Skutečná vitalita jídla, které jíme

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) :br :lol: :x :delicacy: :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: >:-) (:-) m:-)

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Skutečná vitalita jídla, které jíme

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Syrovozrout » sob úno 08, 2014 22:27

Tomuhle říkám "vitalita"!
"Banánovníky čelí ničivé hrozbě, decimují je parazitické houby a hmyz

Banány patří k prvním „tuhým“ jídlům dětí. Jsou univerzální, celosvětově oblíbené, bohaté na důležité živiny. Začátkem minulého století se kvůli nim vedly dokonce války, jejichž výsledkem byly ve Střední Americe tzv. banánové republiky pod diktátem potravinářských monopolů Spojených států. Teď je na obzoru další válka – tentokrát s parazity.

„Je to obrovitý problém,“ říká o šířící se parazitické houbě Rony Schwenen z Mezinárodního institutu tropického zemědělství v Dar es Salaamu v Tanzanii.
„Mám opravdu vážné obavy. Nepřekvapilo by mě, kdyby to brzy přeskočilo do Latinské Ameriky,“ vyjádřil se pesimisticky Gert Kema z nizozemské univerzity ve Wageningenu, autor vědecké studie o invazi banánové houby v Jordánsku, publikované koncem roku v časopise Scientific American.
Citlivá rostlina

Ředitelka kostarické fytosanitární služby Magda Gonzálezová vidí za šířením škůdců, tentokrát hmyzích, klimatické změny. „Říkám téměř s jistotou, že exploze hmyzích parazitů je důsledkem změn globálního klimatu,“ uvedla koncem prosince v deníku The Tico Times. Neskrývala obavy, že Kostarika kvůli šíření vlnatek a červců nedokáže splnit své exportní závazky v hodnotě půl miliardy tun banánů, přestože země vyhlásila „národní pohotovost“.

Banány jsou totiž nesmírně citlivé na nepříznivé vlivy. Od pradávna jsou tyto rostliny šlechtěny a současné odrůdy už nejsou schopny se množit jinak než vegetativně. I když banánovník kvete a vytváří plody, nemá semena. Každá rostlina je ve skutečnosti odnoží, klonem své matky. To je ideální stav pro přenos nákazy a jejího lavinovitého šíření.
Banáníková plantáž napadená plísní

Banáníková plantáž napadená plísní

Asi 80 procent konzumních banánů dnes patří k hybridům vzniklým zkřížením druhů Musa acuminata a M. balbisiana. Převažuje odrůda s třemi sadami chromozomů druhu M. acuminata s obchodním názvem Cavendish. Ještě v 50. letech minulého století byl dominantní odrůdou Gros Michel. Zlikvidoval ji jistý kmen houby s roztomilým jménem srpovnička špičatovýtrusá (Fusarium oxysporum f. sp.cubense, krátce Foc).
Houba se šíří

Odrůda Cavendish se ukázala být vůči houbě Foc odolnou, počátkem tohoto století se ale v Indonésii, Číně, Malajsii, na Filipínách, Tchaj-wanu a na severu Austrálie objevil nový kmen FocTR4, proti němuž je v bezbranná. Ochranný postřik, prováděný často až 40krát do roka, nijak významně nepomáhá. Rostliny začínají hnít, vnitřek plodů rudne, hnědne a černá a plody páchnou po hnijících odpadcích.
Banány nerostou na stromech či palmách, ale jsou plodem byliny z čeledi banánovníkovitých (Musaceae). Ta zahrnuje desítky druhů od zakrslých, velkých jen několik desítek centimetrů, až po 16metrové obry. Banánovník byl domestikován již na úsvitu lidské civilizace na ostrovech jihovýchodní Asie.

Dílčí úspěch zaznamenala Austrálie, kde se houba objevila v Severním teritoriu. Úřady okamžitě zavedly přísnou karanténu a zákaz prodeje banánů – přes dílčí ztráty se podařilo ostatní oblasti země před nákazou zatím uchránit.

Houba se rychle dostala na Blízký východ a do Afriky, a jak se obává parazitolog Kema, masová invaze do Ameriky je jen otázkou času. Podle některých expertů by to znamenalo konec v podstatě monokulturní odrůdy Cavendish. Výkupní ceny už podle americké televize Fox News začaly stoupat.

Kostarika se nákazy novým kmenem srpovničky děsí. Během několika posledních let musela čelit vlnatkám a červcům, jen několik milimetrů velkému hmyzu z řádu polokřídlých (Hemiptera), kteří loni zničili pětinu úrody. Vlnatky (Schizoneurinae) mají tělo pokryto voskovými výpotky, červci si z vosku vytvářejí ochranný štítek. Oba sají z rostliny šťávy a znehodnocují tak její plody." http://www.novinky.cz/veda-skoly/326381 ... -hmyz.html

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Syrovozrout » stř pro 25, 2013 11:37

"proč není možné takového pacienta prohlásit za mrtvého"...
"Není správné, když někdo, kdo chyboval u vašeho dítěte, hned volá koronera...nerespektují pocity rodiny ani její práva,"
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerik ... troju.html
Toto je velmi illustrativní pro subsystém "zdravotnictví", pro subsystém "financí"(=(na)směrová(vá)ní toků energie lidí) a pro subsystém "právní" - soudní a vůbec nadvlády - rozhodování ZA NĚKOHO NĚKÝM TŘETÍM:
Čtenář se k tomu vyjádřil takto:
"Jak o něčem takovém, může rozhodovat soudce?? Toto se vůbec jako divím, že někdo může rozhodovat o různých situacích o kterých nemůže mít ani tušení a v podstatě si hraje na boha. A hlavně v tomto případě, copak ten soudce dal té dívce život? Tady by snad mělo platit jen a pouze rozhodnutí rodičů, ti ponesou i následky, pokud se dívka dostane z kómatu a nebude v pořádku, nebo že by potom p. soudce nocemi k dívce vstával, krmil ji nebo tak??"
Jde o zaběhnuté vynalézavé snahy přehazovat následky, zátěž a zodpovědnost z "vrchnosti" na otroky.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od bukaj » sob pro 14, 2013 20:16

Proto tak rád klíčím. Doopravdy čerstvé zeleniny je málo, ale klíčky to jde dobře nahnat. Zároveň jdou při rozumné porci klíčky v pohodě skloubit s nízkosacharidovkou.

Momentálně si klíčím pohanku a cizrnu, k tomu taky často čočku, hrách a mungo. Klíčíval jsem i quinou ale kvůli cenně už nekupuji.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Syrovozrout » sob pro 14, 2013 9:29

"Při klonování muflona /TENTO ANI JINÉ TYPY KLONOVÁNÍ V SOUČASNOSTI ZKOUŠENÉ VŠAK NEDOKÁŽÍ ZDRAVĚ OŽIVIT DÁVNO VYHLAZENÉ DRUHY JEDINCŮ -JSOU PATRNĚ JEDNOU PROVŽDY ZTRACENÍ/ bylo využito buněk, které byly již mrtvé. Ukázalo se, že zásadní je pro klonování neporušená dědičná informace použitých buněk nikoli jejich životaschopnost. Cytoplasma vajíčka zřejmě dokáže v takové nenarušené dědičné informaci aktivovat všechny geny potřebné pro vývoj zárodku, plodu a pro dokonalé funkce těla.

