Červená řepa

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Ivushka

Re: Červená řepa

Příspěvek od Ivushka »

Cervenou repu jsem vzdy varila. Asi pred pul rokem jsem ji zacala jist syrovou. V salatech, taky jako stavu. Bohuzel jednoho dne jsem po ni dostala alergickou reakci a zkoncila jsem v nemocnici na kapackach.
Od te doby jim repu pouze varenou i kdyz mi syrova velmi chutnala.
borazon
Příspěvky: 24
Registrován: ned zář 27, 2015 14:25

Re: Červená řepa

Příspěvek od borazon »

Jím syrovou a nemám s ní sebemenší problémy - je to asi taky o množství - já nikdy nesním víc jak jednu najednou. A miluju i její mladé lístky.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Červená řepa

Příspěvek od Jindra »

souhlas, jen chci podtrhnout, že konkrétně u řepy fakt jde o množství
jak to říct - ona je docela "silná"

pokud na ni byla alergická reakce, pak je potřeba přečíst odbornou knihu o enzymech a tam je řešení, jak svýmu zanedbanýmu :-) tělu pomoct
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Červená řepa

Příspěvek od Ozeki »

Ano, alergie v podstate neexistuji. Stejne jako neexistuje u 99,99% lidi nic jako "snizena imunita" :)- :D pripadne dolozim, ze to je jen komercni trik :-))
janicka298

Re: Červená řepa

Příspěvek od janicka298 »

lidičky mám ráda červenou řepu ALE: po letech sem si vypěstovala řepu že jí zavařím,použiji do jídel, ale po požití čerstvé, sem si připadala jako kdybych měla poleptaný krk,tak sem jí dala do jídla orestovanou a stejně sice po delší době ale krk opět jako poleptán . Nevíte čím to muže bít,nebo jak jí upravit aby mi to nedráždilo krk?
Uživatelský avatar
Lekno
Příspěvky: 174
Registrován: sob lis 16, 2013 13:57

Re: Červená řepa

Příspěvek od Lekno »

janicka298 píše:...jak jí upravit aby mi to nedráždilo krk?
skus odstavnit so zazvorom
rudajesikula

Re: Červená řepa

Příspěvek od rudajesikula »

Mohu na vlastní kůži potvrdit silnou nevolnost po šťávě z čerstvě vylisované řepy. Vařené řepy mohu sníst libovolné množství, ale po syrové mi do 30 minut začnou křeče v oblasti žaludku a někdy se přidá dost silná nevolnost, která trvá až dvě hodiny. Musí to být nějaký druh hysterické reakce organismu, takže alergií se to patrně dá nazvat. Vżdy po nějakém čase to zkouším znovu, ale vždy se stejným výsledkem. Pokoušel jsem se na netu vypátrat, jak tomu zabránit, či to eliminovat, ale zatím bezvýsledně.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od Panda »

Syrová červená řepa je příliš agresivní a silná na to aby se jedla úplně samostatně, podobně jako se nedá jíst např. cibule. Je dobrá nastrouhaná do salátů jako ochucovadlo nebo pít jako ředěná šťáva (s mrkví).
zahradkar
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 01, 2017 21:20

Re: Červená řepa

Příspěvek od zahradkar »

Souhlasím se zde popsanými zkušenostmi s červenou řepou - syrová může někdy z osobní zkušenosti vyvolávat podráždění (piju ve formě šťávy). Občas se mi stane, že mě po odšťavněné řepě pálí žáha. Nicméně tepelně upravená je skvělá a chutná. Doporučuji vyzkoušet nějakou variantu boršče. Také pečená může být velice dobrá. Každopádně se tato zelenina řadí k těm s největším podílem antioxidantů, uvádí to např. tato studie:

Kähkönen, M., Hopia, A., Vuorela, H., Rauha, J., Pihlaja, K., Kujala, T. and Heinonen, M. (1999). Antioxidant Activity of Plant Extracts Containing Phenolic Compounds. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 47(10), pp.3954-3962.

Osobně se snažím řepu konzumovat alespoň několikrát do měsíce. Přiznám se, že mi chutná i sterilovaná normálně z obchodu, ale asi takto upravená přichází o mnoho dobrého.
Dlouhodobě se věnuji červené řepě na blogu http://cervenarepa.eu
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Červená řepa

Příspěvek od Hugo z Hor »

Někomu vadí červená řepa? Tak to se budu muset zeptat svého těla. Tak prý ne, nevadí mu. Nastrouhaná syrová s rozinkami a křenem. (:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Červená řepa

Příspěvek od Jindra »

Hugo z Hor píše:
pon pro 11, 2017 1:32
Někomu vadí červená řepa? Tak to se budu muset zeptat svého těla. Tak prý ne, nevadí mu. Nastrouhaná syrová s rozinkami a křenem. (:-)
Hugo ahoj, lajkuju, jo jo

nechci Ti přitakávat, abych nedostal facek, že jsem s Tebou ňák extra velkej kamarád, ale prostě souhlas. červeřepa=mňam. syrová cibule taky.Ovšem pozor, já tedy musím rozlišit ščávu a řepu jako celek (např. strouhanou, čili včetně vlákniny, která je brzdou). ščáva je silná, to fakt jo (teď jsem ju pil se zázvorem, mňam), ale takhle hugovsky nastrouhaná, s rozinankama křenem... no nesprdli byste ho, že tu dělá takový chutě hladovejm? :-)

Hugo dík, to je dobrej, ikdyž dost složitej recept (hodně ingrediencí), to zkusím (zítra... dnes už mám raw segedinskej guláš)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Červená řepa

Příspěvek od Hugo z Hor »

Jindro, ani ščáva mi nevadí. Dříve jsem ji pil také, i neředěnou. Ale je pravda, že jsem přihodil i mrkev. Teď ji už nedělám, nebaví mne pak čistit Greenstar od barvy (:-)
Ten recept ti přijde moc složitý? Mně ani ne. Ale mám zase jinak nastavený počet ingrediencí do jídla. Zbystřím nad smyslem přípravy jídla, pokud je v něm více než 5 ingrediencí. Tady jsou 3 a někdy nedávám ani rozinky, když se zadaří sladší řepa.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Červená řepa

Příspěvek od hugo »

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Odpovědět