ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) :br :lol: :x :delicacy: :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: >:-) (:-) m:-)

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Lekno » ned črc 17, 2016 23:18

(uz to tu bolo, tak iba refresh)
REVOLUCE JEDNOHO STÉBLA SLÁMY: tu
Krátký portrét Masanobu Fukuoky (1913-2008), který byl japonským farmářem, průkopníkem přirozeného zemědělství a metody „nic-nedělání“, kdy je pozornost věnována nikoli tomu, co je třeba ještě udělat, ale tomu, co je možné ještě vypustit a nedělat. Podle Fukuoky je nejzazším cílem zemědělství nikoli pěstování plodin ale kultivace a zlepšování lidských bytostí. Je autorem slavné knihy Revoluce jednoho stébla slámy, která ovlivnila řadu zastánců permakultury.
pdf: tu

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od 777 » ned čer 14, 2015 12:22

Zveme všechny zahrádkáře, zahrádkářky, pěstitele, pěstitelky, zahradníky, zahradnice, prostě všechny příznivce a fandy zahradkaření na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ, který jsme pro Vás připravili na sobotu 25.7.2015 od 8:30 do 15:00 v samém středu a srdci semenářské produkce Československa, ve firmě SEMO ve Smržicích u Prostějova.

Obrázek

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » pát led 23, 2015 18:42

Další díl z nekonečného seriálu který by se mohl jmenovat Zvrhlé svině opět zaúřadovali:
STÁTEM ZNIČENY MOŽNOSTI PĚSTITELŮ A NÁSLEDNĚ VÝBĚR ZÁKAZNÍKŮ!
JAKÉKOLI JINÉ ZPŮSOBY “UVÁDĚNÍ DO OBĚHU” NEJSOU POVOLENY (čili jsou de-fakto zakázány) – lstivý právnický způsob jak zlikvidovat všechny alternativy naráz.
http://www.potravinovezahrady.cz/katalo ... odat-2015/
A poněkud chabá snaha o protiofenzivu v nerovném umělém "boji", který nelze vyhrát zbylými způsoby - pouze prohrát a věnovat JIM (TĚM ŠKODIČŮM) pozornost a radost ze Života, kterému se neustále pletou a staví do cesty:
http://www.potravinovezahrady.cz/otevre ... gislativu/
Peticování ještě nikdy nezměnilo nic, co nechtěli ti oplzlí ouřadové změnit sami a na něco/někoho se vymluvit, že je k tomu "donutilo".
My - lidé v nevýhodném a ekonomicky slabém postavení - nemáme nástrojů jak se s tím vypořádat.

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od imborn18 » sob led 03, 2015 0:32

Dekuji vsem za super inspirace.tento rok je pro nas zeleny mame nov m:-) y dum a zahradu. Jak to dopadne uvidime. Rostliny prvni linie me snad zachrani.

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » čtv říj 16, 2014 21:28

Jenze obal prodava, vzdyt to vsichni vime, ze marketove rajce je vyslechteno, aby bylo tvrde velke barevne nestrupate a na chuti nikomu nezalezi ;-)

Kdy sis naposledy vypestoval sve vlastni? Jsou to parchanti, vyslechtili to, co lidi (plebs, konzument) zadaji (rozumej kupuji)...

Kdyby nezadali, nekupovali by, nikdo by to sem nevozil kamo! Prosim, netahej System a ony zle korporace jeste sem, tady je to o vlastni zahradce - cti TOPIC. Co zasejes, to sklidis...

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » čtv říj 16, 2014 9:29

Proč rajčata ze supermarketu chutnají jako polystyren?
"Nevýrazná chuť naprosté většiny rajčat dodávaných na trh není způsobena pouze tím, že je pěstitelé sklízejí ještě nezralá a zčervenat je nechávají až ve skladu působením etylénu, který funguje jako rostlinný hormon. Hlavní část viny padá na nechtěný vedlejší efekt několika desetiletí šlechtitelského úsilí." http://www.tyden.cz/rubriky/veda/prirod ... D9Mu6vSUb8 Ti industriální pancharti honosící se noblesně přízvisky jako např. "šlechtitelé", chtějící mít všecko ve svých nevymáchaných prackám zprasili už za ta desetiletí kdeco! Vůbec by to neměli mít na starost - jejich vztah k věci je nečistý a sami jsou nekvalitní jako lidi...Nehledě na ohavné metody, které používají k dosahování "zájmů" jenž jsou navíc ve všech ohledech neslučitelné s našimi normálními.

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od cepheus » stř říj 15, 2014 15:34

Lenuška píše:Nakonec ještě teď pijeme lehce nakváslý mošt i bez mrazáku, uchovaný jen tak na balkóně.
Leni, neni problem si udelat "burcak" i z jablecneho mostu, "laik" pry nic nepozna (nekde jsem cetl):).
Asi to bude chtit ty vinny kvasinky (ty jsou 100%-ni, mam vyzkouseno na hroznech) ale mohlo by to fungovat:).

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » stř říj 15, 2014 13:11

http://www.potravinovezahrady.cz/proc-p ... re-odrudy/ Staré odrůdy se hodí více na kmenné tvary, odrůdy nové nacházejí nejlepší využití v tvaru zákrskovém, či štíhlém vřetenu.

Pokud se sletne hejno, naklovne cast, ale 80% plodu :-) na dosah ruky mam maly sadek pres 7 hektaru tak budu pozorovat, jak se s tim poperou napresrok, jezdili tam drit do noci.

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Lenuška » stř říj 15, 2014 10:51

Syrovozrout píše:Archivní odrůdy jabloní, hrušní a třešní - zajímavá databáze některých:
http://www.plantsdata.com/ovoce.aspx
Přesně tohle zrovna řeším. Chtěla bych dosadit do zahrady nějaké původní odrůdy jabloní a hrušní. Už tam nějaké jsou, místa je dost i pro další. Jak píšeš v předešlém příspěvku, má se počítat i s tím, že část jablek poškodí hmyz, plíseň, kroupy, atd, tak aby vždycky něco zbylo. Pokud se urodí víc, velký mrazák a moštovač to jistí. Nakonec ještě teď pijeme lehce nakváslý mošt i bez mrazáku, uchovaný jen tak na balkóně. Ve sklepě prý vydrží i do vánoc. Nám tedy ne, my ho dojedem už brzy...