To není zase až tak velké překvapení. Například dědičná informace spermie je schopna zajistit po vstupu do vajíčka následný vývoj zárodku i v případě, že pochází z mrtvé spermie. To se ukázalo při úspěšném oplození vajíček myši spermiemi dehydrovanými při nízkých teplotách ve vakuu při lyofilizaci. Dokázal to americký biolog japonského původu Ryuzo Yanagimachi.

Odolnost dědičné informace lyofilizované spermie k poškození demonstroval Yanagimachi tím, že na svém přednáškovém turné po japonských universitách vozil po tři týdny v kapse saka ampulku lyofilizovaných myších spermií. Po návratu na svou domovskou universitu v havajském Honolulu pak s úspěchem použil tyto spermie k oplození vajíček in vitro. Mrtvá spermie nepronikne do vajíčka sama, ale musí tam být vnesena mikroinjekcí. Jakmile se ale jádro lyofilizované spermie dostane do cytoplasmy vajíčka, plní zde všechny své biologické funkce. " http://akademon.cz/article.asp?source=ohroz
I v jídle se nacházejí úseky genetické informace...i kdyby bylo "mrtvé" (Mohlo by záležet "jak moc" mrtvé...)

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od venclík » pát pro 13, 2013 22:12

no tys mi odpověděl otázkou. na odpovědi jsi tady ty jistě možná, že z biologického hlediska je pro tebe jasné, co je život, ale tady se to diskutuje v souvislosti se stravou. a ano, taky jsem měl nutkání psát o kameni nebo tak podobně. i když se sluncem jsi mě trumfnul
Já myslím, že v pohodě a že si rozumíme a nehrajeme na to, kdo koho trumfne. Lze na to jistě nahlížet z různých hledisek, proto i ta diskuze...
Jen tak offtopic: nikdy jsem nepřišel na to, co má znamenat "Když potkáš Buddhu, zabij ho" (zenové přísloví) jen mě napadlo že to má asi způsobit to satori jako bleskové uvědomění- si osvícení, ale ne nutně prostě uvědomění jiné reality- nahlížet na něco jinak, z jiného pohledu- a to zřejmě prostřednictvím lehkého šoku- dotyčný náhle (aspoň na okamžik zjistí, že věci "nejsou jak se mu nutně jeví" v nejširším ohledu a dostane se- aspoň na krátký okamžik dál--- a zenový mistr by zřejmě uvedl, že mezi těmi dvěma myšlenkami- stavy- je satori :lol: Ale to by fungovalo asi jen kdyby to řekl někdo (třeba ten mnich) ve správnou dobu, správném místě a správnému dotyčnému.... protože doslovně to asi nikdo brát nebude. Ale to je vlastně totéž v životě, kdy si o někom myslíte něco, ale ten dotyčný se náhle projeví úplně jinak až je z toho šok a způsob nahlížení (třeba na toho dotyčného se může obrátit i o 180 st.)

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » pát pro 13, 2013 1:01

pokial nie sme ludozruti, tak by nas ohladom stravy nemusle zaujimat ci ludske vlasy a nechty su zive alebo mrtve

a co viem tak v masiarstbe sa tiez predavaju orzsekane zvierata bez srsti a bez pazurov.

mne ide o to ze to jablko alebo hocio ne 2H po odtrhnuti uz strca zivot

pekne je to vysvetlene v Anastasii

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od zaklinac.dan » čtv pro 12, 2013 16:20

no tys mi odpověděl otázkou. na odpovědi jsi tady ty ;) jistě možná, že z biologického hlediska je pro tebe jasné, co je život, ale tady se to diskutuje v souvislosti se stravou. a ano, taky jsem měl nutkání psát o kameni nebo tak podobně. i když se sluncem jsi mě trumfnul :) ale to jsme se už dostali na pole filozofie a životního názoru. tady se např. věřící a zarytý materialista nedohodnou. nicméně upřímně přiznávám, že tenhle problém mě tak nezajímá, abych šel tak na krev. navíc jsem napsal teď nějaké příspěvky po dlouhé době a už asi stačilo. zahalím se vznešeným mlčením :)

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od venclík » stř pro 11, 2013 18:32

vlasy a nehty- co si aspoň pamatuji jako takové jsou mrtvé- živé je jen ten kořen- vlasová cibulka ze které ten vlas roste v kůži u nehtu nehtové lůžko je to vlastně rohovina, z biologického hlediska definice živého a mrtvého vůbec tak "neurčitá" není- jistě smrt člověka (odumírání mozkových buněk) ale některé buňky v těle ještě žijí pár dní potom (rostou třeba vlasy?) proč holka cítí čechrání vlasů? možná to má co dělat z elektromagnetizmem a/nebo pránou ...pokud tedy jí za ně neškubeš ale bohužel tady nemám holku abych to vyzkoušel jistě moč třeba obsahuje bakterie v kameni jsou taky bakterie a z filozofického nebo duchovního hlediska může být živé všechno. Slunce- je živé nebo mrtvé?

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od zaklinac.dan » stř pro 11, 2013 17:55

njn, ale pokud teda podle tebe nejsou vlasy a nehty živé, o čemž nebudu polemizovat, tak co potom zuby a kosti? u zubu je možná sklovina mrtvá, ale zbytek ne. stejně tak kosti. nevím, jestli je nehet a vlas opravdu mrtvý. vždyť např. roste. holka cítí když jí vískáš ve vlasech, jak je to možné? (a taháním to si myslím není). možná že jsou plody organické a odlišují se od anorganických věcí buněčnou strukturou a obsahem určitých prvků, ale definice "živé" zůstává mlhavá. a je teda na druhou stranu vitarián ještě vegetarián, když jí živé a ještě zaživa? :) ale beru to jako jalové teoretizování, tak v tom nebudu pokračovat. na druhou stranu vegetariánství i veganství má dlouhou tradici a své opodstatnění. vitariánství to někdo vymyslel z leknutí a nemá žádnou tradici. všude kam se podívám, jenom někdo kdo jí občas nebo více raw. výjimky bere jako selhání, ale bez toho se nedá říct, že je praktikující vitarián. nejvíc se tomu asi přibližuje lenuška, ale zase kdoví co všechno sní v alkoholovém opojení a pak si to nepamatuje :mrgreen:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od venclík » stř pro 11, 2013 17:01

s těmi plody to je sporné. podle mě to jsou takové periferie rostliny podobně jako např. vlasy či nehty. je vlas či nehet živý?! potom bysme se mohli dostat k tomu, že je živá i stolice či moč. sperma to je jiná, to je podle všeho nepochybně živé
Ale...co je sporné Dane? Nic není sporné! Vlasy a nehty jsou nepochybně mrtvé (nejsou tam živé buňky). Kdežto ovoce (přinejmenším většina a zdravé) jako jablka, pomeranče jsou živé, protože buňky plodu- ta dužina, nejen jádra jsou žívé! Byť tak nějak vlastně degradující (a odsouzeny k snězení nebo skažení) Tudíž když Rudo napsal, že z jablka jsou živé jen pecky ze kterých vyroste strom, není to zřejmě pravda.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od zaklinac.dan » stř pro 11, 2013 16:36

aha, tak už to vím :) v tom případě podle mého názoru živá nebo raw strava není určitě sušené ovoce a cokoliv mraženého. ořechy bez namáčení jsou také sporné a už se opakuju, ale podle mého názoru, všechny para ořechy na trhu se suší už v pralese a to takovým stylem, že jsou více či méně pražené

