zelená slupka - skořápka - jádro?

Obrázek
http://www.survivaliq.com/survival/edib ... almond.htm

Jinak fakt nevím.. Třeba jsou různé druhy :)
U nas za mestem mandle rostou. Vypadaji presne jako tady na obrazku
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Příspěvek od Fiona »

Dik, tak ja to zkusim koupit a poreferuju :)
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Mandle

Příspěvek od dgm »

Zapomnela jsem se s vami podelit o novinku, tak to napravuju:

http://www.lidovky.cz/mandlonovy-unikat ... s=100203_0

Tak tyhle by snad mely klicit na 100%, ne?
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Mandle

Příspěvek od mira »

Bejt z Brna, tak bych tam furt visel ve větvích, jako zdužnatělý list.
Všeho s mírou.
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Mandle

Příspěvek od anyzzka »

.
Naposledy upravil(a) anyzzka dne stř čer 09, 2010 21:03, celkem upraveno 1 x.
kackarina
Příspěvky: 7
Registrován: čtv dub 15, 2010 21:52

Re: Mandle

Příspěvek od kackarina »

Zaujímalo by ma čo je na tom pravdy že v mandlovej šupke je kyanid ??? Či také niečo ??? Ja jem mandle namočené aj nenamočené so šupkou no zatiaľ nepociťujem nejakú otravu.
Dík
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: Mandle

Příspěvek od Yeff »

kackarina píše:Zaujímalo by ma čo je na tom pravdy že v mandlovej šupke je kyanid ??? Či také niečo ??? Ja jem mandle namočené aj nenamočené so šupkou no zatiaľ nepociťujem nejakú otravu.
Dík
No jsou 2 druhy mandlí, sladké mandle a hořké mandle. První jsou oblíbenou pochoutkou, druhé se používají k ochucování pokrmů a jako zdroj oleje.. K jídlu se nehodí pro svou příliš hořkou chuť a také pro vysoký obsah amygladinu, z něhož se v ústech uvolňuje prudce jedovatý kyanid. Takže ty běžný mandle ve slupce sladký co se prodávají ve všech obchodech by měly být OK
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Mandle

Příspěvek od Fiona »

Jedine co jsem slysela ohledne kyanidu a mandli bylo, ze pry kyanid svou vuni pripomina mandle...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

dgm píše:Zapomnela jsem se s vami podelit o novinku, tak to napravuju:
http://www.lidovky.cz/mandlonovy-unikat ... s=100203_0
Tak tyhle by snad mely klicit na 100%, ne?
Fíííha! Za dva tejdny budu Hustopečí projíždět, tak to tam rovnou "zkontroluju". Jezdíváme tam na kola cykloturistovat několikrát za rok, tak jsem za tuto informaci rád, to se hodí :)
anyzzka
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 22, 2010 12:48

Re: Mandle

Příspěvek od anyzzka »

.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od mun »

V Kauflandu maj neloupané mandle, původ USA. Na export by snad nemusely být pasterované/ozářené. nezkoušel jste někdo klíčit?
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

mun píše:V Kauflandu maj neloupané mandle, původ USA. Na export by snad nemusely být pasterované/ozářené. nezkoušel jste někdo klíčit?
a do háje, vidíš, taky jsem je koupil, ale už rozlouskal a snědl. ch jo. Měl jsem klíčení zkusit. No dneska mám v úmyslu do Kauflandu skočit, tak snad...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Nesu z Kaufíka kilo neloupaných mandlí a teď jak je klíčit... mám zkušenosti jenom s pohodovým mungem, tak to budu zkoušet podobně. Jestli někdo mandli klíčíte, poraďte prosím, děkuji předem. J.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Mandle

Příspěvek od Samira »

A nehovoril tu niekto, ze na vyklicenie mandle treba niekolko mesiacov? Je to strom, dava to logiku, nie? Ved este aj Panda skonstatoval, ze StandaK vo svojom videu asi nestastne pouzil priklad surovej a oprazenej mandle, ze ani ta ziva by s velkou pravdepodobnostou nevyklicila...
Ja by som veru mandlu prirovnala ku gastanu, alebo orechu, a tie rozhodne nezacnu klicit v priebehu par dni.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

No teď jsi mne zmátla, Sami, že ani nevím, jak na to :) A tak zkouším poptat u pana Googlea, odpověděl třeba toto:

Mandle - Mnozí z lidí, kteří jsou na syrové stravě, jsou si vědomi, že syrové celé mandle mohou vyklíčit. Rozhodně naklíčené mandle jsou velmi chutné a mají mnohem lepší chuť než suché nenaklíčené mandle. Loupané mandle mohou být zpracovány teplem a/nebo chemicky, a pravděpodobně nemohou naklíčit: používejte pouze celé, neoloupané mandle. Nenechte klíčit mandle déle než dva dny (doporučujeme 1 den), protože klíčky mohou žluknout.
K pojídání klíčků jsou dva způsoby:
1) klíček z mandlí je neporušené jídlo, jezte jej celý včetně slupky.
2) slupky z mandlí obsahují mnoho tanninu, těžkého na strávení a velmi svíravého: oloupejte klíčky (stažením slupek) před pojídáním. K oloupání klíčků mandlí je zapotřebí jisté námahy, kterou můžete snížit omytím mandlí v teplé tekoucí vodě z vodovodního kohoutku (okolo 140 stupňů F - 60°C) po přibližně 30 sekund. Používat vařící vodu není nutné. Oloupané mandlové klíčky chutnají skutečné báječně: okuste je a rozhodněte se sami.
Doporučení: Kupujte syrové, neoloupané, ve skořápce, nebo syrové ve skořápce. Jezte je naklíčené, perfektně oloupané.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Mandle

Příspěvek od Samira »

Jindro, ja Ti taaaakto drzim palce!
Ak to bude fungovat, skusim sa poobzerat aj ja po neolupanych ;)
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od mun »

Vím, že tady Toma B. nemáte moc rádi, chtěl jsem na něj odkázat, ale Jindra byl rychlejší.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Zkouším se přidat také ke klíčícímu pokusu, dokud ty mandle v Kauflandu jsou. No jo - jenže mají se klíčít v těch peckách? Jenom prostě hodit do vody a nechat tam? Nebo pecky rozbít?
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od mun »

No jasně že musí být ve skořápce, jinak vyklíčit nemůže, stejně jako třeba vlašák.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Moc se mi to s tou skořápkou nezdá, je tvrdá a nemá tendenci se namáčet, měknout či praskat - tohle by asi vyžadovalo týdny než by to takhle začalo klíčit. Pro klíčení na konzumaci se asi musí rozloupnout a nechat klíčit jen vnitřek, ne? ... zkusím pár takhle

... nakonec jsem jich vyloupnul většinu - bylo vidět že skořápka pomalu navlhá, ale k navlhnutí a naklíčení jádra by to skutečně takhle nejspíš vyžadovalo týdny. Chápu v přírodě, skořápka jádro chrání a plod poskytuje mladému stromku výživu, ale pro tenhle účel by to asi nemělo smysl ve skořápce.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Pando to má logiku, jak to píšeš. Jinak než s rozlousknutím by se to asi doma nedalo během doporučovaných dvou dnů stihnout (jak jsem já či Mun před chvílí citoval Toma B.), páč než se voda dostane skrze relativně tlustou a tvrdou skořápku... takže jo, taky rozlousknu a namočím jen jadérka. Jinak ale v přírodě to klíčení určitě teda potrvá, protože tam to nikdo nerozlouskne (bylo by to nepřirozené, až na výjimky - šlápnutí nějakým kopytníkem apod.), ale zas tam je na to čas, že jo. Hele ale vem si, musí to bejt uvnitř skořápky jó tlak, když jadérko naklíčí a tlačí se ven. Příroda je silná.
Mimochodem já ještě neklíčím, měl jsem teď jinou práci. Tak jsi mne opět předběhl, no klasika :wink:
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od mun »

Chlapi já to snad taky zkusím. Čtvrteční návštěvu Kauflandu si teda ze zřejmých důvodů odpustím, ale zítra koupím. Taky se mi nezdají ty 2 dny co píše Tom, na druhou stranu je to ořech a ten prostě bez skořápky nevyklíčí.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:...Tak jsi mne opět předběhl, no klasika :wink:
Jaj? :oops: ... Zatím jsem to jen hodil do vody.

Jo, v přírodě - kopýtko zamáčkne pecku do země, tam celou zimu vlhne a bobtná, na jaře se rozpučí a rozlomí změklou vhlkou skořápku a už jede. ... Možná jsem divný, ale mně se jaksi nechce čekat celou zimu na baštu, možná bych za tu dobu mohl dostat trochu už i hlad.
Naposledy upravil(a) Panda dne čtv lis 25, 2010 15:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

mun píše:...na druhou stranu je to ořech a ten prostě bez skořápky nevyklíčí.
Proč myslíš že ořech bez skořápky nevyklíčí, ta je tam jen jako mechanická ochrana, ne? Nebo Tě napadá ještě nějaká jiná funkce, nutná k vyklíčení?
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Mandle

Příspěvek od Samira »

V nasom Kauflande maju tiez nelupane mandle... ale su prazene a solene. Ach jaj. Chlapi, klicte jak o dusu, a podavajte priebezne hlasenia.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od mun »

Samira to by mě zajímalo jak tam ta sůl drží na té skořápce :D
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Samira píše:V nasom Kauflande maju tiez nelupane mandle... ale su prazene a solene.
Nemýlíš se? Oni myslím neloupané označují i mandle bez skořápky ale v hnědé slupce.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Mandle

Příspěvek od culka »

Panda píše:
Samira píše:V nasom Kauflande maju tiez nelupane mandle... ale su prazene a solene.
Nemýlíš se? Oni myslím neloupané označují i mandle bez skořápky ale v hnědé slupce.
nelupane, lebo maju supku.