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » stř říj 15, 2014 10:42

Archivní odrůdy jabloní, hrušní a třešní - zajímavá databáze některých:
http://www.plantsdata.com/ovoce.aspx

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » stř říj 15, 2014 9:12

To je kompilace 3 autoru s ruznym? nazorem?

Stromy se upravuji tak, aby jablon nemela 5 metru, to se fakt blbe sklizi. A postrik jsem delal za minuleho rezimu, dnes uz ne (drahe a neefektivni, pokud ho neudelaji i sousedi). A ano, ptaci a hmyz poskozuji ovoce (tresne blumy jalka) naprosto masivneji u me, nez bakterie a plisne... Ono to zacne hnit casto az po vpichu hmyzu... Aneb nejde sazet na jednu kartu.

Jen doplnim, ze treba i Darwin delal pokus trvajici 30 let na overeni teorie vzniku humusu za pomoci zizal, zizaly zatahuji listy do pudy atd.

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » stř říj 15, 2014 8:34

Co jim v půdě chybí, že mi toho tolik hnije /platí i pro mnohé kupované plody z marketů! - vůbec nevydrží - je to jen naleštěná přefouknutá oslazená voda - jen aby to vypadalo - povrchně prodejné - chuť na prt a výživnost raděj pomlčím/?

"Neřekl bych, že je to paradox. Podle mě některá činnost zásadním způsobem (většinou negativně) ovlivňuje množství a složení mikrobů v krajině a narušuje rovnováhu ve prospěch agresivnějších druhů (těch parazitických).

Zdravý strom je pokryt tenkou vrstvou bakterií, hub, prvoků,..., které fungují jako fyzická beriéra proti patogenům; ve zdravém stromu žijí endofytní houby, které pro strom vyrábí toxické látky (např. různá antibiotika), kterými se strom může bránit. Chemické postřiky a umělá hnojiva tyto organismy ničí jak na listech, tak v půdě (v půdě taky orba, rytí, nedostatečná výživa) a otevírají tak cestu pro patogeny.

Pak je tu ještě jedna možnost. Že monilie tu byla i v dřívějších letech, jenže ji lidé tolik neřešili. Když na velkém stromě v deštivém létě polovina plodů shnila, nevadilo to, i tak jich na jídlo dost zbylo a oč bylo méně na krmení, to nahradili řepou, ta v tomto počasí naopak narostla.
Dnes je situace jiná. Stromy se sázejí tak, aby se sklidily ze země, ponechává se jim jen pár větví, aby korunky byly vzdušné, osluněné. Krátce po odkvětu se provede brutální probírka, aby byly plody jak z Alberta. Je potřeba je důsledně stříkat, protože to, co jsme probírkou ponechali už nesmí zčervivět. Když vzdor této péči přiletí hmyz, který chce něco sát, kousat a pár desítek z ponechaných plodů začne hnít, je to tragédie.
--
Co mi v půdě chybí, že mi toho tolik hnije?

Mne několik let po sobě hnědla a hnila rajčata a vyřešila to hořká sůl.

Neřikám, že je to ten samý případ, ale kromě ostatních vlivů i toto může hrát roli.
--

Stačí přečíst si nějaké knihy z historie a dozvíte se, jaká mimo ovocnářské oblasti byla už na Vánoce třeba jablíčka opatrovaná vzácnost. Více se zpracovával, sušilo, rozvářelo, ukládalo se jen pěkné ovoce. Lidi taky měli míň času se strachovat jestli jim půl úrody "dost nepodstatných jablek" sežrala hniloba. Přednější byly jiné polní kultury. Když jsme s tátou zakládali v 70. letech zahradu na místě, kde okolo nebyly žádné ovocné stromy, neměli jsme na jabloních pár let žádnou strupovitost. Asi ve školce, odkud stromky byly, proti ní ošetřovali, na stromcích jsme si jí nepřinesli. Až když v místě přibyly další zahrady, postupně přišla a zůstala. Jsou choroby a škůdci, kteří historicky v některých oblastech nebyli, přišli až s novinkami z jiných států či světadílů. Menší možnosti pohybu, relativně větší vzdálenosti zmenšovaly riziko přenesení patogenních organizmů do nepostižených lokalit. I péče byla jiná. U polních sadů se říkalo, že ořezaným stromem by měl proskočit hospodář s ošatkou na zádech. Obyčejně to byly VK, u nás tak 12 metrů řádky, 5-6 m v řádku. Častá byla třeba ta Strýmka, Hvězdnatá reneta a Boskop a též Jonathan. Lahůdky typu Mc Intosh, Spartan, nebo Čistecké se moc neviděly, nebyla u nich jistota kvalitního ovoce. Jiné odrůdy se pěstovaly tam, kde více řádilo padlí, jiné kde byla strupovitost. Teď to všechno splývá. Je tepleji, proto si myslím, že je na postupu ta monilióza. Dříve jí prostě bylo méně a nebylo to sírou v ovzduší. Taky aleje okolo silnic stárnou, nepečuje se o ně, ovoce se nesklízí jako dříve. Kdo neměl zahradu, "koupil" si stromy u cesty a obral je do mrtě. U nás rostly v okolí třešně, jabloně, švestky - všechny stromy měly na podzim (třešně v létě) majitele. Dneska zůstává ovoce na stromech, zejména v letech, kdy je za padák půl koruny. To se nevyplatí setřásat a sbírat ani majitelům starých mercedesů. " http://www.zahrada.cz/forum/choroby/co- ... 20odr%F9dy

ps.: Nebrat jako doporučení ke komerčním (odosobněným-odcizeným průmyslem vy-robeným) postřikům a podobně!
PPS: Málo známé odrůdy - jabloně a ne vždy byly a jsou uváděny odpovídající informace (např. co z čeho vzešlo atd.): http://www.sadarstvi.cz/malo-zname-odrudy/

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » pon říj 06, 2014 19:50

Nastava cas orby, zahratku je treba orat, tento rusky? vynalez je vcelku rychly :-)

V tezke pude - louce - trvalem travnim porostu
http://www.youtube.com/watch?v=kvP349Vgmzw

A zde v lehke jiz zorane pude - riditka z kola :)
http://www.youtube.com/watch?v=C5CMfJeOjfk

Co na to rikate?