s těmi plody to je sporné. podle mě to jsou takové periferie rostliny podobně jako např. vlasy či nehty. je vlas či nehet živý?! potom bysme se mohli dostat k tomu, že je živá i stolice či moč. sperma to je jiná, to je podle všeho nepochybně živé :mrgreen:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 23:40

jasen pecky z jabka su zive, tie aj jem vzdy ked mozem

banan ako liek na rakovinu je ale nieco ine ako ziva strava

vsetko co zabija rakovinu aj chemo aj radiacia atd predsa nebudeme nazyvat ziva strava, hnedy banan ma v sebe chemikaliu co funguje ako liek, to je OK

naprikald varena paradajka a v sebe chemijaliu co funguje ako liek na volaco, vsetku uvarene cinske bylinky caje atd funguju ako liek na volaco a nie je to ziva strava.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od venclík » úte pro 10, 2013 23:28

http://www.reddit.com/r/askscience/comm ... e_or_dead/

z diskuze, jestli je jablko odtržené od stromu živé nebo mrtvé
Technically, the cells that make up the fruit and the seeds are still alive, but they start fading the moment they're picked. The energy they get for ripening is already there, it just needs to be converted to the right sugars and what not. The cells of the fruit are still working (and will until they no longer have the fluids and energy they need). What's important is that the seeds are alive and they have to stay alive in order to create a new tree.

Ale zralé banány pravděpodobně nemají už živé buňky (spíš výjimka, jalbko ano dokud se nezkazí a to scvrkávání způsobuje ztráta vody v buňkách)

Ale co je o banánech zajímavější a teď jsem našel:
Full Ripe Banana with Dark Patches Combats Abnormal Cells and Cancer - Facts Analysis
http://www.hoaxorfact.com/Health/full-r ... ancer.html

ale zas
http://oyea2.com/cancer-update/banana-a ... cer-agent/
tak to až tak žhavý s tím anti-cancer agent asi nebude

According to Japanese Scientific Research, full ripe banana with dark patches on yellow skin produces a substance called TNF (Tumor Necrosis Factor) which has the ability to combat abnormal cells. The more darker patches it has the higher will be its immunity enhancement quality; Hence, the riper the banana the better the anti-cancer quality. Yellow skin banana with dark spots on it is 8x more effective in enhancing the property of white blood cells than green skin version.
Eating 1-2 banana/s a day increases immunity.

Tedy že zralý banán (s tmavými skvrnami) obsahuje nějakou substanci co pomáhá proti abnormálním/rakovinovým buňkám a to tím více, čím má víc těch tmavých skvrn... a někteří nevědí ani, že zralý banán a pro konzumaci nejlepší banán je ten žlutý co má má ale hodně drobných tmavých bodíků :delicacy:
jasen pecky z jablka su zive
ale i ta dužina přece! :delicacy:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 22:33

otazka je to preto zaujimava a dolezita ze definaicia "vitarian" predstiera ze sa jedna o konzumaciu iba zivej stravy
a zamiena sa pojem surova a ziva, alebo pojem studena a ziva.

a varena strava sa odsudzuje lebo vraj uz je mrtva cim sa implikuje ze vsetko nevarene je zive.
a z casu na cas su na to dost militantne prispevky a diskusie.

tak by bolo dobre sa pozriet realite do oci a jasne si povedat ze teda aku zivu stravu vlastne vitariani jedia

je to jasne ked sa konzumuje zeleny klicok, alo co dalej.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od zaklinac.dan » úte pro 10, 2013 21:45

venclíku ty nevíš, že starý hroby se nemají otvírat? podívej co jsi způsobil :)

hele rudo, z hlediska člověka nebo savců není banán živej určitě. otázka je, jestli je plod vůbec živej. rostlina možná, u plodu to je asi všelijaké, zvláště po utržení. u takovýchto diskusí by bylo asi potřeba nejdříve definovat co se tím myslí. ona už otázka, co to je život je taky většinou neřešitelná, co se týče všeobecného konsensu. v zásadě je živé všechno a nic. možná, že život je prostě to základní plátno a přes něj je namalovaný svět. potom by asi platila ta předpasteurovská představa, že když dáš špínu do hrnce a přikreješ to, za týden tam najdeš blechy :) podle všeho, a na tom se zrovna s tebou shodnu, je konspirace ve všem a ve vědě určitě. viděl jsem nějaké studie, které se zrovna tohodle týkaly. taky různých těch přeměn. na to jsem taky jednou někde narazil u nějakého paracelsa, na nějakou posloupnost ve smyslu moucha, žába, vrabec, kráva. u nějakého pokusu s ozařováním zárodků zjistili, že ovlivňili co se z něho vyvine. ale to je asi ot :lol: spíš mám otázku na co koho zajímá jestli je banán živej? docela by mě to zajímalo. a zakončím teda parafrází oblíbeného lin-tiho: ať při svém vhledu potkáš cokoliv, prostě to zabij. potkáš arahata, zabij arahata, potkáš buddhu, zabij buddhu. potkáš banán, zabij banán :)

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 3:00

ten prakticky dovod to je to co sa mysli : priroda to tak chce

existuje pojem NATURE INTELIGENCE ktory obsahuje vedomie citenie a rozmyslanie vyssieho energetickeho suboru a ten ma svoje podcsati pre kazdy drih zvieraci aj rastlinny

takze priroda ma aj nejaky vyssiu bananaovu inteligenciu ktora si udrzuje urcity system a strazi aby banan zostal bananaom a nemohol prejst samovolnou evoluciou :mrgreen:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Syrovozrout » úte pro 10, 2013 2:33

rudo píše:ale s bananom som si nie tak isty, zatial neexistuje taky sposob udrtzovania bananu pri zivote aby si nemenil skroby na cukor,proste priroda chce aby to cim skor odhnilo
Tak ten způsob by patrně vynalézt šlo (zablokování v činnosti enzymů, které toto s tím provedou...nebo něco na ten způsob), ale je to drahé. Tak se to dělá spíš nepřímo (podtrhne dřív, nenechává dozrávat - je v nějaké teplotě nebo umělé atmosféře, nevím, záleží na druhu o jaký jde. Jsou druhy, které už nedozrají pokud je utrhnete předčasně, atd.). A že příroda "chce", aby to brzy odhnilo. No tak zaprvé hybridní bezsemenné formy by v přírodě nadále nemohly přejít do další generace. A za druhé, příroda NECHCE, ale prostě je to PRAKTICKÉ z nějakého důvodu, nějakého kontextu proč to má zrovna takhle. Jsou i banány nesladké - Takzvané škrobnaté, co si je domorodci tepelně upravují. Těch je dokonce více než těch "sladkých" odrůd.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 2:19

zda sa ze najlepiu zivu stravu maju upiri,, Dracula by mal byt hlavny vitarian Guru

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 2:17

so zvieratami a ludmi je to trisku inak, mozes udrzovat telo "pri zivote" hovori sa tomu VEGETABLE - ktovie ako vzniklo to pomenovanie

ked bunky organov ktore neboli poskodene chorobou alebo urazom sa tvaria ako zive, ale dusa odisla, takze telo niekedy ozivne - prebere sa z komy len ak nejakym sposobom je donutena dusa sa do tela vratit, lekari to nazyvaju latinsky : zazrak :mrgreen:

odrzezana hlava je extrem ale urcice sa da do bunike tlacit lyslik a ziviny.

takto udrzovane zviera by po odpojeni malo rovnako cerstve maso ako prave zviera zabite.

