Mandle

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Jindro teda Ty máš výdrž, obdivuji! :-D Já měl pak i v těch nevyloupnutých uvnitř jen shnilou břečku.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Poněkud nechutná představa. Zřejmě mne podobná zkušenost čeká také. Nechám mandle dva tři dny oschnout a rozlousknu. Raději snad venku na zahradě (přímo nad kompostem?)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mandle

Příspěvek od Panda »

Vybavuje se mi klasická filmová scéna, kdy aktér rozloupává mandi a z ní se vyrojí klubko divoce se svíjejících červů. ... S patřičným pachovým doprovodem.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Vybavuje se mi klasická filmová scéna, kdy aktér rozloupává mandi a z ní se vyrojí klubko divoce se svíjejících červů. ... S patřičným pachovým doprovodem.
... a ti červi se mu zavrtaj pod kůži a kůže se pak vlní, jak se pod ní červi rozlézají po těle, aby pak vylézali ušníma a nosníma dírkama zase ven... Pando mám dojem, že se až moc koukáme na ty americký pohádky :)
Jé sorry za off topic
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Mandle

Příspěvek od Sweetie »

:D
na mandle vzpominam z detstvi kdy je mamka loupala z hnedy slupicky na bilo a prazila na panvi, no ty byly. a pak ze spanelska, ze stromu zadarmo,loupany pred bungalovem kamenem, ty taky byly. jinak je nemusim.uz. nestravila bych je. pokus zdar.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Mandle

Příspěvek od Xion »

A kde zohnat take, co vyklicia? :-)

Sweetie, akoto, ze nevies stravit mandle? To mas nejake slabe travenie, nie?
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Mandle

Příspěvek od 2olfess »

Xion píše: Sweetie, akoto, ze nevies stravit mandle? To mas nejake slabe travenie, nie?
Málo žaludeční kyseliny?
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Mandle

Příspěvek od Sweetie »

pokud by byly mandle cerstvy, mozna bych jich par snedla bez vetsich nasledku. a to bych je napred v puse dlouho prezvykovala a proslinovala aby se trochu zliquidovaly:) naopak, ja mam traveni naprosto v poradku, jelikoz jim prevazne tekuty ovoce, telo uz si zvyklo na easy living a uz netoleruje nepozivatiny.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Mandle

Příspěvek od Pavluska »

Sweetie píše:pokud by byly mandle cerstvy, mozna bych jich par snedla bez vetsich nasledku. a to bych je napred v puse dlouho prezvykovala a proslinovala aby se trochu zliquidovaly:) naopak, ja mam traveni naprosto v poradku, jelikoz jim prevazne tekuty ovoce, telo uz si zvyklo na easy living a uz netoleruje nepozivatiny.
namoc si je na dva tri dny, promyvej a pak hura... :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Mandle

Příspěvek od Xion »

http://organicjar.com/2009/1105/

Mandle z USA, ktore su pasterizovane, sa stale mozu predavat ako surove.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

no vždyť to jsou amíci, co bys po nich chtěl. všechno uvařit ozářit umrtvit, no však jsou taky pěkně tlustí. maj co chtěj. I ty neloupaný mandle z USA považuju za ozářený, když mi ani po třech měsících pečlivého máčení nenaklíčily.
A tak jsem včera objednal další kilo raw mandlí od Terky, těm z LF já věřím a mimochodem i tu chuť mají podstatně jinou, delikátnější.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 87
Registrován: pon lis 08, 2010 18:52

Re: Mandle

Příspěvek od Arion »

Pardon, a zkoušeli jste někdo naklíčit mandle z Tesca co se prodávají v balení asi za 100, Kč? :) TY oříšky asi už nebudu jist, neboť se mi moc živé nezdají :(
Obrázek
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Mandle

Příspěvek od Pavluska »

Jindra píše:no vždyť to jsou amíci, co bys po nich chtěl. všechno uvařit ozářit umrtvit, no však jsou taky pěkně tlustí. maj co chtěj. I ty neloupaný mandle z USA považuju za ozářený, když mi ani po třech měsících pečlivého máčení nenaklíčily.
A tak jsem včera objednal další kilo raw mandlí od Terky, těm z LF já věřím a mimochodem i tu chuť mají podstatně jinou, delikátnější.
tak asi vyvazej to levne, podradnejsi. Ale neni problem tam sehnat temer cokoli raw, drazsi, jasne. Vyborne chuti. Napr. ty syrovy mandle... delikatesa, nesrovnatelna s necim z tesca... To same ohledne kesu a spol. Kliceni jsem nezkousela. :)
Z Ciny apod. muze byt zas plisen.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 87
Registrován: pon lis 08, 2010 18:52