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » pon zář 22, 2014 23:17

O penezich "to" neni, to je jen iluze :-) Ale s penezmi jde vsechno snadno a mozna az prilis pohodlne, to je fakt...

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od ajla » pon zář 22, 2014 20:48

Mě ten odkaz funguje, ale je z toho, co sem dávala šari, jenom, že jsem z toho citovala. Co mi brání? Vlastně nic. Doteď jsem si myslela, že všechno je o penězích a to mi brání v mých plánech a realizacích. Začínám ale na vše nahlížet jinak a zdá se, že fakt vše jde, tak proč to není, nejspíš nejdu do toho dost fortelně, ale snažím se - možná. :lol:

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » ned zář 21, 2014 13:55

A co tomu brani :-)
Pomoz si a buh ti pomuze, aneb za tebe to nikdo neudela, leta driny a odrikani a dosahnes co chces :-) neujizdej na vlně euforie a jdi do toho (pokud a dokud můžeš ;-)

Odkaz se ti nepoved no tohle uz tu proběhlo a znám...

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od ajla » sob zář 20, 2014 21:54

"Představte si pořádný výběh hustě osázený stromy, keři a trvalkami, jejichž bobule, listy, semena, lusky či květy slouží za pokrm pobíhajícím slepicím. V létě se slepice živí z několika statných moruší, jejichž plody postupně v průběhu června až srpna opadávají na zem a jsou výtečným zdrojem bílkovin nezbytných pro tvorbu vajec; tu a tam si uzobnou ostružinu či narazí na bobuli muchovníku. V průběhu září do hry vstupuje „podzimní krmný pás“ složený z několika odrůd jabloní hustě podsázených jedlou houštinou. Ta je tvořena jednak keři hlošiny okoličnaté, která do půdy poutá dusík podporující růst jabloní a jejíž bobule jsou pro slepice vítanou pochoutkou a dále keři čimišníku stromovitého, jehož lusky obsahují výživná semena o velikosti hrachu. Zimní sektor slepičího výběhu tvoří vysoké stromy dřezovce trojtrnného, několik zimních odrůd jabloní a živý plot z rakytníků. Téměř půlmetrové lusky dřezovce začínají dozrávat v průběhu října a na stromě vydrží celou zimu až do jara. Jsou vydatným zdrojem krmiva v zimních měsících a na jaře. Podobně i oranžové bobule rakytníku vydrží na větvích celou zimu a pro slepice představují nesmírně výživnou stravu podporující růst a výkon ptáků. Jako doplněk stravy slouží plody pozdních odrůd jabloní, jako je třeba strýmka. Její plody zvané „kyseláče“ zůstávají dlouho na větvích, po spadnutí na zem vydrží celou zimu i pod sněhem v poživatelném stavu a po roztátí jsou často ještě svěží" citace z
http://www.potravinovezahrady.cz/slepic ... ov-slepic/
Tak tohle a k tomu ořecháče a jiné plodové stromy a keře bychom měli vysazovat všude. Nejspíš je to, zatím, k smíchu, ale klidně bych v takovém lese žila spokojeně taky. :D

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » úte zář 16, 2014 12:43

Mají výběhu na celou zahradu (takže mají zelené a ty slimáky žížaly plevely), vyvadeji se a jdou spát uplne sami... Ani tu vodu netreba dolevat, pokud je dost korytek a obcas do nich zaprší :-) jasné že kdyz mam náladu tak jim i nasypu... Sežerou zbytky jako odpad z jablek mrkve ovoce ze zahrady, parazity..

Ony pro mne odvedou spoustu jiné i mechanicke práce, kvůli vejci za 1,90 z tesca to nedělám, ekonomiku jsme uz řešili, a take si overuji postupy a ucim se, rád si hraju no lidi co mají slepice na výběhu bez trávy a spolu jim do výběhu trávu a směs za 12,- taky znam a taky nechápu :) ale oni asi hodně žerou a tak mají hodně zbytků z kuchyně... Já nemám ani skoro co kompostovat, díky slepici ovcim žádná tráva ani zbytky ovoce v sadu nezůstanou :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od s.arik » úte zář 16, 2014 12:18

Janek píše:Zvirata zkratka v prumeru pul clovekohodiny tydne a to v chodu zadnou automatiku vyjma ohradniku uz ani nemam. Na slepice je to jen manualni nasypani do krmitka a sber vajec, kurnik maji velky ze se jich tam vleze 50 a vykydat to jsme delali 1x za mesic ci dva, cca 20 minut a ovce skoro nic, nez napustit vodu, ty si zijou vlastnim zivotem.

Ohledem permakultury aby v zahrade sheep a kur mel co papkat vic nez padane ovoce, mam poznamenano do budoucna:
----
dřišťál?
Moruše
Ostružina
Muchovník
keře hlošiny okoličnaté
keři čimišníku stromovitého
vysoké stromy dřezovce trojtrnného
živý plot z rakytníků
pozdních odrůd jabloní, jako je třeba strýmka
ty slepice teda nepouštíš do výběhu?
ráno ven, večer zavřít před predátory typu kuna?
nechystáš jim zelené krmení (krouhaná kopřiva, vojtěška atp.) ani nedáváš máčený šrot třeba, žerou fakt jen celé zrno či granule? to určitě čas šetří, ale já chci pro své slepice trávu, hmyz a slunce...

ad jedlý les pro slípky, pár tipů zde http://www.potravinovezahrady.cz/slepic ... ov-slepic/

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » úte zář 16, 2014 12:13

Vam dosla rec nebo co, nikdo nediskutuje???