ale s bananom som si nie tak isty, zatial neexistuje taky sposob udrtzovania bananu pri zivote aby si nemenil skroby na cukor,proste priroda chce aby to cim skor odhnilo

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Syrovozrout » úte pro 10, 2013 2:10

rudo píše:jj, ved nechcem od bananau schopnost prezitia, ale otazka je ci zrely banan je ziva alebo mrtva strava ?
To je spíše snad filosofická otázka. Ještě jsem se nad tím nezamyslel, no ale právě teď jsem teda pro vysvětlení tohoto vytvořil nový pojem: 'přeneseně živé' - (něco na způsob horroru "živí mrtví" :D) Přeneseně živé míním to, kdy je dočasně udržen relativně při životě zbytek nesamostatný a navíc už bez vlastních mechanismů k "oživení" (šanci, že se ještě "probudí k životu"). Například kdyby se slepicím průmyslově uřezávala hlava ale byla okamžitě přepojena (přenesení, umělé "zastoupení") na přístroje, které by zastaly udržovací funkce a těla by byla nadále vykrmována uměle...Jsou ještě živé nebo už jsou mrtvé? Bez jiného umělého zásahu, který by jim jejich hlavy zpátky přišil...nemají samy jejich těla šanci k regeneraci tohoto typu.
Jinak pochopitelně, že i různé buňky mají různou "životnost" - Například buňky tvořící slupku jsou aktivní a posléze přežívající také jen do nějaké doby dokud nesplní své "poslání" jakožto buňky slupky, poté odumírají (a z některých se stává třeba určitý zpevňovací "skelet"). Jiné buňky opanují dužinu a navíc v dužině i jinde se nenacházejí jen buňky, ale též jejich produkty a meziprodukty - např. enzymy - což jsou v podstatě speciální aminokyseliny (tak jako jiné "aminy" podléhají denaturaci.), které "DOKONAJÍ DÍLO" i po odúmrti buněk, které je přirozeně vyprodukovaly.
Asi bych to zatím viděl tak, že je to SMĚS ŽIVÉHO AKTIVNÍHO, ŽIVÉHO UŽ NEAKTIVNÍHO, MRTVÉHO I DOKONÁVAJÍCÍHO POST MORTE. Myslím ale, že v takovém utrženém plodu již není mnoho buněk, které by se byly ještě množily (Tuto schopnost by měly jen ty "jaderné"-V SEMENI-až na něj přijde řada). Různé řízky lze přimět aby dorostla celá rostlina, to ano. V laboratořích se dokonce např. smrky vyrábějí i úplně jen z pár odebraných "tkáňových kultur" na mikroskopické úrovni, čehož rozhodně NEJSEM zastáncem. Ale uměle to možné je. Naprostá většina banánu tvoří sacharidy. Musel by ses tedy asi ptát rovnou na to, jestli jsou tyto konkrétní sacharidy "živou" hmotou samy o sobě. To asi nejsou podle našich kritérií, ale na druhou stranu VYROSTLY a proto tak jak jsou, jsou i z vyššího hlediska USPOŘÁDÁNÍ svým způsobem produktem Života (přirozeným, nikoli umělým-vyrobeným vědomě).

Ačkoli je to složité, řídím se takto: Co vyrostlo a nebylo vyrobené vědomě uměle a dá se jíst, je živé nebo pro život vhodné (Už minimálně jednou to totiž "Životem prošlo" a bezprostředně na to to může přijmout jiný živý tvor.), byť se v konečném důsledku jedná o látky sdílené i s hmotou neživou (uhlík, vodík, kyslík, dusík, atd.) na úrovni prvků. Tyto prvky je však živým samo o sobě nečiní.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 1:50

Syrovozrout píše:
rudo píše:
Syrovozrout píše:Na toto mám jednoduchý "test" - neošetřené (nedodáním ničeho navíc, co by zkreslovalo průběh procesu) části, které už nedokáží vzdorovat rozkladným vlivům...prostě shnijí nebo zplesniví prakticky okamžitě (Například u semen či ořechů vím, že takové už by beztak pravděpodobně nevyklíčily i kdybych uměle bránil rozkladu - mám to experimentálně ověřené).
ako tomu rozumiet, ? kazdy akoze zrely banan uz hnije okamzite

u semien a orechov je to samozrejme ina situacia, pre Chia sa udava az 5 rokov
No tak asi od bezesemenného banánu bych nečekal že mu ještě k něčemu budou nějaké dlouhodobé "projevy života", když z něj už beztak nic přežít - opět vyrůst...nemůže. Tak proč by vzdoroval?
jj, ved nechcem od bananau schopnost prezitia, ale otazka je ci zrely banan je ziva alebo mrtva strava ?

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Syrovozrout » úte pro 10, 2013 1:41

rudo píše:
Syrovozrout píše:Na toto mám jednoduchý "test" - neošetřené (nedodáním ničeho navíc, co by zkreslovalo průběh procesu) části, které už nedokáží vzdorovat rozkladným vlivům...prostě shnijí nebo zplesniví prakticky okamžitě (Například u semen či ořechů vím, že takové už by beztak pravděpodobně nevyklíčily i kdybych uměle bránil rozkladu - mám to experimentálně ověřené).
ako tomu rozumiet, ? kazdy akoze zrely banan uz hnije okamzite

u semien a orechov je to samozrejme ina situacia, pre Chia sa udava az 5 rokov
No tak asi od bezesemenného banánu bych nečekal že mu ještě k něčemu budou nějaké dlouhodobé "projevy života", když z něj už beztak nic přežít - opět vyrůst...nemůže. Tak proč by vzdoroval?

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 1:36

Syrovozrout píše:Na toto mám jednoduchý "test" - neošetřené (nedodáním ničeho navíc, co by zkreslovalo průběh procesu) části, které už nedokáží vzdorovat rozkladným vlivům...prostě shnijí nebo zplesniví prakticky okamžitě (Například u semen či ořechů vím, že takové už by beztak pravděpodobně nevyklíčily i kdybych uměle bránil rozkladu - mám to experimentálně ověřené).
ako tomu rozumiet, ? kazdy akoze zrely banan uz hnije okamzite

u semien a orechov je to samozrejme ina situacia, pre Chia sa udava az 5 rokov

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Syrovozrout » úte pro 10, 2013 1:31

Na toto mám jednoduchý "test" - neošetřené (nedodáním ničeho navíc, co by zkreslovalo průběh procesu) části, které už nedokáží vzdorovat rozkladným vlivům...prostě shnijí nebo zplesniví prakticky okamžitě (Například u semen či ořechů vím, že takové už by beztak pravděpodobně nevyklíčily i kdybych uměle bránil rozkladu - mám to experimentálně ověřené).

