EKODROGERIE

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) :br :lol: :x :delicacy: :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: >:-) (:-) m:-)

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: EKODROGERIE

Re: EKODROGERIE

od cepheus » sob úno 28, 2015 18:55

s.arik píše:bily jogurt (navic po nem ihned nakysle smrdim jak mesic nemyty bezdomovec, po par hodinach jsem si vlasy myla znovu...) :mrgreen:
Hehehe .. pestovat si kefirovy kulury na hlave by me fakticky nenapadlo :D .. uz Ti chybelo dat jen rozemlety tibetsky houbicky na urychleni toho smradu :mrgreen: ..
Se nedivim ze si smrdela i bezdomovcum :D .

Re: EKODROGERIE

od s.arik » sob úno 28, 2015 18:24

Tak po dvou letech sody zustanu opravdu u mouky, provedla jsem radu pokusu a me vlasy krasne myje, tj. odmasti:
soda, oplach octem
zloutek
pohankova mouka
zitna mouka (vysledek je stejne uspokojivy s octem na oplachnuti jako bez nej)
a samozrejme jakykoliv sampon.

S ohledem na cenu, ekologii, zdravotni nezavadnost a jednoduchost aplikace mi vychazi nejlepe samotna zitna mouka.

Vlasy mi rozhodne neumyje (po umyti jsou hnusne a mastnejsi nez pred):
cista voda
voda s octem
bylinkove caje
bily jogurt (navic po nem ihned nakysle smrdim jak mesic nemyty bezdomovec, po par hodinach jsem si vlasy myla znovu...) :mrgreen:

Kamaradky si pochvaluji mydlo na vlasy, to jsem ani neznala, ale kupovat nehodlam, mouka stoji desetkrat mene. http://www.mydloteka.cz/mydloteka/eshop ... ve-sampony

Re: EKODROGERIE

od Vranka » sob úno 21, 2015 11:27

Narazila jsem tu na odkaz testů pracích prostředků a mám tedy potřebu promluvit ještě jednou.
Není třeba dívat se jen na výsledky testů, ale hlavně na postup. Pro testování pracích prostředků se užívají postupy, které jsou nějakým způsobem ujednocené, buď v normě či se použije nějaký ISO test. Cílem je, aby výsledky byly co nejvíce relevantní. Jedná se o testy, které zaručí stejný přístup ke všem pracím prostředkům (jejichž princip účinku je srovnatelný = založený hlavně na chemickém působení a běžném mechanickém působením pračky) a umožní tak jejich srovnání. Co se však stane, pokud test aplikujeme i na prostředky, pro které není primárně určen, tedy na prostředky, princip jejichž působení je trochu jiný? Tyto prostředky z toho testu vyjdou jako špatně použitelné. Test vypadá relevantně, nikomu nebylo nadržováno, je to jasné, alternativa nefunguje...

Opak je pravdou.

Jak jsem již zmínila, konvenční prostředky fungují hlavně na principu chemického působení. To znamená, že ušetří "pradleně" práci, ale už tak moc nešetří přírodu. Co se rozložitelnosti týče, nejsou na tom ty prostředky dneska už tak zle. Problém je spíše pro alergiky, ale hlavně při výrobě jednotlivých složek těchto prostředků.

Alternativní prací prostředky sice mají jistou chemickou sílu, ale nestaví jen na ní, protože není většinou dostatečná. Jako daň za šetrnější působení na přírodu při jejich výrobě, použití a následnému vrácení do ekosystému je zde nějaká práce navíc. Jedná se o máčení, aplikace nějakého prostředku přímo na skvrnu, vyšší teplota praní (30°C nestačí) či mechanická síla (30°C stačí, použijete-li valchu). Tyto věci nejsou v testech zohledněny. Vysvětluji si to tak, že tvůrci testu nepočítali s těmito alternativními prostředky či si neuvědomili jejich odlišný princip působení.

Snahy D-testu a podobných a jsou zajímavou cestou informování veřejnosti, ale je třeba si uvědomit, že informace odtud vzešlé jsou závislé na informovanosti autorů a samotných realizátorů testů. V případě testů pracích prostředků nebyla zohledněna specifika alternativních pracích prostředků a výsledky testů jsou pak jen omezeně použitelné. V tomto případě nevypovídají nic o účinnosti alternativních pracích prostředků, protože je nepoužili správným způsobem (namáčení a pod.). Výsledek je použitelný pouze pro lidi, kteří vybírají ekologicky šetrnější prostředek, ale jinak na způsobu praní nechtějí měnit vůbec nic.

Vranka

Re: EKODROGERIE

od Vranka » sob úno 21, 2015 10:58

Zdravím, pročetla jsem začátek a konec a mám jeden postřeh (1), jednu osobní zkušenost (2) a jednu teorii (3) (ozkoušenou, ale ne dostatečně, protože domácnost vždy sdílím s někým méně alternativním).

1. Po tak dlouhém mytí vlasů sodou a octem/citronovou šťávou lze klidně přejít jen na čistou vodu. Nebo mě to alespoň po pár týdnech sody funguje. Jen vlasy pořádně vyčesat a pak vydrbat pokožku hlavy vodou a je to. Občas přelít odvarem z bylin s dezinfekčním účinkem, pokud se někdo bojí (máta, tymián, rozmarýn a pod.). A hřeben samozřejmě také pravidelně čistit.