-----Nedej se
14.9.14
ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/214562248420013-nove-zahradniceni-ve-meste

Ruznorode nazory prevazne zahradkaru, dobra inspirace, to se urcite Sarce bude libit...

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » pát srp 22, 2014 23:15

Prave ze ne Sariku, to pestovani zabere vic casu jak to chovani, bohuzel.

Zvirata zkratka v prumeru pul clovekohodiny tydne a to v chodu zadnou automatiku vyjma ohradniku uz ani nemam. Na slepice je to jen manualni nasypani do krmitka a sber vajec, kurnik maji velky ze se jich tam vleze 50 a vykydat to jsme delali 1x za mesic ci dva, cca 20 minut a ovce skoro nic, nez napustit vodu, ty si zijou vlastnim zivotem. Vazeni nepocitam, to stoji cas je chytit a zvazit, no to delame nepovinne ciste pro zajimavost. Pri tom jim 3x rocne dam odcervovac strikackou do tlamy, zadny vet netreba. Sehnal jsem kdysi velkou pixlu a sekacku motorovou uz bych nechtel :-)

Daleko vic casu venuju pozorovani, bavi me sledovat socialni chovani zviratek v tlupe... Je to lepsi, nez televizni noviny :/)

Ohledem permakultury aby v zahrade sheep a kur mel co papkat vic nez padane ovoce, mam poznamenano do budoucna:
----
dřišťál?
Moruše
Ostružina
Muchovník
keře hlošiny okoličnaté
keři čimišníku stromovitého
vysoké stromy dřezovce trojtrnného
živý plot z rakytníků
pozdních odrůd jabloní, jako je třeba strýmka
-----
A to muzeme diskutovat.


from mobile device

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od zaklinac.dan » čtv srp 21, 2014 13:51

zasel jsem toho dost. ale nepěstuju skoro nic :) ty semena stojí pěkně za houby a pro sazenice se mi nechce jezdit nebo to prošvihnu. pro vysvětlení: nemám zahrádku, ale rodiče na chalupě rozšiřovali tak hodně trávník, že tam skoro nic nezbylo, takže jsem si tam založil takovou haluzní zahrádečku. ale vzhledem k tomu, že dojíždím za prací, tak to podle toho vypadá. ale tohle byl stejně první rok, chtěl jsem to založit a "vitalizovat", aby se to oživilo. teď budu muset postupně přijít na to, co tam sázet, podle toho jak se tam tomu bude dařit, co využiju a bude to pro mě únosné obhospodařit. chci si tam dám postupně pár keříků, chci rybíz a dokola asi zaseju nějaké kilo česneku co obětuju a uvidím. děda tam pěstovával super česnek, ale chtělo by to tu jeho odrůdu, ale nevím co to je ani kde jí sehnat...jinak když to shrnu, většinu využiju především na bylinky a natě, protože půda je těžší a nevím, jestli to nějak podstatně vylepším. možná že příští rok, dám ještě pokus vysázet mrkev na hrůbky, ale to záleží jestli bude čas až na to bude čas :)

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od s.arik » čtv srp 21, 2014 8:27

Janek píše:Ano to me zajima, jestli, kdyz si odmyslis nejmene 9 hodin sveho casu, ktery pak (pokud) venujes praci, po MD, jestli si umis predstavit sobestacnost se zahradou? Psani na forum jsem nemyslel, to ti nemusi zabrat nez 10-50 minut za tyden.
Aha, tak to bylo nedorozumnění z mé strany. O naprostou soběstačnost neusiluji ani teď na mateřské, ani později (možná se to změní). Biozahrádkáření beru jako koníčka, práci na čerstvém vzduchu, vypěstování ČÁSTI mé potravy v biokvalitě vlastníma rukama, se zaměřením na potraviny:
- obvykle drahé (česnek)
- bezúdržbové samorostné (máta, meduňka, dobromysl, topinambury, drobné bobuloviny, hrášek)
- v našem Tescu obvykle nesehnatelné (sytě zelená, čerstvá listová zelenina a bylinky, i ty topinambury třeba).

Soběstačnost by vyžadovala více času a skromnost stran množství/výběru konzumovaných druhů, což u sebe momentálně nevidím.

Na zahradě mi stačí 20 minut denně, někdy nic, jindy hodina. Zelenina si žádá své, kdybych měla jen ovocné keře a stromy, stačí (krom sklizně) pracovat 4x za rok dvě hodiny :) Prostříhat, pokosit trávník, nic víc.

Jak je možné, že máš zvířata a pracuješ kolem nich půl hodiny týdně? To ti asi hodně pomáhá rodina, jinak to není možné ne? I přes ty automatická krmítka a napáječky je třeba uklízet kurník a podobně... Nebo si myslel jen rostliny? Tak povídej, jaké pěstuješ, jedlé nenáročné druhy by zajímaly každého.

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » stř srp 20, 2014 22:28

Ano to me zajima, jestli, kdyz si odmyslis nejmene 9 hodin sveho casu, ktery pak (pokud) venujes praci, po MD, jestli si umis predstavit sobestacnost se zahradou? Psani na forum jsem nemyslel, to ti nemusi zabrat nez 10-50 minut za tyden.