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 1:29

juicovanie - smoothovanie

zaujimava kapitola sama osebe, chcelo by to zmnalosti z kvantovej fyziky a teorie EM poli a merania roznych mixerov a juicerov

kedysi o tom bolo daco popisane s tym ze idelany by bol rucny teda bez E motora, pekne otceny klukou, proadne zo vzdialeneho odtieneneho motora kde mechanicky moment je preneseny na dialku nejakou retazou alebo dlhym hriadelom

a tiez sa rozne firmy snazili presvedcit ze ten ich je lepsi lebo menej iskri a slabsie rusive polia pripadne ze motor je odtoeneny.

nicmenej to co sa juicuje a smoothuje preslo silnym EM polom a je hodne ovplyvnene

je to predsa len nieco uplne ine ako ked mlade dievky s umytimi nohami a vyhrnutymi suknami naslacu do kade a tak dupu a tancuju a vurobia stavu do ktorej ziari bioenergie zdraveho ludskeho tela

ja by som sa nejak nehral pri juicovani a smoothovani z elektrickeho pristoroja na nejaku zivu stravu

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 1:24

venclík píše:ono by to možná nebyl problém zjistit i pomocí jednoduchého mikroskopu - vzít vzorek, zabarvit metylénovou modří a ty co by se zabarvili by byli mrtvé a ostatní živé a pak spočítat
viz. třeba "Test životaschopnosti buněk" (pdf, je to teda o kvasinkách ale nejpíš by to fungovalo na vše)
http://rustreg.upol.cz/vyuka/bubcv/BUBCV7.pdf
Taky ty buňky a orgány se "běžně" zmrazují tak přežijí leccos.
No určitě se to dá "vědecky" zjistit (a určitě to někdo udělal), akorát to najít :roll:

Větší pochybnosti o "životnosti buněk" bych měl asi v zralých banánech (tak trochu zahnívající ovoce), možná i avokádo. Případně rajčata, ty moc fakt nevydrží.
ano zmerat sa to bude dat ak vytrhnes mrkvu zo zeme a merias to okamzite a merias to kadcyh 30 minut mozes dostat nejaky casovy graf

ovsem kazda mrkva podla pody podnebia a druhu bude na tom asi inak

lenze ked kupis mrkvu na trhu alebo v pbchode nemas k tomu ani rodny list aniu umtrny list a tak nevies vobec nic a ked si nejaku z obchodu zmerias, tak tu co kupis zajtra bude na tom uplne inak.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od venclík » úte pro 10, 2013 1:21

ono by to možná nebyl problém zjistit i doma pomocí jednoduchého mikroskopu - vzít vzorek, zabarvit metylénovou modří a ty buňky co by se zabarvili by byli mrtvé a nezabarvené živé a pak spočítat tipnul bych si že v OK jablku skladovaném 3 měsíce bude 95 procent živých buněk ale to je jen tip
našel jsem třeba "Test životaschopnosti buněk" (pdf, je to teda o kvasinkách ale nejpíš by to fungovalo na vše)
http://rustreg.upol.cz/vyuka/bubcv/BUBCV7.pdf
Taky ty buňky a orgány se "běžně" zmrazují tak přežijí leccos.
No určitě se to dá "vědecky" zjistit (a určitě to někdo udělal), akorát to najít :roll:

Větší pochybnosti o "životnosti buněk" bych měl asi v zralých banánech (tak trochu zahnívající ovoce), možná i avokádo. Případně rajčata, ty moc fakt nevydrží.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 0:41

z textu :

Buňky z oddělené části rostliny zůstávají ještě nějakou dobu na živu a jsou metabolicky aktivní.

cize nejakou dobu a to je to ako polcas rpozpadu radioaktovnych izotopov - za aky cas dana rastlina po odtrhnuti v danych podmienakch ma este 1/2 buniek zivych ?

a komentar :

americky vedci zistili, ze ludia veria tomu co americky vedci zistili asi tolko....

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 0:30

oziarenie ale zabije ale aj tie bakterie atd co boli vnutri a ak supa zostane nepsokodena nove su dnu nedostanu.
kazda krajina ma ine predoisy
tu je ozarovanie povinne a to nilen pre potraviny dovzezene spoza ocenau ale aj pri prevoze medzi jednotlivymi statmi vnutri kontinentu.

ked pecka vyklici a vyrastie stromcek to je dokza ze pecka bola ziva ale este to neznamena ze aj ta duzina okolo este bola ziva, uz len sluzila pecke ako ochrana.

kazdy na to bude mat iny nazor a aj clanky na internete budu tvrdit c sa prave od nich pozaduje aby tvrdili, ale to neznamena ze to naozaj tak je.

ked je mrkva na tanieri po 10H, nemusi byt mrtva, mozno je len polomrtva alebo je na dochodku, pripadne je z nej geriatricky pacient

ano rychle hlbokove mrazenie aboslutne cerstvej zeleniny je najlepsi sposob ako dostat zeleninu z farmy do mesta
tiez pouzivam mrazeny hrach, je to najlepsia rastlinna potravina aka je dosptupna z obchodu

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od venclík » úte pro 10, 2013 0:21

Rudo, či to až príliš nekomplikuješ?

Jako malý mě také bavilo sadit si různé semínka a pozorovat jako to klíčí. Třeba citrony, pomeranče, čočku, hrách někam do květníku s pokojovkami většinou :-) Teď jsem nedávno zkoušel jen pecku z avokáda, myslím, že začíná klíčit, ale nevím jistě.

Otázka co považovat za živé: má to prostě živé buňky. A mrazení je šetrná úprava, byť to zničí buňky, ale enzymy, vitamíny zůstavají zachované.

Tady třeba považujou mrazem sušené ovoce za 100 procentně živé (byť to není pravda) - nějaká pochoutka pro psa :delicacy:
http://www.baron.cz/pes/ovocny-mix-9001 ... 01531.html

Vlastně odpověď a potvrzení mého názoru- prostým googlování- viz. článek
Ovoci a zelenině na talíři tikají hodiny

"Vegetariáni se budou muset zamyslet nad tím, že často pojídají své pokrmy „za živa“. Utržením ze stromu ovoce neumírá. Žije dál a reaguje na podněty z okolí. Chod jejich vnitřních hodin určuje kromě jiného i to, nakolik dokážou vzdorovat škůdcům a kolik se v nich uchová zdraví prospěšných látek."
víc
http://vtm.e15.cz/ovoci-a-zelenine-na-t ... aji-hodiny

nebo
http://news.nationalgeographic.com/news ... p-science/

podle mě kdyby ta chemie a ozařování ty buňky skutečně zabila, nevydržel by pomeranč apod. 10 dní, ale už během dne by se začal kazit (bakterie)
takže to bude spíš přešlechtění nebo umělé dozrávání (možné taky jen pokud je plod "živý")?

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » úte pro 10, 2013 0:15

Sweetie píše:mne zatim klici vsechny pecky a brachovi taky:) maly avokada, pomerancovniky, jablunky. a na zahrade je tolik malych stromecku z pecek.
stastna to zena, povzdychla si knezna :mrgreen:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Sweetie » úte pro 10, 2013 0:14

mne zatim klici vsechny pecky a brachovi taky:) maly avokada, pomerancovniky, jablunky. a na zahrade je tolik malych stromecku z pecek.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od rudo » pon pro 09, 2013 23:35

chcel som zalozit temu a hla stara tema vyplavala na hladinu.

ked som bol decko skolou povinne tak sme na hidinach bilogie mali aj taku domacu ulohu ze sme do sklaemdj nadoby dali hlinu a strcili tam rozne semena a kostky z ovocia , strcilo sa to tesne ku sklu aby sme mohli pozorovat jako z otho vyrazi klicok a tiahne sa hore az vyrazi cez hlinu na svetlo a ako sa dole tiahne korienky, toto ma fascinalo stale a este stale ako stary kon si robim take pokusy.
dlhe roky aj tu v AUS vyhnanstve strkam do hliny rozne kostky sezonneho ovocia a cakam ze vyrazi maly stromcek.