2. Nejlépe se mi osvědčilo praní v mýdlovém slizu. Výroba jádrového mýdla sice z pohledu ekologie nic moc, ale když to porovnám k dovozu mýdlových ořechů, bude to asi nastejno. Rozložitelnost je pak srovnatelná. Nebo tak: v klasické domácnosti, kde jde voda do ČOVky, septiku apod., je to jedno. Než se to dostane ven, oboje se krásně rozloží. V silně alternativních domácnostech vodu s mýdlovým ořechem klidně nalít ke stromu(pokaždé k jinému), mýdlový sliz raději na nějaký kompost, kde mají mikroorganismy tuhý kořínek (za předpokladu, že to nepřeháníte s mýdlem) a raději ještě naředit vodou.
Na mýdlový sliz stačí skutečně velice málo mýdla (údajně stačí 100g na 10l, já to dělám od oka), prát ideálně na 60°C. Ponožky a spol přes noc namočit do vody se sodou, zašpiněnější věci též. Mastné fleky natřít mýdlem přímo (i když nevím, zda je to skutečně nutné, vždycky jsem je namydlila a bez toho to nezkusila). Do přihrádky na aviváž dát lžíci octa (to není nutné, ale napomáhá vymáchání mýdla a změkčení oblečení). Kdo má možnost sušit na sluníčku, neváhejte - hlavně bílé prádlo.
Věci, co nejsou z přírodního materiálu by se v mýdlovém slizu neměli prát pravidelně (ideálně vůbec), nedělá to dobře jejich vláknům, zvláště co se funkčního prádla týče. Na to s úspěchem používám gel z mýdlových ořechů (koncentrovaný extrakt z mýdlových ořechů). Mýdlové ořechy se mi vůbec neosvědčili, ale jsem si jistá tím, že nulový výsledek praní je způsoben naší extra tvrdou vodou.

3. Veškerý domácí úklid lze zvládnout s mýdlem, sodou a octem. jen je třeba ochota použít i horkou vodou a přidat svou fyzickou práci.

Přeji krásný den
Vranka

Re: EKODROGERIE

od s.arik » čtv úno 19, 2015 13:49

Ja si horsi kvality vlasu za dva roky nevsimla, ale kazde vlasy jsou jine. Prechazim na mouku proto, ze bude proces jednodussi (bez octoveho "kondicioneru"), rychlejsi a prirodnejsi (nevim presne, z ceho vyrabi fabriky sodu, ale proces pestovani a mleti obili mi poripada ekologictejsi).

Kilo jedle sody ze zasob budu muset propasovat do mydloveho slizu misto praci sody :) nizsi ucinnost snad nebude moc ocividna.

Re: EKODROGERIE

od Jindra » čtv úno 19, 2015 12:57

.
ohledně mytí vlasů sodou jsem včera četl tady zcela negativní stanovisko

(tady strojový Google překlad)

ještě že máme žitnou :-)

Re: EKODROGERIE

od s.arik » stř úno 18, 2015 8:25

Vzdycky rada poradim :lol: ale na zadnou tvou otazku me zdroje neodpovidaji a sama jsem mouku zkusila pouze jednou, nahrubo mletou pohankovou, smisenou s vodou tesne pred mytim, naneseno jen na dve minutky vmasirovavani a nasledene vymyti proudem vody. Fungovalo to a jine varianty si uz odzkousis sam...

Re: EKODROGERIE

od Jindra » úte úno 17, 2015 22:13

s.arik píše:Precetla jsem si tip na "sampon" ze dvou lzic zitne mouky a trochy vody. Vzniklou pastu vmasirujeme do mokrych vlasu a po chvili vymyjeme. Zadny dalsi oplach citronem ani octem na zmenu pH neni potreba. Nemusim nic objednavat u FiChemy
jj, to se mi líbí
prosím Tě, ta mouka hrubá, hladká?
(stejně dám hrubou... se znám)
jaký časový interval zde představuje pojem "po chvíli"?
(stejně s tím budu chodit hodinu po bytě, se znám)
a není lepší mouku s vodou smíchnout třeba půlhoďku předem? není potřeba?

no fakt se mi to líbí. zejtra du do toho...

Re: EKODROGERIE

od s.arik » úte úno 17, 2015 15:25

Jak jsem tu nekde psala, uz mozna dva roky pouzivam sodu a ocet, zadny sampon.
Chtela jsem jit jeste dal k prirode, ale umyti pouze vodou = katastrofa, pouze octem = katastrofa, pouze zloutkem = vyborny efekt, ale nemuzu se vnitrne srovnat s tim, ze slepice trpi pro me ciste vlasy (pro muj plny zaludek uz s tim srovnana nejak jsem).

Konecne jsem nalezla ekologicke, levne, jednoduche a VEGANSKE reseni!
Precetla jsem si tip na "sampon" ze dvou lzic zitne mouky a trochy vody. Vzniklou pastu vmasirujeme do mokrych vlasu a po chvili vymyjeme. Zadny dalsi oplach citronem ani octem na zmenu pH neni potreba. Nemusim nic objednavat u FiChemy :-)

Jo a jelikoz doma mouky nevedeme, umlela jsem si raw pohanku a fungovala skvele. Zitnou mouku asi brzy koupim, bude levnejsi nez pohanka a nemusim pouzivat mlynek.