Otazka smerovala na to, zdanekdo v normalni praci a normalni rodine s normalnim partnerem, muze mit a stihat neco jako "sobestacnost" anebo to mas tak, ze se ucis a pak to zabalis, to uz musis vedet nyni, jestli zahradu zvetsovat anebo utlumovat. Ja to mam vychytane tak, ze mi to nezabere nez v prumeru 30 minut za tyden a kdyz nechci, nestaram se, ono to ´nejak´ funguje a chcili prezije i beze me, ostatne na tomto delam 20 let, vyresit veci tak, aby jely samy i beze me, vice ci mene uspesne :-) drive me to hrozne bavilo e jsem na tom delal i 40 hodin v kuse :-)

Ono neni nic oslnujiciho na tom, kdyz nekdo 10 let nemel dovolenou a stale se musi starat o zvirata zahonky atp... Sam jsem to zazil a znaji to spousta vesnicanu.. Kdo nezazil asi nevi o cem je rec... I ten silnejsi clovek z vesnice z "Male farmy" co nahle skoncila, na toto brecel, na facebooku se ale do nej obuli, ze neni ani stary ani nemocny, ze je jen obezni, chudak on ma inalidni duchod a Mala farma byl jeho zdroj prijmu ...

Jo a ze nemam co do kopostu to mi svym zpusobem trochu i vadi, protoze ted neni kde brat humus... Asi budu muset tajne ukrast neco z pole nebo nevim, kde vygenerovat nejaky ten humus.

-----
Ja nemyslel ajlo tebe, ja myslel vsechny zname postavy jako monfort (obezni), par Cechu (nechci jmenovat), vlastne vsichni co znam nebo jsou verejne znami, zkratka skoro vsechny ktere se obratili, lze dohledat, ze to byla vynucena zmena... Tedy kdyz nekdo zmeni na "jiny" styl, a bez priciny (nemoc, vyhoreni, kolaps organizmu, stav blizky smrti), nepodarilo se mi nikoho takoveho vybavit si (asi moje chyba), jen jsem to zminil...

Ad vegetarianstvi, to bylo bez priciny anebo inspirace okolim? Nejak si to totiz neumim predstavit (zase, jen moje omezena predstavivost), ze tata a mama a sourozenec dlabe prasatko a jak jsem o psenici, protoze me to jako 5leteho samo napadne... Takze se nabizi otazka, jestli tvuj tata mama take nejedli zviratka? A partnera (manzela) jsi odnaucila jist zviratka?

Proc se na to ptam-protoze jak uz jsem rikal drive, i pan Monfort se tusim 3x rozvadel? Zkratka ohledem jidla nejde moc delat kompromisy asi :-/

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od s.arik » stř srp 20, 2014 20:31

Tabach je dobrý, mají ho u nás v knihovně stejně jako další čtyři úplně jiné knihy o eko-bio-zahrádkáření, čtu to tři roky nadšeně pořád dokola. Ale nedá se všude užít vše, např. ten mulč opatrně, jinak všechno sní slimáci a hraboši...

Janku, co ti na mých příspěvcích vadí? :) Závidíš mi volný čas možná. Dokud ten čas je, má smysl se zajímat a studovat (k přírodě i zdraví konzumenta šetrné pěstování potravy), až ten čas nebude, budu už jen pracovat (pro peníze v robotě i na zahradě pro rodinu). Navíc není jisté, že ten čas nebude, mnozí stíhají číst i při zaměstnání.
Jestli tě diskuze nezajímá, nelez do ní, třeba už máš to hospodářství prostě tak skvěle vychytané, že ti to nic nepřinese no. Jinak se zvířaty zajímavý postřeh, my zatím nechováme, takže kompostovat rozhodně je co, až je problém pro tolik materiálu najít dost místa na malé zahrádce :)

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od ajla » stř srp 20, 2014 19:44

Mé změny nesouvisí s nemocemi. Např. už jako dítě jsem nechtěla jíst zvířata, bylo mně jich líto. Ve své domácnosti jsem z důvodu nezabíjení zvířat a nepodporování zabíjení nákupem, zavedla vegetariánství a později vitariánství, protože mi začalo docházet, že je to nejpřirozenější stravování a vyhovuje mi, že nejlépe se na vita udržuje váha a pak pro jednoduchost. A různé další změny a vše co dělám, se snažím žít v souladu s přírodou vlastně pořád, celý život, v rámci možností. Prostě to tak cítím. (Taky bych si nevzala léky /zatím díky Bohu, žádné nejím/ ze zvířat.)

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » stř srp 20, 2014 18:31

Btw k me predchozi otazce. Ty jeste chodis do normalni prace na (plny) uvazek?

Ja zjistuju ze vetsina lidu treba i tady nebo kdekoliv pri zmene, dela zmenu az na zaklade neceho (nemoci)... Vcetne vsech osvicencu...

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od ajla » stř srp 20, 2014 18:30

http://www.paukertova.cz/view.php?cislo ... 2009110006
Tady je ukázka z brožury: Arnošt Tabach Biozahrada, zahrada bez chemie. Autor zde jednoduchým a zajímavým způsobem popisuje půdu a ekologické pěstování. Na našem záhonku jsem se snažila zahradničit podle jeho návodů a rad. Na ukázce, po rozkliknutí, jsou vidět tabulky: Vzájemné vlivy rostlin při ochraně proti škůdcům a při celkovém působení na růst a výnosy. Sázela jsem podle toho a po sklizni, co se nejedlo, zůstávalo na záhonku, na způsob opadanky v lese. Na podzim jsem to zaryla do půdy, vysela zelené hnojení a ještě půdu přikryla nějakou nasekanou trávou, prý půda nemá zůstávat holá. No a nebylo třeba kompostu ani jiného hnojení, úroda byla pěkná. Tohle byl jeden záhonek, ale např Alfred Polzer
http://www.arge-ja.at/polzer.html
je ekozemědělec a daří se mu mnoho let pěstovat, vyrábět a prodávat potraviny vypěstované ekologickým způsobem (došlo mu to, když se přiotrávil pesticidy).

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » stř srp 20, 2014 16:08

Pockej az budes chodit do zamestnani, jestli te tyhle roupy neprejdou? ;-) produktivita jak jsem linkoval vcera, za poslednich 100 let udajne 10x vyssi na pole a rucni sobestacnost alespon 80% no neumim si to stale predstavit.