Mam takto uz dost velke stromy - broskyne, maju az niekolko rokov aj plody kedze nestepene tak je to take divoke velmi malo cukrove ovocie, dost male velkostou, zrejme take pravodne broskyne.

okrem toho mi este vyratslo nieco z kostok avokada, moc sa tomu nedari asi neviem aku podu a aky rezim to potrebuje ale vyrastlo.

ale nic oine nevyrastlo, kostky z manga kostky z ceresni kosty z hocicoho - absolutne nic, rok za rokom, rozne druhy ceresni, tie domace aj toe americke - absolutne nic, pritom z detsva si pamatam ze kazda cersenova kostka v zalibveanj hline vyrazila na maly stromcek, dokonca mi tak vyrazala aj male citony pomarance mandarinky atd

teraz tu absolutne nic.

co sa deje ? co je zive alebo nezive ? su to vsetko tak preslachtene stromy ze su sterilne a neschopne sa rozmnozovat, su uz GM ?
ale su to vsetko kostky z ovocia ktore bol odtrhnute nedizrete a teda kostak a nebola dokonale vyvinuta a dozretie v plynovej komere sice dalo supke farbu a zmenlo vlakninu v cukor ale kostka uz zoastale nedovinuta ?

alebo bol ovocie tak ozarovane ze sa vsetka DNA v kostke znicila ?

mozem na takuto potravinu pozerat ako na zivu alebo na mrtvu ?

ano cesnak a cibula mi zacnu klicit, takze tie su zive ale je dost tazke zit na surovej cibuli a cesnaku.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od venclík » pon pro 09, 2013 22:33

neon píše:Ja jsem se ze zdroju o joze docetl, ze prana/chi je to same jako metafyzicka energie a to je to same jako energie lasky. Touto energii jsou nabite nejvice potraviny, ktere rostou prirozene na slunci a jsou jedeny co nejvice cerstve (z cehoz by vyplivala nesmyslnost jezeni cehokoli z dovozu). Utrzenim se pomalu tato energie ztraci a musime si ji doplnovat jinym zpusobem, treba obiranim druhych lidi o lasku.. a nebo opacne, pri nedostatku lasky od lidi si ji nahradime treba cokoladkou. Tohle je asi uz bezne zname a na tom se vetsina z nas shodne, ze?
Jen poznámka: OK, banán, rajče, jablko, avokádo, pomeranč, citrón z marketu jsou chemicky ošetřovány a/nebo v dozrávací komoře, ale podle mě jsou stále živé, tedy jablko ze stromu po utržení má pořád živé buňky a to až do chvíle kdy začne hnít. Totéž pomeranč, citrón, avokádo ap. - a ani to chemické ošetření je asi nezahubí. Jak dlouho by vydrželo jablko pokud by se uvařilo (zničili se živé buňky- vitalita). Jasně že utržením, ošetřením a skladováním ubývá ale neztrácí se...
U zeleniny je to jasné- utržená a skladovaná mrkev (celer, petržel, brambory) může vyhnat nať což by nebylo možné kdyby nebyla živá. A totéž s velkou pravděpodobností platí asi u většiny ovoce (tedy nejen pecky v pomeranči, jablkách jsou "živé"- to je bez diskuze)- ale zřejmě pořád i buňky té dužiny nebo oplodí (nebo jak se jmenuje), co se většinou konzumuje? Toto by mě zajímalo. A stejně tak určitě i utržené a skladované listy salátu v ledničce jsou pořád živé, dokud úpadně nezvadnou (mají živé buňky)- s kousků listů hodně pokojových rostlin (Ficus, africká fialka apod.) se dají vypěstovat nové rostliny...

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od venclík » úte lis 16, 2010 22:00

Obili ma take po uvareni/nakliceni vice vitalni energie nez syrove.. proto mi prijde z pohledu teto teorie o vitalite logictejsi jist obili nez chemicke ovoce z dovozu.
Jen čistě teoreticky, ale z pohledu vitální energie je tomu právě naopak.
Ale v jednom bych souhlasil, trochu se mi zdá že mnoho lidí zde neúměrně protěžuje ovoce před obilím (pokud rovnou naprosto neodmítá)- což je samozřejmě každého věc, a já zde dávám tuto úvahu - spíše v teoretické rovině.
Protože si docela dobře dovedu představit vita stravu, jejímž základem (např. 90 procent) je obilí- naklíčené, ve formě šrotů (pohanka, oves) apod. Ovšem většinou, pokud ne vždy, syrové. A zelenina s ovocem jen na doplnění, přilepšenou. A pokud bychom do "obillí" zahrnuli ještě luštěniny, s tím dalším se můžeme klidně obejít.
Tím bychom vlastně zabili několik much jednou ranou, přinejmenším taková strava bude velmi velmi levná, bude spotřebovávat co nejméně zdrojů apod.
A z hlediska rozumu, dokážu si představit frutariány, ale ne jak vykonávají těžkou nebo hodně fyzické práce, nebo více sportu. A i tak potom většinou mívají vychrtlejší tělesnou konstrukci- což nemusí být vždy jen optimální.
Tudíž bych možná považoval za alternativu "fanatického" frutariánství obilojedectví- stejně nebo i více OK.
Ale že by vařené obiloviny obsahovali víc vitální energie je naprostá blbost. Ovšem budou a mohou trochu jinak energeticky působit, takže i pro obilojedce může být zajímavé občas si připravit uvařenou pšenici.
To jen v teoretické rovině takový názorek, jak jsem o tom kdysi přemýšlel.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Xion » stř říj 06, 2010 2:04

Sitar píše:V souvislosti se skutečnou vitalitou jídla a mým probíhajícím vita obdobím jsem si dovolil vážně nevážně napsat jisté úrovně vitariánství. Momentálně jsem jasně na jedničce, ale rád bych zkusil alespoň týden čtyřky či dokonce pětky, bude-li příležitost, třeba někde na letní dovolené.

Úroveň 1

- jakékoliv (místní i exotické) čerstvé i sušené ovoce, pochopitelně bez siřidel, přidaného cukru a podobně
- jakákoliv čerstvá zelenina
- jakékoliv oříšky a semínka, pochopitelně nepražená, ale bez ověření původu a způsobu zacházení
- klíčené i máčené obilí a luštěniny
- jakákoliv dochucovadla jako je sůl, koření a bylinky, pokud možno raw
- pití vody nebo šťáv s ovozelu
- mixování a obecně míchání ovozelu a oříšků nebo používání LF výrobků pro zpestření

Úroveň 2

- jakékoliv (místní i exotické) čerstvé i sušené BIO ovoce
- jakákoliv čerstvá BIO zelenina
- jakékoliv BIO oříšky a semínka
- žádné obilí a luštěniny
- dochucovadla pouze BIO, RAW a rostlinného původu, tedy žádná sůl
- žádná voda, pouze BIO ovozel šťávy
- mixování a míchání výše zmíněného

Úroveň 3

- ovoce pouze místní a BIO, čerstvé i sušené
- zelenina místní a BIO
- oříšky a semínka místní a BIO
- žádné obilí a luštěniny
- dochucovadla pouze místního rostlinného původu a BIO, možno sušené
- žádná voda, pouze BIO ovozel šťávy
- mixování a míchání výše zmíněného

Úroveň 4

- ovoce pouze čerstvé, místní a BIO
- zelenina čerstvá, místní a BIO
- oříšky a semínka místní a BIO
- žádné obilí a luštěniny
- z dochucovadel pouze místní a čerstvé BIO bylinky
- žádná voda ani šťávy
- nemíchat, nemixovat