Vlasy mam umyte bez drastickeho odmasteni, jsem opravdu velmi spokojena. Soda byla lepsi nez komercni sampony, ale vzdycky mi to prislo divne, kupovat bile krystalky...no, tak ted budu kupovat bilou mouku no, ale je to prirodnejsi :-)

Ocekavam, ze frekvence myti muze poklesnout, kdyz nebudu kuzi sokovat totalnim odmastenim co par dni, nebude treba produkovat tak moc oleje.

Doporucuje se kartac s kancimi stetinami pouzivat denne, aby se maz rovnomerne dostal po cele delce vlasu, plastove hrebeny to neumi, konecky jsou suche a vlasy u hlavy leskle mastnou...nemohu posoudit, nechce se mi kartac kupovat.

Re: EKODROGERIE

od hugo » ned srp 10, 2014 15:48

Re: EKODROGERIE

od hugo » ned črc 06, 2014 16:05

http://www.naturinka.cz/

Naturinka - česká ruční kosmetika

Re: EKODROGERIE

od hugo » sob kvě 10, 2014 13:34

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pon kvě 05, 2014 11:46

na nádobí jen vodu a houbičku, pokud je od oleje, tak mýdlový sliz, stejný jako do pračky.

na podlahu jen vodu, na umyvadla a podobné povrchy sliz, nebo pokud už je to hodě zašlá špína :oops: tak čistou sodu na praní, lehce posypat mokrý povrch, podrbat kartáčem, nechat působit, ještě jednou přejet kartáčem a umyvadlo je jako nové.

sodu jedlou + ocet na vlasy, to mi přijde košer (eko).
soda prací + mýdlo na sliz, to už je chemie komplikovanější, pokud by někomu záleželo z ekologických důvodů na zdroji oleje pro výrodu mýdla, hele video: https://www.youtube.com/watch?v=0yO0Uwk ... e=youtu.be

Re: EKODROGERIE

od Janek » pon kvě 05, 2014 10:59

Idealni je sul bez potravinovych prisad i bez jodu, ale ta spetka jodu regenerator by nemela znicit.

Me spise slo o myci prostredek, zda neco EKO nevymyslel, v cem myjes nadobi?

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pon kvě 05, 2014 7:26

Myčku nemáme ani neplánujeme, ale moje "ekokamarádky" to jinde řeší a co vím, tak vesměs používají eko tablety i leštidlo z DM drogerie. Prý lepší a levnější než Somat, Feel Eco nebo Missiva.
Někdo dokonce tablety nožem půlí (že leckdy stačí jen půlka) a jedna holka koukla na složení té leštící soli a od té doby používá kuchyňskou sůl za pět kaček kilo :)

EKODROGERIE

od Janek » pon kvě 05, 2014 1:00

Damy, mate neco ekologickeho (a soucasne ucinneho) do mycky nadobi ? :-)

Ja mazal ruce cimkoliv to slo, od indulony pres luj jeleni (vyvareny sadlo z jelena) az po stolni nebo olivovy olej.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » stř dub 16, 2014 18:46

Nee, já je mám suché jako papír ze studené, teplou nepoužívám (na omývání ovoce, zeleniny, neumaštěného nádobí přes den, předepírání plen). Teplou na ruce pouštím jen večer, když myju mastné nádobí...jo a když si myju vlasy.

Ale taky je nemám suché pořád, jen občasný problém, když se opravdu shodou okolností půl dne tak nějak netrhnu od džezu/umyvadla :) Většinou je kůže ok. Nemažu nikdy ničím.

Re: EKODROGERIE

od ajla » stř dub 16, 2014 18:05

A sari, ty ruce jsou vysušené od teplé vody. Taky jsem to tak měla a musím používat jenom studenou, pak ani to mýdlo nevadí. Když teplou, tak rukavice.

Re: EKODROGERIE

od ajla » stř dub 16, 2014 17:46

Používám tohle mýdlo http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/ProductDet ... 1120498587. Do pračky ho kousek, podle množství prádla, nastrouhám na struhadle, nebo nožem. Pere krásně.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » stř dub 16, 2014 14:39

Sliz mi zůstal na prádle asi jednou v životě, když jsem pračku moc nacvakala a nemohlo se to čistě z prostorových důvodů vymáchat... Jinak stopy nezůstávají, chce to ale nedávkovat slizu moc, na máchání ten ocet a mít pračku naplněnou max za 3/4. Někdo s tvrdší vodou si jen stěžuje, že prádlo trochu zašedlo, už si nepamatuju, jestli to chce méně nebo více prací sody, než je v receptu (na Jelena=jádrové mýdlo=marseill 175 g přidat 150 g práškové sody na praní, horké vody celý kýbel a do pračky se dává kelímek max dva). Poměry surovin a dávkování do pračky si třeba člověk časem upraví sám. Obecně je lepší dávat slizu méně, ale já nemám jen propocená trika, peru pokaždé i ty pleny, tam mám cukání mýdlem nešetřit :)

Určitě jde připravit jen poloviční/čtvrtinové množství na test. Kdybys nebyla spokojená, dá se tím vytírat podlaha (já si teda vystačím i jen s vodou) nebo umývat nádobí (tak sliz používám dlouhodobě).