Knizek o kompostu jsem mel hafo i od toho Seppa, no nakonec jsem ani ten kompost (bedneni) nepostavil, protoze do nej nemam vubec co davat a jen jdem odebiral zeminu a nyni je na miste kde kompost byl, potreba dosypat zeminu :-///

Protoze uplne vsechno sezerou zviratka nic nezbude... Drive bylo co davat i spadane ovoce a jablka a trava ... zvirata to vyresila a vse vycisti a spapaji...

Pritom ale na zahrade vnikaji ruzne prohlubne a je treba dosypavat (ale to vznikaji i tam kde zvirata nechodi), budu muset ale nerad koupit vozik za autak (9500,-) a stepkovac (2000,-) a zacit navazet odnekud hlinu a orezat stromy (listi z nich spolehlive sezerou zviratka)... No tim padem uz to moc sobestacne neni...

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od s.arik » stř srp 20, 2014 13:03

Jak jsem se tu ptala na fermentované "komposty" pro vylepšení půdy, tak v češtině o tom není nic moc, ale našla jsem návod německy, jde o kvašení jako u zelí, biohmotu nakrouhat, volitelně dodat bakterie, zavřít proti přístupu vzduhu, nechat v teple ne na slunci kvasit asi tři týdny a nejpozději po měsíci zarýt do záhonů. Tak jen obecné info, že to existuje a považuje se to někde za normální součást biozahradničení...já jsem na kvašení asi moc líná, taky nemám štěpkovač ani krouhačku, takže budu nadále jen normálně kompostovat a přidávat biouhel (a možná mletý dolomit).

Z http://www.zentrum-der-gesundheit.de/bi ... en-ia.html

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od ajla » čtv črc 24, 2014 23:26

Běžné sklo nepropouští UV záření, které dezinfikuje a sterilizuje - ničí bakterie a mikroorganismy a proto se používá, mimo jiné, při čištění vody a zpracování jídla.
zdroj:
file:///C:/downloads/Ultrafialov%C3%A9%20z%C3%A1%C5%99en1.pdf
PET UV záření propouští, tak světová zdravotnická organizace doporučuje lidem v zemích s nedostatkem pitné vody, užitkovou vodu vystavit na slunci 6 hodin až 2 dny a pak pít.
http://technet.idnes.cz/cista-voda-pro- ... 4_veda_mla
Při výzkumu také zjistili, že voda je po několika měsících v pet lahvích mírně karcinogenní. Jak dlouho je voda a různé nápoje v pet lahvích u nás na krámech?
Vojáci mívali v balíčku takové prášky, které nečistou vodu udělali pitnou, nevím už, co to bylo, ale nejspíš nějaká chemie, takže uv je lepší.
Ale tady, bych se užitkové vody, zavřené v pet lahvi 6 hodin nebo 2 dny na sluníčku nenapila.
Díky za odkaz na
http://www.rozpad.cz/
survival sleduji a je tu toho dost zajímavého. :)

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od cepheus » čtv črc 24, 2014 19:57

Janku to Tve ustavicne srovnani cloveka s divokou prirodou kulha na obe nohy :).
Ten tygr ma ve srovnani s Tebou (ted Ti dost fandim, mysleno spis homo obecne) v hlave nasrano, k tomu par instinktu a to je vsecko :D.

Cize vis asi kam tim mirim, nemusim to rozvadet az k Mojzisovym deskam s desaterem, nebo snad (pry) jeste dal do historie:).
Ti rikam porad ze si cetl metry tech spatnych knih, ted mas z toho akorat zmatek a pletou se Ti tygri s lidma dokopy:)

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » čtv črc 24, 2014 16:35

A co kdybys zacal u sebe a misto plku, ze diskusi a sdilenim se okradas, neco prinosneho vybudoval poradil ci pomohl?

Chces sebrat bohatym a dat chudym? Co jsou chudi zhusta, protoze mene schopni? Nebo ze by proto, ze poctivi? Jak se projevuje poctivost v prirode? Ferovy tygr te necha zit, protoze vidi ze jsi zdravy a mlady? :-)

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » čtv črc 24, 2014 16:17

Janek píše:na pravou sobestacnost si odmysli elektriku - cerpadla a benzin na sekacku a dalsi vyrobky, co dal system... Vcetne rycu a rukavic a ...
Aneb "Co Systém dal a co předtím i potom vzal":D Joho prej "dal" - jenže za co...Za "smlouvu s ďáblem" vlastní "krví"?
Copak nevíš, že by podmínky pro efektivitu jedince (a i vynalézavost, nástroje, atd. - která nevychází z Tohoto Systému, ale z lidských biologických - přírodních - možností) mohl zajistit i jiný Systém? Ale takovej či makovej pokud chce produktivitu jednotlivce musí zajistit pro to odpovídající podmínky...(a ne si třeba zabrat tu nejúrodnější půdu, která je základem úspěchu - jen pro své zájmy, exponenty, mafie..A ostatní z ní vytlačit do okrajových oblastí a pak ještě je ponižovat jak že jim to nejde...Nu ani nemůže...)