Úroveň 5

- ovoce pouze to, které si vlastnoručně utrhnu ze stromu, jenž nebyl chemií postříkán a ještě ten den sním
- zeleninu jen tu, jenž si vlastnoručně utrhnu z keře nebo ze země, jenž nezná chemický postřik a ještě ten den sním
- oříšky a semínka pouze vlastnoručně utržená či jinak rostlině neznalé chemie uloupená a ještě ten den snězená
- mezi jednotlivými druhy ovoce, zeleniny a oříšků či semínek alespoň dvě hodiny klidu žaludku dopřáti


BIO nemusí nutně znamenat BIO certifikát, ale třeba z babiččiny zahrádky, pokud víme, že babička není chemický nadšenec nebo z lesa nebo odkudkoliv, kde je nepravděpodobná chemická kontaminace (kyselé deště nepočítaje)
Uroven 6
Slnko a voda :)

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Karel Nesvadba » pon říj 04, 2010 18:31

Fiona píše:Prijde mi to vsecko jako kompromisy, nutna adaptace za ucelem preziti. Muze byt stokrat pravda ze pro cloveka je nejlepsi cerstve ovoce primo z divokeho stromu... jenze v nasich podminkach si pomahame jak to jde. Ryzi, chlebem, dovozem pomerancu atd. Z chemikalii obsazenych v ovoci dovezenem kdovi odkud samozrejme nejasam, ovsem nedomnivam se ze taktez strikane obilniny (jeste podruhe znehodnocene tepelnou upravou) jsou na tom v tomto smeru lip. To ovoce ma proti nim aspon tu vyhodu, ze se viditelne kazi behem par dni, takze musi byt aspon relativne cerstve. Zatimco na zrni se by voko nepozna ze uz je rok po smrti.

Sice je to hezke ze clovek je tvor sikovny a vynalezavy, schopen stravit temer cokoliv a diky tomu schopen prezit i v polarnich oblastech... jenze je mi cim dal tim jasnejsi ze patrime do tropu. To na cem se nam dari relativne slusne prezivat mimo nas prirozeny biotop (at uz je to dovoz strikaneho ovoce z megaplantazi z tretiho sveta, zrni, japonske makro vychytavky nebo veprove) pro nas prirozene neni. Devastujeme tim Zemi i sami sebe.
Já se řídím tím, že kdybychom byly určeni ke konzumaci zrní, tak máme zobáky a chutná nám.. toho jsem si na sobě nějak nevšiml.. Takový ovoce a zeleninka to je pro mě jinej level:-)) Dokonce i brzdím s listovkou, páč mi taky moc nejede a může si tu být tisíce výzkumů a názorů na obsah a složení potravin, mě přijde jako jedinný vystudovaný chemik matka příroda a hlas mýho těla:-) hezký den všem

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Sitar » úte čer 09, 2009 13:47

V souvislosti se skutečnou vitalitou jídla a mým probíhajícím vita obdobím jsem si dovolil vážně nevážně napsat jisté úrovně vitariánství. Momentálně jsem jasně na jedničce, ale rád bych zkusil alespoň týden čtyřky či dokonce pětky, bude-li příležitost, třeba někde na letní dovolené.

Úroveň 1

- jakékoliv (místní i exotické) čerstvé i sušené ovoce, pochopitelně bez siřidel, přidaného cukru a podobně
- jakákoliv čerstvá zelenina
- jakékoliv oříšky a semínka, pochopitelně nepražená, ale bez ověření původu a způsobu zacházení
- klíčené i máčené obilí a luštěniny
- jakákoliv dochucovadla jako je sůl, koření a bylinky, pokud možno raw
- pití vody nebo šťáv s ovozelu
- mixování a obecně míchání ovozelu a oříšků nebo používání LF výrobků pro zpestření

Úroveň 2

- jakékoliv (místní i exotické) čerstvé i sušené BIO ovoce
- jakákoliv čerstvá BIO zelenina
- jakékoliv BIO oříšky a semínka
- žádné obilí a luštěniny
- dochucovadla pouze BIO, RAW a rostlinného původu, tedy žádná sůl
- žádná voda, pouze BIO ovozel šťávy
- mixování a míchání výše zmíněného

Úroveň 3

- ovoce pouze místní a BIO, čerstvé i sušené
- zelenina místní a BIO
- oříšky a semínka místní a BIO
- žádné obilí a luštěniny
- dochucovadla pouze místního rostlinného původu a BIO, možno sušené
- žádná voda, pouze BIO ovozel šťávy
- mixování a míchání výše zmíněného

Úroveň 4

- ovoce pouze čerstvé, místní a BIO
- zelenina čerstvá, místní a BIO
- oříšky a semínka místní a BIO
- žádné obilí a luštěniny
- z dochucovadel pouze místní a čerstvé BIO bylinky
- žádná voda ani šťávy
- nemíchat, nemixovat

Úroveň 5

- ovoce pouze to, které si vlastnoručně utrhnu ze stromu, jenž nebyl chemií postříkán a ještě ten den sním
- zeleninu jen tu, jenž si vlastnoručně utrhnu z keře nebo ze země, jenž nezná chemický postřik a ještě ten den sním
- oříšky a semínka pouze vlastnoručně utržená či jinak rostlině neznalé chemie uloupená a ještě ten den snězená
- mezi jednotlivými druhy ovoce, zeleniny a oříšků či semínek alespoň dvě hodiny klidu žaludku dopřáti


BIO nemusí nutně znamenat BIO certifikát, ale třeba z babiččiny zahrádky, pokud víme, že babička není chemický nadšenec nebo z lesa nebo odkudkoliv, kde je nepravděpodobná chemická kontaminace (kyselé deště nepočítaje)

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Jirka N » úte čer 02, 2009 22:48

k PC: ne není, ale zas snad přinesou tolik dobrýho, že se vyplatí

opice byli myšlený tak, že jak jsi sám psal, se tu přirozeně nevyskytují a jedí lokální jídlo. Nikdo nás jako člověka nenutí být v Evropě (možná tak jiní lidi).... chápu, že rychlý řešení tohodle problému asi není jen jsem chtěl nastínit fakta

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Fiona » úte čer 02, 2009 22:42

Prijde mi to vsecko jako kompromisy, nutna adaptace za ucelem preziti. Muze byt stokrat pravda ze pro cloveka je nejlepsi cerstve ovoce primo z divokeho stromu... jenze v nasich podminkach si pomahame jak to jde. Ryzi, chlebem, dovozem pomerancu atd. Z chemikalii obsazenych v ovoci dovezenem kdovi odkud samozrejme nejasam, ovsem nedomnivam se ze taktez strikane obilniny (jeste podruhe znehodnocene tepelnou upravou) jsou na tom v tomto smeru lip. To ovoce ma proti nim aspon tu vyhodu, ze se viditelne kazi behem par dni, takze musi byt aspon relativne cerstve. Zatimco na zrni se by voko nepozna ze uz je rok po smrti.

Sice je to hezke ze clovek je tvor sikovny a vynalezavy, schopen stravit temer cokoliv a diky tomu schopen prezit i v polarnich oblastech... jenze je mi cim dal tim jasnejsi ze patrime do tropu. To na cem se nam dari relativne slusne prezivat mimo nas prirozeny biotop (at uz je to dovoz strikaneho ovoce z megaplantazi z tretiho sveta, zrni, japonske makro vychytavky nebo veprove) pro nas prirozene neni. Devastujeme tim Zemi i sami sebe.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Fuujin » úte čer 02, 2009 22:35

jak v zimě? je fair zatěžovat přírodu importem? ano je tu přeci Fair trade :)
Je fair třeba zatěžovat přírodu tím, že si koupíš počítač jehož součástky byly zpracovaný chemickými procesy a převáženy nespočetkrát na různá místa ? Když už to teda bereš takhle. Navíc člověk je původně z tropů, kdyby tam zůstal je to vyřešený že jo.. Ale jelikož sme tam nezůstal ico nám zbejvá ?

oni tu taky dobrovolně nežijí
Tohle nechápu, pointa ?