Ale aj tak mam obavy, ze vsetky mandle zo statov uz nie su raw.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Oni myslím neloupané označují i mandle bez skořápky ale v hnědé slupce.
Přesně takhle to je. Pražené solené mandle jsou ve slupce, ale bez skořápky. Však to Mun správně komentoval milým úsměvem :D

Už jsem taky v partě, už od včerejška taky klíčím. Uvidíme, jestli už jsou mandle ozářené :?: Spíše jsem pesimista a vidím to jak Culka, moc života tam asi nebude, ufff.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Ty mé se zatím po dni a půl tváří že nikdo není doma.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Mandle

Příspěvek od Samira »

Ma stvete, ja jednu obliznem asi... :D Tie mandle maju skrupinu, ale vacsina z nich je roztvorena ako skebla, alebo ako pistacie. Takze asi ich uprazili (skrupinky pukli) a nasolili.
Ale ak pojdem do kauflandu a budu tam, tak okostujem, ci sa nemylim.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Samira píše:Tie mandle maju skrupinu, ale vacsina z nich je roztvorena ako skebla, alebo ako pistacie. Takze asi ich uprazili (skrupinky pukli) a nasolili
Tak to teda fakt okoštuj, to už mne zajímá. Jestliže jsou puklý jak pistácie, tak to snad jsou doopravdy pražený solený? Takový jsem ještě mandle neviděl. Jestli je to tak, máš oproti nám obrovskou výhodu - nemusíš ztrácet čas testem klíčivosti :D
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:...Jestliže jsou puklý jak pistácie, tak to snad jsou doopravdy pražený solený? Takový jsem ještě mandle neviděl....
Nebo to budou fakt oooobrovský pistácie. :-D
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:- nemusíš ztrácet čas testem klíčivosti :D
Nezná někdo nějakou mandlí pohádku? Že bych jim něco přečetl na probuzení ... Nebo jim zazpívat?

Vstávej semínko holala,
bude z tebe ... hm ... skvělá pandí pochoutka!

... zatím pořád nic, lenoši jedni flákaví
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:
Jindra píše:- nemusíš ztrácet čas testem klíčivosti :D
Nezná někdo nějakou mandlí pohádku? Že bych jim něco přečetl na probuzení ... Nebo jim zazpívat? Vstávej semínko holala, bude z tebe ... hm ... skvělá pandí pochoutka! ... zatím pořád nic, lenoši jedni flákaví
No jasně, zazpívej jim o krásách naší země a uvidíš, jak budou rychle vystrkovat růžky. Co bych za to dal ten Tvůj zpěv taky slyšet :)

Novinky od nás:
- rozlousknuté mandle beze změn; odhaduji, že zítra padnou do ořechového mléka
- nerozlousknuté mandle ve skořápce hlásí mírný pokrok - při protřepání už suše necinkají, tudíž odhaduji, že voda již prosákla dovnitř až k jadérkům. Vbrzku by mohlo začít nějaké bobtnací divadlo... uvidíme.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:- nerozlousknuté mandle ve skořápce hlásí mírný pokrok - při protřepání už suše necinkají,...
To jsem si také všiml, ale nechám je zatím pokračovat oboje, třeba potřebují jen delší čas. Zvláštní že na rozdíl od běžných mandlí se jim i přes namočení nesloupává slupka, což možná bude také něco znamenat.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Mandle

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:
Jindra píše:- nerozlousknuté mandle ve skořápce hlásí mírný pokrok - při protřepání už suše necinkají,...
To jsem si také všiml, ale nechám je zatím pokračovat oboje, třeba potřebují jen delší čas. Zvláštní že na rozdíl od běžných mandlí se jim i přes namočení nesloupává slupka, což možná bude také něco znamenat.

to je divný, já sem kupoval natural a ty klíčili spolehlivě, já ovšem klíčený neberu, klíčky blé, mně stačilo dyž šly druhej den sloupat a byly krásně zfermentlý
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Mandle

Příspěvek od Samira »

Vcera som sa vyskytla v Kauflande, a este ich tam mali - prazene, solene mandle v skrupine. A fakt su slane, rozpukane ako pistacie a chutia hnusne. Sucho a zhoreno. Polovicku jadierka som si tam hodila do pusy, co by som nespravila pre blaho tohto vyskumu ;) (tuto kradez mi snad tam hore odpustia)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Rozlousknuté mandle neklíčí, padly do ořechového mléka
Neporušené mandle ve skořápce: voda zřejmě prosákla k jadérkům. Uvidím, tohle ještě potrvá.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Mandle