Re: Mandle

Příspěvek od Arion »

Pavluska píše:
Jindra píše:To same ohledne kesu a spol. Kliceni jsem nezkousela. :)
Oříšky Kešu musí být nutně vystaveny teplotě vyšší než 100oC, protože po vyndání ze slupky mají ještě v sobě nebezpečné, jedovaté látky, které se odstraní právě touto teplotou, takže kešu jsou mrtvé i když se prodávají jako nepražené.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Mandle

Příspěvek od Sweetie »

ani ptaci to tedy nezobou a my ano :(
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 87
Registrován: pon lis 08, 2010 18:52

Re: Mandle

Příspěvek od Arion »

Sweetie píše:ani ptaci to tedy nezobou a my ano :(
Ano, já jsem také na oříšcích hodně letěl :) Teď si dávám větší pozor co jím. :)
Obrázek
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Mandle

Příspěvek od Pavluska »

Arion píše:
Pavluska píše:
Jindra píše:To same ohledne kesu a spol. Kliceni jsem nezkousela. :)
Oříšky Kešu musí být nutně vystaveny teplotě vyšší než 100oC, protože po vyndání ze slupky mají ještě v sobě nebezpečné, jedovaté látky, které se odstraní právě touto teplotou, takže kešu jsou mrtvé i když se prodávají jako nepražené.
nevim, ty s velkym hrdym napisem RAW chutnaji proste jinak. Ale prozenou me stejne, takze skoro nemuzu... :) Leda to ovoce co roste nad tim, ale to se nedovazi.

Jaky ptaci to nezobou a my jsme ptaci? ale ok, chapu smer poznamky. Jenze cim vic se clovek omezuje, tim vetsi a nezvladatelnejsi chut ma jeste na horsi veci, ne?!... I kdyz asi zalezi na disciplinovanosti. :)))
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 87
Registrován: pon lis 08, 2010 18:52

Re: Mandle

Příspěvek od Arion »

Vážně, žádné RAW kešu nejsou, je to podvod. Zkus je naklíčit a uvidíš. Kešu jsou mrtvolné :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Asi jsem puntičkář, no dobrá, ale udržujme si tu na fóru taky trochu pořádek. Tohle je vlákno o mandlích, proto prosím, nad ořechy kešu diskutujme zde ve vlákně o kešu
Yeff tam proces loupání kešu ořechů popisuje a je to teda sado-maso. Vypadá to, že raw kešu fakt neexistujou.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Návštěvník

Re: Mandle

Příspěvek od Návštěvník »

Jindra píše:
mun píše:V Kauflandu maj neloupané mandle, původ USA. Na export by snad nemusely být pasterované/ozářené. nezkoušel jste někdo klíčit?
a do háje, vidíš, taky jsem je koupil, ale už rozlouskal a snědl. ch jo. Měl jsem klíčení zkusit. No dneska mám v úmyslu do Kauflandu skočit, tak snad...
Jak si je dokázal rozlouskat? :D já se o to snažím už asi půl hodiny.. a pořád nic...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mandle

Příspěvek od Jindra »

Návštěvník píše:Jak si je dokázal rozlouskat? :D já se o to snažím už asi půl hodiny.. a pořád nic...
to bylo v květnu... jestli dobře pamatuju, louskal jsem je normálním louskáčkem na vlašské ořechy, jj tím to šlo pěkně
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Airi

Re: Mandle

Příspěvek od Airi »

ptáci že nejí mandle? a to jste vzali kde .... vždyť i divočáci mi na ně chodí .... jinak mě mandle ve skořápce vyklíčila cca za 3 měsíce ... jela jsem na 3 měsíce do Čech a když jsem se vrátila, tak mi vyklíčili asi 3 mandle co zůstali na zemi, bylo jich tam tedy více, ale jen tři vyklíčili .... kdyby měla vyklíčit každá, tak mám mandloň vedle mandloně ... jinak byli cca 25 cm dlouhé
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Mandle

Příspěvek od ajla »

Airi, my myslíme, že neklíčí vyloupané mandle, které jsou u nás dostat běžně koupit na krámě. Mandle ve skořápce na zahradě jasně, že klíčí, schválně klíčivost nezastavujete. Zajímavé je, že se ptáci a divočáci dostanou skrz, celkem tvrdou, skořápku.
Odpovědět