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » čtv črc 24, 2014 15:14

Janek píše:Co ja vim, upravnu vody, vodovodni trubky, dum, polohu, dum, lokalitu, kvetinac, majitele, styl zavlahy... Dalo by se to jeste dale rozvest...
OK, vím jak se má dělat experiment, aby se vyloučilo významné zastření jednoho jevu jinými vlivy.
Úpravna vody? Pro jednu oblast si nevybereš. Prostě tam někde ji mají. Tak ji zahrneš do pokusu tak jak to je.
Vedení a trubky nápodobně, ale nijak se významně lišící od běžných (žádné moc kovy uvolňující).
Dům? No to může mít vliv na mikroklima, ale provádím slepě na dvou místech a to ještě vždy uvnitř (v interiéru) i venku.
Poloha? V ještě více různých polohách a to včetně oslunění, ve stínu, atd.
Lokalitu? Jak by měla mít vliv na chlorózu? Snad zeminou? Ale ta je pět u všech rozdílná a dokonce v různém stupni (některé nově kupované, některé dávné, každá s originálním mixem).
Květináč? :D Kdejaké - nádoby, truhlíky, květináče, malé, velké, střední, děrované víc či míň, atd.
Majitel? Myslíš ten kdo to má na starost? Já? Styl závlahy? (No když potřebujou - když vysychají - každá to taky potřebuje trochu jinak, nemyslíš? A též podle substrátu atd. Při rychlém sledu vyschnutí a tudíž častém zalévání se problém vyjeví dříve a intenzivněji.) - To už nějak souvisí přímo s vodou...a její reakcí se substráty. Takže jak bys to vyhodnotil ty?
Zatím pořád jediné "statisticky významné" je to zalévání místní vodovodou způsobující "zasolení" (jenže to může být celá řada prvků), dešťovka toto nezpůsobuje, ale zároveň u už propuklé chlorózy ani neuzdraví. Rostlina chřadne, sic pomalu (při přechod na zalévání dešťovkou), ale jistě.

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » čtv črc 24, 2014 15:00

Co ja vim, upravnu vody, vodovodni trubky, dum, polohu, dum, lokalitu, kvetinac, majitele, styl zavlahy... Dalo by se to jeste dale rozvest...

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » čtv črc 24, 2014 14:57

Janek píše:Ps: Ty rostliny toho mohou mit spolecnho vic nez si myslis...
Co například? Máš konkrétní výhrady k mnou provedenému šetření (klinické studii - experimentu)? Já (a mí svěřenci) za to platím(e) (nejen v penězích). A kdo uhradí škody?? Na vodovodě ani takové varování a sproštění se právních důsledků za hospodářské škody (a kdoví jaké na zdraví živých organismů, na jejich prostředí k životu i těch budoucích?...včetně možná některých "civilizovaných chorob" - chronických u lidí?) není známo...

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » čtv črc 24, 2014 14:53

Ty neveris ani na chemtrails?? A na Ufony?

Co se pridava do vody ti rada sdeli Veolia a jeji inzynyri...

Nechavas tu vodu z vodovodu odstat alespon nekolik hodin anebo hned kropis z kohoutku? Si naber destovku na zavlahu ne?

Ps: Ty rostliny toho mohou mit spolecnho vic nez si myslis...

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » čtv črc 24, 2014 14:50

Ale kulový - netvrdím, že zrovna tohle s vodou a kytkama je schválně (záměrný a ani ne jediný účel), ale jde zas o jeden z nezamýšlených "vedlejších účinků" něčeho jiného - o externalizované následky něčeho, co se ani jinak než schvál(e)ně neděje.

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » čtv črc 24, 2014 14:48

Davkuji ti pracky do rozvodu vody, to nevis? Nejsnazsi zpusob ovladnuti lidi je jim nasypat do vody :-)

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Syrovozrout » čtv črc 24, 2014 14:47

s.arik píše:...Doma v kuchyni mám dvě rostliny cukety v květináči, bohužel už asi vyčerpaly živiny, listy žloutnou a po třech cuketkách (12 cm) už žádné další nenasazují. Možná jsem je měla přihnojovat, ale nechtělo se mi, nádoby měly velké.
Jakou vodou zaléváte? Z vodovodní v některých lokalitách mají i naprosto rozdílné rostliny a rozličných substrátech po čase něco jako chlorózu - jediné, co mají společné je zalévání vodou z vodovodu (bohužel nevím co v ní to způsobuje - věda se tím schválně nezabývá a společnosti akorát vydělávají na potlačování příznaků, nechce se jim prozradit příčiny. Internety jsou zas přecpané uměle nasazenou falší k ještě většímu zamlžení a zabavení, nepoužitelnými řečmi a podobně.)

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » čtv črc 24, 2014 12:48

No prave ze tím to pos...

Dorazi nas muslimove :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od s.arik » čtv črc 24, 2014 12:47

Stačí si jen přát?
Tak sem s dalšími konstruktivními návrhy, jak si ten trvalý mír a hojnost pojistit :mrgreen:

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » čtv črc 24, 2014 12:16

Senioři (tj. =>55let;-) viz Babička na Starém bělidle v tomto věku - to mají dnes povětšinou tak, že nevědí, co si se svobodou počít, za mlada bylo líp a víc síly, hlavně byla 'práce' a levno. Přitom dnes to žrádlo je taky levný a taky dotovaný (to levný).

Jistě, dělňasové se líp asi fakt měli, viz třeba Panelstory, když jsi přes filmy... To je asi tak k tomu vsjo a trochu sebereflexe prosím.

Sarka: a stačí si jen přát?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od cepheus » čtv črc 24, 2014 9:31

Janek píše:Neplet tu socialisticke potemkino... To tehdy se stavely kulisy. Od 1989 do 2019 bude relativne volne, free a v pohode.
culka píše:Mozno to tu uz niekde je, ale zaparkujem si to tu.
http://osel.cz/index.php?clanek=5839
Aneb veskery parking je ciste nahodny :).