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Jirka N » úte čer 02, 2009 22:28

ale jíst jen "sezonní ovoce" atp je podle trošku mimo.. Lidi na i tropickým ovoci prospívaj (když nekombinujou kyselé se sladkým atp) poměrně dobře tak nevim.
jak v zimě? je fair zatěžovat přírodu importem? ano je tu přeci Fair trade :)
Jsem teď trochu simplicista co se inspiruje od zvířat, hlavně opice protože jsou nám nejblíž a ty obiloviny nejedí.
oni tu taky dobrovolně nežijí

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Fuujin » úte čer 02, 2009 22:01

Makrobiotiku chápu jen zčásti a přijímám taky zčásti.. Chápu jíst luštěniny jako je hrášek, čočka a třeba obiloviny jako je pohanka, divoká rýže, ale jíst jen "sezonní ovoce" atp je podle trošku mimo.. Lidi na i tropickým ovoci prospívaj (když nekombinujou kyselé se sladkým atp) poměrně dobře tak nevim.
Jsem teď trochu simplicista co se inspiruje od zvířat, hlavně opice protože jsou nám nejblíž a ty obiloviny nejedí. Ono taky obilovin divoce nikdy moc nebylo, žádné velké pláně, třeba stará pšenice byla poměrně vzácná..

Ale ano, určitě souhlasím že strava skládající se z ovoce, zeleniny, rýže, luštěnin, ořechů, semen a nějakých obilovin je hodně zdravá, spousta národů na něm "vyrostla".

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Sitar » úte čer 02, 2009 0:21

Neo, k tomu údajnému obrovskému problému s chemií v ovoci či zelenině. Já osobně to momentálně nedokážu s jistotou posoudit a přestože se na nás hrnou z různých "spřátelených" směrů právě tyto informace, neviděl bych to tak černě. Pokud by ta jedovatá chemie byla tak škodlivá, proč by neškodila právě tomu ovoci? Copak ovoce nedokáže reagovat na podněty okolí? Stačí, když je sucho a je problém, ale když obklopíš ovoce tou jedovatou chemií, nic se neděje? Ba naopak, ovoce prospívá? Že by byl člověk opravdu tak geniální a dokázal ovoce tolik oblbnout? Možné to je, ale asi jen do určité míry.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Sumicka » pon čer 01, 2009 16:16

neon píše:Sumicka: to se sem hodi z hlediska te chemie? to asi ano :) diky za ten odkaz, moc dobry GMO prehled

Tady je ten samy clanek, ale s fungujicima obrazkama a odkazama a prehlednejsi:

http://www.demiurg.cz/index.php?option= ... &Itemid=39
Jo tenhle odkaz je lepší a to video opravdu stojí za to. když jsem to četla. tak mi z toho dobře nebylo, hlavně proto, že před tím nelze utéct, ani se s tím porvat.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Selma » pon čer 01, 2009 12:41

Chemie bych se nebála. Pokud je něco bez barvy, bez chuti a bez zápachu, je to čistá voda. Všechno ostatní se nějak projevuje a tělesné smysly jsou schopné to zachytit a vyhodnotit. Potraviny zchemizované příliš tělo začne odmítat, tak si nedělám starosti při jejich konzumaci. S vařenými je to trochu jiné, protože to málokdo jí bez dochucovadel, které lecos můžou zahlušit. Tělo pak nemůže vyslat ty správné signály k té konkrétní jedovaté potravině, protože je smíchána se spoustou dalších. Respektive tělo ten signál nejspíš vysílá, ale my to těžko správně vyhodnotíme.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od neon » pon čer 01, 2009 9:58

Sumicka: to se sem hodi z hlediska te chemie? to asi ano :) diky za ten odkaz, moc dobry GMO prehled

Tady je ten samy clanek, ale s fungujicima obrazkama a odkazama a prehlednejsi:

http://www.demiurg.cz/index.php?option= ... &Itemid=39

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Sumicka » ned kvě 31, 2009 14:32

Myslím, že tohle se sem docela hodí
http://dolezite.sk/Cesi_maji_tak_radi_GM_kukurici.html
Je to vševysvětlující, nebo ne? :cry:

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Sumicka » ned kvě 31, 2009 13:55

neon píše:Sumicka: vsechny ty mistni ovoce co jsi napsala se tady urcite jedi/jedli, ale kdybys mela jist mistni produkci, nebo zkusit byt dokonce sobestacna z nejakeho hektaru pudy, tak co budes jist.. dalo by se to zvladat?

Ty jabka a hrusky kupujes bio? jinak to je zase chemie

Jasne, je tezke se te chemii vyhnout.. ale obili si dokazu sehnat ve vysoke bio kvalite (ryze Calaspara napr.). Zeleninu bio taky mam a lusteniny taky.
Ale nevim jak je to s bio pravidlama.. jestli se tam pouzivaji pro nas porad nevhodne postriky, i kdyz pro nekoho bio?

Nemuzu si porad pomoc, ale kdyz bych mel jist 80% ovoce denne, tak mi prijde, ze se tou chemii nadavkuju mnohem vice.

Ale ten vas argument se stravitelnosti obili chapu, i kdyz si nejsem jisty odkud ty vase pocity vychazeji.. doufam, ze to neni placebo efekt, ze si to nenamlouvate, protoze verite, ze jen vita je lehke na straveni. To mi prijde totiz taky jako zajimavy problem. Nakolik nase predprogramovani ovlivnuje celkovy vysledek.
No kdybych měla být soběstačná, tak by to určitě šlo. Té půdy by bylo potřeba dost, aby šlo pěstovat ovoce i zeleninu různých druhů, nejlíp někde u lesa. Stálo by to hodně práce a taky by člověk musel myslet dost dopředu, uskladnění ovozelu na zimu atd.
Co se týká obilí, tak ten pocit jsem získala od svého těla, ne od názoru ostatních. Jestli sis všiml, je tady taky mnoho fruitariánů, k těm já se neřadím. Co mi sedí opravdu získávám, jen z reakcí mého těla. Například už taky vím, že některé kombinace mi nedělají dobře. Mrkev a celer, naopak saláty mi vyloženě prospívají a taky ty jablíčka. Pokud to jde tak kupuju bio, někdy ale neodolám koupím i nebio ovoce, nebo zeleninu. Právě se snažím domluvit s nějakým biozemědělcem na odběru ovozelu, abych nebyla odkázaná na běžné obchody.
Co se týká bio pravidel, tak ty se rok od roku mění - bohužel k horšímu, upravují se minima na vyšší hodnoty atd.

Re: Skutečná vitalita jídla, které jíme

od Jirka N » ned kvě 31, 2009 13:44

Neon:
láska a energie je zajímavá a na první pohled (pro mě, když se s tím setkávám poprvé trochu bizardní) myšlenka nad kterou se zamyslím a zkusím vypozorovat nějakou vazbu

Jinak zjevně ti chybí betakaroten ze syrové mrkve neboť jsem Jirka :lol: :wink:

Nahoru