Příspěvek od culka »

Samira píše:Vcera som sa vyskytla v Kauflande, a este ich tam mali - prazene, solene mandle v skrupine. A fakt su slane, rozpukane ako pistacie a chutia hnusne. Sucho a zhoreno. Polovicku jadierka som si tam hodila do pusy, co by som nespravila pre blaho tohto vyskumu ;) (tuto kradez mi snad tam hore odpustia)
Kanadoska jedna. Takto sa tu chodia spoluobcania krmit do obchodov. Minule ma skoro vynieslo, ked tri stare plesnive cinanky kusali do gastanov. Tie, co zakusli si nalozili do sacku, ale ci vsetky, to neviem. Hrozno, cukriky, olivy toho sa chodia najest do sytosti. A nie len cinsky.
Taka vyspela kultura to tu je, ale do sveta budu hlasat aki su uzasni. A nad kazdym sa povysovat.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Mandle

Příspěvek od Samira »

V tom pripade aj na Slovensku ziju Kanadania (ci Kanadosi ;) ), lebo takych krmiacich sa je tu tiez pozehnane. Alebo naberu v chladiacich boxoch tovar a potom z mne neznameho dovodu ho postrkaju do oblecenia v sekcii handier, alebo medzi flasky s vinom... Ak to pracovnici obchodu najdu, som zvedava, ci to znehodnotia, alebo predaju take skoropokazene. Rovnako neznasam, ked mamicky davaju rozteky alebo keksiky papat skvele vychovanym vrieskajucim detickam este v predajni. Vsak najskor zaplatim, potom zjem, nie?
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Samira píše:...Rovnako neznasam, ked mamicky davaju rozteky alebo keksiky papat skvele vychovanym vrieskajucim detickam este v predajni. Vsak najskor zaplatim, potom zjem, nie?
Ještě více s podivem je, že tohle dělají dnes už i dospělí. Inu co se v mládí naučíš...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Ještě více s podivem je, že tohle dělají dnes už i dospělí
:D

Pando máš mandle navenek taky pořád beze změn? Kdoví co se děje uvnitř skořápky, he he. Jinak teda info ze zákulisí: mandle mám ve vodě destilované a denně ji měním. Kdypak nám to vyklíčí, kdypak nám to vyklíčí...
(nevyklíčí - amíci to ozářili)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Mrtvé mandle

Příspěvek od mira »

Ozářené otraviny by měly být na obalu označené logem- tato na vlastní
nebezpečí poživatelná hmota byla vystavena radiaci, aby měl zákazník jasno. :|
101

nebo výstižnějším :) -
102
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:Pando máš mandle navenek taky pořád beze změn? Kdoví co se děje uvnitř skořápky, he he. Jinak teda info ze zákulisí: mandle mám ve vodě destilované a denně ji měním. Kdypak nám to vyklíčí, kdypak nám to vyklíčí...(nevyklíčí - amíci to ozářili)
Jediná změna že ve skořápce už nehrkají, jinak nic. Takže asi tyhle nejsou živé, tak to asi už vzdám, týden už mi připadá dost dlouho.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

koukám jsem na tom cugrunt stejně. Ale teda vzdávat zatím nemíním, show must go on
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Tak u mne změna - vyloupnuté mandle shnily. :-D Nevyloupnuté ani po 2 týdnech nedělají nic (kromě toho že už nehrkají), ale jestli jsem to zde správně pochopil http://dendro.mojzisek.cz/m_gener.php, tak vyklíčení se skořápkou může trvat týdny, měsíce až roky, což se jeví nepřijatelně z hlediska pandí poživatiny. Takže s pokusem končím s tím, že vlastně nevím zda tyhle mandle jsou živé nebo ne.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Tak u mne změna - vyloupnuté mandle shnily. :-D Nevyloupnuté ani po 2 týdnech nedělají nic (kromě toho že už nehrkají), ale jestli jsem to zde správně pochopil http://dendro.mojzisek.cz/m_gener.php, tak vyklíčení se skořápkou může trvat týdny, měsíce až roky, což se jeví nepřijatelně z hlediska pandí poživatiny. Takže s pokusem končím s tím, že vlastně nevím zda tyhle mandle jsou živé nebo ne.
Pando táhnu tenhle pokus ještě pořád, teď koukám, že už to budou 4 měsíce. Denně měním vodu. Ocituju Tě: nevyloupnuté mandle ani po 4 měsících nedělají nic (kromě toho, že už nehrkají).
Mám dojem, že se na to brzo vydlábnu :? se závěrem: export z USA, tedy ozářeno, umrtveno...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Odpovědět