Re: EKODROGERIE

od Pavluska » stř dub 16, 2014 14:17

Sari a krasne se to rozpusti, ze to nedela stopy ani na tmavem obleceni?

Prestava me bavit platit ty palky za eko prostredky na prani...

Re: EKODROGERIE

od s.arik » stř dub 16, 2014 8:03

Ano, pořád vyrábím a používám do pračky výhradně sliz (a místo aviváže trochu octa).
Jen nastrouhám jedno jádrové mýdlo, rozmíchám v horké vodě, přisypu tak 150 g prací sody z Fichemy, zase zamíchám a můžu prát, výroba je na 5 minut, vystačí třeba i na měsíc (a že já peru často, tři děti, dvě v plenkách...). Nedovedu si představit si každý měsíc kupovat KÝBEL pracího prostředku o váze třeba 12 kilo :)
Ekoholky, co mají děti odpleněné, používají tuším nejraději tekutý Frosh (jiné značky ne každému perou "dobře"), čistě mýdlo bez sody asi nikdo, koho znám...linky si projdu.

mýdlový gel / sliz na pranie vs. mazlave mydlo

od Dano » úte dub 15, 2014 21:34

Sarka,
este si ho sama robis?

Neviete niekto, ci sa nieco take hotove na pranie ponuka na trhu?

K vyrobe mydla obsazna stranka:
http://moderna.alchymistka.eu/p/vyroba-mydla.html

Napr. gel na pranie (klasicky zo sody = uhličitanu sodneho Na2CO3):
http://moderna.alchymistka.eu/2011/10/d ... nie-i.html

Ze ci ste neskusali prat s mazlavym mydlo na umyvanie podlah apod., ktore sa da bezne kupit, vyrobene je nie zo sody ale uhlicitanu draselneho. Ten sa pri vyrobe toaletneho mydla pouziva:
http://moderna.alchymistka.eu/2011/03/a ... mydlo.html

EKODROGERIE

od Janek » ned pro 08, 2013 19:11

s.arik píše:něčím odmastit musíš :?
A nemusim, nemusim :-) pouzij strihaci strojek a mas po starosti :-) vlasy jsou dobra prisada do kompostu...
Jirasko to odhalil, dlouhe vlasy, ...
Anebo si dej dredy.

Re: EKODROGERIE

od cepheus » pon pro 02, 2013 23:38

"Mate uhel Beta" ..
"No to nemam !" .. :D (:-)
-------------------------
Jj Sarko, navody nemam, to mas pravdu, jen jsem reagoval na to proc octovat - neutralizovat tezce odnmastujici pH efect sody bicarbony:).

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pon pro 02, 2013 19:25

dobře odmastí, ale má moc vysoké pH, to nedělá kůži dobře (vysušuje...) a vodou ji dobře nevymyješ, chce to neutralizaci octovou vodou nebo citronovou šťávou, kyselé (mírně kyselé) dělá kůži i vlasům dobře.

Re: EKODROGERIE

od Jindra » pon pro 02, 2013 18:29

s.arik píše:Cephee, nechci si narůst vlasy po záda a pak pochopíš, že něčím odmastit musíš. A když nechceš karcinogenní koktejly z obchodu, můžeš si vybírat mezi "obyčejnou chemií" (jedlá soda, kterou stačí po umytí snadno zneutralizovat octem)
ok ok, akorát jsem možná přeslechl - nač potom ten ocet?
na sodě nevidím nic škodlivýho, tak proč nestačí umejt sodou, opláchnot a hotovka? dík.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pon pro 02, 2013 18:13

Po umytí jsem je měla mastnější než před jen jednou - pokusně jsem použila jen ocet :)
Jinak soda (vrchovatá PL nebo trošku více) mi je odmastí bezvadně a následně ocet a vypadají jako po umytí šamponem...vydrží to ale max tři dny, ale to u mne nikdy lepší nebývalo, mám k tomu sklony. Inu, kdo žere bůčky nebo máslo a oliváč, nemůže se divit, že potí tuky :D nízkotučnou dietu jsem opravdu nikdy nedržela...

Re: EKODROGERIE

od LenkaH » pon pro 02, 2013 16:31

Sarko, diky moc. Hm, ale to same plati pro tu sodu. Jiinak, podle me je mydlo taky tenzid a namatkou jsem si vygooglila ten decyl glucoside a je pry taky hodne zasadity, tak nevim, v cem jinem je ten rozdil. Takze si z toho beru to, ze si mam davat pozor na vysledne pH, co si budu lit na hlavu, coz neni zas takovy problem. KOneckoncu si hlavu taky muzu proplachnout octem. Michat to taky muzu (v pripade mydla to tim padem asi neva,kdyz dela to same...v pripade soda/ocet by to bylo horsi :D ), jestli je problem jen to vyssi pH. Zadne vareni, hledam neco jednoducheho, co si v rychlosti upatlam hned pred umytim, vim jiste, ze bych se na to po chvili jinak vykaslala...Po vcerejsim umyti, zatim nic moc, mam je mastnejsi nez pred tim :shock: , ale snad ten recept jeste nejak doladim k lepsimu...ted jdu do sklepa vyhrabat pH papirky.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pon pro 02, 2013 15:59

LenkaH píše:Jedlou sodu na vlasy jsem zvazila, ale pak jsem nasla na netu, ze hodne zen ma pak problem s presusenou kuzi na hlave a s lupy.
používám rok a půl a problém nemám.
sodu dobře vyplachuji a ocet potom taky, žádný další olej ani zábaly nepoužívám a vlasy jsou v pohodě.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pon pro 02, 2013 15:45

Cephee, nechci si narůst vlasy po záda a pak pochopíš, že něčím odmastit musíš :? A když nechceš karcinogenní koktejly z obchodu, můžeš si vybírat mezi "obyčejnou chemií" (jedlá soda, kterou stačí po umytí snadno zneutralizovat octem) nebo přírodními látkami tenzidy. Nevidím v tvém příspěvku nápad ani návod, jak to dělat jinak a lépe.
...
Jo, připomínám, že jiná má kámoška si myje vlasy roky jen žloutkem, tak taky můžete zkusit...