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od s.arik » čtv črc 24, 2014 8:53

Janek píše:Pokud by nejaky PO za naseho zivota opravdu prislo, uz se zase opakuji, je dobre vedet co a jak ... Jenze, pokud pak prijde Rambo s Vz.58 od vedle, bude to vetsine ´zahradkarů´ malo platne (kazdy si muze zjistit, jak to fungovalo za valek).
naprostý souhlas, akorát argumentuješ "mimo" mou hlavní motivaci, já si přeji a předpokládám mír a věčně obstojně zásobené obchody :D

zahrádkářím proto, že mě to baví, jsem častěji na čerstvém vzduchu a slunci, mám část potravy bio, učím se nové věci, pozoruji přírodní procesy, činím alespoň malé krůčky směrem k ekologii a lokálnosti, nějakou (opravdu nepatrnou) částku za jídlo ušeřím...

kdyby byla apokalypsa (nebo jen válka, což podle fóra rozpad není apokalypsa), přípravy stran zbraní, lahví vody a semínek v kapse budou tuším k ničemu - všechno bude jinak. žiju v tomhle světě a pracuji s tím, co mám před nosem, nevymýšlím si světy jiné... ani nepředjímám, jaký náš svět bude, až se stane to nebo ono.

culko, náš pes žere hrášek nadšeně, ale jen mražený blanšírovaný :) a na záhony má vstup zakázán (mít zahradu u domu, oplotím si je), nic neožírá, ale lehá si na mladé rostlinky, válí tam tenisák, strká no něj packou a nosem...naštěstí vůbec nehrabe.

taky už nemáme jahody, ani hrášky, cibulky zbytečky, zato užíváme květů měsíčku a brutnáku, bobulovitého ovoce (maliny, rybíz, borůvky), koření (česnek, libeček, oregano, bazalka, saturejka, rozmarýn, tymián, levandule, na čaj meduňka a máta) a listí do salátů (roketa, řeřicha, hořčice, měsíček, červená lebeda, špenát). Na rajčata si ještě dlouho počkáme. Topinambury už jsou vyšší než my. Zítra vyseju poprvé v životě endivii a polníček, jsem zvědavá, zda se jim budou slimáci vyhýbat.

Doma v kuchyni mám dvě rostliny cukety v květináči, bohužel už asi vyčerpaly živiny, listy žloutnou a po třech cuketkách (12 cm) už žádné další nenasazují. Možná jsem je měla přihnojovat, ale nechtělo se mi, nádoby měly velké.

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od culka » čtv črc 24, 2014 0:10

Dnes som skoro skapala pri koseni. Teda na masine ani nie, konecne nam to zbiera ako ma a tak mam co nasypat na zemiaky a ine plochy, ale potom to docistovanie. Fuj. Nastartovala som si elektricku, lebo aj ta ma zberac a podho pod kriky, na kopec a ine uzasne dostupne miesta. Ked som skoncila tak som bola mokra ako keby sa nad nami prehnala burka.

Ozaj zjavilo sa tu vlakno "nechcete psa?" Ja by som este dodala uz odraneho a nasekaneho na gulas. Ta pluha chlpata Flynn mi uz zase obzral hrasok. Struky na nom boli asi 10cm kazdy. Co este zostalo som pozakryvala takou stietkou proti vtakom. Jahody uz asi skoncili, tak som to vsetko poprenasala na hrach. Zaujimave, ze luskovu fazulu nechaju na pokoji. Tam len tisko cakaju, kym ju oberiem a dam aj im.

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od Janek » stř črc 23, 2014 18:31

No prave, na tu "sobestacnost" v uvozovkach je potrebnych zhruba to, co vidis na tech 2 videich (na takovou tu skromnou obzivu cca 300m2 na osobu) a na pravou sobestacnost si odmysli elektriku - cerpadla a benzin na sekacku a dalsi vyrobky, co dal system... Vcetne rycu a rukavic a ...

On ve videu rikal, ze pecivo uz nekupuji (jen maslo a pivo), ale urcite kupuji mouku, kvasnice... Klidne by na travnatou plochu (co sekaji a davaji na kompost) mohl dat ohradnik a 2 jehnata a nemusel by ani maso a/nebo granule pro psa...

Autor na uctu ma spoustu PA videi, skouknu je na velke TV misto zprav, az budu z venku doma :-)

Tahle zahradni ´sobestacnost' je pro mestaky krasna - ale drina a malokdo si to zkusi/l a take je to bohuzel hodne neefektivni, jde to delat jen jak konicek pokud je to konicek pro celou nejlip 2-3generacni rodinu, pri 2+1 a praci doost tezko.

Ps: pamatuju, kdy sousedi pri bramborach - myslim sklizeni - tak 8x25 metru sli pomoci a my zase jim... To uz je efektivni rozmer a pritom stale drina, i s traktorem... Malokdo ji dnes dobrovolne podstoupi (bud nejaky nadsenec PO nebo zahradnik nebo kdo?) kdyz je to na kramu tak moc levny (protoze dotovany EU)...

Pokud by nejaky PO za naseho zivota opravdu prislo, uz se zase opakuji, je dobre vedet co a jak ... Jenze, pokud pak prijde Rambo s Vz.58 od vedle, bude to vetsine ´zahradkarů´ malo platne (kazdy si muze zjistit, jak to fungovalo za valek). A treba ovce kozy se kradou i dnes, netreba cekat na PO, staci juknout na iFauna forum :-(

http://www.ifauna.cz/ovce-kozy/forum/r/ ... adeze-ovci
A spousta dalsich

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od s.arik » stř črc 23, 2014 17:39

Jinak zahradě věnuji dejme tomu 40 minut práce denně (někdy nic, když se ryje, tak i dvakrát po hodině za den) a bylo by to méně, kdybych zalévala hadicí a ne konví, kdybych sekala sekačkou a ne srpem, našly by se další vychytávky... Ale ty bych potřebovala až na větší pozemek. Dokud mám ten svůj plácek, ráda na něm strávím hodinku denně, i kdyby ta práce byla zbytečně moc ruční :)

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

od s.arik » stř črc 23, 2014 17:00

Janek píše:Ono i 5x6m zahonek da docela zabrat.
souhlas, vlastní dvouletá zkušenost (s prakticky stejným rozměrem)...
dovolené nějak nepěstujem, ale celé dny pracovat na zahradě bych taky nemohla/nechtěla, přesto si myslím, že ještě o něco větší záhonek a pozemek se spravovat a využívat dá (např. ty slepice a ovocné stromy, co zatím nemáme).

Nahoru