Re: EKODROGERIE

od cepheus » pon pro 02, 2013 15:30

Dyt to pisu - sice ne vedecky jako kamoska (absolutne netusim co je tenzid ani glukosid), ale tolik vim, ze louhy (tudiz i mydla) jsou brutalni odmastovadlo a kdyz si sednes na louhovou baterku, po vyprani Ti vypadnou na prdeli kolecka v miste, kde ta baterka ma plnici otvory :D.

Pry kazdy dobry (ale fakt dobry) mudr-kozar Ti rekne, ze cim min mydla + sprchovani, tim lip pro kuzi.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pon pro 02, 2013 15:22

Lenko, kamarádka se dlouhodobě zabývá domácím vařením šamponu s různými EO, tak jsem ji poprosila o názor, níže kurziva.
Psala, že mýdlo je hovadina asi proto, že jsem položila nepřesně dotaz ve smyslu "dostanu smícháním mýdla a oleje šampon?", pokud používáš mýdlo na odmaštění a následně něco na úpravu pH a pak olej na zvláčnění, asi by to šlo - ona jen ta kámoška zkouší vynalézt jediný přípravek, šampon bez sraček, který odmastí a nepoškodí.
-----
Šárko, mýdlo opravdu nebude fungovat. Hlavní problém je v tom, že mýdlo je zásadité, nedá se s tím nic dělat a naší pokožce hlavy to dělá zle. To reklamní pH 5.5 není naprostá hovadina, i když to může být míň i víc.

Nejjednodušší šampon je voda s 20 až 45 procenty nějakého tenzidu. Běžné šampóny používají všechny kombinaci SLES a cocamidopropyl betaine, kde ten první se dobře zahušťuje a dobře myje a je to děsný sajrajt, a ten druhý trochu zmírňuje to, že je to sajrajt.

Přírodní kosmetika používá některý z šetrnějších, v přírodě odbouratelných tenzidů (typicky se dělají z cukru a nebo z kokosového oleje), snadno se dá koupit třeba lauryl glukosid, decyl glukosid nebo coco glukosid. Můžou se míchat v různých poměrech, jak si člověk přeje, ale je potřeba dát pozor na dvě věci. Jedna je pH, třeba coco glukosid má pH 14, takže je potřeba tam přidat nějakou kyselinu (může to být třeba citronovka nebo céčko) a srazit někam k pěti. (Cokoliv mezi čtyřmi a šesti naší hlavě vyhovuje.) Druhá je zahušťování, člověk obvykle nechce mít šampon, co teče jako voda. To se obvykle dělá nějakou gumou (guar, xanthanová guma) a ještě pořád to nemám úplně zmáknuté.

A pak je teprve čas na srandy jako vůně a oleje. Já dávám do svého šampónu jojobový olej, který emuluguje polysorbatem 80 (to je ester, který se dělá z olivového oleje).

Vaření má dva důvody. Ten hlavní je, že když všechny složky nějakých 20 minut udržíš nad 70 stupňů, pobiješ v tom bakterie a déle to vydrží. Druhý, emulgátory fungují zatepla líp.

Rok v lednici to nevydrží ze stejného důvodu jako čaj nebo oční kapky - v čem je voda, v tom se množí bakterie. To znamená, kosmetiku bez konzervantu bychom nikdy neměli používat déle, než bychom byli ochotní pít čaj z lednice. To já bych byla tak možná tři dny. :) (Když se kontaminovaná kosmetika dostane do očí, dá se i oslepnout.)

Já se hrdě hlásím k tomu, že do šampónu dávám konzervant, z hlavy se to opláchne, tak co. (Navíc je to věc, kterou většina lidí běžně žere s každou uzeninou nebo limčou.) Tady fakt nemá smysl riskovat, vedlejší účinky rozumného konzervantu v šampónu asi nikdo nezaznamená. (Není nutné používat zrovna parabeny jako v konvenční kosmetice.)

A link? Nemám. Všechny recepty, co jsem zatím našla, jsou buď sajrajty (ono je to s nimi jednodušší) a nebo nefungují. Proto s tím tak blbnu takovou dobu, kdybych to měla odkud obšlehnout, bylo by to prima.

Co mi od pohledu přijde, že by mohlo fungovat je tohle:

http://www.gracefruit.com/foaming-bath- ... cipes.html

Ale ještě jsem to nezkoušela, až nedávno jsem pořídila všechny suroviny, abych vůbec mohla.

Re: EKODROGERIE

od cepheus » ned pro 01, 2013 21:22

Letty píše:Jindro: proč octem? upřímně proto, že jsem to tak vyčetla :) snad kvůli pořádnému vymytí sody, snad kvůli pH, snad uzavírá vlasové kutikuly, nevím. fakt je, že když jsem neopláchla tím octem, nebo alespoň citronem, vlasy byly katastrofální. přesušené, elektrizovaly a na dotek jakoby "voskové" - hnus.
Ono chemikalie na bazi sody (zasadite, neboli po staru louhy) jsou brutalni odmastovadla, neni divu.
No a slaby louh (sodu) je treba zneutralizovat zase slabou kyselinou, coz je pro zmenu ocet a vlasy zase dostanou sanci se "promazat" prirozenou cestou :).
Koncentrovanym hydroxidem sodnym se uvolnuji zacpane odpady v koupelne, ponevadz vsecko biologickeho puvodu (tedy i vlasy) sezere a trubky jsou nacisto cisty:).

Slaby louh je i mydlo atd., hehe, zasnu co vsecko jsou schopny si zensky namatlat na hlavu pro vidinu hezkych vlasu :D.
Ale jo, kecam, libi se mi vlasatice, trvala na kratko to je hnus, to baba zestarne v tu ranu o 20 let, to vazne mit doma nemusim:).

Re: EKODROGERIE

od LenkaH » ned pro 01, 2013 20:32

Diky moc za prispevky, ktere me konecne donutily (spise inspirovaly) k akci. Plet jsem si uz poresila davno, s vekem prisla nutnost neco pouzivat a po ruznych experimentech (i velmi drahe kremy), bezkonkurence zvitezila Weleda. Ale s vlasy to je horsi. At zkousim, jak zkousim, zadny sampon nepomaha a Weledu tady nesezenu (na plet mam zasoby). Vlasu je zatim hodne, ale dost se trepi konce a nevypadaji moc zdrave (vim, ze je to chlorem, ale bazenu se vzdat nehodlam). Jedlou sodu na vlasy jsem zvazila, ale pak jsem nasla na netu, ze hodne zen ma pak problem s presusenou kuzi na hlave a s lupy. Nakonec jsem umichala recept, ktery se mi docela libi, coz je mydlova voda (nastrouhala jsem do vody domaci mydlo na bazi koziho mleka s levanduli), s kokosovym mlekem a trosku makadamioveho oleje. Dam tomu mesic (staci?), uvidim, co se stane. Mate nekdo zkusenosti s podobnym receptem?

Re: EKODROGERIE

od s.arik » ned pro 01, 2013 9:38

Letty, super, možná taky vyzkouším koncentrovanější sodu. Ale já mám vlasy mastné po celé délce (nejpozději čtvrtý den).

Re: EKODROGERIE

od Letty » ned pro 01, 2013 2:34

zdravím :)
vlasy myju sodou + octem zatím asi jen 4 měsíce a mám trošičku jinou metodu, než s.arik..
já si cca 1 zarovnanou PL sody smíchám s trošičkou vody na takovou kašičku, kterou potom nanáším ke kořínkům, nějakou dobu promasíruji a spláchnu (do délek a ke konečkům nedávám vůbec), potom od oka ocet (jablečný) - cca 2-3 PL na zhruba 200 ml vody, spláchnu, někdy oplachuji vodou, někdy ne, někdy odvarem ze zázvoru, někdy vodou s citronem.. prostě dle nálady :)
jinak vlasy mám rovné, poměrně husté, pod pas a množství mi stačí, určitě je to ale o tom vyzkoušet.. umývám je 1x - 2x týdně, dle momentální potřeby, šamponem to bylo dost podobné, možná spíš častější, ale extrémní rozdíl jsem nezaznamenala, snad, že mi vlasy víc podrůstají, což ale může a nemusí být způsobem mytí, protože jsem o ně začala tou dobou víc pečovat ze všech stran :)

Jindro: proč octem? upřímně proto, že jsem to tak vyčetla :) snad kvůli pořádnému vymytí sody, snad kvůli pH, snad uzavírá vlasové kutikuly, nevím. fakt je, že když jsem neopláchla tím octem, nebo alespoň citronem, vlasy byly katastrofální. přesušené, elektrizovaly a na dotek jakoby "voskové" - hnus.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pát říj 11, 2013 7:19

Do vany si dám láhev octa, půllitrový hrnek s polévkovou(!) lžící sody.
Vlasy namočím teplou vodou, napustím vodu i do hrnku, zastavím vodu. Rozmíchám lžící sodu, vetřu vše do vlasů, promasíruji pokožku. Teplou vodou vymyji sodu z vlasů, opláchnu hrnek, napustím do něj zase vodu, zastavím vodu. Otevřu láhev octa a od oka do hrnku cáknu (tak dvě možná čtyři PL?). Octovou vodou z hrnku opláchnu vlasy, minutku promnu. Pustím ledovou vodu a naposledy vlasy opláchnu, zbavím se většiny octového zápachu, který nevnímám, ale muže poráží, a prokrvím si tím hlavu. Zastavím vodu, osuším vlasy a rozčešu (to jde o dost hůře, než když jsem občas zkoušela kondicionéry, ale dá se i s mými vlnitými hustými, co češu jen po mytí, ne denně). Podrobnější návod nespáchám, Míra by to jistě zvládl i 6x delší :)

To píšu pro ostatní ženy, nezlob se na mne, ale ty Jindro snad ani vlasy nemáš ne :)

Antichlor-filtr vypadá dobře, já chci vlastní domeček se systémem sběru dešťové vody, bych s ní splachovala i se sprchovala 8)

Re: EKODROGERIE

od Jindra » čtv říj 10, 2013 22:01

s.arik píše:Vlasy
Více než rok spokojeně umývám sodou a octem. Snažila jsem se to ještě více zlevnit a zjednodušit a použít jen ocet (pouze sodu jsem hned zavrhla, nevhodné pH pro pokožku). Fiasko, vlasy byly po umytí 3x mastnější než před ním
myji se skoro pořád jen čistou vodou (chlorovanou, blééé... ale zítra poštou dorazí a tak hned na sprchuju našroubuju antichlor filtr, hned budu mít lepší pocit), ale na vlasy beru jakési ručně dělané přírodní mýdlo, manaželka cosi kdesi kupuje. A dyž teďko vidím Tvoju metódu,Šárko, japá to děláš... prvně sodou (lžička do půllitru vody, jak tu píšeš) a pak po umytí opláchneš vlasy octem? Tím klasickým a (ne)ředíš ho? A proč octem - tady říkáš, že soda má nevhodné pH pro pokožku, ono těch jejích pH 9 nebo 10 (nebo kolik ona má) vadí? To by přece nemuselo... alkalizující koupele (Tepperwein) jsou přece podobný a naopak doporučovaný... takže jestli se sodou daj vlasy umýt, už bych to pak jen propláchl vodou...

Re: EKODROGERIE

od Katarína » čtv říj 10, 2013 20:46

Dobre, ked budem mat niekedy zasa naladu to skusit, kupim si sodu podla Tvojich instrukcii :D a potom poreferujem.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » stř říj 09, 2013 7:54

Jedlá soda je soda bicarbona, hydrogenuhličitan sodný.
Rosolovatět by ve vodě neměla, pokud jí chceš dát ještě šanci, kup si za tři koruny novou, malý sáček v potravinách, u kypřících prášků a vanilkových cukrů ji najdeš :) Ve vodě by se měla rozpouštět jako cukr nebo sůl, tj. úplně, pokud je voda teplejší, mícháš, čekáš a není toho prášku příliš mnoho (třeba lžíce soli se v lžíci vody nerozpustí zcela, to je jasné).

Re: EKODROGERIE

od Katarína » úte říj 08, 2013 22:44

Dik, Sarka. Sodu bicarbonu aj ocot som si zobrala od mamy, ja som nikdy nepouzivala jedno ani druhe. Kvoli jednemu pokusu s neistym vysledkom som si nechcela kupovat cele vrecusko ci flasu niecoho, co mi na nic nebude. Ta jedla soda z Fichemy je nieco ine nez soda bicarbona? Mne sa nejako extra nerozpustila, len tak nejako zrosolovatela a nadalej v tej vode plavala, preto mi napadlo, ci nebola nejaka zla. Potom som si s nou skusila este cistit zuby (prisypala som ju na taku cedrovu zubnu pastu), ale tiez som nezaznamenala ziaden ucinok.

Pri eko-vege samponoch tiez neriesim, ci su 100% zdravotne nezavadne, ale som rada aspon tomu, ze su eko a vege. A pacia sa mi na nich aj tie rozne prirodne vytazky a ich ucinky. Aj vone, ja zijem z voni podobne ako z jedla. Minule som si kupila ajurvedsky laliovy olej Khadi, asi najuzasnejsi v mojom zivote, perfektne mi sadol, mal "dusu". Bezne za studena lisovane bio oleje mi nerobia na pokozku dobre. Ani kokosovy a ten mi navyse prekaza svojou prilis intenzivnou vonou.

Takze ak mi nieco za to stoji, kupim si to. Tychto veci aj tak pouzivam dost malo a vydrzia ovela dlhsie ako jedlo. Prirodne alternativy ma lakaju, ale ked nemaju pre mna pozadovany efekt, nenutim sa do nich. Sliz som tiez kedysi skusala a tiez to bolo nejake divne :wink:. Ale s odstupom casu ho mozno skusim niekedy zasa.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » úte říj 08, 2013 13:17

Jinak mám vlasy řekla bych pořád krásně a zdravé...dva dny po umytí, pak je to nic moc, ale to bývalo i se šampony, mastily se mi vždycky rychle a mýt si je obden jsem líná či nestíhám, raději chodím další den dva tři s poněkud méně úžasným hárem.

P.S. i ve zcela přírodních značkách bio-vege šamponů jsou a musí být umělé chemické konzervanty. Bez nich prý nelze šampon vyrobit, aby vydržel ve své konzistenci déle než týden, jsem někde četla. Možná jsou to zdraví neškodící látky jako třeba je ta moje taky chemická a umělá soda, možná to jsou svinstva typu karcinogeny, netuším a je mi to jedno, co se týče kosmetiky, rozhoduje především můj minimalismus a škrtství, nikoliv snaha o 100% zdrav. nezávadnost.

Re: EKODROGERIE

od s.arik » úte říj 08, 2013 13:14

Soda (jedlá soda z Fichemy) se mi rozpouští z velké části dobře, trochu v tom hrnku možná zůstává, nečekám a nemíchám dost dlouho...však se to z vlasů vypláchne čistou vodou a zneutralizuje octem a znovu vypláchne.
Dávám do půllitráku spíše vrchovatou než zarovnanou PL sody a vody co nejvíce. Odmastí slušně. Používám výhradně sodu asi rok a půl. Přechod ze šamponu s sebou nesl pocit mírně nižšího komfortu, vlasi při mytí (možná i po něm) nejsou prostě tak heboučké. Ale nehodlám v žádném případě kupovat plastové lahvičky za velké prachy a plácat si na kůži SLS když nemusím, takže jsem si řekla, soda nebo nic, a to je teda soda lepší (:-)
Kamarádka zase už roky používá výhradně dva žloutky (má dlouhé husté vlasy). To mi přijde drahé a škoda, bych je raději snědla, i kdybych je měla zadarmo, zatímco sody mi líto není.

Re: EKODROGERIE

od Katarína » úte říj 08, 2013 12:55

Samira píše:No a este sem napisem, ze som si kupila aj praciu gulu, a nefunguje :D Mozno preto, ze som jej ucinkom neverila a kupila ju len preto, aby som si to dokazala. Nech s nou experimentujem akokolvek, tak rozdiel v prani nevidim. Do bubna ju hadzem aj tak, prechnapanie pradla asi neuskodi. Myslim, ze je to len skvely tah na ludi, ktori peru v kupovanych praskoch a netusia, ze staci davkovat ovela menej, nez vyrobca odporuca. My - peruci v slize - uz usporu pracieho prostriedku nepotrebujeme.

A napokon spomeniem umyvanie vlasov v sode (+ oplach octom). Dostala som sa k tomu len raz, ale spravila som sialeny zatazovy test. Predstavte si vlasy dlhe skoro po pas, tyzden neumyte, po dvoch treningoch, spotene mastne pramienky, plne prachu z plienok a vacsieho upratovania doma. Hnus fialovy. Povedala som si, ze ak toto soda neumyje, tak to nebudem pouzivat.
Priatelia, nie len ze vlasy boli skvele umyte, ale dokonca hladunko hebke, ako vyzehlene zehlickou, pokozka pokojna, ziadne svrbenie, absolutna spokojnost. Ani neelektrizovali. Je mozne, ze dlhodobym pouzivanim by som nasla nejake nedostatky, no tento jeden pokus ma milo prekvapil. Pochopitelne som kvoli dlzke vlasov pouzila dvojnasobne mnozstvo sody i octu (po 2PL do salok). Vsak skuste.
S gulou to mam asi rovnako ako Ty. :wink:

Na to umyvanie vlasov si ma navnadila, ale po prve ma ta soda trochu stipala na pokozke hlavy, co by az tak nevadilo. Ale po druhe, po ukonceni procedury som z toho vobec nemala pocit umytych vlasov, musela som si ich znovu umyt samponom. Posledne roky pouzivam eko veganske sampony roznych znaciek a som s nimi spokojna.

Este som rozmyslala, ci som nemohla mat nahodou nejaku zlu sodu bicarbonu. Tebe (a ostatnym) sa vo vode rozpusta uplne ako napr. sol, cukor a pod., alebo v pripade sody sa to tak neda?

Re: EKODROGERIE

od s.arik » úte zář 10, 2013 12:49

Re: EKODROGERIE

od hugo » úte črc 30, 2013 7:43

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pát kvě 17, 2013 17:25

Re: EKODROGERIE

od marion.orson » pát kvě 17, 2013 15:52

s.arik píše:Mýdlový sliz není na skvrny žádný borec. To spíše žlučové mýdlo nebo perkarbonát sodný.
Mýdlový sliz používají jen spořivé a zaryté přírodní ženy a to obvykle pouze po dobu látko-plínkování s miminem, kdy by se člověk jinak nedoplatil. Jinak se dají koupit hotové (bez práce), voňavější a účinnější a ne moc předražené eko-prostředky, např. Frosh (doporučuji), Sonett, Ekover a jiné.

Vlasy
Více než rok spokojeně umývám sodou a octem. Snažila jsem se to ještě více zlevnit a zjednodušit a použít jen ocet (pouze sodu jsem hned zavrhla, nevhodné pH pro pokožku). Fiasko, vlasy byly po umytí 3x mastnější než před ním :mrgreen:
a ako si tie vlasy umyvas? namiesas si to na kasu, alebo rozpustis vo vode? alebo?? to ma fakt zaujima...

Re: EKODROGERIE

od s.arik » pát kvě 17, 2013 11:45

Mýdlový sliz není na skvrny žádný borec. To spíše žlučové mýdlo nebo perkarbonát sodný.
Mýdlový sliz používají jen spořivé a zaryté přírodní ženy a to obvykle pouze po dobu látko-plínkování s miminem, kdy by se člověk jinak nedoplatil. Jinak se dají koupit hotové (bez práce), voňavější a účinnější a ne moc předražené eko-prostředky, např. Frosh (doporučuji), Sonett, Ekover a jiné.

Vlasy
Více než rok spokojeně umývám sodou a octem. Snažila jsem se to ještě více zlevnit a zjednodušit a použít jen ocet (pouze sodu jsem hned zavrhla, nevhodné pH pro pokožku). Fiasko, vlasy byly po umytí 3x mastnější než před ním :mrgreen:

Nahoru